A el v e r t e n t i e 11. - 50 Haarlemmermeer-Polder. Drie HUIZEN en ERVEN J n 0 c z o u 0 c tt. P. J. BROEKHOFF, Notaris met TVIX, men ijverig bezig, de gewonden uit de wagens te halen, soep aan de hongerigen uit te deelen en hen zooveel mogelijk onder dak te brengen. Alles ging daarbij ordelijk toe; ook de gevlugte Christe- nen °werden goed ontvangen. In het hospitaaldat door den En- gel schen doctor Mundy bij het station is opgerigtweiden in 6 dagen niet minder dan "2700 zieken en gewonden verpleegd. In het huis van arrest te Middelburg bevinden zieh in dezelfde kamereen gedeeltelijk lammeeen hijna blindeeen man van 81 jaar en een van 79 jaar. Yoorwaar een niet alledaagsch ensemble. Verleden week, bij de loting voor de militaire dienst, le arrondissement te Parijs, werd opgeroepen: Bonaparte. De keizer- lijke prins namelijk was aan de beurt. Hij verscheen natuurlijk met, maar prins Joachim Murat, zijn neef, vergezeld van den heer Rou- her, traden voor hem op, en de eerstgemelde trok n°. 307. De prins is volgens de wet vrijgesteld als oudste zoon eener weduwe. Donderdag den 31 Januarij is de stoomboot ..Metropolis", met spoorwegmateriaal en 247 personen, meest spoorwegweikers, aan boord en van Philadelphia naar Brazilie koers zettendeop de kust van Noord-Carolina gestrand en alras, daar het schip sleoht zee bouwde en veel te zwaar geladen wasuit elkander geslagen. Volgens latere berigten waren 140 personen gered en hoopte men, dat nog meer zouden blijken behouden te zijn. Het strand was 'echter twee mijlen ver met lijken bedekt. Volgens nadere berigten zijn in het geheel 98 personen omgekomen; 68 lijken waren Zaturdag jl. gevonden. De prinses Hedwig van Lichtensteinvroeger mejnfvronw Hedwig Stein, tooneelspeelster begaf zich eenige dagen geleden van Neulingbach naar Weenen. Zij nam plaats in een coupe der eerste klasse, waarin zij zich xanvankelijk alleen bevond. Het duurde eohter niet lang of twee fatsoenlijk gekleede dames namen plaats in het spoorwegrijtuig. De bedoelde dames waren zeer vrien- delijk en voorkomendknoopten weldra een gesprek aan en boden kort daarna aan haar medereizigster een dagblad aan. Niet lang had de dame zich met de lezing van het aangeboden dagblad bezig gehouden of zij gevoelde eene verdooving, die zij te vergeefs poogde af te schudden en spoedig daarop was zij geheel bewusteloos. Bij de aankomst te Weenen ontwaakte zij uit haar bewnsteloosheil en nu bleek het, dat haar portemonnaiewaarin zieh 50 florijn be- vondenwas verdwenenbenevens de beide medereizigstersdie zich met den buit hadden verwijderd. Bij de aangifte van het ge- beurde aan het hoofdbureau van politie werd haar vertoond het dieven-album. Terstond herkende de prinses onder de photogra- phische portretten, in het album aanwezig, die der beide dames. Het bleek nu, dat zij kort te voren uit het tuchthuis in Boven- Oostenrijk waren ontslagen. Op den tramway, die de rue d'Avron te Parijs, vroeger grande rue de Montreuil, den ceintuurspoorweg kruist, is een vreeselijk ongeluk ^ebeurd. De spoorweg is, bij het naderen van tremen, aan weerszijden van het paardenspoor gesloten met een boom. Er naderde een lange trein met koopmansgoederen, en die alsluitboom was behoorlijk digt. De tramwagen naderde en bleef wachten. Maar zoodra was die goederentrein niet voorbijof de wachter om den tramwagen niet op te houden, deed den boom open. Door de lengte van den bedoelden trein en terwijl hij zich naar den tweedentegenoyergestelden sluitboom begaf, om dien ook voor den tramwagen te openenhad hij niet gezien dat er een andere op het nevenspoor, en wel met groote snelheid naderde. Juistwas de tramwagen met zijne voorste wielen op het stoomspoorof de lokomotief "was daar en verbrijzelde hem gedeeltelijk, terwijl het andere deel tien meter ver geslingerd werd. De paarden waren als los»-esneden en holden verschrikt, maar ouverlettot Montreuil door. Met de ongelukkige passagiers van den tramwagen was het eraer <*esteld. Een heer, die op de imperiale zat, werd er afge- worpen en letterlijk onthoofd. Ook de koetsier werd op slag ge dood en al de overigeu bekwamen meer of minder ernstige kwet- suren. Een opmerkelijke bijzonderheid wordt hierbij nog medegedeeld De koetsierdie dezen wagen reedwas dien morgenvoor dien dag geschorst, omdat hij bij een vorigen rid tien nuuuten over ziin tijd aangekomen was. Hij vroeg en verkreeg echter kwijt- schelding van deze straf en inogt de teugels weer opvatten, en juist die kwijtschelding kostte hem het leven. De vrouw van een kleedermakersknecht te Assen is bevallen van vierlingen. Dat er nog mensehen zijn, die geen gebrek aan geld lieb- ben blijkt uit de officiele prijslijst der 13e trekking van de Keu'lsche-dombouw-loterij. Het bestuur namelijk maakt aau den voet. dier lijst bekend dat er niet meer of minder dan J5 noin- mers, waarop in de 12e trekking, reeds een jaar geleden gehou den, prijzen vieleu, nog niet zijn opgekomen. Wie de moeite neenit die nommers in de prijslijst van Januarij 1877 na te gaan, zal met verbazing zien, zegt ue ..Neue Irankl. Presse dat op slechts enkele daarvan kuustwerkeu, maar op de meesten geld- sommen van 150 tot 600 mark getrokken zijn. Zyn deze pryzen nu ook al niet groot, zij zijn toch waarlijk wel de moeite waaid om in ontvang genomen te worden. Maar er is meer. Opnommer 317108 is een prijs van 3000 mark en op nommer 258910 de tweede hoofdprijs van 30,000 mark gevallen. En nu laten de ge- lukkigen zooveel baar geld, dat zonder eenige kortiug uitbetaald wordt, reeds een jaar lang onver.-chillig liggen. Geen mensch ziet er naar om, en eindelijk zal het weder aan de loterijkas ten bate komen. De London and China Telegraph meldt het volgende af- schuwelijke berigt Wii vernemen, dat per telegraaf het berigt ontvangen is, dat de eilende, door den hongersuood in de Noordelijke provincien van China veroorzaakt, zoo groot is, dat men daar geregeld markten houdt, waar kinderen verkoeht worden, wier vleesch, nadat zij gedood zijn, bestemd wordt tot voeding van het volk. Bij den iongsten sneeuwstorm geraakte omstreeks de Wil- lemstad een tjalk op eene plaat, waarbij de sehipper met zijne vrouw, kinderen en knecht door een sleepboot werden gered en aan wal gezetnadat alvorens de sehipper alle luiken had digt eespijkerd. Nogtans werd er een meisje van 5 jaren vermist, dat in der haast aan boord nergens te vinden was zoodat men ver- onderstelde dat het over boord geslagen en verdronken was. Nadat het weder bedaard was, ging de sehipper met een hoogaars naar zijn vaartuig om te zien, hoe het er mede gesteld was. Aan boord komende, vernam hij achterin geschreeuw, en by het openen van het luik vond hij zijn kind in welstand op den trap, roepende om hare ouders. Tijdens de stranding en de beweging aan boord was het, uit angst, beneden in eene kast gevlugt, zonder daar opgemerkt te worden. Het aantal Turksche gevangenen, in Rusland geinterneerd bedraagt 120,000de zieken en gewonden met medegerekendhet aantal "gevangen pacha's is 30, terwijl dat der buitgemaakte ka- nonnen 1000 bedraagt. Naar wij vernemen zal de in de volgende maand te Amster dam te houden jaarlijksche kollekte voor het Ponds ter aanmoedi- n-ing en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden voor het eerst geschieden met gesloten bussen, en wel door de onderotiieieren der sohutterij, bijgestaan door de onderofihcieren van het garnizoen, die daartoe welwillend limine medewerkmg hebben toegezegd. Deze heeren zullen vergezeld worden door tamboers in uniform van de schutterij en van het staande leger. In leu morgen van den 12 dezeromstreeks 61 ureis te Rotterdam een roeiboot op de Maas, waarin 27 mensehen gezeten waren, die zich naar de op stroom liggende stoomboot ..bpray begaven om daaruit ijzererts te lessen, in aanraking gekomen met de' postboot ./Postilion", varende naar BrielR, tengevolge waar van het bootje omslocg en alien te water geraakten. Niettegen- staande van alle kanten hulp kwara opdagen en een persoon, Vogel genaamd, alleen 10 man moet hebben gered, zyn er nog zeven verdronken, wier lijken des middags alien op den na zijn gevonden; de meeste verongelukten laten eene vrouw met kinderen hulpbehoevend achter. Eene aangename Kersmisbelooning viel een armen handwerks- gezel in Berliju voor zijne eerlijkheid ten deel. Een veehandelaar had zijn brieventaschwaarin ongeveer 11.000 mark (J6000) waren, op weg naar huis verlorenen ofschoon er zich niet veel van voor- stellendedat hij het verlorene zou terugkrijgenmeldde hij zijn ongeluk aan de politie en liet zijn verlies in alle straten der stad omroepen. Hoe groot was echter zijne verbazingtoen op Kersavond een werkman zieh bij hem aanmelade om hem de gevonden brieven tasch met den geheelen inhoud overhandigde. De eerlijkheid van dien man is daarom nog meer te waardeeren, omdat hij verscheidene weken zonder werk was geweest en totaal gebrek leed. De geluk- kige veehandelaar erkende dan ook de edele daad. Met de woor- denHier goede vriendneem dit aan voor uwe eerlijkheid", gaf hij hem 1500 mark uit de tasch en nog 100 mark extra, om daar- voor Kersmis te vieren. Uit Rome wordt gemeld, dat eenige struikroovers den 2den dezervoor middernachtzekeren Alexander Parisi uit het hart van Palermo in een rijtuig hebben medegevoerd en zulks in tegen- woordigheid van vrienden en bloedverwanten. Zij lieten den man eerstna een ellendig verblijf in eene bergspelonkelf dagen later tegen betaling van 10000 lira's in goud of 57000 lira's in papier, weder los. Dit vermetel bedrijf heeft de geheele bevolking weder in de grootste ongerustlieid gebragt en na het vallen van den avond waagt men zich liefst niet meer op straat Voor het oppergeregtshof van den Amerikaanschen Staat Co lumbia stonden onlangs zes kinderenwaarvan het oudste naauwe- lijks 11 jaren telt, teregt, onder beschuldiging van moord, in ge- zamenlijk overleg bedreven. De moord werd gepleegd op een 18 jarigen neger, die de kinderen, toen zij op het veld werktenplaagde en sarde, waarna zij in drift den plager door middel van stokken, steenen en messen zoodanig wondden, dat hij den volgenden dag bezweek. De kleinen, twee meisjes en vier jongens, ziin tegen borgtogt voorloopig vrijgelatenhunne zaak onaervindt veel belang - stelling en deelnemiug. Door het hof van assises in het departement der Eure is den 30sten Januarij 11. zekere Louchard ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van zijne eigene moederwier ligchaam hij in stuk ken hieuw en in eene steengroeve wierp. Zijn doel was zieh mees- ter te maken van haar spaargeld. Hij zal blootsvoetsin een lang hemd en met een zwarten sluijer om het hoofd worden geguillo- tineerd. Donderdag avond voelden de ingezetenen van Loudendie in de buurt van the H aymarket wonen een schok als van een aard- bevin<*. Op den hoek van Pantonstreet vlak tegenover den beroem- den zllversmidswinkel van de heeren Garrard, was een nieuw blok huizen van graniet, baksteen en ijzer zes verdiepingen hoog opge- trokken. Om elf uur 's avonds stortten deze reusachtige gebouweu plotseling inhet aangrenzende huiswaardoor het aan de Haymar- ket »renstoverstelpende en medeslepende. Dit huis was een oes- terw?nkel. De bezoekers en de bedienden hoorden eensklaps vreem- de geluiden en een angstwekkend gekraak stof vloog uit de mu- ren en een groote bar^t toonde zich in den muur juist boven de toonbanv. Alien snelden den winkel uit en ontkwamen even bij- tijds. De eigenaar echter, die nog spoedig zijn geldtrommel was o-aan halen, werd in het puin begraven en gedood. Dustrofhem hetzelfde lot als den burger van Pompeji, wiens lijk na 18 eeuwen ouder een muur geVonden werd, met een zak geld in de regter hand geklemd. Merkwaardig genoeg werd in de Haymarket nie- mand gedood, ofschoon op de onbegrijpelijkste wijze eenige voor- bijgangers den dood ontsnapten, daar de granietblokken om hen heen nederstortten. Bij de jongste verkiezing in eene der gemeenten van het departement der Somme (Eritikrijk) deed zich het volgende curi- euse geval voor. De verkiezing was afgeloopende stembus ge- slotem Men begon vervolgens te tellen. Toen men het getal stembriefjes bijeen had dat met het getal stemmen oyereenkwam, was de bus echter nog verre vangeledigd. Men begrijpt niet hoe dat mogelijk is, doeh zet de telling voort. Weldra overtreft reeds het getal stembriefjes het aautal kiezers in het algemeen en nog is de bus niet uitgeput Eindelijk ontdekte men de oplossing van het raadsel. Men had eenvoudig verzuimd na de verkie-mg van den 4den November voor den arrondissementsraad de bus be hoorlijk te ledigen. Het derde regement zouaven van het Eransche leger heeft aan Humbert I koning van Italiceen adres van rouwbeklag gezondenen daarbij gevoegd zijne benoeining tot korporaal. Dezelfde onderscheidingwaarop Victor Emanuel zeer trotsch was, was aan dezen vorst verleend geworden door hetzelfde regement op het slagveld van Palestro. Elken avond werd bij het appel door den officier van dienst de korporaal Victor Emanuel" opge roepen, en dan trad de oudste soldaat^ in het midden van de zaal en antwoordde afwezig met verlof!" Te Hameln aan de Weser is dezer dagen een moord aan het licht gekomenvoor omstreeks vier jaren gepleegd. Zekere Scheffeler, aldaar in der tijd woonachtig, had zich naar een nabij staand boseh begeveu om hout te sprokkelen. Toen de man niet teruo-keerdehad men daags daarna het boseh doorzocht en in het kreupelhout een pet en een paar andere voorwerpen gevonden, die aan den vermiste hadden toebehoord maar verder was geen spoor van den mau ontdekt. Dezer dagen nu heeft de weduwe van den vermiste op haar sterfbed de zaak opgehelderd. Zij heeft namelijk bekend haar man in de echtelijke woning in de kagchel te hebben verbrand - Een jong kandidaat in de medicijnen te Berliju had voor eenige dagen met een paar vrienden vrij laat in de kroeg gezeten en kwam in zeer verhitten toestand tehuis. Om zich wat te ver- koelen schoof hij een venster van zijne kamer open en ging er eeiii»e minuten voor zitten. Korten tijd daarna gevoelde hij eeni ge prikkeliug in de oogenhij sloot het venster en begaf zich te 5ed' Toen hij des morgens ontwaaktevond hij zijn kamer nog in duisternis gehuld hij meende dat het nog nacht was en trachtte daarom weer in te slapen. Op hetzelfde oogenbli< werd echter de deur van zijn kamer geopend en trad zijn hospita binnen. a Maar mijnheer M. staat u nog niet op Het is reeds klaar- lichte dag." - ..Klaarlichte dag", was het antwoord »en lk vind alles nog pikdonker. Mijn Godik ben dezen nacht toch met blind geworden?" Zoo was het werkelijk. De jonkman had door de snelle verkoe- ling zijn gezigt verloren. Deze vreeselijke ontdekking greep hem zoodanig aan dat hij door een hevige koorts werd aangetast die hem binnen drie dagen ten grave sleepte. 30 Jan. Jl.Zondag ten vijf ure des namiddags, is te Zel hem, eene vrouw overleden, die in 1837 op denzelfaen datum en hetzelfde uur geboren werd. het gebruik van Amerikaansoh vleesch uit een blik zijn ernstige ziekte-versckijnselen voorgekomendie deden gelooven dat het vleesch niet deugde. Een chemisch onderzoek bragt aan den dag dat het vleesch zeer goed was, maar dathetlood, waarmede het blik digt gesoldeerd wasin aanraking kwam met het vleesch zoodat de bovenste laag met vergiftige loodzouten doortrokken was. Men zal dus wel doen de bovenste laag van het vleesch met te gebruikenvooral niet als het deksel van binnen niet geheel glan- zend is, maar een witachtige of grijze kleur heeft; men zij dus voorzigtig. le Parijs is een bende jonge dieven gearresteerd, waarvan de oudste, de aanvoerder, slechts 18 jaar oud was. Zij hielden zich o.p in eene groeve achter het Trocaderodie vroeger de steen- hakkers nu en dan tot een schuilplaats kozen. Bij den mval der politie was dat onderaardsch verblijf geheel met bougies verhcht en ont.haalden de heeren zich op vleeschpasteiworst en sardines, met den noodigen wijn en likeuren. Bovendien werden er de over- blijfselen van een faisant en een haas gevonden. Twee nog niet afgestroopte konijnen waren nog in voorraad. In 1853 stierf te Soerabaya een Eranschman, Renard ge naamd, die slechts een kind had, een zoon, welke eenige jaren voor 'svaders dood verdwenen was. Thans is deze zoon voor den dag gekomen en in 1883 zal het door de wet voorgeschreven dertigjarig tijdvak verstreken zijn. Het vermogen bedraagtten gevolge van de rente op rentevier-en-zestig millioen francs welke waarschijnlijk verdeeld zullen worden onder de nakomelin- gen van Renard. Tot dusverre heeft men erfgenamen ontdekt in ErankrijkNederland en Belgie. De Belgisehe tak wordt vertegen- woordigd door: generaal Renard, inspecteur-generaal der burger- wacht; de familie Van Parys-Pasvillezen de familie Renard-Bo- rel, waartoe behoort de heer Beernaert-Borelminister van openbare werken. Nu onze hooggeachte Dijkgraaf, Jhr. J. W. M. van de Poll, zich ter beschikking gesteld beeft als lid eener commissie welke zich heeft voorgenomen moeite aan te wenden om een gedenkteeken op te rigten gewijd aan de Unie van Utrecht, zal niet alleen elders, maar ook hier in Haarlemmermeer de belangstelling gewekt zijnmeer uaauwkeurig te weten wat eigeulijk die Unie was, vau welke het volgende jaar, 1879, den 23 Januarij, het derde eeuwgetijde met veel plegtigheid waarschijnlijk zal herdacht en gevierd worden. De vraag kan zich imuiers bij velen voordoen„Was de sluiting van die Unie te Utrecnt dan werkelijk van zulk een overwegend be- lang dat zij waardig is nog na drie eeuwen ouder onze na- tionale feestdagen gerangschikt, te worden Van welk belang kan zij geweest zijn voor ons, inwoners van den Haarlemmermeerpolder In 1579 toch was deze landstreek nog geheel bedekt onder eene telkens zich meer uitbreidende watervlaktewat onze Voorvaderen derhalve in dat jaar vaststelden ten opzigte vau de onderscheidene deelen van Nederland kan ons tamelijk onverschillig zijn, ons, be- woners van den bodem van het drooggemaakte Haarlemmer meer Doch ook wij zijn er trotsch op een deel uit te ma ken van het Nederlaudsche volk, hetwelkzonder het sluiten van dat Verbond te Utrecht, hoogstwaarschijnlijk nimmer een volk, in een zelfstandigen Noord-Nederlandschen Staat, zou geworden zijn, maar reeds voorlang was opgenomen in den naburigen Germaanschen stam het Duitsche volk of zekerder nog een deel van Frankrijk uitmaakte. Als wij ons herinue- ren, dat in andere landen het droogmaken van meeren niet zoo algemeen is als in Nederland zoodat men in het Duit sche keizerrijk nog ruim 2000 grootere en kleinere water- plasseu van dien naam vindtdan zou het tocb zeer onzeker zijn geweestwaren wij een deel van het Duitsche Rijk ge worden of er thans wel ruim 13,000 bewoners gevonden werden op den drooggemaakten en drooggehouden bodem vau het vroegere Haarlemmermeer. Daarom heeft ook deze polder belang in de feestviering van den 23 Januarij 1879. Welke nu de omstandigheden waren, die aanleiding gaven tot het sluiten der Unie hare voomaamste bepalingen bare waarde als tijdelijke overeenkomst om zich met vereende kracht tegen den Koning van Spanje te verzetten hoe zij is geworden de Grondwet van de Republiek der geunieerde Pro vincien waarin ons Voorgeslacht dikwijls heeft gelezeu wat er niet stonden wat er wel stood niet heeft gelezen naar- mate het belang van de bovendrijvende partij dit medebragt dit alles vindt men op eenvoudige, aangename en degelijke manier beschreven in Dr. P. L. Muller's Unie van JJtrecht dezer dagen voor den prijs van f 1.60 bij den boekhaudelaar J. L. Beljerste Utrecht, voor het publiek verkrijgbaar ge steld. Het hoek, prettig van druk en van een fraaijen ora- slag voorzien laat zich van het begin tot het einde op on- derhoudende wijze lezenen getuigt, volgens veler gevoelen van de uitgebreide en grondige historische kennis van den begaafden en door mij zeer gewaardeerden schrijver. Met de namen vau de onderteekenaars der Unie sluit het werk. Deze namen zijn gedrukt met denzelfden lettervorm waarmede die oorspronkelijk werd geschreven en is eene reproductie van het facsimile in 1777 naar bet origineel vervaardigd. Na de aan- dachtige lezing van dit goed geschreveu boekCvenmin als elk drukwerk zonder drukfouten konden wij het klaar be- grijpen waarom ook onze waardige Dijkgraaf zich gedrongen gevoelt lid eener commissie te zijn, welke zich ten doel stelt een gedenkteeken op te rigten, gewijd aan de Unie van Utrecht! Abbenes 11 February 1878. P. Boekei.. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer polder brengen ter kennis van Belanghebbendendat het door Hoofd-Ingelanden in hunne Vergadering van den 20 February 1878 VASTGESTELDE K01IIER van OJISLAG, Dienst- jaar 1878, voor de INGELANDEN ter visie zal liggen aan de Secretarie van den Polder, in het Lokaal van btaats, te Haarlem, van af den 22 February 1878 tot en met 7 Maart aanstaandevau des morgens 10 tot des namiddags 2 ure. De TERMIJNEN van BETALING zijn bij dat Kohier be- paald voor of op den 1 April, 10 Junij, 5 Aug'UStUS en 7 October 1878. Haarlem, 20 February 1878. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. te Haarlemmermeer, zal op Donderdag 28 Februarij 18.S, in de Herberg van W. PRUIT aldaar, des middags ten 12 ure in het openbaar VERROOPE1V staande en liggende nabij het Hoo.fdtlorit en de KF.RK der Ilervorrode Gemeente, aan de Hoofdvaart te Haarlemmermeer. Breeder bij Biljetten omschreven.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2