1878. Vrijdag, I Maart »K 9 VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. xxMRz/? Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6.- Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Landbouw. Oemengde Beri^tcn. Prijs der AAdvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Cent. II A A R L E M1E R If E E R Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. Aangezien door het overlijden van Jhr. Mr. P. J. J. Baron van Heem9tra de verkiezing van een lid del- Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer moet plaats hebben heeft de Minister van Binnenlandscbe Zaken deze bepaald op Pingsdag 19 Maart en de herstemming, zoo noodig, op Dings- dag 2 April e. k. van 20 tot 26 February 1878. GEBORENJohannes Jacobus, zoon van J. J. van den Broeck en T. Zantman. Cornells, zoon van A. Griekspoor en J. G. de Groot. Corneliadochter van J. Blonk en E. Alderliefste. Johannes Hendrik zoon van J. van Doom en H. Grootendorst. Antje, dochter van c! Schonten en J. Servaas. Johannes, zoon van J. Bogers en M. van Niel. Elisabeth, dochter van W. Zijm en G. Barhor9t. Dienwertje dochter van B. Klaassen en E. Bier. Maria Martha Christina, dochter van J. Rietkerk en D. A. Blaak. Johannes Gerardus, zoon van A Wassenaar en M. Kassing. Neeltjedochter van J. C. Kempenaar en A. Vis. Cornelis Maartenzoon van C. van der Vlist en J Schaap Koenraadzoon van E. Krap en J. Janzvreert. Helena Maria, dochter van J. Kerkvliet en G. H. Dorbeek. Dirkje, dochter van K. Sloot- weg en M. van der Voet. Hendrikus, zoon van W. van Wijk en J. Lmtjes. Elias Johannes, zoon van J. Wientjes en W. Leenslag. Petrus Johannes, zoon ven B. de Ruijte en P. van Meel. OVERLEDEN: Dirk Cornelis, oud 12 jaren, zoon van J. E van Keulen en P. M. van Meteren. Aart Coleinoud 64 jaren, weduwn. van D. Colijn. Elizabeth, oud 16 maandendechter van J. Tensen en P. Eelerbroek. Teuna Maria, ond 4 jaren, dochter van T k Eland en M. Kars. ONDERTROUWDgeene. GEHUWD: E. de Lange met N. Wiering. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, na Gedepu- teerde Staten gehoord te hebben met wijziging zijner vroegere beschikking, bepaald, dat het onderkiesdistrict Sloten wordt gesplitst in twee gedeeltenals eerste onderkiesdistrict Sloten, hoofdplaats Slotenbevattende de wijken A en E der gemeente Sloten en wyk C, met uitzondering van: a. den uitweg van den Haarlemmerweg tot en met perceel n°. 12; b. den Haar- lemmerweg van den uitweg tot Houtrijk en Polanenc. den Groenenweg; d. den Spaarndammerdijk en den spoorweg van Sloterdijk tot Houtrijk en Polanen; tweede onderkiesdistrict Sloten, hoofdplaats Sloterdijk, bevattende de wyken B en D der gemeente Sloten, het gedeelte van wijk C, dat niet tot het eerste onderkiesdistrict behoort, en het tot de gemeente Sloten behoorende gedeelte van den Grooten Ypolder. Sloten (Noord-Holland)27 Febr. Een treurig ongeval heeft hier algemeene deelneming gewekt. Een bewoner va°n de Lutkemeer had zich gisteren avond naar zijn land begeven, en was niet teruggekeerd. Nadat men den ganschen avond en' nacht vrnchteloos had gezocht, werd hij heden ochtend door twee mannen, die reeds vroeg op verkenning waren uitgegaan levenloos gevonden in een van de uitgeveende sloo^o van dien polder. De sporen zijner voetstappen en van een stok, dien hij had meSgenomen, hadden tot de ontdekking geleid'. Men vermoedt dat bijdoor de invallende duisternis misleid, in het water is geloopen. /wolle27 Febr. De tuio- en veldarbeid i9 ten gevolge van het zachte weder in vollen gang. Op verscbillende plaat- sen is men reeds aan het aardappelen-pooten. Hier en daar ziet men al jong vee in de weide. De veestapel is zeer ge- zond. Men schrijft dit toe aan het bij uitstek gunstig hooi- jaar in 1877. Breda, 27 Febr. In den omtrek dezer stad is men, be- gunstigd door het mooye, zachte weder, algemeen druk bezig met land-en tuinbouw. Spittenploegen, land bemesten is aan de orde. Op droogendaartoe geschikten grond wordt reeds getuineerddat is erwten salade, radijs en andere groenten gezaaidworden aardappelen gepoot, enz. De plantendie gedurende den winter in den vollen grond gebleven zijn, wer- ken verbazend. Alles loopt uit. Bloemen, welke andere jaren eerst midden Maart te voorschijn komen zijn nu reeds te zien. Vruchtboomenheesters en andere houtgewassen botten reeds uit. Jammer zon het wezen als de voorjaarsvorst deze welige natuurontwikkeling den knop in kneep. De aardbezienteelt belooft dit jaar weder aanzienlijk te zullen zijn, daar de ver- bouw is vergroot. Uit Naaldwijk raeldt men aan de Leidsche Courantdat Zaturdag reeds de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan Z. M. den Koning zyn aangeboden door A. J. M. van der Trappente Hondsholredyk. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, in overleg met zijn ambtgenoot van Waterstaat, Handel en Nijverheid Utterlijk Woen»dag.) goedgevonden de provinciale bureaux van statistiek te ontheffen van het opmaken van het provinciaal verslag omtrent den land- bouw zijnde deze werkzaamheden voor het vervolg opgedragen aan den direkteur der Bijkslandbouwschool te Wageningen die na den dood van dr. Staring reeds belast is met het op maken van het rykslandbouwverslag. Wudenoijeil27 Febr. Dat de prijzen der landerijen met den dag hooger wortfenkan men ook hier opmerken daar op eene alhier gehouden veiling van eene massa land de hectare gemiddeld voor 4000 is ingezet. De heer H. Witte, te Leiden, en dr. L. Mulder, te's Hage, zijn benoemd in den jury voor de einde Maart a. s. te Gent te houden groote vijf-jaarlijksche Tuinbouw-tentoonstelling. Door 8 ingezetenen van Leeuwarden worden pogingen ge- daan tot oprigting eener „Friesche Tuinbouwvereeniging". llet Hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw, heeft in zijue Vergadering van den 22sten February besloten zich per adres te wenden tot de Hooge Begering ter beko- tning van wijziging van de artt. 21, 22 en 45 der jagtwet ler meerdere bescherming van kievitten spreeuwen en andere voor den Landbouw nuttige vogels. Men lee9t het volgende in de Anuterdamsche Courant: Appelen zouder kloklmU. In den Schwdbische Mrrkur leest men een zeer opmerkelijke mede- deeling die waarsclujnkjk voor vjleu' fets nieuws /.al zijn op het gebied der pomologie; zij is ingezonden door een Stuttgardter fabrie- kant, Krauss geheeten, en komt hierop neder. De heer Krauss had zoo menigmaal de opmerking gemaakt, dat het meerendeel der aangestoken appelen van boven af, aan de kelk, het kwaad hadden opgedaan en dat daarin menigwerf poppen van insekten werden aangetroffen. Dit deed de vraag bij den heer Krauss opryzen: zou het ook mogelijk zijn dit kwaad te voorkomen, door aan de msekteu den zoo gemakkelijken weg, om den appel binnen te dringen, voor goed af te snijden, dien weg voor hen ontoegan- kelijk te niaken I en einde biertoe zoo mogelijk te geraken gine de heer Krauss op de volgende wijze te werk. Zoodra de appelen de grootte hadden verkregen van een hazelnoot tot een okkernoot sneed hy met een scherp mes de kelk tot aan haar basis weg deze bewerking geschiedt met dcs te meer gemak, zoo lang de appel nog zoo jong is, dewijl de kelk dan zich vrij boven de vrucht verheft zy neemt evenweinig tijd weg als zij moeite of bezwaar voroor- zaakt want m een uur tijd besneed en ontkclkte de heer Krauss verscheiden honderden appelen. De gevolgen van deze eenvoudige operatie, welke aan de vruch- T1 mpf. HP rroxinrvcl-A J P J 1 j i i nu u iv.v voiwuuumg, zens wanneer ae kelkholte was beschadigd, genas blijkbaar zeer spoedig en een geel- achtig brume, dunne kurkachtige korst bedektc de gekwetste plek en sloot te gelykertyd de kelkbuizen, waardoor de stuifmeeldradcn uit de kelk in het zaad- of klokhuis afdalen; de holte was gelii'k vroeger aanwezig, maar de toegangen naar het hart van den appel waren met een stevige korst gesloten, zoodat insekten langs dien wee met konden binnendringen. Wijders maakte de heer Krauss de opmerking, dat de besneden appelen, wier lengte men bekort had, alle meer breedte hadden ver kregen dan de appelen, die niet waren ontkelkt en ondcr gelijke omstandigheden waren opgegroeid als de ontkelkte vruchten. Biina alle vruchten, welke de bedoelde bewerking hadden ondergaaii waren grooter van stuk en fraaijer dan de niet besneden appelen'. Eene andere opmerking werd hierbij gemaaktonder al de afge- vallen appelen trof men geen cnkelen aan, die tot de ontkelkte exempiaren behoordeal de aangestoken, de rottende, afgevallen vruchten zonder onderscheid, hadden de bedoelde bewerking niet ondergaan. Nog eene andere opmerking werd door den heer Krauss gemaakt, welke mderdaad een hoogst opmerkclijk verschijnsel aan het licht bragt, namelyk het volgende. Het is bekend, dat de schoone appel iveizer Alexander veelal aan den boom begint te rottenvan al de ontkelkte exempiaren dezer soort was er geen enkele aangestoken of van den boom gevallen. Een dergelijk verschijnsel verdient de onverdeelde aandacht der boomteeltkundigen. Yerlicst de appel, door het ontkelken, een der duidelijkste kenmerken tot bepaling van de soort, waartoe hij be hoort, van den anderen kant is die eenvoudige bewerking van zoo groote praktische waarde, dat de toepassing daarvan ons groote voordeelen belooft. Naar wij vernemen - voegt de redaktie van Semper Virens daar- aan toe, - is de zaak niet geheel nieuw. Op grond van eigen waarnemmgen zijn wij niet in staat de kwestie te beoordeelen. t Verdient aanbeveling, om de zaak te onderzoeken. De militaire manoeuvres zullen dit jaar tusschen Alkmaar en Haarlem worden gehouden. Naar wij vernemen is door belanghebbenden van Tilburg by Gedeputeerde Staten dezer provincie een verzoek ingediend om de loting voor de nationale militie aldaar van dit jaar nietig te verklaren, op grond, dat bij die loting dbn en hetzelfde nom mer tweemaal uit de bus te voorschijn kwam. Door B. en VI van Haarlem is aan den gemeenteraad voor- Groote Letters worden naar hare plaalsruimte berekend. gesteld om van wege de gemeente een openbaar slagthuis (abat toir) op te rigten en te beheeren, dat als bepaalde plaats zal worden aangewezen voor het slagten van vee, met verbod om dit elders m de gemeente te mogen doen; voorts om hun op te dra gon daartoe een plan met begrooting van kosten ten bedrage van hoogstens f 70,000 te doen opmaken en aan den raad in te die- nen, en om als plaats van oprigting aan te wijzen een stuk grond aan de oostzijde van het Harmenjansenveld. Te Zwolle is dezer dagen een vrouw overledendie niet minder dan ongeveer 12,000 kinderen ter wereld heeft gebragt namelijk de stadsvroedvrouw mej. Bramson Winters, die haar be- trekkmg-gedurende 48 jaar uitoefende. Maandag nog nam zij haar ambt waar; zij hoopte Zondag e. k. haar gouden bruiloft te vieren. Bi de Goudsbloemstraat te Amsterdam is een kind in een tobbe met water gestiktterwijl de moeder bezig was het wasch- goed op te hangen. Dezer dagen werden twee diefstallen van belangrijke sommen gelds ter kennisse van de politie te Amsterdam gebragt. Die dief stallen werden gepleegd ten nadeele van oude lieden. Beide lieden waren sedert jaren eerlijk en trouw in dienst van twee verschil- lemle farmaas, en waren meermalen belast geweest met de ont- vangst van groote sommen. Een hunner moest,eene som aan de Kasvereenigmg ontvangen. Hem werd het geld voorgeteld en hij bergde het in een portefeuille. Toen hij het kantoor verlateu had was hy de portefeuille en het geld kwijt. Ook de anderedie bij de Associatie-Cassa een kleiuere som had ontvangen, miste, bij het vcrlaten dier inrigting, de ontvangen gelden. Tot dusverre is de dief vermoedelijk dezelfde niettegenstaande een iiverig en naauwkeung onderzoeknog niet ontdekt. De spoortrein, die de paarden van den keizer van Rusland uit Bulgarye naar Petersburg terugbragt, is met een trein, die oorlogsmateneel vervoerdein botsing gekomen. Dertien wagens werden verbrijzeld; vijf stalknechts hebben het leven verloren en bina .alle paarden, waar van -de meeste eroote waarde hadden zyn gedood. Te Amsterdam zijn een paar zakkenrollers gearresteerd die er hun werk van maakten om den zak, die achter op de dames- mantels zit en een goede gelegenheid tot stelen aanbiedttot mikpunt te nemen. 't Geschiedde meestal met goed gevolg, zeft de »Amst. Ct.", daar de dames niets bemerk'en, wat trouwens met te verwonderen is, dewijl ieder dien zak gemakkelijker kan bereiken dan zij aan wie hij toebehoort. Eigenlijk moest men de dames, die zwakke medemenschen in zoo groote verzoeking bren- gen een boete kunnen doen betalen, als zij een klagt kwamen maienen, dat zij bestolen waren. Uit Lissabon wordt gemelddat kapitein Boyton aldaar is aangekomenna met zijn bekend zwempak meer dan 600 kilometer op de laag te hebben afgelegd. Om zich een denkbeeld te maken van de geyaren waaraan hij blootgesteld is geweest, diene, dat hy van Ioledo_ af 31 watervallen heeft moeten passeeren in dat gedeelte der nvier, hetwelk onbevaarbaar is. Bij den waterval van Gitano verkeerden al de toeschouwers op den oever in de vreese- lijkste spanningtoen zij hem in den afgrond verdwiinen zagen. Op dat punt is de watermassa 40 meter breed, 6 meter diep en stort van een hoogte van 8 meter op rotsen met zulk cen geweld dat het opstuwend vocht een wolkals van stoomvormt. Ieder dacht dat de onverschrokkenstoutmoedige Amerikaan op dc rotsen aan den voet van den waterval verpletterd was, toen men hem eensklaps midden in de rivier weer boven zag komen, en rustig naar Portugal voortzwemmen. Op sommige punten heeft het water een stroomsnelheid die met de vaart van een exprestrein gelyk staat. Kapitein Boyton heeft gezond het doel van ziin togt bereiktmaar ligte kneuzingen bekomen. De »Staats-Anzeiger" deelt de volgende bijzonderiieden mede aangaande den toestand der fabrieken van de lirma Krupp te Es sen m 1877. .."Het getal wcrkliedeu in de gietstaalfabriek bedraagt 8500- er zyn 298 stoommaclnnes met te zamen 11,000 paardekrachten en 77 stoomhamers van 2 tot 1000 centenaars, in werking. In een et- maal kunnen vervaardigd wordenspoorstaven voor eene lengte van 2i Duitsche mijlen, assen, wielen, veren enz. naar dezelfde evenredigheid; 1500 onderscheiden projektielen. In eene maand kunnen 300 kanonnen van onderscheiden kaliber worden afgeleverd sedert 1847 zijn 15,000 kanonnen vervaardigd. Aan koWen cokes dagehjks 36,000 centenaars verbruikt. Er branden dageliiks 21,000 gasvlammen. Voor de gemeenschap tusschen de onder- sckeiden etablissementen dient een spoorweg van ongeveer 60 kilometer lengte met 24 locomotieven en 700 wagens en verschei- den telegraaflijnen met 44 stations. Een nieuw proefveld van 18 kilometer lengte wordt bij Meppen aangelegd. »In de kolen- en ijzermijnen der firma zijn 5300 arbeiders werkzaam. In het Noorden van Spanje bezit zij ijzermijnenwelke jaarlyks 4 millioen centenaars ijzererts opleverenhetwelk door 5 aan haar toebehoorende stoombooten van daar wordt aangevoerd. De smeltovens der fabriek geven werk aan 700 arbeiders. »ln de 3277 arbeiderswoningen der flrma wonen 16,200 men- schen. Er zijn 22 winkels of magazijnen, waar koloniale en krui- demerswarenvleeschmeubelenmanufacturen schoenen enz tegen mkoopsprijs verkocht worden. Eene groote bakkerij levert dagehjks 195,065 kilo brood. Voor het onderwijs is gezorgd door 4 lagere scholen en eene industrieschool voor vrouwen en meisjes". Be weelde bij de diseh was oudtijds bij de Romeinen meer dan overdreven en te gelijk droeg deze weelde 't karakter van af- schnkwekkende ruwheid. Men lette minder op den smaak dan op dc kostbaarheid der spijzen. Om hare waarde te verhoogen werden zc zelfs met zeldzame edelgesteenten en paarlen bestrooid en de gouden schotels, waarin ze werden opgedischt, ja zelfs de slaven welke deze schotels opdroegenwerden den gasten ten geschenke gegeven. De keizer Vitellius verkwistte aan tafelgenot in zeven maanden tyds ruim vijl en zeventig millioen gulden. Ecu avondmaal voor twaalf personen kostte aan keizer Verus vier en een halve tonne

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1