1878. Vrijdag, 8 Maart. V A IX AAN LANDBOTJW, GEMEENTE- EN POLDEE-BELANGEN GEWIJD. N". 10. Negentiende Jaargang. Haarlemmermeer. Landbonw. a 2?^ v Oemer.gde KBeriglen. \\AAfi/^ Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 27 February tot 5 Maart 1878. 11 ?0 "Rnu (J Ituurlo 6 Maart. In on3 graafschap vertoont het plan- tenrijk reeds zigtbare teekenen van leven. De vrnchtknoppen aan de perenboomen beginnen op verscheidene plaatsen aan het uitloopen en bij het overzien van vele boomenbemerkt men een groenen wasem. Indien wij van de gewone nacht- vorsten in April en Mei verschoond mogen blijven, laat het vooruitzigt weinig te wenschen over. HAARLEMIHERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tliterl{fh Woettgdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Aan het vergelijkend examen ter benoeming van een hoofd- onderwijzer aan school n°. 8, op den 20 February jl.werd door 26 onderwijzers deeigenomen, waarvan 2 zich tijdens het examen verwijderden. Op het zestal zijn geplaatst, de heeren J. Edel, te Pnrmerende; J. Spaan, J. Neunstiehl en S. Montauban, alle drie te Haarlem; H. J. van Runnaard, te Velsen, en F. van Dixhoorn te Haarlemmermeer. GEBOREN: Roelof, zoon van L. Buis en M. Thomas. Jan, zoon van A. Stolk en G. Zuidland. Geertje, dochter van T. Breeschoten en F. Rozenboom. Arie, zoon van A. Tates en H. van Zoeren. Gerrit, zoon van G. Schonhage en M. C. Moorman. Johannes, zoon van C. Hemelaar en C. Hoeman. Maria Cornelia, dochter van F. Boele en M. L. de Ruijt. Gerrit, zoon van K. Hop en T. Eekhart. Klazina, dochter van T. Smit en M. Spaargaren. -Reinderd, zoon van F. H. van der Meulen en D. Ooms. Antje, dochter van C. Willeme en M. Spaargaren. Johannes Adrianus, zoon van P. Aalbersberg en J. Kool. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van N. van Reeuwijk en M. Biemond. OVERLEDEN: Pieter Cornelis, oud 20 maanden, zoou van J. Boter- bloera en P. Knor. Anna, oud 17 maanden, dochter van A. Holleman en J. de Vos. Maria, ond 1 jaar, dochter van C. Zwitser en T. van Kleef. ONDERTROUWD: A. de Winter (weduwnr.) met N. Hart (wed.) K. van Wirdnm (wednr.) met A. de Rooij (wed.). GEHUWDA. Goossens met F. KraaijenhageuJ. Elst met W. van Tilburg. C. Vreugdenhil met M. van Egmond. Agenda voor rle Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag den 14 Maart e. k., des voormiddags ten 10 ure in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Benoeming van het atembureau voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer. 3. Bestek voor het ophoogen van de be- graafplaats te Nieuw-Vennep. 4. Bestek voor het hardma- keu van een weg te Nieuw-Vennep. 5. Aanvragen van R. Krabbendam en H. M. van Buijter, om slooten te mogen dempen. 6. Aanvraag van Z. van Rijswijk, om ontheffing wegens hoofdelijken omslag. 7. Voorstel tot het aangaan eener geldleening. 8. Suppletoire Begrooting voor de dienst 1878. 9. Wijziging van de instructie voor den Gemeente- ontvanger. 10. Adres van K. Knip, waarbij hij in koop vraagt een gedeelte grond van het marktplein. 11. Verzoek van den hoofd-onderwijzer Balkenendeom boomen te mogen rooijen in zijn tuin. 12. Verzoek van de hoofd-onderwijzers Stout en Roosdorp, om afscheidingen in de scholen N°s. 3 en 4. 13. Erfpacht-contract van den grond voor de ver- grooting van het terrein der school N°. 10. 14. Verslag omtrent het onderwijs over 1877. 15. Aanvraag van Lei- muiden om vergoeding voor het schoolgaan van kinderen uit deze geraeente op de school te Leimuiden. 16. Benoeming van een hoofd-onderwijzer voor school N°. 8. Voordragt1°. J. Edel, te Purmereude; 2°. J. Spaan, te Haarlem; 3°. J. Neunstiehl, te idem; 4°. S. Montauban, te idem; 5°. H. J. van Runnaard, te Velsen; 6°. F. van Uixhoorn, te Haar lemmermeer. 17. Benoeming van een hulp-onderwijzer aan school N°. 10. 18. Idem idem aan school N°. 5. 19. Idem idem aan school N°. 2. Te Sloten (Noord-Holland)is beroepen ds. Heyneman pred. te Kethel. Capelle (Langstraat)6 Maart. Naar leverantie-hooi begint sedert veertien dagen meer vraag te komenzoodat de prijs dan ook stijgende is. Dagelijks worden er kleine en groote partijen opgekocht a 16 per 500 kilogr. Men verneemt, dat hier en daar nog meer wordt geboden. Haarlem5 Maart. Opv de gisteren alhier gehouden paar- denmarkt waren aangevodrd 313 paarden van inlandsch en gekruist Duitsch ras. Er was vrij wat handel. De hoogste prijs, die besteed werd, was 800. Heerenveen5 Maart. In de te Leeuwarden gehouden vergadering van het Hoofdbestuur der Maatschappij van Land- bouw en Veeteelt in Friesland zijn benoemd tot leden der kommissie om de boterbereiding en den boterhandel in Dene- marken te onderzoeken en na te gaan en daarvan te rappor- teren aan het hoofdbestuur van genoemde Maatschappij, de heeren: C. L. Beyma thoe Kingma, voorzitter van het hoofd bestuur en burgeraeester van Lemsterland; P. Walma vice- voorzitter van het hoofdbestuur en veehouder te Oppenhuizen en II. Spasma Fz.grondeigenaar *n wethouder van Ilasker- land, te Nyehaske. De gekozen leden der kommissie zijn alien met het vak van boterbereiding praktisch bekende mannen die uit eigen oogen knnnen en zullen zien. Met grond mag dus worden verwacht, dat hi rapport dezer kommissie van gunstigen invloed zal zijn op het bereiden en verzenden van boter uit Friesland. De Purmerender Courant bevat het volgendeDe heer A. bestuurslid van de te Halfweg Haarlem en Amsterdam geves- tigde afdeeling der Hollandsche Maaischappij van Landhouw, heeft 50 roeden land in den IJ-Polder beschikbaar gesteld ten einde daarop geivassen aan te kweeken, die in genoemden Polder nog niet verbouwd worden. Belanghebbende leden be- hoeven slechts de zaden te verschaffen en de behandeling komt ten koste van de kas; terwyl eene comraissie is benoemd om voor de uitvoering zorg te dragen. Een proefstation dus in het klein." Gedeputeerde Staten van Noord-Biabant hebbennaar aan- leiding eener opdragt van de Provinciale Staten voor eenigen tijd aan den Koning een adres gerig'met verzoek dat wette- lijke maatregelen worden genomen te: bescherming van de in- sekten etende vogelen. De minister van justitie en die van wa- terstaat euz. hebben hierop te kennen gegeven, dat zij het gevoelen deeleude, dat bescherming van voor landbonw en houtteelt nuttige diersoorten wenschelijk is op het voorstel- len van maatregelen ter voorziening in deze behoefte bedacht zijn. Eene koe van den landbonwer P. Koomen, te Purmerland bij Purmerende, heeft 3 kalveren tet wereld gebragt, alle van het vrouwelijk geslacht. Als een bijzonderheid deelt men aan de Dordr. Ct. mede dat by den landbouwer A. Groeneveldte Dubbeldam, een kip, die men reeds sedert verscheidene dagen had vermist met een broed van 12 gezonde kuikens huiswaarts is gekeerd welke zij in de open lucht had uitgebroed. Het voornemen moet bij de Regering bestaan omnadat de commissie van enquete betreffende de longziekte hare taak zal hebben volbragt, in Zuid-Holland twee lijnen van afsluiting te trekken, 66n binnen welke alle runderen zullen moeten wor den ingeent, en een binnen welke alle aan longziekte lijdende en verdachte runderen zullen moeten worden afgemaakt; bin nen de eerste lijn zouden de verdachte runderen niet worden afgemaakt. In het tijdperk van vier weken 27 Jan. tot 23 Febr. 1878, zijn blijkens ingekomen ambtsberigten door longziekte aange- tast: in Gelderland 1, Zuid-Holland 66, Noord-Hollaod 5 en Friesland 6, totaal 78 runderen. In het von'ge tijdperk van vier weken waren 63 runderen door die ziekte aangetast. In de afgeloopen maand heeft zich in de provincie Utrecht geen geval van longziekte onder den veestapel vertoond. De heer G. J. Hengeveld leeraar aan 's Rijks veearlsenij- school te Utrecht, toont in de Landb. Ct. aan, dat het voe- deren van mai's in plaats van haver aan paarden die zivare dienst moeten verrigtenaanbevelenswaardig is. Niet alleen omdat het goedkooper voer is, maar ook omdat van de mai's meer voedende stoffen ten voordeele komen van het ligchaam dan de haver. De ma'is moet eehter vermengd zijn met ge- hakt stroo. Dit voeder wordt b. v. gebruikt bij de Amsler- damsche Omnibusmaatschappijwaar men per dag en per paard 8 kilo ma'is vermengt met 7 a 8 kilo gesneden hooi. Het programma der tentoonstelling van tuinhouwvoortbreng- selen, tuinsieraden en pluimgedierlevan 27 tot 30 Junij a.s., in het gebouw Musis Sacrum te Arnliem te houdenis in druk verschenen. De eerste afdeeling, tuinbouwvoortbrengselen en tuinsieraden, bevat 793 en de tweede afdeeling, pluimgedier- te192 nummers. Zeer vele medailles, waaronder 8 gouden ter waarde van f 50, zijn voor deze tentoonstelling ter be- schikking gesteld. Z. K. H. prins Frederik heeft een gouden medaille voor deze tentoonstelling beschikbaar gesteld. Uit Wageningen wordt gemeld, dat, met het oog op de in Dnitschland aanhangige plannen om eene tabaksbelasting in te voeren, in de laatste weken niet minder dan 580,000 halve kilogr. tabak uit Wageningen naar Duitschland verzonden zijn. Sommige handelaars ook, uit Wageningen en elders in ons land, hebben in Duitschland magazijnen gehuurd, om daarin den tabak voor eigen rekening te bergen. Door 243 landbouwers, veehandelaren en andere belangheb- benden is tot de Regering een verzoekschrift gerigt, om bij het Engelsche gouvernement de noodige stappen te doen tot opheffing of wijziging der bepalingen op den invoer van vee uit Nederland. De Afdeeling Aalsmeer en Omstreken der Hollandsche Maat schappij van Landbouw zal op Woensdag den 13den Maart 1878 des avonds ten 7 ure, weder eene Vergadering houden in het lokaal van P. Kapteinte Aalsmeer. Punten van behandeling: 1. Eenige mededeelingen door den Heer A. Adama van Scheltema, omtrent de plegtige berdenking van den sterfdag van Carolus Linnaeus, welke heeft plaats gehad te Amsterdam, in Felix Meritisop-.l0 January 1878. 2. Uitreiking van Prijzenop de Tentoonstelling te Alkmaar behaald. 3. Rekening en Verftptwoording over 1877. 4. Voordragt, te houden door den Heer Jobs. Looijmans, leeraar aan de Koninklijke Nederl. Tuinbouwschool Linnaeus in de Watergraafsmeer. Door nu wijlen den beer J. van der Feltz, rustend predikant te Arnhem, is f 5000 gelegateerd aan de Vereeniging tot voort- dnreude ondersteuning der nagelaten betrekkingeu van veronge- lukte Visschers der reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee. In de Lindenstraat te Amsterdam, is Zoiidng-miildag een man onder zijn middagmaal bij het verorberen van een st.uk vieesck gestikt. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp vermogt niets. De docter kon slechts den dood konstateren. Een ingezeten van Rijssendie eenige verandering aan zijn huis wilde aanbrengenontdekte bij de vergraving van aardeop een diepte van 20 centimeter een aarden pot, gelieel gevuld met zilveren geldstukken, die, volgens de jaartallen welke op som mige stukken nog zigtbaar zijnin de vorige en in het begin dezer eeuw hier te lande in omloop zijn geweest. Naar denkoers, dien zij destijds als betaalmiddel haddenvertegenwoordigt het gevondene te zamen eene waarde van f 162. Dingsdag vierde meu in een der achterbuurten van Brussel in de straat Anderlecht een eigenaardig feesten wel een gouden bruiloft van een gelukkig, maar onbemiddeld paar. De geheele buurt nam deel aan de vreugde. Man en vrouwkleederwasschers van beroepzijn in een walarijtuig van hunne woning naar het stadhuis gebragt, vergezeld door een detaoliement pompiers met muziek begeleid, en gevolgd door de fainilieleteu en ecu groot aantal buren. Op het stadhuis zijn zij ontvangen do.>r den ge meenteraad en de burgemeester heeft ze op eene harteljke wijze toegesproken. Daarna werden bouquetten uitgereikt en aan het paar een prachtig geschenk ter hand gesteld, bestaande uit zes zilveren couverts met de stadswapens er op gegraveerd en geslo- ten in een rijk bewerkt kistje. Dezelfde stoet heeft het gouden huwelijkspaar van het stadhnis naar huis gebragt. Vervolg-ens is het feest geeindigd met een din6 in de zaal St. Michiel, bcsloten door een bal. Nadere bijzonderheden omtrent het ongeluk door het ont- ploffen van dynamiet te Parma veroorzaakt doen ziendat daar een in alle opzigten ontzettende ramp heeft plaats gehad. Men wenschteeen proef te nemen met dynamiet tot opruiming van een ouden kastanjeboomdie op een der voornaamste openbare wandelplaatsen in den weg stond. De proefneming was opgedragen aan een kapitein der artillerie, doch deze liet haar over aan een lnitenantdie er de regte man niet voor schcen te. zijn. H:j wist, dat het dynamietom gebruikt te wordenzekere mate van warmte moet hebbf-n, en daartoe bezigde hij, aan den voet van den boom, een bad laauw water, waarin de blikken doozen ge- legd werden. Een honderdtal nieuwsgierigen hadden zich rondom den luitenant geplaatst, zoodat geen de minste voorzorgen geno men waren. Het meerendeel der aanwezigen wist bovendien niet wat or moest gesehieden. Denkende dat het dynamiet in het laauwe water niet genoeg was verwarmdliet de luitenant in een naburig huis een bak met warme asch vragenen legde er een zijner doozen op. Bijna op hetzelfde oogenhlik weergalmde eene verschrikkelijke ontploffing en eene wolk van rook en stof over- dekte den wandelweg. De menigte stoof in wanorde en hevig ver- schrikt uiteen. Toen de rook was opgetrokken, stonden de wande- laars, op het gerucht toegesneld, voor een afgrijseliik schouwspel. De weg was bedekt met ontzielde ligchamen en gekwetstenter- wijl hartverseheurende kreten en hulpgeroep uit de bloedige massa opstegen. Van den boom bleef niets meer over Op twee stappen afstauds lag het verminkte lijk van den luitenantzijn hoofd was bijna gebeel vermorzeld, en een arm, van den romp afgerukt, was vier meters ver geslingerd. De vier soldatendie den luitenant bijstonden, waren dadelijk gedood en versehrikkelijk verminkt. Drie burgers, een meisje en een oude dame werden insgelijks als door den hliksem neergeslagen en gaven geen teeken van leven meer. Een kloosterling der orde van St.-Lazarus werd levenloos opgenomen, hij was in de voile borst getroffen door een der blik ken doozenwelke het dynamiet behelsden. Wandelaars werden getroffen op meer dan drie honderd meters afstauds van de plaats der ontploffing en bekwamen vrij ernstige wonden. Een man is op honderd meters afstauds door een straatsteen gedood. Rondom de plaats der ramp vond men stukken van menscbelijke ligchamen en verscheurde kleeren. Het getal der dooden wordt thans op vijf- tien geschat, terwijl dat van de gekwetsten de zeventig overtreft, wanrvan velen zoo erg zijn getroffendat men geene hoop voor

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1