1878 Vrijdag, 22 Maart. No. 12 VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- M POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negen tien d e Jaargang. GOUD HIT SCHU1M. H aarlemmermeer Landbonw. !Prijs van het Abonnement in het Jaar Prijs der Advertentien van I6 regels 75 Cent, elke regel meer 13'/a Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Ameide, 20 Maart. Als een bewijs hoe de laoderijen in deze omstreken in waarde blijver. toenemen kan dienen dat alhier l/2 bunder weiland verkocht is voor de som van 5800, behalve de kosten. II AARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. De ten vorigen jare benoetnde Feestcommissie, voor het zilveren feest van de droogmaking van het Haarlemmermeer, heeft de eer by dezen ter algemeene kenois te brengeD 1°. dat op baar verzoek als Hoofd-Commissie zijn opgetre- den de HeerenJbr. J. W. M. van de Poll, J. W. Lant- ZENDORFFER, S. DE CLERCQ, Wz. Mr. J. P. A. TEDING VAN Berkhout, A. van Straalen en C. van der Oddermeclen; 2°. dat, in overleg met de Hoofd-Commissie, bepaald is, dat het feest zal gevierd worden in de eerste dagen van Julij e. k.en wel voornamelijk door tentoonstellingendie op het verleden en het heden van de Haarlemmermeer betrekking hebben 3°. dat ieder, die in staat is om de Commissie door het aangeven van verdere plannen of op andere wijze te helpen om de feestviering op schitterende, maar tevens waardige wijze te doen plaats hebben, verzocht wordt daarvan kennis te ge- ven aan den Heer H. F. Bultman. De Feest-Commisaie: H. F. Bultman. A. G. Keede. HaarlemmermeerH. L. Sloots. 19 Maart 187 8. H. Meijer. J. Tensen. A. J. G. Timmermans. AXLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. WJitertyk Woenstlag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. UITSLAG der Verkiezing voor een Lid van de Tweede Kamer der Staten-Oeneraal in het Hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer, op Dingsdag 19 Maart 1878. Ingeleverd werden 16 stembussen van de gemeenten Haar lemmermeer, Spaarndam, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Heemstede, Hillegom, Lisse, Alkemade, Aalsmeer, Sloten le Afdeeliug en Sloten 2e Afdeeling, Rijnsaterwonde, Nieuw- veen, Wilnis, Mijdrecht, Leimniden en Uithoorn. Bij de opening daarvan bleek, dat zij 1003 stembiljetten bevatten, waarvan van onwaarde werden verklaard6, als: den omdat het niet behoorlijk gezegeld wasden omdat het geen persoon duidelijk aan wees, en vier omdat zij in bianco waren. Het getal geldig uitgebragte stemmen was dus 997. Daarvan waren uitgebragt: op Mr. F. J. M. A. Reekers 518, op den heer Herman F. Bultman 326 en op Dr. T. C. L. Wijnmalen 152 stemmen; terwijl de Heer A. J. E. baron van Ittersum 1 stem bekwam. Derhalve is als zoodanig gekozenMr. F. J. M. A. REEKERS advocaat te Amsterdam. De verpachtingen van het grasgewas vau de ringdijken en polderkaden van den Haarlemmermeerpolderbedragende eene oppervlakte van ongeveer 235 hectarenhebben opgebragt 19,838alzoo gemiddeld 84 per hectare. van 18 Maart tot 19 Maart 1878. GEBOREN: Lambertus, zoon van C. Koster en J. Krijnen. Bootje dochter van L. van Wijk en B. de Jong. Hendrikns Jacobuszoon van P. Witteman en W. van Tongeren. Elisabeth, dochter van J. Tensen en P. Ellerbroek. Jozefus Theodorus, zoon van Hendrina Johanna Kla- zina Maria van Lent (ongeh.) Gerard, zoon van J. van Schaik en E. Witte. Johannes, zoon van W. Persoon en M. E. Scholte. Wille- mina, dochter van J. A. Millenaar en A. van Wijk. Abraham, zoon van P. Faas en M. van der Valk. Leendert, zoon van A. Schaik en G. Tamboer. Jan Marinus, zoon van C. H. van de Pol en M. J. van Wijk. Maria Cornelia, dochter van J. C. van Leenwen en A. Hagen. Cornelia Johannes, zoon van J. Bongers en J. de Vos. Niesje, dochter van B. Grevenstuk en L. Tiggelman. Pieter, zoon van D. Schrier en D. van der Bent. Neeltjedochter van E. Boterblom en G. Smits. OVERLEDEN: Maurits oud 7 maanden, zoon van D. van Tol en M. van Dijk. Aagje, ond 7 weken, dochter van C. Vroom en T. van der Vorm. Willem Noorloos, oud 41 jaren, wednr. van E. Uithoven. Elisabeth Wilhelmina, oud 10 maanden, dochter van J. Beversluis en H. C. A. van den Haak. Johannes, oud 2 weken, zoon van C. He- melaar en C. Hoeman. Cornelia, oud 10 maanden, dochter van C. de Wit en A. van Roon. Jan Christiaan van Leenwen, oud 27 jaren, gehuwd met L. A. van Gent. Cornelia, oud 4 maanden, dochter van G. Driehnijs en C. F. Vlegels. Jan, ond 10 dagen, zoon van JDeugd en J. van Gnlik. Jannetje, oud 8 weken, dochter van P. Crama en A Boeser. ONDERTROUWD: A. van Zanten met C. Tanis. V. Beets met E. Beers. GEHUWDA. de Winter (wedur met N. Hart (weduwe). K. van Wirdnm (wednr.) met A. de fiooij (weduwe). Eindelijken wel bepaaldelyk na tien jaren tijds van pro- cederenis alsnu het arrest uitgesproken in zake van den aannemer, den heer J. W. de Heijte Haarlemmermeer, tegen den burgemeester dier gemeentebetrekking hebbende wegens aanneming van het bouwen van een raadhuis aldaar. Het hof heeft by vonnis bepaaldaan genoemden de Heij uit te keeren de som van 18,613.04 Capelle (Langstraat), 20 Maart. De hooihandel is sedert eenige dagen zeer levendig. Voor de verschillende persen worden dagelijks min of meer aanzienlyke partijen afgeleverd, zoodat de voorraad gaandeweg begint te verminderen. De marktprijs bedraagt thans 16 per 1000/2 kilogr. Blijft het saizoen guDstig, dan zal menig veehouder weldra eenig jong vee in de weide doen, en dan komt er gewoonlyk nog meer hooi voor den dag dan men gedacht had. Sedert verscheidene jaren is de boter om dezen tijd des jaars het slechtstmaar ook het duurst. Dit jaar maakt de duurte even wel daarop eene uitzondering, daar men thans 1.35 per kilogr. besteedt, terwijl de prijs io de laatste jaren, in deo vastentyd, van 1,50 tot 1.65 beliep. De gunstige weersgesteldheid oefent ook een grooten invloed op deu prijs der eijeren uitdeze zyn thans zoo overvloedig te bekomendat men blijde is 3 cent per stuk te ontvangen. Wyde Wormer, 18 Maart. De gunning van de aanbe- steding van de gebouwen en de plaatsiog van het stoomgemaal voor de polderbemaling is 14 dagen uitgestelddaar een ka- pitein-ingenieur van de genie nataens den minister van oorlog bedenkingen opperde tegen de plaatsiog, welke de minister wilde dieustbaar makcn aan de inundatie-plannen. Ook in het waterschap „de Beemster" wilde de minister tusschen beide komen, docb daar is alles reeds gebouwd en in werking, evenals by de stoomgemalen van de polders West- zaan, Krommenie en de Former. Zwolle, 20 Maart. Op de 15 dezer alhier gehouden paar- denmarkt waren ruim 400 stuks aangevoerd, meest werk- paarden en bestemd voor de slagtbank. De handeldie niet zeer vlug was, bepaalde zich hoofdzakelijk tot landbouw- werkpaarden en voor de Hollandsche fiacres. Voor le kwal. werkpaarden besteedde men /190 a/ 375; 2e kwal. 125 a 180; enkele 3 d 4jarige fokpaarden golden 600 675 jonge dito 200 a 325 veulens /95a/ 140 voor de slagtbank 35 a 70. Betrekkelijk den landbouw valt er thans uit de Marne alleen te berigtendat eenige landbouwers op zoogenaamde kwelderlanden aan 't Reitdiep reeds zyn begonnen te ploegen even als enkele anderen op zachtere kleigronden en dan meestal op nieuw groenland of dat met klaver heeft gelegen. Bij spoedig volgende drooge dagenzal 't zaaijen van zomer- zaad hier dus niet lang meer uitblijven. Ofschoon 't met den vlasbouw in 't vorige jaar over 't geheal niet zeer gunstig is geweest, is er toch weder vrij wat land voor den vlasbouw verhuurd; en voor gewoon geschikt land is van 100 tot 130 per halven bunder besteed. Enkele uitgelezene stukken komen booger. In 't winterzaad zal door den opslag van ha ver vrij wat te wieden vallen. Ook moet er zich nog veel slak in 't winterzaad bevindenwaarom ook eenige dagen vrij strenge vorst wel wenschelijk worden geacht, daar men anders vreest, dat er door de slak nog meer scbade zal worden aangerigt dan reeds in vele stukken heeft plaats gehad. In de Tweede Kamer heeft de heer J. de Jong verslag uitgebragt van de commissie van enquete in zake de long- ziekte onder het rundvee. De nog al breedvoerige conclusie waarover later zal worden beraadslaagd, luidt De commissie stelt voor, dat door de Kamer besloten worde het verslag in afschrift te zenden aan den Minister van Binnenlandscbe Zaken met verzoek om de daarin voorkomende wenken in ernstige overweging te nemen en voorts dat de Kamer meer bepaaldelijk de wenschelijkbeid uitspreke 1) dat het staatstoezigt in die gedeelten van het rijk waar de besmettelijke longziekte heerscht, worde versterkt; 2) dat de onmiddellijke aangifte van het eerste ziektegeval in een verdachten koppel zooveel raogelijk door wetswijziging worde bevorderd 3) dat de inenting van het rundvee als voorbehoedmiddel van de zijde van bet staatstoezigt worde aangemoedigd 4) dat door de Regering byzondere voorschriften zullen worden uitgevaardigdstrekkende om de bestaande wettelijke bepalingen in toepassing te brengen en de volledige naleving der wet te verzekeren. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Laud- bouw heeft, op verzoek van eenige beiangstellendeneene commissie benoemd tot bet opmaken van eenige voorschriften ten einde te trachten verbetering te brengen in de kaasbe- reiding. Die commissie heeft hare taak vervuld en de voor schriften opgesteld, die behooren gevolgd te worden. Het hoofdbestunr heeft die voorschriften met duidelijke letter op zwaar papier doen drukken, zoodat het stuk geschikt is om te worden opgehangen op de plaats, waar de kaas gemaakt wordten heeft tegen lagen prijs exemplaren verkrijgbaar gesteld. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is besloten tot overplaatsing der ryks verzameling van landbouwwerktui- gen, thans te Utrecht, naar Wageningen. Die verzameling maakt, hoewel te Utreoht blyvende, tot dat te Wageningen de noodige plaatsruimte zal zijn, thans reeds een onderdeel nit van de rijks landbouwschool. De vroeger als opzigter over die verzameling gefungeerd hebbende A. W. lleijnders is be noemd tot amanuensis der rijks-landbouwschoolmaar blijft tot de overplaatsing in Utrecht. Hetgeen van de werktuigen uit de kabinetten te Leiden en te Utrecht bruikbaar is, wordt mede naar de ryks-landbonwschool overgebragt. De collektie werktuigen voor zuivelbereiding te Leiden is o. a. nog zeer belangryk. Uit het Noorden des lands meldt men, dat aldaar Vrij dag, bij het keeren van den wind naar het N. en N.-O. tegen den avond een geweldige sneeuwjagt is geweestwaar- door in een paar uur tijds alles met een dikke laag overdekt was, wat vooral den te veld staanden wintervruchlenrogge enz.zeer te stade komt, daar eene al te snelle ontwikkeling meer schade dan voordeel te weeg brengt. In de geldleening groot 47,000 ten behoeve van den polder Ooster- en Sir Jansland bestemd voor de bekostiging van een stoomgemaal, is ingeschreven voor ruim driemaal het gevraagde bedrag. De inschrijving van 100 a 97 pet. zijn aangenomen, op die van 96 /2 pet. is eene reductie van 86 a 37 pet. geschied. Over den invloed van de temperatuur op den wasdom der aardappelen heeft Hannay de waarneming gedaan en bekend gemaakt, dat de aardappelen in een donkeren bodem beter groeijen en gezonder zijn dan in een lichten grond. Eene verklaring van dat verschijnsel moet wel hierin worden ge- zochtdat de hoogte van de bodemtemperatuur invloed heeft daar toch een donkere grond meer warmte absorbeert dan een lichte. Hannay heeft proefondervindelijk aangeloond, dat een met kolengruis bedekte bodem bij eene diepte van 5 cM. ongeveer 1° en bij eene diepte van 20 cM. 0.6° warmer is, dan dezelfde niet met kolen bedekte bodem. De aardappelen van den eersten bodem bevatten 22.5 pet. zetmeel, die van den anderen slechts 17.5 pet. De verhoudingen der anor- ganische bestanddeelen zijn in beide soorten bijna dezelfde. In de op 16 Maart gehouden vergadering van het hoofd bestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw i9 breed- voerig besproken het al dan niet wenschelijke om aan de Hooge Regering een adres in te zenden omtrent het wetsont- werp tot berziening der grondbelasting. Het hoofdbestuur acht die zaak zoo belangrijk, dat het oordeelt zijne meening niet aan de Regering te mogen kenbaar maken, voor dat het de alge meene vergadering van de Maatschappij daaromtrent heeft doen beslissen. Het heeft daarom besloten een buitengewone algemeene vergadering te beleggen, die gehouden zal worden op Woensdag 24 April 1878, des middags ten 12 uur, in de groote zaal van de Societeit de VereenigingWillemstraat te 's Gravenhage. Op die vergadering zullen de volgende vra- gen in behandeling en in stemming worden gebragt 1. Is de herziening der grondbelasting noodzakelijk? 2. Zoo ja, zal de voorgestelde berziening bet beoogde doel namelijk herstel der thans bestaande onbillijkheid", bereiken 3. Is de voorgestelde grondslag: de buurwaarde", als juist en doeltreffendaan te nemen? 4. Is het noodig dat eene dergelijke regeling van het ka- daster daaraan vooraf, of daarmede gepaard ga? 5. Moet aan een anderen grondslag, b. v. het klassifioeren der landerijen volgens grondtypen, de voorkeur worden ge- geven 6. Moetenonverschillig welke grondslag van waardering wordt aangenomen, bij de vaststelling der belastbare waarde, de polderlasten worden in aanmerking genomen? 7. Is het in het algemeen belang wenschelijk, dat de te- genwoordige opbrengst der grondbelasting bij deze wet onver- anderd blijve vastgesteld? Zoo niet, is het dan wensohelijk dat die opbrengst aan wisseling onderworpen zij, een einde bij hoogere opbrengst over te gaan tot afschaffing van andere lasten, die op den grond drukken, zoo als bet mutatieregt en het obligatieregt by vestiging van hypotheken Het boofdbestnnr verwacht, dat, wegens het groot belang

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1