1878. Vrijdag, 19 Maart. No. 13. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. II aarlemmer meer Landbouw. Oemengde Berigten. 296ste Staats-Lotery. \SMRI# m\\\w Prijs van h.et A-bonnement: in het Jaar Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 21 Maart tot 27 Maart 1878. f f f 1IAARLEMMERMEER Prjjs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BOIVGA C°.te Amsterdam. liter!(Jk Woeaisdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Uitslag der aanbesteding van het ophoogen der algemeene begraafplaats te Nieuw-Vennep op 26 Maart 1878. Ingeschreven werd door: Gerrit den Breejen voor 699. 640.— 630.— 609.— 688.— 750.— 624.— W. de Boo J. lloodzaud A. den Breejen Gebr. Bos J. Vreeken M. van Daalen Aangezien de laagste inschrijver boven de begrooting aan kosten is, zal de gunning worden aangehouden. GEBOREN: Cornells, zoon ran C. Jonker en S. Kuiken. Bastiaan, zoon van B. van *t Hop en H. Vaalburg. Sibrand, zoon van D. Jo hannes en C. de Beurs. Bastiaantje, dochter van D. C. Grot new eg en D. Vlam. Anna Carolina Jacoba, dochter van A. C. van Dorsten en J. M. Itiechmann. Trijntje, dochter van D. Molenaar en M. Bakker. Willemina, dochter van P. de Gier en L. Boer. Dieuwertje, dochter van P. Sluis en A. Molenaar. Matthijs, zoon van A. Goudswaard en A Kavelaar. Jacobus, zoon van H. van Sprundel en E. Pronk. Anthonia, dochter van W. Kemp en C. Blok. Cornelis, zoon van J. Bette en L. M. Coenradie. Cornelis, zoon van J. Maaskant en N. de Regt. Maria Elisabeth, dochter van M. Schoonderwoerd en E. van Braak. Stijntje, dochter van A. de Groot en J. Donker. OVERLEDEN: Gerbrand Steur, oud 23 jaren, gehuwd met D. Out. Jan Marius, ond 4 dagen, zoon van C. H. van de Pol en M. J. van Wijk. Jacob, oud 18 maanden, zoon van P. Smiten C. van L'iempt. Aagje Lieuwes, oud 21 jaren, ongehuwd. Johanna de Keijzer, oud 64 jaren, gehuwd met A. Mesman. Franciscus, oud 3 maanden, zoon van M. Jansen en A. Landwehr Johann. ONDERTROUWD: A. Versteeg met C. BraB. GEHUWD: J. A. Boeser met A. van Krimpen. Bij den landbouwer J. SchriekenSloterweg bij den Vijf- huizerweg alhier, zijn van 27 van longziekte verdachte run- deren 3 gestorven aan de gevolgen van de verpligte ineuting. Zondag jl. is in de Herv. kerk te Hoofddorp, tijdens de Godsdienst-oefening, Aagje Lieuwes, oud 21 jaren, plotseling overleden aan de gevolgen van Apoplexia. Het getal lotelingen, hetwelk dit jaar uit deze gemeente ter inlyving bij de militie zal worden opgeroepenbedraagt 29 man. Men vermoedt dat 46 of 47 bet hoogste nommer zal zijn dat zal worden opgeroepen. In de afgeloopen 9 maanden zijn te Hoofddorp 24 hui- zen gebouwd door 30 gezinnen bewoond. Men gaat nog steeds met het bouwen voort, Naar men verneemt zal de omnibusdienst tusschen Haarlem en Aalsmeer toch door A. Tates worden aangevangen, zoodra de concessie daartoe zal zijn verkregen. De hulp-onderwijzer A. Langhout, aan school n°. 7, is op den 17 dezer overleden. Maandag 25 Maart, had Hendrik van den Bergeen knap werkman, 25 jaar oud, het ongeluk op de Badhoeve de regterhand te ver in den hakselsnijder te steken waardoor een gedeelte van den arm is afgesnedeD. Mr. J. P. Amersfoordt heeft onmiddellijk geneeskundige hulp laten roepenzelf terwijl een eerst verband gelegden daarop den man naar het Buiten-Gaathuia te Amsterdam vervoerd. Naar men ods nader mededeelt, is de arm van den ar- beider aan den elleboog afgezet moeten worden. De toestand van den lijder baart vele zorgen. De hakselsnijder, waarmede het ongeluk geheurde, is sedert meer dan 25 jaren dagelijks gebruikt, en eerst nu is gebleken, dat er, bij de bediening voor den werkman ge- vaar bestaat. Mr. J. P. Amersfoordt heeft, sedert bet ongeval, daaraan laten aanbrengen eene kap van geslagen ijzer, die belet de hand er in te steken, verder dan noodig is, en dus het ge- vaar wegneemt. Door deze kap is ook de werking van het snijden meer geregeld gewordenzoodat het stoppendoor het insteken van te groote bundels hooi, onmogelijk is geworden. Mogt eenig vervaardiger of gebruiker van hakselsnijders wenschen omtrent bet model van die kap nader te worden ingelicht, zij wordt, op aanvrage, aan belangstellenden koste- loos getoond. De Minister van Waterstaat heeft den wensch te kennen gegeven, om ten einde te kunnen nagaan welke bepalin- gen in deze provincie gelden omtrent het maken van afzon- derlyke omkadingen binnen een polder, met het doel om aan laag liggende gronden een lager waterpeil dan het aangren- zende van den overigen polder te bezorgen, de keuren van die waterschappen of polders te ontvangenwaarin zoo- daoige bepalingen worden aangetroffen. Gedeputeerde Staten hebben dientengevolge de besturen der waterschappen en pol ders in dit gewest uitgenoodigd om, indien in de voor hun waterschap of polder bestaande keuren bedoelde bepalingeD worden aangetroffen, dan een exemplaar dier keuren, met aanhaling daarop van de bewuste bepaliDgen „zoo spoedig mogelijk" en uiterlijk voor den 5den April a. s. aan hun collegie in te zenden. De jongste storm, die overal groote schade aanrigtte, noodzaakt het Hoogheemraadsehap Delfland tot belangrijke herstelling aan zijn zeeweringeD. Die herstelling zal op zoo groote schaal geschieden, dat voor zandtransport over de geheele of bijna geheele lengte der kust een paardenspoor zal aangelegd worden. Met genoegen vernemen wij, dat het gunstig bekende Week- blad voor Vrouwen en Meisjes Ona Strevendat onlangs zijn 9en jaargang intrad, met April e. k„ tweemaal per week zal verschynen, evenwel zonder verhooging van den prijs. Het eerste nommer iD April zal voor ieder belanghebbende op franco aanvrage, gratis verkrijgbaar zijn. Slott'Il (N.-H.) Uitgelokt door bet zachte voorjaarsweder is men in den Akerpolder reeds begonnen met turf baggeren. Gebrek aan turf is het evenwel niet, dat den veenman aan- spoort om zoo vroeg te beginnenwant er is dezen winter bijzonder weinig afgeleverd; ter naauwernood is J/3 van den voorraad weg. De zaehte winters zijn voor de verveeners niet voordeelig. Beter is het hier gesteld met de veldgewassen de weiden zijn groen of het reeds Mei was; het winterkoren staat goed, boomen en heeBters ontkiemenvruchtboomen vertoonen reeds bloemknoppen in menigte; de veldarbeid is in vollen gang en de verschillende producten gaan tegen goeden prijs gretig van de hand. Schagen27 Maart. De heer Wouter Sluis heeft hier eene voordragt gehouden over zuivel-, meer speciaal over kaasbereiding. Hij deed uitkomen hoe de kaashoewe' in het algemeen op dezelfde wijze gemaakt, toch zoovele sterk van elkaar verschillende resultaten opleverde en het product nog altijd aan zoovele gebreken onderhevig was. Dit had bem aangespoordnaar een vast systeem van bereiding te zoeken waardoor het mogelijk werd, steeds een goed product te ver- krijgen en de gebreken te voorkomen. Na onvermoeide pogin- gen mogt hij zich gelukkig rekenen dat gevonden te hebben en in zijne voordragt verklaarde hij het, met practische be- handeliog. De uitslag was verrassend; uit alles bleek dat het systeem van den heer Sluis meer en beter product opleverde, de gebreken voorkomen werden en veel arbeid gespaard werd. Bij gelegenheid der voorjaars-paardenmarkt, 13 April e. k. te Amsterdam te houdenmet aankoop van paarden voor de verloting, worden uitgeloofd de volgende premien in geld: 1. Voor een dekhengat van vreemd of gekruist ras 500. 2. Voor een span koeta- of wagenpaarden van inlandsch ras 100. 3. Voor een idem van vreemd of gekruist ras j> 100. 4. Voor een chaia- of wagenpaard van inlandsch ras 76. 5. Voor een idem, daaropvolgend, van inlandsch ras 50. 6. Voor een idem van vreemd of gekruist ras 75. 7. Voor een idem, daaropvolgend, vau vreemd of gekruist ras 50. 8. Voor een veulen van inlandsch ras, geboren in 1877,/ 50. 9. Voor een idem daaropvolgend 25. 10. Voor een idem van vreemd of gekrnist ras, geboren in 1877,/ 50. 11. Voor een idem daaropvol gend/ 25. (Wat betreft de beide laatste rubriekenonder overlegging van een certificaat, vermeldende van welken hengst het veulen afkomstig is.) Zij, die ter belialing van premien hunne paarden aan de keuring onderwerpen, moeten schriftelijk en franco aanvragen bij den heer N. Wafelbakker (Oude Schans te Amsterdam) een inschrijviogsbiljet, dat, behoorlijk ingevuld, aldaar wordt terug- verwacht voor of op 11 April. (Eerst bij het ter perse gaan van dit nummer ontvangeD en dus te laatom nog de uitvoerige opgave van al de keu- ring-voorwaarden op te nemen. Bed.) De Zaanlandsche Tuinbouw-Vereeniging zal een tentoon- stelling van planten houden op een nader te bepalen datum in Augustus a. a. te Zaandam. Het is zoo goed als besjist, dat de Royal agricultural Society te Londen in het volgende jaar eene groote interna- tionale landbouwtentoonstelling zal houden. In zeatien jaar is dit niet geschied. Gaat het plan door, dan zal Hyde Park het terrein zijn. De Botterdamsche Earner van Koophandel heeft zich tot de Begering gewend met het verzoek pogingen aan te wenden mnvoor Nederland, als onbesmet land, voor runderen en scnapen (jjvrijstelling te yerwerven van de iD Engeland geno- men maatrdgelen van voorzorg tegen de „veeziekte", aange zien de veebandel daaronder zeer gebukt gaat. Uit Steggerda meldt men dd. 22 Maart aan de Aaaer Cou- rant: De landontginner A. H. Euipers, van Steggerda, heeft den 20 February jl. gras gemaaid van landdat voor korte jaren nog heide was. In weSrwil van het ongunstige weder heeft hij er hooi, van de fijnste en beste kwaliteit, van ge- wonnen, waarvan gisteren middag 4 uur een monster naar Assen is gezoDden bestemd voor de aanstaande tentoonstelling. Bij den landbouwer S. Steensma te Hitzum werd voor eeni- gen tyd een koekalfje geboren, 7 a 8 weken te vroeg, ge- heel kaal en niet grooter dan een patrijshond. Steeds in den donker en warm in dekken gepakt, hield men het ontijdig geboren schepseltje in levendoor het ieder uur een kopje vol van de moedermelk te geven. 't Is nu vier weken oud het haar begint te komen, 't zit reeds aao 't tonw en springt en dartelt vol levenslust. Zonder de ijverige zorgendie er aan besteed zyn, ware het beest zoover niet gekomen. Tot aan den tijd toe, waarop het in normalen toestand had moe ten geboren wordenmoet het nog steeds met de moedermelk gevoed worden. Diakenen der Ned. hervormde gemeente te Beverwijk ontvingen het verblijdend berigt eener schenking van 2000 aan hun kolle- gieuit de nalatenschap van mevr. de wed. Sluiterman van Loo onlangs aldaar op den huize »Akerendam" overleden. Het algemeen armbestuur ontving door dezelfde beschikking de som van 1000. Dezer dagen is te Luik in den ouderdom van 92 jaren eene vrouw overleden, die gedurende 75 jaren in hetzelfde gezin is geweest. Gedurende deze drievierden eener eeuw heeft zij drie op- eenvolgende geslachten op haar arm gedragen. Zij werd natuurlijk reeds lang meer als een oude vriendin dan als dienstbode beschouwd. Zij is dan ook in den familie-grafkeldernaast haar vroegere mees- teres bijgezet. In Duitschland worden thans pogingen aangewend, om ten behoeve van noodige bezuiniging in deze slechte tijden, een anti sigaren rookverbond op te rigten. Men wil terugkeeren tot de oud-vaderlijke pijpde «Duitsche" pijp bij uitnemendheid, en wenscht door een volksvotum uitgemaakt te hebbendat het verschijnen in het publiek met een pijp even fatsoenlijk is als met een sigaar. Men is tot dezen stap gekomennu de sigaren alle jaar duurder en tevens slechter worden en van de toekomst in dit opzigt weinig verbetering schijnt te verwachten. -De jongens te Upendamdie eene kat met petroleum hadden ingesmeerd en daarna in brand gestokenzijn door den kantonregter veroordeeld tot 1 dag gevangenisstraf en 25 boete. De politie te Utrecht heeft de hand gelegd op een brieven- besteller bij het postkantoor aldaardie beticht wordt van het ver- duisteren van bneven en, naar men verneemt, reeds schuld moet hebben bekend. Drie garnalenvisschers van Stellendam strandden Vrijdag met hun vaartuig aan de noordzijde van het eiland Goedereedemet het ongelukkig gevolgdat hun schuit omsloeg en zij alien verdronken. Beeds twee lijken zijn aangespoeld. Het britsche oefeningschip »Eurydiee" van Barbados komende is op de zuidknst van het eiland Wightten gevolge van een plot- selijken windrukomgeslagen. Meer dan driehonderd menschen zijn verdronken. Over Eigen Hulp heeft thans ook eene dienstbodehaar oor- deel uitgesproken. Wij vinden dit geformuleerd in eene adverten- tie in de Dordrechtsche Courant m de volgende bewoordingen »Daar we vernomen hebben als dat er tegenswoordig zoo veel heeren zich met de keuke en de leveransiers bemoeijen om daarmee accoordjes en dingen aan te gaan, en op zoon manier een eerlijke dienstbooi der wettig verval dat haar van regswege toekomt te onthouwen, zoo noodigt een fatsoendelijke kenkemeid alle andere booijen uit om bij die heeren die plezier hebben zieh zelf te helpen zich niet te verhuren als met 10 persent," VIJFDE KLASSE. Prijzen van 100.— eD dHarboven. Eerste Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs: Nr. Prijs 641... 1000. 6218... 100. 17032.... 400. 1396... 400. 6460... 100. 17528... 200. 3756 100. 6806... 200. 19318.... 100. 4884... h 400. 14444... a 100. 19878... u 400. 5573... 400. 100. 100, 400.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1