1878. No. 14. Vrijdag, 5 April. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLD EE-BEL ANGEN GE¥IJD. Negentiende Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Bij dit Nommer behoort een Bijblad. Haaiiemmermeer-Poltler. Haarlem sner meer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 27 Maart tot 2 April 1878. Ijandbouw. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/a Cent. Hemeiig-de Herig-len. \WBSP El AARLEM1IERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolderte houden op Woeusdag 10 April 1878, des morgens ten 10 urein het locaal van Staats, te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde Hoofd-Ingelanden. 3. Rapport der Financiele Comtnissie, dienst 1877 omtrent af-en overschrij- vingenen het vaststellen eeuer Suppletoire Begrooting en gedane betaling uit den post Onvoorziene Uitgaven. 4. Missive van het Gemeentebestnur van Haarlemom overname van de brug bij de Kruisvaart, en voorstel daaromtrent van Dijkgraaf en Heemraden. 5. Benoeming van een Heemraad, ingevolge de periodieke aftreding van Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. De belooning, verbonden aan het vakante deurwaarders- district Ilaarlemmermeerkan, na aftrek der kosten wegens reizen, drukwerk, enz.worden geraamd op f 1000 zuiver 's jaars. i. 11 Mr. P. J. M. A. Reekers, onlangs gekozen lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het hoofdkiesdistriet Haarleminerrneeris tils medelid toegetroden tot de Hoofu- commissie voor de herdenking van het vijf-en-twintig jarig bestaan van Haarlemmermeer. GEBORENJacobus, zoon van H. Raaphorst en P. Zaal. Cornells, zoon van J. Schonhage en M. E. Sluiter. Johanna, dochter van G. T. Mesman en A. Wichert. Cornelia, dochter van M. Schuuring en G. van Essen. Petrus Corneliszoon van J. Volkers en M. E. Balma- kers. Ariaantje, dochter van R. van Elderen en B. Quartel. Pieter Cornelis, zoon van T. Groen en A. Aafjes. Metta Hendrika, dochter van J. H. M. Evelein en N. Klapwijk. Lena, dochter van G. Oudenaarde en M. Noordergraaf. Prijna, dochter van W. Meulblok en H. M. van Schaik. Agatha, dochter van K. Zomer en M Tol. Ilendrik Jan, zoon van A. den Haan en B. Boterman. Gerrit, zoon van C. de Raadt en J. Z. Snelleman. Cornelis, zoon van J. Eithol en E. Verburg. Pieternella Maria Cornelia, dochter van G. van Wirdum en P. den Toom. Catharina, dochter van D. Krom en G. Groot. Lodewijk, zoon van C. Vermeulen en M. Stark. OVERLEDENClement, oud 15 maanden, zoon van C. Koster en J. Krijnen. Cornelis, oud 17 maanden, zoon van T. Terlonw en J. Markus. Margaretha Corneliaoud 4 jarendochter van H. Zaalberg en E. van Leeuwen. Sibrandoud 6 dagenzoon van D. Johannes en C. de Beurs. Petronella, oud 17 maanden, dochter van T. van Dongen en J. van Velzen. Nelletje de Regt, ond 38 jaren, gehuwd met J. Maaskant. Gijsbertus Hendrikus, oud 14 maanden, zoon van J. Bouwman en S. van der Laan. Cornelis, oud 6 dagen, zoon van J. Maaskant en N. de Regt. Neeltje Bier, oud 95 jaren, weduwe van S. Hovenier. ONBERTROUWD: Geene. GEHUWD: A. van Zanten met C. Tanis. V. Beets met E. Beers. De Afdeeling Haarlemmermeer van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal op Dingsdag 9 April e. k., des morgens ten 10 ure, weder eene vergadering houden ten huize van J. Poen in het lokaal „I)e Nederlanden"in het Hoofddorp, te Haar lemmermeer. Op die Vergadering zullen de volgende punten in behande- ling komen: 1. Aannemiog van nieuwe leden.2. Mededee- ling van ingekoraen stukkenen daarop besluiten. 3. Rekening en verantwoording van den penningmeester. 4. Benoeming van een afgevaardigde naar de buitengewone verga dering van de Hollandeclie Maatschappij van Landbouw en bespreking van de punten van beachrijving voor deze Vergade ring. 5. Voorstellen van het bestuur, betreffende de feest- viering bij gelegenheid van het 2 5-jarig bestaan van den Pol der. 6. Bespreking van onderwerpen op den landbouw betrekking hebbende. 7. Verloting om niet onder de aanwezige leden. Aan A. Tates, te Haarlemmermeer, is drie maanden uitstel verleend voor het in werking brengen van de con- cessie voor eene omnibusdienst tot verroer van personen en goederen tusschen Haarlem en Hoofddorp. De werkman van de Badhoevedie onlangs op de Badhoeve het ongeluk had verwond te raken, is gestorvenen den vier April te Sloten door zijne kameraden begraven. Mr. J. P. Amersfoordt hield bij het graf eene korle toespraakvvaarbij hij prees de werkzaamheidbraafheideerlijkheid en beschei- denheid van den overledene. 's Mans laatste verzuchtingtoen hij naar 't gasthuis ging, was: „nu zal ik niet meer kunnen werken". ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFEENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tJiterl{jk Woetistlag.) NlotCll (N.-H.), 3 April. Tegen een der wethouders, een hoogbejaard man, is door den Burgemeester proces-verbaal op- gemaaktten verzoeke van den kastelein eener beruchte ber- berg, die met genoemden wethouder wegens overtreding der politie-verordening woorden had gekregen. De Wethouder moet reeds persoonlijk zijne zaak bij den Officier van justitie heb- ben bepleit. De beslissing wordt hier met gespannen verwach- ting tegemoet gezien. Een ander proeesverbaal wordt niet minder druk besproken. Een onzer ingezetenendie geen lid is van de Vereeniging tot dierenbeschermingwordt beschuldigd, in vereeniging met ziju knecht, twee honden, die hem te veel naar zyn zin op zijn erf kwamen, de staarten te hebbeu afgehakt 1 Weesp3 April. De prijzen, bestaande uit zilveren en bronzen medailles en getuigschrfftenbehaald in de in Sep tember 1877 albier, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeeling Weespercarspelvan de Hollandsche Maat schappij van Landbouw gehouden tentooostelling vau vee, pluimgedierte en LaDdbouwproductenwerden in een alhier in het logement de Roskam gehouden algemeene vergadering dier afdeeling plegtig uitgereikt, door den president, den beer Mr. P. L. A. Nieuwenhuijsdie tevens een woord van dank bragt aan de verschillende commissien weike tot het wel- slagen der tentoonstelling eo verdere feestelijkhedeu hadden bijgedragen. Dit huishoudelijk fee-it werd opgeluisterd door de muziek van het albier bestaande harmoniegezelschap Apollo. Ljt Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is dezer dagen een schrijven aan de Kommissarissen des Konings gerigt, iuhoudende het verzoek om de ingezetenen op nieuw tot voortdurende waakzaamheid in het opsporen van den Coloradokever op te wekkenen de burgemeesters uit te noodigeningeval insecten mogten gevonden worden, die vermoed worden coloradokevers te zijndaarvan onver- wijld een exemplaar aan het departement van Binnenlandsche Zaken op te zenden. De ten overstaan van den te Haarlein gevestigden notaris C. J. G. de Booy, in de groote zaal der societeit Vereeni ging" aldaar, op 27 Maart jl.ten verzoeke van de Amster- damsche Kanaalmaatschappijtot September 1878, in huur aangebodeu 600 hectaren in den Noorderpolderhebben te zamen opgebragt 76,041. Naar wij vernemenbelooft de aanstaande tuinbouwten- tooustelling, te houden van 11 16 April e. k. in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdamzeer luisterrijk te zul len wezen. Talrijke opgaven van inzending en ter mededin- ging zijn ingekomenen dit getal vermeerdert nog dagelijks. Zoo als wij van goed ingelichte zijde vernemenbestaat het voornemenom de groote tentoonstellingszaal aan te leggen op een geheel andere manier dan tot heden toe gevolgd is en wel in den renaissancestijlhet is een navolging op kleine schaal der grootsche werken van den vermaarden Parijschen tuinbouw-architect Andre Lenotre. De tentoonstellingszaal zal daardoor zeer zeker een verrassenden en betooverenden aan- blik opleveren. Eenige grutters te Assendie eenige monsters meel, be- stempeld met den naam van „kunstmeel", uit Rotterdam hadden ontvangen, hebben dit laten onderzoeken. Volgens verklaring van de deskundigen bestonden die monsters uit: „Zeer fijn verdeelde waterhoudende gips". Binnen weinige dagen vertrekt de heer P. F. L. Waldeck naar Parijs, om er de collectieve inzending van land- en tuin- bouwvoortbreugselen voor de wereldtentoonstelling in orde te brengen. Ook dr. L. Mulder, te 'sHage, lid en penningmeester der Nederlandsche hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling te Parijs, vertrekt a. 8. Zaturdag voor geruimen tijd derwaarts daar hij door gemelde commissie met het toezigt op het dta- lereu enz. der collectieve Nederlandsche land- en tuinbonwinzen- ding belast is. Dezer dagen is een kapitale fijne osafkorastig van den heer S. G. van der Hem te Wirdumaan een slager te Leeuwarden verkocht voor niet minder dan 725. Door de Afdeelingen IJssel-Oever en Over-Veluwe van de Geldersche Maatschappij van Landbouw, zal in het Oranje-Park te Apeldoorn op 5 6 en 7 Juny e. k.eene Tentoonstelling van Zuivel en Werktuigen tot Zuivelbereidingen op 6 Junij e. k.eene Tentoonstelling van PaardenRund- en Wolvee worden gehoudendie zeer belangrijk belooft te zijndaar de Regelings-Commissie door een aanzienlijke subsidie van het Gouvernement in de gelegenheid werd gesteldde sedert eeni- Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. gen tijd in het Buitenland met zulke uitnemende resultaten toegepaste, en hier nog minder bekende nieuwere proced^s en werktuigen tot Zuivelbereiding, waaronder ook de methode Swartz, in werking gesteld te exposeren. Ook zal, door de uitgeloofde prijzen voor Zuivelproducten van iedere provincie afzonderlijkdeze Tentoonstelling een juist overzigt geven van de mate van ontwikkeling, die deze in- duslrie over gebeel Nederland bereikt heeft. Het Provinciaal Bestuur van Gelderland verleende daarente- gen eene geldelijke bijdrage uitsluitend ten behoeve van de Tentoonstelling van Paarden en Rundvee, als een bewijs van zijne belangstelling in de, uit de inzendingen op deze Ten toonstelling te blijken resultaten van de meerdere zorg, die in den laatsten tijd aan de veredeliug van het ras van Paar den en Rundvee werd besteed. Nadere inlichtingen en Programma's zijn op franco aanvraag te verkrygen by den Heer W. P. Pook van Baggente Apeldoorn Secretaris der Regelings-Commissie. Omtrent de longziekte onder het rundvee wordt berigt: In het tijdperk van vier weken 24 February tot 23 Maart 1878, zijn, blijkens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aangetast: in Zuid-Holland 61, Utrecht 1, Friesland 2, te zamen 64 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 78 runderen door die ziekte aangetast. Door een der Brusselsche veeartsenijkundigen wordt mede- gedeelddat bij een kalf van Hollandsche afkomst de ontwik keling van den uijer reeds in de 2e maand van zijn leven be- gon, daar het dier de gewoonte had aan zijne eigen spenen te zuigeu. Toen het kalf in zijn 6e maand was, nam men eene rijkelijke melkafscheiding in den uyer waar, waarop men begon te melken. Elf maanden oudwas het dier zeer ach- terlijk in zijne ligchaamsontwikkelingbepaaldelijk wat zijne vleeschvorming betrof, maar het gaf ongeveer 4'/2 liter melk, die wateriger was dan gewone koemelk. Om vruchten lang te bewaren als waren zij versch zegt Semper Virens heeft de scheikundige Ant. dal Piaz eene methode bekend gemaaktdie de guustigste uitkomsten op- levert, naar men beweert. Zij bestaat hierinde vruchten worden niet verwarmd, veel minder gekookt, maar alleen ge- wasschen en dan, zooals ze zijn, in een vloeistof gelegd die op elk liter water 200 tot 300 gram suiker en 2'/2 tot 3 gram Salicylzuur bevat. De potten of flesschen worden met gewoon scbrijfpapier digt gemaakt en op een niet al te warme plaats bewaard ten einde te sterke verdamping van het water te voorkomeD. Volgens den uitvinder blevenop (lie wijze behandeld pruimen kersen abrikozen perziken druiven aardbezien, enz., ruim een jaar goed en bezaten ze toen nog haar eigenaardigen geur als waren zij pas versch geplukt. Men kan het eens beproeven. Beantwoordt het aan de mede- deeling, dan zeker kan het voor inleggers van vruchten en voor hen, die in deze artikelen handel drijven zeer aanbe- volen worden. Door wijlen den heer J. F. Lips, geneesheer te Breda, is aan het algemeen armbestuur te Waspik gelegateerd eene som van 3000, met bepaliug dat voor de rente van dat kapitaal jaar- lijks gedurende den winter aan de armen brood en kleedingstukken zullen worden uitgedeeld. Te Philadelphia heeft een hevige brand gewoedwaarbij vijf-en-dertig huizen verwoest zijn. De sehade wordt op 1 millioen dollars begroot. Door den waarnemenden commissaris van politie der 5e sec- tie te Amsterdamis een jongen gearresteerdbeschuldigd van diefstai onder eigenaardigedoch daarom niet minder strafbare omstandigheden gepleegd. De knaap was nl. door inbraak in het huis van zijn buurvrouweene weduwe met een zoon, doch die beide afwezig warenbinnengeslopen en heeft daar ongeveer f 20 aan geld en een gouden ketting ontvreemd. Den dief werd op zonderlinge wijze de plaats aangewezen, waar die schat verborgen was. De moeaer was nl. uitgegaan, in de veronderstellingdat haar zoon bij hare afwezigheid vermoedelijk zou te huis komen, en, daar hij zijn goudeu ketting en eenig geld noodig kon heb beu had zij een en ander in zijn bed gelegd. Slim genoeghad zij niet vergeten een open briefje aan het gordijn te spelden, waarop hem meegedeeld werd, waar hij de benoodigde zaken kon vinden. Zijn jeugdige buurman, die de moeder had zien uitgaan, was hem echter voor geweest. Ofschoon de jongen bij zijne arre- statie eerst ontkende, is hij later tot bekentenis gekomen. In Pennsylvania is een zesjarige knaap als bestelgoed ver- zonden. Hij was netjes in een koffer gep.kt, die te Doylestown ten vervoer werd aangeboden, met bestemming naar Whitehaven. Voor deze levende lading werd behoorlijk een vraehtbrief in regt- streeksch verkeer opgemaakt, vermeldende een colli ndiversen"; zoo werd de knaap van de eene spoorweg-administratie aan de andere overgegeven. Na op die wijze acht verschillende spoorwegen te hebben gepasseerdkwam de koffer onbeschadigd bij den ge- adresseerde aan. De ndiversen" bevonden zich in blakenden welstand. In de nFrankf. Ztg." wordt door een finantieel knutselaar

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1