1878. Vrijdag, 12 April. No. 15. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. \\VUIZ£ Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der A-dvertentien van I6 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. II aar 1 emmer meer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 3 April tot 9 April 1878. Zitting van Donderdag 25 October 1877, Landbouw. ,-V II A A R L E M11E R M E E R ■A ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE BN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. Prijs van een enkei. Nommee 15 Cent. tfiterl{fft .Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. GEBOREN: Sijtjedochter van R. van de Rhee en A. Koper. Cor nells zoon van C. Koelewijn en W. Splinter. Johannes, zoon van W. C. Ondshoorn en M. Jansze. Helena Maria, dochter van J. Ruijgrok en E. v. d. Kleij. Hendrik, zoon van H. J. J. van Verseveld en M. van Geest. Hendrika Geertrnida, dochter van E. J. Knipper en M. Jan- sen. Nicolaas Wilhelmus, zoon van F. H. Spierings en A. Duivenvoorden. Gerrit, zoon van G. Siebeling en J. Scheer. Johau Cornelis en Cornelis Johan, (tweel.) zoons van C. van der Laan en J. v. d. Kraats. Stijntje, dochter van P. J. C. van der Kwast en A. Dekker. Dirk, zoon van M. van Tol en G. Bos. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van M. de Witte en M. Wessa. OVERLEDEN: Hendrik Verheul, oud 41 jaren, gehuwd met C. J. Tak. Cornelia Barbara, oud 7 weken, dochter van Huigje Post (on- gehuwd.) Paulus, oud 14 maanden, zoon van D. Groeneveld en M. M. den Hartigh. Catharina, oud 3 dagen, dochter van D. Krorn en G. Groot. Cornelis, oud 4 jaren, zoon van P. Rombout en J. Noorloos. ONDERTROUWDJ. Slot met F. van Lakerveld. GEHUWDA. Versteeg met C. Bras. des voormiddags ten tien ure. Voorzitter de Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig alle leden; alsmede de Secretaris. De Secretaris leest de notulen van 4 September 1877 welke worden goedgekeurd. I. Aan de'vergadering wordt medegedeeld het navolgende: a. de Provinciale bladen van 1877 n°. 53 tot 74; 5. brief van Gedeputeerde Staten, dd. 12 September 1877 n°. 17 geleidende het goedgekeurde raadsbesluit tot verhoo- ging der jaarwedde van den hulp-onderwijzer aan school n°. 10 c. brief van idem dd. 12 September 1877, n°. 47, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot onderhandschen verkoop van een perceeltje gemeentegrond aan B. Klaassen; d. brief van A. Hekkers, inhoudende berigt, dat ds benoe- ming tot hulp-onderwijzer aan school n°. 3 door hem niet wordt aangenomen e. het Proces-verbaal der op den 18 September 1877 ge- dane opneming van de boeken en kas van den gemeente-ont- vanger; brief van den heer M. Verhage, Gerneente-ontvanger, houdende dankbetuiging voor de hem verleende tractements- verhooging. A1 hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. II. Gelezen het verzoek van D. J. van Akenom eervol ont- slag uit zijne betrekking van hulp-onderwyzer van school n°. 8. Wordt besloten het gevraagde ontslag eervol te verleenen in te gaan 1 December 1877. III. Gelezen het verzoek van L. Kievietom ontslag eer vol uit zijne betrekking van hulp-onderwijzer aan school n°. 1. Wordt besloten het gevraagde ontslag eervol te verleenen in te gaan 16 November 1877. IV. Is aan de orde de benoeming van een bulp-onderwijzer aan school n°. 10. Voorgedragen zijn: Hendrik Putto Jr., te Ondega; Jan van Boord te Apeldoorn en Samuel Antonie Meerburgte Pijnacker. Met 14 stemmen wordt benoemd H. Putto Jr.; terwijl op S. A. Meerburg 1 stem werd uitgebragt. De infunctietreding wordt bepaald op 1 December 1877. V. Alsnu zou aan de orde zijn de benoeming van een derden bulp-onderwijzer aan school n°. 4. De Voorzitter zegt echter dat Burgemeester en Wethouders de opgemaakte voordragt intrekken, weshalve deze benoeming wordt uitgesteld. VI. Wordt gelezen een adres van Pieter Klaassen, waarbij bij verzoekt dat aan hem in koop moge worden afgestaan een perceeltje gemeentegrond, tot het bouwen van eene woniog. Tegen dien verkoop geene bedenkingen bestaande, wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten 1. Aan Pieter Klaassen te verkoopen een gedeelte grond ter grootte van ongeveer 300 vierkante meters, uitmakende een gedeelte van het kadastrale perceel sectie C. n°. 1220 en 1246 voor het geheel groot te zamen 0,29,87 Hectarenen gelegen in sectie I, kavel 30. 2. De verkoop geschiedt tegen betaling van eenen koopprijs van 40 Cents den vierkanten meter. 3. De kosten van overdragt enz. komen ten laste van den kooper. 4. Het ontwerp der koopacte bij dit besluit gevoegd wordt bij deze goedgekeurd. 5. Dit besluit zal worden onderworpen aan de goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten. VII. Alsnu wordt gelezen een adres van Willem Groenveld waarbij hy verzoekt dat aan hem in koop moge worden afge staan een perceeltje grond tot het bouwen van eene woning. Ook tegen dien verkoop geene bedenkingen bestaande, wordt, mede zonder discussie of hoofdelijke stemming, besloten, aan adressant te verkoopen een gedeelte grond ter grootte van ongeveer 292 vierkante meters, uitmakende een gedeelte van het kadastrale perceel Sectie K. n°. 1325, voor het geheel groot 0,26,57 Hectaren, en gelegen in Sectie GG. kavel 15, onder dezelfde voorwaarden als boven. VIII. Wordt voorlezing gedaan van een adres van Pieter Bosmanwaarbij hij verzoekt dat hem in koop moge wordeu afgestaan een perceel gemeentegrond tot het bouwen van eene woning. Tegen dezen verkoop bestaan eveneens geene bedenkingen reden waarom de vergaderingzonder discussie of hoofdelijke stemming, besluit aan P. Bosman te verkoopen een gedeelte grond ter grootte van ongeveer 703 vierkante meters, uitma kende een gedeelte van de kadastrale perceelen Sectie K. n°. 1324 en 1325, voor het geheel groot 0,51,12 Hectaren, en gelegen in Sectie GG. kavel 15; mede onder dezelfde voor waarden. IX. Gelezen het adres van Jacob Kort, houdende verzoek om afschrijving op zijnen aanslag in den Hoofdelijken omslag dezer gemeente, dienst 1877: bedragende 18 Overwegende dat adressant de gemeente heeft verlaten den 14 Junij 1877 wordt besloten de gevraagde afschrijving te vferleenenen wel voor zes-twaalfde gedeeltenter som van 9-- X. Komt in behandeliDg het Kohier der Honden belastiog voor het jaar 1877, welk Kobier ter lezing heeft gelegen van 6 tot 20 September 187 7 en waartegen geen bezwaren zijn ingebragt. Niemand hieromtrent het woord verlangende, wordt bedoeld Kohier vastgesteld op een bedrag van 568,87 '/2en den termijn van invordering bepaald op 1 December 1877. XI. Is aan de orde de behandeling van het Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken omslag dienst 1877 welk Kohier heeft ter lezing gelegen van 3 tot 17 October 1877 en waar tegen mede geene bezwaren zijn ingekomen. Ook hieromtrent niemand het woord verlangende, wordt bedoeld Kobier, met 14 stemmen tegen 1, zijnde die van den heer Bultman, vastgesteld op een bedrag van/ 306,25. Yoorts worden de termynen van invordering bepaald op 1 December en 29 December 1877. {Wordt vervolgd.) Zwolle, 10 April. De veehandel, die in de Noordelijke provincien zoo verbazend toeneemt en in 1877 p.m. 11 mil- lioen guldens aan uitgevoerd vee opleverde, geeft in de eerste drie maanden van 1878 nog kraohtiger bewijs van vooruit- gang. Hoewel winter en vaak ongenaakbaar weder, zijn in January, February en Maart p.m. 18,000 stuks vee uit het Noordenhoofdzakelijk naar het buitenland, verzonden. De waarde, p. m. 3'/2 millioen guldens aan veehandel in 3 maanden, is nog nimmer bereikt. Alles wordt dan ook aan- gewend, om den veestapel bevorderlijk te zijn. Landbouw- voordragten, in toepassing op de veeveredelingzijn aan bijzondere zorg gewijd. Bij al die veedrukte ondervindt Zwolle, als centrum, er groot voordeel bij, daar al het vee hier raoet passeren en grootendeels te Zwolle door de vreemde kooplieden aan de winstproef wordt onderworpen. Naauwelijks zijn de barre Maartsche buijen geweken of de lieve lentezon doet boom en struik ontwikkelener wordt een vroege bloeitijd te gemoet gezien. Met de winter- granen is het goed gesteld. Aanhoudend hoog water, muizen slakkenmeende meDhadden veel kwaad gedaan, maar de uitslag is zeer gunstig. De weilanden zien er vrij goed uit, alleen de iaag gelegene beginnen vlotgras te vertoonen. Tuin- en akkerbouw zijn in vollen gang. Aardappelen zetten is aan de orde van den dag. Met zomergraan te zaaijen is men drok bezig. Op hoog land wordt reeds jong vee ingescheerd. Groen- teu op kouden grond beginnen flink te ontwikkelen. Het veldleven is ontwaakt-uit den winterslaap en algemeene be- drijvigheid doet zich voor ieders oog op. De groote jaarlyksche Palmmarkt werd heden alhier gehouden. Het weder was prachtig. Ruim 1100 stuks waren aangevoerdzeer natuurlijk van ailerlei soort en kwaliteit. De handel was geanimeerd, daar vele Fransche, Duitsche en Engelsche kooplieden ter markt waren. Voor le kwaliteit weeldepaarden werd 800 a 1200 en voor 2e kwaliteit 575 a/775 besteed; werkpaarden le soort 260 a 400, 2e soort 125 a 225 3- en 4-jarige paarden voor de vetwei 290 if 380, enkele le soort tot 500; fiacre- paarden voor Holland 100 4/190; veulens 75 a/120 voor de slagtbank 30 a 65 ponys 45 a/110. Capelle, (Langstraat) 10 April. De hooi- en weilanden in de verschillende polders hebben een zeer gunstig aanzien en de veehouders wachten slechts op gunstige wecrsgesteld- lieidom bun vee de stallen te doen verlaten. Ook de win- terrogge heeft zich tot voor acht dagen goed gehoudensedert dien tijd heeft het korenvooral op de laagste grondeneen minder gunstig uiterlijk, hetwelk aan het menigvuldige natte weder wordt toegeschreven. Ofschoon de voorraad hooi, zeer begint te verminde- renziet men toch bijna dagelijks aaDzienlijke partijen voor de persen afleveren. De marktprijs bedraagt thans gemiddeld 16 per 1000/2 kgr. Doetinchem9 April. De Noordwestelijke gure regen-, hagel- en sneeuwbuijen der vorige maanddie hare gevestigde reputatie heeft gehandhaafd, hebben bewerkt, dat het planten- rijk zich wat meer heeft ingehouden. Het ware niet goed geweest, als het weer even zacht was gebleven als in Fe bruary. In Maart kwamen in onze streken slechts vier dagen voor, waarop geen regen, sneeuw of hagel is geweest; zelfs bedroeg de hoeveelheid er van het vierdubbele van de tweede maand des jaars. Intusschen houden de wintergranen zich goed, het kool-zaad staat veelbelovend en de graslanden prij- ken prachtig in hun aangenaam groen. Onze landlieden zijn tevreden. Haarleill, 9 April. De bloembollenveilingen in en om Haarlem zijn thans in vollen gang. De pryzen, welke voor de verschillende te veld staande soorten worden besteedzijn over het algemeen hooger dan in bet vorige jaar. Vooral de courante soorten van hyacinthen golden een hoogeu prijs. Als eene byzonderheid kan vermeld worden dat e6n bed enkele witte hyacinthen op de gisteren te Overveen gehouden veiling niet minder dan 700 opbragt, zijnde ongeveer 2,50 per bol. Wageningen. De „Nederlandsche George-Ville maat- schappij", gevestigd alhier, die zich ten doel stelde het be- vorderen eener doelmatige en meer algemeene aanwending van scheikundige mestatoffen en den verkoop .van Ville-mest, zal 1 Mei a. s. tot likwidatie overgaan. De algemeene tentoonstelling der Hollandsche Maalschappij van Landbouw zal dit jaar te Delft worden gehouden op Vrijdag 20, Zaturdag 21 en Zondag 22 September e. k.en door eene harddraverij opgeluisterd worden. Behalve de nitlovingen die bij sommige nommers van het programma ver meld zijnheeft het bestuur nog onderscheidene medailles beschikbaar, als: 5 gouden, 10 verguld zilveren, 33 zilveren en 5 bronzen, benevens een toelage in geld van HH. KK. HH. de prinsen Frederik 250 en Hendrik 200. Uit Friesland wordt melding gemaakt van de daling van prijzen der landerijen. Kon voor een paar jaar elk land minstens 1000 per ponderaaat opbrengen, nu wordt weer 500 en 600 geboden. Sommige boerderijen kunnen niet verhuurd worden wegens gebrek aan gegadigden, die over het geheel minder zijn dan vroeger. Bij Winsum zyn lande rijen, die aan huur geen 2 pet. opbrengen van de som, waarvoor zij aan de eigenaars zijn toegeschat. De heer L. C. Willekes Mac Donald, te Apeldoorn, is benoemd tot onder-directeur der model-boerderijte Winkel in Noord-Holland. Uit Deventer wordt gemeldHet IJsselwater is stseds wassende en veroorzaakt nu reeds groote schade, daar de meeste langs de rivier gelegen weilanden, waarop het gras begon te ontkiemen overstroomd zynen men aan de steen- fabrieken, wegens den hoogen stand der rivier, nog niet kan arbeiden. Hoewel sommigen reeds een begin hebben gemaakt met het pooten van aardappelen, waarvoor het reeds hoog tijd begint te wordenkunnen de meeste landbouwers daar nog niet aan denken, omdat hunne landerden te nat zijn. Door den heer A. G. Tengbergeningenieur van de Friesche landaanwinnings-maatschappijis, op grond van de goede uitkomstendoor die Maatschappij verkregen van de droogmaking van het Workumermeerbij de Regering con- cessie aaDgevraagd tot droogmaking van het meer de Groote Brekkenin de gemeente Lemsterland. Het bestuur dier ge meente moet voor de zaak gunstig gestemd zijn. De eerste proeve om levend rnndvee uit Noord-Amerika naar Duitschland in te voeren zal over een paar weken be- werkstelligd zijn. De Vereeniging voor den uitvoer van vee

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1