1878. Vrijdag, 19 April. UK 16. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Aegentiende Jaargang. Goud uit Sehuim. Haar 1 emmer meer. Gemeenteraad van Haarlemmermecr. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.- Prijs der A_dvertentidn van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/a Cent. tie droogmaking van liet Ilaarlennnermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag 25 October 1877, 11 AARLEMlfERIHEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C0'., te Amsterdam. tliterl[jk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Onder de groote werken onzer eeuw wordt niet alleen door Nederland, maar ook door de geheele beschaafde wereld gerekend Beeds zijn er vijf en twintig jaren voorbijgegaan sints die onRfzienbare waterplas in vruchtbare landerijen is herschapen en het mag zeker voor ons Vaderland een verblijdend verschijn- sel genoemd worden dat zich op die drooggevallene gronden ter grootte van ruim 18000 hectaren eene zelfstandige gemeente heeft gevormd, die nu reeds bijna 14000 zielen telt. Die gemeente wenscht op 19 Juni 1878 het Zilveren feest der droogmaking op waardige wijze te vieren, voornamelijk door verschillende Teutoonstellingendie op het heden en verleden van de Haarlemmerraeer betrekking hebben. De ondergeteekenden reeds ten vorigen jare daartoe aange- zocht hebben zich reeds verklaard om als Hoofd-en Plaatselij- ke Commissie op te treden. De jeugdige gemeente is niet bij machte om de aan de feest- viering verbonden kosten alleen te dragen. Daarom nemen de beide Commissien de vrijheid U uit te noodigen om met hen gelden samen te brengen om de voor- genomene feestviering te doen gelukken. Zij doen dit met des te meer vrijmoedigheid en aandrang omdat het hunne bedoeling is om hetgeen na de feestviering als batig slot mocht overblijven te maken tot eene eerste bij- drage voor de oprichting van een gebouw, dat vroeg of laat verrijzen zal als eene herinnering aan het Zilveren feest der droogmaking, en dat onder nader te bepalen tDorwaardeu aan de liefdadigheid zal worden gewijd. len slotte nemen zij de vrijheid U beleefd te verzoeken om hetgeen door U voor genoemd doel mocht worden bestemd voor 1 Mei e. k. over te maken aan een der drie eerste leden der Hoofd-Commissie. HAAKLEM, 18 April 1878. Be Hoofd-Commissie: J. W. M. van de Pole Voorzitter. A. van Stralen. Mr. J. P. A. Teding van Berkhout. S. de Clercq. J. W. Lantsendorffeh. Mr. P. J. M. A. Eeekers. C. J. VAN DEN OUDERMEDLEN. H. P. Bultman, Secretaris. Be Flaatselijke- Commissie HP. Bultman Voorzitter. J. Tensen. A. J. G. Timmermans. H. L. Sloots. H. Meijer Dz. A. G. Ekede Secretaris. van 10 April tot 16 April 1878. GEBOREN Teunis, zoon vau J. Keijzer en S. Slagman. Willem zoon van A. Bakker en P. van den Haak. Jan Pieterzoon van p'. Visbeen en G. Frankfort. Wilhelinus Jozefua Benedictus, zoon van 11. van Rooden en D. Blommaert. Willem, zoon van P. G. Versluijs en C. Kooij, Cornelia en Gerardus (tweel.) zoona van C. de Wit en A. van Roon. Cathariua, dochter van P. Heijatek en M. Heijatek. Jannetje Dingena, dochter van A. Verachoor en A. Coenradie. Maria Elizabeth, dochter van M. Otten en B. van Berkel. Megehelina, dochter van A. H. van Walstijn en H. G. Lamboo. Pieternella dochter van A. Wielaard en T. van Dalen. Jan, zoon van A. van den Assem en P. v. d. Groef. Neeltje, dochter van D. Meijer en M. Hoogland. Jacob Fredrik, zoon van C. A. Gehrela en A. Kort. Johannes, zoon van A. de Vos en G. Roos. Jacob Arie, zoon van J. Roodenburg en H. de Rijk. OVERLEDEN: Joaeph Scbonhage, ond 62 jaren, gehuwd met J. de g. Jacobuaoud 2 wekenzoon van H. Raaphorat en P. ZaaL Pieter van der Knijtf, oud 22 jaren, ongehuwd. Mourita Egbert, ond 17 maanden, zoon van A. Berlijn en A. Bleijker. Johannea, oud 8 maanden, zoon van D. Schijff en M. de Vriea. Cornelia de Voa ond 19 jaren, ongehuwd. ONDERTROUWD: R. G. Verzijlenberg met M Wezelenburg K Smit met G. Brnijn. GEHUWDgeene. des voormiddags ten tien ure. Voorzitter de Heer J. TV. Lantzendorffer. Vervolg en Slot.) XII. Alsnu is aan de orde de begrooting van inkomsten en uitgaveu voor 1878. De Financieele Commissie, bestaande uit de heeren 't Hooft B. Biesheuvel en A. Pruissen, in wier handen deze stukken zijn gesteld geweest, brengt daaromtrent het navolgende rap port uit In handen der Financieele Commissie werd gesteld de Ge- meentebegrooting alsmede de begrooting van 't Burgerlijk Arm- bestuur voor 1878. De Commissie heeft beide begrootingen onderzocht en heeft de eernaar aanleiding daarvan, het volgende aan den Baad mede te deelen. Aangenaam was het der Commissie te ontwaren datofschoon de uitgaven der gemeente, vooral door de meerdere kosten van onderwijs en andere noodzakelijke uitgavensteeds grooter wordendezen nog steeds door de bestaande belastingen en heffingen zonder tot verhooging te behoeven over te gaan kunnen bestreden worden. Op de verschillende begrootingskosten heeft zij zeer weinig bemerkingen het komt haar voor dat de begrooting met zeer veel naauwkeurigheid is opgemaakt. Bij volgnr. 24 merkt zij op, dat deze post weder gelijk vroeger gebleven is. De Commissie meent dat ze te laag isdoch aangezien de Commissie onderrigt i3 dat de wetbouders liever met verhoo ging van jaarwedden willen wachten tot de Financieele toestand der Gemeente beter is, besloot zij geen verhooging voor te stellen. Volgnr. 26. Aangezien de Gemeenteraad tot verhooging vau de jaarwedde van den Gemeente *utvanger bealoot, stelt de Commissie voor dezen post met 100 te verhoogen. Volgnr. 31. Deze post is zeer hoog, doch, met het oog op het bedragverleden jaar uitgegeven zal zij echter moeijelijk minder geraamd kunnen worden. Volgnr. 32. Vooral ook na het aanschaffen van eene auto- graiische pers, komt deze post der Commissie hoog voor; zij stelt voor ze met 100 te verminderen. Volgnr. 52. De Commissie ziet de noodzakelijkheid niet in om op dezen post f 700 voor het hard maken van wegen disponibel te stellen; zy stelt voor omin phiats van twee wegen, zoo als voorgesteld wordt, er den hard te maken, en dus dezen post met f 350 te verminderen. Volgnr. 58. Wenschelijk komt het der Commissie voor, dezen post tot f 100 te verhoogen, om vooral de toegangen tot de markt in beteren toestand te brengen. Volgnr. 87. Op dezen post meende de Commissie eenige vermindering voor te stellendoch na de inliehtingan die de Gemeente-opzigter hun bereidwillig verstrekte, over de noodza kelijkheid der te doene herstelling aan school n°. 6is zij hiervan teruggekomenen stelt zij voor dezen post goed te keuren. Mogt de Baad tot de door de Commissie voorgestelde wij- zigingen besluitendan zou de post voor onvoorziene uitgaven met f 290 dienen te worden verhoogden dus gebragt op 1685,13. Waarna de Commissie voorstelt de begrooting goed te keuren. Tegen de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur bestaan geene bedenkingen by de Commissie en stelt zij voor ook deze begrooting goed te keuren. Alsnu wordt overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling der Begrootingen wel het eerst met de Uitgaven. De Volgnrs. 23, 24 en 25 worden goedgekeurd. Volgnr. 26. Jaarwedde van den Ontvanger. Op bet voor- stel van de Financiele Commissie wordt, zonder hoofdelijke stemming, besloten dezen post met 100 te verhoogen. Volgnr. 27 wordt goedgekeurd. Volgnr. 28. Jaarwedden van de Ambtenaren ter Secretarie en den Concierge. Bij dezen post komt in behandeling een adres van J. G. Legelconcierge in het raadhuis, waarbij hij verhooging vraagt van zijne jaarwedde. Nadat hieromtrent gedachten waren gewisseld, en in aan- raerking genomen dat adressant ook nog 50 krijgt voor het schoonhouden van het lokaal waarin het kantongeregt zitting houdt, wordt zonder hoofdelijke stemming besloten op he"t adres afwijzend te beschikken. Volgnr. 28 wordt daarop goedgekeurd. De Volgnrs. 29 en 30 worden mede goedgekeurd. Volgnr. 31. Kosten van licht en brandstoffen. De heer Verkuyl vraagt waarom deze post 50 hooger is geraamd dan over 1877. De Voorzitter antwoordt, omdat in 1876 eene sotn van 394.59 daarvoor is uitgegeven. Deze post komt ook de Financiele Commissie zeer hoog voor. De heer Knaap acht het niet noodig deze post te vermin- derenwant, wordt het geheele bedrag niet uitgegeven, dan blijft het overige toch in kas. De post wordt daarop goedgekeurd. Volgnr. 32. Schryf- en bureaubehoeftendruk-en bindwerk, briefporten, vrachtlooneneuz. De Financiele Commissie heeft voorgesteld dezen post met 100 te verminderen. Na korte discussie wordt dit voorstel verworpen met 11 te gen 4 stemmen. Tegen stemden de leden: Kuiper, Dor- beckvan VnurenTensen, Knaap, Timmermans, Bultman, Klapwijkvan Biessende Breuk en Verkuijl. Voor de ledenPruissen 't HooftBan en Biesheuvel. De Volgnrs. 33 tot en met 51 worden goedgekeurd. Volgnr. 52. Onderhoud van wegen en voetpaden. De Fi nanciele Commissie stelt voor dezen post te verminderen met 350, met het doel om dan in 1878 slechts 6en weg hard te maken. Dit voorstel wordt aangenomen met 14 stemmen tegen 1, zijnde die van den heer Dorbeck. De heer Bultman zegt het wenschelijk te achtenom in het vervolg het onderhoud der wegen aan te besteden. De Voorzitter heeft daartegen geen bedenking. De Volgnrs. 53 tot en met 57 worden goedgekeurd. Volgnr. 58. Onderhoud van de markt. De Financiele Commissie stelt voor om dezen post met 60 te verhoogen voornamelijk om de toegangen tot de markt te verbeteren. Bij discussie daarover zegt de heer van Biessen, dat het wenschelijk zou zijn om het marktplein te verhoogen zulks zou zeer geschikt kuncen gescbieden, wanneer het Polderbe stuur overgaat tot het uitdiepen van de Kruisvaart en Togt. Ook de heer Bultman en andere leden achten zoodanigen maatregel wenschelijk. Inmiddels wordt het voorstel der Financiele Commissie tot verhooging van den post met 60 zonder hoofdelyke stem ming goedgekeurd. De Volgnrs. 59 tot en met 99 worden goedgekeurd. Volgnr. 100. De heer Bultman geeft in overweging om bij eene volgende geldleening de schulden der gemeente te converteeren in &Sne leening.aan te gaan tegen 4 /t percent, hetgeen spreker gelooft dat voordeeliger zal zijn. Deze zaak wordt nog door enkele leden besproken doch heeft voor dit oogenblik geen verder gevolg. Volgnrs. 100 tot en met 115 worden goedgekeurd. Volgnr. 116. Onvoorziene uitgaven. Deze post wordt, ten gevolge der in sommige posten gemaakte wijzigingen, ver hoogd met 190, zoodat die thans bedraagt 1585.13. Alsnu wordt overgegaan tot de behandeling der Ontvangsten. De Volgnrs. 1 tot en met 22 worden goedgekeurd. De geheele Begrooting, thans in Ontvangst en in Uitgaaf bedragende 68,644.53 wordt zonder hoofdelyke stemming vastgesteld. XIII. Alsnu wordt aan de goedkeuring der Vergadering onderworpen het navolgende Concept-besluit De Baad der gemeente Haarlemmsrmeer; Gezien de wet van 7 July 1865 (Staatsbl. n°. 79). Overwegende dat het, tot dekking der gemeentelijke uitga ven over 1878, noodig is te beschikken over een gedeelte der Eijksbelasting op het Personeel. BesluitEr zal worden beschikt over vier-vijfde gedeelte van de opbrengst der BijksbelastiDg op het personeelover 1878/79 in deze gemeente geheven zullende worden. Gedaan te Ilaarlemmermeerter Openbare Baadsvergadering van 25 October 1877, enz. Dit besluit wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. XIV. Komt in behandeling de Begrooting van Inkomsten en Uitgaven voor het jaar 1878 van het Burgerlijk Armbestuur. Niemand het woord verlangende, wordt deze Begrooting, zonder hoofdelijke stemminggoedgekeurd in Ontvang en in Uitgaaf op 3655.33 saldo nihil. XV. Wordt aan de goedkeuring der Vergadering onder worpen het navolgende Concept-besluit De Gemeenteraad van Haarlemmermeer Gezien het raadsbesluit van den 25 October 1877 waarbij is goedgekeurd de Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1878. Overwegende dat op die Begrooting in ontvangst is gebragt eene som van 3500, wegens subsidie uit de gemeentekas. Dat uit gemelde Begrooting blijkt, dat de aangevraagde subsidie van 3500 werkelijk benoodigd is, ten einde de door het Armbestuur te doene uitgaven te bestrijden. Dat men, tot dekking der uitgaven, op geene andere of hoogere ontvangsten kan rekenen dan die vermeld in de aan- gehaalde Begrooting.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1