Advertentien. - 68 - Hit de Hand te Koop: Een nieuw gebouwd HUIS, Landbouw. Gemengde Berigten. 296ste Staats-footerU. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij Bjockaanfimtbigittg- wijzer W. C. Spruitenburgwaarbij hij verzoekt dat ala be- loouing voor buitengewone werkzaamheden eD ter opwekking van hunnen ijver eene gratificatie moge worden toegekend aan de kweekelingen van school n°. 5Johanna Spruitenburg en aan Jan Brouwer, die gedurende de vacature van hulp- onderwijzeres dienst doet als kweekeling. Burgemeester en Wethonders stellen voor om geene grati ficatie toe te kennen aan Johanna Spruitenburg, doordat voor haar reeds eene toelage van 100.per jaar wordt betaald, raaar aan Jan Brouwer eene gratificatie te verleenen, voor den tijd dien hij als kweekeling dienst doet, berekend tegen 100.per jaar. Na korte discussie wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders zonder hoofdelijke stemming aangenomen. XV. Wordt gelezen een adres van de gezamenlijke hoofd- onderwijzers in deze gemeente, waarbij zij verzoeken 1°. op het genomen afwijzende besluit ten opzigte der door hen gevraagde tractements-verhooging te willen terug- komen 3°. den heer Knaap te verzoeken opheldering te geven omtrent de door zijn Ed. gedane uitdrukking vroeger gebleken misbruiken (zie punt 7 der notulen van 4 September 1877), deze raisbruiken met feiten te stavenof de beschuldiging als hoedanig deze uitdrukking door hen en het publiek moest worden opgevat, in te trekken. De Voorzitter stelt voor, omtrent dit adres over te gaan tot de orde van den dag. Daartoe wordt besloten zonder hoofdelijke stemming. {Slot volgt.) Texel24 April. Het zachte schoone weder doet alles voordeelig groeijen. Onze velden staan uitmuntendterwijl de lammeren vrolijk tieren en ontwikkelen. De meeste scha- pen bragten twee lammeren voort, welke reeds alien tegen hoogen prijs voor de geboorte waren verkocht, zoodat daaruit een groot voordeel voor den veefokker ontspruit. Leeuwarden, 24 April. De Friesche Tuinbouw-vereeniging is thans geconstitueerd. Zij begint haren nuttigen werkkring met 9 medestichters, 10 donateurs en 238 gewone leden. 's Graveilhage24 April. Na uitvoerige gedachtenwisseling is de Hollandsche Maatschappij van Landbouw in hare alge- meene vergadering tot de conclusie gekomendat de herzie- ning der grondbelasting noodzakelijk is, en eene motie aan genomen om het hoofdbestuur te magtigen bij de Regering aan te dringen op gelijktijdige afschaffing der mutatie- en obligatieregtenterwijl tevens werd geconcludeerd dat eene herziening van het kadaster gepaard behoorde te gaan met de herziening van de opbrengst der ongebouwde eigendommen. In den loop der vorige week zijn de Uiterwaarden bij Apeldoorn verpacht. De uitslag was, gelijk overal elders, dat de prijzen veel lager dan vroeger waren. De hectare bragt naauwelijks gemiddeld 80 op. De oorzaak wordt toe- geschreven aan de omstandigheiddat de meeste kleine boeren minder vee bebben dan voorheen. Het vee is verbazend hoog in prijs, zelfs in die mate, dat de meeste kleine boeren zich reeds nu van hun vee ontdoen voor den weidetijddaar zij er nu denzelfden prijs voor kunnen maken als anders daarna. Naar de Tilburgsche Courant mededeelt, staan thans in Noord-Brabant en Gelderland 30,000 hectaren onder water; sommige gronden zelfs drie meter. Jacob Krijgerlandbouwer te Naaldwijkheeft de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grondin dit jaar gepoot* en gerooid, aan Z. M. den Koning aangeboden. Uit Heteren wordt gemelddat ook daar meikevers zich op onrustbarende wijze beginnen te vertoonen. Op vele uiter waarden zitteu boomenheggen en struiken vol van dit insect. Om het kiemen van aardappelen tegen te gaan strooit men op den bodem van den kelder, waar men zijn provisie aard appelen bergtfijn gestooten houtskool, ter dikte van ander- halven centimeter. Hierop worden de aardappelen gestort en men heeft dan geen last van het kiemen. Men verkrijgt hierbij nog een ander voordeelnl. het volgendede aardap pelen behouden veel langer hun goeden zuiveren smaak dan anders het geval is. In de te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aan- deelhonders in de Maatschappij tot landaanwinning op de Friesche Wadden is besloten: 1°. Als beginsel aan te nemen dat de tegenwoordige vennootschap de onderneming zal voortzetten. 2°. Dat, met het oog daarop, de uitgifte van de tweede serie van het 'maatscbappelyk kapitaal ten bedrage vau 300,000, overeenkomstig artt. 6 en 7 der statuten, zal worden gedaan, voor zooverre dit, na voorzigtige verkenning van het terrein met kans op goeden uitslag zal blijken te kunnen geschieden. Z. M. heeft bewilliging verleend op het bij verzoekschrift overgelegd notarieel afschrift der aktehoudende verlenging van den^duur der naamlooze vennootschap: Maatschappij tot droogmaking van plassen in de Ronde Veenen gevestigd te Mijdrechtmet een nieuw tijdvak van twee jaren, eindigende 31 Januarij 1881. In Amerika worden dagelijks 250000 pond kunstboter ge- produceerd, alleen New-York consumeert dagelijks 40000 pond van dit artikel. Thans begint men daar ook kunstmatige kaas te maken door naraelijk magere kaas met oleomargarine te vermengen en dan om te werken. Uit een schapen-statistiek blijkt, dat Rusland het rijkst is aan dit vee. Wei geteld vindt men er niet minder dan 63.076.001 schapen. Australie telt er slechts een paar millioen minder; daarop volgt de Argentijusche republiek met 50 millioen. Nederland komt in die opgaaf bijna onderaan met een getal van 901.515. Het bestuur der ..Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands noorderkwartier"heeft zich met een adres gewend tot den minister van financiennaar aanleiding van het aanhangig wetsontwerp tot herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen. In dat adres tracht dat bestuur aan te toonendat eene herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen wen- scbelijk is, opdat de bestaande onbillijkheden mogen ophouden dat eene herziening dier belasting echter gepaard moet gaan met eene verbetering der andere belastingendie op het grond- bezit drukkendat de hypotheekregten en die op den over- gang van onroerend goed onder de levenden belastingen zyn die den landbouw zeer benadeelen en in de eerste plaats ver- dienen afgeschaft te worden waarom het genoemde bestuur ernstig aandringt op de afschaffing dier regtenmet vermel- ding, dat het er geen bezwaar tegen heeft, dat, bijaldien die regten afgeschaft wordendaarentegen de grondbelasting eenige verhooging onderga." De wet van 12 April 1872 tot afkoopbaarstelling der tiendenwerkt in de Neder-Betuwe zeer gunstig. Beneden Tiel zijn de meeste landerijen reeds tiendvrijboven Tiel wordt geheele afkoop nog belemmerddoor den eisch der tiend- eigenarenombehalve de afkoopsom5 pet. daarvan te vorderen. Zij zijn alzoo niet tevreden met het twintigvoud der zuivere jaarlijksche opbrengstgenomen over vijftien jaren, na aftrek der twee hoogste en twee laagste jaren, maar vor deren nog de helft der kosten van verkoopdie gewoonlijk op 10 pet. worden geschat, waaruit volgt, dat ze eigenlijk 21voud der jaarlijksche opbrengst eischen; doch ondanks deze moeijelijkheden gaan de landbouwers met afkoop voort. Per hectare wordt dooreen genomen 180 a /220 betaald, naar gelang de grond is, bouwland; voor weilandboomgaard, labaksplanterijenboerenerven enz.een twintigste van dit bedrag (de zoogenaamde slapende tienden). De ondervinding heeft geleerddat de tegenwoordige wet gunstiger is voor tiendpligtigendan voor tiendheffers. De Hollandsche spoorwegmaatschappij heeft voorgesteld, volks- treinbiljetten naar Parijs uit te geven tegen zoo lagen prijs, dat het geldelijk bezwaar grootendeels zal vervallen. Voor ongeveer zeven gulden zal men, indien het voorstel door de andere maat- schappijen wordt aangenomen, naar Parijs en terug kunnen reizen. De kaarten zullen zoolang gangbaar zijndat werklieden gedurende eenige dagen in Parijs kunnen vertoeven. Door een landbouwer te Beekbergen, is hij het omspitten van den grond gevonden een oud kannetjegevuld met gouden en zilveren muntenten getale van ongeveer 100 stuksvan ver- schillende grootte met duidelijke beeldtenissen en afkomstig uit de 15e en 16e eeuw. Dezer dagen zag men van het bureau van politie aan de Nieuwe Haven te 's Hageeene vrouw naar het huis van arrest overbrengendie men zeidedat tegen hooge loonen (J 300 en 400) bij aanzieniijke familien als keukenmeid had gediend en zich in al die diensten aan ontvreemdingen van allerlei aard moet hebbeu schuldig gemaakt. In het gehucht Lagenbeekonder de gemeente Bergeykis een woning, schuur en ste!,. totaal afgebrand. Twee koeijen1 os1 kalf en 1 varken zijn bij den brand omgekomen. De dochter des huizes kreeg zware brandwonden, terwijl zij poogde het vee te redden. Onder de kuriositeiten die op de wereldtentoonstelling te Parijs te zien zullen zijnwordt o. a. nu reeds melding gemaakt van een monstervat uit Hongarije, en dat dienen moet om een staaltje te geven van hetgeen ae beroemde eikenwouden aldaar aan hout kunnen opleveren. Dit vat namelijk is zoo grootdat het 150 a, 160 personen bevatten kan. Het heeft ongeveer 10,000 flo- rijnen gekost, en zal te Parijs in elkaer geknipt worden. De duigen vulden drie spoorwaggons. Een echtpaar zou Zondagavond van Welckenraedt naar Pe- pinster in Belgie sporendoch steeg bij vergissing in den trein die via Bleiberg naar Aken reed. De man bemerkte de vergissing en sprong uit den trein, nadat hij zijn vrouw had aangemaand hem te volgen. Deze bleef echter in den trein zitten en keerde met een laferen naar Welckenraedt terug, waar zij het treurig berigt vernam, dat haar man overreden en onmiddellijk daarna gestorven was. Den 21 April heeft een welgestelde boer, te Oostzaan, terwijl de vrouw ter kerke was, door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Wat den ongelukkige, die den 28-iarigen leeftijd had bereikt, aanleiding heeft gegeven deze misdaad te volvoeren is onbekend. Laatstleden Yrijdag was op de vierde verdieping van een huis in de Alexandrinenstrasse te Berlijn, een jongentje onder bewaking van een bulhond geheel alleen in een vertrek, waar bet raam open stond. Het kindop een stoel geklommenboog -zoo- ver voorover uit het raam dat de voorbijgangers ieder oogenblik verwachtten het er uit te zien vallendaar het op hun geroep geen acht sloeg. Eensklaps echter was het gevaar gewekenwant de hond sprong toepakte het kind' bij de kleederen en haalde het naar binnen. Inmiddels hadden eenige personen de beneden bewo- ners gewaarschuwddie, omdat de ouders afwezig waren, met gewela de deur van het vertrek openbraken en nu het kind, met den hond naast zich, ongedeerd vonden. Naar men zegt is de Fransche Noorder-spoorwegmaatschappij voornemens een nieuwen nacht-sneltrein Pariis-Brussel-Amsterdam vice versa te doen loopen. Bij deze treinen zullen slaapwaggons zijn. Uit de voorloopige onderzoekingen en het verhoor van zeven personen, dezer dagen te Parijs gevat, en die, in vereeniging met elkander, valsch bankpapier hadden gemaakt en in omloop gebragtis gebleken, dat zij sedert het vorige jaar voor 150,000 francs van hun fabriekaat hadden uitgegevenwaarvan het meeren- deel door de bank reeds weder was ingewisseld. Op eene kostschool te Glasgow werd een der leerlingen op Zondagavond met de //tawse' gestraft, een soort van breeden leeren riem met lange franje. De leerlingen kwamen in opstand, smeten alle stoelen en tafels stukplunderden de kelders en wier- pen 83 glazen van het schoolgebouw in. De directeur en de onder- wijzers werden met een regen van schoenen, laarzen, borstels en andere voorwerpen begroet, 12 politie-agenten moesten aanrukken om de orde te herstellen. Te Driebergen heeft zich Maandag ochtend een heer uit Am sterdam onder een van Utrecht komenden sneltrein geworpen, waardoor hij een doodelijke hoofdwond heeft gekregen. Met 15 Mei a. s. zal de nieuwe liju Zaandam-Amsterdam door de Holl. LTzeren Spoorwegmaatschappij geopend worden; voorloopig echter voor personen en bagageaangezien de inrigtm- gen op het station Amsterdam nog niet geheel voltooid zijn. In het laatst der vorige week vond een landbouwer te Beek bergen, bij het bewerken van zijn land, een Keulschen pot met oude gouden en zilveren muntspecien, meest alien uit het begin der 16e eeuwsommige grooter dan een rijksdaalder. De gouden zijn zeer dun, terwijl de zilveren zeer dik zijn; de kleine stukken zijn bijna alle beschadigd, doch de grooten zijn uitstekend be- waard geblevenzoowel het plat als het randschrift. Er worden pogingen aangewend om deze munten aan te koopen voor het Rijks munt- en penningkabinet te Leiden. Paasch-Zondag viel te Arnbemin den loop van den avond door den invloed van den drank, een ongelukkige twist voor tus- scben vader en zoon. De zoon, meenende meer kracht aan zijne woorden bij te moeten zettensloeg met de vuist op tafelwaarbij de pols in aanraking kwam met een scherf glas en hem twee pee- zen doorsneed. De geneesheer verbond dit. Doch al spoedig begon de twist op nieuw, sloeg de razende weder op tafel en nu in een scherp mes, zoodat de pols doorgesneden werd en deze wond den dood ten gevolge had. Men hoort thans weinig meer over den hongersnood in Hindostan. Toch schijnt het daarmee nog niet gedaan te zijn. lmmers de correspondent van de Times te Madras meldde dezer dagen, dat er aldaar nog 280,000 personen door de Regering moeten gevoed worden. Ook moet alweder de oogst zeer slecbt zijn uitgevallen. In Agra en Oude is het aantal hongerenden zeer groot, ambtenaren berigten, dat tal van lijken er langs de wegen gevonden worden. De correspondent schat op twee millioen bet aantal dergenen, die in Madras en Rysore van gebrek omkwamen. Een treurige bijdrage voor de jenever-statistiek. Te Amster dam wordt dagelijks 8008 aan sterken drank besteed, inaar Rotterdam wint het nog van de hoofdstad. Hoewel de bevolking er ruim tweemaal minder bedraagt, offert men er dagelijks 5253 aan jenever. Deze week werd aan een der bureaux van politie te Parijs eene vrouw opgebragt, die haren aangespannen ezel zoo geweldig sloegdat een der leden van de Vereeniging tot bescherming van dieren" haar niet alleen den knoestigen stokwaarvan zij zich bediendeontruktemaar tegelijk de hulp der openbare magt inriep, om haar, volgens de wet van 2 Julij 1850, te doen boe- ten voor hare handeling. Voor den commissaris gebragt, ontkende zij volstrekt niet dat zij bet dier onbarmhartig geslagenbad, maar zij voegde er bij: //'tis nog al de moeite waard, zooveel omhaal voor een ezel te maken. Wie trekt er partij voor mij, als mijn man het //mij" doet?" VIJEDE KLASSE. Prijzen van f 100.en daarboven. Zeventiende Lijst. Nr. 5882 premie van f 3000. Nr. 9284 prijs f 100. Aangaaude de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt het volgende medegedeeld: Het werk werd in Maart voortgezet met 660 tot 690 arbeiders, 7 paarden, 2 lokomotieven40 wagens, 18 of 19 stoombaggervaar- tuigen, 41 tot 56 grondschouwen en 14 sleepstoombooten. Bovendien het dubbele emmer-vaartuig n°. 5 van de Tyne in Engelandmet de daarbij beboorende 3 groote stoomklepschouwen. Noordzeehoofden. Het Noorderhoofd is in Augustus 1877 tot op 1528 meter lengte voltooid, uitgezonderd het werk, hooger dan 2.50 meter boven A. P. Dit laatste werk (de verhooging van de kruin) in Januarij ter hand genomen werd over 490 meter lengte voltooid (92 meter in Maart.) In den golf breker tegen het Noorderhoofd zijn gestort 54,948 kub. meter betonblokken en 3740 kub. meter natuurlijke steen (15 in Maart.) Het Zuiderhoofd, sedert het eind van 1875 opde lengte van 1528 meter gebragt, is geheel voltooid, uitgezonderd 27 meter lengte borstwering en 18 meter lengte verhooging van de kruin, beiden aan het landeind. In den golf breker tegen het Zuiderhoofd zijn gestort 60,675 kub. meter betonblokken en 4647 kub. meter natuurlijke steen. Noordzeehaven. In het geheel werd van af 1 Julij 1875 gebag- gerd, in de vaartuigen gemeten, 2,098,800 kub. meter, waarvan 83,700 kub. meter in Maart 1878. Het getal werkdagen in dezelfde maand bedroeg 53/4, vorige maanden 291/4totaal Januarij—Maart 35. Zijkanaal G (Voorzaan). Gebaggerd 93,530 kub. meter (9680 in Maart), kanaaldijk voltooid over 973 meter lengte (873 in Maart). Droogmakerij VII {Voorzaan.) De kanaaldijkenom dezen polder lang 1562 meter, zijn voltooid over 1540 meter lengte (873 in Maart.) Wij vestigen de aandacht op een zeer belangrijk geschrift, dezer dagen bij W. Eekhoff en Zoon te Leeuwarden van de pers gekomen, onder den titel van: Boter- en Kaasfabrieken. De heer J. Rinkes Borger ontwikkelt daarin „eenige practische denkbeelden over hedendaagsche landbouwtoestandenHij vond daartoe aanleiding in het feit, dat er in den laatsten tijd her- haaldelijk opgewezen is, dat de produkten der Nederlandsche zuivelbereiding, onze boter en kaas, zich niet meer kunnen beroemen op den goeden naamdien zij een lange reeks van jaren bezaten. Wat is de oorzaak van dit verschijnselen welke zijn de middelen om de nadeelige gevolgen daarvan op te heffen? Die vragen tracht de heer Rinkes Borger in deze brochure te beantwoorden. Hij schroomt niet harde waarheden te zeggen, en hij heeft den moed om veel verkeerdsveel gebrekkigs in onze zuivelbereiding aan te wijzen, waardoor wij van lieverlede acbteraf geraken op de Europesche markt, eens door ons als hel ware beheerscht, maar waarop wij nu allesbehalve de eersten meer zijn, en dat wel door eigen schuld. Hy laat het echter niet alleen bij de aauwijzing waar en wdarin het kwaad schuilt, maar geeft tevens aan op welke wijze verbetering en herwinning van onzen roem en rang, zijns inziens, te verkrijgen is. Het geschrift toont groote zaakkennis, en wij bevelen de lezing er %an met den meesten nadruk aan. met 9 Aren GROND, in twee Gedeelten bewoond, bevattende voor ieder eene KAMER, KELDER, ZOLDER, WERK- PLAATS en STALLING voor Paarden, staande en gelegen aan de Ringvaart van de Haarlemmermeer, nabij Houtrijk en Polanen. Te bevragen bij de Makelaars F. BLAAUBOER en C. DE VOS, te Sloterdijk.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2