1878. Vrijdag, 3 Mei. N0. 48« AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het A.bonnement: in het Jaar Prijs der -A-dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 18% Cent. Maarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 24 April tot 30 April 1878. Zitting van Donderdag 17 January 1878, liandbouw. II IARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFEENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. i'iterl{jlf Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De uitslag van de op 20 April 1878 door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanbe- steding voor het verdiepen van eenige vaJcken der vaarten en togten in dien polder, is geweest als volgt: Ingeschreven werd door Gebr. Bos, te Haarlemmermeervoor perceel 1 7200. perceel 2 17,500.en voor perceel 3 19,625. J. A. van der Straatente Berg-Ambacht, voor perceel 1 19,388.perceel 3 en 4 te zamen 13,886.en voor perceel 5 en 6 te zamen 20,843. A. Kuik, te Haarlem, voor perceel 2 16,670. J. van den Heuvel Az., te Haarlemmermeer, voor perceel 5 9995.en voor perceel 6 9985. C. Sterk Hz., te Heukelom, voor perceel 2 19,800. en voor perceel 3 5300.— Van al deze perceelen is echter alleen gegund perceel n°. 3aan den heer C. Sterk Hz.te Heukelomvoor de som van f 6300. Naar men verneemt zyn door ingezetenen van Lisse en Hille- gom adressen aan den heer Minister van Justitie gezonden, houdende verzoek dat de zetel van het kantongeregt Haarlem mermeer moge worden overgebragt naar Lisse. Te Haarlemmermeer daarentegen circuleeren adressen aan Zijne Exc. voornoemdmet verzoek dat de zetel moge geves- tigd blijven te Hoofddoip. GEBOREN: Maartje, dochter van H. de Bree en B. Dekker. Elizabeth, dochter van J. Baten en H. Jansen. Gerardus Bartholomeus zoon van Gerritje Beznijen (weduwe). Gerrit en Wilhelmina, zoon en dochter (tweel.) van B. Terlouw en T. Vreken. Johannes Augnstinua, zoon van J. A. Spigt en S. E. Nol. Maria Alida. dochter van C. J. Gerritsen en P. van Andela. Jacob, zoon van L. de Kraaij en E. Kramer. Cornelis, zoon van T. Dijksman en M. de Leede. Maria Helena, dochter van J. Koelewijn en A. Nederveld. Elisabeth, dochter van D. van Grondel en J. Bouman. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van C. Hak en A. Heijateeg. 1 kind van M. Wilderom en P. M. Meijer. OVERLEDEN: Jeronimns Evers, oud 68 jaren, gehnwd met N. Blei. Pieter Adriaan, oud 5 jaren, zoon van A. Colijn en A. Verkuijl. Reinier, oud 4 jaren, zoon van R. Koopman en C. Bom. Marijtje Haan, oud 24 jaren, gehuwd met P. Troost. Maria Elisabeth, oud 1 maand, dochter van M. Schoonderwoerd en E. van Braak. Hen- drika Geertruida, oud 3 weken, dochter van E. J. Knipper en M. Jan sen. Arie, oud 1 jaar, en Sijtje, oud 26 dagen, zoon en dochter van R. van de Rhee en A. Koper. ONDERTROUWDL. van Damme met C. H. Jeijskoot. N. Blonk met M. Appelman. P. Stoop met A. Laan. J. Bijman met C. A. Kos. GEHUWD: K. Smit met G. Bruijn. De vrouw van Pleun Troost, wonende nabij Abbeneskreeg verleden week Donderdag, bezig zijnde met kleeren spoelen een toeval, waardoor zij in het water viel en verdronk. des voormiddags ten tien ure. Voorzitter de Heer J. W. Lantzendorffer. (Vervolg en Slot.) XVI. Komt in behandeling en wordt gelezen een adres van H. J. Visscher, hulp-onderwijzer aan school n°. 2 waarbij hij verzoekt om tegen 1 Maart 1878 als hulp-onder wijzer overgeplaatst te mogen worden naar school n°. 4 in het Hoofddorp, en, mogt dit onverboopt niet kunnen plaats hebbenalsdan zou hij gaarne tegen 1 Maart e. k. eervol ontslagen worden als hulp-onderwijzer aan school n°. 2. Tegen deze overplaatsing bestaat noch bij den hoofd-onder- wijzer van school n°. 4noch bij den schoolopziener eenig bezwaar, en wordt van hunne adviezen voorlezing gedaan. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt besloten te benoemen (door overplaatsing) tot hulp-onderwijzer aan school n°. 4, Hendrik Jan Visscher, met ingang van 1 Maart 1878 en zulks onder toekenning van eervol ontslag te rekenen, van af gemelden datum, als hulp-onderwijzer aan school n°. 2. XVIzt. De Voorzitter vraagt, welke oproeping alsnu zal gedaan worden voor de vervulling der betrekking van hulp- onderwijzer aan school n°. 2. De heer Bultman stelt voor om op te roepen hulp-onder- wijzers op een tractement van f 650.en hulp-onderwijze- ressen op een tractement van 600.de laatste met acte voor nuttige handwerken, een en ander behoudens de goed- keuring van Gedeputeerde Staten zooveel de jaarwedde betreft. Daartoe wordt besloten. De heer de Breuk stelt voor, om ook voor school n°. 5 op te roepen hulp-onderwijzers voor 650.of hulp-onder- wijzeressen voor f 600.—. Ook daartoe wordt besloten. XVII. Wordt gelezen eene missive van de Plaatselijke School- commissie van 8 November 1877, waarbij wordt medegedeeld, dat de heer A. van Riessen ontslag neemt als lid der Plaat selijke Schoolcommissie, te rekenen van 1 Januarij 1878. De heer Bultman zou den heer van Riessen willen uitnoo- digen om op zijn besluit terug te komendewjjl spreker het ontslag van den heer van Riessen zeer betreurt. De heer van Riessen zegt op zijn besluit niet te kunnen terug komen, maar er bij te moeten blijven; zijne vele bezig- heden en de verre afstanden laten hem de verdere waarne- ming dier betrekking niet toe. Het schrijven der Schoolcommissie wordt daarop voor ken- nisgeving aangenomen. XVIII. Is aan de orde de benoeming van leden der Plaatse lijke Schoolcommissie, en wel in de plaats van de heeren N. T. Dorbeck en A. M. Vorstmandie den 1 Januarij jl. zijn afgetredenen in plaats van den heei- A. van Riessen, die ontslag heeft genomen. Door de Plaatselijke Schoolcommissie zijn daartoe aanbevolen 1°. In plaats van den heer Dorbeckde heeren N. T. Dorbeck en C. A. Gehrels; 2°. In plaats van den heel* Vorbtmaude heeren A. M. Vorstman en J. L. van der Moer; 3°. In plaats van den heer van Riessende heeren G. Hagen en G. van Tol. De Voorzitter legt over een adres van de afdeeling Haar lemmermeer van de Vereeniging Volksonderwijswaarbij zij als bare meening te kennen geeft, dat in de Plaatselijke Schoolcommissie het wetenschappelijk element te zwak verte- genwoordigd is, in vergelijking van het practiscbe, met ver zoek dat bij de vervulling der bestaande vacature (in plaats van den heer van Riessen) de wetenschappelijke zijde van het toezigt op het onderwijs meer bijzonder in het oog moge wor den gehouden. Alsnu wordt overgegaan tot de stemming. Achtereenvolgens wordt de heer Dorbeck met 14 en de heer Vorstman met 9 stemmen als zoodanig herbenoemd. Bij de benoeming van een lid der Schoolcommissie, in plaats van den heer van Riessen, zegt de heer Dorbeck, dat de heer G. Hagen, die door de Schoolcommissie is aanbevolen, hem heeft gezegd voor eene eventueele benoeming te zullen bedankenen geeft daarom in overweging om met deze be noeming te wachtenen eene nieuwe aanbeveling van de Schoolcommissie te vragen. De heer van Riessen zegt, dat de Raad benoemen kan ook buiten de aanbeveling van de Schoolcommissie en wil dus met de benoeming voortgaan. Ook de heer Bultman is van hetzelfde gevoelen. De heer de Breuk stelt voor, om de benoeming van een lid der Schoolcommissie in plaats van den heer van Riessen te verdagen. Dit voorstel wordt verworpen met 13 tegen 2 stemmen. Alsnu wordt tot de benoeming overgegaanen bij eene tweede vrije stemming de heer H. F. Bultman als zoodanig benoemd. XIX. Alsnu is aan de orde een voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot aankoop van grond, ten einde daarop te bouwen de school en onderwijzerswoning in de Lisserbroek en wordt aan de Vergadering voorgesteld daartoe te nemen het volgende besluit De Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Overwegende, dat het tot het bouwen van een schoon en onderwijzerswoning in de Lisserbroek noodig is den daartoe benoodigden grond aan te koopen Gelet op art. 137 der Gemeentewet; Heeft besloten Ten behoeve der gemeente Haarlemmermeer van Jan Wessels, landbouwer, wonende in gemelde Gemeente, in koop aan te nemen 30 aren land, gelegen te Haarlemmermeer, bij het kadaster bekend in sectie G, n°. 1691, om daarop te bou wen eene school en onderwijzerswoning, en Zulks voor eene som van 1260 gulden, en onder zoodanige voorwaarden, als Burgemeester en Wethouders in het belang der Gemeente zullen raadzaam achten en kunnen bedingen. Gedaan te Haarlemmermeer ter openbare Raadsvergadering van 17 Januarij 1878, enz. Dit besluit wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming vastgesteld. XX. Komt in behandeling het bestek voor de te houden aanbesteding van het bouwen der school en onderwijzerswoning n°. 11, in de Lisserbroek. Gemeld bestek wordt vastgesteld. Verschillende leden dringen aan op degelijk dagelijksch op- zigt bij dit werk, waartoe de heer van Riessen aanbeveelt den dagelijkschen opzigter bij de brug over de Ringvaart bij Lisse. XXI. Alsnu komt in behandeling het adres van J. Levendig, timmerman te Dirkshoornwaarbij hij in koop vraagt een perceel gemeentegrond te Nieuw-Venneptot het opriglen van eene grutterijwelk adres reeds is vermeld in de notulen van 13 April 1876 n°. 15. Tegen dien verkoop bij geen der leden bedenkingen be staande, wordt besloten: 1°. Aan Jan Levendig te verkoopen een gedeelte grond, ter grootte van ongeveer 756 vierkante meters, uitmakende een gedeelte van het kadastrale perceel sectie N, n°. 998 en n°. 775 voor het geheel groot te zamen 0.15.65 hectaren en gelegen in sectie PP, kavel 1; 2°. De verkoop geschiedt tegen betaling van een koopprijs van 40 cent de vierkante meter. 3°. De kosten van overdragt enz. komen ten laste .van den kooper. 4°. Het ontwerp der koopactebij dit besluit gevoegd wordt bij deze goedgekeurd, 5°. Dit besluit zal worden onderworpen aan de goedkeu- ring van heeren'Gedeputeerde Staten. XXII. Gelezen een adres van W. van der Spek, hoofd- onderwyzer aan school n°. 8verzoekende eervol ontslag uit gemelde betrekking, in te gaan 15 Maart 1878, wegens ver- trek naar elders; en waarby hij tevens vergunuing vraagt, de onderwijzerswoning tot 1 Mei 1878 te mogen blijven bewo- nen. Wordt gewezen van de hand. XXIII. De heer de Breuk vraagt of er van het ltijk geen huur kan worden gevraagd, voor het gebruik van het locaal, waarin het Kantongeregt zitting houdt. De Voorzitter zegt, dat het gebruik voor enkele jaren is toegestaan, en acht het dus te vroeg, om nu reeds huur te vragen. XXIV. De Burgemeester vraagt of de Raad het goed vindt, om de populieren boomen, staande om de kom op de hegraaf- plaats te Hoofddorp, te rooijen. Daartegen bestaan geene bedenkingen. De Vergadering is daarna gesloten. Sloten (Noord-Holland)30 April. Heden nacht is eene boerenhofstede in deze gemeente tot den grond afgebrand. Twee stuks vee zijn in de vlammen omgekomen. Waarschijn- lijk moet hier aan kwaadwilligheid gedacht worden van iemand die, om welke reden dan ook, tegen den bewoner een grief had, of wel aan pure baldadigbeid. Voor eenigen tijd werd namelijk in den hooiberg bij de woning een kruik met petro leum gevonden, die daar zeker niet met zuivere bedoelingen was nedergelegd. Kort daarop brandde een belendende turf- schuiir af. En nu ligt de geheele boerderij in de asch. Iloutrijk en Polanen. Van wege onze afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is een adres gerigt aan de betrokken autoriteitenten einde eene doorgraving te verkrijgen van den Amsterdamschen straatweg, om eene door- vaart te hebben van uit de Ringvaart in de Haarlemsche trek- vaart en zoodoende een korteren weg voor de scheepvaart open te stellen. De afdeelingen Haarlemmermeer, Oegstgeest en omstrekenSloten en Sloterdijk hebben hare adhaesie daaraan geschonken en het Dagelijksch Bestuur van Amsterdam heeft in dezen zijne medewerking toegezegd. Capelle (Langstraat)30 April. De weilanden over het Oude Maasjegelegen onder de gemeente Dussen c. a., welke dezer dagen publiek werden verpacht, hebben gemiddeld meer dan een derde in huurprijs verloren. De buitengewoon hooge inkoop van weivee doet vele pachters afschrikken. De voor- raad van gras in de .verschillende weilanden is intussclien in deze streek buitengewoon groot, zoodat men het vee, zonder bezorgdheid, de stallen heeft doen verlaten. Is het vee zeer duur in prijs, de boter daarentegen heeft een aanzienlijke daling ondergaan zoodat men thans voor 1.05 per kilogr. de puikste grasboter kan bekomen. Hoorn, 30 April. Op de heden alhier gehouden groote vooijaars-koemarkt zijn aangevoerd ongeveer 3400 stuks vee.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1