Advertentien. Lammemimarkt SPIEGEL S, - 72 - Oemeng-de Herigten. HAARLEMMERMEER. op YVOENSDAG 15 MEI 1878. ONTVANGEN: W. C. REIJNDORP. G*. VOLKEUS. Hiervan werden raim 1700 ait Friesland aangebragt. De overigen waren meestal vare- of geldekoeijenvan verschillende kanten aangevoerd. De kwaliteit mag bijzonder best genoemd worden. De handel was vlug; er werden over bet geheel hooge prijzen besteed. Tielerwaard30 April. De vruchtboomen beloven zoo verbazend veeldat wanneer geen nachtvorsten of andere Qorzaken schade brengende oogst enorm groot zal wezen. 'S Hertogeilboscll30 April. Het is morgen reeds 1 Mei en nog staat bet Boschveld over eene uitgestrektheid van dui- zenden hectaren diep onder water. Met een bezorgd hart zien de groodbezitters naar dien langzaam, dagelijks bij cen timeters verminderenden waterplas, en geen wonder, want het uitzigt op een gunstigen hooioogst wordt er niet beter op. Ook uit een sanitair oogpunt kan zulk een toestand niet an- ders dan hoogst nadeelig zyn. A Is over eenigen tijd de polder eindelijk watervrij zal zijn, zal een slib van rottende planten achterblijvenwelks uitwaseming de hier zoo bekende typheuse koortsen kweekt en voedt. Het Genootschap voor Landbouw- en Kruidkunde te Utrecht heeft Zaturdag een vergadering gehouden, waarin verscheidene belangrijke zaken, den landbouw rakendezijn behandeld. Over zuivelbereiding werd o. a. het woord gevoerd door den beer Waller, die in het vorig jaar als vertegenwoordiger onzer regering de tentoonstelling te Hamburg bijwoonde. De spre- ker wees op de groote schredendie de zuivelbereiding in de laatste jaren voorwaarts heeft gedaan. Landen, die vroeger weinig of niets leverden treden thans als onze ernstige con- currenten in dezen tak van handel op. Zoo is in Finland de uitvoer van boter in 14 jaren tijds van 1861 tot 1875 van 2,397,000 tot 5,160,000 kilo's gestegen. De Amerikaansche boter begint op de Londensche markt een groote rol te spelen en, blijft de Nederlandsche zuivelbereiding op dezelfde hoogte waarop zij zich thans bevindt, dan is de tijd niet ver meer, dat de buitenlandsche mededinging haar zal hebben overvleugeld. In Finland heeft de Regering door goed en voldoend on- derwijs getracht den landbouwenden stand te ontwikkelen; men begon in 1865 met de aanstelling van twee rondreizende leeraars en thans zijn 17 scholen voor zuivelbereiding in werking. Het onderwijsdat op die inrigting gegeven wordt, steunt geheel op de practijk; de scholen zyn bij practische landbouwers gevestigdstaan onder de leiding van bevoegde personen en mogen niet meer dan 10 leerlingen tellen. De leerlingen moeten voor kost en inwoning betalen; van Rege- ringswege worden de scholen met een subsidie van 1500 a 2000 gesteund. In Holstein en Mecklenburg bezocht de beer Waller verle- den jaar 5 landhoeven en hij had verbaasd gestaan over de gunstige resultatendie de zuivelbereiding daar oplevert. De melk leverde daar per kan 8 a 9 cent op, een cyfer, dat de Nederlandsche landbouwers op verre na niet kunnen bereiken. De boter wordt er algemeen bereid volgens de Schwarz- methodedie dit jaar op de tentoonstelling te Apeldoorn te zien zal zijn. Op voorstel van den heer Vas Visser sprak de vergadering de wenschelijkheid uit der oprigting in de provincie Utrecht van een school voor de zuivelbereiding, ingerigt naar het voorbeeld van die, welke in Finland zulke uitnemende resul taten levert. Het hoofdbestuur zal tegen een volgende verga dering een plan tot uitvoering van dit denkbeeld indienen. Op de hooge zandgronden in Drenthe beginnen klaagtoonen gehoord te worden over het schrale, uitdroogende weer, ten gevolge van den strengen en aanhoudenden Oosten- en Noord- Oosten wind. Vooral de rogge lydt daardoor zeer. Men verlangt alom naar verkwikkendenmalschen regen; ook de vruchtboomendie den bloei sterk ontwikkelen en bnitenge- woon beginnen los te latenkwijnen door den scherpen wind en de koude lucht. Dr. H. scbrijft in de Veend. Ct.: Meermalen is er reeds op gewezendat hier te lande nog oneindig meer kon worden gedaan voor de ooftteelt. Behalve dat vele gronden van partikulieren nog ruimte aanbieden om ooftboomen te planten en andere bezet zijn met bijna niets afwerpend elzen- en ander weekhout, behoeft men slechts aan onze talrijke dijken spoorbanenrijks-provinciale en gemeente- wegen te denken om de overtuiging te erlangendat hier nog niet is gedaan en dat er zoo oneindig veel zou kunnen worden verrigt om de productie in dit opzigt te vergrooten en de volkswelvaart te verhoogen. Duitschland is ons in dit opzigt ontzaggelijk ver vooruit- gesneld en in vele streken is de teelt van appelsparenker- sen en pruimen van grooten omvang, zoodat zij in werkelijk- heid strekt tot vermeerdering van de welvaart en tot veraan- genaming des levens tegelijk. Welk eene belangrijke bron van inkomsten zij ook voor de gemeenten kan worden, bewijzen de volgende cijfers, die aan officiele opgaven uit de Rynstreken zijn odtleend en alle loo- pen over het jaar 1877, Zoo verkocht de gemeente Igstadt ambt Hoehheim, 8000 hectoliter fijne appels, a 4,80, te zamen 14300; Neesbach en Nauheim, ambt Limburgvoor 18000; Nassau a. L. 30 waggons a 150 hectol.Cronberg voor 60000 verschillende soorten ooft; St. Goarshausen ver- scheepte 1900 centenaars appels (a 50 kilo); in de beide Lahn- steins werden 30000 cent, afgezet, die tegen 3,60 percent. 108000 opleverden. Vau het station Braubach gingen40, van het station Hadsmar 159 waggons met appels naar elders, Het is uit deze opgaven die met vele uit andere oorden in Duitschland zouden kunnen worden vermeerderd, duidelijk, dat het voor partikulierenen vooral ook voor gemeenten en corporation meer dan tijd wordt om de ooftteelt hier te lande, waar daarvoor op zoo vele plaatsen nog een bijna niets afwer- pende, gunstige bodem voorhanden is, .speciaal langs wegen en dijkenin te voeren. Het edele of fijnere ooft moge uit verwijderde landen, uit Klein Azie, Griekenland, Italie, Portugal, Spanje, Frankryk en Zuid-Duitschland moeten komen, de meeste soorten kersen, pruimenappels en peren gedijen in ons vaderland zoo uit- stekend, dat de gunstigste resultaten niet zouden kunnen uit- blijven. Wie kan en wil zich op dit gebied eens regt verdienstelijk maken jegens het nageslacht? De collectieve landbouw-inzending van Nederland op de Parijsche tentoonstelling, is geheel gereed. In de maanden Mei en Juny van bet loopende jaar zal te Rome eene internationale wedstrijd van landbouwwerktuigen speciaal van maaiwerktuigenworden gehouden. Alle uitvinders van dergelijke werktuigen worden tot deel- neming uitgenoodigd. Zij, die aan den wedstrijd wenschen deel te nemenkunnen zich met gefrankeerde brieven wenden tot den voorzitter der regelingscommissie, den heer Alessandro Ramelli (rue S. Stefano del Caccon°. a Rome). Uit Yerseke wordt aan de Goesche Courant gemeld Er is een begin gemaakt met de bedijkingswerken der schorren, gelegen voor den Nieuw-Olzendepolder. Het werk wordt met kracht aangevat en zonder onverwachten tegenstand kunnen binnen drie maanden weder een kleine 100 hectaren beste bouwgrond aan de zee ontwoekerd zijn. „De bedijking der voor den Nieuw-Krabbendijkepolder gele gen schorren kan als voltooid worden beschouwd; het ongun- stige saizoen waarin die werken grootendeels zijn uitgevoerd heeft de oplevering zeer vertraagd." Bij het onderzoek van melk te Zutphenkwam men tot de aangename ontdekkingdat er toch nog 6 melkverkoopers warendie hunne waar niet vervalschten. Daarentegen waren er wier melk 6, 7, 11, 15, 19, ja zelfs 30 pet. water boven het normale gehalte bevatte. Uit Parijs schrijft men „Het fraaiste wat de tentoonstelling op dezen oogenblik te zien geeft is de verzameling der veertig duizend tulpen in den tuiu van het paleis op het Trocadero, die in vollen bloei staan. Zij vormen een ovaal, ter lengte van 19 en ter breedte van 15 meter, van roode en witte tulpen met een rand er om heen van bont bruine. Het perk stelt het Haarlemsche wapen voor (het zwaard met de sterren en het kruis), en de woorden Haarlem en Holland staan als randschrift in groote blokletters er om keen. Op het geschoren grasveld maakt dit een effect dat verwonderlijk is en dat te meer treft, als men een der omgange'n beklimt van het paleis en te mid den van den tuin het bloembed ziet schitteren met zijn hooge kleuren. Vermoedelyk zullen de tulpen in bloei zijn tot het einde der eer3te week van Mei, zoodat zij bij de opening nog in vollen luister zullen schitteren. De roode tulpen heeteu Rex Rubrorum, de witte La Candeur en de bonte Princes Alexandra. Zij zijn ingezonden door de bloemisten-vereeniging te Haarlem. In Frankrijk, waar de tuinbouw hoog staat aan- geschreven, maakt deze Nederlandsche inzending niet weinig opgang. De heer Hardy, eerste vice-president der „Socidte centrale d'horticulture de France", heeft in zeer hoffelijk schrij- ven aan den heer Galesloot, lid voor den tuinbouw in de hoofdeommissiegemeld, dat de Vereeniging eene speciale commissie delegeren zal om de bloemen te komen zien. „Onze Vereeniging," zegt hij, zal zich gelukkig achten wanneer zij daardoor een bewijs van vriendschap kan geven aan de Haar lemsche bloemisten-vereeniging, en als zij daardoor bijdragen kan om deze schitterende tentoonstelling uit uw vaderland niet onopgemerkt te laten voorbijgaan door de tuinkenners in Frankrijk." In bet tijdperk van vier weken24 Maart tot 20 April 1878 zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten door longziekte aangetast: in Noord-Brabant 3, in Zuid-Holland 82, in Zee- land 1 en in Friesland 2 runderen; totaal 88. In het vorige tijdperk van vier weken waren 64 runderen door die ziekte aangetast. Uit eene mededeeling van de Shipping Gazette blijkt, dat in de vorige week te Liverpool uit Amerika zijn aangevoerd 9086 vierendeelen rundvleesch, 3004 geslagte schapen en 400 geslagte varkens, behalve 400 levende ossen. Men leest in de Amsterd. Courant: Wij hebben onlangs met ingenomenheid melding gemaakt van het plan tot uitgave van een vogelperspectief van het Noordzeekanaal, door den len opzigter van het techniscb bureau der Maatscbappij te Amsterdamden heer G. van der Stok. Thans is dit uitmuntend bewerkt perspectief bij Frans Buffa Zonen aldaar verkrijgbaar. De even naauwkeurige als ook voor het oog aangename teekening van den heer van der Stok is door den lithograaf Amand op uitstekende wyze in kleurendruk teruggegeven. De geheele uitvoeringop groote schaal, is fraai en degelijk, en een meer aanschouwe- lijke voorstelling, zoowel van den loop van het kanaal als van de drooggemaakte en in cultuur gebragte grondenbun onder- linge verhouding en verdeeling, of met een woord, van de geheele herscbepping die het terrein dat tusschen Ymuiden en Amsterdam ligt, heeft ondergaan, is niet te geven. Als op doek geschilderd, ligt het grootsche plan, of liever de ge- lukkige werkelijkheidin deze vogelperspectief voor ons bloot, en wij twijfelen niet of ons gunstig oordeel zal door de publieke opinie bevestigd, en het werk met groote belangstel- ling ontvangen worden. Z. M. de Koning is den 30 April, 's namiddags ten 2,54, per Ooster-spoorweg met HD. gevolg te Amsterdam aangekomen. Uit de Keizersgracht bij de Heerenstraat te Amsterdam is het lijkje van een pasgeboren kind opgehaald. Een boerenarbeider te Sneek, die een ledigen hooiwagen be- stuurdehaddoor het schichtig worden van het paardhet ongeluk van den wagen te vallen, met het gevolg, dat het wiel hem over het hoofd roldeen hem zoo belangrijk verwonddedat hij na wei- nige uren overleed. Toen Zaturdagnacht in den Amsterdamschen stadsschouwburg de repetitie van een nieuw stuk: het regement Champagne" was afgeloopenbleef een marinierdie met vele kameraden had mede- gewerkt, in het parterre slapend zitten. Men merkte hem niet op en eerst Zondagmorgen om 10 uur werd hij gevonden nog slapena. Op het Rokin te Amsterdam is 'snachts eene verregaande baldadigheid gepleegd. Omstreeks 3 ure werden de bewoners van perceel 16 verschnkt wakker door het rinkinken van ingeslagen glazen, en toen men zich in den winkel begaf, ontrwaarde men dat een der luiken voor de glazen was weggerukt en daarmede al de ruiten in het benedenkozijn waren verbrijzeld, daar het luik aan een zwaar eiken middenroe in het raarn was bevestigd. Ook zijn in de vorige week des nachts in twee winkels op den Nieuwendijk aldaar groote spiegelruitenwaarschijnlijk door mid- del van een diamant, doorgesneden. Te Parijs zal bij gelegenheid der tentoonstelling een wedstrijd van dikke mannen worden gehouden. De eerste prijs zal 25000 frs. bedragen. Een inwoner van Pamele (Belgie) hoopt den prijs te behalen. Hij weegt 560 Belgische ponden en in zijn oven'as kun nen vijf personen geborgen worden; de dikste man van Engeland weegt slechts 475 ponden. De Tijd" ontvangt van haren partikulieren korrespondent te Rome het berigt, dat, behoudens ouvoorziene omstandigheden, thans definitief besloten is, dat de paus den zomer buiten Rome zal gaan doorbrengentijd en plaats zijn nog onbepaald. Een patroon te Amsterdam had zijn loopjongen een gouden anker horloge ter reparatie toevertrouwd. Hij ging met dat lior- loge er van door, doch werd door de politie opgespoord en naar de gevangenis gebragt. Bij het vertrek van den spoortrein van Dusseldorf naar Glad- bach, trof een jong huzaren-officier een ontzettend ongeluk. Zijn paard schrikte van de fluit der lokomotief, sprong over de barriere en geraakte met den berijder onder den trein. Den officier werden de beide beenen van het ligchaam gescheiden zoodat hij het waar schijnlijk niet overleven zal. Het paard werd onder den trein ver- pletterd. Iemand kwam te Amsterdam een kennis tegen, dien hij in langen tijd niet gesproken had. In dezelfde stad geboren had men elkander veel te vertellen. Hij trakteerde die kennis op een glaasje en deze, raeenende dat de gever dronken was, stak zijne hand in diens zak en haalde daaruit eene portemonaie met f 7. De besto- lene merkte den diefstalgreep den dief in zijn kraag en bragt hem met hulp van een nachtwaeht naar het bureau, van waar hij den volgenden dag naar de gevangenis werd gebragt. De dagbladen van Rio Janeiro behelzen hartverscheurende bij- zonderheden aangaande eenen hongersnood, waardoor een groot ge- deelte van Brazillie geteisterd wordt. Een 50000 ongelukkigen uit het binnenland waren te Avacety opeengehooptwaar de sterfte met den dag toenam en volgens de laatste berigten reeds tot hon- derd daags gestegen was. Te Barbalha verslonden de lieden het vleesch van katten en andere doodgevonden dieren raauw. In de vallei Cairy verscheurden de honden de onbegraven lijken der mensehen. Te Luik leidde een knaap van 13 of 14 jaar een paard bij den toom naar den stal. Eensklaps vatte het paard met den muil den linkerarm van den knaap, hief hem driemaal in de hoogte en wierp hem daarna op den grond. Het woedend paard legde zich met de knieen op het ligchaam van den knaap en was op het punt hem te verscheuren, toen eenige personen, op de noodkreten toe- gesneldhem ontzetten. De knaap werd aanstonds naar een ge- neesheer gebragt, die de afzetting noodig achtte van den geheel verpletterden arm. Het schijnt, dat het paard zijn jongen geleider heeft willen kastijden, omdat deze te dikwijls van de zweep ge- bruik maaktehet dierdat zich zoo woedend getoond had en wien het schuim nog om den muil hingliet zich zaoht en gedwee als een lam door het zusje van den ongelukkigen knaap naar den stal brengen. Te Avesnes werd dezer dagen een vrolijk tooneeltje eens klaps in een tooneel van schrik en ontzetting herschapen. Een groote beerdoor zijn leider aan een ketting vastgehoudenvoerde tot vermaak van jong en oud zijne gewone kunsten uit en danste lustig. Een werkman plaatste zich tegenover het dier en danste tot algemeen vermaak mee. Inmiddels kwam een der omstanders op het laffe en boosaardige denkbeeld zijn hond tegen den beer aan te hitsendie daarop onverhoeds door hem werd aangevallen en gebeten. Eensklaps was nu de pret uit en woedend wierp de beer zich op zijn aanrander, ondanks alle pogingen van den leider om hem terug te trekken. Tot overmaat van ramp brak de ketting door dat rukkenen de beernu tevens van den muilband ont- slagen en in voile vrijheid, had niet alleen in een oogenblik met klaauw en tand den hond half verscheurd, maar stortte zich nu op de omstanders. Zijn eerste slagtoffer was de werkman, die nog zooeven zijn vrolijke vis-a-vis geweest was, maar nu, sneller dan het zieh beschrijven laat, deerlijk gehavend en met het gelaat tot een bloedenden klomp verminkt, neerzeeg. De schrik en verwar- ring waren onbesehrijfelijk. Niet voordat eenige soldatendie zich gelukkig onder den volkshoop bevondenvan leer getrokken en met eigen levensgevaar het dier zware wonden hadden toegebragt werd men het meesteren kon het op nieuw gemuilband worden maar reeds was een aantal personen gekwetst en in het gedrang onder den voet geraakt. Hoewel de soldaten het geweldige dier niet gespaard hadden, kwam na de overwinning hun meaelijden boven. Zij namen den beer en zijn jammerenden leider mee naar de kazerne. Yerlof om hem in een geschikt hoekje te verplegen, werd eevraagd en gegeven. Het dier, dat zoo zwaar boeten moest voor de lane grap van een ligtzinnigezal echter wel aan de bekomen wonden sterven. Met ae grootste zorgen wordt hij door zijn leider verbonden en opgepast, en het is aandoenlijk, schrijft de berigtgeverte zienhoe dankbaar hij zijn meester de handen likt en op allerlei wijze zijne gehechtheid betoont aan den man met wien hij zoo lang heeft omgezworven, en die hem ook tot het uiterste wederkeerig trouw blijft. Getrouwrf F. A. J. II EENS R E R K EN Haarlemmermeer Heer-Hugowaard Algemeene Kennisgeving I V 28 April 1878. t, j in verschillende groottenmet Verg'UldeZwarte en Maliony- Houten LIJSTEN, vierkant, met ronde Hoeken, en ovaal, in ruime keuze en tot zeer lage Prijzen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2