1878. Vrijdag, 10 Mei. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. No. 19. Haarlemmermeer. Xiandbouw. IPrijs van het Abonnement: in het Jaarf 6, Men leest het volgende in de Amsl. Cour. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 1 Mei tot 7 Mei 1878. IPrijs der Advertentien van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. If AAItLEMMERMEER Pry's van een enkel Nommer 15 Cent. Zondag 5 Mei jl.reeds geruimen tijd voor het bepaalde tijdstip waarop de Willem Barendsz het Marinedok zou verlaten, verdrong zich langs den geheelen Buitenkant van de Oosterdoksluis af tot aan de Zwemschool van den heer Lowenstrom een onafzienbare menigte belangstellenden en nieuwsgierigen ora het scheepje voorbij de stad te zien varen. Op het kanaal heerschte niet minder drukte. Vele kleine bootjes en pleizierjagten roeiden en zeilden door elkander wachtende op het oogenblik waarop de Willem Barendsz het anker zou ligten. Aan het Westerhoofd lag de Antilope van de gebroeders Goedkoop gereed, waarop vele militaire en civiele studenten met de muziek van de huzaren uit Haarlem zieh bevonden, die door de uit- voering van opwekkende stukken de geestdrift niet weinig verhoogde. Ten II/2 ure kondigde het geschut van de Ternate aan, dat het tonw was ingehaald en spoedig daarop verscheen het acheepke, ge- trokkcn door de stoomsleepboot Nova Zembla, op het kanaal. De hoera s van den walkant, alsmede nit de kruisende vaartuigen op het kanaal, deden herhaaldelijk de lucht weergalmen zoo dikwijls het schip het talrijk publiek met de driekleur salueerde. Het was ongeveer twee ure toen het uit het gezigt raakte, doch de Antilope en enkele andere vaartuigen vergezelden het tot aan Ymui- den, waar het schip te ongeveer 5 ure aankwam. Heden blijft bet daar nog liggen om morgen met het krieken van den dag zee te kiezen. ,,Een gelukkige togt en een behouden thuis" is voorzeker aller wensch. Onze stadgenoot H. G. Roodhuyzen deed ons den volgenden ,)Afscheid§groct aan dc Bemaunlug ALLE TOEZENDINGEN, RED ARTIE EN U1TGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BOiYGA C0., te Amsterdam. toqkomen: VAN DE WILLEM BARENDSZ Goe reis0 eedle keur van Neerlands wakkre zonen, Die t rood, het wit en blauw aan 't barre land gaan toonen, Waar Barendsz eenmaal streed, der wetenschap ten baat, In d eedlen kamp, dien ge 00k, 0 eedlenstrijden gaat Goe reiseen schip als 't uw, doet Amstels nieuwe haven Den ouden heldengeest der wakkre vadren staven Met eerbied staren wij op 't seheepsvolk, dat het draagt, lerwijl heel 't vaderland voor u Gods zegen vraagt. Goe reisals ge om u heen het Poolijs zult aanschouwen Als't Noorden buldrend vriest, als't giert in want en touwen Als u de koude langs de wakkre leden glijdt: Denkt dan om 'twarme hart, dat Nederland u wijdt. Ons zal de zomerzon zoo sterk geen hitte geven, Dat wij niet huivrend vaak, 0 eedlenmet u leven Gaatgriffelt Barendsz naam op Nova Zembla's knst Zijn moed beziele uw hartzijn roem is reeds uw lust. HoezeeZoo mocht geen schip nog de onderworpen baren, Den nieuwen waterweg der Amstelstad bevaren! Hoezee I ja wel: houdt zee! en oogst u lauwren in: Juicht eens bij 't eind der reis: wij doen'treeds bij't begin. 5 Mei 1878. GEBOREN: Arie, zoon van A. Bakker en M. ten Hoeve. Maartje, dochter van A. Jonker en M. C. Mesman. Catharina Gerritjedochter van J. Verhaar en G. Ruigrok. Arie, zoon van Elisabeth Reek (onge- hu\vd). Jasper, zoon van K. van Willigen en E. Overheul. Cornelia, dochter van C. van Wieringen en M. Bakker. Ernst, zoon van w! ochreuder en J. Los. Machiel, zoon van A. Konings en J. T. M. ochreuders. Adrianns Jacobus, zoon van J. van der Blom en A. Griekspoor. Hendrik, zoon van W. van Gerven en C. Smakman. Hendrikus, zoon van F. de Die le Clercq en K. van Klaveren. Luber- tus zoon van P. Klaassen en H. S. Houtwipper. Gerardus, zoon van J. ntokman en M. Mesman. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van A. A. Overtoom en E. Bes. OVERLEDENPieternellaoud 9 maandendochter van J. Verhulst en H. Bonwens. Cornelia Wolvendijk, oud 20 jaar, ongehnwd. tennis, oud 5 maanden, zoon van C. Donker en A. de Geus. Elisa beth Berkhof, oud 33 jaar, gehuwd met C. H. van den Tol. Arend de Vos oud 26 jaar, gehuwd met G. Roos. Willem Pruit, oud 53 jaar gehuwd met P. Bezemer. Geertruida Visser, oud 75 jaar, gehuwd met P. L. Lijnes. ONDERTROUWD: C. Kolle met M. Bokhoven. J. Meijer met T. Westbroek. A. Haster en G. van Oijik. GEHUWD: R. G. Verzijlenberg met M. Wezelenbure. J. van Zeijl met C Sprangers. D. Versteeg met H. Olman. F. A. Slikker met M. Dekker. A. Jansen met E. Roodenburg. J. Man (wednr.) met M. K Cuvelier. J. Grunneman met E. van Berkel (wed.). P. Ouwerkerk met H. Bokhorst. A. Stolwijk met N. Hulscher. T. Wienng met M. de Groot. S. de Regt met T. Schaap. G. van Loon met A. Duivenvoorde. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag den 16 Mei e. k., des voormiddags ten 10 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomeu stukken en mededeelingen, 2. Aanvraag van mej. Walther, om ontslag als hulp-onderwijzeres aan school N 2. 3. Benoeming van een hulp-onderwijzeres voor Utterly k Worn*flag.) school N°. 10. Voordragt: 1. B. A. A. Koster, te Leeuwar den; 2. Smitz, te Exmorra, en 3. T. Vollers, te Amster dam. 4. Idem voor school N°i 7. Voordragt: 1. T. Vollers, te Amsterdam; 2. W. Smitz, te Exmorra, en 3. E. A. A. Koster, te Leeuwarden. 5. Idem voor school N°. 6. Voordragt: 1. A. M. Wiering, te Blokzijl; 2. J. W. Slot, te 'sHage, en 3. W. Smitz, te Exmorra. 6. Idem voor school N°. 2. Voordragt: 1. M. C. T. Slot, te 'sHage; 2. J. W. Slot, te idem, en 3. W. Smitz, te Exmorra. 7. Regeling der jaarwedde van de hulp-ondervvijzeressen aan de scholen N 3. 1076 en 2. -•8. Voorstel tot wijziging der Begrooting van het Burgerlijk Armbestuurover 1877? 9. Ontwerp-besluit tot verhooging der subsidie van het Bur gerlijk Armbestuur, over 1877. 10. Voordragt tot af- en overschrijving in de Begrooting van 1877. 11. Voordragt tot het doen van betaling uit de Onvoorziene Uitgaven dienst 187 8. 12. Voorstel omtrent de geneeskundige armenver- zorgiogen in wijk V. 13. Brief van de Commissie voor de Peestviering. 14. Besteding van de ophooging der begraafplaats te Nieuw-Vennep. 15. Idem van de begraaf- plaats te Iloofddorp. 16. Adres van P. Bosman, tot het aankoopen van grond. 17. Proces in zake het Raadhuis. 18. Adres van P. Bosman en anderen, om begrinding van een Dorpsweg. 19. Adres van A. van der Velde.om vrij- stelling der bepaling van Art. 8 alinea 1der Verordening van 28 February 1867. 20. Benoeming van eene Com missie voor de schntterij. 21. Kohier van den Hoofdelij- ken Omslag voor 1878. De miliciens der iigting 1873, uit de gemeente Haarlem mermeer, kunnen nd, 13 Mei a. s.ter Secretarie hun pas- poort bekomen. De kastelein W. Pruit, te Haarlemmermeer (Hoofddorp) welke ongeveer 3 weken geleden het oDgeluk had uit een karretje te vallenis tengevolge zijner bekomen wonden op den 4 Mei jl., na een smartelijk lijden overleden. Den 4 Mei 1878 werd door Ido's Mannenkoor, van Ilendrik-Ido-Ambachtin het koffijhuis „de Nederlanden" te Hoofddorp, eene ifitvoering gegeven. Niemaod werd in zijne verwachtiag teleurgesteld. Onder de flinke directie van den heer C. van der Linden, werden de verschillende nommers voortreffelijk gezongen. Na verloop werd door een der aan- wezigen aan directeur en zangers de dank namens aile toe- hoorders toegebragt, waarop een daverend applaus volgde. Dingsdag jl. reed Andries de Groot, arbeider, wonende te Bennebroek, langs den Bennebroekerweg te Haarlemmermeer, met eene zandkar medeten einde werk te gaan zoeken. Bij het afstappen van de kar geraakte hij er onder en bekvvam vele kneuzingen. Donderdag ochtend ten 7 ure is hij aan de gevolgen daarvan overleden. Hy was gehuwd. llaarlem6 Mei. Op de heden hier ter stede gehouden paardcnmarkt waren 277 paarden aan de lijn, waaronder een aantal veulens en jonge paarden. De prijzen liepen van/100 tot 600. De handel was vrij levendig. Er waren slechts enkele buitenlandsche kooplieden. Waalwijk, 3 Mei. De jaarmarkt werd heden, begunstigd door goed weder, druk bezocht. De handel in vee was weder belangrijk en de prijzen waren zeer hoog. Het over- vloedige grasgewas oefent daarop een zeer gunstigen invloed uit. Door Belgische kooplieden werd 00k nu veei opgekocht. Zutplieil7 Mei. Heden zijn hier de eerste nieuwe aard- appelenop den kouden grond geteeld ter markt te koop aan- geboden. Meppel8 Mei. Wegens den voorbeeldeloos gunstigen stand van het grasgewas, zijn de pryzen van het rundvee op de laatst gehouden markten in onze provincie aanzienlijk gestegen. Op de bekende marxt, heden te Diever gehouden, bereik- ten de prijzen een ongekende hoogte, vooral van gust vee. De koopers verdrongen elkander, ofschoon de bedaardsten vrij zeker vooruit kunnen berekenendat zy het vee gratis moeten laten grazen. Zwolle, 7 Mei. De handel in fokvee is in de laatste maan den, niettegenstaande het verbod van invoer uit ons land in Duitscbland, verbazend groot geweest. Algemeen was men van gevoelen dat door tusschenkomst der Belgische en Fran- sche kooplieden veei fokvee, zoogenaatnd achteromin Duitsch- land teregt kwam. Voor een gedeelte wordt aan deze manier wel geloof geslagenmaar aan den anderen kant staat men verbaasdals men verneemt, dat men in Duitschland op het Croote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. gebied der fokkerij zoo ingenomen is met het bewust verbod van invoer. De Duilsche veestapei was vroeger in den echten zin des woords een broertje van ons prachtig vee uit de noor- delijke provincien. Wat is er niet een gejammer en een ge- klaag opgegaan, toen, ten gevolge van uitgebroken longziekte enz.de Rijkskanselier met bet bewuste verbod voor den dag kwam. Nu zegt men: het verbod werkt in het algemeen nit- stekendde beste soorten Oostfriesch-, Ieverlandsch-Oldeu- burgsch-, Angeler- en Holsteinsch vee worden sterk gevraagd en vooral het Oostfriesch en Oldenburgsch poldervee is zeer melkgevend. Dit vee is in goeden staat, maar de vraag zal wezen, of op den duur die bekende rassen geschikt zullen zijn voor eenen duurzamengoeden veestapei. Ons land laat niets onbeproefd, op het gebied der veeveredeling groote offers te brengen en gaat daarmede voort en plukt er belangrijke vruch- ten van. Toen de uit- en toevoer niet aan banden lag, heeft men in het noorden genoemde rassen leeren kennenmaar onze llollandsche veestapei overtreft verre die andere soorten in fijnheid van vleesch en melk en geschiktheid voor de fokkerij. De Kugelsche rassen werken gunstiger op onze veeveredeling, en nuttig is het vooral te letten op aankweeking van vee be- sterad voor vleesch-en vetgroei of voor groote melkgeving en fokkerijdit zal men in Duitschland zonder ons Hollandsch vee nimmer verkrijgen. Wij twijfelen dus zeer of de Duitsche wensch, dat de termijn van opheffing van het verbod van in voer uit Nederland zoo lang mogelijk worde gehandhaafd, voor den Duitschen veestapei wel wenschelijk is, De verpachtingen van grasland om deze stad hebben dit jaar1/3 minder opgebragt dan in het vorige jaar. Wel een bewijsdat er veei gras groeit. GlOllingen, 7 Mei. Het ziet er in onze omstreken op het land waarlijk schooa uit. Gerust kan men zeggen dat alles in April, vooral in de laatste helft, voorbeeldeloos snel is ont- wikkeld, zoodat men den anders niet ligt tevredenmeer pes- simistischen dan optimistischen landman gedurig kan hooren zeggen, dat we een „bizonder vordeliken Meitiid" hebben. Nu, daar waren we de laatste jaren niet aan verwend. Het scheelt niet veei of de winterrogge vertoont reeds arenen de groenianden zitten zoo rijk in het gras, dat vele melkbeesten reeds voor 14 dagen den winterstal konden verlatenen volop aan het smullen zijn van het nieuwe groene voeder - anders zelden zoo voor dat Mei in het land is. Blijft het wat de rogge betreft zoo voortgaan, dan kan men zich op een vroe- gen „bouw" voorbereidenhoewel ze eerst nog ongetwijfeld de crisis te verwachten heeft van koude nachtendie hard ge- nocg kan wezen. Itnmers, de bloeitijd van den zwarten ha- gedoorn is ophanden, en zoolang die niet voorbij is, is, naar het algemeen volksgeloof onder ons, 00k het gevaar van koude nachten niet geweken. Te Zwolle is een stuk land groot l/2 aregrenzende aan het eigendom des koopers, verkocht voor de onzeloofeliike som van 17,000. Bij het onderzoek der melk te Leiden is 0, a. gebiekendat een melkboer 26 en een ander 23 pet. water boven het peil bij zijn melk voegde. Op de aanstaande Tentoonstelling van Zuivelbereiding te Apeldoorn, op 56 en 7 Juni, zal practisch werkzaam zijn de heer D. Gobel, directeur der Zuivelschool te Fiensburg, met byhebbend vrouwelijk personeel. Genoemde heer was 00k met buitengewoon succes werkzaam op de Tentoonstelling te Hamburg in 1877. Het behoeft dus wel geen betoog, dat deze eerste groote Tentoonstelling van Zuivelbereiding in ons land voor ieder zaakkundige buitengewoon belangrijk zal wezen. Gedurende de internationale tentoonstelling te Parijszal door de Societd des Agriculteurs de France, van 10 tot 20 Juny a. s.in het paleis van het Trocadero aldaareen inter- nationaal kongres van landbouw worden gehouden. Aile maat- schappijen van landbouw zijn uitgenoodigd zich door gedele- geerden op het kongres te doen vertegenwoordigen. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij de be9turen der voor- Daamste lnndbouwmaatschappijen hier te lande, aan welke exemplaren van het programma en reglement voor het kon gres zijn toegezonden. Op het kongres der „Nederiandsche Maatsebappij ter bevor- dering van nijverheid"dat den 10 Julij e. k.daags na de algemeene vergadering, te Gouda zal bijeenkomenzullen 0. a. de volgende punten worden behandeld. Op het gebied van landbouw: kunstmeststoffen, besraettelijke longziekte, boterbereiding, boterfabriekenkunstboter, hout- teelt, coniferen, lucerne-teelt, nnttige vogels, wilde kastanjes. De Minister van Financien heeft aan de provinciale inspek- teurs der direkte belastingen enz. in de maritieme inspektien kennis gegeven, dat de Minister van Binneniandsche Zaken

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1