fl 1878. Vrijdag, 17 Mei. No. 20. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEK-BELANGEN GEWIJD. Negen tien de Jaargang. Haarlem mermecr-Poldcr. Haarlemmermeer. Kiandbouw. *mrj> w..tttsss Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 8 Mei tot 14 Mei 1878. 's Hertog'enboscll11 Mei. Iemand, die hier nooit ge- weest is, zou zich niet den treurigen toestand kunnen ver- beelden als gevolg van den jaarlijks terugkeerenden hoogen watqrstand. Elders ziet men prachtige weilanden en heerlijk vee er in grazen, prachtige bouwlanden en vruchtboomen in vollen bloei; overal is het lente en zomer, hier slechts een nitgestrekte plas water of eene moerashet water staat nu reeds 6'/2 maanden op wei- en bouwland en nog kan men niet nagaan wanneer dit een einde nemen zal; de zaai- tijd is over en bet gras zal eerst tegen July of Augustus gegroeid zijn; is het water weg, dan beginnen de jaarlijks terugkeerende raoeraskoortsen. Wanneer zal toch het Rijk daarin voorzien? Want het Rijk is daartoe verpligtals zijnde die ongelukkige toestand een gevolg van de militaire inunda- tien en van het hooge en overtollige water uit Gelderland voortkomende uit de Waal in de Maas en nit de Maas in deze strekeu. Waarom wordt hier niets en b. v. te Maastricht alles op Rijks kosten verrigt? Jaarlijks en nu nog wordeD op Rijkskosten tonnen gouds bestc,voor openbare werken en voor verfraaijingen om de geheele stadzelfs gelieel nuttelooze werken en die geheel ten dienste der gemeente Maastricht moesten vallen; hier te 's Bosch doet het Rijk niets, hoege- naamd niets. Is dat omdat men in Maastricht steeds schreeuwt en Scheldt en klaagt en de landsregering tegenwerkt en on- tevreden is, en men hier gedwee stil zit en alles maar goed- keurt? Is dit verstandig van de Regering gehandeld? Wil het Rijk helpen, het vindt het middel aan de hand door den aanleg van den Staatsspoorweg van hier over Heusden naar Zwaluwe; er werden toch naast den spoorwegdijk zijslooten gegraven; welnu men grave die wat breeder en dicper, daar men toch grond noodig heeft voor den dijk, en men verkrijgt een voldoend uitwateringskanaal met een verval van drie meters en de geheele streekmet duizende hectaren land, is gered. Beerta15 Mei. Meldt men uit 't zuiden van ons vader- land van overvloedigen bloei aan de vruchtboomenook uit het Oldambt kunnen we berigtendat zelden zoo veel bloei aan de vruchtboomen is gezien als thans het geval is, en wel aan alle boomsoorten. De winterperen en pruimen strooijen reeds hare bloemblaadjes en zijn dus nagenoeg beveiligd voor de nachtvorsten, indien deze niet al te streng zijn. IIA A R L E M M E R M E E R Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BOIVGA C°.te Amsterdam. WJtterHjk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De op Dingsdag den 14 Mei 1878 door Dijkgraaf en Heem- raden van den Haarlemmerraeerpolder gehouden verpachting van het grasgeicas over 1878 van de bermen van de tcegen in genoemden polderheeft opgebragt 5235.en alle percee- len zijn aan de respectieve pachters gegund. Naar ons wordt medegedeeld, werd de oproeping van de heeren Bos c. s.tot eene bijeenkomst van belangstellenden in de Feeslelijke herdenking van het Ib-jarig bestaan van den Ilaarlemmermeerpolder (zie de advertentie in ons vorig nom mer), door vele ingezetenen van de gemeente gevolgd. Algemeen betreurde men, dat het nationaal feest, op bree der schaal door vroegere commissien ontworpengeen genoeg- zame deelneming van buiten heeft gevondenmaar men meende hierin geene reden te zien om thans ook iedere buiselijke feestviering achterivege te laten. Uit de aanwezigen werden de heeren C. Bos, J. H. M. Evelein, P. Verkuijl, L. Hout- kooper, N. Maaskant en A. de Zeeuw als leden eener Com- missie gekozenen aan deze werd opgedragen om, zoo mogelijk, in zamenwerking en overleg met de vroegere Com missien, plannen voor de feestviering te ontwerpen en die in eene volgende vergadering ter tafel te brengen. De bijeenzameling van gelden zal door of op uitnoodiging van de Commissie piaats vindendadelijk werd voor ongeveer f 500 ingeschreven. Het feest zal 6eu dag te Hoofddorp en d<5n dag te Nieuw- Vennep gevierd worden. GEBORENJanzoon van S. van der Slnijs en T. ten Hagen. Fersonia Sophia Lodovieadochter van J. B. Ferdolage en J. E. Jans- sen. Hendrik zoon van P. Hobo en A. C. van Helmond. Anna Mariadochter van J. Nooij en N. Langedijk. Cornelia dochter van C. A. Polak en J. van der Linden. Marten, zoon van T. Beets en J. Laan. Pieterzoon van J. W. Wesselins en J. de Koning. Leendert, zoon van K. Santifort en H. Bakker. Jan, zoon van J. van Andel en G. Visser. Grietje, dochter van J. Warmenhoven en J. Wesdijk. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van D. E. van Meerbeek en A. van Krimpen. OVERLEDENWillemond 14 maandenzoon van A. Maarsse en C. de Vos. Geertruida Verkuiloud 22 jarenongehuwd. ONDERTROUWD W. Groenveld met H. Verboon. E. Blijker met A. Roos. A. Trouwen met M. Bulder. GEHUWD -. L. van Damme met C. H. Jeijskoot. N. Blonk met M. Appelman. Zaturdag rniddagongeveer half 5 ure, onllastte zich bo- ven het zuid-westelijk gedeelte dezer gemeente een verschrik- kelijk onweder, vergezeld van een geweldigen regenechter zonder hevige windvlagen. Een paard van den landbouwer C. Rodenburg werd in de weide doodgeslagen terwijl in het naburige Alkemade de bliksem in een huisje aan de Oude- Wetering is geslagen, sommige splinters van den schoorsteen- mantel afsloeg en die in den houten wand van het vertrek dreef, en vervolgens verschillende voorwerpen van de tafel en den schoorsteenmantel over den vloer verspreidde zonder evenwel brand te veroorzaken. Gelukkig waren al de bewoners tijdelijk afwezig. De Hoofdcommissie, die zich te Amsterdam heeft gevormd voor het nationaal huldeblijk, Prins Eendrik bij zjjn aan- staand hnwelijk aan te bieden, bestaat uit 30 leden, die tot bestuur hebben gekozen de heeren: Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, W. C. Mees, N. Trakranen generaal Camp schout-bij-nacht van Gogh, J. Boissevain M. H. Insinger, A. C. Wertheim, Dr. G. F. Westerman, T. J. Westerwoudt, J. A. Willink W.Az. en J. H. Brandes, secretaris. Dit Bestuur heeft den volgenden brief aan alle burgemees- ters van Nederland vastgesteld Edel Achtbare Heer n De Hoofdcommissie voor het nationaal huldeblijk bij ge- legenheid van het huwelijk van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden met H. K. H. Prinses Marie van Pruissen heeft de eer, onder toezending van bijgaande algemeene circulaire, U Edel Achtbare uit te noodigen in uwe gemeente of zelf de circulaire rond te zenden of de noodige pogingen te willen in het werk stellen tot het vormen eener snbcommissie die zich zoude willen onledig houden met het rondzenden dezer algemeene oproeping aaD het Nederlandsehe volk en het in- zamelen der geldenwelke zeer zeker ook door zeer velen uwer medeburgers gestort zullen worden ten behoeve van een nationaal geschenk aan onzen doorluchtigen en alom bemin- den Prins Hendrik. Terwijl zij zich verzekerd houdt van uwe hooge ingeno- menheid met hare pogingen en van uwen welwillenden steun, verzoekt zij U Edel Achtbare beleefd zoo spoedig mogelijk de namen der leden van de suticommissie in uwe gemeente te willen vermeldenmet opgave van het benoodigde getal exemplaren van den rondgaanden brief, of, indien U Edel Achtbare bezwaar mogt makenons dit te berigten." Elke afzonderlijke inschrijving mag niet minder dan 25 cent en niet hooger dan 10 gulden bedragen. Verleden Vrijdag openbaarde zich hier in den stal van den landbouwer van Vugt in de Korte Tolbrugstraatziekte onder het vee. De districts-veearts Vlaminks Iiet aanstonds een der tien koeijen dooden, later nog twee. De Rijks-vee- arts v. Driel werd ontbodenomdat de aard der ziekte zeer vreemd was. Het schijnt, dat naar beider oordeel de ziekte niet besmettelijk is en wel het gevolg kan zijn van te sterke voedering. Het onderzoek gaat voort. Het vleesch der gedoode koeijen is als ongeschikt voor de consumptie in den grond gestopt. LeeUAVarden14. Naar wij vernemen is op de landbouw- tentoonstelling te Mechelen met den eersten prijs bekroond eene koe, afkomstig van den veehouder J. de Vries, te Baard. Hetzelfde dier zal met nog twee andere koeijeu van hetzelfde beslag op de tentoonstelling te Parijs te bezigti- gen zijn. In de laatstverloopen week is de longziekte weder uit- gebroken in 3 veestallen1 te Teems, 1 te Harderdijken en 1 bij deze 3tad. Opmerkelijk i9 het dat de koe die van laatstbedoeld beslag is aangetast, minstens 10 jaar in bezit van den tegenwoordigen eigenaar en niet met vreemd vee in aanraking is geweest. De voorjaarspaardenmarkt te dezer stede kenmerkte zicbals gewoonlijk, door weinig aanvoer en tragen handel, Slechts 91 tnig- en 29 werkpaarden waren aan de liju; de prijzen liepen van 450 tot 800 en van 150 tot 800. Capelle (Langstraat)15 Mei. De handel in leverantie- hooi is van weinig beteekenis geweestalleen enkele partijtjes die vroeger tot f 15 a 16 per 1000 halve kilogr. waren opgekocht, werden afgeleverd. Wegens den buitengewonen §tand van het nieuwe gewas, verwacht men algemeen een belangrijke daling te meer, daar ook de wei- en hooilanden aanmerkelijk minder verpacht worden. De veehandel is daarentegen zeer geanimeerd en de prijzen zijn zeer hoog zoodat men than9 tot f 250 en meer voor de beste kwaliteit kalfkoeijen besteedt en enkele pracht-exemplaren zelfs tot over de f 300 van de hand gaan. Ook in de Langstraat leveren de boomgaarden een prachtig gezigt op en is de verwachting van een goed ooft- jaar groot. De steenvruchten kan men haast, zonder buiten- gewone omstandighedenals gelukt beschouwenook hiervan kan de pluk aanzienlijk zyn. /iUtphen, 15 Mei. In ons geheele graafschap staan de boomgaarden dit jaar bijzonder goedeD het witte kleed der appelboomen schittert allerbevalligst tusschen de donkergroene bladeren door. De peren-, pruimen- en vooral de kersen- boomen beloven veelen als wij nog maar slechts gedurende een 14 dagen van nachtvorsten bevrijd mogen blijven dan zal 1878 een buitengewoon gUDStig ooftjaar zijn. Ilarlingen14 Mei. Sedert Zaturdag-avond is hier een even weldadige als overvloedige regen gevallen, en dat juist op het gewenschte oogenblik. Reeds stond het buiten zeer voordeelig doch thans groeit alles zigtbaar. Een veehouder, die in zeker perceel grasland in gewone tijdeu 8 koebeesten den kost geeftheeft daarin thans 13 loopenen deze kun nen het gras nog niet aan. Een ander landman van zeven- tig jaren verzekert, dat hij den stand der landerijen vroeger wel meer zoo gunstig gekend heeft, doch hij herinnert zich niet thin jaar, waarin alles zoo snel tot wasdom is gekomen. Het gevolg van den voordeeligen stand der landerijen is, dat de veehouders geen enkel beest wegdoen, indien daartoe geen partieuliere reden bestaatnatuurlijk stijgt de prijs van het vleesch terwijl de boter goedkooper wordt. Purmerende, 15 Mei. Brusselscbe veehandelaars hebben laatstleden Dingsdag op de veemarkt alliier, al de vette kalveren tot hooge prijzen opgekocht ten behoeve der restau- ratien te Parijs. Men denkt dat dit gedurende de tentoon stelling wekelijks zoo gaan zal. Weesp, 15 Mei. Op de heden alhier gehouden voorjaars paardenmarkt waren 140 paarden aan de lijn aangebragt benevens 40 veulens. Hoewel de markt druk werd bezochl was de handel niet zeer levendig. Westerweitwerd14 Mei. Meldt men soms van elders het enorm gewigt van varkens, ook van hier kan worden ge- meld, dat bij den landbouwer O. Kraaima een varken is ge- slagtdat 533 halve Kgr. woog, waaronder 64 halve Kgr. vet. Dit varken, mager aangekocht, is in den korten tijd van 18 weken tot dit gewigt gegroeid. Zwolle, 10 Mei. Op de heden alhier gehouden Paarden- markt waren p. m. 160 paarden aangevoerd. De handel was middelmalig. Men besteedde voor* le kwal. werkpaarden/275 a 480, 2e kwal. 190 a 260 3- en 2jarige Weidepaar- den 290 a 475; Veulens 75 a 125 Poneys f 35 a 110; Fiacre-paarden 60 a 100; bestemd'voor de slagtbank 40 a 65. Meuw-Scheeillda. Ook onze provincie gaat, wat bet oprigten van stoomivatergemaien aangaat, met reuzenschreden vooruit. Wel is waar zijn wij nog bij Holland daarin ten achteren, maar ongeveer in iederen hoek der provincie Gro- ningen kan een stoomgemaal wo:den aangewezeo of is men met de oprigting bezig. Renkum15 Mei. De meikevers, die reeds drie weken hier in groote menigte hebben rondgevlogen, en hun best deden om elk ontluikend blaadje terstond te verslintlen, schij- nen nog geen lust te gevoelen om onze boomen en slruiken te veriaten. Wel is hun aantal niet zoo groot als voor eenige dagen, maar toch kotnen nog dagelijks, vooral des avonds versche hulptroepen van de Uiterwaarden aanrukken. De over- winning door deze vraalzuchtige dieren behaald is volkomen want de toppen van tallooze boomen missen alle bladeren. Ook de vruchtboomen hebben veel te lijden. De gevolgen zullen zeker niet uitblijvenwant door het gemis aan blade ren zullen de vruchten zich zeer slecht kunnen ontwikkelen. Jammer dat de commissie tot verdelging van meikevers te Wageningen haar werk, in 1875 aangevangen, dit jaar niet heeft kunnen hervatten, want men heeft opgemerkt dat het aantal meikevers nu niet zoo groot is als in 187o. Misschien hebben ook andere oorzaken tot deze vermindering medege- werktmaar zeker is hetdat de werkzaamheden der com missie in dat jaar aan vele millioenen insecten belet hebben voor de instandhouding hunner soort zorg te dragen. Het warme voorjaarsweder is oorzaak dat het vee reeds in het begin dezer maand den stal heeft kunnen veriaten. Op alle weilanden is overvloed van gras en de landlieden hebben een goed hooijaar in het verschiet. Het water doet echter op de lage weilanden veel nadeelen hoe nuttig de J M

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1