1878. Vrijdag, M Mei. No. 21. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Haarlem mermeer-Polder. Haarlemmermeer. Landbouw. Prijs van het -A-bonnement: in het Jaar6. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven HAARLEMMERMEER Prjjs van een kneel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. l'lterl(jk Woenadag,) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De uitslag der op den 11 Mei 1878 door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanbe- steding tot het onderhouden der boorden van de Ringvaart orn den Haarlemmermeerpolder gedurende het jaar 1878 is ge- weestdat werd ingeschreven door J. van den Heuvel Az. te Haarlemmermeervoor 11,907.75, en door A. Kuijk, te Haarlem, voor de som van 12,801.75; zoodat dit werk aan eerstgenoemde, als laagste inschrijver, is gegund. De uitslag der door hetzelfde Collegie mede op dien da tum gehouden aanbestediug van het onderhoud der Grindtoegen in den Polder tot den 1 Mei 1879 is geweest dat aanne- mers z\jn geworden van Perceel 1 en 2 J. Wessels te Haarlemmermeer, voor 1947. 3, A. van Son, te idem, 4, N. W. Wamsteker, te idem, 5 F. deu Haan te idem 6 P. Aalbersbergte idem 7 G. den Breejen te idem, 8 B. H. van Rnijten te idem I) 1150. 925. 1195. 940. 1093. >i 1147. De op Dingsdag den 21 Mei 1878 door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden verpach- ting van Vischwater heeft opgebragt als volgt het vischwater in den Polder 2614. idem de Ringvaart 2172. Tot hulp-onderwijzeressen aan de scholen n°s. 10, 7, 6 en 2 alhier, zjjn benoemd de dames: W. Smitz te Exmorra; T. Vollers, te Amsterdam; A. M. Wieringte Blokzijl en M. C. T. Slotte 's Hage. C= 1 T i -1A van 15 Mei tot 21 Mei 1878. GEBORENTheodora Corneliadochter van W. Rijgersberg en L. Zoet. Antjedochter van G. Claij en A. Bulk. Corneliazoon van P. P. Splinters en A. E. Moos. Gerardus zoon van P. J. Janbroers en T. van Leeuwen. Johannadochter van J. W. Verhoeve en G. de Bruin. OVERLEDEN Petrus Johannesoud 2 maandenzoon van B. de Ruijte en P. van Meel. Cornelia oud 7 jaren, dochter van W. Doom eu M. Koorn. Gerrit Honighoud 37 jaren, weduwnaar van M. van Mouwerik. Bernhard Jurgen van Noord oud 33 jaren gehuwd met A. Seijts. Hillegonda oud 2 jaren, dochter van C. Zwitser en T. van Kleef. Saartje van Hees oud 52 jaren, gehuwd met T. van Iperen. Hendrikoud 2 weken zoon van W. van Geroen en C. Smakman. Jacoboud 3 weken zoon van L. de Kraaij en E. Kramer. Eeonar- dusoud 21 jaar, zoon van H. Commissaris en A. M. van Kalmthout. Maria, oud 2 jaren, dochter van H. van Alphen en C. C. Kok. ONDERTROUWDH. Brouwer met T. Wittebol. GEHUWD A. Haster met G. van Oijik. J. Meijer met T. West- broek. C. Kolle met M. Bokhoven. J. Bijman met C. A. Kos. P. Stoop met A. Laan. J. Olie (wednr.) met H. C. van Lent. Sloten (Noord-Holl.)21 Mei. Het getal misdrijven, den laatsten tijd in deze gemeente gepleegdis weder met 66a vermeerderd. Gepasseerden nacht is in den Sloterdijk een werkloods opengebroken en daaruit allerlei timmermansgereed- schap ontvreemdwaaronder voorwerpen van veel waarde. Ten bewijze hoe gunstig hier de toestand der weilanden is, kan dienendat reeds heden een aanvang met den hooi- bouw is geraaakt; dit is ongeveer een maand vroeger dan in de laatste jaren gewoonlijk plaats vond. Texel23 Mei. Vele duizenden lammeren worden dezer dagen per stoombooten en zeilschepen naar verschillende mark- ten vervoerd; de prijzen zijn flink hoog. Het grasgewas en andere gewassen staan goedreeds nu zijn de verkoopingen van hooigewas gepubliceerdom met 3 Junij a. s. plaats te hebben. Dit is een maand vroeger dan gewoonlijk. Geertruidenberg, 20 Mei. De grootte grasverpachtingen onder Werkendam en Drimmelen zijn aangevangen. Er wordt over het geheel een derde minder besteed dan in het vorige jaar. Leeuwarden22 Mei. De eerste Friesche nienwe aard- appelen van den kouden grond zijn door den gardenier A. H. Hettemaonder Menaldumaan den Burgemeester dezer gemeente aangeboden. Het buitengewoon zachte Mei-weder oefent zijn gunsti- gen invloed vooral 00k op de hooilanden uit; zoo werd een stnk hooiland onder het dorp Steggerden dit jaar reeds twee- maal gemaaid. Dit verschijnsel is bijna zonder voorbeeld. Doesborg'll22 Mei. Op de stadsweide zijn dit jaar 189 stuks runderen ingeschaard voor 2268 en op het Ooi en Doppel 67 stuks hoornvee en 43 paarden voor/ 2459, te zamen 4727 eene niet onaardige bate ten voordeele der gemeentekas. Daarentegen heeft de eerste grasverkooping, on- langs gehouden, slechts 79,20 opgebragt. Zutpken22 Mei. Den 18 dezer zijn op de markt alhier twee mandcn peulen van den kouden grond verkocht. De oudste menschen kunnen zich niet herinneren, dat zulks in vroegere jaren op den 18 Mei gebeurd is. Men kan zich dan 00k moeijelijk in de groote steden een denkbeeld vormen van de' verbazende groeikracht, welke de natuur deze lente in Gelders schoone dreven allerw.ige ontwikkelt. Groilingen21 Mei. Het weder was den laatsten tijd. uitmuntend voor de gewassen. Zachte, warme regens hebben den harden bovengrond week en toegankelijk voor lucht en warmte gemaakt; het zal later moeten blijkeu in hoe verre daardoor verbetering is gebragt in de onvruchtbaarheid van de zware kleigronden; op dit oogenblik ontvangt men van allerwege de gunstigste berigten. Leillerdorp, Bij een veehouder alhier werd in de vorige week een longzieke koe afgemaakt uit een koppel van 13 stuks. De Burgemeester deed onmiddellijk de omliggende weiden ontruimen, doch de eigenaar verplaatste toen zijne 12 verdachte runderen, in strijd met de wet, naar een ander stuk, waardoor zij weder met ander vee in aanraking kwamen, en. ging toen een togtje roakee—i, inr Parijs. De Burgemeester meende evenwel deze runderen in beslag te moeten nemen, totdat de regtbank over die ligtvaardige handelwijze zal heb ben beslist. Westerkwartier, 21 Mei. Een verkwikkende regen ge durende de laatste dagen gevallen, geeft aan tuinen en velden een geheel ander, een frisscher aanzien. Het gras, dat zich in het voorjaar overvloedig ontwikkelde, ging later door de aanhoudende droogte niet meer vooruit; nu echter krijgt het weer nieuwe groeikracht. Het vee is tot hooge prijzen door de weiders opgekocht zoodat we ons kunnen voorbereiden op duur vleesch in den herfst, tenzij de koeijen dan met verlies van de hand worden gedaan. De veldvruchten zijn hier goed, daar minder; over 't algeraeen zijn ze tamelijk. Het koolzaad prijkt in vollen bloei en wordt druk bezocht door de bijen. Deze vrucht lijkt beter dan menig andere. Er zijn onderscheidene goede stukken gerst; maar de slak heeft er hier en daar vrij wat kwaad aan gedaan. Vele landbouwers waren genoodzaakt tot het omploegen van vele gewassen en moesten voor den tweeden keer het koren aan de aarde toevertrouwen. We hopendat alles weder teregt komt en de schade van het vorige jaar inge- haald wordt door een rjjken oogst! Capelle (Langstraat), 20 Mei. Deu tijd des jaars in aan- merking genomenis de handel in hooi zeer belangrijk. Het nieuwe gewas belooft zeer overvloedig te zullen zijnwaarom de verschillende verkoopers gaarne hun voorraad willen oprui- men. Die opruiming heeft thans, hoewel tot verlaagde prij zen, op breede schaal plaats, en zoowel raw hooi dat scheep geredenof hooi, dat naar de persen vervoerd wordt, ziet men bij groote partijen uit de schuren halen. Het verhan- delde bragt gemiddeld 14 A 14,50 per 1000/2 kilogram op. Een vroege hooitijd wordt hier tegemoet geziendaar het gras zeer spoedig rijp zal zijn. Door de Maatschappij ter bevordering van landbouw en vee- teelt in Zeeland, zal in de nabijbeid van Middelburg, tusschen 22 en 26 Julij a. s., een wedstrijd van graanmaaiwerktuigen worden gehouden, waaraan door de afdeeling Walcheren der Maatschappij eene tentoonstelling van vee, granen eu zuivel- produkten zal worden toegevoegd. In Natura Artie Magistrate Amsterdam, werd den 20 dezer de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van leden der VereenigingBet Nederlandsche Rundveestamboeh. Uit het verslag van den sekretaris, den heer P. F. L. Wal- deckbleekdat de vereeniging steeds vooruit gaat. Het aantal leden was met elf vermeerderd en bedraagt thans 148. De financien zijn mede gunstig; ontvangen 3363.98 en 2647.54 uitgegeven, zoo dat 716.44 in kas is. Voor 123 stuks vee werd plaatsing in het stamboek gevraagd, waarvan 91 die opname werden Waardig gekeurd. Na een korte diskussie werd een koncept-reglement betreffende het stamboek en de inschrijving daarin geconcipieerd door het bestunrslid mr. J. W. J. baron de Vos van Steenwijk, goed- gekeurd. Hierna werd overgegaan tot de verkiezing van kommissarissen de aftredende heerenmr. J. W. J. baron de Vos van Steen wijk en W. Sluys, werden met groote meerderheid herkozen en in plaats van dr. L. Mulder, die wegens veelvuldige be- bezigheden bedankt hadgekozen de heer Joh. Hilarides te Pingjum. Als plaats van bijeenkomst voor de volgende vergadering werd weder Amsterdam aangewezen en daarna de vergadering gesloten. De bloembollen in den omtrek van Haarlem hebben door het ongunstig weder der laatste dagen voornamelijk wat het hyacintengewas betreft, zooveel geledendat de bloemisten hoogstens een middelmatigen oogst verwachten. Door den Nederlandschen Consul-generaal te Londen wordt aangaande den stand der veldgewassen in Engeland het vol gende medegedeeldDe uitzigten van den oogst hier te lan- de kunnen worden aangemerkt als zeer belovendeene afwis- seling van regen en zonneschijn met eene voor het saizoen hooge temperatuur hebben een gunstigen invloed op alle landbouw- produkten uitgeoefend. Klaver, duivenboonen en gras staan zeer goed te velde, en men rekent er reeds op, dat de hooi- oogst een goede zal zijn. Erwten en boonen staan insgelijks zeer voordeelig en beloven eene goede opbrengst. Tarwe, garst en haver zijn krachtig ontwikkeld en staan zeer goed. Mangelwortels insgelijks, en men verwacht dat de opbrengst zeer bevredigend zal zijn. Over het algemeen beloven alle landbouwprodukten eene goede opbrengst en een vroege oogst. Voor de tentoonstelling van paarden, runderen, schapen, varkens, hondtn, pluimgedierte, bijenteelt, landbouwwerktui- gen enz.tydens het congres in 't laatst van Junij te Assen te houdenzijn prijzen en premien uitgeloofd tot een gezamenlijk bedrag van bijna vier duizend gulden. In Mecklenburg-Schwerin hebben verscheiden landbouwers erwten uit Noord-Amerika ontvangen, op vroeger gedane be- stellingen, dewijl de kwaliteit daarvan zoo bijzonder goed is. Een hunner heeft daarin twee kevers gevondendie door hem aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken zijn over- gemaakt, ten einde ze te onderzoeken. Het is gebleken dat het werkelijk Colorado-kevers waren. Van Regeringswege wor den nu pogingen aangewend om te ontdekken, wie de overige landbouwers zijn, die dergelijke peulvruchten uit Noord- Amerika ontvangen hebben. Gelukt dit, dan zal men de akkers, welke daarmede zijn bezaaidnaauwkeurig doen on derzoeken en zoo noodig, doen behandelen op de voorge- schreven wijze, tot vernieling van de larvenenz. der overgezonden kevers. Aan een door den Nederlandschen Consul-generaal te Weenen medegedeeld berigt omtrent den stand der veldgewassen in Oostenrijk-Hongarije, omstreeks de helft van April, wordt het volgende ontleend: Ten gevolge van het gunstige voorjaar hebben de wintergranen zigh vrij wel kunnen herstellen van de schade, die door den nawinter en vooral door de veldmuizen in vele streken daar- aan was toegebragt. Over het algemeen en met niet al te talrjjke uitzonderingen staan zij goed, en vleit men zich met eene ruime opbrengst. De meeste uitzonderingen betreffen de roggeten aanzien van welke dan 00k de vooruitzigten veel minder gunstig zijn dan ten aanzien der tarwe. Ook het raapzaadhetwelk door den winter meer dan de rogge geleden had, staat over het algemeen goed en is hier en daar reeds in bloei. De zomergranenwelke over het algemeen laat uitgezaaid zijn, zijn goed opgekomen en geven dusver grond tot de beste verwachtingen. Het zaaijen van mais en het poten van aardappelen was nog niet overal ten einde gebragt. De wijnstok heeft, met weinig uitzonderingen, den winter goed doorgestaan, gelijk mede de hop. Lord Lonsdale heeft onlangs een merrieveulen gekocht voor ruim 2400. Hjj liet het bij de laatst gehouden proefren- nen te Newmarket mededingenom te kunnen beslissen „of er wat in zat", en de verdere zorgen en groote kosten van aankweeking voor de renbaan waard was. Zijn koop bleek goed te zijn geweest: hij won met zijn merrieveulen 114,360. De herlog van Westminter daarentegen had te gelijker tijd een veulen gekocht, hetwelk van zoo uitstekende hoedanigheid werd geacht, en zooveel beloofde, dat hij er 51,240 voor had moeten gevenen dat veulen kon bij dezelfde proef- rennen de baan niet eens geheel afloopen. De Landbouw.-Ct. bevat, van de hand van haren hoofd- redacteur, dr. L. Mulder, eene met drie gravures versierde beschrijving van de collectieve inzending van verschillende land- en tuinbouwvereenigingen in Nederland op de Parijsche

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1