Ad vertentien. AAHIESTEglllfl. mm aan liei I0F10RP. FABB1EK m MOPPET ©if 1 ft/- KEIVNlSGEVmG" 84 - Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer-Polder. J 1HII Gemengde Berigten. Vastgestelde ROIIIER van den 11 OOF DE LIJKEIV OM 8 LAG, voor liet loopend Dienstjaar, gedurende acht dagen, en wel van 20 Mei tot en met 27 Mei a. S.ter Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter lezillg' zal nederliggen. Het in orde brengen en begrinden van een Gedeelte DORPS WEG te NIEUW - VENNEPmet bijlevering van alle benoo- digde Materialen, Gereedschappen en Arbeidsloonen, hoe ook genaamd. Het BESTEK ligt ter leziDg ten Raadhuize. Haarlemmermeer, 22 Mei 1878. De PENNINGMEESTER geeft aan de Inge- landen kennis, dat in plaats van Donderdag 30 Mei, door hem aan het Hoofddorp Zitting zal gehouden worden op Vrijdag 31 !tlei. De Ondergeteekende beveelt zich aan tot het LEVEREN van alle Soorten van Haas- koppen. HOOGE MAKERS, geschilderd, f 1.20. HOOGE ZETTERS, 0.50. ALKMAARSCH MODEL, en worden op Proef geleverd, Anthoniestraat 38. m Anrtwiv HAARLEM. J* V" 11A"ENB- SBffti wereldtentoonstelling. Die inzending, waaraan 103 e'xposan- tengenootschappen en particulierendeelnemenis opge- steld in een gebouw van 28 meter breed en 10 meter diep, dat ontworpen i3 door den Haagschen architect van den Brink. Yoor bet in gereedheid brengen der verzameling komt voornamelijk dank toe aan den heer P. P. L. Waldeck, te Loosduinensecretaris der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Voor het gebouw bevindt zich een vrij uitgestrekt terrein dat door de zorgen van den heer Jac. P. It. Galesloot, lid der Nederlandsche hoofdcommissie, met veel smaak als tuin is aangelegd. Men vindt voor den ingang van het gebouw een sierlijk park van eenige honderden stamrozenverder vindt menrondom in verschillende parkenconiferen vrucbtboomenlieesters en andere gewassen. De Nederlandsche tuin zal te meer de aandacht te Parijs trekken omdat wij met deze inzending bijna alleen staan op de tentoonstelling. Geen enkel rijk gaf zich daarvoor zooveel moeite. Op het Trocadero is door de zorgen der Bloemistenver- eeniging te Haarlem, een overschoon park tulpen aangelegd (groot 19 bij 15 meter). Uit ongeveer 40,000 tulpen zamen- gesteld, maakt dit perk een keurig geheel uit, en onze va- derlaudsche tuinbouw heeft dan ook zeker grooten dank te wijten aan de Haarlemsche vereeniging, die onzen nationalen roem op het gebied der bollencultuur zoo glansryk geband- haafd heeft. „Moge onze vaderlandsche land- en tuinbouw dus ein- digt dr. Mulder gebaat worden met wat thans te Parijs op den grooten wedstrijd der volkentot dat gebied behoo- rende, bijeengebragt is; dat zal zeker de beste belooning zijn voor hendie tijdmoeite en kosten veil haddenom naar hun beste weten ook in dit opzigt onze nationale eer naar vermogen op te houden. „Moge eindelijk het groote vredefeest te Parijs, waaruit de wilskracht van Frankrijk evenzeer blijkt als de hooge rang, dien het in zoo velerlei opzigt inneemt, niet gestoord worden door wapengekletter of het bulderen van het kanonen in waarheid een vredefeest voor heel Europa zijn". In Augustus des vorigen jaars is de Paraguay naar Mon tevideo vertrokken, om van daar, bij wijze van proefneming, gelijk in Engeland reeds met goed gevolg geschied wasversch geslagt vleesch te haleu, tegen bederf gevrijwaard door het te laten bevriezenvolgens de raethode Carrd. Acht dagen ge- leden is de Paraguay met voile lading te Havre binnengeloo- peu, en Donderdag 11. waren een aantal genoodigden, waar- onder de prefekt der Seine-Infdrieure, de onderprefekt van Havre, afgevaardigden van de ministerien van oorlog en van marine, van de regtbank en van kamers van koophandelgroote industrieelenen vertegenwoordigers der Fransche, Engelsche pers, alsmede van la Plata, aan boord verzameld, om bij het openen van de laadruimte tegenwoordig te zijn. De Paraguay had de reis in 25 dagen moeten maken, maar zij heeft onge veer negen maanden geduurddewijltengevolge van aan- zeiling in het gezigt der Kanarische eilandenhet schip om gekalefaterd te worden, te St.-Vincent moest binnenloopen. De proef was dus wel onder ongunstige omstandigheden ge- nomendaar de geheele berekening van den duur der reis zoo buitengewoon gefaald haden het dus niet te verwonderen zou geweest zijn, indien zij tengevolge daarvan mislukt was. Het tegendeel echter is gebleken, en daarmede dus wel het slerk- ste bewijs geleverd voor de deugdelijkbeid van de toepassing der methode Carre. De Paraguay had, in zijn verschillende ijzeren laadruimten voor het bevrozen en op eene temperatuur van 30 graden gehouden vleesch ingerigt, aan boord 5000 geslagte schapen en 50 runderen met andere woorden 125,000 kilogram vleesch, en zal, nu de proef gelukt is, in volgende reizen 800,000 kilogram per reis kunuen aanbrengen. In ge- spannen verwachting werd de opening der luchtdigt afgesloten ijzeren luiken verbeidhard als steenmaar volkomen gekon- serveerd kwamen de kolossale stukken vleesch te voorschijn. Het scheen, als waren zij met een dikke laag zout bedekt, maar zoodra de warme buitenlucht haar werking deed gevoelen bleek het dat hetgeen men voor zout had aangezien een ijskorst was die snel ontdooide: waarna het vleesch geheel het voorkomcn had als kwam het zoo versch uit de slagterij. Het werd sap- pig en zelfs bloedig, hoe meer het ontdooide, en leverde geen verschil op met het beste en zorgvuldigst behandelde uit de Parijsche abattoirs. Handel en nijverheid zullen dus, nu ook in Frankrijk zulke voldoende uitkomsten verkregen zijn wel- dra Europa kunnen voorzien van versch vleesch uit Zuid-Ame- rika, dat tot dusverre grootendeels voor de voediug verloren glng, daar alleen de huiden werden uitgevoerd, en men het vleesch, waarmee men geen weg wist, begroef. Wijlen de heer JosuavanEik, onlangs te Zeist overleden, heeft f 2000 gelegateerd aan de Christelijke school der Nederd. Herv. gemeente aldaar 2000 aan de Hervormde Diaconie van Zeist en 1000 aan »Bethanie", inrigting voor verzwakte kinderen. De Raad der gemeente Sloten heeft besloten, in de kom van het dorp een welput te doen maken, ten einde de inwoners te vrij waren voor gebrek aan drinkwaterwat in drooge zomers dik- wijls het geval is. De kosten zijn geraamd op 800. Door de politie te Amsterdam is' op de vischmarkt in beslag genomen een zoo kunstig nagemaakte valsche rijksdaalder met het Sorstbeeld van koning Willem HI en het jaartal 1858 dat slechts het gemis van het gewone randschrift en een blaauwe tint dien van een echten onderscheidt. Een ieder zij dus op zijne hoede Bij gelegenheid van eene kerkelijke inzegening bij de Israe- lietische gemeente te Den Helderviel een der genoodigden in het kerkgebouw te midden van vele belangstellenden en nieuws- gierigen plotseling dood ter aarde. De plegtigheid en de feest- vreugde waren op eens in schrik en droefenis veranderd. De Raad der gemeente Schayk (Noord-Brabant) heeftbij twee in openbare vergadering genomen besluiten, den burgemees- ter het vertrouwen ontzegd en hem als ambtenaar van den bur- gerlijken stand ontslagen. De burgemeester is van laatstbedoeld besluitkrachtens art. 70 der Gemeentewet, in beroep gegaan. Bij het onwederdat den 18 dezer te Meppel en omstreken woeddedoodde de bliksem vijf koeijen van den landbouwer Jter Haar, wonende in de Stapel, gemeente de Wijk. De dieren had den voor het onweder eene schuilplaats gezocht in eene opene schuur. Toen Zaturdag jl. de van Hoorn terugkeerende diligence door Lutjebroek reed, zag een der passagiers, de koffijhuisnouder C. Bakker J. Hz.uit Enkhuizen, die op den bok had plaats geno- men omdat de wagen vol was een kind in het water liggen. De paarden te doen inhouden en van den bok te springen was het werk van een oogenblik. Dadelijk sprong hij van den hoogen wal in het water, waar hij het genoegen had den drenkeling nog tijdig te grijpenom hem levend op den wal te brengen. Druipnat be- klom hij daarop weder den bok om de reis te vervolgen. In den Prins-Alexander-polderonder Hillegersberg werden onlangs de geraamten ontdekt van elf personen die vermoedelijk daar verdronken zijn toen die polder nog een plas was. Op last van het Gemeentebestuur zijn die geraamten in eene kist op de burgerlijke begraafplaats ter aarde besteld. Als een merkwaardig natuurfeit wordt uit Aken medegedeeld dat op den 13 dezer, 's voormiddagsbij helderen hemel en krach- tig zonlicht, plotseling een vuurmassa met een enkelen slag uit de lucht neerschoot op den toren van de St.-Stephanuskerk en daar een klok uit den klokstoel naar beneden wierp. De vuurkolom veroorzaakte geen brandmaar twee personen die digt bij den toren stonden werden verdoofd en beefden over hun geheele lig- chaam. Yau uitwendige beschadiging was echter geen spoor te vinden. Twaalf jaren geleden vertrok de heer C.een koopman te Parijs ten gevolge van allerlei tegenspoeden uit die stad om elders zijn geluk te zoeken. Hij bragt in Australia een groot ver mogen bijeen doeh verzuimde lets van zich te doen hooren zoo- dat zijne familie hem voor dood hield. Dezer dagen echter kwam hij terugom vooral zijne hoogbejaarde moeder in de vruehten van zijnen voorspoed te doen deelen. Hij was echter onvoorzigtig genoeg om haar te willen verrassenen de oude vrouw op het punt haar doodgewaand kind te omhelzen zakte van aandoening ineen en gaf den geest. Een Pruissisch soldaatdie zich met verlof bij zijne ouders te Bremershain bevond heeft op zonderlinge wijze den dood ge- vonden. Hij ging op de jagt om korhoenders te vangenwaartoe hij een bijzondere bekwaamheid bezatdaar hij het geluid van die vogels kon nabootsen en ze op die wijze wist te lokken. Dit ta lent zou hem echter noodlottig worden. Toen hij in een boom geklommen was en het geluid van een korhoen liet hooren trof hem plotseling een schotwaardoor hij onmiddellijk werd gedood. De ongelukkige schutter was de kneeht van een grondbezitter, die mede op de korhoenderjagt was uitgegaan en die op het geluid afschietendeden man trof in plaats van den vogeldien hij meende te hooren. Bij de verkiezing van een gemeenteraadslid te Staphorst werd een kandidaat, bij gebreke aan een lokaal blad of omroeper, aan- bevolen door het volgende opsehrift op de kerkdeur: »Gij lieden, kiezers der gemeente Staphorst, moet bij de aanstaande stemming kiezen, niet maar want die weet wat een cent waard is". Te Rotterdam zijn vier kinderendie op een weiland bloemen pluktenin een door biezen verborgen sloot gevallen. Een vierjarig knaapje verdronk; de anderen werden gered. Te Berlijn wordt een onaangename geschiedenistusschen een koopman aldaar en zijne vrouw voorgevallendruk besproken. Zij hadden sedert vijf jaren zeer gelukkig met elkander geleefd, toen plotseling de koopman in financiele moeijeliikheid kwam; hij deelde zijne vrouw mededat hij de diamantendie hij haar had geschon^n beleenen wilde, maar eerst naar Saksen wilde gaanom te trach- ten geldendie hem toekwamen te innen. Na dit reisje, kwam hij weder te huis, en vond daar niet zijne vrouw, maar een zeer roerend briefjewaarin zij verklaardedat zij naar een vera'gelegen plaats was gegaanomdat zij hem te lief hadom te kunnen zien dat hij door zijne geleden verliezen zou worden geruineerd enz. enz. Bij nader onderzoek bleek echter den verlaten echtgenootdat me- vrouw haar diamanten en garderobe had meegenomenterwijl eenige stukjes papier haar verblyf v.erriedenzij bevond zich nl. in een hotel te Amsterdam. OnverwijW reisde de man daarheen en vond er werkelijk zijne vrouwvergezeld van een galant cavalier. In zijne eerste opwelling van drift wilde hij de zaak bij de justitie aauhan- gig makenbij nader inzigt liet hij dit nastelde zich in het bezit van de papieren van waarde en de diamanten en liet de gelieven huns weegs gaan. De a Yossische Ztg." verhaalt een karaktertrek van prins Frederik Karel van Pruisenden aanstaanden schoonvader van on zen prins Hendrikdie verdient algemeen bekend te worden. Een huzaar had den prins in het gevecht van Waghiiusel hulp verleend en had daarvoor een goede belooning ontvangen. Eenige jaren daar- na verliet de huzaar de dienst, trouwde en kreeg door 'sprinsen bemiddeling eene landsbetrekking. Een zoon van hem had nu den leeftijd bereikt, waarop er naar eene betrekking voor hem moest worden uitgezien, en de vader kwam op het denkbeeld daarvoor de hulp van den prins in te roepen, ofschoon bijna dertig jaren sedert den dag van Waghausel verloopen waren. De oude huzaar begaf zich dan ook naar Dreilindenhet geliefkoosde buitenverblijf van den prins; den weg van het naasthijgelegen spoorwegstation naar het slot legde hij te voet af. Aan het kasteel gekomen, zag hij een man met een breedgeranden hoed en een knoestigen stok en vroeg dezenof de prins te huis was, waarop hij een bevestigend antwoord ontving. Daarna verzocht hij den man, hem een kleer- borstel te leenen, opdat hij zich van stof konreinigen voordat hij voor den prins verscheen. In plaats echter van aan dit verzoek te voldoen, riep de aangesprokene hem toe: Maaroude kameraad, kent ge mij dan niet? Ik ben immers de prins, dien gij zoekt." Men kan zich de verbazing van den gewezen huzaar voorstellen en zijn blijde verrassing, toen de prins hem ten eten noodigdehem een rijk geschenk in geld gaf en hem naar huis zond met de toe- zeggingdat hij zijn best zou doen om 't verzoek van zijn voorma- ligen dienaar te vervullen. De a Gazette de Charleroi deelt mede, dat Woensdagmorgen in de kolenmijn du Bois du Cazier te Marcinelle eene verschrikkelijke gebeurtenis heeft plaats gehad. De directeur, de heer Marin daaldevergezeld van den meesterknechtneder toen omtrent 100 meters' van den groud het touw van het wagentje brak, De val was ijzingwekkend. Marin" en zijn medgezel werden op den slag gedood. Eenige werkliedendie beneden werkten en zich niet bij tijds konden redden, hebben ernstige wondeu gekregen. De ont- steltenis is algemeen te Marcinelle, waar de directeur zeer gezien was. De meesterknecht was een braaf werkmaudie door zijn chefs zeer geacht was. De eenige dochter van den Duitschen Keizerde groothertogin van Badengeeft haar dochter een voorbeeldige opvoeding. Zij heeft een schoollokaal in haar paleis laten inrichtenwaaraan uitmuutende leeraren verbonden zijn en ook degelijk onderwijs wordt gegeven in allerlei handwerken; daar leert de jonge prinses met verscheiden andere kinderen, waarmede zij gelijk op moet werken en waarboven zij geen enkel voorr'egt geniet. Te Batavia zaten onlangs tegen res uur eenige jongeliedcn gezellig bijeen. Een Bengalees meldde zich aan. Hij gaf voor goochelaar te zijn, had een zak over den schouder, waarin zijn goochel-instrumentenen stelde het gezelschap voor hem iets te laten verdienenhij zou zijn fraaiste toeren vertoonendoch verzocht dat hem vooral een glas bitter zou worden geschonken, welken drank hij op tafel zag staan. Zijn voorstel werd aangenomen, en bij wijze van introduetie werd hem een bokaal bitter aangereikt, waarvan hij den inhoud door zijn keel liet glijden, als ware 't regenwater. De eene toer werd nu na de andere verrigt, totdat de man, na zijn repertoire afgespeeld te hebben, eindelijk aanbood ten slotte twee wonderlijkehoogst zeldzame toeren te vertoonen waarvoor echter een halve gulden extra per toeschouwer moest worden betaald. Het eerste kunststuk zou hierin bestaan, dat hij een levende vogel zou inslikkenwelk dier een oogenblik later weer uit zijn keel zou vliegen. Bamberg zou er den hoed voor afnemen. De kursheer had een spreeuwaie den goochelaar werd ter hand gesteld. Intusschen had de man tusschen elke toer in een glas bitter gebruiktzoodat hij een groote hoeveelheid spiritualien binnen had. De spreeuw werd door den goochelaar aangesproken in een taaldie voor de omstanders onverstaanbaar wasdaarna nam hij den vogel in den mond, en slikte hem in. Het dier kwam echter niet weer te voorschijn, en na allerlei vreemde manoeuvres ver klaarde de man met een zeer leuk gezigt: umijne heeren, it heb te veel bitter gedronkenen het dier zal in mijn maag een deli rium tremens hebben gekregen't is een ongelukmaar er is niets aan te doen. Nu zou de laatste toer volgen. Op zijn verzoek werd heiu een glaasje gegevendat hij tot den voet in den mond stak. Hij beet er den voet af, en kaauwde toen het overige fijn, alsof het een koekie washet bloed liep hem daarbij uit den mond. Hij spuwde het njn gekaauwde glas uit den mond, drank nog een glas bitter tot afscheid en was den volgenden dag overleden. In de Egyptian Hall te Londen, is een man te zien van inderdaad reusachtige afmetingen. Zijn omvang om de schouders is 8 voet, om den middel 7 voet. Als een kind van vier maan den woog hij 56 pond. Hij is thans 23 jaar oud. De heer Camp- tell zoo beet onze reusbeweegt zich tamelijk vlugzijne jonge niet onbevallige vrouw, wier afmetingen echter die van een ge- woon sterveling zijnvergezelt hem overal. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder brengen ter kennis, dat de door het Collegie van Dagelijksch Bestuur Voorloo[)ig' g'oedg'ekeurde RERENING en VERAXTWOOIt IH\G viui den Penningmeester over het Dienstjaar 1877, van af den 25»ten dezer, gedurende veertien dagen, ter ilizage van de Irigelanden zal worden gelegd aan de Secretarie van den Polder, in de Jansstraat te Haarlem, van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure. Haarlem, 20 Mei 1878. Dijkgraaf en Heeinraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUUERS van Ilaarlemmermeer, Gelet op Art. 265 der Wet van 29 Junij 1851 (Stbl. N°. 85), Brengen ter openbare kennis, dat liet door den Raad Ilaarlemmermeer, 16 Mei 1^7 8. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. LANTZENDORFFER, Burgemeester. D. EGGINKSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer zullen op DillgStlag 4 Juilij 1878, des voormiddags ten 10 ure, ten RAADHUIZE Publiek AANBESTEDEN Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. LANTZENDORFFER, Burgemeester. EGGINK, Secretaris. De Penningmeester voornoemd, W. II. SMIT.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2