1878. Vrijdag, 51 Mei. IV0. 22. V A IV AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDEft-BELANGEN GEWIJD. IVegentiende Jaargang. Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Landbouw. \mm\ Prijs van het -A-bonnement: in het Jaar6.— Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 22 Mei tot 28 Mei 1878. Zitting van Donderdag 14 Maart 1878, IIAARLEMMERMEER Frijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN JtONGA C°.te Amsterdam. Liter I {J k Woenadag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Indien de personen van: Jan Kramer, gekomen van Wis- sekerke; Adriaan Filius, gek. van idem; Plora Ripdam, gek. van AarlanderveenPhilippus Geluk, gek. van Zierikzee Bastiaan Franke, gek. van Arnhem; A. W. van Heusden gek. van Sloten; Johan Weers; zich in Haarlemmermeer mogten bevinden, worden zij in hun belang aangemaand zich ten spoedigste ter Secretarie voor de bevolking aan te melden. GEBOREN: Cornelia, dochter van C. van Dien en A. de Jong. Arie, zoon van M. Braat en A. van den Akker. Anna Kant, dochter van S. Spruitenburg en L. van Dalen. l.eemlertzoon van J. Keyzer en M. Kapteyn. Hendrikus, zoon van G. Eyk en G. van Vliet. Hendrika Adrianadochter van C. Goudriaan en A. Dekker. Willem Jacobus, zoon van J. Goulooze en P. C. Frans^oise. Geertje, dochter van AMoeijes en G. Dekker. Jacob Johanneszoon van J. Heil en T. Kort. OVERLEDENKlaas Vennik, ond 64 jaar, gehuwd met A. Blom. Dingeman, oud 8 jaar, zoon van W. Markwat en T. Visbeen. Hilke, oud3maanden, zoon van H. van der Woude en C. Geeven. Dirk, ond 8 dagen, zoon van A. Blijleven en D. G. van Harten. ONDERTROUWDD. Vos (wednr.) met C. Mets (wed.). R. Krab- bendam met A. van 't Riet. GEHUWDW. Groenveld met H. Verboon. E. Blijker met A. Roos. A. Trouwen met M. Bulder. Te Hoofddorp en omstreken komen gevallen van mazelen voor. De bclangstelling in de feestviering te Haarlemuiermeer heeft de verwachting niet beschaamd. Nu is reeds ongeveer/ 2000 jngekomen. De feestviering zal dus vermoedelijk op de wijze zooals die ontworpen was plaats hebben en aan alle scholen te Haarlem mermeer zal men het door velen gewenschte schoolfeestje kun- nen houden. Dingsdag vergadert de Commissie met belangstel- lende ingezelenen te Hoofddorp. des voormiddags ten tien ure. Voorzitler de Heer J. IP. Lantzendorffer Tegenwoordig al de leden; alsmede de Secretaris. De notulen van 17 Januarij 1878 worden gelezen en goed- gekeurd. Aan de vergadering wordt medegedeeld het navolgende; a. De provinciale bladen van 1878, n°. 4 tot 19. i. Brieven van heeren Gedeputeerde Statendd. 23 Janua rij 1878 n°. 19, 37 en 20; van 30 Januarij 1878, n°. 64; van 6 February 1878, n°. 32, en van 31 Januarij 1878 n°. 10 waarbij goedgekeurd worden teruggezonden de raads- besluiten tot af-en oversehrijving, dienst 1877; tot aankoop van grond voor de te bouwen school in de Lisserbroek; tot betaling van f 112,60 uit de onvoorziene uitgavendienst 1877 tot verkoop van grond en de begrooting voor 1878. c. Brieven van den heer Mr. A. Philips, houdende mede- deelingen in zake het proces omtrent het raadhuis. d. Berigt dat H. J. Visscher de betrekking van Hulp-onder- wijzer aan de school n°, 4 aanneemt. Alhetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. II. Is aan de orde de benoeming van twee leden voor het bureau van stemopnemingter verkiezing van een Lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Na verscheidene hierover gehouden stemmingenworden de heeren J. Tensen en N. F. Dorbeck daartoe benoemdterwijl al de overige leden worden benoemd tot plaatsvervangers. Aan de goedkeuring der vergadering wordt onderworpen het ontworpen bestek voor de aanbesteding van het ophoogen van de tweede en derde klasse der Begraafplaats te Nieuw- Vennep. Gemeld bestek wordt vastgesteld zonder discussie of hoof delijke stemming. IV. Insgelijks wordt zonder discussie of hoofdelijke stem ming vastgesteld het ontworpen bestek voor het hardmaken van een der dorpswegen te Nieuw-Venneplangs den Vennepper- togt. V. Worden gelezen adressen van; 1. Krabbendam, waarbij hjj vergunning vraagt om het slootje tusschen zijn grondin het Hoofddorp en den dorpsweg, hetzy geheel of gedeeltelijk te mogen dempen. 2. H. M. van Buijtenwaarbij by vergunning vraagt om een sloot of grepgelegen om zijn grond te Nieuw-vennep seclie PPkavel 1eveneens te mogen dempen. Na discussie wordt besloten 1. Aan R. Krabbendam de gevraagde vergunning te verleenen. 2. Aan H. M. van Buijten eveneens de gevraagde vergun ning te verleenenonder voorwaarde dat hij over de geheele lengte van het te dempen gedeelte in de te dempen sloot eenen duiker legge van 20 centimeters middellijn, hetzij van bout, hetzij van verglaasde duikerpotten. VI. Gelezen het adres van Z. van Rijswijkhoudende ver- zoek om afschrijving op zijnen aanslag in den Hoofdelijken om- slag dezer gemeente, dienst 1877, bedragende 2,25. Overwegende dat de adressant de gemeente heeft verlaten den 6 Mei 1877. Wordt besloten de gevraagde afschjijving te verleenen, en wel voor zeven-twaalfde gedeelte, ter sorama van1,80. VII. Aan de goedkeuriug der vergadering wordt onderwor pen een ontwerp-besluit tot het aangaan eener geldleening groot 16000tot betaling der kosteu van het bouwen der school in de Lisserbroek. Bedoelde voordragt, in handen gesteld geweest zijnde van de Financieele Commissie, wordt door die Commissie uitgebragt het navolgend rapport: De Financieele Commissie uit den Gemeenteraad van Haar lemmermeer, Overwogen hebbende de voorstellen tot bet aangaan eener geldleening groot 16000, tot het bouwen eener school en onderwijzers-woning, alsmede eene suppletoire begrooting tot regeling in de begrooting der kosten van den bouw van de school en woning n°. 11; en tegen die vooHrairten geene bedenkin- gen hebbende, stelt den gemeenteraad voor, bedoelde voordrag- ten goedtekeuren. Het ontwerp-raadsbesluit wordt daarop vastgesteld zonder discussie of hoofdelijke stemming en luidt a Is volgt: Overwegende dat het, tot dekking der kosten van het bou wen eener school en onderwijzers-woning noodig is eene geld leening aan te gaan Gelet op Art. 136 der Gemeentewet; Besluit Art. 1. Er wordt ten laste der gemeente Haarlemmermeer eene geldleening aangegaan tot een bedrag van 16000. Art. 2. Aan de geldleening wordt verbonden eene rente van hoogstena vier en een half ten honderd in het jaar. Art. 3. Met de aflossing zal worden aangevangen in het jaar 1880. De aflossing zal plaats hebben by gedeelten van minstens 500. Art. 4. Tot zekerheid der uitbetaling en van de aflossing worden verbonden de inkomsten der gemeente. Art. 6. Dit besluit wordt onderworpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Gedaan te Haarlemmermeer enz. VIII. Komt ter tafel eene Suppletoire Begrooting, dienst 1878, tot regeling in de begrooting der kosten van het bou wen van de school en onderwijzerswoning in de Lisserbroek, en van de middelen tot dekking van die uitgaaf, en waartoe ook betrekking had het rapport van de Financieele Commissie in punt 7 biervoren vermeld. Gemelde begrooting bedraagt in ontvangst en in uitgaaf: 16,234.80, en wordt zonder discussie of hoofdelijke stem ming vastgesteld. IX. Naar aanleiding van het besluitgenomen in de vorige vergadering (zie notulen van 17 Januarij 1878n°. 9), wordt aan de goedkeuring der Vergadering onderworpen het navol gende. Wijziging der instructie voor den ontvanger der gemeente Haarlemmermeer. Eenig artikel. Art. 6 der instructie, vastgesteld den 19 February 1856, het laatste gewijzigd den 15 Augustus 1867, wordt vervangen door het navolgende: Art. 6. Hij is verpligt tot het doen van alle ontvangsten zitting te houden: nabij het stoomgemaal de Lijnden, den derdeu Vrijdag van de maanden Maart, Augustus, September en October, van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uur; te Abbenes, den vierden Vrijdag van iedere maandvan des voormiddags 9 tot des middags 12 uur, en te Nieuw-Vennep dienzelfden dag, van des namiddags den tot drie uur. De bepalingen omtrent het open zijn van het kantoor, en het houden der zitdagen, worden op de aanslagbilletten van de belastingschuldigen vermeld. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Haarlemmermeer den 14 Maart 1878 enz. Deze wijziging der instructie voor den Gemeente-ontvanger wordt goedgekeurd zonder discussie of hoofdelijke stemming. Wordt vervolgd. Nicuwer-Allistel25 Mei. De op gisteren gehouden vei ling van 600 hectaren koolzaad in den Legmeerpolder, heeft gemiddeld per hectare 180 opgebragt. Onderscheidene par- tijen bragten 260, 270 en eene zelfs 280 op. 'sllertOjreilboscll, 28 Mei. De berigten over de vooruit- zigten op een zeer goeden hooioogst, die de dagbladen dezer dagen uit alle oorden des lands mededeelden zullen de groote en kleine grondbezitters van het Boschveld wel pijnlijk aan- doen. Hier toch is de hoop op een hooioogst in de maand Junij geheel verdwenen. Nog altijd staat er zeer veel water in den polder en zelfs als te eeniger tijd de weilanden drooo liegen, zal bet rottend vlotgras, dat thans op het water dryft° den groei van het gras zeer belemmeren. De schade is voor alien zeer groot, voor den kleinen land- bouwer ontzeltend groot. Toch zijn er velen natuurlyk niet eigenaars die hopen, dat het water in het geheel niet zal weggaan. Vooreerst zou dan minder te vreezen zijn voor be- smettelijke typhus-koortsenmaar meer nog, oradat die tegen- spoed beter dan veel geschrijf en gepraat zal medewerken om de belanghebbendeu krachtig te doen optredenom een eind te maken aan een toestandzoo nadeelig en gevaarlijk voor deze stad en hare omstreken. Varseveld, 29 Mei. Zelden is bij ons de waterstand in de maand Mei zoo hoog geweest als thans. Door den was van den Ouden IJssel is de zoogenaamde Sleeg, met zeer sterk gras bedektgrootendeels ondergeloopenwaardoor vein onzer in- gezetenen, die hunue hooilanden in die lage gronden hebben een aanzienlijke schade zullen lijden. Naarden29 Mei. De afdeeling Gooilandder Neder- landsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde zal haar tentoonstelling van tuinbouwvoortbrengselen houden te Bussum bij Naarden, van 10 tot 14 Julij e. k. Apeldooril, 28 Mei. Met rasse schreden nadert de dag, waarop alhier de tentoonstelling van paarden, veelandbouw- werktuigen enz., benevens die van zuivelbereiding, zal plaats hebben. Groot zijn de toebereidselen die er gemaakt worden en de commissie beijvert zich om haar luisterrijk te doen zijn. Reeds kan men het schoone Oranjepark doorwandelende toe bereidselen aanschouwen; naast de Hoogere Burgerschool worden de gebouwen voor de zuivelbereiding, ook voor de machinale boter- en kaasmakerij in gereedheid gebragt; naar men verneemt zal er voor de boter- en kaasmakerij dagelijks 600 liter melk verbruikt worden. De gebouwen voor de overige ten toon te stellen zaken worden raede met spoed in orde gemaakt. Voor goede muziek zal insgelijks gezorgd worden deze zal zich in een muziektempeldie ook bijna gereed is, op die dagen doen hooren. Ook voor eene goede cantine, waar men, tegen billijke en vast te stellen prijzeude noodige ververschingen bekomen kan, wordt zorg gedragen. Behalve de in het programma verlangde zakenzijn nog vele anderen toegezegd. De uitloving van 9 groote gouden, 8 kleine goudeu, 3 verguld zilveren, 79 zilveren en 23 bronzen medailies, zal zeker velen tot inzending aansporen opdat deze tentoonstel ling, die de eerste is waarop hier te lande de boter- en kaas- fabricage volgens het Duitsche systeem zal plaats hebbenin alien deele aan de verwachting beantwoorde. Aan de tentoon stelling zal ook eene loterij verbonden worden, om prijzen op het terrein van de inzenders aan te koopende prijzen zullen bestaan in paarden, vee en landbouwwerktuigen. Hoewel de termijn voor de inzending van ten toon te stellen voorwerpen nog niet verstreken is, zijn nu reeds aanvragen voor in te zenden vee ingekomen voor 162 paarden, 60 koeijen en 20 stieren. Ook de inzendingen op het gebied van zuivel- en landbouwwerktuigen, enz. zijn even aanzienlyk. Een en ander overtreft verre de verwachting. De tentoonstelling belooft nu niet meer schitterend te zullen zijn, maar zal het zijn. Tiel29 Mei. In de afgeloopen week zijn van hier vijf- duizend lammeren naar verschillende markten gezonden. Men berekent, dat daarvoor door de veehouders tusschen 60,000 en 70,000 ontvangen is. De verzending in deze week zal waarschijulijk nog grooter zyn. Omilien29 Mei. Een vreemdsoortige ziekte doet zich hier en daar onder de schapen voor. l)e wol valt uit, de dieren kwijnen en sterven. Wajreninn-en. De meikeversdie zich voor eenigen tijd in zulk een verbazend groot aantal in deze omstreken ver- toondenzijn bijna geheel verdwenen. De aanhoudende regen en hevige wind der laatste dagen hebben daartoe gunstig medegewerkt; niettegenstaande treft men ze aan de Grebbe nog in groote hoeveelheid aanvooral in het eiken kakhout,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1