Advertentien. TEiiai Openbare liesteding. TE ROOP: - 88 Hoogheemraadschap Rijnland. De Commissie, Badhoeve in Haarlemmermeer. RAMLAMMEREIV, De Koekoek. Gemeng^de Bcrigten. J n g c z 0 n b e ti. LeesinrigtingConcordia, te Hoofddorp. 29Jste §taats-LoterU. - f -- Bevallen van een' ZOON, M. E. CLAUSINGHENZE. Alkmaar23 Mei 1878. Het in orde brengen en begrinden van een Gedeelte DORPSWEG te NIEUW- VENNEPmet bijlevering van alle benoo- digde Materialen, Gereedschappen en Arbeidsloonen, hoe ook genaamd. De Levering: 1°. van VERSCHILLENDE HOUTWAREN in 12 Perceelen; 2°, van DIJK- en WEGMATERIALEN in 4 Per ceelen; 3°. het Sclioonliouden van VAARTEN en KANALEN in 9 Perceelen. die zich belast heeft met het inzamelen van Gelden ten behoeve eener FEESTVIERING te Haarlemmermeer, wenscht YERSLAG te doen van hare Opdragt en roept daartoe alle Inge- zetenen en Belangstellenden op tot eene Ver gadering op Dingsdag 4 Junij a. s., des avonds ten 5 ureten Huize van den Heer KNIP, te Hoofddorp. Lincolnshire Has, Veertig Gulden* Een HAAIWERKTVIO, Een DOBICHWEBKT1IIG, Een WAH1MOLE1I. Loosduinen. Het monument, door de „Hollandsche MaatBchappij van Landbouw" opgerigt ter vereering van de nagedachtenis van wijlen jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot, mede-oprigter en gedurende eene reeks van jaren secretaris- penningmeester dier Maatschappijis Zaturdag namiddag ten 2 ure alhier op plegtige vvijze onthuld. Door de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij is bij enkele insehrijving in bet openbaar aanbesteedhet onder profit brengen van de RiDgkade van polder II (Houtrakpolder) onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoudemet liet maken van zandkistingen enz.; minste inschrijver de heer J. Schreuders, te Kolborn, voor 45,000. Bij de 24 dezer gehouden veiling van koolzaad in bet Oudezijds Heeren-Logementte Amsterdam, zijn verkocht 615.57 II. A., tot een bedrag van 114,758.50, zijnde de gemiddelde prijs per H. A. ruim /180. Bij de op 28 Mei gehouden veiling in het Oudezijds Heeren- Logement te Amsterdamvan gronden in de drooggemaakte Legmeerplassen onder de gemeenten Nieuwer-Amstel en Uit- hoorn was de opbrengst van 257 hect. 21 aren457,423.05 of gemiddeld 1740 per hectare. De hoogste prijs was 1900, de laagste f 1525 per hectare. Van de drooggemaakte gronden door de Friesche Land- aanwinningmaatschappij tVorkumermeerzullen den 1 Junij ongeveer 200 H.A. land met gras en koolzaad in publieke veiling worden gebragt. De 26e algemeene tentoonstelling van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw, welke de „Hollandsche Maatschappij van Landbouw" voornemens is te houden in Delft, zal geschieden in de tenten der Maatschappij, op de landerijen bij het Logement de Prins aldaar, van 18 tot 22 September a. s. Voor deze expositie zijn weder een aantal uitlovingen beschikbaar gesteld. De algemeene vergadering der Maatschappij zal gehouden worden op Vrijdag 20 September. Daags daarna is een harddraverij uitgeschreven. Van wege de „Vereeniging voor Volksvermaak" te Hoorn zal van 14 tot 19 Junij a. s. in het Park te Hoorn gehouden worden eene tentoonstelling van tuinbouwvoortbrengselen en van voorwerpen van kunst en nijverheid, betrekking hebbende op den landbouw. De regeling en het beheer dezer tentoon stelling is opgedragen aan de heeren GroBnewegen en Krook. De inzending op deze tentoonstelling en de mededinging naar de uitgeloofde prijzen staat ieder vrij. De prijzen zullen be- staan in een diploma met of zonder bijvoeging van de vol- gende geldswaarden30, 25, 20, f 15, 10 en 5. Het vervoer van de planten en voorwerpen is van Am sterdam naar het tentoonstellingsgebouw en terug voor reke- ning der Vereeniging. Na afloop der tentoonstelling zal een veiling worden gehouden van planten en voorwerpendie op deze tentoonstelling waren ingezonden. De belangen der in- zenders zullqn daarbijdoor eene afzonderlijk door het bestuur te benoemen commissie bebartigd worden. De inzendersdie hunne planten of voorwerpen voor deze veiling bestemmen, moeten daarvan schriftelyk kennis geven te gelijkertijd bij de opgaaf hunner inzending. In het tijdperk van vier weken van 21 April tot 18 Mei 1878, zijn, blijkens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aangetast in Noord-Brabant 1, in Zuid-Holland 76in Fries- land 7 runderentotaal 84 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 88 runderen door die ziekte aangetast. Op de groote tentoonstelling van gemest vee, in het begin dezer maand te Berlijn gehoudenwaren uit 200 plaatsen ruim 1300 uitstekende dieren ingezonden. Het comite hnd ongeveer 18,000 mark beschikbaar gesteld, zoo voor prijzen in geld als ter bekostiging van ruim 100 medailles. In een bijgebouw op de Esplanade des Invalides te Parijs zal in de volgende maand een tentoonstelling van hoornvee gehouden worden. Den 6 Junjj zullen de inzendingen geklas- sificeerd en het publiek den 7 en 8 daaraanvolgende ter be- zigtiging toegelaten worden, tegen betaling van 5 francs; den 9 Juuij en volgende dagen a 1 franc. Voor zoo verre nu reeds bekend is, zullen er 7 ft 8000 stuks vee worden ingezonden en deze tentoonstelling dus de grootste zijn die nog ooit ge houden is. De Groninger Courant bevat het volgende onder hare inge zonden stukken. Sints eenige dagen houden zich in onze stadstuinen een paar koekoeken op. Daar zij alleen van insecten bven en de eenige vogels zijndie ruigharige rupseu verslindenzoo is hunne verschijning bij hunne bekende vraatzucht aan alle ei- genaars van ooftboomen hoogst welkom. Verbazend is dan ook de verwoesting die zij onder de rupsen aanrigten. Ik herinner mij een jaar, waariu het aantal dier onwelkorae gas- ten zoo groot wasdat aan geen uitroeijing te denken viel en men voor totale mislukking van den appeloogst vreesde. Daar verschenen een paar koekoeken en in weinige dagen had- den zij alle boomen van dat schadelijk ongedierte gezuiverd. De grond onder de ooftboomen was toen bedekt met een menigte rupsen zonder kop, zoodat het schijnt, dat zij bij dien grooten voorraad zich alleen met dat ligcbaamsdeel ge- voed hebben. Het is te wenschen, dat door geene baldadige hand deze zoo nuttige vogels met schietgeweer of anders in hunne werk- znamheid raogen worden belemmerd. Dezer dagen is te Westkapelle een huwelijk voltrokken, waarvan de bruid en de bruidegom ieder den eigennaam hadden van Min- derhoud, even als de vaders en moeders, de getuigen en de amb- tenaar van den burgerlijken stand. Sedert de laatste dagen van April tot nn toe zijn niet minder dan 158 zakkenrollers, mannen en vrouwen, te Parijs in verzekerde bewaring genomen. Ropen nit stroo gedraaid zijn in Fr&nkrijk gebleken de werk- zaamste en onkostbare bliksctuafleidevs te zijn. Daardoor is de eigenaar van de armste boerenstulp in staat zich tegen het gevaar van den bliksem te beveiligen. De eerste proef werd genomen nabij Tarbes, in de Opper-Pyreneen. De proef viel zoo goed uit, dat zeer spoedig in 18 gemeenten in den omtrek de lanabouwers al hunne woningen van zulke stroo-afleiders voorzagen. Sedert dien tijd heeft de bliksem geene der op die wijze beschutte ge- bouwen meer getroffen, wat al zeer toevallig zon zijn, als de stroo-afleiders niet mede eenig deel hadden aan dat resultaat. In elk geval kan men ook bij ons de proef nemen. Jan van Oort, verpleegd in het oude-mannenhuis van de Diakonie der Hervormde Gemeente te Amsterdam, vierde den 24 Mei zijn vijf-en-negentigsten verjaardag. Zijn zoon, Jan van Oort, had tevens het voorregt den dag te herdenken, waarop hij voor 60 jaar het levenslicht aanschouwde. Zijn kleinzoon, Jan van Oort, heeft dan ook allergezelligst dien dag mede gevierd, daar hij, even als grootvader en vader, op 24 Mei werd geboren, en dat wel 41 jaar geleden. Zijn achterkleinzoon, Jan van Oort, 24 Mei 1864 geboren, vierde dus mede zijn veertienden jaardag. Zoo'n 24 Mei vergeet men niet ligt in eene familie. Te Rekken had een landbouwer het ongeluk onder een neer- stortenden boom te geraken, met het treurig gevolg, dat zijn nek- been door het zware hout werd verbrijzeld en hij eenige uren daarna stierf. Hij laat eene vrouw ell een kind na. Den 28 Mei, 's morgens 8 ure, is de tramway te Haarlem voor het publiek opengesteld. De plegtige inwijding door bet gemeente- bestuur is den vorigen dag geschied en wel met uitstekend gevolg. Oscar Carre heeft te 's Hage bij de laatste kindervoorstelling in zijn circus onder al de aanwezigen, grooten en kleinen, een poney doen verloten. De gelukkige winner was het zoontje van den brood- bakker Elshout. De knaap was buiten zichzelf van vreugd met het prachtig beestje. t- Bij het jongste zware onweder, dat boven een groot gedeelte van Aalten losbrak, zijn twee kinderen en twee runderen door het bliksemvuur doodelijk getrofl'en. In den Senaat van Ohio hebben twee leden elkander ozonder handschoenen" te pakken gehad. De senator Forret had de wen- schelijkheid betoogd van het invoeren van bezuinigingen in een der takken van hestuur. Naauwelijks had hij zijne redevoering geeindigd, of de betrokkene, de directeur van een spoorwegmaat- schappi], trad naar hem toe en noemde hem een leugenaar. Een oogenblik later lagen beiden worstelend op den grond en met moeite slaagden de overige leden er in hen te scheiden. Eene wednwe zegt het Haagsche Dagblad had een zoon, die als adjudant-onderofficier deel uitmaakte van de Nederlandsch- Indische troepen, welke in Atjeh voortdurend aanspraak blijven maken op de bewondering en de erkentelijkheid van geheel Neder- land. Gedurende geruimen tijd had zij niets van dien zoon verno- men. Door onrust gekweld zocht zij eindelijk inlichting te ver- krijgen aan het Departeinent van Kolonieu. Zij heeft die verkregen. Maar hoe Yan genoemd departement ontving zij namelijk een op een pa- piertje van ongeveer twee vierkante decimeter ingevuld formulier de volgende kennisgeving »Ministerie van Kolonien. »N. N.adjudant-onderofficier van het leger in Nederl. Indie algemeen stamboek n°geboren teden 18 is den 19 Junij 1877 teoverleden. Zijne nalatenschap is bij voornoemd ministerie nog onbekend." Den 19 Junij 1877 alzoo reeds in de dienst voor het vaderland overleden den 20 Mei 1878 ontvangt de moeder, en nog wel na daartoe gedane demarcheser berigt van. En op d e z e wijze kreeg die moeder kennis 33m den dood yan haar kind Het is kennelijk de gebruikelijke manier 0111 die zaken a 11 ij d op deze wijs aftedoen, want men heeft er gedrukte formuliertjes voor aangeiegdzoo zuinig mogelijk op de kleinst mogelijke hoe- veelheid papier gedrukt. Is er dan mag men vragen bij de mannendie zulke zaken behandelen geen greintje gevoel meer overgebleven En geene regering meer, die zulke schandalen wil voorkomen P Een werkstaking van geheel nieuwe soort wordt uit Cincin nati in de Vereenigde Staten 1 gemeld. De leden van den ge- meenteraad aldaar zijn verkozen onder het bestaan eener wetdie hun 2 dollars 50 centen per dag voor presentiegeld toekende. In April 1.1. maakte de Wetgevende Vergadering daarin verandering. De 50 cents werden geschrapt en het presentiegeld bij gevolg op 2 dollars verminderd. Zoodra die wet was aangenomen hielden de gemeenteraadsleden eene meeting en besloten alien arbeid niet alleen, maar ook afgifte van de ooeken en bescheiden die onder hunne berusting waren te weigerenindien het presentie geld niet weder op de oude somvolgens de oude wetdie bij hunne verkiezing in werking wasgesteld werd. Men vreest dat alle gemeenteraadsleden in den staat Ohio het voorbeeld van hunne collega's in Cincinnati zullen volgen. Een der grootste moeijelijkhedendie deze werkstaking teweeg brengtis deze dat ae belastingen niet kunnen worden gehevendaar de werk- stakers de aanslagbiljetten onder hunne berusting hebben. Met het oog op de aanstaande Papiertentoonstellingdie in Julij a. s. te Berlijn zal worden gehouden, wordt op het plein achter het exercitiehuis in de Karlstrasse een Amerikaansch pa- pieren huis opgerigt. De wanden zullen bestaan uit bouwpap, net dak uit dekpap. De bodem wordt met papieren tapijten belegd de zolderingen van papieren plafonds voorzien. Voor de vensters zullen papieren gordijnen hangen en de wanden worden versierd met papieren schilderijen of platen gevat in lijsten uit papierpap vervaardigd waarvan men zelfs ook de onderstellen der meubels denkt te maken. Er zullen maar papieren menschen ontbreken, om het geheel volmaakt te hebben. Geopend elken Zaturdagavond van 67 uur. Het leesgeld bedraagt: Leden van Concordia gratis, bij abonnement per jaar1,50. week,05. Onvermogendengratis. Sedert 1 September 1877 zijn door 55 personen 1319 boeken ter lezing afgehaaldzijnde 20 lezers en 544 boeken meer dan in het geheele dienstjaar 1876/77 loopende van 1 September31 Augustus. De ontvangsten zyn evenwel zeer gering, aangezien de meeste lezers leden van Concordiaof onvermogend zijn en daar de kas van Concordia niet toelaat om voortdurend boeken aan te koopenzoo moeten de lezers tevreden worden gesteld met de boeken welke aan de bibliotheek worden geschonken. Elk boek dat aan de boekerij wordt present gegeven, wordt dus in dank ontvangen en opgegeven in het jaarlijksch verslag over de boekerij. Met aanbeveling: HaarlemmermeerDe bibliothecaris 23 Mei 1878. J. EGGINK. De contribute voor de leden van Concordia bedraagt 2. EERSTE KXASSE. Prijzen van 100.en daarboven. Eer9te Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 635.. 400. 8615.. 1000. 15434.. 100. 1490.. 100. 8832.. 1000. 16539.. H 2000. 4097.. 1000. 13455.. 100. 16189. jr 100. 4315. 200. 13734. 1000. 16631. H 400. 5936.. 200. 14440.. 100. 17802.. n 400. 6278. 100. 15118.. 100. 18513.. H 400. Tweede Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 521.. fs 20000. 7778.. 400. 16395.. 100. 2758.. 200. 9549.. H 1000. 16803.. r 100. 5603.. 200. 9998.. ff 100. 18648.. H 1500. 6416.. 100. 12619.. ir 100. 20522.. U 200. 6744.. 5000. 14579. n 100. 20768.. U 1500. 7056.. 100. 16223. .- ii 100. Derde Lijst. Geene prijzen van f 100 en daarboven uitgekomen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer zullen op Dingsdag 4 Junij 1878, des voormiddags ten 10 ure, ten RAADHUIZE Publiek AANBESTEDEN Het BESTEK ligt ter lezing ten Raadhuize. Haarlemmermeer, 22 Mei 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. LANTZENDORFFERBurgemeester. EGGINK, Secretaris. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van Rijnland, zullen op Zaturdag' 8 Juuij 1878, des middags ten 12 ure, in het Gemeenlandshuis te Leiden, bij enkele Insehrijving, besteden, overeenkomstig de Bestekken en de Algemeene Voorwaarden: Het BESTEK zal van den 24sten Mei af voor 25 Centeil, de ALGEMEENE VOORWAARDEN voor 25 Ceilten en de gezegelde INSCHRIJ VINGS-BILJ ETTEN voor 21 Centeil verkrygbaar zijn ter Secretarie van Rijnland te Leiden en bij de Opzigters te SpaarndamKatwijk en Gouda. De INSCHRIJVINGS-BILJETTEN zullen ten 11 ure van den Bestedingsdagin de Bus in bet Gemeenlandshuis gesto- ken moeten zijn, volgens §72 der Algemeene Voorwaarden. Nadere INLICHTING is te verkrijgen bij den Ingenieur te Leiden en bij de Opzigters te Spaarndam te Katwijk en te Gouda. I.eiden18 Mei 1878. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, DE CLERCQ, Dijkgraaf. W. G. DE BRUIJN KOPS Secretaris. Namens de Commissie: J. II. II. EVELEIN. van BURGESS KEY. van RANSOMES SIMS. Brieven franco.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2