1878. Vrijdag, 7 Junij. V A IV AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. IVegentiende Jaar gang. No. 25. Prijs van het Abonnement in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Landbouw. Meppel, 4 Juuij. Alhier is de eerste groote grasverpachting van honderden bunders gehouden, waarin de belangstelling steeds zeer groot is. De uitslag was dat de prijzen voor ge- mest land nagenoeg gelijk bleven aan die in het vorig jaar besteed. Voor oeverland werd gemiddeld een derde minder betaald dan in 1877. De hoogste prij3 per bunder bedroeg ongeveer 130. Op de prijzen scheen vooral invloed te heb- ben de omstandigheiddat de voorraad hooi van den vorigen oogst nog aanzienlijk is en ook dat er, met name in de oeverlandenlang niet zooveel gras is als sedert eenigen tijd in de bladen verzekerd werd. Daarbij waren de pryzen in 1877 buitensporig hoog. II AARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. "ifiLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. WJiterlfjk Woengdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Door de Commissie voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende diend in de Nederlanden zal de Jaarlyksche Collecte aan de huizen der ingezetenen dezer ^Gemeente worden gehouden in de weekaauvangende den 16. Junij e. k. Men vertrouwt dat ieder van zijne belangstelling in deze zaak door mime giften zal doen blijken. De verlofganger der Nationale Militie Jan fFittevan de ligting 1875 uit de Gemeente Ouddorp, wordt bij deze aan- gemaand, ter Secretarie dezer Gemeente zijne juiste verblijf- plaats bekend te maken. van 29 Mei tot 4 Junij 1878. GEBORENCorneliadochter van J. van der Moren en PKammeraad Maria, dochter van J. Schenk en M. van Rooijen. Berdina, dochter van Anna van Schip, ongehuwd. Tamis, zoon van C. Koomen en K. de Jong. Jan Pieter, zoon van W. Spaans en L. Klomp. Maria, dochter van A. Jansen en K. van de Pol. Geertje, dochter van J. D. Bulk en J. van Vnuren. Adriana Hendrika, dochter van F. Blijleven en A. E. Reitsma, Petrnszoon van J. van Dongen en C. van Velsen. Antonzoon van A. J. van Schaik en K. Soet. Johannes Philippns Willem, zoon van K. J. den Dekker en A. Tur. Antonie, zoon van J. Hubregtse en M. de Looze. Klaas, zoon van L. Tanis en A. Schouten. OVERLEDEN-. Barend, oud 6 jaren zoon van K. Touw en M.J. L. Gutknegt. Marinus Ott, oud 47 jaar, gehuwd met T. Rentier. Cornelia Elisabeth, oud 16 jaar, dochter van N. Melsman en J. Schee- lings. Petrns, oud 2 dagen, zoon van J. van Dongen en C. van Yelsen. Baatje Burgers, oud 73 jaar, wedawe van P. Werners. ONDERTROUWDP. Boon met M. K. van Daalen. GEHUWD H. Brouwer met T. Wittebol. De uitslag der aanbesteding vau het begrinden van een gedeelte dorpsweg, te Nieuw-Vennepis geweest als volgt Ingeschreven werd door W. Vreeken, te Haarlemmermeer, voor f 398. Gebr. Bos 516.— M. van Daalen 623.— Het werk is gegund aan den laagsten inschryver. De minister van financien brengt ter kennis van belangheb- benden, dat de kadastrale metingstukken van de drooggemaakte gronden van polder III West in het Oostelijk Y, voor zoo- ver die zijn ingedeeld onder de gemeenten Sloten en Haarlem- merliede en Spaarnwoude, respeetivelijk aan de bewaringen van de hypotheken en het kadaster te Amsterdam en Haar lem goedgekeurd zijn ingekomen, dat mitsdien voor die gron den de driemaandelijksche termijn binnen welken de bij voor- meld wetsartikel bedoelde verklaringen en suppeletoire borde- rellen aan genoemde kantoren moeten zijn ingeleverdingaat met de dagteekening der Staats-Courantwaarin deze aankon- diging is opgenomen. Naar wij vernemen, vertegenwoordigen de gelden, welke bij de hoofdkommissie voor de stichting van een gedenkteeken ter eere van wijlen H. M. de koningin zijn ingekomen, niet een zoodanig bedrag, dat daarvoor een kinder-ziekenhuis op groote schaal kan worden gebouwd en geexploiteerd. De hoofdkommissie stelt zich echter voor aan het strand bij Sche- veningen een gebouw te doen verrijzenbestemd tot opneming van zieke kinderen van minvermogenden uit alle oorden van ons vaderland die de zeelucht en het zeebad behoeven. Dit kinder-ziekenhuis zal jaarlijks eenige maanden geopend zijn. Men hoopt den 15 dezer maand met de uitvoering een aan- vang te maken. Haarlem, 6 Junij. De bloemisten hier en in den omtrek zijn druk bezig met het opnemen van de tulpenbollen. Over het geheel valt het gewas niet zoo tegen als men aanvankelijk verwachtte, zoodat de oogst veilig tot de middelmatige kan gerekend worden. Kuilenblirg, 5 Junij. Als een bewijsdat de pachtsommen voor de landerijen dit jaar veel lager zijn, kunnen wij melden dat eene dezer dagen alhier gehouden verpachting, welke ten vorigen jare 13,000 opbragt, thans siechts 8000 heeft opgebragt. Gorssel5 Junij. In de afgeloopen week zijn bier drie runderen van een landbouwer aan het miltvuur gestorven. Zwolle5 Junij. Op de alhier gehouden Paarden-markt waren ruim 250 stuks aangevoerd. Handel middelraatig. Men besteedde voor 4- en 5-jarige Handelspaarden 500 a 750; Werkpaarden al of niet aftandsch le kwal. 375 a 425, 2e kwal. 200 a 350, 3e kwal. 85 a 175; 3- en 2-jarige Graspaarden 190 a 275; Veulens/75 a 125; Poneys/35 a /110; voor de slagtbank /30 a 65. Gedurende de eerstverloopen 4 maanden van dit jaar zijn uit de Noordelijke provincien en uit deze streek naar Belgie en Frankrijk verzonden p. m. 12000 stuks vee. Toen de vrije in-en uitvoer naar en uit Duitschland op was, werd niet minder vee naar dien staat vervoerdzoodat men zich een denkbeeld maken kan, wat de veestapel en de'veehandel in het Noorden te beteekenen hebben. De maand Mei was buitengewoon druk. De uitvoer in die maand alleen beliep p. m. 500 stuks, zoodat van 1 Januarij tot 1 Junij p. ra. 1700 stuks vervoerd en uitgevoerd zijn. Naar berekening van het gehalte bedroeg de waarde ruim f 3.000,000. Aalteil4 Junij. De zware regens in de tweede helft van Mei hebben op fl^ize hooge gronden de vruchtbaarheid be- vorderd. Vooral aan de rogge, -^en der voornaamste prq^u^flM ten, heeft dit weer goed gedaan; dit gewas staat hier uit- muntend en doet een rijken oogst verwachten. Texel, 3 Junij. Was de eerste Lammeren-markt voordeelig de tweede nog voordeeliger. De opkooperswelke reeds vroeg kochtenja zelfs voor de geboorte der Lammerenblijven winnen. De veefokker gunt hun dat voordeel; hij weet door ervaring dat toch die winst eindelijk in zijnen zak terugkomt. Uit bet Westland meldt men, dat, wanneer het weder gunstig blijft, de aardappelen dit jaar op de hovenierslanden een maand vroeger dan in 1877 gerooid zullen worden. In de omstreken van Nizza bloeijen de oranjeboomen dit jaar zoo welig, dat men voor een kilo bloesem niet meer dan 10 of zelfs 5 centimes betaalt, in plaats van 50 of 70. De tuinlieden geven zich naauwlijks de moeite van de bloem te oogsten. In eene algemeene vergadering, door de Friesche Maat- schappij van Landbouw gehouden, is besloten, zich tot de Hooge Regering te wenden, om instemming te betuigen met het denkbeeld, de regten van overgang en hypotheek op de ongebouwde eigendommen te doen vervangendoor eene ge- evenredigde verhooging der grondbelasting op dezelfde eigen dommen. In het adres wordt de Regering verzocht het spoedig tot stand komen eener daartoe strekkende wet zooveel moge- lijk te bevorderen. De tuinman van de bnitenplaats Vaart en Buinte Over- veentoebehoorende aan den heer C. D. van der Vliet maakt in Semper Virens aan rozenliefhebbers bekend, dat op die buitenplaats voor alle belangstellenden een rozeboom te zien is, waarvan de wederg& zeher in Nederland niet zal te vinden wezen. Buiten omstaudigheden van het weer, zal die reus, die koning onder de rozeboomenmet de Pinksterdagen bezet zijn met zeven a acht duizend rozen en knoppen. Hij heeft niet minder dan den-ent-wintig in omvang, de hoogte van den stam is circa twee meter en de stain of zoogenaamde wepel is vijf en een halven centimeter dik. De voorjaars-paardenmarkt te Sneek was vrij druk bezocht. De handel was levendig en de prijzen waren hoog. De aan- voer bedroeg p. m. 300 stuks. Aan den heer W. van 't Sant, grondeigenaar te Sliedrecht is dezer dagen te vergeefs 300 geboden voor een stier, siechts dertien maanden oudwelke op de laatstgehouden landbouwtentoonstelling te Dordrecht werd bekroond. In de Wershchowsky-grot, naby Olzowo, in het Russiscbe gouvernement Kjelze, heeft men een rijke guanobedding ont- dekt. Uit de scheikundige analyse is gebleken dat de kwaliteit van deze guanoniet alleeD voor de Peruaansche niet onder doetmaar zelfs beter is. Pruissische landeigenaars hebben reeds, naar men zegt, hunne agenten naar Olzowo gezonden, om de guano te koopen. Uit Apeldoorn wordt onder dagteekening van 3 Juny ge- schreven Het tijdstip voor de opening der tentoonstelling nadert. Reeds heeft de stoomfluit der machine van Ahlborn zich doen hooren en worden toebereidselen gemaakt voor de eerste boter- fabricatiedie elken dag der tentoonstelling voor het publiek zal te zien zijn. Reeds zijn keurmeesters druk bezig met de keuring der ingezondeo voorwerpen. Verscheidene autoriteiten en deputatien worden verwacht, terwijl ten gerieve van het talrijk publiekdat deze expositie zal bezoekende Oosterspoor en de Staatsspoor extra-treinen zullen doen loopenwaardoor men in staat zal zijn des avonds laat nog Amersfoort, Zwolle en Arnhem te bereiken. Hoewel de terreinen reeds afgesloten zijnis het ons vergund ge- worden even een kijkje te nemen, waardoor wij in staat zijn reeds mede te deelen, dat onder de groote iuzenders mogen gerekend worden de heeren Ahlborn, te Hildesheim; Bruno Tideman, teApeldoorn; Louis Nagel, te Arnhem; Boeke Huidekoper, te Groningen; O. Otterstede, te Munster; G. A. C. Radtke, te Hamburg, enz., alien met werktuigen voor zuivel- bereiding, vertegenwoordigende verscheidene vele honderd nnmmers. Aan inzendingen van kaas- en boterkleursel stremselvoorwerpen ter beoordeeling van melk en melk- producten ontbreekt het niet. Wy vermelden eene kostbare dtalage van den heer J. Kerbert, te Haarlem, alleen kaas- kleursel bevattend. De architekt der etalage heeft er eer van. Jammer dat kaas- en boterkleursels op tentoonstellingen mogen pronken. Beter ware het dat ze niet in de wereld waren. In de gymnastiekzaal der Hoogere Burgerschool, aan de opgeslagen gebouwen belendend, vindt men de kaas-etalages en een aantal andere voorwerpen. Onder deze laatste kunst- meststoffen hoefbeslag, landbouwzadengedroogde planten en grassen, producten van byenteeltenz., enz., alles even be- zienswaardig als merkwaardig. Aan divt-se versieringen ont breekt het natuurlijk ook niet: wapensgroen en vlaggen zijn niet gespaarden zoo binnen als buiten de gebouwen is alles smaakvol geetaleerd en aangelegd. Voor binnenversiering stond de heer N. J. A. Bakker, alhier, een prachtige verzameling blad-begonia's af, terwijl de heeren Henri van Lunteren Zoon, te Utrecht, ook kosteloos, het terrein daarbuiten smaakvol versierden. De heer W. J. M. de Heusalhierbeloofde mede een fliuke collectie sier- heesters en planten, terwijl ons heden teroorekwam, dat op Donderdag-avond het geheele tentoonstellingsterrein electrisch zal verlicht worden door den heer J. H. van Kotenuit Amsterdam, Het programma der tentoonstelling is als volgt: DiDgsdag 4 Junij 1878: Vergadering van het hoofdbestuur der „Geldersche Maatschappij van Landbouw" op het Raadhuis te Apeldoorndes avonds ten 8 ure. Woensdag 5 Junij: Algemeene vergadering in het gebouw van de Hoogere Burgerschooldes voormiddags ten 10 ure. Opening der tentoonstelling van zuivel en werktuigen totzuivel- bereiding, ten 1 ure. Sluiting ten 7 ure. Sectie-vergadering in het gebouw der Hoogere Burgerschool, des namiddags ten 2 ure. Matinee musicale op het terrein van 24 ure. Gemeenschappelijke maaltijd ten 5 ure in het hotel Apeldoorn. Concert des avonds ten 8 ure aan de cantine in het Oranjepark. Donderdag 6 Junij: Algemeene vergadering in het gebouw van de Hoogere Burgerschool, des voormiddags ten 10 ure. Tentoonstelling van zuivel enz. van 127 ure. Idem van paarden, rundvee, enz. van 123 ure. Uitreiking der pryzen ten 3 ure. Matinee musicale als voren van 24 ure. Concert ten 8 ure als voren. Vrijdag 7 Junij: Tentoonstelling van zuivel, enz. van 127 ure. Matinee musicale van 24 ure. Concert ten 8 ure. 4 Junij. In aansluiting aan het gisteren vermelde omtrent de tentoonstelling, kan heden nog iets meer worden mede- gedeeldaangezien de catalogue van inzendingen verschenen is; hieruit blijkt, dat bet getal inzendingen aan zuivel be- draagt 155 nommers, aan werktuigen tot zuivelbereiding 343 nrs.aan voedingstoffen 4 nrs.aan klompen 5 nrs.aan inzendingen ter opluistering voor deze afdeeling 257 nrs. (waar van de heer Bruno Tideman, alhier, alleen 124 nrs. inzond), aan paarden 167 nrs., aan rundvee 126 nrs. en ten slotte nog 6 nrs. ter opluistering bij deze. afdeeling, te zamen be- dragende 1064 nrs., wel een bewijs dat men gretig van deze gelegenheid gebruik maakte; en de inzenders hebben er waarlijk eer van, voor zoo ver men by een vlugtig rondzien kan nagaan. Donderdag namiddag, op den druksten dag, te gelijk met de tentoonstellingen (ook die van paarden en rundvee), zal ten 1 ure, op het terrein, nog een postduivenvlugt zijn van wege de Vereeniging Celeritasvan Arnhem. 0 Junij. Z. M. de Koning vereerde heden morgen de tentoonstelling van landbouw enz. met een bezoek.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1