- 96 - Landbouw. Gemengde Berigten. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij gedeelte grond, ter grootte van ongeveer 150 vierkante meters, uitmakende een gedeelte van het kadastrale perceel Sectie L, N°. 1198, voor het geheel groot 0,24,11 hectarenen gelegen in Sectie JJ, Kavel 1, onder dezelfde voorwaarden als aan K. Groenveld, boven genoemd. XXV. Komt in behandeling een adres van Reijer Groen veld, waarby hij vraagt dat aan hem in koop moge worden afgestaan een gedeelte dorpsgrond. Men besluit algemeen den gevraagden grond af te staan met dien ver9tande evenwel, dat de gevraagde oppervlakte grond zal worden gegeven 3'/2 meter, meer naar het achler- einde van het perceel, en zulks in verband met den aan B. Labrijn te verkoopen grond, ingevolge het zoo even geno- men besluit. Dien tengevolge wordt besloten Aan Reijer Groenveld te verkoopen een gedeelte grond ter grootte van ongeveer 5 59 vierkante meters, uitmakeDde een gedeelte van het kadastrale perceel Sectie L, N°. 1198, voor het geheel groot 0,24,11 hectaren, en gelegen in Sectie JJ, Kavel 1, eveneens onder dezelfde voorwaarden, hierbo- ven vermeld. De Vergadering wordt daarna gesloten. Capelle (Langstraat)12 Junij. De hooibouw is hier be- gonnen, en thans, begunstigd door het schoone weder, ziet men reeds enkele vrachten uitmuntend gewonnen hooi huis- waarts rijden. Was de verpachting van den oogst in het begin van Mei groot, algemeen gelooft men echter dat de opbrengst niet met die van het vorige jaar zal kunnen wedijveren. De lage landen vooral hebben te veel regengehad, waardoor het hooigras te veel is opgespild en het ondergras in zijn groei werd belemmerd. De verpachtingen van hooigras uit de hand geschieden nog dagelijks, en zoo als gewoonlijk, ziet men de zoogenaamde heiboeren in menigte naar de landerijen gaan, om te zoeken wat van bun gading is. De pachtprijs bedraagt van 80 tot 120 per hectare, naar kwaliteit en te berekenen kwantiteit. De handel in jarig hooi staat voor het oogenblik geheel stil. Waahvijk12 Junij. Het hooigras wordt in deze streek duur verpacht. Dat klinkt vreemd bij zulk een massa gras, als dit jaar op ongekende wijze gegroeid is. De oplossing is dezede zoogenaamde heiboeren pachten gewoonlijk nabij 's Hertogenbosch en in den polder van Bokhoven hun koe- hooidat daar puik is, en nu de maaitijd nadert, staan die prachtige grasvelden nog alien onder water. De eigenaars van onze polders genieten daardoor groot voordeel. Wij vragen intusschen Wanneer zal onze Regering toch eens zoodanige maatregelen nemen dat het land van Noord-Brabants hoofd- stad droog worde en de spoorlijn Zwaluwe's Hertogenbosch, die in deze treurige zaak alle opheldering geven kan, tot gewenschte verbetering kome! Varsseveld10 Junij. Onze ijmkers verheugen zich reeds in het vooruitzigt van een goede honigopbrengst. Sedertjaren zijn de bijen niet zoo vroeg vooruitgekomen als in het midden dezer lente. De korven zijn thans sterk bevolkten bij gunstig weder kan men elken dag bet zwermen verwachten. Texel12 Junij. Het getal uitgevoerde lammeren van ons eiland naar elders bedraagt circa twintig duizend stukswelke gemiddeld hebben opgebragt 12.50 per stuk, zoodat de ontvangst in het geheel is 2 '/2 ton gouds. Een mooi sommetje 1 Meppel11 Junij. De laatste groote grasverhuriug had denzelfden nitslag als de vorige, zoowel hier als elders in onze omstreken gehoudennamelijk dat dooreengenomen een derde minder bedongen werd dan in het vorige jaar. Goed gelegen gemest land bragt echter niet zooveel minder op. Ook hoog gelegen oeverlanden maakten nog een goede som; van de lagere daarentegen was de opbreng9t voor sommige stukken bijkans de helft minder dan in 1877. Het laatste ver- wondert niet, als men nagaat dat in de oeverlanden tusschen Meppel en Zwartsluis zooveel water 9taat, dat aan „hooijen" niet gedacht kan worden, zoolang, bij gedurige regenbuijen de wind west blijft. Asseil12 Junij. Met belangstelling leest men in deze ge- meente, dat er hier en daar reeds nieuwe aardappelen zijn aangeboden en dat men elders binnen weinige dagen dit nieuwe product aan de markt ter verkoop zal presenteren, want hoe- wel er van de ouden nog aanzienlijke partijen aan de markt worden gebragtis de kwaliteit over 't geheel beneden het middelmatige. Men treft onder de op de markt gekocbte bijna geene aan, die op den schotel eenig teeken van meel geven. Het is eene opmerking, die we hier nu in 't oogloopend, maar toch ieder jaar eenigermate kunnen makenin 't najaar worden er enkele partijen zoogenaamde digte aardappelen ver- kocht, in 't voorjaar daarentegen zijn de aangevoerde op de markt bijna alle zonder zigtbaar meel. Vanwaar dit verschijn- sel? Wij zoeken de naaste oorzaak in de weinige zorg, die onze landbouwers kunnen of widen besteden voor bet bewaren der aardappelen. In gaten in- of op den grond worden zij naar ons oordeel ten deele verbroeid. In 't najaar worden zij te vochtig weggeborgente vroeg digtgedekt en te lang met eene overmatige massa aarde voor de vorst beveiligd. Goed inge- rigte kelders treft men zelden by de landbouwers aan en van- daar dat de burgers, die reeds in Maart en April hun'voor- raad verbruikt hebben, naar even smakelijke aardappelen, als die hunner vvinterprovisiemoeten zoeken. Wij stemmentoe, dat er in 't vorige najaar door het langdurige natte weder weinig beste aardappelen warenmaar iets meer zorg voor het bewaren er van mogt men wel van menig landbouwer hopen, ook voor zijn eigen voordeel. Nijlliegeil12 Junij. Donderdag 4 Julij zal alhier eene tentoonstelling en keuring van paarden en rundvee worden gehoudendoor de afdeeling der Geldersche Maatschappij van Landbouw. Wageningen. De eerste kersenverkoopingen zijn alhier gehouden. Over het geheel werd minder besteed dan vorige jaren. Men koopt ze tegen p. m. 4 cent per half kilo aan den boom. Het plukken voor Engeland kan in het begin der volgende week aanvangen. De verzending van bessen is reeds begonnen. De oogst daarvan belooft even als die van kersen ruim te zijn. Haas en Waal. Men is hier nog lang na riiet van het kwelwater bevrijd. De lagere gedeelten der polders staan nog diep onder, en op vele plaatsen bevindt zich het vee nog op stal. Naar het zich laat aanzienzal er weinig goed hooi worden gewonnenwegens het vlotgras. Dingsdag II. is te Parijs de eerste zitting gehouden van het landbouwknndig congres. Meer dan vijftien-honderd land bouwers woonden haar bij. Ook de Kroonprins van Engeland was er bij tegenwoordig. Onder de bekroonden op de tentoonstelling te Apeldoorn vinden wij o. a.voor vaarspinkenmet den eersten prijs den beer D. de Koter qq.te Haarlemmermeer. Semper Virens geeft, voor de groote kultuur in het open veld, tegen de slakken als afdoend middel aan de hand, om alle groenten en den grond daartusschen te bestrooien met stof- drooge fijne kalk. Men bewerkstellige dit des morgens zeer vroeg, wanneer de dauw de planten en de aarde nog bevoch- tigt, en het heeft vooral den besten uitslagindien die bestrooi- jing een uur later nog eens herhaald wordt. De kalk is onge- bluschte, gemalen en uitgezeefde kluitkalk, ook wel bloem van kalk genaamd. Voor de tentoonstelling van voortbreng9elen uit het planten- rijk is, meldt I' Union de la Sarthenaar Parijs verzonden een eikenstam, die ter lengte van 4.25 meter een ornvang heeft van 5.33 meter en ruim 6000 kilo weegt. Uit het Noorden des lands wordt berigt, dat, wat niemand daar zich herinnert ooit gezien te hebben, nu is gebeurd, nl. dat de rogge er in de Meimaand bloeideOok met de aardappelen staat het er thans bijzonder goed. Aan inzenders van Nederlandsch vee ter Parijsche tentoon stelling zijn o. a. de volgende prijzen toegekend Voor Stierenle prijs aan de Vereeniging: Het Rundvee- stamboek-, 4e prijs aan den heer Klay te Mijdrecht. Voor Koeijen4e prijs aan de Vereeniging: Het rundvee- stamboek. Op die tentoonstellingwas o. a. een stier te zienden prins van Wales toebehoorendeen die hem, naar men zegt1400 pond sterling, dat is 18000, gekost heeft. Het vervoer van aardappelen, dat voor 14 dagen met kleine proefjes uit het Westland begon, krijgt nu met iederen dag meer uitbreiding. Zoogenaamde kinnetjes verschaffen reeds de gelegenheid om zich van de jonge vrucht te voorziendie, als het weer gunstig blijft, tegen de laatste helft van deze maand algemeen verkrijgbaar zal zijn; een verschil van een maand, vergeleken bij de larfste vier jaren. Ofschoon de bloem- kool, die gaarne somber en vochtig weer verdraagtniet tierig is geweest, staan de meeste veldgewassen voldoende. Ook de wijnstok miste in den laatsten tijd warmte om vooruit te komendoch de zomer moet nog beginnen en dan kan eerst met grond eenig oordeel deswege geveld worden. De heeren mr. W. van der Vliet, te Amsterdam, voor- zitter der Vereeniging voor de collectieve landbouw-inzending ter Parijsche Tentoonstelling, tevens jury-lid voor de landbouw- producten, C. J. van der Oudermeulen te Wassenaar, voor- zitter van Ae Hollandsche Maatschappij van Landbouwen H. M. Hartog, grondeigenaar en landbouwer, teBarneveld, zijn aan- gewezen om de Nederlandsche regering te vertegenwoordigen bij het van 10 tot 20 Junij te Parijs te houden Internationaal congres van landbouw. Uit de Betuwe schrijft men Met de jonge tabaksplantjes ziet het er op een aantal plaatsen treurig uit, en vooral van de slakken hebben deze byzonder veel geleden. Herhaaldelijk moest reeds worden in- gepoot en terwijl men andere jaren genoeg plantjes gratis kon bekomen, zijn thans voor geld byna niet meer verkrijgbaar. Het plukken van kersen voor Engeland is reeds aangevan- gen; eveneens de verzending van bessen. Voor kersen krijgt men 8 a 10 cent per half kilogram. Terwijl ons vee wordt uitgevoerd voor Engeland en andere landen, wordt van den anderen kant weer levend vee uit Amerika hier gei'mporteerd. Te Rotterdam is althans zulk een proef genomen en uitstekend geslaagd. Het vee is gaaf en goed te Rotterdam aangekomen. Yan HH. KK. HH. prins Frederik en prins Alexander, alsmede van de Ministers van Buitenlandsche Zakenvan Financien en van Kolonien, is berigt ontvangen, dat zij aan de uitnoodiging om het landbouwkundig congres te Assen bij te wonen niet kunnen voldoen. De 11 Junij door de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij in veiling gebragte 79.9270 beet. Koolzaadin den Noord- polder (polder VIII) onder Amsterdam hebben opgebragt 13.217. De Tilburgsche Ct. geeft de volgende cijfers, ten bewijze dat de water-toestand rondom 's Hertogenbosch zeer aanzien lijke schade veroorzaakt. „Door een doelmatige uitwatering in de omstreken van 's Boschzouden ongeveer vijflien-duizend hectaren wei- en hooiland gebaat worden, welke minstens 70 per hectare, alzoo uitmakende de kapitale som van 1.050,000zegge: een millioen vijftig-duizend guldenmeer opgebragt zouden heb ben, indien de landerijen op tijd droog geweest waren. Dit wat betreft de directe schade van de grondeigenaren. „Een raming te doen van de indirecte schade zou een onmogelykheid zijn, wyl bij gemis van wei en hooi de vee- teelt kwijnt, hetgeen noodzakelijk tot verarming van verschil- lende dorpen voertdaar °/l0 dezer beklagenswaardige en ongelukkige bevolking van en door het vee leeft". Wij wagen het, hieraan een opmerking toe te voegen. Indien het water werkelijk zulk een groote schade aanrigt, als hierboven onder cyfers wordt gebragt, waarom slaan de schade-lijdenden dan niet de handen ineen om voor een be- hoorlijke uitwatering te zorgen? Bezitten zij dan zoo weinig initiatief en energie, dat zij maar geduldig wachten tot het Rijk hun gronden drooglegt. Aan een berigt van den Nederlandschen konsul te Lubeck dd. 22 Mei, betreffende den stand der veldgewassen in de omstreken dier stad, wordt het volgende ontleend Terwijl gedurende de laatste jaren omstreeks het einde van April veel over den stand der wintergranen geklaagd werd, verneemt men in dit jaar dienaangaande bijna van alien kant niets dan goeds. De tarwe heeft zich reeds sterk ontwikkeld en staat over het algemeen buitengewoon fraai, zoodat men bij voortdurende gunstige weersgesteldheid een gezegenden oogst mag verwachten. De rogge gaf tot het begin van Mei niet minder grond tot schoone verwachtingenmaar sedert heeft zij op de ligtere gronden door nachtvorsten vrij wat schade geleden; op de zwaardere gronden heeft het gewas beter weerstand daaraan kunnen bieden. De oliezaden hebben den winter bijzonder goed doorgestaan en beginnen reeds te bloeijen. Schoon ook deze hier en daar iets van de nachtvorsten geleden hebben, is de stand toch over het algemeen bevredigend. Omtrent de zomergranen valt vooreerst nog niets anders te berigteudan dat zij over het algemeen onder gunstige om- standigheden zijn uitgezaaid. De in de laatste dagen geval- len regens zullen voor de goede ontwikkeling zeer bevorderlijk wezen. De klaver belooft eene buitengenoon rijke opbrengst, en ook aangaande de weilanden worden bevredigende berigten mede- gedeeld. Over het algemeen zijn de uitzigten van dien aarddat men bij eenigzins gunstige weersgesteldheid, op eenen in vergelijking met de laatst voorafgegane jaren veel rijksren oogst mag hopen. Semper Virens spreekt van den gevederden tuinman of den vogel-tuinier en zegt: „De meer en meer bekend wordende Italiaansche reiziger en natuuronderzoeker Beccari, die ook in den jongsten tijd een gedeelte van Nieuw-Guinea heeft be- zocht, deelde onlangs een belangwekkend feit mede van de eigenaardige gewoonte van den Amblyornis inornata of vogel- tuinier, welken hij aldaar aantrof. „Volgens hem bouwt die vogel als het ware een hutje op den vlakken grond dat hij met bloemen optooit en waarvoor hij een soort tuintje aanlegt, waarvan hij den grond met mos bedekt. Dit plekje versiert hij met vruchten bessen en bloemen, op zulk een eigenaardige en sierlijke wys gerangschiktdat men dien vogel onwillekeurig zeker schoonheidsgevoeleen aandrift of aanleg als tuinbouwkundige toekent. „Welk een opmerkelijke vingerwijzing der natuur, aan de zich noemende heeren der schepping, die ook wel hartstogtelijk naar een huis met een tuintje verlangen maar toch elke moeite, elke opoffering overbodig achten, om dat tuintje te maken tot een Eeden van hun hniselijk geluk." 1 1 I 1 .1"Ji Met de Pinksterdagen zijn, naar wij vernemen, te Amsterdam 71,000 personen per tramway vervoerd. Yerleden week is te Parijs een vreemdeling zijn hoed, waarin hij 7500 francs had geborgen, om zich voor afzetterij van die som te bewaren, van het hoofd en in de Seine gewaaid. Die hoed is echter later naar boven gehaald, nadat de eigenaar daarvan 500 francs had uitgeloofd aan hem, die hem zijn hoofddeksel terug- bezorgde. Yerscheidene duikers zijn hierop te water gegaan. Een hunner is het gelukt den hoed naar boven te brengen. De bank- biljetten zijn ongeschonden gebleven. De staart is thans niet alleen het meest begeerde en meest verzorgde sieraad der Chinezen, maar er wordt een veelsoortig gebruik van gemaakt. Hij is tot den rang van nuttig voorwerp verheven; de knecht stoft er de meubels mee afde scnoolmeester kastijdt er de ondeugende jongens mee de ezeldrijver zweept er zijne luije dieren mee voort; de levensmoede hangt er zich aan op de barbier gebruikt hem tot handvat, om den patient de goede houding te doen aannemen, en de beul grijpt er het hoofd des mis- dadigers aan vast, dien hij onthalzen moet. De staart, in zoo menigerlei opzigt dus van groote geriefelijkheiu, is alleen lastig voor de arbeiders, die hem soms om het hoofd moeten slingeren, als hij hen hindert. Het schip »het Yertrouwen", schipper Kok, van Amsterdam naar de Lemmer, is tusschen Urk en Kuinre gezonken. De schipper is levenloos aangebragt, terwijl de vrouw en het kind vermist zijn. Alleen de knecht is gered. Bij eene ontploffing in een kolenmijn te St.-Helens in Lan cashire (Groot-Brittanme) zijn, naar men vreest, 250 personen omgekomen. Ware het Journal des Debats" geen serieus blad, men zou moeite hebben het volgende te gelooven. Het meldt namelijk, dat deze week in de Maas, bij Givet, een snoek gevangen is, wegende 42 kilogram. Deze reusachtige snoek, van wiens wedergade men nooit gehoord heeft, is in het bassin van de u Place verte' te Givet ten toon gesteld. Hij verbruikt dagelijks gemiddeld 30 a 40 pond visch. De tentoonstelling te Parijs is Maandagjl. bezocht geworden door 198,709 personen. Het maximum op de tentoonstelling van 1867 werd bereikt met 172,000. Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat de moordenaar Jut in den voormiddag van den 12 dezer in het tuchthuis aldaar is over- ledenna sedert 10 Mei in de ziekenzaal verpleegd te zijn geworden. Drie levende walvisschen zijn met een stoomboot uit Canada te Liverpool aangebragt, bestemd voor de aquariums van Brighton, Manchester en Blackpool. Zij waren op de kusteu van Labrador gevangen en in houten kisten met zeewier gevuld en met een menigte gaten doorboord, aan boord gebragt. Te Liverpool aan gekomen, zijn zij als gewoon vrachtgoed per spoor naar de plaatsen hunner bestemming vervoerd. Aangaande de werkzaamheden der Amsterdamsche Kanadl-maat- schappij wordt ons het volgende medegedeeld: Het werk werd in April voortgezet met 620 tot 660 arbeiders j 7 tot 13 paarden, 2 locomotieven48 wagens, 19 of 20 stoom- baggervaartuigen, 56 grondschouwen en 13 of 14 sleepstoombooten. Bovendien het dubbele emmerbaggervaartuig n°. 5 van de Tyne in Engeland, met de daarbij behoorende 3 groote stoomklepsohouwen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2