1878. Vrijdag, 28 Junij. No. 26. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Landbouw. Gemengde Berlgten. Prijs van het A.bonnement: in het Jaar6.- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Een Verslag van de gehouden Feestviering te Haar- lemmermeer zullen wij morgen, in een Bijvoegsel, onzen Geabonneerden toezenden. DE GENERAAL GRANT, Brief aan de Redactie, van Mr. J. P. Amf.rsfoordt. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven II 4 A It L E M M E It M E E It Prjjs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. I'iterlfjk Woenadag Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. GEWEZEN VOORZITTER DER VeREENIGDE STATEN, in Haarlemmermeer. Mijne heeren! Gij vraagt my voor het Weekblad van Haarlemmermeer een eenigszins uitgebreid berigt omtrent het bezoek van Generaal Grant. Het is u van ouds bekcnd, dat ik meermalen mijne pen ter uwer beschikking stelde, en diensten trachtte te bewijzen, „tot Nut van 't Algemeen", zonder daarvoor geldelijke be- looning te verlangen. Sedert eenigen tyd ontvang ik de belooning van het publiek in anderen vorm. Wanneer ik door de gemeenten Sloten AmsterdamNicuwer-Amstel rijdwerpen de straatjongens rnijne paarden mijn rijtuig en mij met keijen zij doen dit zelfs als mijne echtgenoote naast mij zit. Niet lang geleden raakte een kei de slapen van mijn hoofdgelukkig dat mijn hoofd nog al hard is: klagten over deze behandeling bij policie, met aanduiding van den dader, hadden geen uitslag. Als ik een artikel schrijf voor een dagbladdoen mij onge- noemde schrijvers 4 hetzelfde wat de straatjongens met hnnne steenen doenzij trachten mij door allerlei hoon en beleedi- ging het leven te vergallen. Nog geen veertien dagen geleden bewees er een zonneklaar, dat ik van landbouvv geen het minste begrip heb, en mij het regt niet mag aanmatigen mijne meening te zeggen over het beheer van domeinen. Uit den Gemeenteraad ben ik geweerd lot twee malentoe; uit het bestuur van de Maatschappij van Laudbouw heeft men mij zedelyk gedwongen mijn afscheid te nemenwaar ik mij bemoeide met verbetering van het schoolwezen, met Liernur- stelsel enz., was beleediging, hoon, laster en miskenning mijn eenig loon de bladzyden van het Weekblad kunnen daarvan getuigen. Wilt gij een staaltje: zie hier den inhoud van een briefkaartje dat ik uit Amsterdam ontving, na een artikel, waarin ik eenige aanmerkingen had gemaakt over het ontscbepen van een dorschwerktuigvoor mij bestemd Amsterdam, IB Nov. 1877. „Ik erger me elken keer als ik in 't een of ander dagblad wat van uwe hand lees. Scbryf zooveel gewilt, maar wees niet zoo pedant." „Dat spreekt me nu weer van „mijn locomobiel", „mijn hooiwagens", „mijo dorschmachine" enz. Daarentegen van „Boeke Huydekoper mais mon Dieuc'est la „le langage d'un parvenu! In alle opzichten een boerAmsterdam is niet gemaakt voor uwe dorschmachines. Amsterdam wist ook niet dat gy zooveel geld hadt, al die zaken te kunnen koopenhoe „iemand soms aan geld komt, enz., veel minder dat ge zoo „mooi in een krant van een gemeente schrijven kondt, dieu „niets aangaat. Neem dit ad notam enzwijg! (Geteekend) „Zero nul." Waarde heeren van de Redactie, sedert lang heb ik traehten te doen, wat deze nul mij aanraadt; ik heb mij onthonden van invloed te willen uitoefenen bij verkiezingen voor Staten- Generaal, of bij Gemeenteraad; ik heb mij onthouden van te verschijnen op vergaderingen van de Maatschappij van Land- bouwik ga zelden meer ter kerkeen ben wars van alle bemoeijing op kerkelijk gebiedin de weinige geschriftendie ik op verzoek van uitgevers ten beste gaf, heb ik mij streng gehouden op wetenschappelyk gebieden deelde alleen mede de uitkomsten van persoonlijk onderzoek. Het heeft mij niet mogen belpen; steeds en op nieuw schijnt het, dat de minst verlichte schrijvers het voor hunnen pligt houden om mij te beleedigen. Nu zoude ik wel aan uw verzoek kunnen voldoen en u melden dat de heer en mevrouw Grant Haarlemmermeer hebben bezocht, under geleide van Jhr. Mr. Hoeuft van Velsen.den heer Boissevain en mevr, Wolterbeekin gezelscbap van twee dames Hope, uit Cheshire; dat mijnbeer zeer eenvoudig ge- kleed was in zomergewaaden mevrouw een zwarte japon droeg met een net stroohoedje; dat de Generaal de Badhoeve in hare bijzonderheden bezochten de landerijen rondreed dat zij verder aan den Lijnden door den Dijkgraaf van de Poll met eenige ververschingen werden opgewacbt; dat Jhr. Hoeuft van Velsen gezorgd haddat de ververschingendoor sommige gasten en hem-zelven medegebragt, op zijne hoeve aan de Hoofdvaart, keurig in het pronkvertrek der fraaije boerderij waren opgezet en zeer netjes werden voorgediend dat de hooge gasten verder over Halfweg, waar zij het stoom- gemaal bezochtenweder naar Amsterdam reden. Als ik u dat alles zal verteld hebben, komt uw weekblad netjes vol, en leeren uwe lezers iets, waarop alligt weinige aanmerkingen of hatelijkheden zouden zijn te zeggen, doch waardoor zy ook niet veel wyzer worden. Nu zoude ik wel eenige vragen kunnen gaan behandelen, b. v. of de Generaaldie er zich op beroemde oorspronkelijk een farmer te zijn, door zijne gesprekken toonde in het landbouw- vak een kenner te zijn, en wat hij over Hollandsche hooiber- gen het maaiwerktuig en den stoomploeg dacht. Ik zoude het antwoord kunnen melden op de vraag, die ik den Generaal deedwat de waren zouden zijnwaarin Nederland Amerika zal betalen, wanneer het onze markten overstroomt met goud, zilver, rundvee, graan boter, kaas en spek? Ik zoude het gesprek kunnen mededeelen dat ik met den Generaal hield over de waterlinie die Amsterdam verdedigt. Ik zoude kunnen mededeelen, hetgeen ik met den Generaal sprak over de verderfelijke Texas-koortsdie Nederland te vreezen heeft, nu het rundvee, uit Amerika aangevoerd, zon der eenig voorafgaand onderzoek of voorzorgover de Neder- landsche markten wordt verspreid; wat Nederland te wacbten heeft van the Hogcholera", het besmettelijk miltvuur der varkens, de trichinen, de Colorado-keversenz., die waar- schijnlijk spoedig door de scheper uit Amerika naar Nederland zullen worden aangevOeirt; over "<le Rwestie van de emancipate der Amerikaansche vrouwen en vele andere meer. Ik zoude b. v. nu ik bijna een halven dag gesproken heb met een gekozen president, over dezelfde vraagpuntenwaar- over ik vroeger sprak met onderscheidene gekroonde hoofden alligt eene kleine bijdrage kunnen leveren over de zoo dik- wijls betwiste vraag, of het voor een volk beter is aan ge- kozene dan aan erfelijke hoofden te moeten gehoorzamen? Maar indien ik nu over <;ene van alle deze vragen hier iets in het midden bragt, zoude ik alligt weder door velerlei Nullen gehouden voor vreeselijk pedant", en blootstaan aan hunne steenen en hunne scheldwoorden. Ik zal trachten aan dit gevaar te ontstiappen en doen wat mij zoo heuschelijk geraden is„ik zal zwijuen"; ik zal doen, zoo als ik by de feesten van Haarlemmermeer hoop te doen ik zal blijven op mijne hoeve, mij niet vertoonen, trachten niemand te hinderenin de hoop van daardoor voortaan aan spot, beleediging en minachting te ontkomen. Ik heb gezegd De uitslag van de door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder op Maandag 17 Junij 1878 gehouden aanbesteding voor het leveren en vervaardigen van duc-d'alven in de Ringvaart, is geweest, dat werd ingeschreven door: P. van Essen, te Haarlemmermeer, voor f 797. L. Kieviet, te idem, 825. Welk werk aan P. van Essen, als den laagsten inschrijver, is gegund. Van de door hetzelfde Collegie op gemelden datum gehou den aanbesteding van het onderhoud van ponten en roeibooten is aannemer geworden W. van der Tooren, te Halfweg, voor de som van 720. Ds. A. G. Reede, te Nieuw-Vennepheeft weder een be- roep ontvangen, en wel naar Oude Schild, op Texel. Den 22 Junij j. 1, werd deze gemeente vereerd met een bezoek van den oud-President der Vereenigde Staten van Amerika, de heer Grant, en echtgenoote. Na een bezoek gebragt te hebben aan de Badhoeveheb ben zij geruimen tijd vertoefd op de Bouwhoeve van Jhr. Mr. Hoeufft van Velsen. Den 24 dezer is een werkman van Gehrels, aan de Vijf- huizen, L. Vermeulen genaamd, door de hitte op het land overleden. van 19 tot 25 Junij 1878. GEBOREN Fredrikzoon van F. Maaskant en C. A. Kopje. Pie- terzoon van J. Otzen en A. Bakker. Bastiaan zoon van J. C. van Stam en G. E. van Gameren. Mariadochter van W. Jansen en J. van Warmerdam. Jan, zoon van W. Slootweg en M. van Smeerdijk. Simon zoon van K. Vlaar en M. P. Salman. Leendertzoon van H. de Rijk en E. C. Burgersdijk. Neeltjedoehter van N. Goudriaan en A. van Heeringon. Jan Dirk, zoon van W. C. de Jonge en S. van Weelden. Teunis zoon van J. F. Mesman en A. de Jong. Trijntje, dochter van G. Spaans en P. Westbroek. Johannes Franciscns Anto- niuszoon van A. Jongeneelen en G. Harding. Pieter zoon van L. van de Kommer en G. Zoet. Gerritjs dochter van G. W. van Wins- heijm en T. Straatman. Petrns zoon van H. Broxterman en 0. van Bavel. Aaltje dochter van C. Elsinga en J. Bogaard. OVERLEDEN Gerritoud 10 maanden zoon van J. van Rhijn en T. Klaarman. Albert, ond 17 dagen, zoon van H. Vonhoff en G. Gadaen. Dirkoud 6 dagen zoon van J. Hulsbos en L. van den Heuvel. Maria Wilhelmina oud 10 jaren dochter van C. Beers en A. Tol. Teunis, oud 2 dagen, zoon van J. F. Mesman en A. de Jong. Geertje ond 16 jaren dochter van C. van Wieringen en A. van Doom. Lodewijk Vermeulen oud 78 jaren weduwnaar van W. Kuiper. ONDERTROUWD geene. GEHUWD B. van Kooten met A. Rupke. M. Smit. C. Gravemaker met Bij de Hartldraverijden 27 dezer te Nieuw-Vennep ge houden, is de Eerste Prijs: een Voorwerp van Luxe ter waarde van omstreeks 300.behaald door den heer Ver- haren, te Amsterdam; pikeur P. Koek. De Tweede Prijs, een idem ter waarde van omstreeks f 100.door den heer Yisser, van Barendrecht; pikeur P. van Zanten. J Eibergen26 Junij. Sedert vijf weken staan de lage wei- landen onder water, hetgeen veroorzaakt is door den was van de Berkeldie door de vele regcns buitengewooo gezwollen is. Onze landlieden lijden daardoor groote schade. oc Arnhem26 Junij. De tentoonstelling van tuinbouw-voort- brengselen, tuinsieraden en pluimgedierte, 2730 Junij e. k. alhier in Musis Sacrum te houden, belooft zoo veel, als nog geene tentoonstelling te Arnhem van dezen aard gehouden, van zich deed verwachten. Zlltplieil25 Junij. Bij een landbouwer in deze gemeente heeft een zeug niet minder dan twintig biggen geworpeneene flinke aanwinst op den dag. Noordbroek26 Junij. De gevreesde varkensziekte begint reeds hier en daar weer offers te eischen. Met het oog daar- op dient vermelding, dat bij zeker landbouwer in dezen om- trek telkens wanneer zich het geringste spoor der ziekte doet kennen de varkens geheel en al met mosterd worden in- gewreven met dat gevolg, dat ze alsdan zouder uitzondering weer genezen en ook later even goed groeijen. Texel) 26 Junij. De prijzen van het hooigewas in pu- blieke veiling zijn niet lager dan het vorigejaar; het zonnige weder bevordert de exploitatie; de veldarbeid is dan ook in vollea gang. -Voor de vette of ongewnssen wol wordt1.05 per kilo gebodende veefokker geeft nog niet af. Op de Beusichemsche paardenmarkt waren aangevoerd 2325 paarden aan de lijn en 1866 op de stallen, ongerekend de 50 hengstenop de eerste dagen der markt aangevoerd. Hooge prijzen zijn er voor paarden besteed. Een prachtige Isabella-vos-hengst werd voor/3200 verkocht; de pryzen waren voor flinke paarden 850 a 950. Door buitenlandsche kooplieden is veel gekocht. Even als vroeger hebben duizenden belangstellenden en nieuwsgierigen zoowel uit den omtrek als uit meer verwijderde streken, deze gerenommeerde markt bezocht. De landbouwer J. Berghuis te Euvelgunne werddezer da gen aangenaam verrast: een van zijne vaarzen, die nog geen twee jaar oud is, wierp 2 kalveren van het mannelijk geslacht die beiden springlevend zyo. In het te Assen gehouden XXXIIe Nederlandsch landbuis- houdkundig congres is beslotendat het eerstvolgende eon- gres te 's Hertogenbosch zal worden gehouden. In het tijdperk van 19 Mei tot 15 Junij 1878 zijn, blij- kens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aangetast: in Gelderland 5 runderen in Zuid-Holland 55 in Noord-Holland 2 in Utrecht 1 in Friesland 1 totaal 62 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 84 runderen door die ziekte aangetast. De inschrijvingen voor het Nationaal Huldeblijk aan Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, bij zijn aanstaand huwelijk met prinses Marie van Pruissenzijn thans tot ongeveer 40 duizend gulden geklommen. Naar de Ilaarl. Ct.verneemt hebben de geemployeerden aan de Amsterdamselie Kanaal-Maatschappij aanzegging gekregendat

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1