Advertentien. Openbare Verkooping - 104 - Herijk van Maten en Gewigten. HAARLEMMERMEER. ong'eveer 13 Hectaren zeer welig in Gewas staande HAVER, ROGGE, PAARDE- BOOMEM, VLAS en TAR WE, ABSHAUBBIN'S WATTEN 2®?ste Staats-Lwtei'U. Prijzen f f M J tt 9 c z tr it b c De IJkletters zijn: Voor Maten en Gewigten Ij in den gewonen drukvorm, schuin gesteld. Voor Weeg'werk- tuigeil voor gewoon gebruik en van Gasnieters, de Koninklijke Kroon. Voor Weegwerktuigen voor fijnere wegingen eene Vijfstralige Ster. op de Polderkavels Sectie FF, N°s. 16,gelegen te Haarlemmermeer, zij wegens de voltooijing der werken met Mei 1879, hun eervol ontslag te wachten hebben. Met September a. s. zullen reeds vier van die beambten hun eervol ontslag bekomen. Te Beusichem aan bet veer is een zeer treffend ongeluk ge- beurd: terwijl 18 paarden werden overgezetsprongen er eenige uit de pont en slingerden 3 personen mede in het water; twee werden gered, maar de derde, zekere van Ginkel alliier, die op de marktdagen op het veer behulpzaam isverdween in de diepte eene zuster met 3 kinderen nalatende, wier broodwinner hij was. De paarden kwamen behouden aan den kant. Zondag morgenomstreeks half negen ureis een twaalf- jarige knaapdie zijne duiven wilde oplatenop de Prinsengracht bij de Spiegelgraoht te Amsterdamuit het zolderluik van de woning zijner ouders gevallen, en in bewusteloozenzorgelijken toestandper brancarddoor de politie naar het gasthuis vervoerd waar hij sedert is overleden. Men leest in het Londensche dagblad »the Globe": uit "Virginia City, in Nevada, wordt berigt, dat de stad langzaam en geleidelijk in Oostelijke rigting, bergafwaartsverschuift. De Gas- en Waterleiding-Maatschappijen worden dit vcrsckijnsel het best aan hunne buizen gewaar, en hebben er het meest van te lijden, Te Wolfaartsdijk is een merkwaardig konijn geboren met twee paardenpootjes. Te Amsterdam zal een melk inrigting worden geopenddie tegen 9 cents bij afhaling of 10 cents per liter bij be- zorging aan huis onvervalschte melk levert. Uit Gelderland zijn Zaturdag ruim 25.000 mandjes kersen naar Engeland gezonden. Bij gelegenheid van het Zeudingsfeestop Woensdag 3 Julij te Bennebroek, nabij het station Vogelenzang, te houden, zul len als sprekers optreden de volgende heeren: N. H. de Graaf, Predikant te Amsterdam, openingsredeW. H. J. Baart de la Faille, Predikant te Leiden; A. Brummelkamp, Predikant te Alkmaar; Dr. Cassel, Profe sor te Berlijn E. E. Gewin Bzn. Predikant te Abcoude Mr. P. Lijndrajer, van Arnhem; T. M. Looman, van Amsterdam; P. C. Van Oosterzee, Predikant te HeinoH. PiersonDirecteur der gestichten te HemmenM. Sjoers, Predikant te Dordrecht; Dr. J. J. P. ValetonIVolo- gisch Professor te Utrecht; A. Voorhoeve, predikant te Dedems- vaart: Jhr. Van Weede van Dijkveld, van Utrecht; J. P. G. Westhoif, Predikant te Amsterdam; Dr. A. C. J. Van Maasdijk Hzn.Predikant te Haarlemeerste afscheidsredeH. V. Hoger- zeilPredikant te Amsterdamslotrede. Op den 18deu Junij onweerde het te Parijs voor de dertigste maal in dertig dagen. Al dien tijd ging er geen dag voorbij zonder min of meer hevige regenbuijen, en de te velde staande oogst, die zeer gunstig stond, lijdt veel door al dit nat. Het hooi, dat reeds binnen zijn moest, ligt op zeer vele plaatsen ver- rot op het land. In de Oude Looijerstraat te Amsterdam is eene vrouw be- vallen van vier kinderenwaarvan echter drie kort na de geboorte zijn overleden, den volgende dag is ook het vierde kind gestorven. Voor het geregtshof te Valckeene stad in het llussische gouvernement Kharkow, zal eerstdaags een negenjarige knaap teregtstaandie zijne moeder verinoord tieeft. Deze eene weduwe had liefdesbetrekkmgeu met een ambtenaar uit hare woonplaats aangeknoopt, en toen de knaap zijne moeder te vergeefs smeekte de nagedachtenis zijns vaders in eere te houden, had hij het voor- nemen opgevat haar om het leven te brengen. Met eene bijl ge- wapend naderde hij het bed zijner moeder, maar durfde zijn plan eerst niet ten uitvoer brengen; bij zet'e zich neder op e n stoel en viel in slaap. Zoo vond hem zijne moeder, nog altijd met het moordtuig in de hand, bij haar out waken. Zij had echter geen argwaau en "sloeg geloof aan eene verklaringd e de knaap van zijne tegenwoordigheid gaf. Den volgenden nacht evenwel kwara hij terug en voltooide zijn misdrijf. Het lijk zijner moeder verborg hij in een den vorigen dag reeds door hem gegraven kuii. Een boogleeranr in het strafregt aan de universiteit te Kharkow heeft zich vrijwillig met zijne verdediging belast. Te New-York werd een spiritistisehe seance gehouden. De geest van Daniel Webster zou door de kamer wandelenzoodat men dien zienmaar niet hooren kon. Een scepticus had stilletjes den vlocr met kleine spijkers bestrooid. De geest verscheen, be- gon te loopenmaar b eef plotseling stilstaanterwijl hij de hand aan den voet bragt. Dit zelfde gebeurde nog een paar maal; ten slotte struikelde de geest en ging hij op den grond zitten, terwijl hij vree=-elijk begon te vloeken. Men begrijpt de consternatie der spiritisten. Te Eethen (Noord-Brabant) is een vechtpartij voorgevallen waarhij een man gedood en drie zwaar verwond werden. De aan- leiding tot die snijpartij was deze: eenige bezoekers van de her- bergwaar de strijd voorviel, dronken jenever, anderen bier; en nu wilde de eene club de andere dwingen van drank te veranderen De Ex-Kouing George V van Hannover is den 12den's mor- gens te zes urcn, te Parijs overleden. DERDE KLASSE. van f 100.en daarhoven Eerste Lijst. Nr. Prijs: Nr. Prijs Nr. Prijs 3041 400. 4726.. 200. 6712 100. 3790.. i. f 100. 5344.. r 100. 17387.... 100. 3904. u 100. 6200.. 100. 17576.... 1000. 3957.. r 400. Tweede Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs: 146.. 1000. 7834.. 200. 18136 1000. 2140.. 100. 8187.. 25000. 18467.... 400. 2228.. u 1000. 13163.. 5000. 19540.... 1000. 5876.. 1500. 15556. a 1500. 19686 2000. 7688.. 400. Derde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 3579.. 100. 14904. 100. 18148.... 100. 11050.. 100. 15786.. n 100. 18314.... 200. 14088. It 400. 16882. v 200. 19481. 100. 14255. 100. 17141.. 100. 20076... 100. Vierde Lijst: Geene prijzen van yi00 en daarenboven. Het is niet doenlijk ora een overzigt te geven van al het- geen op dien dag door de verschillende bedienaren der gods- dienst werd gesproken. Daarom bepaal ik mij tot de Hervorrnde derk te Hoofddorp te meer, omdat toch in de andere kerken in hoofdzaak wel hetzelfde zal gezegd zijn. Ds. van Griethuysen dan had tot tekst Psalm 66 vers 6a: Hij heeft de zee veranderd in het drooge." In korte trekken schetste spreker het Haarlemmermeer van voor 350 jaren; hoe het zich in den loop der jaren al meer en meer uitbreidde, totdat het in deze eeuw, bij eenen storm, zelfs de poorten der hoofdstad begon te naderenvoorts alle de nadeelen en de ongelukken die het steeds zich uitbrei- dende water veroorzaakte. Hij herinnerde hoe in de 16eeeuw Jan Adriaansz Leeghwater reeds de droogmaking van het meer aanbeval en ontwierp; hoe hij daarin werd gevolgd door Cruquius en van Lijnden, totdat eindelijk Z. M. Koning Willem I bij wet de droogmaking verordende. In 1839 werd reeds dadelijk met dat werk aangevangentoen de Hoog- Edele Heer van de Poll nabij Hillegom de eerste spade in den grond staktot het graven van de ringvaart, hetwelk de droogmaking moest voorafgaan. Spreker deelde vervolgens mede, hoe door Z. M. Koning Willem II beslist werd, dat de droogmaking zou geschieden door stooraen hoe in 1848 en 1849 de stoomgemalen LeegliwaterCruquius en Lijnden verrezen om dat werk te voleinden, terwijl in Julij 1852 onder de regering van Z. M. Koning Willem III, de blijmare weerklonk Het meer is droog." Spreker sloeg vervolgens een blik op de tegenwoordige ge- steldheid van Haarlemmermeer; hoe die vroegere binnenzee thans is herschapen in eene heerlijke landouw, met 14,000 bewonerswaar keurige weiden en rijke korenvelden zich aan het oog voordoenen die, als het ware, waarheid geven aan het wapen der gemeentegouden aren spruitende uit met zilver gekroonde baren", of, zoo als het devies zegt„goud uit schuim". Maar Ds. van Griethuijsen vergat ook niet er op te wijzen dat er ook in geestelijk opzigt reeds veel was gedaan. Hij wees er op dat reeds in December 1855 de prediking van het Evangelie in Haarlemmermeer was begonnen, het aller- eerst door Ds. Gewin, en dat reeds in 1858 de eerste Her vorrnde kerk, en wel te Hoofddorp, werd ingewijd, waar Ds. Tinholt de eerste predikant was, terwijl reeds in 1868 het tienjarig bestaan dier kerkelijke gemeente door Ds. van Wisselingh werd herdacht thans zijn er reeds drie Hervorrnde kerken, en wel te Hoofddorp, te Nieuw-Venuep en te Abenes (behalve die der andere gezindteD). Er bestaan dus in elk opzigt redenen van hooge tevreden- heid over het volbragte werkmaar niet minder redenen tot vurigen dank aan Hemdie dit grootsehe werk heeft doen gelukken en die Haarlemmermeer, zoo in geestelijk als stol- felijk opzigt, rijk heeft gezegend. Ernstig werd dan ook de gemeente vermaand tot dank aan Hem, die de bron is waaruit alle goede gavett ontspringen. Vervolgens stond spreker nog eenige oogenhlikken stil bij het in deze week te vieren feest. Hij wilde niet zeggen dat "men geen feest mag vien n maar het moest geheuren op waardige wijze; alles wat men deze week zou doen, moest geschieden tot eer en verheerlijking van Godmen moest zoo feestvierendat men zich niet behoefde te schamen over de gevolgen er van. Zeer gepast verzocht, hij dan ook te zingen, uit Gezang 9 vs. 3 en 5 Uw alziend' oogen Heer! doorloopen 't Heelalhoe groothoe uitgebreid Voor U ligt ieder schepsel open, En ieder punt van d' Eeuwigheid. O Gijdie 't a! weet op te noemen, Wat waswat iswat worden zal Wie kan naar cisch nw kennis roemen Goduw verstand heeft geen getal. Uw alziend' oog schrikt m' af van 'tkwade, Van zelfsbedrog en huichlarij Ik denk, Gods oogen slaan mij gade, Hoe diep ik ook verborgen zij. Voor Hem kan mij geen afgrond dekken Geen vnlsche schijn bedriegt Zijn oog, Dat oog zou mij nog schrik verwekken Waar 't mooglijk, dat ik d' aard ontvloog. Terwijl deze godsdienstige feestvierine werd besloten met een Lofzang, ter eere van God, naar Psalm 47 vs. 1, die vooral eenen diepen indruk maakte, wijl die als beurtzang werd aangehevennamelijk door de mannen het: Juicht, o volken 1 juicht; Handklapt, en betuigt Onzen God uw vreugd; Weest te zaslm verheugd. Daarna door de vrouwen Zingt des Hoogsten eer Buigt u voor Hem neer. Alles ducht "zijn kracht; Alles vree3t zijn magt. Terwijl eindelijk de geheele gemeente, staande, aanhief: Zijne Majesteit Maakt haar heerlijkheid Over 't rond der aard Wijd en zijd vermaard. Zoo werd in Haarlemmermeer ook op godsdienstige wijze het feest der droogmaking herdacht. Een Inwoner van Haarlemmermeer. FEESTVIERING TE HAARLEMMERMEER. Godsdienstige Wijding van iiet Feest. Den 26 en 27 Junij 1878 wordt te Haarlemmermeer feest gevierdter herdenking van de gewigtige gebeurtenis, dat in Julij 1852 het zoo lang gevreesde Haarlemmermeer werd ver- klaard te zijn droog". Het was zeker zeer gepastdat aan dat feest eene gods dienstige wijding werd gegeven; zulks geschiedde op Zondag 22 Junij in de verschillende kerken in Haarlemmermeer. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, in den ouderdom van ruim 82 jaren, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder, Mevrouw de Wed. A. VAN DER REEK VERMEULEN. WaalwijkUit aller naam 18 Junij 1878. A. VAN DER REEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer Gezien het besluit der Gedeputeerde Stalen van Noord- Holland van den 23 Jsinmirij 1878, ProvBlad N°. 12); Brengen ter kennis der Ingezetenen, dat de Her{jk der maten en Geirigten kosteloos zal plaats hebben op tijden en plaatsen als hieronder is vermeld. Aan den Lijnden: bij C. RENTENAAR, op Vrijdag 5 Julij 1878 van 11 tot 1 uur. Te Hoofddorp: bij K. KNIP, op Woensdag 10 Julij 1878 van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur; en op Donderdag 11 Julij 1878, van 8 tot 1 uur. Te Nieuw-Vennepen voor Nieuw-Vennepbij J. SLIJKERMAN op Vrijdag 12 Julij 1878 van 8 tot 11 uur. Te Nieuw-Vennepvoor Abbenes: bij J. SLIJKERMAN, op Vrijdag 12 Julij 1878 van 11 tot 1 uur. De belanghebbenden worden er tevens op gewezen 1°. dat zij verpligt zijn hunne Maten en Gewigtenb e- ho or lijk sclioong emaakt en in goeden staat, tot het ondergaan van den Herijk bij den TJker tijdens zijn verblijf in de Gemeente, tot het ondergaan van den Herijk te bezorgen 2°. dat, na het eindigen van den termijn van den Herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van Maten en Gewigten niet voorzien van de vereischte stempelmer- ken, VERBODEN EN STRAFBAARis volgens Art. 29 der Wet van 7 April 1869 Slaatsblad N°. 57); 3°. dat Maten en Gewigten, niet voldoende aan de voor- schriften der Wet, met een afkeuringsteeken worden gestempeld 4°. dat de niet joist bevonden Gewigtenwanneer die althans voor justeering vatbaar zijnzonder buiten- gewone herstelling, op verzoek van den belanghebbende worden gejusteerd tegen betaling der kosten volgens het tarief, vastgesteld bij Art. 4 van het Koninklijk besluit van 16 October 1869 (Slaatsblad N°. 160). 5°. dat van de gelegenheid tot Llerijk der Maten en Ge wigten tevens kan worden gebruik geinaakt tot stempe- ling der voorhanden AV E E G W E R K T IJ IG E N. Aldus vastgesteldafgekondigd en aangeplakt. Haarlemmermeer, 26 Junij 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. LANTZENDORFFERBurgemeester. D. EGGINK, Secretaris. op Dillgsdag 2 Julij 1878, des voormiddags 9 ure, in „DE NIEUWE HERBERGvan A. GOORDEN, aan den Aalsmeerderweg bij den Spaarnwouderwegten overstaan van den Notaris J. L. VAN DER MOER, van: aan den Spaarnwouder- en den Aalsmeerderweg, zulks in 44 Perceelenieder ongeveer groot 1.60.50 Hectnren, Bij uitgezette Biljetten omschreven, en op de zoo pas vermelde Kavels met Nommerpaaltjes aangeduid. De VRUCHTEN zijn dagelijks te bezigtigen, mils hiervoor verlof wordt gevraagd aan den Landbouwer P. VAN MER- RIENBOER, in de nabijheid er van wonende. Om Iulichtingen vervoege men zich aan het Kantoor van bovengemelden Notaris te Haarlemmermeerin het Hoofddorp. Door tusschenkomst van Mej. de Wed. J. A. VAN WIJK te Assenwordt mij gemelden tevens verzocht publiciteit te geven aan het navolgende feitDat een kind van den Heer J. MUSKE, te Assen, sedert lang ernstig lijdende was aan Rhumatiek; die immer zelfs in de geringste mate aan ge- noemde kwaal leed zal ligt begrijpendat geene moeite tot genezing is gespaard doch alle aangewende Geneesmiddelen stuitteu als gewoonlijk ook daar af op de klip van Rhumatiek tot dat men beproefde, welke met hare gewone zekerheid werkende, ook bij dat kind de pijnen slechts door het gebruik van e6a blad dezer Watten geheel en al deed verdwijnen. Het ia hier al weder bewezendat hoe zacbter de huid is, hoe geroakkelij- ker de pijnen zich laten uittrekkenderhalve is bij het appli- ceren dezer Watten het ontsluiten der huid door vlier of lindebloem zeer bevorderlijk aan het spoedig ontnemen der kwaal. In gevallen van huiduitslag, jeukbrand, roos, prik- keling in bet bloedbrandwonden, enz. enz.verstrekken ze tot-zekere genezing. De prys is 30 CeiltS per Blad, omwonden met een Biljet van Gebruiksaanwijzingonderteekend door mijHoofd-Depot- houder, A. BREETVELT Az., te Delft. En verder bij: J. POEN, Hoofddorp, Haarlemmermeer. J. J. BLOKKER, Nieuw-Vennep, Haarlemmermeer. II. MEIJER, Haarlem, in de Katoenbaal

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2