Weekblad van Haarlemmermeer, FEESTEN 107 - HAARLEMMERMEER. FEESTVIERING TE HOOFDDORP. N°. 1. N°. 2. LEEGHWATER. N°. 3r N°. 4. TOT HET van Vrijdag 28 Junij 1878 Nr. 26. TE Den 26 en 27 Junij 1878 werd te Haarlemmermeer het 25-Jarig Jubile der droogmaking feestelijk gevierd. De Fpesten op Zondag den 23 dezer met een dankdag aan- gevangen (zie ons hoofdnommergisteren uitgegeven)hadden YVoensdag en Donderdag 26 en 27 Juny plaats. Reeds den dag te voren kregen de dorpen een regt feeste lijk aanzienen ieder beijverde zich om door versieringen en het uitsteken van vlaggen van ingenomenheid met het Feest te doen blijken. Het Raadhuis midden in het Hoofddorp prijkte met groen en vlaggen, en was smaakvol versierd. Op de bruggen te Hoofddorp en Nieuw-Vennep waren fraaije Eerepoorten ge- plaatst en allerwegeu was men regt feestelijk gestemdduizende inwoners en vreemdelingen waren op de been. Deu 26 Junij, 's morgens ten 7 uur was het aantreden bepaald voor den te houden optogt. In de grootste orde ver- trok die van Hoofddorp naar Nieuw-Vennep en van daar terug naar Hoofddorp. Zy bestond uit: 1. Eerewacht te paard, 18 paarden. Aanvoerder den heer T. Folmer. 2. Een visschersschuit op wielenversierd met groen, waarin een visscber gezetenbezig met paling schoon- maken; getrokken door 2 paarden. 3. Zes visschers, in hunne eigenaardige kleederdragtte voet. 4. Commissarissen van Orde. 6. Zes polderjongensmede in hunne eigenaardige kleeder dragt, te voet. 6. Het vaandel van den polder, voorstellende een stoom- machine. 7. Eerewachten te paard, 18 paarden. 8. Een versierde wagen waarop een der stoommachines in het kleinalsmede een molentje. 9. Eerewachten6 paarden. 10. Het vaandel der gemeente 's morgens van het Raad huis afgehaald door een eerewacht. 11. Eenige eerewachten te paard. 12. Een wagen waarin eenige inuziekanten. 13. De Feest-Commissie, waarvan eenige leden in rijtuigen, anderen te paard. 14. Een versierde wagen met gertedscbappeu voor den landbouwgetrokken door 4 paarden. 15. Eerewachten, 18 paarden. 16. Een zaaimachine, getrokken door 2 paarden. 17. Een hooimnchine, getrokken door 2 paarden. 18. Eene stoomdorschmachine met locomobile, getrokken door 8 paarden. 19. Eerewachten, 20 paarden. 20. Eene versierde wagen, bespannen met 3 paarden, waarin 12 meisjes, uit de verschillende provincien, in hare eigenaardige kleederdragt. 21. Eerewachten, 20 paarden. 22. La'ndbouwwerkluigen. 23. Idem. 24. Eene versierde wagen, bespannen met 2 paarden, waarin melkgereedschappen en idem tot zuivelbereiding. 25. Eerewachten, 22 paarden, alles afgewisseld en begeleid door banieren, vaandels, vlaggen en dekoratien. Eene groote menigte volgde den stoet in rijtuigen. Bij de terugkomst van den optogt werd voor het Raadhuis stil gehouden. Aldaar bevonden zich een aantal leerlingen der openbare en bijzondere scholen te Hoofddorp en Nieuw-Vennep, die een viertal versjes op verdienstelijke wijze zongenonder de leiding van de onderwijzers Roosdorpvan Doom en Sprui- tenberg. Zij luidden aldus: WIJZEWien Nefirlandsch bloed, Kom Haarlem's Meerhef aan uw Red, Met blijdendankbren geest I Om 'tgeen ons aller hart geniet Op dit ons zilvren feest. Verhef den roem van 't fier geslacht, Dat rnstloos peinzen bleef, En 't renzenwerk met God volbragt: Den meerwolf hier verdreef. Ilet Meer is droog! Triomf, Hoezee!" Zoo klonk de blijde maar, En Holland jniehte dankbaar mee Voor vijf-en-twintig jaar. Lof aan Leeghwater's schrandren geest Aan Lijnd' en Cruquius eerl Hun kloek beleid schenkt ons dit feest In onze schoone Meer. Maar bovenal aan God de eer, Die vlijt en doorzigt loont; Hij zond Zijn zegen rijklijk neer, En heeft het werk bekroond. Houd, Heer! dit vruchtbaar erf in stand, Bewaak het van omhoog, En geef dat steeds ons goede land Uw gunst ervaren moog. De Meer van Haarlem, wijd en breed, Bleef knabblen aan het land, En deed gestaag een diepcr beet, En roofde klei en zand. De boeren riepenOch die plas Dat die maar leeggemale,.^ was En 't antwoord, dat zto'n klager greeg Was: „Domme jongen! schep haar leeg". Dat zeide een molenmakersbaas Bedreven in zijn vak De boeren maakten veel geraas Maar hielden hnn gemak En ook de Heeren van den Staat Belachten zulk een dwaze zaak En schoon de man ook boeken sclireef, De Meer beet daag'lijks rond en bleef. Maar 't helderdenkend nageslaeht Kwam tot een kloek basluit 't Gaf op verjaarde lessen acht En dreef den meerwolf uit. Nu zien wij kostlijk gras en graan Op d' omgeploegden meergrond staan En met des molenmakers naam, Smelt die van Koning Willem zaam. WIJZE: Oostenrijksch Volkslied. Loof den Heer in blijde seharen I Meerbewonersviert uu feest 't Is thans vijf-en-twintig jaren Dat de Meer is droog geweest. 't Grootschc werkhiei dndeiuomcn Door der vadren kloeke hand, Wilde God zoo heerlijk kroonen: Hij sehonk ons dit goede land. Waar nu 't feestlied zich mag paren Aan 't geruisch van 't heerlijk graan, Zag men eens de schepen varen, Hoorde men de golven slaan. 'tWoedend Meer, door niets te breid'len, Greep steeds dieper om zich rond; 'tKrachtigst pogen deed 't verijd'len, Roovend Hollands kostb'ren grond. Zie hoe schitt'ren nn die landen, Rijk belaan met graan en gras I Zie dat vee, die rappe handen Op den bodem van dien plas I Goud uit schuimend nat gedolven Loont des landmans noeste vlijt; Voile aren nit de golven Roemen 's Scheppers majesteit Feestgenootenblij gezongen! Nu geen liedgeen toon gespaard I 't Schoone oord, aan 'tMeer ontwrongen, Is die vrengd ten voile waard. En aan Uo Heer der Heeren I Die ons alien hebt verblijd Zij ons danklied onze eere Op dit zilv'ren feest gewjjd. WIJZE: Het Engelsche Volkslied. Waaidriekleur vrolijk uit Alom van Noord tot Zuid In Haarlem's meer I Elk zing nu blij van geest God is ons goed geweest Wij vieren dankbaar feest Zijn Naam ter eer I Lang was ons 't Meer te knap En roofde woest en rap, Nooit zat van buit. Toeh is de strijd gelukt Dit oord aan 't meer ontrukt De vijand heeft gebukt Zijn rijk was uit Triomfmijn Vaderland I Gij hebt den reus vermand Zoo lang gevreesd I In 't erf, waar welvaart woont, Zaagt gij uw strijd beloond Uw werk met eer bekroond Viert blijde feest I ZendHeer I op onze bee Op landmanvrucht en vee Uw zegen neer. Blijf, die Ge ons zijt geweest Geef op dit zilv'ren feest A1 't volk een dankb'ren geest. Lang leev' de Meer De Voorzitter der Feest-Commissie, de heer Bultmansprak een woord van dank, waarna de Optogt zich weder in be- weging zette, en, na nog een paar wegen in het Hoofddorp te zijn langs getrokken, zich weder outbond. Inmiddels was de Tentoonstelling geopend van PaardenVee Er waren te zamen 85 paarden, veulens en hengsten39 rnnderen1 zeug met 9 biggen1 beer, 6 biggen91 scha- pen, rammen en lammeren8 geiten en bokken, 1 schoffel- machiue, 2 dorschmachines1 karntredmolen3 wanmolens, 2 zaaimachines2 snijmachines4 ploegen 2 emmers4 zakken met graan, 2 duiven, 1 mand eyeren2 manden met kippen en 1 mand met van zaad geteelde aardappelen. De pryzen werden toegekend als volgt: Paarden. Hengsten van gekruist ras. le prijs, H. Meijer Dzn. Hengsten van inlandsch ras. le prijs, B. Biesheuvel. Merrien met veulengekruist. le prijs, J. van Wyk Wz. 2e H. F. Bultman. Prijs van het Bestuur, P. S. Zijlmans. Merrien met Veulen inlandsch. le prijs, P. Verkuijl. 2e J. van Zijverden. Pry's van het Bestuur, J. Kooij en G. Speijers Sr. Vier- of vijfjarige Paarden, gekruist. le prijs, P. S. Zijlmans. 2e W. Meijer. Vier- of vyf jarige Paarden, inlandsch. le prijs, C. Kamer. Driejarige Paarden, gekruist. le prijs, J. H. M. Evelein. 2e Gebr. Cardol. Driejarige Paarden inlandsch. le prys, C. Eijken. 2e G. Speijers. Prijs van het Bestuur, A. J. G. Timmermans Tweejarige Paarden, gekruist. le prijs, Gebr. Cardol. 2e H. F. Bultman. Tweejarige Paarden, inlandsch. le prijs, A. Suidgeest. 2e L. Enthoven. Prijs van het Bestuur C. van Dien. Eenjarige Paarden, gekruist. le prijs, P. S. Zijlmans. 2e P. Verkuijl. Prijs van het Bestuur, D. J. van den Heuvel. Eenjarige Paarden, inlandsch. le prijs, W. Clay. 2e L. Enthoven. Prijs van het Bestuur, J. van der Marel. Rundvee. Stieren van inlandsch ras. le prijs, N. Maaskant. 2e C. Molenaar. Pinkstieren, gekruist ras. le prijs, L. van der Helm. Pinkstieren, inlandsch ras. le prijs, H. F. Bultman. 2e W. Claij. Melkgevende Kalfkoeyen. le prijsGerbr. Claij. 2e G. Claij. Melkgevende Kalfschotten. 2e prijs, P. Kistemaker. Kalfvaarzeo. le prijs, Gerbr. Claij. 2e P. Knaap. Twee-jarige Ossen. le prijs, A. J. G, Timmermans. 2e P. 8. Zijlmans. Pinkvaarsen. le prijs, II. F. Bultman. 2e Cs. de Groot. Graskalveren. le prijs, W. Claij. 2e W. Clay. Schapen. Springrammenonverschillig welk ras. le prijs, Gerbr. Claij. 2e B. A. Baron van Verschner. Drie Schapen met Lammeren. le prijs, Baron van Verschuer. 2e Gerbr. Claij. Prijs van bet Bestuur, J. IJ. Ran,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 5