- 108 ■■■ft it W If FEESTVIERING TE NIEUW-VENNEP. Landbouw. C2emens;cle Herigten. 3 u g e z o u b c n. Het Kaasleb-extrakt van Dr. Chr. Hansen te Kopenhagen. WOT I *1# lH Zes Lamraerengekruist ras. le prijs, K. Knip. 2e Baron van Verscbuer. Varkens. Zeugen. le prijsW. Claij. 2e N. Maaskant. Zes Biggenniet ouder dan 8 weken. le prijs, W. Claij. Prijs van het Bestuur, Gerbr. Claij. Pluimgedierte. Zes Kippen met een Haan. le prijs, P. Kistemaker. 2e N. Maaskant. Geiten. Springbokken zonder horens. le prijs, Jan de Vries. Geiten zonder horens. le prijs, Joban Folmer. Prijs van het BestuurD. Klieft. Landbouwgereedschappen in Haarlemmermeer gemaakt. le prijs, H. KlnchSchoffelploeg. ?e L. M. den Ouden Hondenkarnmoleu. 2e L. M. den Ouden Dorschmachine met Treemolen. Tot opluistering. Voorwerpenniet gevraagd in het Programma. EereprijsG. J. J. Geertsema, Schoffelwerktuig. J. vau de Poll, Aardappelen uit Zaad geteeld. Prijs van het Bestuur, P. Kistemaker, Kippen-Eijeren. Eereprijs, P. Koppes, 18 stuks Wolvee. A. van der Laan 2 Ploegen. Prijs vau het Bestuur, R. Koopman Hitte-Veulen. m It C. BiesheuvelBoter. n P. Verkuijl, Eenjarig Paard. Eereprijs, J. W. Lantzendorffer2 Goudduiven. Prijs van het Bestuur, H. F. Bultman1 Vosbles Merrie. Eereprijs, J. J. 0. Bultman, 1 Bok gedresseerd. n J. IJ. Kan, Zwarte Hengst. Prijs van het Bestuur, P. van Dijk. Eereprijs, P. Kistemaker. P. Bier. M C. van Kempen. G. B. 't Hooft. Voorwerpen onbekend. 3e 4e 2e 3e 4e 2e Se 4e Na afloop der Tentoonstelling begonnen de Volksspelen. Daarbij werden Prijzen gewonnen door de navolgendeu. Sprietloopen (14 mededingers). le prijs, C. Bosman. 2e H. Geurts. van der Vlist. van Teulingen. Tobbesteken (14 mededingers). 1 e prijsvan den Berg. W. de Graaf. Heere Schaap. P. Luiten. Mastklimmen(14 mededingers). le prijs, J. Poortier. Boogaards. G. Dalkes. M. Versteeg. Ringrijden(11 mededingers). le prijs, H. Metz. 2e L. Tanis. 3e A. van den Berg. 4e Knibbe. Toen deze Volksvermaken waren afgeloopenbegon al spoedig de avond in te vallenen zag men de Illuminatien ontsteken. De aBn het Raadhuis met smaak aangebragte verlichting maakte een uitstekend effect, terwijl ook aan vele partikuliere woningen smaak voile en goed geslaagde verlichting was aangebragt. Het Vuurwerk dat ten 10 uur ontstokend werd, was schitterend, en ofschoon het moeijelijk wordt ora in dat op- zigt veel nieuws te geven, zoo was het merkbaar dat ieder- een zeer void aan was. Op deze wijze is de eerste dag der Feestviering voorbijge- gaan, morgen feest te Nieuw-Vennep. De Feest-Commissie heeft alles in eene betrekkelijk korten tijd moeten regelen en in orde brengendit in aanmerking nemendezal ieder haar gaarne den lof willen geven die haar regtmatig toekomt, want tot hiertoe is het feest uit- muntend geslaagd. De Commissie bestaat uit de heeren H. F. BULTMAN, Voorzitter. J. H. M. EVELEIN, Secretaris. N. T. DORBECK. N. MAASKANT. P. VERKUIJL. L. HOUTKOOPER. J. TENSEN. J. IJ. RAN. A. DE ZEEUW. C. BOS. Den 27 Junij 1878 werden de feesten voorlgezet te Nieuw-Vennep, onder begunstiging van even prachtig weer als den vorigen dag te Hoofddorp. Allereerst werden hier uitgevoerd de Volksspelen. De daarvoor beschikbaar gestelde prijzen werden behaald als volgt: Sprietloopen, (15 mededingers). le prijs, L. van den Berg. 2e F. Kroes. 3e Jb. Vreeken. 4e D. Dijt. 5e W. Hartman. 6e Kl. Laan. Ringrijden(10 mededingers). le prijsJ. van Haaster. 2e D. Groeneweg. 3e H. van Staveren. 4e N. van Staveren. Tobbesteken(6 mededingers). le prijsD. Groeneweg. 2e D. Dijt. 3e Job de Weerd. 4e J. van Groningen. 5e T. van Dam. Mastklimmen, (9 mededingers). le prijs, D. Klein. 2e Job de Weerd. 3e D. Groeneweg. 4e L. van den Berg. Daarna volgde de Harddraverij. Dertien paardenvan zessen klaar, namen daaraan deel. De Eerste Prijs werd behaald door het paard van den heer Verharen te Amsterdam, bereden door P. Koekde Tweede Prijs door dat van den heer Visser te Barendreeht, bereden door P. van Zanten. De Harddraverij liep in uitstekende orde af. Er waren duizende menschen aanwezig, alien regt feestelijk gestemd. Het des avonds oritstoken Vuurwerk slaagde zeer goed, en was schitterend, terwijl de illuminatie, vooral bij enkele ingezetenenprachtig was. Men had zich ook te Nieuw- Vennep, blijkbaarin elk opzigt beijverd, ora dit feest op waardige wijze te vieren. Zijn hierraede de feesten afgeloopen, aan alien zoo Inge zetenen als Feest-Commissie komt dank toe voor hetgeen door hen is gedaan. Brummen25 Junij. Het hier beslaande veefonds, dat zich niet alleen over ons dorp, maar ook over Cortenoever Rienderen en Voorstonden uitstrektblijft in gunstigen toestand verkeereo. Op 1 Mei jl. waren niet minder dan 253 runderen voor eene waarde van 31,010 ingesehreven. In de verga- dering van deelhebbers, dejter dagen in Spoorlust gehouden, is hu bepaalddat in geval de belanghebbenden der dorpen Hall en Eerbeek en diexder buuitschap Empe niet mogten slagen in hunne pogingen t®t oprigting vnn een ouderling vee fonds alsdan het dorp Hall in het veefonds Brummen zal worden opgenomen, Zwolle, 26 Junij. Door gekommitteerden uit verschillende laudbouwvereenigingen in Overijssel is alhier eene vergadering gehouden, om een adres te ontwerpen aan d.e Provinciate Staten dezer provincie, ten einde te trachten weder toezigt op de paardenfokkerij in het leven le roepen en daarvoor geldelijke premien uit te loven. De veredeling van het paardenras eischt met het oog op den tanenden handel in paarden, groote ver- betering. Wij juichen deze operatie zeer toe! De Nederlandsche afgevaardigde op het thans te Parijs ge houden landbouwcongresde heer Scholten van Aschat, heeft een rapport nitaebragt, over ons vee en wat daarmede in ver- band staat. Ilij toonde aan dat het melkgevend vermogen onzer koeijen achteruit gaat en schreef dt toe aan onvoldoen- de bemesting der landerijen. Tevens wees hij er op, dat onze boter op de Londensche markt niet meer zoo gezocht is als voorheen; daarom streefden de verschillende landbouwmaat- schappijen naar verbctering van dat product. Gedurende de eerste helft van de maand Junij zijn op de beestenmarkt van la Vilette (een wijk van Parijs) verkocht: 8833 ossen 398 stieren., 2323 koeijen 4245 kalveren 73758 schapen en 9598 varkens. lijke gewoonte van het jeneverdrinken nu reeds jaarlijks 31,240,000 ten offer brengtbehalve den koopprijs van ruira 16,000 hektoliter buitenlandsch gedistilleerd. Te bedroevender wordt dit cijfer, als men uit de officiele stati- stiek ontwaart, dat, terwijl het'Nederlandsche volk per hoofd der bevolking 71/g aan jenever verkwistaan rnndvleesch nog geen f 6'/5 per hoofd wordt besteed. In het aan Z. M. den koning aangeboden adres wordt vooral beperking van het aantal drankhuizen verzocht, orndat de ervaring in andere staten, o. a. in Engeland, geleerd heeft, dat overal waar men van overheidswege het aantal drankhuizen beperkthet mis- bruik van sterken drank evenredig afneemt. Het aantal drankhuizen toch is in Nederland buiten alle evenredigheid der bevolking; immers men treft in Pruissen 1 drankhuis op de 471 inwoners aan in Ierland 1 op de 415 inwoners, in Schotland 1 op de 223, in Engeland 1 op de 170, in Nederland 1 op de 83. Zelfs zijn er plaatsen in ons land, waar 1 drankhuis op de 70, 60, 50, 40 of 35, ja zelfs op 27 inwoners aangetroffen wordt, bv. Loenen a/d. Vecht 1 drankhuis op 77 inwoners. Smallingerland 73, Opsterland 61, Weststellingwerf 60, Sehoorl 59, Velzen 58, Bergen-op-Zoom 55, Ooststellingwerf 53, Halteren, Harder wijk en Oldemarkt ieder 51Oisterwijk 46 Sas-van-Gent 35Gorredijk 27 Men leest het volgende in de „Amst. Ct." Het algemeen bestuur van Multapatior s Bond tot bestrijding van het misbruik van bedwelmende dranken, heeft aan Z. M. den koning een adres gezondtn, met het ecrbiedig verzoek dat het Z. Mr moge behagen, weldra bij de volksvertegenwoordiging eene wet tot beteugeling van het misbruik van bedwelmende dranken te doen indienen. In eene „Bede om medewerking", tegelijk met een afschrift van het adres door het algemeen bestuur aan de afdeelingen vau den Bond verzonden, komen de volgende opgaven omtrent het drankverbruik en de opbrengst der accijnsen voor: Terwijl in de 4-05 branderijen van Nederland, ongerekend de 196 distilleerderijen, in 1873 reeds 576,219 hektoliter sterken drank werden vervaardigd, zijn sedert en het aantal branderijen en het aantal hektolitersbuiten alle evenredigheid met de toeneming der bevolking, schrikbarend gestegen. In 1875 bedroeg de opbrengst van den accijns op het binnen- en buitenlandsch gedistilleerd 18,707,338; in 1876 reeds 20,049,980; terwijl voor 1877 dat bedrag op de Staatsbegrooting werd geraamd op 22,116,000. In de eerste twee maanden van dit jaar bragt die accijns op 3,023,lo2 tegen f 2,856,699 in de eerste twee maanden vau verleden jaar. Het gebruik van het gedistilleerd per hoofd der bevolking is thans gestegen tot 8.38 liter; maar aangezien hoogstens 30 pet. van de bevolking als sterken drank gebruikend is aan te merken, wordt dit cijfer per hoofd van de eigenlijke gobruikers minstens 27.93 liter. Er zijn gemeenten in ons land, waar het gebruik buitensporig blijkt en per hoofd der bevolking (dus vrouwen, kirderen, zuige- lingen en zieken medegerekend) 16 1820 ja 26 liter bedraagt. Zoo b. v. te Eindhoven 16.25 liter, Spaarndam 16.90, Sneek 16.99, Leijerdorp 17.19, Ensehede 17.62, Leeuwarden 17.85, Rotterdam 18.48. Heusden 19.42, Appingadam 19.42, Groningen 19.58, Veur 20.97, Diemen 26.87. Verleden jaar zijn 388,000 hek toliter veracoijnsd. Rekeut men nu, dat de verbruiksprijs van den jeneverna de versnijdingdooreen gerekend 80 ct. per liter bedraagt, dan blijkt, dat Nederland aan de scliadelijke en jammer - Er wordt tegenwoordig zooveel gedaan om de zuivelberei- ding hier te lande te verbeteren en men is algemeen zoo er van doordrongen dat deze' belangrijke tak van nijverheid dringend verbetering behoeftdat iedere nieuwe vinding op dit gebied de algemeene aandacht verdient. Reeds herhaaldelijk heeft men gewezen op de vele tekort- komingende onhoudbaarheid eri de onzindelijkheid der stremsels die door de kaasmakers zelven, meestal volgens de oude tradionele volksrecepten vervaardigd worden, zoodat een altijd gelijkmatig werkend, zuiver en steeds vnn dezelfde sterkte blijvend lebbevocht in eene ware behoefte zoude voorzien. Dr. Holman zegt reeds in zijn Handboek voor den kaasmakerZuiver omgaan met zulke zelfstandigheden gaat beter in de werkplaats van den scheikundige dan iu die van den kaasmaker." Het ligt nu niet in onze bedoeling de verschillende kaasleb- extrakten die in de laatste jaren in den handel voorgekomen ziju, ieder afzonderlijk te bespreken wij wenschm alleen de aandacht te vestigen op het kaasleb-extrakt van Chr. Hansen te Kopenhagen, aangezien dit stremsel voor het deugelijksle en meest aanbevelenswaardige van alle fabriekaten gehouden en ook het meest algemeen gebruikt wordt. Chr. Hansens kaasleb-extrakt is naauwelijks 4 jaren in den handeldoch nu reeds algemeen gerenomeerd en verspreid aanbevolen door de meest bevoegde wetenschappelijke en practische mannen en op 15 verschillende landbouw-tentoon- stellingen met de hoogste medailles bekroond. Het is bijna ongeloofelijk welk een vlugt dit preparaat in weinig tijds genomen heeft. In Deneraarken wordt ongeveer 90 pet. der kaas met Hansens kaasleb-extrakt gemaakt. Ook in ZwedenZwitserland, DuitsohlandFrankrijk en Engeland wordt een zeer groot deel der kaas met dit extrakt bereid. In Amerika maakte dit fabriekaat zulk een buitengewonen opgang en de zendingen daarheen werden zoo enorm dat Hansen zich genoodzaakt zag uilsluitend voor het verbruik in Noord-Amerika een extra fabriek te New-York te bouwen welke fabriek sedert 1 Junij jl. in werking is. Sedert February van het vorige jaar wordt ook in ons land dit kaasleb-extrakt op grootere schaal ingevoerd en ieder die het gebruikte laat zich niet dan met den grootsten lof daar- over uit. Prof. Ad. Mayer, directeur van het proefstation der Rijks Landbouwschool te YVageningen, onderzocht h<-t reeds in het begin van het vorige jaar en heeft aan de heeren Orobio de Ca'stro C°. te Amsterdam, hoofdagenten van dit extrakt voor geheel Nederland, een zeer gunstig getuigschrift dienaan- gaaude gegeven. De heer Ad. Mayer noemt het onder anderen een zeer werkzaam met zovg bereid extrakt van die bestaud- deelen der dierlijke maagwelke ook bij de bereiding met "edroogde kalverleb op minder rationele wijze gebruikt wordt en dringt sterk er op aan dat alle kaasmakers het proberen. Een interessant stuk over het kaasleb-extrakt van Hansen vindt men in het Maandblad voor den Nederlandsc/ten Land- borne N°. 5, 1878 pag. 74, ook van de hand van prof, dr. Ad. Mayer. De sehrijver beveelt het wederom zeer aan zijne berekeningen maakte hij op den grondslag van f 1.46 per Liter; het was hem niet bekend dat sedert 1 Januarij de prijs op 1.05 per Liter verminderd was, zoodat de verhou- ding nog aanmerkelijk gunstiger was dan Prof. Maijer kon opgeven en veel gunstiger dan voor 2 jaren toen de 1°. af- deeling der Triesche Maatschappij van Landbouw er zich voor het eerst mede bezighield en ze toen reeds algemeen aanbeval, Ook aan voortreffelijke getnigschriften van de grootste Neder landsche kaasmakers ontbreekt het niet. Een zeer warm voorstander is Mr. J. P. Amersfoordt, te Haarlemmermeer. Genoemde Heer gebruikte sedert Junij 1877 uitsluitend Chr. Hansens kaasleb-extrakt en had sedert dien tijd aan geen enkel der kazen gebrek waarmede wij echter niet zeggen willen dat de gebreken der kaas in ieder geval door het stremsel veroorzaakt worden. Ook de heer W. Sluis te Beemster beveelt het gebruik van dit Kaasleb zeer aan. Het zoude ons te ver voeren in dien wij afzonderlijk over alle verschillende getuigschriften wilden spreken die Hansens fabrikaat hier te lande ontving. De Heeren Orobio de Castro Co. te Amsterdam bezitten daarvan een groot aantal alsmede eene zeer interessante verzameling stukken uit verschillende buiten" landsche Landbouwbladen. Genoemde Heeren hebben zich be reid verklaard deze stukken ter lezing te zenden aan diegenen die zich voor deze verbetering in de zuivelbereiding mogten interesseeren. Alleen willen wij nog mededeelen dat op de onlangs te Apel- doom gehoudene Zuiveltentoonstelling het kaaaleb-extract van Chr. Hansen (tentoongesteld door den Heer J. Schoouman te Yoorstomden bij Brummen met de Zilveren Medaille werd be kroond. Drukkerij van Bonga C°. Amsterdam,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 6