a 1878. Vrijdag, 5 Julij. UK 27. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. FEESTVIERING TE HAARLEMMERMEER. w* IPrijs van het Abonnement: in het Jaar6.— Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Haarlemmerliede en Spaarnwoude3 Julij. Door den Raad dezer gemeente is heden tot hoofd-onderwijzer aan de openbare lagere school in den Houtrakpolder benoemd de heer M. Sterk, te Delft. Landbouw. WW AARSE1MERMEER ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Ulterlifk Woentdag Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. Ten vervolge op ons verslag der feestviering en tot herstel van een enkele onjuistheid, vermelden wij nog het volgende: De spade, waarmede de voorzitter van de commissie van heheer en toezigt op de droogmaking van Haarlemmermeer, mr. F. van de Poll, het werk der droogmakerij heeft geopend, werd in de optogt gedragen door den heer C. Biesheuvelbij volgnummer 4 van de lijst. Deze spade was bereidwillig daartoe afgestaan door den geachten dijkgraaf, zoon van mr. F. van de Poll. Bij de opening van het feest gaf de voorzitter der feest- eomrnissie, de heer Bultman, onder meer, eenige data op die betrekking hebben op belangryke gebeurtenissen bij de droog making. Daarop deelde hij mede dat de voorzitter der com missie van beheer enz.op 5 Mei 1840 (niet in 1839) bij de hofstede Treslongachter Hillegomde eerste zoode stak voor het graven van de ringvaart. In de lijst van behaalde prijzen op de tentoonstelling van de afdeeling Haarlemmermeer der Hollandscbe Maatschappij van J.andbouw worden de heeren Kistemaker, Bier, van Kempen 't Hooft en van Dijk vermeld enkel als bekroond. Die bekrooningen werden toegekend: aan den heer P. Kiste maker, voor een ram; aan den heer P. Bier, voor een stier aan den heer C. van Kempen, voor een stier; aan den heer G. B. 't Hooft, voor een hoornloos rund; en aan den heer P. van Dijk voor een mostardplant. De feest-cmmissie heeft de ir.teekening op een „Gedenk- boek der Feestviering" opengesteld. Op den eersten feestdag hebben reeds bijna honderd inteekenaren hunne instemming met het plan der uitgave betoond. NIEUW-VENNEP. De geachte predikant te Nieuw-VennepDs. A. G. lleede beboorde onder hen die het initiatief namen om het gedenk- waardig feit der droogmaking feestelijk te herdenken. Als secretaris der eerste commissie nam hij een zeer ijverig deel nan de voorbereidende werkzaamheden en toen die commissie het mandaat meende te moeten neerleggenwns h(j weder bereidvaardig om de nieuwe commissie met raad en daad bij te staan. Van Ds. Reede mogt dus in de eerste plaats het nitspreken van eene kerkelijke feestrede worden verwacht, en die ver- wachting is niet beschaamd. Velen uit deze en naburige gemeenten hebben zich ter kerke begevepom onder zijn gehoor instemming te betuigen met de godsdienstige wijding van het feest, dat weldra vreugde en dankbaarheid in de harten van velen zal wekken. De geraeente stemde zich door het ziDgen van Gezang 12, vers 1 0 1 goedheid Gods 1 nooit regt geprezen Heet hij een menschdien Gij niet treft? Hoe snood ondankbaar rooet bij wezen Die 't hart niet vrolijk tot U heft! Neen 1 alles aan God dank te weten Zij steeds mijn pligt, mijn werk, mijn lied; De Heer heeft nimraer mij vergeten Vergeet, mijn ziel 1 den Heer ook niet! Ds. Reede begon met een hartelijken feestgroet aan alien die in Gods bedehuis waren gekomen om dankbaar enin de eerste plaats, Hem eere te gevendie de liefdevolle Be- stunrder van ons aller lot en leven is. Naar aanleiding van Psalm 8, vers 7: Gij doet hem heerschen over de werken Uwer handenGij hebt alles onder zijne voeten gezet," wees de voorganger er ophoe op nieuw door de droogmaking van Haarlemmermeer een treffend bewijs gegeven is van de grootheid van den mensch, het schepsel Gods. Daarna besprak hij het werk de vrucht de toekomst van de droog making. In het eerste deel werd de geschiedenis der droog making geschetst; in het tweede deel eene beschouwing'ge geven van wat de jeugdige gemeente op godsdienstig en maatschappelijk terrein heeft geleverdwat ze geworden is, hoeveel goeds genoten, hoeveel zegen verkregen werd. Op aandrang van den predikant vereenigde de gemeente zich in het loflied: Gezang 29, vers 4 en 6 Heer! hoevele blijde dagen Vloeiden zonder tegenheen, Zonder kommer, zonder klagen, Als een klare beek daarheen! Kwelde m' immer leed of zorgen 't Was slechts kort, en elken morgen Als mij nwe zon verhengt, Spelt ze mij vernieuwde vreugd. Van de veldenuit de stroomen, Uit de diepten van de zee, Uit de wolken, van de boomen, Deelt ge ons milden zegen mee; Jaren, maanden dagen, stonden Altijd, Vader! ondervonden Wij uw liefde, wij uw magt Eeuwig zij U eer gebragt! In het derde deel werd er op gewezen hoe schoon de toe komst der droogmaking zijn zal, indien ons denken ons willen, ons werken gerigt worde op vooiuitgangop ontwikkeling in Christelijke liefde. Verdraagzaamheid en zamenwerking ten goede moge daartoe hen bezielen die op den nieuw ontgonnen grond wonen en leven. Een innig dankgebed steeg op tot den Vader in den Hemel, en de gemeente sprak hare overtuiging en tevens haren wensch uit, door staande te zingen Psalm 133, vers 3: Waar liefde woont, gebiedt de Heer zijn zegen; Daar woont Hij zelf, daar wordt zijn heil verkregen, En 't leven tot in Eeuwigheid! Een Kerkganger. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolderte houden op Woensdag 10 Julij 1878 des morgens ten 10 urein het locaal van Staats, te Haarlem. 1. Medi-dtelingc.i. I. Iiapp-.it der' r luancieele Commis sie over de Rekening 1877. 3. Goedkeuring der Rekening van het Hulpfonds over 1877. 4. Vaststelling van eene le. Supplement-Begrooting 1878. 5. Benoeming eener Com missie van onderzoek der Begrooting voor 1879. 6. Voor- stel van het Dagelijksch Bestuur, om gemagtigd te worden tot het onderhands aanbesteden van eenige te verdiepen Vaarten en Togten. 7. Aanvrage van het Dagelijksch Bestuur, om meerdere gelden voor de herstelling der ketels aan den Leegh- icater en voor de kleine machine aan den Cruquius. 8. Aan vrage om magtiging voor het Dagelijksch Bestuur, tot het aan- gaan van eene huur-overeenkomst met de Heeren de Jong en J. G. Schone. Den 27 Junij 1878, des morgens ten half acht ure, is afgebrand de boerderij van en bewoond door C. Bruyn Yweg, Bennebroekerweg. In de boerderij was geborgen pi. m. 35,000 kilo hooi, en in den berg 26,000 kilo; mede zijn verbrand 60 hectoliter graan, 500 kazsnal de gereedschappen en een gedeelte van den inboedel. Alles was tegen brandschade verzekerd. Alleen de spuit van Hoofddorp heeft bij den brand dienst gedaan. van 26 Junij tot 2 Julij 1878. GEBOREN Eefjedochter van J. Stapel en G. Lewis. Jannetje dochter van M. Tulen en P. vanVelzen. Lambertns zoon van J. Krij- nen en G. van Regteren. Govert Pieter, zoon van P. Leendertse en L. Wisse. Wilhelmina, dochter van H. de Bruin en C. vanVelzen. Bartholomew zoon van P. Kaptijn on M. Romijn. Susannadochter van J. Flipse en J. de Vos. Maria Petronelladochter van A. Borst en N. van Laar. Lenadochter van A. C. van Hemert en J. van Andel. Lena, dochter van J. Jmanse en M. Romijn. Aaltje, doch ter van C. Gijzenberg en A. van der Meer. LEVENLOOS GEBOREN 1 Kind van M. Otte en C. Robijn. OVERLEDEN Arieond 8 wekenzoon van A. Bakker en M. ten Iloeve. Hyronimus van Hooff, oud 46 jaren, weduwnaar. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD H. D. Landwer Johan met A. van Schip. A. T. van Bavel met M. A. Verboon. G. Broers met W. H. Oldenburg. Het Provinciaal blad van Noord-Holland N°. 40 van 1878, bevat de volgende: Circulaire van 29 Mei N°. 29 4823, 1 afd. aan de Burgemeesters der gemeenten in Noord-Holland, be- treffende ontploffing van stoomketels. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft mij bij schrijven van 25 dezer N°. 55 afd. Handel en Nijver heid medegedeeld dat het hem uit verschillende berigten van de ingenieurs van het stoomwezen is gebleken, dat door de Burgemeesters, ingeval van ontploffing van stoomketels, niet altijd wordt voldaan aan art. 19 der wet van 28 Mei 1869 (staatsblad N°. 97), en de voorschriftengegeven bij aanschrij- vingen van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 29 Maart 1870 N°. 231, en 22 Maart 1 872 N°. 201, opgenomen in de provinciale bladen N°. 25 van 1870, en N°. 26 van 1872. Eerstgenoemde Minister heeft voorts opgemerkt dat dit ver- zuim, waardoor het eonstateren van den feitelijken toestand onrniddelijk na het ongeval onmogelijk wordt gemaaktveel- al het gevolg is van niet nakoming door de gebruikers der stoomtoestellenvan art. 18 der wet, tengevolge waarvan de burgemeesters onkundig blijven van hetgeen is voorgevallen. Ten verzoeke des Ministers heb ik de eer uwe aandacbt op het vorenstaande te vestigenen u uittenoodigen telkens wan- Deer overtreding van art. 18 der wet ter uwer kennis komt, door het oprnaken van proces-verbaaleene vervolging krnch- tens art. 24, sub. h, der wet te bevorderen. De Commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland Roell. Sloten (Noord-Holland), 8 Julij. De wethouder, de heer K. de Beurs, heeft voor zijn lidmantschap van den Raad bedankt. Groningen3 Julij. Het weder is de laatste tien dagen droog en zeer warm geweest, waardoor het rijp worden van den oogst snelle vorderingen heeft gemaakt. Met het snijden van koolzaad is hier en daar in het Oldambt een begin ge maakt en zal men spoedig algemeen daarmede bezig zijn. De verwachtingen omtrent de opbrengst zijn zeer uiteenloopend. In het Oldambt zullen vele stukken een zeer ruim beschot op- leverenvele ook niet meer dan middelmatig. Op het liooge- land verwacht men dooreen niet meer dan een middelmatigen oogst. Ook met wintergarst zal in de volgende week een begin met snijden kunnen worden gemaakt. Wanneer bet schoane weder aanhoudt, verwacht men dooreen van granen uitmuDtende kwaliteit, maar geen ruimen oogst. Capelle (Langstraat). Werd de hooibouw aanvankelijk eenig- zins vertraagdzonder dat die vertraging evenwel eenigen in- vloed op de kwaliteit uitoefendi, sedert de laatste acht dagen is het werk buitengewoon voorspoedig gegaan zoodat met het einde dezer week niet veel hooigras meer te vinrlen zal zijn. Over bet algemeen is de opbrengst goed, en ofsehoon die niet zoo buitengewoon groot is als ten vorigen jare, mag bet loch een zeer gunstig hooijaar genoemd worden, te meer, daar de kwaliteit slechts zelden zoo voorkomt. Van prijzen hoort men nog niets, docli het schelften aan het Oude Maasje is ook nog niet geschied. Zwolle3 Julij. Op de paardenmarktdie 2 8 Junij al- hier gehouden werd, was de aanvoer p. m. 180 stuks, met tragen handel. De groote drukte van den hooioogst was welligt de hoofdoorzaak. Voor le kwaliteit werkpaarden werd besteed f 365 a 550, voor 2e kwaliteit /125 a 290; voor le kwa liteit fokpaarden van 3 a 4 jaar 400 a 650, 2e kwaliteit 250 a 375, fiacre paarden voor Holland 120- a 200; poneys veel ter markt 60 a 150; veulens 80 it 125 voor de slagtbank bestemde 30 a 80. 'S IlertOg'eilbOSCh2 Julij. Het is heden reeds 2 Julij de tijd waarop audere jaren de hooioogst in het Boschveld in vollen gang of reeds gedeeltelijk geeindigd is en nog staat de polder voor een groot deel onder water. Elk uitzigt op den gewonen oogst is thans verdwenen en zelfs begint de hoop op een voordeeligen nagrasoogst bij velen zwakker te worden. Borknlo4 Julij. Ten einde onze streken van fliuke vol- bloed beeren te voorzien heeft de hier gevestigde afdeeling der „Geldersche Maatschappij van landbouw" twee jonge var- kens, zuiver Berkshire raset?n van het maunelijk en een van het vrouwel(jk geslacht, aangekocht. Tielerwaard3 Julij. Na de hevige hitte doet de regen der laatste dagen bijzonder goed aan de veldvruehten. Vooral de suikerbieten staan gunstig. Aardappelen worden al verkocht tegen f 4.50 a 5 de hectoliter. Met bet afzenden der kralen zal men spoedig beginnen. Noordbroek, 3 Julij. Was de toestand der zware klei- gronden na den natten winter zeer ongunstig te noemen door de bijzonder vruchtbare weersgesteldheid van dezen zomer kan men toch de gewassen Dog wel boven het middelmatige schatten. Het koolzaad is zwaar van peul en belooft dus een goede opbrengst. De veldboonen staan er zeer goed voor. Vooral gras is overvloedig. Hooi wordt verkocht tegen ongeveer f 16 het voer; wat een verbazend'verschi! maakt met vroegere prijzen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1