A dvertentie n. BERENDMARING. - 110 - Ilaarlemmermeer-Polder H e r ij k. Op 27 Junij jl. Gemengde Berigten. Het ONDERHOUD van Gebouweii, Bruggen, SclioeUingen enz., over het Jaar 1878 en de drie eerste maanden van 1879, in zeven onderscheiden Perceelen. is bij den Kastelein K. KNIP vermist: Eene KOUKOU Vogel Zeer veel vee zou hier nog in de weide kunnen worden uit- besteed; ware de veestapel maar wat grooter in deze omstreken. Dell Horn, 3 Julij. 't Is thans een groot genot buiten te wonen. Welige akkers, groene boomen Malsche weiden dartel vee Nieuwe boter, zoete mee Klare bronnen koele strooraen Frisscbe lnchten, overvloed Maken 't buiteDleven zoet." Wat een drukte, wat een leven thans op't vrijeblije veld Hier maaijers aan 't maaijen met zeisen of maaimachines; daar arbeiders, knechten en meiden aan 't hooijen; gind9 laadt men 't heerlijke hooi op den wagen om 't huiswaarts te voe- ren. Men komt handen te kort om zooveel werk te verrigten. Maaijen, hooijen, schuur en ta9ch Stapelen vol veldgewas," dat is thans het daaglijksch tijdverdrijfvan den nijveren landman. En, veel hooi komt er; in jaren is 't niet zoo ruim gewee9t. Ook de gladde melkkoeijen" hebben volopnergens is krapte. Stonden de granen voor eenigen tijd niet te goed ook daarin is reeds, dank zij 't gnnstige wedereene aanmer- kelijke verbetering gekomen. De uitslag der op 26 Junij gehouden veiling der Kanaal- Maatschappij is als volgt: Verkocht zijn 176.24.70 hectaren voor692,7 17 en niet gegund 54.44 hectaren. Nadat de laatste der wegens longziekte verdachte runder- koppels in Priesland was afgemaakt, deed zich in de laatst- verloopen week weder een ziektegeval voor onder de runderen van een eigenaar te Rauwerd, bij wiens buurman dezen winter ter zelfder oorzaak de algemeene afmaking is toegepast. Een nieuw bewijs voor den soms langen duur van het verborgen tijdperk der ziekte en een nieuwe prikkel tot voortdurende waakzaamheid ook al schijnt de overwinning reeds behaald. Door vele gemeente- en waterschapsbesturen uit het noord- oostelijke deel der provincie Noord-Brabant is een adres ge- rigt tot den Minister van Waterstaat enz.ter zake van den ono'elukkigen toestand, waarin deze streek verkeert ten aanzien van afwatering en dijkwezen. Dat adres is aan ZExc. ter band gesteld door eene kommissiebestaande uit de heeren mr. F. Baron van Rijckevorsel van KesselL. vanMeerwijk, VV. van Teeffelen en Jhr. L. van der Does de VYillebois, secretaris. Tegen slakken in broeibakken, kweek- en bloemkassen kent E. P. Meijer geen beter middel dan kommen of bakjes, tot ddn centimeter onder den rand met bier gevuld, ter gelyke hoogte met de run of aarde in te graven. Men zal over de uitkomst er van verbaasd zijn, schrijft bij in Semper Virens de slakken komen er van alle kanten gretig op aan en zijn in menigte te vangen en te dooden. In den beginne, toen ik dit middel aanwendde, had ik wel eens last van twee- beenige liefbebbers om hun den trek daartoe te benemen doe ik nu een kleine hoeveelheid zout in het bier en ook dit bleek tegen de laatsten een afdoend middel te zijn. Door den Nederlandschen konsul te Memel wordtdd. 13 Junij ten aanzien der vooruitzigten van den oogst het volgende inedegedeeld. De winter was zaeht en met het begin der lente stonden de veldgewassen over het geheel zeer goed. Latere naeht- vorsten bleven wel niet uit, maar over het algemeen was het weder tot hier toe, zoowel voor de winter- als zomergewassen gunstig, zoodat men, buiten onvoorziene tegenspoedenop een goeden oogst kan rekenen. De buitenplaats Welgelegen, nabij het dorp Ryswijk, door Z. M. den Koning kort geleden aangekocht, zal op Maandag 12 Augustus e. k. publiek worden verkocht. Wanneer hoenders in den winter met fijn gehakte en ge- kookte brandnetelbladen gevoederd worden, of wanneer men ze een weinig braodnetelzaad by het gewone voeder geeft, leggen ze den geheelen winter doormits ze in een warmen stal ge houden worden. Het braodnetelzaad oefent ook een uitstekenden invloed uit op de paardenwaarom de Denen, wier paarden erzooals men weet prachtig uitzien, dit zaad zorgvuldig verzamelendroogen en als bijvoeder geven. Te dien einde mengen ze 'smorgens en 'savonds een handvol onder de ha ver; de paarden worden daardoor vleezig en vet, en hnn haar krijgt een schoonen zijdeglans. Men wendt dit middel 3 maal in "de week aan en verkrygt daardoor de zoo begeerde uit- werking. De Nederlandsche Consul te Dresden berigt, onder dagtee- kening van 5 Juny, aangaande de verwachtingen van den oogst in Saksen hoofdzakelijk het volgende: Het einde van het jaar 1877 was niet ongunstig voor de landbouwwerkzaamheden. De langdurige winter bragt weinig vorst, maar van tijd tot tijd veel sneeuw die echter niet bleef liggen waardoor de velden wat nat werden. Ten gevolge daar- van bleven de gewassen hier en daar, vooral in de bergachtige streken achterlijk hetgeen evenwel door het heerlijke en vrucht- bare voorjaarsweder werd hersteld daar ook de weinige nacht- vorsten aldaar bijna geen schade hebben veroorzaakt. Op de lage akkers heeft de rogge door de nachtvorst eenig- zins geledenop de hoogere en daar waar de planten krach- tig stonden was dit niet het gevalen het gewas belooft een gunstigen oogst. De tarwe staat uitmuntend. Kool-en andere oliezaden staan zeer goed het eerstgenoemde heeft reeds uitgebloeid en belooft een goeden oogst. Aardappelen en andere knolgewassen staan goed en de hooi- oogst laat zich buitengewoon gunstig aanzien. De vruchtboomen hebben rijk en onder gunstige omstandig- heden gehloeid en veel vrucht aangezetmen mag een buiten- gewonen oogst verwachteu. Ook de wijnstok geeft grond tot goede vooruitzigten. De veestapel i9 zonder onheil door den winter gekomen. Door de Amsterdamsche Onmibusmaatschappij we-den gedurende het 2e kwartaal 1878 vervoerd 1,741,229 personen, tegen 1,246,003 personen gedurende hetzelfde tijdvak van 1877. In de gemeente Wymbritseradeel zijn verleden week drie per sonen aan een zonnesteek overleden. Ook zegt men, dat nog vier andere personen, ten gevolge van de hitte en overmatig dnnken, zijn gestorven. Ook te Meppel zijn, ten gevolge van de buitengewone warmte, onderscheidene personen, die in de omstreken in het hooiland werk- zaam waren en daarbij veel koud water dronken, ongesteld gewor- den en vond men zelfs een 14-jarig jongeling dood in het veld. Te Breda liep voor eenige dagen iemand met zijn moederloos kind ronduitroependeik ga mijn kind verdrinkenof wie wil het hebben?" Eene arme weduwe ontfermde zieh over de mi-han- delde kleine een lief driejarig meisje en nam haar mede naar hare woning. Zaturdag namiddag is te Ilpendam een hevige brand uit- gebarsten bij den gemeenteveldwaehter. Zeven buizen, bewoond door ne^en gezinnen, werden in de asch gelegd. Het hnis van den gemeente-ontvanger is verbrand. De boeken en de kas zijn gered. Het hulppostkantoor is verbrand, maar het archief gered. Er was naar de braudweer te Amsterdam om hulp geseind. De stoomspuit was nabij Ilpendam, toeu men den brand meester was. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. School, kerk en raadhuis zijn gespaard gebleven. Te Westkapelle is eene vrouw bevallen van drie gezonde jongens. Moeder en kroost zijn welvarend. De kantonwgter te 's Gravenhage heeft op edn dag 108 per sonen veroordeeld "wegens het zieh in kennelijk beschonken toestand bevinden op de openbare straat. Drie breeders van 13, 15 en 17 jaar, oppassende jongens, werkzaam aan de steenfabriek van den beer Marius van Haaften te Sliedrecht, begaven zich in het schaftuur te water om te zwem- men. Een hunner zinkt wee in de diepte, een tweede schiet toe om te helpen, doch wordt door den drenkeling bij de beenen ge- orepen en meegesleurd. De derde duikt ter redding zijner broeders onder, doch nioH zijne mocdige poging ook met den dood bekoopen. Het drietal werd spoedig opgehaald, doch de inmiddels toegesnelde geneeskundigen konden slechts den dood coustateren. Iemand te Amsterdam, die den 20 Mei 11. een door hem ge- vangen rot met petroleum begoot en daarna in brand stak, is door den" kantonregter tot eene geldboete van f 3, subsidiair een ge- vangenisstraf van drie dagen, veroordeeld. Te Parijs verwaeht men den Maharajah van Johore, een fabel- achti" rijk lndisch vorst. Onder zijne diamantcn is er een, genaamd Zonnesteen", zijnde een der tranen, die Brahma vergoot over de ongeregtigheden der menschen. Deze diamaut is meer dan 1 mil- lioen waard. Toen Yrijdag namiddag de schutterij-muziek, onder directie van den kapelmeester Joh. M. Coenen, zich op het Kattenburger- plein te Amsterdam liet hooren, stortte plotseling onder het slot- nommer de geheele kapel met de muziektent naar beneden, en verstomden op eens de welluidende t.oonen van het orkest. Onder de bevloering der tent schijnt een paal te zijn omgevallen, hetgeen, behalve een niet gering tumult, ten gevolge had, dat enkele per sonen aan voet, hand of aangezigt schrampen of kwetsuren bekwa- men, en dat vele instrumenten wcrdeu beschadigd. Voor den aanleg van een spoorbaanin de nabijheid van Berlijn moest een kleine familie begraafplaats worden onteigend. De beide kisten, die er zieh in bevonc'en, moesten getransporteerd worden en de 'daarmede be&te werifWStten kotiden limine nieuwsgierigheid - niet bedwingen om eens in de kisten te zien. In de eene vonden zii wcrkelijk het geraamte van den grootvader der familiemaar m de tweedein plaats van dat van den voor 13 jaren geleden gehuwden zoon, die op zijn 24ste jaar gestorven was, vond men een lederen met 7,and gevulde pop. Bij het onderzoek is geblekendat men te doen heeft met een daad vau afzetterij jegens eene buitenlandsche ver'ekeringmaatschappij. De quasi-doode zal waarschijnlijk aan gene zijde van den Oceaan de hem uitgekeerde verzekeriugssom verteren. Historiseh. Ondervvijzer. Waarom ben je gisterenmiddag niet in de school geweest Jan? Jan. (Na cenig aarzelen.) Vaderwas naar A meester. En nu was moeder bangdat hij weer dronken zou thiiis komen. Daarom moest ik hem een eindweegs te gemoet loopen. Arm kind! dat zijn vader de kroegen voorbij moest leiden Naauwelijks is overal1' horame obus" afgekekenof een jonge dame neemt dc rol over, laat zich uit een kanon schieten, en ma- noeuvreert ten slotte aan een trapeze, die zij m hare vaart heeft weten te grijpen. Reeds heeft heel Londen mile. Zazel toegejurclit. Thans wordt haar optredeu, ofopvliegen,hoe moet. men het noe- men in het Hippodrome" te Parijs aangekondigd. In twintig jaar was het te Londen niet zoo warm als in de afge- loopen week: 90° Fahrenheit" in de schaduw120° in de zon. Tusschen Wigan en Manchester werden de rails s-vornng gekromd zoodat het verkccr tijdelijk gestremd was. De rails waren blijkbaar te vast aan elkauder geschroefdzoodat zij zieh in de lengte met genoeg konden uitzetten. Te Alkmaar nam dezer dagen een man bij een winkelier een ham weg, die aan de deurpost was opgehangen. Bedaard stapte hij toen den winkel binnen deed den winkelier voorkomen en vroeg hem 't hammetje eens te wegen. Aan zijn verzoek werd voldaan en hij kreeg ten antwoorddat de ham een gewigt vertegenwoor- dWe van 10 kilogram. Op zijn vraag aan den winkelier hoeveel hi? versehuldigd was, kreeg hij ten antwoord: »Niets, gam gang maar." Natuurlijk verkeerde de winkelier in de niecning, dat de man 't weegloon wou betalen en niet dat hij een hammetje cadeau maakte. Ten 84-jarig vrouwtje dat in het Ouderaannen- en Vrou- wenhuis 1e Cuyk a/d. Maas gelmisvest is, heeft getracht door verdrin- king een einde aan haar leven te maken. Na zich stil uit het gesticlit verwijderd te hebbenis zij naar de Maas geloopenwaar zij zich na zich gedeeltelijk ontkleed te hebbente water begaf. Gelukkig konden eenige personen haar nog bij tijds redden. Als reden van haar noodlottig besluit gaf zij opdat zij zich in het gesticht niet op haar gemak gevoelde. In Darmstadt is dezer dagen een rijk man gestorven; zijn vermon-en bedraagt zegt men 15 millioen mark. De man had geen crezin en heeft nu alien, die hem in zijn leven kleine diensten hadden bewezen, in zijn testament bedaoht. Een groot aantal le»aten van 20,000 tot 100,000 mark maakt geheel onverwachts ve°el celukkigen. £en der bedachten, ten bedrage van 28,000 mark, is zelfs niet °te vinden. Indien, luidt het aan het slot van het tes tament, de regtmatige erfgeaamen ook maar de minste oppositie tegen 'deze legaten maken, dan vervalt het geheele vermogen aan de gemeente Darmstadt. Een Franschman, Payet genaamd, een zeer geoefend veloeipede- rijder, heeft op een velocipede de reis gedaan van Lyon naar Napels, over Turin, Genua, Lueca, Pisa, Livorno, Sienna, Viterbo, Civita.- Vecehia, Rome en de Pontijnsche moerassen. Hij heeft de reis volbra°t in lli dagen, en heeft elken dag tien uur gereden. Hy heeft "alzoo een afstand van 1500 kilometer in 115 uren afgelegd. De Shah van Perzie had Woensdag avond te Parijs wel ver brand kunnen zijn. Door welke oorzaak is nog niet opgehelderd, maar de canape in zijn salon was in brand geraakt. Hoewel men het vuur spoedig gebiuscht had, was het gerucht tocli reeds buiten het hotel onder het publiek verspreid, zoodat er in een oogenblik wel vijfhonderd personen voor het hotel waren zamengestroomd. Iemand te Dresden had een prachtigen bond aan den zoolo- gischen tuin te Parijs ten geschenke gegeven. Den volgenden dag wist de houd te ontsnappen, en er verliepen drie weken, zonder dat men te weten kwam waar bet dier gebleven was. Eindelijk kreeg de directeur een brief van den gewezen eigenaar te Dresden, die hem berigtte, dat de hond naar zijnen vorigen meester was teruggekeerd, en hem tevens verzooht het dier, waaraan hij nu om zijne voorbeeldige trouw bijzonder gehecht was, in zijn bezit te laten. De hond had alzoo een afstand van 300 mijlen afgelegd om weder in het vorige huis opgenomen te worden. In het Zwitsersche kanton Zurich is dezer dagen een zangers- feest geweest, dat voor zeer velen treurige gevolgen heeft opgeie- verd. Ruim driehonderd feestgenooten namelijk zijn deels op de terugreis, deels kort na hunne zamenkomst, ziek geworden, behalve een aantal arme kinderen, die voor de ramen van het feestgebouw gestaan en aldaar van eenige feestgenooten stukken worst hadden gekregen. Br zijn er zelfs reeds eenigen overleden, terwijl er nog velen gevaarlijk ziek liggen. Naar de verklaring der geneeskundigen is de ziekte veroorzaakt door het gebruik van worst en gebraden vleesch, dat bij het feestmaal werd rondgediend. De gasten, die van deze sehotels niet hebben genuttigd, zijn gezond gebleven. Bij den brand van de kerk te Raamsdonk had het volgend aandoenhjk feit plaats: Sedert onhengelijke tijden was er op het dak der kerk een ooijevaarsnestop dat nest zat bij den brand de oude met drie jongen, welke nog niet konden vliegeu. Toen de vonken op het nest begonnen te vallen, spreide de oude zijn vleu- gels uit om zijne jongen te beschermen, maar dit kon bij den aan- houdenden vuurregen niet lang duren. Eindelijk nam de oude een voor ebn zijne jongen in den snavel en bragt ze in de nabijheid in veiligheid. En de oude, die nog al erg gebrand was, en de jongenworden thans bij den heer Mr. Heereburgemeester van Raamsdonk verpleegd, Een onderwijzer bestrafte een jongen om zijn domheid. Hij was, toen hij zoo oud was, veel verder, veel meer gevat. De neuswijze jongen merkte opdat meester dan ook wel een beteren meester zou gehad hebben". Dat was toch anders nog al gevat. Ondertrouvcd KAREL EDIJARR VAN GRIETHI IJSEN Predicant te Haarlemmermeer MET SOPHIA MARIA ROOSDORP. Haarlemmermeer, 4 Julij 1878. Receptie-. ten Huize van de Bruid op Dingsdag 9 Julij, van 1 tot 4 uur; ten Huize van den Bruidegom op Donderdag 11 Julij, van 1 tot 4 uur. Vrienden en Bekenden gelieven deze algemeene Kennisgemn'g als bijzondere aan te merken. Ondertromved P. LEDEBOEK, Notaris MET J. C. VAN DEN ROUT. Aalsmeer3 Julij 1878. DIJKGRAAF en 11EEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder, zullen op Dingsdag 16 Julij 1878, des namiddags ten 1 ure, ter Seeretarie des Polders, in de Jansstraat te Hflui'feniin het OPENRAAR BIJ ENIvELE INSCHRIJ- VING AANBESTEDEN AANWUZING in loco zal plaats hebben voor de Per ceelen 1, 2, 4 en 5 op 11 Julij e. k.des morgens ten 10 ure, te beginnen aan de Vijfhnizen. En verder Perceelen 3, 6 en 7 den 12 Julij e. k.des morgens ten 10 ure, te beginnen bij Halfweg. BESTEKKEN en VOORWAARDEN zijn op franco aan- vrage kosteloos verkrijgbaarter Seeretarie des Polders en liggen op de gebruikelijke Plaatsen ter lezing. INLICHTINGEN zijn te bekomen bij den Hoofd-Opzigter te Haarlem, en bij de Opzigters in dea Polder. Haarlem, 4 Julij 1878. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmer meer maken bij deze nader bekend, dat de HERIJK van MA TEN en GEWIGTEN en WEEGWERKTUIGEN op 10 en 11 Julij, te MMoofddorpNIET zal plaats heb ben ten huize van K. KNIPmaar tCll liuizc Villi J. DE VRIES. Haarlemmermeer, 3 Julij 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. LANTZENDORFFERBurgemeester. D. EGGINK, Secretaris. Wie dezelve terug brengt, of aanwijzing daaromtrent kan doen, kan op eene BELOONING van 2.50 rekenen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2