1878 Vrijdag, 12 Julij No. 28. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Haarlcmmermcer-Poldcr. Haarlemmermeer. Landbouw. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.- Prijs der Advertentidn van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. mid i ih i i. i VERGADERING van HOOFD-INGELANDEN Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven II A .1 II L E M M E It M E EII Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ABLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFF.NDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Uiterl{Jk Woentdag GmWUVtetters worden naar hare plaatsruimte berekend. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer-.^ polderhebben benoemd tot Opzig'ter van dien Polder, ter stand- plaats Lyndenden Heer E. VAN ERKEL, thans buitengewoon Opzigter bij den aanleg van Stnatsspoonvegen te Amsterdam. van den Haarlemmermeerpolder, op Woensdag den 20sten February 1878, des morgens ten 10 urein het Lokaal van Staats, te Haarlem. Foorzitter: Jhr. J. W. M. van de Foil. Tegenwoordig 20, later 21 leden, als: De Heeren Mr. J, P. Amersfoordt, Jhr. J. W. M. van de Poll, A. J. G. Timmermans, P. Knaap Gz., Mr. J. P. A. Teding van Berkhout, Mr. J. D. Viruly, Jhr. P. M. G. vonFisenne, Jhr. Mr. J. A. Repelaer, J. A. E. Baron van Ittersum, J. Blokland Jz.A. Wijnands Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, H. A. Hanedoes, J. G. Schone, Jhr. W. A. L. Mock, Mr. T. L. L. Prins, H. van Wickevoort Crommelin, J. J. Korthals, P. Langerhuizen Lz.Dr. C. E. Heynsius, en later C. W. Graaf van Limburg Stirum, terwijl van Jhr. J. B. van Merlen kennisgeving is ontvan- gendat hij deze Vergadering niet kou bijwonen. I. De Voorzitter opent de Vergadering; de Notulen van 19 December 1877 worden gelezen en goedgekeurd. II. De volgende mededeelingen worden gedaana. dat de kas van den Penningmeester op den 18den February jl. eene waarde aanwees van 49,199.42 /2zijnde van dit bedrag 40,000.in prolongate bij de Haarlemsche Bank belegd b. dat de voorraad steenkolen aan de diverse stoomtuigen bedraagt 38400 hectoliter, terwijl voor den Leeghwater 175 kar en voor den Lijnden 354 kar in lossing zijn; c. dat, naar aanleiding van het vroeger besluit dezer Vergadering, gelegenheid is gegeven aan die personenwelke gedeelten ringdijk voor 3 jaren in huur verlangden, om zich te ver- klaren of door hen genoegen wordt genomen met de door het Bestuur gistelde voorwaarden van verhuur, waarmede niemand der aanvragers zich heeft kunnen vereenigenuitge- nomen de persoon van P. Post; d. dat vnn Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland de goedkeuring is ontvangen op de Begrooting des Polders voor het dienstjaar 1878; e. dat sedert de vorige Vergadering een bedrag van/364.22 /2 is ontvangen als opbreijgst van boomenverkoopingdat volgets opgaaf vnn den Opzigter J. G. Michielse, de on- kosten voor ligting van het in de ringvaart gezonken vaartuig ongeveer f 254.18 bedragen en op dat vaartuig van vvege den Polder beslag is gelegd tot goedmaking der kosten. III. W ordt aan de orde gesteld een voorstel tot verkoop van een gedeelte grond aan W. van der Toorn; gelegen bij Halfweg, in het geheel groot 37 aren 10 centiaren, bekend bij het Kadaster onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude Sectie M, N°. 719 en 578 respectivelijk groot 8 aren 10 centiaren en 29 aren, tegen een prijs van 4000.per hectare vrijgeld. Nadat de Finantieele Commissie uit Hoofd-Ingelandendie deze zaak heeft onderzochtadviseerde om het verzoek toe te staanwordt dienovereenkomstig besloten. IV. Volgt een voorstelnaar aanleiding van het Adres van den Heer P. S. Zijlmans Landbouwerwonende alhier, Sectie EE, en H. Kooi en H. Groenenberg wonende in Sectie FF, houdende het eerbiedig verzoek om ten hunnen koste en zonder de minste belemmering het overvloedige hevelwater, dat anders in den Aalsmeerdertogt stroomt, kunstraatig te mogen invoeren, bij voorbeeld, met een draaigoot in de kavels N°. 7 8 en 9 gelegen in de Sectie FFAdressanten zouden daardoor hunnen waterstand met ongeveer 25 centi meters kunnen vei hoogenhetgeen een aanmerkelijk belang is voor de talrijke koppels vee, ongeveer 70 stuks, die op gemeld land worden gehouden. Zij vleijen zich hierop eene gunstige beschikking te mogen ontvangenterwijl naar hunne bescheiden meening het verzoek noch met het een of ander bezwaar in verband staat, en de Heeren Hanedoes en Speijers hunne goedkeuring hebben gegeven om den waterloop boven op hutine schutting te doen plaatsen. De Hoofd-Opzigter heeft daarop het navolgende rapport uitgebragt „De landerijen, wnarvoor men hier inlating van hevelwater vraagtkavels 78 en 9Sectie FFzijn gelegen op eene hoogte tusschen 3.95 en 4.25 M. A.P. en vallen dus volstrekt niet in de termen voor de vergunning tot water-in- lfrfiiig1, gestelfl door Hoofd-Ingelanden in 1S69, toen besloten werda&.'land geheel of grootendeels op 3.80 M. A.P. (tjians 3.§5 M.) of hooger zulke vergunning kon verkrijgen. Ook ia" het.;zeer ongeraden aan land als dat van adressanten, inlating viti^,' hevelwater te gaan vergunnen want op de hoogte vari dit land of hooger ligt een zoo groot gedeelte des pol ders dat de gevolgen van die vergunning bezwaarlijk tc voor- zienmaar in elk geval voor het algemeen zeer bezwaarlijk zullen wezen. Adressanten spreken van hevelwater in Sectie FF, dat in den Aalsmeerdertogt stroomt. Van den Opzigter J. G. Michielse heb ik vernoraen, dat iuderdaad in dezen zomer de dammendie hier het hevelwater moeten keeren hebben overgeloopen. Dit overloopen geeft blijk van een zeer verkeerd gebruik van het hevelwater en is geheel in strijd met de bedoelingen van het Polderbestuurtoen dit bestuur inlating van hevelwater vergunde. Geen groot nadeel is het, dat op oogenblikkenwaarin de geheele polderboezem door water-inlating aan de machines gevoed wordt, tevens eenig hevelwater in een poldertogt stroomt, wat intusschen moeijelijk te controleren valtmaar zeer tegen het algemeen belang is het, dat het gedrenkte land, blijkens het overloopen der dammen, een onmatig groote hoeveelheid water heeft inge- nomcn, want bij de allereerste regenbui zal dan ook een onmatig groote hoeveelheid op eens door dat gedrenkte land op den polderboezem worden gebragt en volstrekt niet ten onregte klagen nu de laaglanders, dat zij dientengevolge, bij voorbeeld bij den onlangs gevallen regenbenadeeld zijn. Ik meen uwe aandacht op deze zaak te moeten vestigen. De thans bestaande toestanden zijn bttkbaar niet heel enalgoed, en nu er langzamerhand zooveel Vwels zijn gekomen en nog voortdurend meer hevels gevraagd wordenis het zeer we^schelyk die toestanden in orde te brengen". Dykgraaf en Heemraden hebben het verzoek in ernstige overweging genomen, omdat het hier een beginsel betreft, en, zoo het verzoek wordt ingewilligdhet spoedig door andere gevolgd zal worden. Zij hebben daarom adressanten verwezen naar deze Vergade ring, daar zij van oordeel zijn dat de beslissing in deze Ver gadering behoort, en is het tegenwoordig adres. daarvan het gevolg. Over deze zaak voeren de Heeren P. Knaap Gz.J. G- Schone, H. A. Hanedoes, Jhr. XV. A. L. Mock, H. van Wickevoort Crommelin, Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, P. Langerhuizen Lz.Dr. C. E. Heynsius, Mr. J. P. Amersfoordt en de Voorzitter het vvoordna al hetwelk Jhr. Mr. J. W. II. Rutgers van Rozenburg voorstelt het verzoek bij wijze van proefneming toe te staan tot weder- opzeggens toeen waarbij het waterpeil voor de kavelsloot nader met den Heer II. A. Hanedoes als belanghebbende moet worden geregeld. Dit voorstel in stemming gebragt, wordt met 20 stemmen tegen 1, die van den Heer Dr. C. E. Heynsius, aangenomen. V. Wordt gelezen een voorstel op het adres van J. Oost- wouder, verzoekende om door aankoop eigennar te worden van een strookje grond gelegen tusschen den Veldweg en zijn land. De Hoofdopzigter heeft daaromtrent gerapporteerddat het verkoopen van het bedoeld stukje grond in het belang van een goede grensscheiding wenschelyk is. Feitelijk is deze sloot meer dan een halve sloot. Daar Oostwouder er 5.voor geven wil, eene sora die hoog te noemen is voor wat hij krijgen zaladviseert hij hem den grond voor dien prijs over te doen. Hetgeen zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. VI. Volgt een voorstel op het verzoek van J. de Konixg, tot het koopen van veenslik. Vermits echter twee dagen voor deze Vergadering een be- rigt van dpn Heer de Koning is ingekomen, dat hij door verkoop van zyn land van het aangevraagde veenslik afziet vervalt de behandeling van dit punt van de Agenda. Wordt vervolgd Voor de betrekking van Hoofd-onderwijzer aan de school n°. 11 (Lisserbroek), hebben zich 26 sollicitanten aangemeld. van 3 Julij tot 9 Julij 1878. GEBORENCornelis, zoon van K. van Tol en N. Bnrgersdijk. Maartje, dochter van W. de Jong en D. Schagen. Nijgje, dochter van A. Keijzer en D. Spaanderman. Geertrui en Ingetje (tweel.), dochters van C. Boos en A. van Smeerdijk. Willem Johannes, zoon van Hen- drina Hendriksongehuwd. Nesia, dochter van A. van Rijswijk en M. Koolhaas. Mijntje, dochter van G. Karman en L. v. d. Pad. Antje, dochter van W. Touw en A. Koririg. Maria, dochter van W. Kooijinans en P. Rutte. Helena, dochter van J. W. Meijerink Meijer en W. Vetman. Johanna, dochter van H. van Voorst en S. M. Gideonse. Anna Fredrika, dochter van E. den Boer en S. Witte. P«eterzoon van P. Briene en A. Roeland. Bastiaantje, dochter van C. den Braber en A. Frankfort. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van J. Kool en A. Camfferman. OVERLEDENPieter, oud 12 dagen, zoon van J. Otzen en A. Bak- ker- Jan Dirk, oud 12 dagen, zoon van W. C. de Jonge en S. van Weal den. Markus Uithoven, oud 55 jaren, geh. met M. Romijn. Barth, oud 7 maanden, zoon van J. J. J. Cokart en W. Wakker. Gcrardus Willebrordus 8choorl, oud 19 jaar, ongehuwd. Johanna, oud 1 jaar, dochter van J. Jagtman en A. Loogman. Teunis Alemanoud 65 jaar, geh. met F. Schans. Cornelia, oud 8 weken, dochter van C. A. Polak en J. v. d. Linden. ONDERTROUWD: C. Zonneveld met A. C. Vonk. J. F. de Vijlder met J. de Groot. K. E. van Griethuijsen (wednr.) metS. M. Roosdorp. E. Louter met S. Braakman. GEHUWDgeene. Den 3 Julij 1878, des avonds ten half zeveu ure, zijn verbrand twee bergenstaande bij de woning, bewoond door A. Ruighaver, Spieringweg bij Bennebroekerweg, K 11; in de bergen waren geborgenen zyn mede verbrand, twee boerenwagenseen drie-wielde kar en ongeveer negen voer hooi. De oorzaak is onbekeud. Alleen de spuit van Hoofddorp beeft bij den brand dienst gedaan. Den 11 Julij jl. is op den Hoofdweg bij Hoofddorp gevon- den een rijtuigkussen terug te bekomen bij den beer J. Eggink aldaar. Voorloopig verslag omtrent de verwachtingen van den te velde staanden oogst id de gemeente Haarlemmermeer over 1878. Rogge, Garst en Tarwe. De rogge en garst staan even als de 'arwe goed. De zachte winter was gunstig vooi da ont- wikkeling. Haver. Over 't algemeen goed. Erwlen en Boonen. Staan goed te velde, doch thans worden erwten en boonen geplaagd door luis, zoodat men met zekerheid thans nog weinig van deze gewgssen zeggen kan. Vlas. Staat redelijk goed, de prijzen voor koop besteedzijn laag. Meekrap. Is niet verbonwd. Koolzaad. Staat goed hoewel de worm aan de peulen schade deed. Kanariezaad. Is weinig uitgezaaid. Karwei en Mosterd. Staat goed te velde. Maanzaad. Is weinig uitgezaaid. Aardappelen. Staan redelijk goed. WortelenStaan vrij wel. Vruclit- boomen. Appelenboomen goed, Pereboorrien zullen geringe op- brengst geven. Houtgewas. Staat gunstig. Vee. De prijzen zijn hoog. De gezondheidstoestand is voldoende. Wei-, Hooi- en Klaverland. Zeer goed. Sloten (Noord-Holland). In de Zaturdag gehouden zit- ting van den raad is besloteneen commissie ad hoc te magtigen tot aankoopen van grond in den Ypolder, om daarop later een schoolgebouw met onderwijzerswoning te doen verrijzen. Capelle (Langstraat), 10 Julij. Onder de vele handels- artikelen, die in deze 9treek voortdurend drukte en groote bedrijvigheid aanbrengen behoort het Langstraatsche hooi wel tot het voornaamste. Het spreekt dan ook van zelf, dat een goede uitslag van den hooibouw voor onzen boerenstand nog al overwegend is. Allea heeft in 1878 medegewerkt tot eene verbazende ontwikkeiing van den grashalm. Aanvankelijk was men van meening, dat de ongekend weelderige groei van het grasgewas door aanhondend regenachtig weder schadelijke ge volgen zou hebbendoch de gunstige wending van het schoone hooiweer, in geen jaren zoo gekendheeft tengevolge gehad dat prachtig, goed gekleurd handelshooi is binnengehaald of geschelft. Het Oude Maasje, waarlangs op eene lengte van ruim 4 uren en p. m. 6en uur gaans breed, de hooilanden tc vinden zijn, wordt gewoonlijk door honderde hooischelften gebarricadeerd. De schepen hebben daar goede gelegenheid om te laden. De handel in nieuw hooi is aangevangen. Voor Langstraatsch hooi tot Waspik wordt thans 13, van Was- pik tot Geertruidenberg 13 a 13.50 per 1000/2 kilo's be steed. Het vroeg gewonnen en door vele regens miskleurd hooi is grootendeels voor leger behoefte binnengereden. Het sebelften aan het Oude Maasje van nienw gewonnen hooi gaat echter nog niet drukwaarvan als reden wordt op- gegeven, dat de gemaakte prijs niet hoog genoeg voorkomt, en velen, die anders gewoon zijn hunne schelflen daar ook te koop aan te biedenthans voornemens zijn op te rijden. Neemt men 't gewas in aanmerking, dan is de prijs van/26 per 1000 kilogram niet gering; gaat men echter rekenen, welke pachtsommen uitgeloofd zijndan zullen velenbij al hun arbeid en zweetnog al wat toegeven. Het blijft hier een raadselwaarom de marktprijs in het aangrenzende Was pik gewoonlijk 1 hooger is. orden10 Julij. De vooruitzigten met betrekking tot het honiggewin blijven gunstig. De bijen zwermen veel ster-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1