1878. Vrijdag19 Julij UK 29. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN Negentiende Jaargang. GEWIJD. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmcrmecr. aAA VR//> Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. VERGADERING van HOOFD-INGELANDEN Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Hontryk en Polanen. Bij een veiling van tarwe haver en kanariezaad in den IJpolder is geen enkel perceel verkocht; alles is opgehouden. Voor tarwe kon slechts van 200 a 275 voor haver 250 en voor kanariezaad mede 250 bedongen worden. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTEE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Wliterlifk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. AABLEMMERl H wmmammmmmmmmmmmmmmmmmmmaammammwmmmmammmmmmmmmmmmm EER. van den Haarlemmermeerpolder, op Woensdag den 20sten February 1878, des morgens ten 10 ure, in het Lokaal van Staats, te Haarlem. VoorzitterJbr. J. W. M. van de Poll. (Vervolg en Slot, zie ons vorig nummer.) VII. Daarop wordt gelezen een voorstel met betrekking tot aankoop van een stoomketel voor den Cruquius. Van den Hoofdopzigter is ontvangen het navolgend schrijven: „Gelijk UEG. bekend zal zijn, is de stoomketel van de kleine machine tot droogmaking van den funderingput aan den Cruquius geheel versleten, en zal door een nieuw keteltje moeten wor den vervangen. „Ik vroeg schetsplannen en opgaven van kosten van zulk een keteltje aan drie fabriekantenwier antwoorden hiernevens gaan en waaruit UEG. zal blijken dat gevraagd wordt door: de Eabriek de Prins van Oranje 1327.de Pabriek de Atlas f 1495.en Gebrs. Figee 1675. „Aangezieu Het plan van de fabriek de Prins van Oranje goed is (alleen zou ik den rooster wat grooter willen hebben) en speciaal de omgezette randen van den binnen vuurgang, die de beide andere fabrieken niet aanbrengenaanbevelens- waard zijnzoo stel ik UEG. voor het maken van den ketel aan de fabriek de Prins van Oranje op te dragen. „Bij uen prijs van 1327.komen nog de kosten van het plaatsenbemetseling en in verbinding brengen van den ketel met de machine, benevens die van het veranderen van den bestaanden ijzeren schoorsteenwelke ik niet met zekerheid kan opgeven, doch die waarschijnlijk /400.niet zullen te boven gaan, zoodat gezamenlijk circa 1700.voor den ketel zal noodig wezen. „Deze kosten zullen grootendeels gevonden kunnen worden uit de buitengewone ontvangsten in 1877 van 1397.93 voor verkocht oud ijzer en metaal, en verder uit de ruim 10,000. hoogere opbrengst in dit jaar van verkocht onroerend goed dan geraamd was, om welke reden ik de kosten van den ketel dan ook niet op de Begrooting van 1878 heb gebragt." Alvorens tot dien aankoop over te gaanvragen Dijkgraaf en Heemraden magtiging daarvoor een bedrag van /1700. beschikbaar te stellen. Hetgeen met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. VIII. De Voorzitter brengt ter tafel een adres van de ge- zamenlyke brug- en pontwachters bij den Polder, dat het deze Vergadering moge behagen nog eens de loonsverhooging van Adressauten in overweging te willen nemen. Over deze zaak voeren de Heeren Mr. J. P. Amersfoordt Jhr. Mr. J. W. H. Eutgers van Eozenburg, Mr. J. D. Viruly, H. van Wickevoort Crommelin Jhr. W. A. L. Mock, Dr. C. E. Heynsius, P. Langerhuizen Lz. en de Voorzitter het woord, waaruit duidelijk blijkt, dat de Verga dering (niettegenstaande de pogingen van den Voorzitter om het loon dezer menschen te verbeteren)zich wenscht te houden aan haar vroeger besluit tot afwijzing van het adresen daarop door den Heer P. Langerhuizen Lz. wordt voorgesteldover te gaan tot de orde van den dag. Hetgeen in stemming gebragt, met 15 tegen 6 stemmen wordt aangenomen. IX. Wordt gelezen een adres van Bestuurders der „Ver- eeniging tot bevordering der algemeene belangen van den Haarlemmermeerpolder", welk adres luidt als volgt: Aan de Wel-Edele Heeren Dijkgraaf en Heemraden en Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolder. Geven met verschuldigden eerbied te kennen De ondergeteekendenBestuurders der „Vereeniging tot be vordering der algemeene belangen van den Haarlemmermeer polder", dat zij op eene Vergadering hunner Vereeniging gezien en gelezen hebbende uwe Verordening op de inpol- dering en afzonderlijke bemaling van lage landen in den Haarlemmermeerpolder, vermeenen daartegen eenige grondige bezwaren te mogen inbrengen. 1°. Worden toch de eigenaars van de laag gelegene lan den, die volgens Uw Eeglement 3200 meters moeten vergraven om een molen te mogen bezigen, niet zoo billijk behandeld als de eigeuaren van hoog landwelke kosteloos een hevel ontvangen om van water te worden voorzien 2°. beweren zijdat de machines sneller het water zullen kunnen uitmalen bij minder kolenverbruikwanneer de molens reeds het water in de togten ingebragt hebben; 3°. veronderstellen zij dat de oppervlakte waterberging die aan den polderboezem wordt onttrokkenniet zulk een noemenswaardig bezwaar zal kunnen opleverenzelfs bij den zwaarsten regenval, om de eigenaren te noodzaken daarvoor zulke kostbare vergravingen te doen; 4°. gelooven zij dat de aangeduide diepte met een zoo aanmerkelijke bodemsdiepte een groot gedeelte water naar het laaggelegen land zal voeren, waardoor natuurlijk de toevoer van water naar de machines uiterst bemoeijelijkt wordt; 5°. vermeenen zij dat de vergravingen bijkans onmogelijk uit te voeren zijn, wegens de groote kosten en het bereiken der diepte aan den togt zonder het droogmalen van dat ge deelte togt, hetwelk aan dat lage land belendend is. Eedenen waarom zij U verzoeken genoemd reglement te herzien, opdat de laag gelegene landerijen bemalen mogen worden zonder de aangegeven kostbare vergraving. Hetwelk doende, enz. Haarlehmermker (get.) D. L. 't HOOFT. 7 February 1878. J. H. M. EVELEIN. Hierover voeren de Heeren J. G. Schone, Mr. J. P. Amers foordt, Dr. C. E. Heynsius en Jhr. Mr. J. W. H. Eutgers van Eozenburg het woordwaarna door den Heer Dr. C. E. Heynsius wordt voorgesteld aan adressanten te berigten, dat, daar het reglement pas is vastgesteld, er geen termen bestaan om thans aan hun verzoek gevolg te geven. Dit voorstel, in stemming gebragt, wordt met 18 tegen 3 stemmen aangenomen. X. Vervolgens wordt het Kohier van Omslag voor het Dienstjaar 187 8 goedgekeurd, en vastgesteld ter grootte van 17,288 hectaren 27 aren 1 eentiare, ten bedrage van 172,882.70; terwijl de betailngsteriaijnen worden bepnald op 1 April, 10 Junij, 5 Augustus en 7 October 1878. XI. Komt aan de orde een voorstel van den Hoofd-Inge- land Mr. J. P. A. Teding van Berkiiout, tot berziening van het reglement met betrekking tot het verhoogen der trak- tementen van den Secretaris en Penningmeester des polders. De Secretaris bekomt verlof om zich gedurende de behan- deling van dit punt uit de Vergadering te verwijderen; terwijl de Heemraad Mr. T. L. L. Prins, daartoe door den Voorzit ter uitgenoodigdzich welwillend met het houden der notulen belast. Het voorstel luidt aldus: „Mijne Heeren „Ik heb de eer U een voorstel tot wijziging van het bijzonder Eeglement van Bestuur voor den Haarlemmermeer polder te doen. „Ik stel U voor de bij Art. 6 van dit Eeglement vast- gestelde tractementen van den Secretaris en den Penningmees ter aldus te wijzigendat de Secretaris een jaarlijksche be- zoldiging van 2000.de Penningmeester van 1500. genietende vele werkzaamheden aan beide betrekkingen verbondenin de laatste jaren door het splitsen van grond- bezit en het uitgeven van gronden in opstal in den polder zeer vermeerderd, maken het wenschelijk die tractementen te herzien. Als men nagaat dat het register van ingekomen stukken door den Secretaris te houden in 1871 een totaal aanwijst van 839, in 1877 van 997 stukken, zoodat in 6 jaren hierin eene vermeerdering van 158 stukken heeft plaats gehad. Dat in 1864, toen het tractement van den Pen ningmeester op 1200.is vastgesteld, het aantal Ingelan- dendie op het Kohier van omslag voorkomen, destyds ruim 400 bedroeg en thans tot ruim 700 is vermeerderd; dat het bedrag van de geldendie voor in opstal uitgegeven gronden betaald worden, destijds nog geen 3000.beliep, thans ruim f 8000.beloopt (te ontvangen in posten van een zeer gering bedrag); dat de begrooting gewoonlijk een cyfer van 2 /2 ton gouds in ontvang en evenveel in uitgaaf aan wijst, doch in sommige jaren met eenige tonnen door Sup- pletoire-Begrootingen verhoogd wordt; dat, behalve de vele registers en boekenwelke de Penningmeester moet houden de jaarlijksche rekening, welke door hem opgemaakt wordt, bijna een boekdeel uitmaakt, daar de rekening 1876 127 pagina's drukwerk is, mag men aannemen dat de werkzaam heden van die beide Hoofd-ambtenaren en vooral de ont vangsten en uitgaven van den Penningmeester zeer zyn ver meerderd en de verantwoordelijkheid veel grooter is gewor- den; dat de borgtogt welke de Penningmeester stellen moet, door Hoofd-Ingelanden op 25000.is bepaald; dat vele betrekkingen met deze incompatibel zijnzoodat die ambtenaren er moeijelyk andere betrekkingen bij waar kunnen nemen, en dat de Secretaris dagelijks van 10 tot 2 uur verpligt is op het kantoor aanwezig te zijnvermeen ik het allezins billijk is beide betrekkingen met 25 procent te verhoogen en dus het tractement van den Secretaris op 2000.en dat van den Penningmeester op 1500.te brengen." Daarop wordt het voorstel, door den Heer Mr. J. P. A. Teding van Berkhout gewyzigdwat betreft de voordragt voor den Penningmeester, en stelt hij voor ook diens tracte- ments-verhooging op /400.'s jaars te bepalen. Het gewijzigd voorstel, als genoegzaam ondersteund, wordt alsnu door den Voorzitter in behandeling gebragt, en voeren de Heeren H. A. Hanedoes, H. van Wickevoort Cromme lin, Mr. J. P. A. Teding van Berkhout, C. W. Graaf van Limburg Stirum, Mr. J. D. Viruly en de Voorzitter daar- over het woord. Daarna in stemming gebragt, wordt dit gewijzigd voorstel met algemeene stemmen aangenomen, en bepaald dat het, behoudens de goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten gerekend zal worden te zijn ingegaan met 1 January 1878. XII. Vervolgens stelt de Voorzitter voor om de huis- houdelijke kosten van 1500.op f 1750.te brengen, hetgeen met algemeene stemmen door Heeren Hoofd-Ingelan den wordt goedgekeurd, daar zich de leden van het Dage- lijksch Bestuur in deze van mede-stemming onthielden. XIII. Op voorstel van den Voorzitter, hecht de Vergade ring hare goedkeuring aan het beschikbaar stellen van een crediet tot bemesting van eenige gedeelten dijksgronden. XIV. Ten slotte wordt ter tafel gebragt een staat van te verleenen schadevergoeding> aan pachters, voor in 1877 inge- nomen dijksgrond, welke staat bedraagt 110.14, behalve de te verleenen schadeloosstelling aan de Weduwe't IIooft voor ingenomen dijksgrond bij de brug te Aalsmeer. Aan al 't welk de Vergadering hare goedkeuring verleent. XV. Niemand der leden meer het woord verlangende, wordt deze Zitting door den Voorzitter gesloten. Ds. A. G. Eeede, te Nieuw-Vennepheeft voor het beroep naar Oude-Schild (classis Alkmaar) bedankt. Tot tweeden ambtenaar ter Secretarie dezer gemeente is bc- noemd de heer F. O. van Domberg Heiden, wonendc te Bennebroek. van 10 tot 16 Julij 1878. GEBOREN Sjoertjedochter van W. Loos en A. de Jong. Ma- rijtje dochter van J. Dekker en A. Machielse. Klaas Willem zooii van J. de Reus en H. van der Weel. Aaltjedochter van J. Dcugd en J. van Gulik. Maria Margaretha, dochter van S. Kroon en A. M. Verdonk. Johannes Cornellszoon van C. E. Rustman en C. Poel- geest. Cntharina Johanna, dochter van P. van Tol en J. M. Francke. Jacob zoon van G. Visser en P. Kroon. Willemzoon van W. van der Pol en J. van der MoorenJacoba Susanna, dochter van R. Koop- man en C. Bom. Aaltje Mariadochter van J. de Smit en T. Leen- dertse. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van J. Boterbloem en P. Knor. OVERLEDEN Jannetjeoud 13 dagendochter van M. Tulen en P. van Velzen. Leendertoud 22 maanden zoon van J. Johannisse en M. P. Malipaard. Hendrica van der Veen oud 67 jaren gehuwd met W. van Zomeren. Neeltje, oud 3 weken dochter van N. Gou- driaan en A. van Heeringen. Marten oud 2 maanden zoon van T. Beets en J. Laan. Maria Petronella oud 14 dagen, dochter van A. Borst en N. van Laar. Susanna, oud 14 dagen dochter van J. Flipse en J. de Vos. Willem Jacobusoud 7 wekenzoon van J. Gonlooze en P. C. Frans^oise. Geertjeoud 7 weken dochter van A. Moeijes en G. Dekker. ONDERTRODWD J. de Vos met A. Hartendorp. GEHUWDgeene. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag den 25 Julij e. k., des voormiddags ten 10 urein het Eaadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Aanbieding der gerneente-rekening over 1877. 3. Idem van het Bur- gerlijk Armbestunr. 4. Hulponderwijzeres voor school n°. 2. 5. Af- en overschrijvingendienst 1878. 6. Adres van den hoofd-ondervrijzer Boekel, om eene gratificatie. 7. Op- making eener voordragt voor leden van het collegie van setters. 8. Bestek voor werkzaamheden aan de school en wouing te Abbenes. Te Aalsmeer zijn voorgedragen tot hoofd-onderwijzer de hulp-onderwijzers A. Hola, te Gouda; G. L. Walter en H. J. Honig, beiden te Amsterdam, en is benoemd A. Hola. Eenige perceelen rogge in den Haarlemmermeerpolder wer- den verkocht tegen 180 a 220 per hect.en klaver tegen 28 a 30 per hect.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1