Advertentien. PA ARDEYMARhT Landbouw. Gemengde Berigten. HAARLEMMERMEER. op Vrijdag 26 Julij 1878. SOPHIA MARIA ROOSDORP. hurtelyken DANK. Zwolle15 Julij. In deze streek bespeurt men hoofdza- kelijk onder de vroege aardappelen eene soort van loofbederf, dat zich aanvankelijk niet aan de knollen voordoet. Het is te wenschendat het bij dit allerwaarschijnlijkst hoogst zeldzaam gunstig aardappelen-jaar by loofbederf blijft. Reeds meerma- len is opgemerkt, dat ofwisselend regenachtig en smoorheet weder loofbederf veroorzaakt. Men veronlruste zich dus niet, wanneer men van elders reeds van bederf in de aardappelen hoort gewag maken. Capelle (Langstraat), 17 Julij. Het gaat den hooiboer tot heden niet naar wensch. Hij heeft duur gepacht, zijn werk- volk een bnitengewoon hoog loon moeten gevenen de prijs die uitgeloofd wordtbeantwoordt in de verte niet aan een en ander. Zal hij schelften, nu hij zeker weet, dat hij schade moet lijden Neenzegt hijdan rijd ik liever den ge- heelen voorraad hui3waarts en ik wil mijn kans afwachten." In dit alles kan hem wel geen ongelijk gegeven wordenmaar toch diende hij te bedenkendat het ontvangen van 40 tot 60 per 1000 kilogram wel eens voor goed kon gedaan zijn, en dat hij voortaan met zijne medepachters de uit te loven pachtpenningen met de eventueel te ontvangen hooi- prijzen in overeenstemming dient te brengen. Zutphen17 Julij. De opbrengst van de openbare gras- verkoopingen der gemeente, voor de lariderijen gelegen aan Graafschapsche zijde, is geweest 6407 tegen 10,659 in het vorige jaar. De hooge waterstand is oorzaak van dit zeer aanzienlijk verschil. Bovendien zijn vele nog overige perceelen thans niet geveild geworden. Groningeil17 Julij. Ofschoon reeds voor 14 dagen een begin werd gemaakt met het snijden van koolzaad, laten de eerste aanvoeren nog steeds op zich wachten, een gevolg van het koudere regenachtige weder der laatste dagentoch is men op verscheidene plaatsen reeds Maandag en Dingsdag aan het dorschen geweest en onder gunstige omstandigheden want sedert Zaturdag voormiddag had het niet geregend. Dit zaad had best heden aan de markt kunnen zijnmaar de boeren schijnen meer en meer onze Vrijdag-markt als niet bestaande te beschouwen. Na Dingsdag was het weder ver- anderlijk en heeft het voor en na nog al wat geregend nu schijnt het beter te wordenalthans heden heeft het niet geregend en is de lncht niet aanhoudend bewolkt. Voorst, 17 Julij. Op verschillende akkers in deze ge meente heeft de aardappelziekte „zich vertoond, tot groote ongernstheid onzer landliedendie zich nog maar weinige dagen geleden met een zeer ruimen oogst vleiden. Elle. De boerderijenop last van Baron van Pallandt van Keppel onder deze gemeente publiek verkocht, hebben de som van 106,450 opgebragt. De Tentoonstelling der ..Twentsche Landbouw-Maatschappij zal op 19 Augustus e. k. in het „Volkepark" te Enschede worden gehouden. Aan de veemarkt te Leeuwarden is een stier, oud 2'/2 jaar, gewogen die 904 kilogr. zwaar was. Het dier was door den veehonder J. A. Tolsma, te Massum, gemest, en aan den koopman M. J. Kuperus aldaar verkocht. Bij de 16 dezer in het Oudezijds Heeren-Logement te Amsterdam gehouden veiling van haver in den Legraeerpolder, bezuiden den Hoofdtogt, onder de gemeente Uithoorn, zijn 127 hectaren31 aren en 86 centiaren opgehouden voor 15,964.84 of gemiddeld ruim 125 per hectare. Naar aanleiding van hetgeen dr. A. E. van Roijenleeraar aan de hoogere burgerschool te Haarlem, heeft geschreven in de Landbouw-Courantn°. 17 en 49 van dit jaar, is thans eene chemische meststof voor hyacinten vervaardigdonder controle van het Ryks-proefstation te Wageningen. Tot de verschillende afdeelingen en klassen der Rijks- landbouwschool te Wageningen zijn in het geheel toegelaten 45 jongelieden. In het begin van September zal het tweede toelatings-examen gehouden worden. In Friesland doen zich onderscheidene gevallen voor van het zoogenaamde „jagt", een ziekte, die in uiterlijke ver- schijnselen dikwijls groote overeenkomst heeft met de long- ziekte, en zich veelal openbaart, wanneer de rnnderen in het etgroen zijn gebragt. Naar men verneemt heeft de commissiebestaande uit de heeren jhr. C. L. van Beyma thoe Kingma, P. C. Walma en H. E. Pasma, die door de „Maatschapptj van Landbouw en Veeteelt in Friesland" benoemd is om de boterbereiding in Denemarken en Zweden, in verband met de geheele uitoefe- ning van het landbouwbedrijf aldaar, na te gaan, zich in de eerste dagen der reis te Oldenburg, Hamburg en Kiel opge houden. Na de machinate bereiding van boter in deze plaatsen in oogenschouw genomen te hebbenheeft zijop aanwijzing van professor Klaus Grothin de omstreken van Kiel meer primitieve boterbereidingen in Holstein en Sleeswijk gezien, om de waarde van het bij de landbouwers aldaar in gebruik zijnde systeem na te gaan. Vervolgens had de commissie plan om aan de tentoonstelling te Soendborg, van 2 tot 6 Julij ge houden, een bezoek te brengen, ten einde daarna op reis te gaan naar Nyborg, en vervolgens over de Groote Belt naar Corsor, van waar direct een spoorweg loopt naar Kopenhagen. Naar Sieboldia verneemt zal de van wege de afdeeling Rot terdam der Nederlandsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde uitgeschreven tentoonstelliug van bouketten, enz. dezen zomer niet doorgaan, wegens te geringe deelneming. Uit Parijs wordt aan Sieboldia het volgende betreffende de tentoonstelling medegedeeld „Omtrent den uitslag der beoordeelingen valt nog niets be- paalds te zeggenom reden dat eerst na afloop der jury-ver- gaderingen de presidenten der groepen bijeenkomenom alles in orde te brengen. Dit kan ik u echter mededeelen dat alles op het gebied van den tuinbouw voor Nederland uitste- kend gaat. Met algemeene stemmen der juryleden is besloten een eersten prijs, met maximum van 20 puntentoe te ken- nen aan de Bloemisten-Vereeniging te Haarlem, voor hare in- zending tulpen. De Staats-Courant geeft het volgende verslag omtrent de verwachting van den oogst in de provincie Friesland voor het jaar 1878. Tarwe staat tamelijk goed. Rogge laat zich goed aanzien. Zij staat echter op de zand- gronden beter dan in kleistreken. Gerst staat vrij goed; zjj lijdt echter nog al van de natte weersgesteldheid. Dit laatste kan eigenlyk van alle veldgewas- sen worden gezegddie behoefte hebben aan warmte. Klaver geeft en belooft een ruimen oogst. Haver laat zich best aanzien. Op enkele plaatsen lijdt zij nog al van het ODgedierte. Koolzaad staat zeer middelmatig. Vlas. Indien er nog tijdig eene warmere weersgesteldheid intreedt, kan van dat gewas nog veel teregt komen. Cichorei. Hieromtrent kan men nog weinig zeggen. Over het geheel is zy niet gunstig. Aardappelen zijn veel uitgepoot en staan over het geheel zeer voordeelig. Boekweit staat over het geheel goed. Kanariezaad is weinig uitgezaaid. Het staat middelmatig. Erwten staan over het algemeen vrij goeddoch hebben nog al van het ongedierte geleden. Boonen; hiervan kan hetzelfde worden gezegd. Gras- en hooilanden. In de hooge streken staan de graslan- den uitmnntend en wordt er veel hooi van beste kwaliteit ge- wonnen. Hetzelfde kan worden gezegd van de ingepolderde hooilanden. De niet-ingepolderde lage landen leden en lijden echter veel van den hoogen stand van het boezemwater, zoo- dat voor de gebruikers dier landen de hoop op eenen goeden oogst geheel is verdwenen. Het hooi, dat nog geoogst wordt is van slechte kwaliteit. Bij den heer Brugsma, predikant te Stiens, is van iemand, die niet genoemd wil zijn1000 ontvangen voor het Nederlandsch Zendelingsgenootschap te Rotterdam. De gemeenteraad van Praag heeft met algemeene stemmen be sloten tot de dames van Bohemen's hoofdstad het verzoek te rigten tot het afschaffen der afscbuwelijke sleepjaponnen." Om meer kracht aan dat verzoek te geven is het voostel aanhangig gemaakt voor elken sleep jaarlijks een belasting van 20 gulden te heffen. Te Boston, in Noord-Amerika, hebben twee jeugdige Ameri- kanende gebroeders Andrews, den 8sten Junij in een scheepje de a Nautilus", de reis ondernomen naar Europa. De notendop, om het aldns te noemenis van cederhoutmet een eiken buiten- huid. 't Is een sierlijk scheepske, met een emmerzeil, zonder boegspriet. Het heeft slechts eene lengte van 19 voet en 1 duim en is alzoo nog 1 voet kleiner*dan de Centennalhet kleinste schip, dat ooit den Atlantischen Oceaan is overgestoken. Toen de stoute reizigers de haven van Boston verlietenwaren duizenden menschen op de been om hem te zien vertrekken. Er is voor twee maanden levensmiddelen aan boord; maar de beide broeders hopen Havre, werwaarts de reis regtstreeks ondernomen wordt, binnen 45 dagen te bereiken. Yan Havre zullen zij de Seine opvaren naar Parijs. De hertogin van Galliera heeft aan de stad Parijs een vor- stelijk geschenk gegeven ter waarde van eenige millioenen francs. Zij heeft namelijk besloten bij testament aan Frankrijks hoofdstad hare galerij van schilderijenbeeldhouwwerken en kunstvoorwerpen te vermakenbenevens een terrein om daarop het museum te bou- wen ter bewaring dezer kunstschattnnen dat den naam van Musee Galliera" dragen zal. De gekozen plaats, hebbende eene oppervlakte van 18,000 vierkante meter, is gelegen in het midden van den square, tusschen de rue Morny en het Trocadero. Het ontwerp van donatie zal eerstdaags aan den gemeenteraad worden voorgelegd. Aan het Diakoniebestuur der Nederduitsche Hervormde ge meente ee Nijmegen is door wijlen mevrouw J. H. van Embden, weduwe van den heer P. S. Scheers een legaat vermaakt, groot 3000. De jagt op waterwild zal dit jaar geopend worden op 1 Aug. e. k. Op dat tijdstip moeten de kooieenden opgesloten of gehokt worden tot Sept. e. k. Het geschenk voor de koningiu van Belgie bestemd, ter ge- legenheid van haar zilveren huwehjksfeestzal zijneen zilveren diadeem met diamanten versierd. Een schipper te Amsterdam die Zondag zijn vaartuig voor eenige zaken in de stad onbewaakt had gelatenbemerkte'savonds, aan boord komende, dat hij voor f 200 bestolen was, welk geld hij in een, zoo hij meende, voor ieder onbekend kastje geborgen had. He volgende bijzonderheden omtrent de aardbeving in Vene zuela, waardoor de stad Cua geheel vernield werd, worden in de Engelsche bladen medegedeeld: Den 14 April, tegen den avond, begon de bodem zich te bewegen als de golven der zee, waardoor huizen en muren omvergeworpen en vele menschen verpletterd werden. De ramp werd nog vergroot door het in brand geraken der omvergevallen huizen, waardoor velen, die tusschen de puin- hoopen beklemd zaten, om het leven kwamen. Het om hulp roepen en gekerm dezer ongelukkigen klonk boven het geknetter der vlam- men uit, doch de bewoners der omstreken waren buiten staat eenige hulp te verleenen. Men rekent, dat meer dan 300 personen dien nacnt omkwamen. Met de Engelsche stoomboot Triton" werden door eenige duikers pogingen gedaan om langs het bij Folkestone gezonken oorlogsschip //Grosse Kurfiirst" een onderzoek in te stellen naar den toestand van dien bodem, die daarbij bleek ongeveer tien voet in het zand te liggen. Toen de duikers aan den voorsteven van het schip kwamen, werd door een hunner plotseling het alarm- signaal gegeven, daar hij verward was geraakt in het net, dat voor en om het Duitsche oorlogschip was uitgebragt om het tegen tor pedo's te beschermen. Met moeite werd de duiker gered, maar bij die redding vond men in dat net een vijftigtal lijken. Het waren de ongelukkigen, die na de aanvaring van boord waren gesprongen, vermoedelijk in de hoop zich door zwemmen te redden en die, helaasin het net, bestemd om het schip te beschermen, verstrikt en gevangen, den dood hadden gevonden. Volgens een der Russische bladen heeft het Donau-leger in den jongsten krijg 15 pacha's en 113,000 hoofd- en lagere officieren en soldaten krijgsgevangen gemaakt. Yeroverd werden 606 stukken geschut van verschillend kaliber, 9600 tenten en houten barakken, en 140,200 geweren, alien van verschillend Engelsch maaksel voorts 24,000 paarden. Op ongeregelde troepen werden 200,000 stuks geweren, yatagans en pistolen buitgemaakt. Het aantal pa- tronen, zoowel bij de krijgsgevangen soldaten gevonden, als in de veroverde depots en amunitietransporten, wordt op ruim 500,000 stuks geschat. Eindelijk is de groote luchtballontot het doen van pleizier- reizen bij gelegenheid der tentoonstelling te Parijs geheel gevuld en heeft het gevaarte zijn 24,000 kubiek meter hydrogenium ingenomen. Bij iedere opstijging zullen 50 reizigers kunnen worden medegeno- men. Men zal den ballon tot eene hoogte van 600 meter laten stijgen. De kabel waaraan hij wordt vastgehouden kan 25,000 kilogram houdendat is het dubbel der trekkracht van den ballon. Die kabel wordt op- en afgewonden met twee stoommachines van 30 paardenkracht. De prijs voor iedere opstijging is per persoon op 20 francs gesteld. Een hoefsmid te Amsterdamdie een paard nieuwe voorijzers zou aanleggen, fatsoeneerde eerst den hoef en alzoo in het hoorn- achtig binnengedeelte snijdendestootte zijn beitel op een hard voorwerp dat daarin gedrongen was. Dit voorwerp bleek bij on derzoek een gouden ring te zijn, dien het paard zich in den hoef moet hebben getrapt. Eene dame te Parijs had dezer dagen van haar bloedverwanten eenige mandjes abrikozen ten geschenke gekregen, welke zij con- fijtte. Haar 5-jarig zoontje had een groote hoeveelheid pitten bij- eengezanield en terwijl zijn moeder afwezig waskraakte hij ze en at ze op. Toen de moeder thuis kwam, vond zij haar kind in he- vige stuipen en weldra overleed het knaapje, ondanks de terstond ingeroepen geneeskundige hulp. Abrikozen-pitten bevatten blaauwzuur; in groote hoeveelheden gebrnikt, zijn zij doodelijk. De scbrijver Cheri-Montignyde zoon van den directeur van het theatre du Gymnase te Parijsis dezer dagen aan hondsdolheid overleden. Hij woonde met zijn vader te Passyen had de ge- woonte om des avonds als hij te huis kwam, zich een oogenblik op het voorplein met zijn honden te vermaken, Voor ongeveer veertien dagen beet hem daarbij een dog in den neus. Hij wiesch de kleine wonde eenvoudig met water afden volgenden morgen kwam zijn bedienden hem vertellendat de dog ook hem had ge- beten, evenals verscheiden andere honden, Cheri-Montigny bragt den hond daarop naar een veearts, waar hij spoedig stierf. Om zijn 70-jarigen vadcr niet te doen schrikken hield hij de zaak ge- heimdoch toen hij Donderdag van de wedrennen te Longchamps terugkeerde, klaagde hij over hevige hoofdpijn, die gedurende den nacht toenam. Hij gaf daarbij voor een zonnesteek te hebben gehad. De Vrijdag verliep rustig, maar Zaturdags had er een groote ver- andering plaats; des avonds riep hij de huishoudster, die hem van zijn vroegste jeugd had opgevoed (op 4-jarigen leeftijd verloor hij zijne moeder) en verzocnt haar om hem voor het laatst een kus te geven. «Spoedig kan het gevaarlijk worden mij te naderen", voegde hij er bijwant toen dc dog mij beetwas het beest woedend en ik voel dat ik ook woedend zal worden." Des avonds brak de crisis uit en vernielde hij al wat onder zijn bereik kwam. Voor dat oogenblik dacht hij slechts aan zijn vader. Ik smeek uheen te gaan zei hij telkensik vrees dat de crisis verergere en ik u bijten zal." Men koos een sterken man om bij hem te wakenlater ver- langde hij zelf dat men hem in een dwangbuis zou sluitenofschoon hij, terwijl dit gedaan werd, heftig wecrstand bood. Toen hij het dwangbuis aan had bedankte hij echter zijn bewaker. Thans" voegde hij er bijkan ik niemand meer kwaad doen." Eenige uren daarna stierf de ongelukkige jonkman, die eerst 22 jaren oud was. De telephoon bedreigt de kindermeiden met haar concurrentie. Een dame te New-York vroeg Edisonof hij geen toestel kon be denken om kinderenwanneer zij schreeuwden of huildenauto- matisch te wiegen. Edison heeft nu het volgende verzonnen Een telephoon wordt digt bij de wieg geplaatst. Telkens wanneer het kind schreeuwt of huilt, gaat het plaatje trillende stroom gaat door een batterij en een electromagneet en wordt hierdoor genoeg- zaam versterkt om den hefboom op te ligten van een toestel, waardoor de wieg zachtjes wordt geschommeld. Zoodra het kind ophoudt met schreeuwen, komt de hefboom tot rust en houdt het wiegen op. In de menagerie van den dierentemmer Bidel te Parijs heeft een beer met veel behendigheid de ijzeren bout eener afscheiding losgeraaakt en zich op die wijze toegang weten te verschaffen tot het hok van een pauter. Zoodra hij daar gekomen was viel hij den panter aan een verschrikkelijke strijd was er het gevolg van. De panter sprong tegen de zolderingviel hierna op de beerzette zijn klaauwen in zijn huid, en sprong toen weer naar de hoogte. Maar de beer, beschermd door zijn dikkehuid, was niet bang voor den panterdien hij eindelijk beet kreeg en met zijn pooten zoo vast omklemd hield, dat hij hem dood drukte. Te Nantes verschenen dezer dagen op de mairie een paar jongelieden die een wettig huwelijk wenschten aan te gaan. Op het" beslissende oogenblik weigerde echter de ambtenaar van den burgerlijken stand zijn ministerieop grond dat de bruid tot het mannelijk geslacht behoorde. Het register van den burgerlijken stand verklaarde dit ten stelligste, en zoo de jonge dame een huwelijk had willen sluiten met eene andere dame, had de ambtenaar er zich niet tegen kunnen verzetten. Of de bruid al verzekerde, dat zij wezenlijk eene vrouw washet baatte nietde ingezetenen moesten niet wijzer willen wezen dan de overheid, en de officiele waarheid zegepraalde over de wezenlijke waarheid. Evenwel slechts tijdelijk. De bruid heeft thans de hulp der regterlijke magt ingeroepen, om behoorlijk in het gemis harer regten als vrouw hersteld te worden. etroutvd s KAREL EDUARD VAN GRIETHUIJSEN Predikant te Haarlemmermeer MET Haarlmmermeer17 Julij 1878. Voor de vele Blijken van Belangstelling betuigen wij onzen tSetronwd PETRUS LEI) E BOER, Notaris MET JANNA CATIIARINA VAN DEN BOLT, die tevens DANK zeggen voor de vele Blijken van Belang stelling, bij de voltrekking van hun Huwelijk ondervonden. Aalsmeer17 Julij 1878.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2