1878 Vrijdag, 26 Julij Rfo. 50. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Prijs van het Abonnement; in het Jaar6. Prijs der ^Advertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 J/a Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven LamllHHEW. IIA A R L E M M E R HI E E R Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AT.T.R TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Uiterl{fh Woenadag.) Groote Letters worden n&ar hare plaatsruimte berekend. De uitslag van de op 16 Julij 1.1. door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehonden aanbe- steding van het onderhoud aan gebouioenbruggen beschoeijingen, enz. over bet jaar 1878/79 is, dat aannemers zijn geworden voor Perceel 1, L. Hulsbos, te Haarlemmermeer1358.50 2L. Kieviet, te idem, 1665. 3, B. Krnikeweierte idem, 960. 4, L. Hulsbos, te idem, 1224.50 5, H. Verhagen, te Bennebroek, 840. 6 W. Coppde, te Houtrijk en Polanen, 1992. 7J. Hulsbos, te Haarlemmermeer, ,,2045. Uitslag van de door het Gemeentebestuur van Haarlemmer meer op 23 Julij 1878 gehouden aanbestedingen Inschrijvers le Perceel. Onderhoudswerk L. Kieviette Haarlemmermeer, voor 671.— J. den Ouden, idem, 770. C. Bos, J. Bruyn 808.— 1145.- idem idem 2e Perceel. Schilderwerk J. Bakkerte Haarlemmermeer, voor f 424.75 J. M. van Opstallidem, 463. H. Tibbe,idem, 917. 3e Perceel. Biggelzand: C. Bos,te Haarlemmermeer, voor f 198. J. den Ouden, idem, 210. De perceelen zijn aan de laagste inschrijvers gegund. Drie inschrijvingsbilletten zijn ongeldig verklaard. van 17 tot 23 Julij 1878. GEBORENPetronella, dochter van K. Roos en C. Been. Evert, zoon van A. Verdoes en G. Brouwer. Hendrik, zoon van A. Wijtkamp en G. Spel. Adrianus, zoon van L. van der Zon en J. van Diemen. Jansje, dochter van G. Schaap en M. Muijlwijk. Cornells, zoon van C. P. van Maasdam en E. Mostert. Neeltjedochter van K. Stroet en M. Bommer. Maartje, dochter van Trijntje Groenveld, ongehuwd. Maarten, zoon van C. Kaslander en K. Spaargaren. Thomas, zoon van T. van Dongen en J. van Velsen. Simon, zoon van C. Broertjes en G. Splinter. Christina Petronelladochter van C. Timmers en M. Jansen. LEV ENLOOS GEBOREN1 kind van A. Langereis en G. Lapgereis. 1 kind van G. den Breejen en W. van Pelt. OVERLEDEN: Hendrik van Berkel, oud 59jaren. Filippus Adriaan oud 5 weken, zoon van M. Verkuijl en H. Steinrath. Cornelis, oud 5 maanden zoon van A. Griekspoor en J. G. de Groot. Pieter, oud 2 dagen, zoon van J. W. Wesselius en J. de Koning. ONJDERTROUWDP. Daalmeijer met A. Blom. C. van der Goes met T. Dijk. A. Hissink (wednr.) met G. J. van Unen. GEHEWD: E. (.outer met S. Braakman. C. Zonneveld met A. C. Vonk. K. E. van Griethuijsen (wednr.) met S. M. Roosdorp. Texel24 Julij. De grasmaaimachinede grasschudder en de hooibark worden hier meer en meer algemeen. De landman heeft van het gebruik, vooral thans bij den ruimen booioogst, groot gemak en voordeel. Dat men echter voorzigtig moet zijn met het besturen van die werkluigenbleek nu weder. Het paard, voor een maaimachine gespannengeraakte door het breken van den lederen halsband achteruit en met een poot in de machine. In een oogenblik was de hakpees afgesneden. Het paard was ruim f 500 waard. Men is druk bezig met het koolzaad dorschen in den polder het Noorden. Het prachtige weder is daarvoor uitmun- tend; over kwaliteit en kwantiteit is men tevreden men bood den landbouwer reeds te vergeefs 13 per hectoliter. Broilkliorst24 Julij. De hooioogst is alhier afgeloopen en algemeen is men voldaanzoowel over den voorspoedigen gangals over de opbrengst. De koopers kochten voor matige prijzen. Hier en daar is de sikkel al reeds in het koren geslagen en onze landbouwers mogen zich dit jaar verheugen in het vooruitzigt van voile schuren en bergeniets wat in de laatst voorgaande jaren geenszins het geval was. De rogge laat niets te wenschen over en de tarwe belooft nog ruimer beschot. De aardappelen schijnen dezen zomer vroeg door de ziekte aangetast, waarschijnlijk van de aanhoudende natheid; droogte en warmte werken altbans nu reeds voordeelig, en de vroege soorten zijn onverbeterlijk. Zwolle24 Julij. In deze streek en op de Veluwe is men ijverig bezig met rogge maaijen. Het gewas, dat spoedig aan de markt zal komen, is in halm goed outwikkeld, in aren goed bezet en belooft een ruim beschot. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn van hier uit het Noorden en uit deze streek ruim 50,000 stuks vee naar Belgie en Frankrijk verzonden. De waarde wordt geschat op 9,000,000. In dienzelfden tijd zijn nog p. m. 15,000 vette varkens in die rigting verzonden. Veestapel en vetmesterij heeft in het Noorden nog al iets te beteekenen. Vlijoien25 Julij. Om zich een denkbeeld te vormen, hoe men zich in deze streek op fruit enz. toelegt, dient, dat alleen aan frambozen, roode, witte en zwarte bessen nu reeds voor ruim 25,000 uit deze gemeente, alleen hoofdzakelijk naar Engeland, is uitgevoerd. Goor, 25 Julij. De opbrengst van de alhier gehouden jaar- lijksche grasverpachting der gemeentelanderijen bedroeg/916.25, tegen 1890 in het afgeloopen jaar. Meppel24 Julij. Hoe uitgebreid de veestapel in onze omstreken is, kan men nagaan uit het feit, dat in het eerste halfjaar van 1878 ten kantore van 's Rijks belastingen alhier zijn veraccijusd ongeveer 3400 nuchtere kalveren. Ook het geta! kalveren dat voor den aanfok werd aangehouden of naar Belgie werd uitgevoerdwas zeer aanzienlijk. Het nadeel, dat de kunstboter, door allerlei hulpmid- delen wat vorm, wijze van verkoop enz. betreft, aan den boterhandel toebrengt, is niet te kenen. Onze boterkoopers doordrcragen van het gewigt der zaak en eene eerlijke concur- rentie niet vreezende, hebben in eene zeer geanimeerde ver- gadering besloten zich met een gemotiveerd adres tot den Gemeenteraad van Amsterdam (waar het verbruik het grootst is) te wenden, houdende het dringend verzoek in navolging van voorname handelsplaatsen in Belgie, o. a. Luikkrachtige maatregelen te willen nemendat de vaten en stukken (be- paalde hoeveelheden) den naam van het kunstartikel duidelijk aangeventen einde eene eerlijke concurrence te bevorderen en te voorkomen, dat de kunstboter als natuurlijk product worde binnengelaten. In voornoemde Belgische plaatsen zijn op de overtredingen boeten en gevangenisstraf gesteld. Verder is besloten adhaesie van het adres te verzoeken aan de kamer van koophandel te Meppel, Deventer, Zwolle, Amsterdam en aan het hoofdbestunr der landbouwvereenigingen in Drenthe en Overijssel. Opmerking verdient nog het volgende. De kunstboter wordt tegenwoordig te Amsterdam als natuurboter verkocht, hoofdzakelijk door zoogenaamde boerendie deze boter uitventen als uit hun eigen stal afkomstig, zonder ooit het boerenbedrijf te hebben uitgeoefend. Dieren23 Julij. In den geheelen omtrek is men druk bezig met het rooijen der vroegrijpe aardappelen, welke dit jaar een ruim beschot opleveren. De prijzen varieren voor- alsnog van 3 tot /3.75 per hectoliter. Veeilllam, Hier zal eene tentoonstelling met een daar- aan verbonden wedstrijd van tuin- en landbouw enz. worden gehouden op 345 en 6 September a.s. Uit het Noorden des lands meldt mendat de veldvruchten zich aldaar uitmuntend laten aanzien. Roggeboekweit, tarwe, garst en haver, alles staat zeer voordeelig. Tot nog toe ont- dekt men geen spoor van de zoo gevreesde aardappelziekte. Met de vroege soorten is men druk aan het delven; de kwa liteit is uitmuntend. Ook aan boomvruchten schijnt aldaar geen gebrek te zullen komen. De hooioogst is aanmerkelijk voordeeliger dan het vorige jaar. Vele boeren hebben ruim £ens zooveel ingehaald. De prijzen zijn dan ook ongekend laag. In Gelderland is de pruimenoogst dit jaar zeer groot; de verzendingen naar Engeland zijn aangevangen. Uit Drenthe wordt berigt dat de rogge in geen jaar zoo naar wensch heeft gestaan als thans. Op de wijduitgestrekte esschensoms uren ver in omtrek, wordt het oog bekoord door de prachtige schoven, sommigen reeds in den band (ge- maaid) en van zoo dikke, gave korrel voorzien dat de oudste lieden zich naauwelijks kunnen herinneren dit zoo vroeg en toch zoo rijp te hebben aanschouwd. De opbrengst wordt, zonder overdrijvingop meer dan het dubbele van andere jaren begroot. Uit het ofiicitsel verslag van de zitting der Tweede Kamer blijktdat de Minister van Binnenlandsche Zakenter ge- legenheid van de wet op de longziekte, zeer categorisch verklaard heeft, dat de Regering den maatregel, waardoor alle uitvoer van vee nit Duitschland over Nederland naar Engeland belet wordt, streng volhoudt. In Friesland hebben zich big de onlangs gehouden hooilands- verhuringen gevallen voorgedaan, dat er soms geen enkele gegadigde was opgekomen en de notaris onverrigter zake huis- waarts kon keeren. Sommige stukken buitenland zijn dan ook voor bespottelijk lage prijzen verhnurd. Zoo heeft o. a. een stuk land, dat in den jongsten winter voor ruim/32,000 was aangekochtslechts /200 huur kunnen opbrengen. De longziekte zal, naar de overtuiging van het Vaderland, niet bestreden worden op de wijze, waarop men tot dusver heeft gehandeld. Tonnen goudszijn uitgegeven, en desniettemin verneemt men telkens weder van nieuwe ziekte-gevallenzelfs daar, waar zij nog nooit zich heeft vertoond. En al gaf de Staat nog grooter schadeloosstelling, al nam hij de kosten van inenting op zich, daarvan is geen heil te verwachten, indien men niet werkt in de rigting, waarin z. i. het middel moet gezocht worden. Het Vaderland driugt aan op 1°. streng en voldoend toezigt in alle deelen des lands, en 2°. geen af- making en onteigening, derhalve geen schadeloosstelling. Heeft dit laatste geen plaats, dan kunnen er meer middelen be- schikbaar worden gesteld tot versterking van het politie-toezigt. Maar daarmede moet gepaard gaan, dat de wet den veehouder de meest mogelijke vrijheid laat om te doen met zijn vee wat hem goeddunkt. De veehouder moet op zijn eigen erf volkomen vrij zijnmaarbuiten zijn erf is hij niet meer vrij. De wet moet hem tot pligt opleggen aangifte te doen van elk ziektegeval. Hij mag zijn ziek of verdacht vee niet vervoeren. In een woord, alle bepalingen tot wering der longziekte moe- ten worden gehandbaafd, uitgezonderd die op bet onteigenen en afmaken. Wanneer de Staat zorgt, dat het toezigt scher- per is dan nu, dat de vereischte straf op elke overtreding is vastgestelddan zal de longziekte eerder bestreden worden dan met het tegenwoordig gevolgde stelsel, dat niet streng genoeg en te kostbaar is, om er veel van te kunnen verwach ten. De veehouder moet niet gespaard worden of ontzien in zijn handel of bedrijf. Men zal hem dan noodzaken alles aan te wenden om zijn koppel te vrijwaren voor de ziekte. Want, gelijk uit de enquete bleek, de straf voor den boer is't meest gelegen in de belemmering van zijn bedrijf. In deze rigting alleen moet het middel gezocht worden tot beteugeling der longziekte. In het tijdperk van 16 Junij tot 13 Julij 1878 zijn, blij- kens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aangetast: in Gelderland 4, in Zuid-Holland 31, in Friesland 2, te zamen 37 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 64 runderen door die ziekte aangetast. Uit Nieuw Zuid-Wallis wordt gemelddat de aanhoudende droogte in die kolonie en het daardoor ontstaan gemis aan veevoeder. den dood van vier raillioen schapen fen gevolge heeft gehad. Er is reden om te vreezen, dat in Victoria en Zuid-Australie het aantal omgekomen schapen naar verhouding even groot is, en in Queensland moet de sterfte nog grooter geweest zijn, zoodat men berekent, dat er negen raillioen schapen zijn omgekomen. In 1876 werd het aantal schapen in de Australische kolonien op 45 millioen geschat, waarvan 20 millioen in Zuid-Wallis. Te Liverpool is met de stoomboot Massachuchettsvan de Warren Line, eene lading van 550 stuks ossen uit Boston aangekomen. De proefnemingom op zoodanige wijze levend vee uit de Vereenigde Staten aan te voerenis uitstekend geslaagd daar bij de aankomst de beesten niet alleen leefden, maar zelfs in zoo goeden staat verkeerdendat zij onmiddellijk naar verschillende andere havens, als Manchester, Wakefield enz., konden worden getransporteerd. Semper-Virens neemt uit het Tijdschrift voor Boomteeltkunde het volgende middel over om slakken te vernietigen „Ik gebruik stukken plank van 0m200m30, 0m40 Iengte, de breedte onverschillig zijnde, onder welke ik een of twee koolbladerenwarmoes of iets anders leg, waarop de slak ken gretig zijnzorgdragende het deel der plank langs het noordwesten zoo digt mogelijk tegen den grond te zetten en langs den anderen kant eene opening van eenige centimeter latende. „Men bezie die planken elke twee of drie dagen en doodt de slakken, die er op zitten met den voet of een stuk hout, zorgdragende de kleverige overblijfsels op de planken te laten de overblijvende slakken zuigen dit gretig op. Indien men den tijd of het geduld heeft de bladeren en den grond na te zien zal men er nog vele vinden, diemen met het grootste gemak zal vernielen. Indien men geene bladeren mogt hebbenkan men de binnenzijde der plank met pap van een of ander meel met water gekooktbestrijkende geur er van zal de slakken op verscheiden meter in het ronde aanlokken. Men kan het hout

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1