1878. Vrijdag, 9 Augustus. No. 52. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL AN GEN GEWIJD. l\egentiend< Jaargang. Haarlemmermcer. Gemeenteraad van Haarlemmermcer. Landbouw. «mss# IPrijs van. het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'% Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven 16 Mei 1878, Zitting van Donderdag if AARLEIIMERMEEtt Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE-EN XJITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN DONGA C°.te Amsterdam. MJiterl{ftl Woentdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. In den nacht van 5 op G Augustus, omstreeks ten 2 ure, is afgebrand het huis, van steen gebonwd en met pannen gedekt, waarin winkel en tapperjjtoebehoorende aan en be- woond door J. Galis, aan den Hoofdweg, F 22, tusschen den Vijfhuizer- en Spaarnwouderweg. De oorzaak is onbekend. De inboedei is bijna geheel verbrand alsmede de winkel- waren en gereedschappen. Het huis was verzekerd voor 1500.en de inboedei, winkelwaren enz. voor f 1750. van 31 Julij tot 6 Augustus 187S. GEBORENHendrik, zoon van J. Bras en H. C. van Krimpen. Adolf, zoon van W. van Duuren en G. Opdam. Petrus, zoon van W. N. Out en C. Op den Kelder. Willemina, dochtcr van A. Eigen- hnis en M. E. Horstmeijer. Jan en Pieter (tweel.) zonen van J. Vis en E. Verzijde. Margaretha Geertruida dochter van J. van Mourik en M. Broxterman. Cornelia, dochter van A. Hoogmoed en T. Schelling. Wilhelmina, dochter van F. van Diemeu en M. van Vlaardingen. Johannes, zoon van C. A. van Eck en E. van Steenbrugge. Hendrik Cornelis, zoon van C. van Doorn en S. Bijnsdorp. OVERLEDENAnthonis Theodorusoud 8 jaren, zoon van A. Spoor en L. Arrachart. Willemina, oud 7 maauden dochter van C. Luimee en N. van Huijen. Nicolaas Boerc, oud 60 jaren, gehuwd met J. Schijf. Adrianus, oud 14 dagen, zoon van L. van der Ton en J. van Diemen. Antonie, oud 2 maanden, zoon van J. Hubregtse en M. de Looze. Willemina, oud 4 maanden, dochter van J. A. Millenaar en A. van Wijk. Willem, oud 3 weken, zoon van W. van der Pol en J. v. d. Mooren. Antje Eijlander, oud 58 jaren, gehuwd met H. Bloemink. Maria Margaretha, oud 23 dagen, dochter van S. Kroon en A. M. Verdonk. Jan, oud 2 dagen, zoon van J. Via en E. Verziide. ONDERTROUWDH. Albers en A. Kalvelage. GEIH WDC. van der Goes met T. Dijt. P. Daalmeijer met A. Blom. des voormiddags ten tien ure. Voorzitter de Heer J, W. Lantzendorffer. (Vervolg en Slot, zie Nr. 31.) XIII. Naardien alle pogingen om in wijk 5 der gemeente een geneeskundige te verkrijgentot heden vruchteloos zijn gebleven zoo deelen Burgemeester en Wethouders mededat zij met de heeren van Dorstente Nieuiv-Vennepen van Baakte Oude-Weteringbehoudens de goedkeuring van den Raad, eene schikking hebben getrotfen, ointrent de genees- "kundige armenverzorging in gemelde wijk 5 en wel in dezer voege De heer van Baak zal waarnemen den ringdijk van den Lisserweg tot aan den Leeghwatermet Huigsloot; alsmede den Sloterweg van af den Lisserweg tot aan het einde, voor 240.—. De heer van Dorstenden ringdijk langs de sectien QQ en Pden Hoofdweg aan beide zijden van den Lisserweg tot den Leeghwatermet Abbenes aan beide zijden van de Hoofdvaart, en het gratis iniinten in school 6, en het gejieeskundig onder- zoek in school 6, voor 290. En zal dan aan den heer Nieuwenhuizen worden aangebo- den de ringdijk van den Lisserweg tot den Leeghwatermet inbegrip van Lisserbroek voor 70. Deze schikking is getroffen tot 30 April 1879. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor deze schikking goed te keuren. De Voorzitter deelt hierbij nog mede, dat de heer Nieuwen huizen 100 vraagt, doch zou, indien de heer Nieuwenhuizen niet anders wil, zulks voor dit jaar willen toegeven. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt goed- gekeurd. Omtrent den heer Nieuwenhuizen wenscht men aan Burge meester en Wethouders over te laten dearomtrent eene schik king te treffenzoo mogelijk in dien geest dat de 30, welke die heer meer vraagt, van de sommen der beide andere heeren worden afgetrokkeu. XIV. Eene circulaire van de Commissie voor eene te hou- den feestvieringter gedachtenis aan dc droogmaking van Haarlemmermeer voor 25 jaren, en waarbij bijdragen voor die feestviering worden gevraagd, wordt ter izijde gelegdals hebbende gemelde Commissie zich inmiddels ontbonden. XV. De Voorzitter deelt mede dat bij de onlangs gehouden aanbesteding van het ophoogen van een gedeelte der begraaf- plaats te Nieuw-Vennephet laagst is ingeschreven voor 599.zijnde belangrijk boven de begrooting van kosten en dat daardoor het werk door Burgemeester en Wethouders niet is gegundterwijl Burgemeester en Wethouders voor- stellen orn bedoeld werk alsnu onderhands uit te'be9teden aan Jacobus Griekspoor, die zich daartoe heeft aangeboden voor de som van 500. Wijl bij geen der leden daartegen bedenking bestaat, wordt het in het belang der gemeente wenscbelijk geacht Burgemeester en Wethouders daartoe te magtigenen zonder discussie of hoofdelijke stemming er toe besloten. XVI. De Voorzitter deelt med" dat er spoedig behoefte zal zijn aan grafruimte op de begraafplaats aan het Hoofddorp, en dat Burgemeester en Wethouders daarom voorstellen een stuk grond aan te koopen achter de begraafplaatsen be- hoorende aan de familie van den heer Bultman, aan wien opgaaf van prjjs is gevraagd. De heer Bultman zegt dat hij omtrent den prijs nog geen mededeeling kan doen. Bij de hierop gevolgde discussie voeren eenige leden het woordwaarbij wordt besproken het al of niet wenschelijke om de bes'taande kom te dempen en daardoor grond aan te winnen; het aanleggen eener geheel nieuwe begrttafplaatshet aaukoopen van grond in de breedte, enz.; terwijl eindelijk, op voorstel van den heer van Riessenwordt besloten Bur gemeester en Wethouders een nader onderzoek op te dragen omtrent de vergrooling der begraafplaats, in verband met den aankoop van grond. XVII. Gelezen een adres van P. Bosnianwaarbij hij in koop vraagt een perceel dorpsgrond, om daarop een huis te bouwen. Bij geen der leden tegen dien afstand bedenkingen bestaande, wordt, na vporlezingbesloten: 1°. Aan Pieter Bosmante verkoopen een gedeelte grond ter grootte van ongeveer 879 vierkante meters, uitmakende een gedeelte van het kadastrale perceel Sectie K, N°. 1612, voor het geheel groot 11,27,64 hectaren, en gelegen in Sectie GG, kavel 15. 2°. De verkoop geschiedt tegen betaliug eener koopsom van 40 cents de vierkante meter. 3°. De kosten van overdragt enz. komen ten lasle van den kooper. 4°. Het ontwerp der koopacte bij dit besluit gevoegd, wordt bij deze goedgekeurd. 5°. Dit besluit zal worden onderworpen aan de goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten. XVIII. Aan de Vergadering wordt voorlezirig gedaan van een schrijven van Mr. A. Philips, te Amsterdam, inhoudende mededeelingen ten opzigte van den stand van het proces met J. W. de Heij, omtrent het Raadhuis. Aangenomen voor kennisgeving. Met het oog op de voor deze zaak te doene betalingen worden gedachteu gewisseld omtrent het al of niet wensche lijke vau het aangaan eener geldleening, waardoor of waar- mede tegelijk de vroeger aangegane leeningen zouden kunnen worden afgelost, en wordt aan Burgemeester en Wethouders opgedragen te onderzoeken in hoe verre de algeheele aflossing der vroegere leeningen is geoorloofd. XIX. Wordt gelezen een adres van P. BosmanW. Groen- veldB. Klaassen en P. van Vugt, waarbij zij verzoeken dat de weg, waaraan zij wonen, moge worden begrind. De Voorzitter meent, dat begrinding van dien weg nog niet noodzakelijk is; terwijl de heer Dorbeck zulks wel noodig acht. Nadat door den beer Biesheuvel was in overweging gege- ven om een voetpad in makenwordt, op voorstel van den Voorzitter, besloten dit adres aan te houden tot bij de behan- deling der begrooting voor het volgende jaar. XX. Gelezen een adres van A. van der Veldenbrood- bakker, wonende alhier, waarbij hij verzoekt, dat aan Art. 8, al. 1, der Verordening van 28 Februarij 1867 mogen toe- gevoegd worden de volgende bepaliDgen dat broodbakkersdie hunne waren met paard en wagen rondbrengen, van die bepaliDg zijn vrijgesteld mits de wagens behoorlijk aan den kant van den weg worden geplaatst, en de wielen met een ijzeren ketting worden vastgemaakt, en zulks oradat niet alle woningen met paard en wagen toegan- kelijk zijen men dus, als men brood bij zijne klanten aan huis brengtnoodwendig zijn wagen onbeheerd moet laten. Na korte discussie wordt besloten op dit adres afwijzend te beschikken. XXI. Wordt overgegaan tot de benoeming van twee leden der Commissie voor de loting en het onderzoek der redenen van vrijstelling van schutterpligtigen. Daartoe worden benoemdde heer Dorbeck met 10 en de heer Pruissen met 12 stemmen. XXII. Wordt gelezen een adres van C. Knip en J. Does- wijk, beiden wonende te Hoofddorp, waarbij wordt verzocht: door den eerstendat bet marktplein voor zijne woning ook moge worden opgehoogdzoo als in der tijd voor de herberg van de Wed. Pruit is gedaan, en de tweede, dat bij de op- hooging of gelijkmaking van het marktplein tevens worde ge- maakt een looppad naar zijne woning. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit adres te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders, wat het verzoek van den eersten adressant aangaat, tot afdoening,, en, wat" het verzoek van den tweeden adressant betreft, om advies. XXIII. Op voorstel van den Voorzitter wordt goedgevon- den, dat de betrekking van marktmeester gedureude den loop van dit jaar zal worden opgedragen aan de Wed. W. Pruit, XXIV. Abnu is aan de orde de behandeling van het Kohier van den Hoofdelijken Omslagdienst 1878. De heer Verkuijl geeft in overweging, om dit kohier te behandelen in gesloten vergadering. Zulks door andere leden ondersteund wordende, wordt daartoe, op voorstel van den Voorzitter, besloten; hebbende de heeren Bultman en Knip er zich tegen verklaard. De vergadering wordt daarop veranderd in eene met geslo ten deuren. De openbare kitting heropend zijnde, wordt het Kohier van den Hoofdelijken Omslag vastgesteld op een bedrag van 12,051.en zulks met 13 stemmen tegen ednzijnde die van den heer Bultman. Voorts worden de termijnen van invordering bepnald op 10 Augustus en 12 October 1878. XXV. De heer Bultman brengt ter sprake den ongeluk- kigen toestand van het hulpkantoor der brievenpost te Nieuw- Vennep en de vele klagtendie men desaangaande verneerat. Spreker zou wenschen dat daaromtrent voorziening werd ge vraagd bij den Minister van Financien. Ook de heer Verkuijl bespreekt die zaak. De Voorzitter zegt, dat een klagt niet zal baten, want reeds herhaalde malen is over die zaak geklaagd, doch allijd te vergeefs. De heer Bultman is er toch voor om klagten in te dienen en een onderzoek te vragen en stelt voor om daartoe te besluiten. Geen der leden heeft daartegen bezwaar, en wordt milsdien daartoe besloten. XXVI. De heer Bultman zegt te hebben opgemerkl, dat het ijzerdraad voor het Raadhuis is weggenomenen vraagt of dat er niet weder aankomt. De Voorzitter antwoordt ontkennenden zegt, dat Burge meester en Wethouders daartoe hebben besloten. De heer Bultman zou wenschen dat er op werd toegezien dat de jongens er afblijven. In dien geest spreekt ook de heer Dorbeck. De Vergadering wordt daarna gesloten. Zwolle8 Aug. Er openbaart zich in deze streek een ziekte onder de varkens, die in weinige uren den dood ten gevolge heeft. Deze ziekte schijnt epidemisch te zijn, daar bij enkele boeren alle varkens stierven. Aanvankelijk dacht men, dat het een gevolg was van toegediend voedselzooge- naamd varkensmeel, waarscbijnlijk tamelijk zwaar met sips, enz. vermengdmaar later openbaarde zich bij meer anderen de kwaal en merkte men op, dat de gestorven dieren aan de gewrichten zwart werden. Steeg, 7 Aug. De boekweit en de haver staan hier en in den omtrek prachtig te velde. Algemeen verwachten onze landlieden een voordeeligen oogst van die twee onzer hoofd- producten. Ook met den tabakzijn de vooruitzigten bevredigend. Diei'eil, 7 Aug. De roggeoogst is thans in onze streken afgeloopenen de opbrengst zeer voldoende. Sedert 1863 hebben onze landbouwers zulk een voordeelig roggejnar niet gehad. Capelle (Langstraat)7 Aug. Met den hooihandel blijft het zeer slap, er wordt weinig verkocht en de weinige aan het Oude Maasje geplaatste schelften blijven tot groot ongerief staan, zoodat de boeren deze moeten omheinen, willen zij niet dat het thans in dat hooiland geschaarde vee die be- schadige. Het laatst verhandelde bragt 12.25 per 1000/2 kilogrammen op. De rogge wordt onder begunstiging van het schoonste oogstweder binnengehaald. De kwaliteit van dat product is uitmuntend, de kwantiteit valt echter niet mede; er is over het algemeen weinig stroo en het beschot is middelmatig. Rotterdam7 Augustus. Als een bewijs van den grooten uitvoer van frambozen blijkt, dat de firma H. Abrahams

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1