- 130 - Gemengde Berigten. Nieuwe kweekwijze van Anrdappelen. Amsterdamsche Kanaal-Maats chappij alhier verzonden heeft naar Engeland en Schotland 500 okshoofden frambozenwegende elk vat 150 kilo. Door dezelfde firma werd een proef genomen met de verzending van aardbezien in vatenhetwelk met groot, aucces gescbiedde. Door de Maatschappij van Landbouw in de provincie Gro- ningen, gevestigd te Groningen, ia bealoten om op eene der tentoonatellingadagenin September a. a. aldaar te houden eene aubaidie te verleenen voor eene tentoonatelling van jong fokvee, ten bedrage van 300.Tevena zal op dien dag het 25-jarig beataan van bovengenoemde Maatacbappij feeatelijk vvorden gevierd, waarbij aan de heeren Borgesius, burge- meeater van Oude Pekela, en Komelinghburgemeester van Oldekerkals atichter en eersten voorzittergeachenken zullen vvorden uitgereikt. In Opper-Silezie, nabij Laurahiitte, ia een aardappelveld gevonden vol volwassen Colorado-kevera en larven. De ver- eischte aangifte ia gedaan. De Commiaaiedoor de Frieaehe Maatachappij van Land bouw en Veeteelt gecommitteerd om zich met de boterberei- ding in Zweden en Denemarken op de hoogte te stellenia, na een afwezigheid van 22 dagen teruggekeerd. Ia de Leeuw. Courant wel ingelicht, dan ia bet oordeel dier heeren, dat onze boter op verre na niet kan concurreren wat kvvaliteit en duurzaamheid aanbelangt, met die uit Dene marken en dat, zal men niet geheel op den achtergrond ge- rakeneen geheele hervorming der boterbereiding alhier ge- biedend noodzakelijk ia. Wij ontvingen het programma van het onderwija voor het leerjaar 1878/79 van de rijkalandbouwachool te Wageningen. Aan de algemeene opmerkingen ontleenen wij het volgende De achool ia verdeeld in twee afdeelingen. Afdeeling A heeft ten doel den leerlingen, die later den practiachen landbouw zullen uitoefenende kennia en de ontwikkeling by te bren- gendie voor een veratandige uitoefening van het landbouw- bedrijf een noodzakelijk vereiachte ia. Deze afdeeling wordt meerendeela bezocht door zonen van landbouwera en ia dan ook hoofdzakelijk voor hen bestemd. Om er op toegelaten te worden ia het noodig dat goed gegeven lager onderwija met vrucht ia gevolgd. Afdeeling B aluit aan bij het middelbaar onderwija en atrekt tot het verkrijgen van een hooger weten- achappelijke ontwikkeling Zij ia meer bestemd voor toekom. stige adminiatrateura van bezittingen in Nederland of Indie. Nog komt in het programma een mededeeling voor over de excursies ten behoeve van het aanachouwelijk laudbouw-onderwija. De ondervinding heeft geleerd, leeat men dat er, vooral ook nu het aantal leerlingen zoo aanzienlijk vermeer- dert, uitbreiding aan het aanachouwelijk landbouw-onderwija raoet gegeven worden. De leeraren hebben nu een achema vaatgealeldwaarbij het voornemen bestaat, voortaan, zooveel de aanwezige hulpmiddelen dit zullen toelatenaan alle klas- sen geregeld wekelijka de gelegenheid te verschaffenaan het aanachouwelijk onderwija in de landbouwvakken te kunnen deelnemen. Dit onderwija zal dan o. a. betrekkiug hebben op onderwerpen als: algemeene en bijzondere plantenteelt (niet te verwarren met plantkunde), veekennis, zuivelbereiding, ge- bruik van landbouwwerktuigenkennia van den grond grond- bewerking en grondverbetering, landmeten en waterpaasen plantkunde (botaniseeren) en dierkunde (voornamelijk inaecten). Uit 't verslag over 't rijksproefstation, onder directie van prof. Mayer, blijkt, dat van Juni '77 tot Juni '78 hebben plaats gehad 244 onderzoekingen van zaden, de meeste door handelaren en gebruikers ingezonden en waarvan 22 door de verbruikers onderworpen werden aan „openbare" controle 220 onderzoekingen van meststoffen, 84 grond-analyses86 onderzoekingen van voederatoffen en 23 suikerbepalingen van suikerbiet. De opbrengst daarvan beliep ongeveer 2700 voor 't afgeloopen jaar. Uit het Old-Ambt wordt gemeld Teregt ia reeds een paar keer in de dagbladen de opmer- king gemaakt, dat geen artikel van den landbouw zoo erg in prijs gedaald is als het strooen dat betrekkelijk in korten tijd. Mag de oorzaakdie daarvoor opgegeven iavoor de ware gehouden wordennamelijk dat de vooruaamste fabrieken in Engeland nu weer die grondstof uit Spanje trekkenwelk land haar in de laatate jaren weinig leveren kon wegens de bekende toestanden aldaar, maar waar de landbouw nu weer op beteren voet ia te staan gekomendan laat zich eene rij- zing van de strooprijzen hier te lande tot de normalezeg abnorraale hoogte niet weer verwachten. Maar of zulks nu redenen geeft om daarover jeremiaden aan te heffen? Het is waar, het verschil is groot en het „gemaak" dientengevolge belangrijk minder. Doch ik geloof, dat men het oogenblikkelijk verlies, ten gevolge van de daling der prijzen, niet te hoog moet stellen. Een paar jaar geleden verdedigde een ervaren landbouwer, bij gelegenheid van eene vergadering eener afdeeling der nijverheid, de stelling, dat de landbouw ten gevolge van de hooge prijzen van het stroo achteruitgang te vreezen had. Hij had het oog op de mest- bereiding uit stroo en beweerde zeer teregt, dat vele land bouwera uit zucht tot een dadelijk gewin door het verkoopen van stroo aan hun land de hoog noodige voeding onttrokken ten gevolge waarvan het noodwendig minder produktief worden moest. Mijns iDziens zeer teregt. Uitgezonderd de vette kleilanden, kan men uit den grond niet halen, tenzij het noodige ook we6r daarin gebragt worde. Ook de landproductie is niet andera dan stofwisseling. Gemakkelijk zou een deakundige een staiistiek kunnen geven van wat ten gevolge van den stroohandel aan het land aan meat onthouden wordt, en hoedanig de verhouding is van de meerdere opbrengst van stroo tot de mindere opbrengst van het land dientengevolge. Het staat te denken, dat menig landbouwer daarin reden zal vinden om zich over den val in de prijzen van het stroo niet te beklagen. Wat helpt immera een oogenblikkelijk aucces, als straks de hinkende bode achteraan komt. Door den heer P. Bortier, oud-landbouwer van de boerderij Britanniabij Ostende, die reeds sedert jaren op lamlbouw- kundig terrein zyn gouden sporen verdiend heeft, wordt in Sempervirens aan de hand gedaan eene nieuwe wijze van aard- appelenteeltdie veel meer vruchten geeft en tevens voor de ziekte behoedt. Deze kweekwijze, welke zulke goede resul- taten heeft voortgebragtis in eene brochure beschreven als volgtPlant in een goed omgewerkten en bebouwden grond (indien het namelijk geen schrale zandgrond is, maar hij de noodige humus bezit) aardappelen van middelmatige grootte, in tweeen gesnedenop een afatand van 50 centimeter, in gelijke rigting. Leg de vrucht slechts op het land en graaf ze vooral niet indoch dek ze met een weinig grond door middel van een hak of van ieta andera. Op deze wijze be- handeld, heeft de plant als het ware geen oponthoud om de luchtige aardkorst te doordringenen in een kort aantal dagen bespeurt men de goede uitwerking en ontdekt men later het groot nut van deze bewerking. De erfgenamen van wijlen-den heer mr. O. C. J. Hoogendijk van Domselaar hebben zijne stichting te Tielbestaande in 0 hui- zen, geschonken aan de diaconie der Hervormde gemeente aldaar. De Amsterdamsche liedertafel Euterpe", die onlangs op vriendschappelijke uitnoodigingvoor een geringen entreeprijs een uitvoering te Apeldoorn gaf en de opbrengst voor het weeshuis der Hervormden bestemde heeft berigt ontvangen van het weigeren der gift De uitvoering had op Zondag plaats gehad en 't bestuur had daarom geen vrijheid de bijdrage aan te nemen. Te Delft is een geweermaker ernstig met een bijl verwond door een dronkaardzijn bunrmandien hij tweemaal achtereen van de straat in huis geholpen had, wat onzen vriend slecht scheen te bevallen. De slag met den bijl werd onder het regteroog aange- bragt. De getroffene viel bewusteloos achter over en bekwam daardoor een zware wonde aan het achterhoofd. Tegen den dader is procesverbaal opgemaakt. Een humoristischsatyriek weekblad van Turijnstelt het resultant van het kongres te Berlijn op de volgende wijze aanschou- welijk voor. Bismarck biedt het traktaatin een bom gesloten eene sohoone vrouw aanden vrede voorstellendemet de woorden a Ziedaar, lieve dame, wat mijne kollega's en ik voor u, en uit liefde voor u, gedaan hebben. Maar, wat ik u bidden mag, ga er voorzigtig mee omwant het kan niet tegen warmteniet tegen kouniet tegen droogteniet tegen vochtigheiden de minste sehok kan het doen uit een springen Men meldt nit Shangai van 15 Juni omtrent den vreeselijken hongersnood in de vier noordelijke provincien van ChinaNiemand schaamt zich meer voor het gebruik van menschenvleesch en nie mand denkt er meer aanhet te straffen, en niemand waagt het meer om naar de geteiaterde provincien op reis te gaan, want er is geen herbergierdie niet onder de verdenking staat van de rei- zigers om het leven te brengen, teneindc hun vleeseh te verkoopen. Men kan zonder overdrijving zeggendat niemand in de provincien Schansi, Schensi, Honan en Petscheli meer zeker van zijn leven is. De tijd, dat men nog hoorde klagcn en nog tranen zag vloeien, is laug voorbij. De provincie Schansi heeft bet meeste te lijden de regeering schat het aantal van hendie alleen in die provincie door den hongersnood bezweken zijn op meer dan zeven millioen Koning Frederik Willem de eerste van Pruisen liet zich 'a avondsals hij ontkleed was om te gaan slapen door zijn kamer dienaar een gebed voorlezen, naar hetwelk hij steeds met aandacht luisterde. Op zekeren avond zou een nieuwe kamerdienaar het werk doenmaar deze meende aan den eerbied voor zijn Koning te kort te doen als hij las: de Heer zegene u", en las daarom: ndeHeer zegene awe Koninklijke MajesteitWat lees je daar riep de Vorst; en de arme man, dood verlegen en in de meening dat hij door dat bijvoegsel den Koning nog niet hoog genoeg had be- titeld, las nu: de Heer zegene uw allerhoogste Koninklijke Ma jesteit!" Nu sprong Frederik in drift op, en voegde hem toe: a Wil je 't gebed verknoeien? Voor Hem ben ik zoo goed een zondaar als gijU staat er u uVoor God ben ik maar een arme worm In de eerste dagen na de verwonding van den keizer van Duitschland hadden ziju geneesheeren bevolendat Z. M. dagelijks eeuige versche eijeren zou eten. Een ambtenaar uit een naburig dorpje dit vernomen hebbende, bragt dagelijks den keizer 3 a 4 eijeren. Toen de keizer Maandag 11. naar Babelsberg vertrok, zond Z. M. den ambtenaar een hartelijken brief, waarin hij hem ten zeerste bedankte voor zijne zorgenhem zelven uit erkentelijkheid tevena een prachtig gouden horloge met een welgelijkend portret en eene broehe aanbiedende. Het Kon. Zool. Botanisch Genootschap te's Gravenhage is eige- naar geworden van een tweetal meervallengevangen in de wateren bij Aalsmeer en naburige dorpen. Deze visschen de haaien der rivierenkomen alleen nog voor in de wateren van oostelijk Europa sleehts op een plaats in het westen werd zij nog aangetroffen, nl. in het Haarlemmermeer. Na de droogmaking van dat meer zijn de nog aanwezige meervallen in de overgebleven plassen en in ae wateren bij Aalsmeer gekomen. Op het gehucht Gemonde bij Boxtelis zekere P. Hozewol oud 26 jaren, gearresteerdomdat hij in een twist zijn vader met een mes erg verwond heeft. Hij is naar 's Bosch gebragt. De hittedie thans in Noord-Amerika heerschtheeft de ijselijksteverschrikkelijkste gevolgen. Uit Saint Louis meldt de Londensche Pall Mall Gazette" het volgende: //Gedurende den dag van 24 Julij zijn vijf-en-veertig menschen door de hitte be zweken. Bij het opgaan van de zon was de atmosfeer niet in te ademen. Al de apothekers in de stad bereidden zich voor om veel te doen te hebben. Voor 12 ure 'a middags vermeerderden de ge- vallen van zonnesteek met een schrikbarende snelheid een ware paniek verspreidde zich door de stad. De ontsteltenis was zoo grootdat langs de rivier (Mississippi) de sjouwerlieden en de pakjesdragers weigerden te werken; overal was de arbeid gestaakt. Ten 1 ure namiddag had men reeds twintig lijken naar het doo- denhuis gebragt. Vijf paarden, voor lijkwagens gespannen waarin slagtoffers van den zonnesteek werden vervoerd, vielen dood neder. De tramways bleven ongebruiktde paarden waren bezweken. Ongeveer een week hield die toestand aan." Als een staaltje van het ten plattcn lande veelal nog heer- schende bijgeloof, deelt het »Utr. Dagblad" het volgende mede In den avond van 1 Augustus werd ten huize van zekeren van Oostenbruggete Maartensdijk, een levende kip in een ijzeren pot gedaaneen deksel daarop geplaatst en vervolgens het vuur goed aangestooktzoodat het arme beest levend verbrand werd. Dit moest dienen om den man die volgens zeggen der vrouw betoo- verd was te genezen. Naar men verneemt heeft de burgemees- ter procea-verbaal opgemaaktnaar aanleiding van de verordening tegen het mishandelen van dieren binneh die gemeente. Te Praag is eene vereeniging opgerigtwier leden zich moe- ten verbinden nooit eene dame te trouwen die een sleepjapon draagt. Ieder lid moet zorgendat hij de namen te weten komt van de dames die zulk een japon dragen. Al de lijsten dezer namen wor den aan al de leden toegezonden. De ;/Germania" acht zulk eene vereeniging overal wenschelijk, niet alleen wegens het stof en den overlast die de sleepen op de wandelwegen veroorzaken maar ook wegens de meerdere uitgaven die menig huisvader zich daar voor tegen wil en dank moet getroosten. Te Triest is een zeilboot met waschvrouwen en Iruitverkoo- pers beneveus twee matrozen en den eigenaar van de schuitte zamen zeventien personen, door een hoos overvallen en in een oog- wenk gezonken. Slechts vijf personen konden gered worden. Een der vrouwen wier lijk later werd opgevischt, had nog hare brei- kous en breinaalden in de verstijfde hand geklemd. Te Londen is een straatbedelaar gestorven die niet minder dan f 780,000 nalaatwelke hij aan twee instellingen van welda- digheid vermaakt heeft, met voorbijgaan van zijne lief hebbende bloedverwanten", die hem hulpeloos lieten. Hij dreef zijn beroep gedurende meer dan 30 jaren in Cheapride waar hij met een penny-fiuitje gewapendde voorbijgangers tot milddadigheid uit- noodigde. Welke virtuoos kan zich op zulke uitstekende resulta- ten beroemen x Een der eerste prijzen in de Dol'drechtsche verloting, ter gelegenheid der tentoonstelling van vee en landbouwwerktuigen, zijnde een prachtig rijtuig, is ten deel gevallen aan een matroos op een Amerikaansch koopvaardijschip, dat gelost werd. De man is echter reeds weer afgereisd en heeft den tijd tot het afhalen der prijzen laten verstrijken. Het rijtuig is daarop voor ongeveer 700 publiek verkocht ten voordeele vau de Vereeniging. Gelijk bekend is, laat een echt Engelschman zich soms tot in het belagchelijke toedoor de etikette tiranniseren. Het volgende voorval, waarvan Jules Janin de held was, toen hij zich in 1851 als verslaggever van het /(Journal des Debats" in Londen bevond, is daarvan een aardig staaltje. Janin zat in een koffijhuis bij den haard en las een courant. Digt in zijn buurt slurpte een En gelschman met innig welbehagen zijn glaasje grog. Plotseling roept deze den kellnerZeghoe heet de heer die bij den haard. zit te lezen en een sigaar te rooken Dat weet ik niet, Mylord 1" a O1" Mylord staat op en rigt woordelijk dezelfde vraag tot de buffetjufvrouw. «Het is een vreemdeling Mylord, ik ken hem niet," luidt het antwoord.//Very well, waar is de koffijhuishouder zelf?" Deze vcrschijnt, maar moet tot zijn spijt bekennen, dat ook hij den heer, »die bij den haard zat te lezen en een sigaar te rooken," niet kent. Nu is de gentleman in de grootste ver- legenheid, maar eindelijk neemt hij een besiuit, gaat naar Jules Jauin toe, en zegti/Goeden morgen, Mijnheer, mag ik u vragen hoe gij heet?" »lk ben Jules Janin," antwoordde dezelagchend. »Very well, nu dan, mijnheer Jules Janin, uw jas brandt Het was hoog tijd, want van het eene pand was niets, van het andere maar de helft over. Te Zwolle is op 83-jarigen leeftijd overleden de heer E. G. Staal, oud-arrondissementsijker en ontvanger van den waarborg aldaar. Wij vermeldeu dit sterfgeval omdat deze ijverige ambtenaar 65 dieusljaren telde en zijn weusch vervuld heeft gezien, levenslang ambtenaar te blijvon. Met 1 Augustus ia het kautoor vau waarborg aldaar opgeheven. Op dien dag maakte Staal zijne verantwoording op, schreef die 2 Augustus keurig in het net en verzond die aau den minister, werd daarna ongesteld en stierf den 3. Volgena de //Times of India", isMandalav, dehoofdstad van den koning van Birma, eene prooi der vlammen geworden. Het laatste van dat blad in Europa ontvangen nummer meldtdat op den 3den Junij reeds 2000 huizen vernield waren, en toch was men den brand nog niet meester. De a Chronique de Bucharest" deelt bet volgende mede van den ook hier te lande bekenden Belgischen komiek-zanger Martens die zich met zijne kinderen en verder gezelschap thans te Bucha rest laat hooren. Hij had met zijn gezin zijn int ek genomen in een huis, niet verre van waar ten den uur na middernacht een hevige brand uitbrak. Half gekleed vloog Martens de straat op en was een der eerste getuigen van de woede der vlammen. Hij snelde de bewoners van het braudende huis ter hulp en ontmoette al dadelijk eene vrouw, die half-kraukzinnig van wanhoop handen- wringend uitriep: //Mijn kinderen! Mijn kinderen!" //Hoeveel, en waar?" vroeg Martens, Drie en op de derde verdieping" was het antwoord. n HmHmzei de zangerdat is in het hartje van den brand Maar enfln die niet waagtniet wintHij snelde door den dik- keu rook de trappen op en eenige oogenblikken later zag men hem weer te voorschijn komen met een kind op elken arm. Zie daar, vrouwtje! hebt ge uw schatten, maar ik vind er maar twee." De moeder staart een oogenblik als wezenloos op het tweetaltoen bezint ze zich eensklaps en zegtHet derde ligt in de acliterkamer. »Dat had ik eer moeten weten", merkt Martens droog komiscli en koelbloedig aan, dan was 't een moeite geweest! En ik heb geen retour-billet genomen. De balken branden al door ik heb ook kinderenmaar komaandie A zegt moet ook B zeggen zeit het liedjeHij gaat nog eens onversenrokken den dood te gemoet; de angst, de spanning, waarin de toeschouwers van dit tooneel verkeerden, waren onbeschrijfelijk. Zij duurden echter ge- lukkig alechts kort. Binnen weinige oogenblikken toch kwam Martens, zwart van den rook, met gezengde haren en kleederen, maar ook met het derde kind, door hem gered, terug. En weer sprak hij goedmoedig //Ziedaar, vrouwtje!" doch bij voegde er thans bij: nu aajebheft geen bis" roepen, hoor Dat den volgenden avond heel Bucharest op de soiree musicale et humoristiquevan Martens tegenwoordig was en den half ver- schroeiden, maar overigens gelukkig behouden zanger eene harts- togtelijke ovatie bereidde, behoeft niet gezegd. Aan een der groote Fransche bladen wcrdt uit Berlijn ge meld, dat eenige schrijnwerkers daar ter plaatse een grootsch werk tot stand hebben gebragtzij vervaardigden namelijk op last van lord Beaconsfield een groote liouten kist, bestemd tot het bewaren van alle documentenmemorien en protestendie op het Congres betrekking hebben. Twee koeriers zijn uit Londen ontbodenom deze kostbare chatouille wegende 300 kilo in een bijzonderen waggon te vervoeren. De Berlijnsche Postheeft uitgerekend dat sedert Hodel den moordaanslag op den Duitschen Keizer pleegde tot den 5 Julij 387 personen tot 666 jaren gevangenisstraf zijn veroordeeld gewor den ter zake van majesteitsschenms. Een Minister van Oorlog in een vreemd land heeft een be- langrijke overeenkomat gesloten met den fabriekant van een nieuw voediugsmiddel voor het leger militaire worst" genaamd die volgens dien minister even gezond is als heerlijk van smaak. Bij de laatste inspectie nu van het garnizoen in de hoofdstad werd voor den generaal-bevelhebberomringd van zijn stafeen jong soldaat gebragt, die beschuldigd was van insubordinatie. Wat heeft hij gedaan vroeg de generaal bar. Hij heeft bij het uit- deelen van de worst zijn portie met afkeer weggeworpen. Be- kent gij het feitwaarvan men u beschuldigt vroeg de generaal den soldaat. Jawelgeneraalik heb van de worst niet willen eten omdat ik weet wat er in zit j mijn vader maakt ze. Aangaande de werkzaamheden der Amsterdamsche Kanaalmaat- schappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in Junij voortgezet met 775 tot 875 arbeiders, 10 of 13 paarden, 3 locomotieven, 27 tot 33 wagens, 21 of 22 stoombaggervaartuigen, 117 tot 137 grondschouwen en 16 tot 20 sleepstoombooten Bovendien het dubbele emmervaartuig n°. 5 van de Tyne in Engeland, met de daarbij behoorende 3 groote stoomklepschouwen. Noordzeehoofden. Het Noorderhoofd werd in Augustus 1877 tot op 1528 meter lengte voltooid, uitgezonderd het werk, hooger dan 2.50 meter boven A. P. Dit laatste werk (de verhooging van de kruin), in Januarij ter hand genomen, werd over 1102 meter lengte voltooid (245 meter lengte in Junij). Het Zuiderhoofd, sedert het einde van 1875 op de lengte van 1528 meter gebragt, is geheel voltooid, daarvan alleen uitgezonderd 27 meter lengte borstwering en 18 meter lengte verhooging van de kruin, beiden aan het landeinde.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2