Si 1878 Vrijdag, 25 Augustus. No. 54 VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. rWJU£ Prijs van het A.bonnement: in het Jaar6.— Prijs der Advertentien Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag 20 Junij 1878, Landbouw. 'sHertoj^enboscll20 Aug. De ziekte onder de varkens IIAARLEMMERIHEER. c VSv Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN OTTGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. tJiterl(jk Woenadag.) van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. De nitslag der op 20 Augustus jl. alhier gehouden aanbe- steding van: het maken van eenige veranderingen en eenige onderboud9werken aan de school en woning n°. 6i9 geweest als volgt Inschtijvers waren L. Hulsbos, te Haarlemmermeer, voor 1289. M. van Daalen, te idem, 1559. Het werk is niet gegund geworden. In den morgen van den 21sten Augustus is verbratid het huis, van hout gebouwd en met pannen gedektstaande al hier nabij den Cruquiustoebehoorende aan A. van Loon te Haarlem en bewoond door de weduwe Gorlce. Ook de inboedel is geheel verbrand, doch was voor 1000 verze- kerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Door den heer Mr. P. A. van Hall, te Utrecht, is bij den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aanvrage ge- daan voor de concessie tot den aauleg en exploitatie van een directe spoorweglijn AmsterdamEotterdam, door den Haar lemmermeer, over Alphen. van 14 tot 20 Augustus 1878. GEBOREN Antrje dochter van J. Beets en L. Benjamin. Cornelia Wilhelmina, dochter van P. Blokker en W. Winters. Maria, dochter van H. Boer en M. Roos. Nicolaaszoon van W. Hoogcwerf en A. Limmen. Agnesia Sofia dochter van J. H. Hulscher en E. C. Hol- scher. Andreas zoon van W. Boere en G. Neefjes. Mariadoch ter van D. Witte en H. Scheurwater. Leendertzoon van W. Neder- veld en A. Hulsbos. Paulu9 Hendrikzoon van A. van den Berg en D. Kistemaker. Dirkzoon van P. de Wit en A. Lof. Helena Jenneke en Jenneke Helena (tweel.), dochters van H. J. Koning en K. Stolk. Cornelis, zoon van C. Edel en R. Knibbe. OVERLEDEN Margaretha Geertruida oud 12 dagendochter van J. van Mourik en M. Broxterman. Hendrik oud 21 maanden, zoon van L. van der Woude en L. Roomers. - Wilhelmina, oud 6 maanden, doch ter van C. Perdaan en J. M. Duwel. Arie Verkuijloud 31 jaren ongehuwd. John Urenoud 32 jaren gehuwd met M. G. van Nieuw- kerk. Janoud 17 maanden zoon van J. Skis en H. Hagen. ONDERTROUWD B. N. Bouman met K. de Weerd. C. H. v. d. Tol (wednr.) met W. Everse (wed.) GEHUWD H. Albers met A. Kalvelage. ties voormiddags ten tien ure. Voorzitter de Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig 14 leden, zijnde de heerenVerkuijl, Bies- heuvel, Kuiper, Dorbeck, van VuurenRan, 't Hooft, Pruissen, Timmermans, Knaap, Klapwgk, de Breuk, Bult- man en Tenaen alsmede de Secretaris. Afwezig de heer van Riessen. De Secretaris leest de notulen van 16 Mei 1878, welke worden goedgekeurd. I. Aan de vergadering wordt medegedeeld het navolgende: a. De Provinciate bladen van 1878 N°. 3638 tot en met 42. b. Brieven van Gedeputeerde Staten van 22 Mei 1878, N°. 80, en 29 Mei 1878, N°. 45, 44, 9, 5 en 37, waarbij goedgekeurd worden teruggezonden de raadsbesluiten betreffende onderhandsche aanbesteding van de begraafplaats te Nieuw-Venneptot betaling uit de onvoorziene uitgaven dienst 1878 tot af- en overschrijving in de begrooting dienst 1877 tot regeling der jaarwedden van hulp-onderwijzeressen en tot verkoop van gemeentegrondalsmede het kohier van den Hoofdelijken omslag over 1878. c. Brieven van mejufvr. A. M. Wiering, W. Smitz, T. Vollers en M. C. Th. Slot, dat zij de betrekking van hulp- onderwijzeresrespectivelijk aan de scholen N°. 6, 10, 7 en 2, aannemen, en een nader schrijven van mejufvr. M. C. Th. Slot, waarbij zij voor gemelde betrekking aan de school N°. 2 bedankt. d. Dat bij de aanbesteding van het begrinden van een dorpsweg aannemer is geworden W. Vreekenvoor 398. II. Door Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden het uitvoerig en beredeneerd verslag omtrent den toestand der gemeente over 1877. Dit verslag zal ter lezing liggen en wordt voor kennisgeving aangenomen. III. Gelezen het adres van Y. L. Spruitenburgwed. A. Vis, houdende verzoek om afschrijving op haren aanslag in den Hoofdelijken omslag dezer gemeente, dienst 1878, be- dragende 10 Overwegende dat de adressante de gemeente heeft verlaten den 8 Mei 1878, wordt besloten de gevraagde afschrijving te verleenenen wel voor 7/l2 gedeelte, ten somme van /5,83s. IV. Gelezen het bezwaarscbrift van Cornelis Bakker, tegen zijnen aanslag op het kohier van den Hoofdelijken omslag dezer gemeente, dienst 187 8. Overwegende dat gemeld bezwaarschrift te laat is inge- diend, zijnde het alhier ingekomen den 4 Junij 1878, ter- wjjl het kohier reeds door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd den 29 Mei 1878. Wordt besloten, op gemeld bezwaarschrift afwijzend te beschikken. V. Komen in behandeling de door den gemeente-ontvanger ingezonden Staten van restantea en oni'nbare posten over 1876 en 1877. De Financieele Commissie rapporteert bij monde van den heer 't Hooftdat zij tegen de goedkeuring dier Staten geen bezwaar heeft, maar wenscht dat indien D. Kroes de door hem verschuldigde hondenbelasting niet betaalt, de hem af- gegeven vergunning om zijne honden voor de hondenkar te gebruiken worde ingetrokken. De heer Bultman ondersteunt zulks. De Burgemeester zegt D. Kroes nog eens aan de betaling te zullen berinneren. De Staten worden daarop goedgekeurd. VI. Komen in behandeling twee ontwerp-raadsbesluiten tot het doen van af- en overschrijving in de begrooting dienst 1877 en wel het eene tot een bedrag van f 181,52s, en overschrijving van dat bedrag op verschillende andere pos ten; het andere tot afschrijving van diverse posten der be grooting tot een bedrag van 1536,26s, en overschrijving van dat bedrag op eenige andere posten. Beide raadsbesluitenwaartegen de Financieele Commissie verklaart geene bedenkingen te hebben worden zonder dis- cussie of hoofdelijke stemming vastgesteld. VII. Aan de goedkeuring der vergadering wordt onderwor- pen het navolgende outwerp-besluit tot regeling der jaarwed den van den te benoemen hoofd-onderwijzer aan de op te rigten school N°. 11, luidende De Gemeenteraad van Haarlemmermeer Overwegende dat het noodig is om over te gaan tot be- paling der jaarwedde van den te benoemen hoofd-onderwijzer aan school N°. 11 Gezien art. 19 der wet van 13 Augustus 1857 Staatsbl. N°. 103. Besluit De jaarwedde van den hoofd-onderwijzer, te benoemen aan de op te rigten school N°. 11, wordt bepaald als volgt: 1°. Bene vaste jaarwedde van 800 gulden 2°. Eene toelage van 20 percent der door hem te ontvan- gen schoolgeldenna aftrek der kosten van schoolbehoeften. 3°. Vergoeding van de door hem te betalen Rijks personele belasting, voor zooveel betreft de vier eerste grondslagen. 4°. Vrije woning met tuin. Haarlemmermeer, 20 Junij 1878. De Gemeenteraad voornoemdenz. De heer Knaap zegt, dat hij zou wenschen bepaald te zien dat de onderwijzer in zijne woning geen onderwijs mag gevenmaar dat de school daartoe bestemd moet blijven. De Voorzitter antwoordt dat daarover later kan gesproken worden bij de benoeming, maar het behoort niet bij het raadsbesluit omtrent het tractement. In dien zin spreken ook de heeren Bultman, 't Hooft en andere leden. De heer Kuiper zou den hoofd-onderwijzer van Rijzinge toch de verpligting willen opleggen om zjjn huis te bewonen en het raadsbesluit intrekkenwaarbij hem vergunning is ge- geven om het huis te verhuren. De heer Dorbeck vraagt of er kinderen uit eene andere gemeente op de scholen mogen toegelaten wordenzonder vergunning van den Raad of van de Plaatselijke Schoolcommissie. De Voorzitter zegt javolgens art. 5 van het Plaatselijk Schoolreglement hebben Burgemeester en Wethouders het regt daartoe te besluiten. De beer de Breuk zou wenschen dat in dergelijke geval- len meer in overleg word gehandeld met de Plaatselijke Schoolcommissie, en dat van dergelijke besluiten mededeeling werd gedaan aan de Schoolcommissie. De Voorzitter zegt, dat de vergunning is gegeven tot wederopzeggings toe. De heeren de Breuk en Bultman wenschen toch meer over- leg met en kennisgeving van genomen besluiten aan de Schoolcommissie, De Voorzitter zegt, dat het de Schoolcommissie uit de lijsten van de schoolleerlingen kan blijken of er van buiten de gemeente zyn, en de Schoolcommissie behoeft alleen op het onderwijs te zien. De heer Tensen liclit den loop dezer zaak toe, maar erkent dat mededeeling aan de Schoolcommissie wel goed zou zijn geweest. De Voorzitter zegt, dat de schuld ligt bij den hoofd-onder wijzer; deze had, volgens art. 11 van het Schoolreglement, vergunning moeten hebben van de Schoolcommissie, om de kinderen tusschentijds in te schrijven en heeft alzoo gehan deld in strijd met dat reglement. De heer Kuiper komt terug op de zaak betrekkelijk de bewoning der onderwijzerswoning bij de school N°. 9. Waarop de heer 't Hooft vraagt, of de hoofd-onderwijzer wel kan verpligt worden om het huis te bewonen. Spreker gelooft dat niet. De Voorzitter gelooft dat ook niet; maar stelt voor de verleende vergunning om het huis te verhuren in te trekken en den hoofd-onderwijzer de verpligting op te leggen om het huis behoorlijk te luchten en rein te houden. Daartoe wordt besloten. Slot volgt.) i i 1 a Sloterdijk. De Hartjesdag", als gewoonlyk door fraai weder begunstigdheeft zijn ouden roem" gehandhaafd. Scheen het in den aanvang, dat het betrekkelijk rustig en kalm zou aflooponlater op den avond werd de stroom der bezoekers uit Zandhoek en Jordaanstreek te Amsterdam al breeder en vuiler. Tot diep in den nacht voerde rijtuig aan rijtuig zwermen van dronken mannen en vrouwen aan, die hier opnieuw de keel met Schiedammer kwamen laven. Natuur- lijk werd het nachtelljk tafereel, behalve door allerlei onzede- lijkheid, ook door de noodige vechtpartijen opgeluisterd. Zoo werd een onzer ingezeteneri zonder de minste aanleiding door een dollen troep zoo deerlijk toegetakelddat de kastelein zelf de tusscbenkomst van de burgerij moest inroepen, daar de politie op dat oogenblik elders de handen vol had. Met de grootste raoeite gelukte het eindelijk, de belhamels achter slot te brengen, nadat ool^ de burgers, die ter hulp kwamen toeschietener niet zonder kwetsuren waren afgekomen. Tot aan den morgen duurde in de herbergen en daar buiten het onzinnig kabaal voort. Een echte Walpurgis-nacht? Capelle (Langstraat)21 Aug. Ook in de Langstraat, en voornamelijk in deze gemeente en in het aangrenzende Waspik neemt de varkensziekte in zeer hevige mate toe. Te Waspik zijn reeds een groot aantal gestorvenen ook hier worden er dagelijks verscheidene in den grond gestopt. Voor den geringen standdie veelal in het najaar met de ontvangst van zijn varken de som aanvult, waarvoor een koe gekocht wordt, is het vooruitzigt dus treurig, te meer nog, daar de kleine boer ook dit jaar geld op de hooijerij moet toegeven. Nieuwe Pekela, 20 Augustus. Gewoonlijk zaait men het zaad van augurken in 't begin van de maand Mei. Dat heeft de tuinman W. Bakker alhier dit jaar ook gedaanmaar door de daarop gevolgde ongunstige weersgesteldheid is van dat zaad evnnals van dat van bijna alien te dezer plaatse, niets teregt gekomen. Daarop heeft genoemde tuinman andermaal zaad van augurken gezaaid en wel op den langsten dag dezes jaars met dat gelukkig gevolg, dat hij reeds den I5den dezer de eerste augurken van de nieuwe planten kon plukken terwijl het zich laat aanzien, dat ze een ruim beschot zullen voort- brengen. Ten einde zulk eene voordeelige opbrengst te bekomen worden de plantenals ze beginnen te rankenrijkelijk met secreet- mest bedekt, waarna men een paar dagen later weer aarde over den mest strooit. Groilingeil20 Augustus. Het weder was in het begin dezer week vrij gunstig voor den oogst; later werd het ver- anderlijk en van tijd tot tijd heeft het veel geregend. De oogst van garst van winter genoegzaam geheelvan Zomer grootendeels is geborgen. Van tarwe en haver is met het binnenbrengen nog slechts een begin gemaakt, van beide slaat een groot gedeelte gesneden op het land; wordt dus niet zeer spoedig het weder bestendig droog, dan is het te voorzien dat de kwaliteit weinig beter zal zijn dan die van het vorigejaar. Delft, 21 Aug. Ter gelegenheid van de tentoonstelling door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw op 1819, 20 en 21 September as. alhier te houden, zullen door eene Deensche boerin proeven worden geleverd in het bereiden van boter volgens de Deensche methode.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1