1878. Vrijdag, 30 Augustus. N°. 33. \wmt- ft VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Landbonw. NsLsiis# Prijs van het Abonnement: in het Jaar. -6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 21 tot 27 Augustus 1878. Zitting van Donderdag 20 Junij 1878, Hieren28 Aug. De varkensziekte rigt ook hier hare ver- woestingen aan. Vooral kleine landbouwers lijden daardoor eene groote schade, en velen zullen dit jaar moeite hebben om liunne pacht te betalen. Het is eene ware volksramp voor het platteland. WvWnWWXnsXW IE A A IIL E M M E EE M E E IE. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BOXGA C°.te Amsterdam. UiterHjk Woentrfag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. GEBOREN Jacobus, zoon van T. van Gulik en J. Blanken.Trijntje, dochter van J. Spaans en G. Struik. George Albertus zoon van J. A. Veenendaal en J. A. Witmer. Matthijs, zoon van M. Sepers en M. de Grijs. Margaretha Cornelia, dochter van H. Zaalberg en E. van Leeuwen. Lena Cornelia, dochter van J. H. Verhagen en J. Elsgeest. Dirkjedochter van P. Baartman en C. Abel. Corneliszoon van Pie- tertje Schipper, (ongehuwd.) Peter Hendrik, zoon van J. de Graaf en R. Gerritsen. Maria, dochter van L. Vermeer en A. Smits. Johan nes, zoon van T. de Vette en A. van Es. Bernardus Cornelis, zoon van G. Kerkvliet en C. van Egmond. Gerritzoon van P. Boele en P. Vaalburg. Neeltje, dochter van G. Meijer en M. Verburg. Sijtje, dochter van P. Eilander en J. van den Heuvel.Matje en Jausje (tweel.), dochters van G. Dooijeweerd en M. Berghoef. Willemijntje, dochter van G. de Bie en A. van Zoest. Leendert, zoon van Y. Tichelaar en J. Kooring. OVERLEDEN Jacob Borgmau, oud 52 jareu, gehuwd met G. Louwerse. Hendrik, oud 3 maanden, zoon van P. Hobo en A. C. van Helmond. Gijsbert, oud 14 maanden, zoon van C. Struik en C. Oorbeek. Anna Fredrika, oud 6 weken, dochter van E. den Boer en S. Witte. Adriana van Zetten, oud 72 jaren, wed. van J. Ombach. Wilhelmina, oud 2 maanden, dochter van H. de Bruin en C. van Velzen. Geertje, oud 8 maanden, dochter van W. Uitermark en N. Appelman. ONDERTROUWDgeene. GEIIUWDJ. C. van Opstall met E. Frisch. des voormiddags ten tien ure. Voorzilter de Heer J. TV. Lanlzendorffer. (Vcrvolg en Slot, zie ons vorig Nummer.) VIII. Wordt gelezen een verzoek van G. Schuijtemaker gemeenle-vroedvrouw te Hoofddorp, waarbij zij ontslag vraagt nit gemelde betrekking. Wordt besloten het gevraagde ontslag eervol te verleenen in te gaan den 1 Julij 1878. IX. Alsnu zou aan de orde ziju de benoeming van eene vroedvrouw; deze zaak wordt echter aangehouden tot eene nadere vergadering. X. Alsnn volgt op het convocatie-biljet de begraafplaats te Hoofddorp. Daaromtrent deelt de Voorzitter mede, dat aan het aankoopen van grond tot vergrooting dier begraafplaats, nog al vele bezwaren zouden verbonden zijnen dat Burge- gemeester en Wethouders daaromtrent voorstellen om de be- staande kom te digtenen geen grond aan te koopendoch nader eene nieuwe begraafplaats aan te leggen aan den Lijnden. Nadat hieromlrent nog kortelijk waren gedachten gewis- selden de Voorzitter had medegedeeld dat aan den ge- meente-opzigter is opgedragen om de kosten op te geven van het digten der kombesluit men onderzoek te doen of er gelegenheid bestaat om nabij den Lijnden grond voor eene nieuwe bpgraafplaats aan te koopen. XI. De Bnrgemeester legt over een door den gemeente- opzigter ontworpen plan tot drainering van een der wegen in het Hoofddorp, en zegt dat Burgemeester en Wethouders den Baad in overweging geven om met het draineren van een weg een proef te nemen. De heer Bultman merkt aan, dat het bez.igen van takke- bossen, bij dit werk tegen de wetenschap is, en dat men tegenwoordig cintels gebrnikt. Vele andere leden achten het plan ondoelmatig en kunnen zieh er niet mede vereenigen om een weg te draineren met potten zonder roosters. Men besluit algemeen het plan tcr zijde te leggenen van den gemeente-opzigter een plan te vragen van drainering met staande potten met roosters er op. XII. De Burgemeester betoogt alsnu de wenschelijkheid van het aanschaffen van een extincteur voor het Raadhuisen stelt voor er een aan te koopen. Deze zaak wordt door verschillende leden besproken en de heer Bultman geeft in overweging er een te laten koinen op de proef, en die dan door een deskundige te doen beproeven. Men besluit nog niet lot de annschaffing over te gaan maar de zaak eerst nog nader te onderzoeken. XIII. Nader wordt gelezen het adres van J. Doeswijk, te Hoofddorp, waarbij liij verzoekt dat bij de ophooging of ge- lijkmaking van het marktplein, tevens worde gemaakt een looppad naar zijne woning (welk adres reeds is vermeld in de notulen van 16 Mei 1878 N°. 22). Burgemeester en Wethouders stellen voor om op dit adres afwijzend te besehikken. De heer Dorbeck is er voor om aan het verlangen van adressant te voldoen, omdat er zeer iveinig kosten aan ver bonden zijnen adressant even goed aanspraak er op lieeft als Knip. De heer Bultman zou het adres willen aanhouden tot dat de ophooging van het marktplein aan de orde zal zijn. De Voorzitter brengt in stemming het voorstel van Burge meester en Wethouders, tot afwijzende beschikking, hetwelk wordt aangenomen met 11 tegen 3 stemmen. (Four stemden de heerenvan VuurenRan, Pruissen Timmermans, Knasp, Klapwijk, deBreuk, Bultman, Tensen Verkuijl en Kuiper). (Tegen de heeren: 't Hooft, Dorbeck en Biesheuvel). XIV. Alsnu komt in behandeling het ontworpen bestek voor de te houden aanbesteding van het verrigten van onder- houdswerken aan de sckolen en onderivijzerswoningen. Dit bestek wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming vastgesteld. XV. De heer de Breuk vraagt, of deze Raadsvergadering zoo onverwacht is opgekomendat hij eerst Zondag-nacht ten half tvvaalf uur zijn oproepingbriefje heeft ontvangen. De Voorzilter meent, dat het zal veroorzankt zijn doordien de Veldwachter onverwacht was gedagvaard; bovendien is het briefje toch vrocg genoeg bezorgd. De beer de Breuk verzoekt dat de oproepingbriefjes niet meer 's nachts worden bezorgd, want hij zal ze 's nachts niet meer aannemenvooral niet als de Veldwachter geen nacht- ronde heeft. De Voorzitter zegt, dat de Vvldwachter geen order tot nnchtdienst had. XVI. De heer Bultman stelt voor dat vanwege de ge- raeente een bewijs van instemming gegeven worde met het op 26 en 27 dezer te vieren feest ter herdenking van de droog- wording van het Haarlemmermeer, voor 25 jaren, en wel bij voorbeeld door het illumineren van het Raadhuis en de bruggen in de dorpen. De heer 't Hooft meent dat zulks meer bij het Polder- bestuur behoort. De Voorzilter zegt, dat de gemeente het Raadhuis zou moeten verlichtenmaar de bruggen i9 meer polderzaak; hij vraagt of men het Raadhuis ten koste der gemeente zal verlichten De heer 't Hooft is daartegen. De heer Timmermans is er voor om ook de bruggen te verlichten. De Voorzitter meentdat de kosten dan wel 200 zullen beloopen. De heer van Vuuren is tegen het verlichten van de bruggen. De heer Bultman vraagt wat de verlicliting van bet Raad huis zou kosten; spreker denkt 25. De Voorzitter gelooft dat ook wel. De heer Knaap wil het overlaten aan Burgemeester en Wethouders, mits de kosten niet hooger zijn dan 200. De heer Tensen wil alleen het Raadhuis verlichten. De heer Biesheuvel is niet tegen verlicliting; maar is er tegen om er f 200 voor toe te staan. De heer Klapwijk is alleen voor verlicliting van het Raadhuis. De heer Bultman stelt voor om het Raadhuis te verlichten. Dit voorstel wordt aangenomen met 13 stemmen tegen 1 zijnde die van den heer 't Hooft. De Vergadering is daarna gesloten. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer te honden op Dingsdag den 3 September e. k., 's voormiddags ten 10 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Uitloting van een aandeel in de geldleening van anno 1 870. 3. Be stek voor de aanhesteding van steenkolen. 4. Gemeente- rekening over 1877. 5. Rekening van het Bnrgerlijk Arm- bestuur over 1877. 6. Annbieding der begrooting voor 1879. 7. Idem van het Bnrgerlijk Armbestuur. 8. Be noeming van leden der Financiiile Commissie. 9. Benoe ming van een Wetliouder. 10. Benoeming van eene vroed vrouw, standplaats Hoofddorp. 11. Idem, standplaats Ab- benes. 12. Financiiile voordragt. 13. Begraafplaats te Hoofddorp. 14. Rapport over de beproeving van extincteurs. Heeren Raadsleden worden verzoclit ten half 10 ure tegen woordig t^ zijn op de begraafplaats te Hoofddorpom die te bezien. SIOten (N. II.) By de harddraverjj alhier is de prijs (eene pendnle) behaald door het paard Ztcarle Bleseigenaar T. Kerkwijk, berijder G. Stol de le premie door den heer J. van Haaren, met het paard Eantjehereider W. van Wier- denburg, en de 2e premie door het paard Muldervan J. v. d. Veldt, berijder T. Burgers. Haarlem. De afdeeling Haarlem en omslreken der IIol- landsche Maalsclappij van Landbouw heeft in eene gehouden vergadering o. a. verkozen tot president den heer II. van Wickevoort Crommelin en tot bestuurslid den heer C. Prins Sz. Tot kandidaat voor het lidmaatschap van het hoofdhestuur werd benoemd de heer N. Vas Visser alhier. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer J. C. van de Blocquery jr. alhier. Texel, 28 Aug. De verzending van schapen naar de markten van Leiden enz. is weder begonnenelke week komt liier een stoomboot, welke zieh met het vervoer belast. De prijzen zijn niet hoog, de kwaliteit uitmuntend. lMirmerenile. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden, den 14 Septem ber a. s.zal alhier eene harddraverij worden gehouden. Op verzoek van Z. K. H. prins Hendrik zal er jaarlijks op dien dag ter eere van zijne gemalin eene harddraverij gehouden worden, waarbij de prijs een geschenk van den prins zal zijn. AVarnsveld28 Aug. Over het algemeen zijn de bijen- houders in onze streken dit jaar zeer tevreden over het honiggewin. Gisteren werd de nieuwe honig tot 42 cent per kilogrnm verhandeld. Lex 111 Olid, Onze jaarlijksche paardenmarkt was zeer druk bezocht. Meer dan 900 paarden werden nan de lijn gebragt terwijl er nog ruim 700 in de verschillende stallen gcvonden werden. De handel was levendiger dan men verwacht had. Door buitenlandscbe kooplieden vooral werden hooge prijzen besteeden menig fraai paard is dan ook door hen opgekocht. Steeilderen. Lang9 den geheelen Gelderschen TJssel heerscht op eene verschrikkelijke wijze de varkensziekte. Te Drempt zijn o. a. reeds een 1 500 en in de gemeente Steenderen reeds ruim 2200 varken9 aan deze ziekte geslorven. De veeartsen in deze streken verklaren eenparigdat er geene middelen bestaan om deze ziekte met goed gevolg te bestrij- denwel worden tal van middelen aangewend, dooli al le te vergeefs. Terwijl de varkensziekte in Overijssel algemeen heerscht, wordt uit Deventer gemeld, dat slagers van rundvee langs de huizen gaan en spek annbieden voor 12 cent per kilogr. Dat er slagers zijn, zegt de A. C.die dit doen verwon- dert ons; zij weten toch dat liunne koopwaar noodlottig voor de koopers kan zijn; dat de politie het niet tegengaat, ver- wondert ons nog meer; maar het allermeest. verwondert het ons, dat er menschen zijn die het vleescli koopen en voor 12 cents in deze loterij spelenwaarvan de prijzen ziekte en de hoogste prijs de dood is. Bij de toenemende varkensziekte verdient het de aandaeht, der landbouwers en veehouders, dat de heer W. W. Anema te Achlum, gedurende 28 jaren daarin nooit decidewanneer zijn varkens liepen op zeker stukland, „het vierkant", nhvaar brandnetels en het zoogenaamde speenkruid groeijen. Mogelijk zijn deze planten heilzanm voor de dieren. Tot voorkoming der varkensziekte, wordt door den heer C. A. W. van Iloorndistrict-veearts te Arnhemde volgende mcdedeeling aan de hand gedaanDierlij/c voedsel, nl. hlocd ingewanden, vleescli, visch enz.; keukenzout in niet te groote hoeveelheden dagelijks in den trog; ruwe spiesglans daselijks een vingerhoed in het voeder; maar het best van alles is minerale zuren. Een van die zuren beet zoulzuur. Een flesch vol kost bij den apotheker hoogstens 1en een flesch vol is voldoende voor zes varkens gedurende een gelieel jaar. Door de aanhoudeude droogte is in Australie een groot gebrek aan veevoeder ontstaan. Dientengevolge zijn in Zuid- Walis 4,000,000in Queensland zelfs 9,000,000 schapen omgekomen. Uit Wageningen schrijft men aan de Arnh. Courant „Het berigt, als zou alhier Zatnrdag jl. door een hevigen hagelslag belangrijke schade aan den tahak zijn toegebragt, kunnen wij gelnkkig tegenspreken. Wel is er Zaturdag hagel

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1