Advertentien. 442 - in het openbaar Verkoopen: IIVBOEDEL, HONDEN-KARNMOLEN (Treemolen) f 50 en f 60. DORSCIIMACHIiXES II an (1 -Do r sch 111 a c hi n es MAGAZIJN van LANDBOUW-WERKTllIGEN Cwemengde Berigten. ADRIANA COERT. 84 September 1878, des voormiddags ten is EE A ZEER 1VET OXDERIIOUDEN met 1- en 2-Paards ROS- of TREfeMOLEN, Eerste I'rijs, Wedstrijd Boom, J. ii. v. (I. ARESTD, HaarlemSt.-Anthoniestraat. gevallen, docli bijna nergens op de tabakslanden kan men daarvan een spoor ontdekken. Voor de planters alhier voor enkelen waarvan tabaksteelt hoofdzaak is, en die gedu- rende de laatste jaren geen groote voordeelen behaalden zijn dergelijke onware berigten niet wenschelijk, omdat zij zoo ligt van invloed zijn op de prijzen. Een van de besie harddravers in ons landde bekende stekelharige bles Corneliavan den heer Doonis gestorven. Het kostbare dier werd voor 14 dagenna de harddraverij te Alpben, ziek, herstelde na eenige tlagen scbijnbaar, maar stortte gisteren nacht in den stal dood neder. Cornelia had den ouderdom van 15 jaren bereikt en reeds 70 prijzen gewonnen. Het in de Staats-Courant opgenomen verslag omtrent de vcrwachtingen van den oogst in de provincie Zuid-Holland luidt „Tarwe. De berigten omtrent deze graansoort luiden ditmaal, schier algemeen, onverdeeld gunstig. In het Westland geeft zij een uitmuntend gewas en doet een voordeeligen oogst verwachtenin den Alblasserwaard zijn over het algemeen weinige graansoorten vcrbouwd zoo verre dit is geschied, staan zij redelijkin het land van Voorne en Putten staat de tarwe allerwegen goed en belooft cene overvloedige opbrengst, enkele stukken uitgezonderd, die met brand behebt zijn; op Goedereede en Overflakkee staat zij mede vol op den akker, draagt een volkomen gocdgevulden aar en belooft een zeer goed besohotin den Hoekschen Waard iszoowel winter- als zomertarwe een goed gewas en met lang stroo bezet, terwijl het in de Yijf Ileerenlanden, hoezeer weinig te velde staande, mede gun- stige uitkomsten doet voorzien. ,/ltogge. Ook omtrent deze graansoort zijn de berigten beduidend ganstiger dan ten vorigen jare. Hoewel niet veel verbouwd wor- dende, staat de rogge in het Westland goed te velde; dit is mede het geval in het land van Voorne en Patten en op Goedereede en Overflakkee, waar in beide streken op een middelmatig besehot wordt gerekendin den Hoekschen Waard is zij gewoon uitgezaaid, lang van stroo en van zeer goede kwaliteit, terwijl het produkt in de Vijf ileerenlanden mede sclioon te velde staat. „Gerst. Deze doet in het Westland een redelijken oogst verwachten en staat in Voorne en Putten minder te velde dan gewoonlijkde wintergcrst zal meer produktief zijn dan de zomergerst,tocli wordt aldaar van beide soorten een bevredigend resultaat, verwaohtop Goedereede en Overflakkee staat zij beter dan jaren het geval was in den Hoekschen Waard staat zij, hoewel niet veel uitgezaad, t,amelijk goed. „Haver. De mededeelingen omtrent dit produkt kunnen mede als bevredigend worden aangemerkt. In het Westland belooft zij een ruim besohot en staat uitmuntend te velde; in Voorne en Patten is het mede veel uitgezaaid, doch in hoedanigheid zeer ongelijkaldaar wordt een niet groot besohot verwacht. Op Goedereede en Over flakkee is het kort van stroo en weinig uitgespoeld en zal aldaar be- neden het middelmatige blijven; terwijl het in den Hoekschen Waard aan graan en stroo een middelmatig gewas belooft. „Meekrap werd ook dit jaar in deze provincie niet noemenswaard meer verbouwd. „Vlas. Uitmnntende uitkomsten werden van de verbouwing van dit produkt verkregen. Eehter werd gevreesd dat de prijzen, met, nitzondering op Goedereede en Overflakkee, vrij algemeen aanzienlijfc minder zouden zijn dan in vorige jaren. In het Westland staat hot, gewas redelijk goed. In Voorne en Putten wordt algemeen een vol gewas van goede kwaliteit verwacht met uitzigt op veel lijnzaad en winstgevend resultaatook in den Hoekschen Waard werd een zeer goed gewas to gemoet gezien. „Koolzaad staat op zwaardere kleigronden in Putten meer produk tief dan op de ligtere landen in Voorne. Enkele stukken in Putten hebben reeds nu 34 a 38 hektolit.er per hektare opgeleverd; een. algemeen voordeelig rendement wordt aldaar verwaohtook op Goede reede en Overflakkee en in den Hoekschen Waard mag de stand van dit gewas gunstige uitkomsten doen verwachten. „Honnep. In den Alblasserwaard wordt op niet meer dan Y:l van een matig gewas gerekend. In de Vijf Heerenlandeu staat dit produkt mede zeer slecht te velde, welke omstandigheid voor die streck van zeer ongunstigen aard is en groote verliezen doet vreezen. „Aardappelen. Omtrent deze aardvrucht luiden de berigten vrij verschillend. Zij geeft in het Westland een goed gewas en best besehot; doch de lage priizen doen dit voor die streek zoo belangrijk produkt zeer onvoordeelig zijn. Vooral de uitvoer naar Engeland is onbe- duidend, doordien de prijzen, die er voor worden best.eed, uiterst go ring zijn. De gevreesde ziekte heeft zich reeds weder vertoond, en reeds op sommige stukken de knol aangetast. Dit laatste is ook het geval in den xVlblasserwaard, waar dan ook de afkomst van de vroegcre soorten, zoowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft, niet nicer dan middelmatig is. Het natte en ongunstige weder, gevoegd bij het plantachtige van den bodern gedurende het poten, deden de vroegere soorten in Voorne en Putten bijna gcheel mislukken. De latere soorten zijn goed gegroeid, terwijl van de dusgenaamde jam- men een gunstig resultaat wordt verwacht. In Voorne eehter, waar op de ligtere gronden meer bijzonder de fijnere soorten worden ge- tecld, is de verwachting minder gunstig, omdat zij daar reeds meer- cndeels aan loof en knol door de ziekte zijn aangetast. Op Goede reede en Overflakkee, in den Hoekschen W aard en in de ijf Ilee renlanden wordt deels eene geringe, deels eenc matige opbrengst te gemoet gezien. Erwten en boonen. Zoowel omtrent erwten als ten opzigte der verschillende boonsoorten zijn ook ditmaal vrij gunstige berigten ingekomen. In het Westland wordt van paarden- en duivenboonen een uitmuntend besehot verwacht. Op Voorne en Putten werden zij in don laatsten tijd door de zwarte luis aangetast, zoodat, zij weinig gepeuld en bladerloos staan. De bruine boonen eehter staan aldaar zeer goed. Op Goedereede en Overflakkee worden, hoewel vele stukken omgeploegd hebben moeten worden, van de erwten toeh nog gunstige uitkomsten verwacht. Paarden- en duivenboonen werden aldaar en in den Hoekschen Waard in sterke mate door de luis geteisterd, ten gevolge waarvan geringe afkomst wordt gevreesd. In de Vijf Ileerenlanden staan de peulvruchten schoon te velde. „Boomvruchten. De pluk der appelen en peren, alsmede die der steenvruchten belooft op verschillende plaatsen voordeeliger te zijn dan ten vorigen jare het geval was. De appelboomen in het V est- land zijn goed geladen; de peren doen aldaar mindere uitkomsten verwachten. //De wijngaarden staan uitmuntend, terwijl aalbessen en andere kleine vrucliten eene goede opbrengst hebben opgeleverd. Ook op Voorne en Putten werden vrij gunstige uitkomsten verkregen. Steen vruchten waren eehter voordeeliger gesteld in het eerstgenoemde gcdeelte van het eiland dan in het laatste. In den Alhlasserwaaid cn de Vijf Heerenlanden werden de vruchtboomen zwaar geteisterd door de rups en de trekmaai. „Hooi- en weilanden. Ook nu weder mogen met betrekking tot de graslanden buitengewoon schoone uitkomsten worden geroemd. „Dc weilanden in het Westland geven overvloedig gras, en de hooi- opbrengst is aldaar uitmuntend geweest. »Het prachtige weder tijdens den hooibouw vergemakkelijkte het binncnhalen zeer. Ook op Voorne en Putten gaf iedere soort eene voordeelige weierij en buitengewoon veel hooialleen het eerstge- maaide bleef door nat, weer lang in bewerking en verloor daardoor in kwaliteit; later was de hooibouw aldaar voortreffelijk gunstig. Goedereede cn Overflakkee mogten zicli insgelijks verheugen in eene overvloedige opbrengst der gras- en klaverlanden, terwijl in den Hoekschen Waard gras- en hooilanden een ruimcn oogst opleverdeD ;,Uit, het bovenstaande blijkt, dat over het algemeen de verwach- tingen van den oogst, zooveel deze provincie betreft, vrij bevredi gend zijndat vooral de graansoorten eene uitmuntende opbrengst beloven dat die der boonen en erwten, alsmede van gras- en wei landen, bijna algemeen als bijzonder gunstig mogen worden aange merkt, en dat ook de aardappelen, dit zoo gewigtig element der volksvoeding, goed geslaagd zijn te beschouwen." Het door de Staats-Courant medegedeelde versing- omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Groningen, voor het jaar 1878 zegt: „Ofschoon het natte en koude weder in het voorjaar wel eenige schade aan de te velde staande gewassen heeft gedaan, laat bet zich eehter aanzien, dat de uitkomsten van vele gewassen gunstig zullen zijn, ja zelfs dat, sommige eene uitmuntende opbrengst zullen opleveren. „Ten einde den stand der gewassen meer in bijzonderheden te kennen, zij het volgende medegedeeld: „De tarwe, rogge en haver beloven over het algemeen eene ruime opbrengst. ,,Gerst zal geen best besehot geven ook in kwaliteit zal zij te wenschen overlaten. „Van het kanariezaad, waarvan weinig was uitgezaaid, zal de op brengst vermoedelijk niet groot zijn. „Boekweit zal, bij niet buitengewoon on voortdurend nat weder, vermoedelijk goed slagen. „Erwten. Niettegenstaande de zaai-erwten te wenschen overlieten en het weder gedurende den zaaitijd ongunstig was, mag men eehter eene voldoende opbrengst verwachten. „Paardeboonen. Alhoewel deze van de felle droogtc gedurende den bloeitijd en later van de insekten hebben geleden, beloven zij evenwel een redelijke opbrengst. Aardappelen zullen welligt een voldoend besehot, geven eehter treft men in sommige streken der provincie niet slechts in het loof, maar ook in den knol van dit gewas sporen van de bekende ziekte aan; van het meer of minder toenemcn dier ziekte is alles afhankelijk. „IIet koolzaad, dat grootendeels is afgedorscht, levert een vrij goed beslag op, doch de laatste zware regens hebben het dorschen zeer tegengewerkt, hetgeen niet zonder invloed op de prijzen is ge- bleven. De opbrengst varii-erde zeer in de verschillende gemeenten van dit gewest. Zij was het gnnstigst in het Oldambt. »Vlas laat zieh gunstig aanzien. „De gras- en klaverlanden leveren, zoo aan weide als aan hooi, een ruim besehot op. „Het hooi werd voor een groot gedeelte ondcr gunstig weder ingeoogst." Den 24sten dezer is bet huwelijk van Z. K. H. prins Hendrifc der Nederlanden met H. K. H. prinses Maria van Pruissen te Potsdam voltrokken. Ook onze Koning is daarbij tegenwoordig geweest. In den stoet der vorstelijke personen naar de zaal van het Stadtschlossdie op den dag van het huwelijk als kapel was ingerigt, volgde Z. M. de Koning der Nederlanden met de Kroonprinses Van Pruissen onmiddellijk op het bruidspaar, waarna de Kroonprins van Pruissen met prinses Frederik Karel en nog 11 paren volgden. Prins Herdrik der Nederlanden heeft aan zijne bruid prinses Maria van Pruissen als huwelijksgeschenken zulk een rijkdom aan brillanten en andere edelgesteeDten geschonkenals zelfs bij vorste lijke echtvereenigingen zelden gesohiedt. Der Berlijnsche industrie is daarbij de eer te beurt gevallen deze sieraden te vervaardigen, welke door den hofjuwelier S. Eriedberg Sohne geleverd zijn. De korf bestaat uit een diadeemeen corsage (groote broche)een collier met 11 pendeloques en een verlengstuk om de corsage als zoogenaamde esclavagc te dragenwelke in twee schouderbroches eindigt. Dit sieraadhetwelk naar teekeningen van Holbein ver- vaardigd is, kan op tweederlei wijze gedragen wordenn. 1. geheel met saphiren of wel met brillanten. De door prins Hendrik daartoc gelevcrde saphiren en brillanten behooren tot de grootste zeld- zaamheden, zooals ze naanwelijks in de beroerndstc schatkamers te vinden zijn. De groote saphir der corsagewegende 200 karaat is van het zuiverste blaauw en heeft eene waarde van 100.000 mark; niet minder schoon is een tweede saphir Cabocton van meer dan 100 karaat, welke tot de grootste saphiren van het diadeem behoort. De brillanten, die de plaats der saphiren kunnen vervangensolitairen ieder van 1030 karaat zijn van het zui verste water, zooals Brazilie ze slechts in de oudste tijden op- leverde. De geheele collectie wordt op eene waarde van een millioen mark geschat. Door de Eriesche vrouwen zal aan prinses Marie van Pruissen ten geschenke worden aaugeboden een volledig Friesch hoofdsie- raadn. 1. breedgouden oorijzer, juweelen naald, benevens eene kanten muts. De aanbieding zal plaats hebben door eene deputatie van drie dames als de prinses in ons land zal zijn gekomen. Dezer dagen is door Engelsche artsen beweerd, dat zoowel plantaardige als minerale vergiften in het ligchaam bijna onmiddel lijk onschadelijk (geneutraliseerd) kunnen worden, door het innemen van een goede dosis zoeteolie (olijfolie). Bij krachtige menschen moet de dosis grooter zijn dan bij zwakke menschen. Het geregtshof te 's Gravenhage heeft Zaturdag een vrouw uit Ammerstol, die wegens moedwilligen manslag op haar tweejarig kind gepleegd teregt stond, aan dat feit schuldig verklaard en tot zes jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De »moeder" had het arme kind, dat nog niet zindelijk was, niet alleen geslagen, maar ook den kinderstoel omver gegooid, zoodat het met het hoofdje tegen den vloer teregt kwam. Te Leek klauterden dezer dagen een paar jongens in een dikken hollen boom, toeu op eens een hunner verdween en een eind in den boom zakte. Zijn makker riep dadelijk om hulpdaar het niet mogelijk was den knaap er uit te trekken, besloot men den boom boven 's jongens hoofd, dat men door een reet zien kon, af te zagen, waarna hij uit zijn lastige positie verlost werd. Te Cesson, in het Eransche departement der Cotes du Nord is de ketel van twee stoom-maaiwerktuigen gesprongen, waardoor zes menschen letterlijk in stukken vlogen en vier anderen gewond werden. Men houdt het er voordat de veiligheidsklep om stoom te sparen was vastgezet. Naar het Nieuws van den Dag" verneemt, zal mej. Aletta Henriette Jacobs zich met den lsten October a. s. te Amsterdam als arts vestigen. Zij zal zich aan de behandeling van vrouwelijke patienten en Vdnderen wijden. Te Parijs reed Zaturdag j. 1. een jonge dame in een omnibus van het Louvre naar de Bastille en werd lastig gevallen door een heer die in diepen slaap scheen en haar schouder voor peluw ge- bruikte. Herhaaldelijk had zij hem reeds weggestootenmaar tel- kens liet hij zich weder tegen haar aanvallen. Ten emde van haar "•eduldstond het meisje op om van plaats te verwisselen, toen de onbekende van de bank gleed en op den bodem van het rijtuig plofte. Het bleekdat hij onder het rijden aan een hartkwaal overleden was. Blijkens opgaven in den Invalidc Russe", zijn door de Russen in den jongsten oorlog ruim 10,000,000 gewecrpatronen verbruikt om ongeveer 150,000 Turken te dooden. Dit maakt op elke 66 schoten e6n dat raakte. Door den veldwachter der te Waalwijk gestationneerde brigade mardchaussee is proces-verbaal opgemaakt tegen een landbouwer uit het naburige Sprang, die in eene ruimte van minder dan 2 meter in het vierkant zijnen krankzinnigen zoon van 20 jaren had opge- sloten. De ongelukkige lag in dat hokje, aan handen en voeten n-ebocidop een weinig stroo, op de plaveijen uitgespreid. Een raampje van cen halvcn meter in het vierkant moest versche lucht toevoeren. Men zegt, dat twee marechausseesdie de woning voorbij - gingen, raauwe smartkreten hoorden en dat dit tot een onderzoek leiddehetwelk bovengemelde feiten aan het licht bragt. Gepassecrde week kwam in eene herberg, even buiten de gemeente Brummen, een onbekend persoon, die er eenige vertering maakte toen hij die wilde betalenzeide hijgeen auder geld te hebben dan een tienguldenstuk en vroeg om dit te wisselen. De vrouw van den herbergierdit aannemendeliet het bij ongeluk vallen en het muntstuk brakindrien; het, was, zoo het scheen zeer zuiver van glas vervaardigd; dadelijk ging de vrouw iemand roepen, die in de nabijheid van het huis aan het werk was, in welken tijd de onbekende zich uit de voeten maakte. Ook is reeds bij een ander ingezetene een valsch tienguldenstuk ontvangen. Ieder zij dus gewaarschuwd en op zijn hoede. Volgens mededeelingen van reizigers, is Vrijdag omstreeks 7 ure in de streek tusschen Bacherach en Bingen een zoo zware wolkbreuk geweest, dat te Heimbach twee huizen ingestort en een aantal stukken huisraad weggespoeld en door schippers in den Riju opgevischt zijn. Ook de spoorweg was beschadigd. In de vorige week is te Harderwijk op den openbaren weg verloren een pakjegewikkeld in papierinhoudende eene waarde van p.m. f 2350 aan bankbiljetten en Oostenrijksche coupons. Een der meest af keurenswaardige kindervermaken hebben wij altijd den schommel gevonden, en omdat het pleizier, hetwelk hij verschaft, bestaat in opwekking van een gevoel van duizeligheid en bedwelming, en omdat hij herhaaldelijk ongelukkeu te weeg bren"t. Zoo is in de Buitensocieteit »Reineveld" nabij Delft weder een 12-jarig meisje van den schommel gevallen en zoodauig verwond, dat zij den volgenden morgen is overleden. Als een bewijs van kracht op zeer hoogen leeftijd wordt medegedeeld, dat he 80-jarige veearts A. te Varsseveld dit jaar, even als vroeger, met het roggemaaijen dapper heeft meegedaan en menigen jongen boer beschaamde. Sedert zijn 15e jaar behoefde die sterke man geen enkelen zomer met dit zware werk over te slaan. Op de kermis te Delft is een soldaat uit een caroussel ge vallen waardoor hij ernstig verwond werd. Hij is naar de infirmerie vervoerd en zal waarschijnlijk aan de gevolgen bezwijken. Aan het station te Brummen is de vorige week een vreese- lijk ongeluk gebeurd. Mevrouw de baronnes Van Rhemen van Rhemenshuizen, echtgenoot, van het lid der Eerste Kamer, die zich buitenslands bevond, is, terwijl zij iemand van den trein wilde halen en zich onvoorzigtig op de rails waagde, door den sneltreindie van Arnhem kwam, overreden en gedood. De lange sleep van haar japon was hicrvan de oorzaak. Onlangs viel een arbeider, die te Parijs bezig was het dak van de Botermarkt (Halles-Centrales) te herstellen, van eene hooHe van meer dan 40 meters naar beneden. Men kan zich den schrik der toeschouwers voorstcllentoen zij plotseling den man zan-cn vallen. Weldra eehter verkeerde die schrik in algemeene blijdschap, toen men den man goed en wel weder, maar druipende van vet, zag opstaan. Hij was in een groot vat boter gevallen en had hoegenaamd geen letsel bekomen. Een burgemeester vroeg aan een jongen of zijn vader weer ging trouweu. Dat moet »hij" weten", zegt deze kortaf. ii En heb je dat niet graag" vroeg hij verder. Dat moet „ik" weten", volgde onmiddellijk. Jongenjongenik moest je bij je ooren pakken, dat je zoo brutaal zijt". Dat moet a jij weten", was 't antwoord. Omlertrontcd II EIV D III K US 1> E GROOT MET AIVIVA GEERTRUID LAI PRAV. Biepenheim, 27 Augustus 1873. Eenige en algemeene Kennisgeving. detronwd DIRK TENS EN, van Ilaarlernmermeer MET Alkemade, 14 Augustus 187 8. De Notarissen BRUNO TIDEMAN en jJ. P. HERBSCHLEB zullen, op Woenstla"- 10 ure, en, zoo noodig, den volgenden dag, op de Heeren- hofstede: HAJITENRUST", van wijlen den Heer W. J. SCHEURLEER, aan den Sloterstraatweg nabij de Overtoom- sche SchutsluisGemeente Stolen c. a. waaronder: Malioniehouten BUREAUKASTLINNENKAST, SCHRIJETAEEL, BOEKENKAST, Eikenhonten KASTEN TAFELS STOELEN, LEDIKANTENwelgevulde BEDDEN met Toebebooreu. KAGCHELS, SPIEGELS en SCIIILDE- RIJENdivers KOPER-, TIN-, IJZER- en BLIKWERK WERKBANKEN, gezaagde en ongezaagde HOUTWAREN en BOUWMATERIALEN; voorts een TILBURY, WA- GENS, ARRESLEDE, velerlei LANDBOUWERS-GEREED- SCHAPPEN, Marmeren TUUVBEELDEN op Voetstukken en eindelijk diverse AXTIOUITEITEIVBlaauw en Gekleurd PORCELEIN en hetgeen meer ten verkoop zal worden aau geboden. Alles daags voor en op den Verkoopdag te zien. VEltPLAATSBARE AMERIKAANSCHE ALSMEDE worden op Proef geleverd, en zijn voorhanden in het VAN

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2