1878 Vrijdag, 6 September No. 56. VAN AAN LANDBOUWGEM RENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. IVegentiende Jaargang. Haarlemmermeer. Landbouw. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. H AARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. In lie Vergadering van den Gemeenteraad van 3 Septem ber jl.*werd de Rekening der Gemeentedienst 1877 vastgesteldin Ontvang opf 77,582.83 en in Uitgaaf op66,596.71 Saldo 10,986.11 s De Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1877 werd vastgesteldin Ontvang op3,728.54 3 en in Uitgaaf op3,727.18 Saldo f 1.36® De aangeboden Gemeente-Begrooting voor het dienstjaar 1879, bedraagt in Ontvang en in Uitgaaf 67,504.97 De heer J. van Vunren Hzn. is tot Wethouder Aerbenoemd. Voorts zijn benoeradtot Gemeente-Vroedvrouw te Hoofd- dorpMejufvr. S. Gokkes Goldsteen te Vollenhoven, en te Abbenes Mejufvr. J. L. M. Ditmarsch te Omm en. Mejufvr. J. A. H. te Boekhorst, te Amsterdam, is be- noemd tot hnlp-onderwijzeres aan school N°. 2 alhier. Aan het vergelijkend examen ter benoeming van een hoofd- onderwijzer aan de school N°. 11, op den 30 Augustus te Nieuw-Vennep gehoudenis door 15 sollicitanten deel genomen. Uitslag der Herbesteding, gehouden 3 September 1878, van het mate en van eenige veranderingen en van eenig onder- koudswerk aan de school en woning N°. 6(Abbenes). Inschrijvers Joh. van der Burg, te Oude-Wetering 1098. Lt. Hulsbos, te Abbenes1179. J. Barnhoorn, te Lisse 1189. M. den Ouden, te Haarlemmmermeer1194.60. Omtrent het al of niet gunnen van het werkzal later worden beslist. van 28 Augustus tot 3 September 1878. GEBOREN Cornelis, zoon van D. Klinkert en A. Bakker. Neeltje, dochter van H. Verboom en J. van Tot. Pieter, zoon van J. Mors en K. Wijker. Antoniadochter van S. Blok en A. Engel. Elisabeth, dochter van M. Versteeg en A. Kriebel. Hendrik zoon van G. van Lint en G. van der Ham. Machielzoon van W. van Marsbergen en A. JDegenaars. Leuntje dochter van J. van der Bent en J. Dunweg. Engelzoon van A. Knibbe en N. Onssoren. Marinuszoon van C. Struis en L. de Berg. Maria Margaretha dochter van W. Schoute en M. Maarssen. Theodoras, zoon van H. Kluck en J. Stipdonk. Eli sabeth dochter van J. Bakker en N. Kapteijn. Gerardus zoon van P. Rutgrink en A. van der Voort. Cornelis, zoon van J. Louwerse en J. Kabboord. Petrus, .zoon van G. Smit en C. Schaap. Thekla, dochter van JBeemsterboer en G. Oudejans. Jacobzoon van J. Sei- nen en P. J. van Opstall. OVERLEDEN Jantje van den Bergoud 39 jaren gehuwd met A. de Ruiter. Martinaoud 9 maandendochter van G. II. Osterkamp en J. Peeters. Theodora Cornelia, oud 3 maanden, dochter van W. Rijgersberg en L. Zoet. Teunis ond 4 maanden, zoon van J. Keijzer en S. Slagmau. Tryntjeoud 10 weken dochter van Catharina van Kleef (ongehuwd). ONDERTROUWD H. van Dam met A. Boukes. A. Koningen met M. Lanser. GEHUWD: geene. Ds. J. Kraijenbelt Wz.predikant te Aalsmeer, heeft een beroep ngar de gemeente te Hilversum ontvangen. Wijlie, 3 Sept. Als eene bijzonderheid vermeld men, dat alhier een kersenboom voor de tweede maal in vollen bloei staat. Men verwacht algemeen, dat de appelendie men hier voortdurend dagelijks bij honderden hectoliters tegen /2a 2.50 per HL. opkoopt, nog in prijs zullen dalendaar de opbrengst der boomgaarden ongekend overvloedig is. Peren komen er betrekkelijk weinig. Uit vrees voor de heerschende varkensziekte doen de meeste laudbouwers uit deze omstreken, wier stal tot dusver van die ziekte verschoond bleef, hunne vette varkens zoo spoe- dig mogelijk van de hand. Van heinde en ver worden varkens aangeroerddie aan de dorpswaag gewogen en van hier per spoor verzonden worden. Die verzending, welke deze week buitengewoon groot was, gaf in ons dorp niet weinig levendigheid. Capelle (Langstraat)4 Sept. De ziekte onder de varkens breidt zich al meer en meer uit, zoodat er maar zeer weinige gevonden worden, die vrij blijven, terwijl de herstelden ge- woonlijk krampacbtig in de pooten blijven en of kreupel gaan of in het geheel niet meer kunnen loopen. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. UiterHfk Woen»tlag.)% Met den hooibouw der tweede snede ziet het er tot heden zeer ongunstig uit; op de ontgonnen landerijen gelijkt het geen hooi meer; gelukkig dat men in de buitenlanden slechts hier en daar een begin heeft gemaakt. De handel in leverantiehooi van de eerste snede staat geheel stil. Nieuwkuyk3 Sept. Buitengewoon groot is dit. jaar de verzending geweest van frambozen en aalbessen naar het bui- tenland uit deze streek. Witte pruimen waren zoo veelvuldig, dat men er kompleet geen raad mede wist. Thans is de ver zending van snij- en prinsesseu-boontjes aan de beurt. Schier dag en nacht is men in de weer, om deze produkten voor de verzendingen te plukken en te verpakken. De prijzen zijn dit jaar zeer hoog. Wat de vruchten betreft, zoo als appelen en peren, dit kon beter zijn. De boonen beloofden aanvau- kelyk veel, doch de langdurende oostenwind deed veel schade. Men berekent, dat uit deze streek aan fijne vruchten, dop- erwten en boonen, voor ruim 200,000 is uitgevoerd. Voegt men daarbij de ongekend drukke beNveging op vroege aard- appelenteelt, de hopkultuur op groote schaal in deze streek en wat verder op het gebied van kweekerijen gedaan wordt, dan is bet te betreuren dat zoolang gedacht en gewacht wordt, eer de definitieve bepaling daar is, dat deze streek zal genie- ten van den spoorweg Zwaluwe's Hertogenbosch. Deze streek heeft behoefte aan versneld verkeer, dewijl het eene uitge- maakte zaak is, dat zij zich dan beroemen kan de schoonste en meest afwerpende landstreek van Nederland te zijn. Vlijmen3 Sept. Iemand in deze gemeente slagtte zijn varken, omdat het door de zoo enaamde vlekziekte was aan- getast. Hij legde nu het spok ,n den pekelinaar tot zijn verwondering wilde het geen zoutdeelen opnemeu. De proef om het te rooken mislukte ookwant naauw hing het eenige dagen in den schoorsteen, of het kwam bij stukken naar be- neden vallen. Texel4 Sept. Door eenige bewoners der hoogste en schraalste mientgronden is op een diepte van een halven meter een laag klei ontdekt, ter dikte van een halven meter, welke zich onder verscheidene perceelen land uitstrekt. De landlie- den zijn ook reeds begonuen die klei te ontgraven en over hun land te brengen, waarvan men de beste resultaten verwacht. De aardappelenoogst valt hier tegen; de ziekte doet veel kwaad; de arbeider lijdt daaronder gevoelig; het arbeids- loon is niet hoog en een goede aardappel groot genot. Alleen zandaardappeleu zijn van de ziekte vrij gebleven en gelden tbans 4 per hectoliter. Zwolle, 2 Sept. De varkensziekte neemt in deze streek af, doch de tongblaar openbaart zich daarentegen onrustbareud. Men deelt aan de Groninger Courant het volgende mede Dat beste kleigrond ontzaggelijk vruchtbaar is, weet elk, alsook dat de uiterdijkslanden aan het Reitdiep uit den edel- sten kleibodem bestaan. Daar zag ik een Probsteier haver, waarvan de halmen het riet in dikte en lengte evenaarden trok er een steel van op, ging aan het tellen en bevond dat uit dien eenen korrel 10 tails waren gegroeid die respektievelyk 132, 160, 142, 96, 116, 194, 228, 152, 110 en 166, te zamen 1496 korrels bevatten. Naast dat haver lag gerst- stoppel, ook daarvan trok ik een stoel op, en kwam tot de wetenschap, dat er 20 aren op waren gegroeid, en dat een ordinaire aar, welke daar onder meer was blijven liggen65 korrels telde. Alzoo zou, volgens deze gegevens, het aantal korrelsuit een gerstekorrel voortgekomenniet minder be- dragen dan 1300." Door de Maatschappij tot Droogmaking van Plassen in de Ronde Veenen te Mijdrecht", wordt in October een publieke verkooping gehouden van ongeveer 230 hectaren door haar drooggemaakte uitmuntende landerijen. Aan de Bommelsche melkverkoopers is door de heeren van Haren Noman en H. van Anrooy aldaar een kleine verrassing bereid. Deze hebbenbuiten weten der verkoopersde melk onderzocht, en in het laatst verschenen nominer der Bommel sche Courant vindt men eene opgave van het watergehalte gevonden in de melk van tivee-en-twintig melkverkoopers, met naam en woonplaats aangeduid. Van 22 waren er 2 die volstrekt geen water in de melk goten; 6 die ze maar met 10 pet. aanlengden en de overigen lengden ze aan van 14 tot 40 pet. De deskundige heeren komen tot de slotsomdat de Bom melsche melk ver van goed te noemen is, maar in geen geval de slechtste, vergeleken met de in den laatslen tijd gepubli- ceerde onderzoekingen van melk in andere steden. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Land- houuc heeft in zjjne Vergadering van 3 dezer beslotenmet Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. het oog op de wet tot beteugeling der longziekte in het spoeling district, de tentoonstelling van rundvee te Delft, niet te doen doorgaan, zoodat de nommers 19 tot en met 31, alsmede 42 tot en met 45 van het programma voor die tentoonstelling komen te vervallen. De tentoonstelling van paardenschapen, varkens, pluim- gedierte, voortbrengselen en werktuigen blijft bepaald als bij 't programma is vermeld, en blijft ter medewerking aanbevolen. Rijks-Landbouwschool te Wageningen. Aan het tweede admissie-examen der Rijks-Landbouwschool te Wageningen, op 2 en 3 September jl., hebben deel genomen Voor de Afdeeling Hoogere Burgerscliool7 candidaten; toegelaten 6, zijndede Voogt van Wageningen, 3°. klasse; de Roo van Alderwerelt van 's Hage, 2°. klasse; van Bloe- men Waanders; van Cambier van Vianen, 2°. klasse; van Heuven van Wageningen, 1°. klasse; Jongkindt Coninck van Wageningen1°. klasse. Voor de Afdeelingen A en B 10, toegelaten 6, zijnde: Mensonides van Alkmaar A1, Serseyn van Arnhem A1, Huisman van Wittewierum A1, Loseoaat Vermeer van Ter- borgh A1, Aberson van Arnhem A1, Schoen van Beemster A2. Bij de examens in Julij z(jn toegelaten: 17 leerlingen voor A1, 3 leerlingen voor A2, 2 leerlingen voor B1, 18 leerlingen voor UBS1, 5 leerlingen voor HBS2, 2 leerlingen voor HBS3, tolaal 47 leerlingen, te zamen met de nu toe- gelatene 59 nieuwe leerlingen voor den cursus 1878/79 die 5 September aanvangt. 12 Leerlingen volgen de lessen van de Afdeeling H. B. S. met het voornemen in Afdeeling B. over te gaan. Onder de vele versieringendaargesteld bij den plegtigen intogt van HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik binnen 's Gravenhage, muntte o. a. bijzonder uit de poort, gesteld door de afdeeling Westland der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Het middenstuk vertoonde de wapenschilden van HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik, gedekt door de koninklijke kroonen was bijna 2 meter in omvang. Daar onder waren twee medaillons bevestigd met deze inscriptie de afdeeling Westland der Hollandsche Maatschappij van Landbouw" en „aan het doorluchtig echtpaar", omvat door twee hoorns van overvloed boordevol geladen met bloemen en vruchten, o. a, meloenen, druiven, perziken appelen peren pruimen enz. De twee pilasters, in hun goudgeel kleed, bevatten gela den koornhalmen, waarin men verschillende tarwe, haver, garst en roggesoorten kon onderscheidenterwijl de lang- werpig vierkante openingen van de pilasters medaillons vorm- den van aardappelenappelen en peren, groenten, kool- soorten, zuivelbereiding (boter) druivenmanden en vlas. De pilasters, bovendien doorwerkt met landbonwgereedschappen rustten op een bed van keurig, frissche bloemen, wier liefe- lijke kleuren het wel wat eentoonige gezigt op het goudgele kleed braken. Dit monument van den landbouw was opgetrokken volgens het ontwerp en onder het onmiddellijk toezigt van den heer P. P. L. Waldeck, te Loosduineu, wiens smaakordening en bemoeijingen de schoonste belooning vonden in den onver- deelden lof, dien zijn werk van de zijde der toeschouwers mogt inoogsten. Het Verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de prov. Noord-Brabant over het jaar 1878 luidt als volgt Tarwe. Ten gevolge van den zachten winter zal dit gewas in de kleistreken beneden het middelmatige blijvenin de zandstreken laat zich een goede oogst verwachten. Rogge. Hoewel over het algemeen middelmatig van stroozijn de aren buitengewoon goed bezet en belooft dit gewas een be- vredigend gewin. Garst staat vrij goed, en ofschoon het stroo koft en fijn is, zal de opbrengst voldoende zijn. Haver heeft over het algemeen te laat gezaaid kunnen worden op de hoogere gronden zal dit gewas echter nog een ruim beschot kunnen opleveren. Boekweit. Dit gewas staat welig te velde en belooft eene gunstige uitkomst. Erwten en boonen staan goed in bloei en geven uitzigt op eene ruime opbrengst. Vlas. Het vlas, dat weinig verbouwd wordt, is kort van stengel; men verwacht slechts een middelmatigen oogst. Koolzaad wordt van jaar tot jaar minder uitgezaaid het gewas laat zich overigens gunstig aanzien. Aardappelen staan over het algemeen zeer goedin enkele streken vertoont zich onder de vroege de bekende aardappelziekte; van de late verwacht men een overvloedigen oogst. Hop. In de weinige gemeenten waar dit gewas verbouwd wordt, doet zich slechts een middelmatig beschot verwachten; de weersgesteldheid kan hierop nog een overwegenden invloed ten gunste uitoefenen,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1