Advertentie n. Mi BEKENDMAKING. - 146 - HAARLEMMERMEER. Die iets te vorderen heeft DE OUD-CARTHAGENA'S Bergplanten-Olie. Oemengde Berigten. De LEVERING van lOO Hectoliter grove en 345 Heetoliter grills It IIU K - HAOCHELHOLKI ten dienste der Scholen en van het Raadhuis. Oud-Carthagena's Bergplanten-Olie. Kanariezaad. De zachte winter en de aanhoudende regens hebben op dit gewas ongnnstig gewerkt. Het gewin zai bene- den het middelmatige blijven. Wortelgewassen. Met uit- zondering van de beetwortelendie over het algemeen welig staan en een rijken oogat beloven, hebben deze gewassen door de zware regens na kieming, zich slecht kunnen ontwikkelen. Alleen gunstig weder kan de opbrengst nog voldoende doen zijn. Wei-, hooi- en klaverlanden. Voor de wei- en hooi- landen was het jaar tot dusverre bijzonder gunstig. Het voor- gras gaf een overvloedigen oogst; de veie regens werkten uit- muutend voor het nagras; de klaver was zoo overvloedig, dat men honderden hectaren heeft moeten hooijen. -Boomvruch- teu. De vruchtboomen bloeiden nimmer zoo welig, doch het natte en koude voorjaarsweder deed de vrucht in menigte afvallen. De oogst van peren en steenvruchten zal niet noe- menswaardig zijn; alleen appelen en noten beloven een middel matige opbrengst. De Commissie uit de polderbesturen van Noord-Brabant die voor eenige maanden een adres rigtte aan den Minister van Waterstaat over de beteugeling der overstroomiugen komt op tegen een gedeelte van dit verslag, voor zoo ver men daarin leest: „Voor de wei- en hooilanden was het jaar tot dusver bijzonder gunstig. Het voorjaar gaf een overvloedigen oogst; de vele regens werkten uitmuntend voor het nagras; de klaver was zoo overvloedig, dat honderden hectaren heb ben moeten gehooid worden." Hoe eeii dergelijk berigt in de Staats-Courant heeft kunnen opgenomen worden, verklaart de Commissie niet te kunnen begrijpen. „Hier liggen", zegt zij, „duizenden hectaren hooi- en weilanden die voor spotprijs verpacht zijn die naauwelijks de grond- en polderlasten hebben kunnen opbrengendie men voor f 1 tot f 5 en f 10 per hectare heeft moeten gunnen, terwijl de polderlasten alleen wisselen van 3 tot 10 per hectare; hier liggen een groot aantal hectaren, waarvoor geen cent is gebodenen het aantal landerijen, die aldus of weinig beter zijn, is zoo groot, dat het a priori onmogelijk is te noemendat de doorslag der statistiek over de geheele provincie ..bijzonder gunstig" oplevert. En boven- diendat onmogelijke zelfs aangenomen en al ware de ramp A'cnmaal minder geweest, dan nog had de ernst van den toe- stand geeischt, dat een dergelijk berigt, hetwelk door de opneming in de Staats-Courant als het ware gestempeld wordt tot „officieel en waarachtig", begonnen hadde met de vermel- ding der ramp; hier eehter wordt zij eenvoudig verzwegen." Volgens het Utrechtsch Dagblad is dezer dagen door een bekend laudbouwer, P. W.te Renswoude, het volgende middel tegen de varkensziekte met goeden uitslag aangewend. Het bestaat in het laten gebruiken van okkernotenhetzij groene met bast en blad, of de drooge noten wat fijn gestampt en gekookt, en dat aftreksel, kond geworden, ingegeven met dik en al; of, zoo de varkens de noten niet meer kunnen eten, dan alleen het aftreksel er van ingegeven. Varkens, welke reeds grijs en blaauw gevlekt waren, zijn hierdoor weder hersteld. Ook wordt nog herinnerd, dat het zeer doelmatig is, de varkens een vrijen loop te geven in een weilandonder den loiumer en nabij water, om daarin te kunnen baden. Alles moet worden aangewend om de varkens een goeden omloop in het bloed te verschaffen Een bevoegd beooudeelaar te Voorst, verklaart omtrent de oorzaak der varkensziekte het volgende: De boeren bouwen tegenwoordig varkenshokkenwaar zelfs menschen in zouden kunnen wonen, en meestal binnenshuis of in eenschnur, die dan tevens met hooi en koren gevuld zijn. Tegen die boven- matige hitte is een varken niet bestand en zij moet onvermij- delijk bij het dier ziekte veroorzaken. In vroegere jaren bouwde men in den regel de varkenshokken geheel afzonderlijk en dan slechts zeer gebrekkig met planken digt gemaakt, zoodat tusschen iedere plank een opening was van nagenoeg vijf decimeter (een halve palm); en, eveuals bij alle vee, gingen nu en dan een varken doodmaar ziektenals in de laatste jaren het geval was, kwamen nimmer voor. Purmerende, 1 Sept. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer A. Kerbert zijn fabriekaat, het zoo gunstig bekende Annatto of kaaskleurselvoor het eerst in den handel bragt. Op dien dag was dan ook voor z(jn werklieden een verrassing bereidnamelijk dat zij met een cadeau werden vereerd niet alleen, maar verder ruimschoots in de gelegenheid werden gesteld dien dag feestelijk te herdenken met hun hui3gezin. De Haagsche briefschrijver der liberale Zutphensche Courant" eindigde dezer dagen zijn brief, waarin ook het huwelijk van Z. M. den koning met de 20-jarige dochter van den Prins van Waldeck wordt aangekondigdmet het volgende politieke nieuwtje: ii Naar ik verueem, kan men van den minister van linancien een belasting op het kapitaal in portefeuille verwachten. Misschien wordt het wei een St. Nicolaas-surprise" De Berlijnsebe »Borsen Courier" ontvangt eenige zeer inte- ressante mededeelingcn omtrent Nederlandsche personen en toestan- den, nu door het huwelijk vau prins Hendrik aller oogen iu Duitsch- land op deze landen gevestigd zijn. Onze kroonprins is 28 jaar en prins Alexander lijdt aan ruggemergstering. De door het Neder landsche gezantschap en het Bernjiische Ministerie van Buitenlandsche Zaken aan hen gezonden uitnoodigingen om bij het huwelijk van hun oom tegenwoordig te zijn, kwamen als onbestelbaar aan de afzenders terugdaar niemand hun adres wist. De correspondent zegt dat zij geen van beiden erg met het huwelijk ingenomen zijn wantzegt hijwordt het met een zoon gezegend dan zal deze waarschijnlijk eenmaal de kroon dragen. Nog interessanter is wat hij van prins Hendrik meedeelt. Deze is de rijkste vorst der bewoonde aardc. Hij bezit bijv. een zilver- mijn in Amerika, die alleen hem reeds jaarlijks een vorstelijk in- komen oplevertvoorts heeft hij vele effectenvooral Hollandsche en Russische, en tallooze aandeelen in Nederlandsche scheepvaart- maatsohappijen en bankeneindelijk bezit hij negen-en-negentig land- goederen en huizen in Holland en een groot aantal dergelijke be- zittingen in het buitenland. Waarom hij juist op den kopaf negen- en-negentig landgoederen en huizen in Holland heeft? Dit staat in verband met de Nederlandsche wetdie bepaalt dat niemand be- halve de koninghonderd eigendommen bezitten mag. Men ziet dat prins Hendrik het dus tot het maximum gebragt heeft." Om goed op de hoogte van Nederlandsche toestanden te eeraken zal het in het vervolg zaak zijn genoemd blad bij te houaen Den 4den Augustus sloeg de bliksem in eene tent te Phila delphia, waar juist zondagschool gehouden werd. De bliksemstraal daalde langs een paaldoor welken de tent werd opgehoudennaar beneden, doodde een meisje, verwondde drie andere kinderen en deed den voorganger der zondagschool bewusteloos nederstorten. Drie petroleumlampen ontploftenwaardoor brand ontstond in het hooi waarmede de houten vloer bedekt was, en spoedig stond de geheele tent in vlammen. Met moeite werden de bewustelooze gewonden geredterwijl de andere kinderen overhaast de vlugt namen. Een der kinderen is geheel verlamdeen ander ten eenemale doof ge worden. De school behoorde tot de methodist-episcopale gemecnte, welke juist dienzelfden middag beraadslagen zou over een voorstel om tot de hervormd-episcopale kerk over te gaau. De gemeente is eehter door dit ongelukwaarin men eene vingerwijzing des Hemels ziet zoo getroffendat het plan om hare vroegere geloofsleer vaarwel te zeggen met algemeene stemmen is opgegeven. Een verschrikkelijk ongeluk is op de Theeins bij Londen voor- gevallen. De'stoomboot (/Princess Alicegeraakteop haren terug- togt van een pleiziervaart naar Gravesendin botsing met de stoomboot u Bywell Castle", en zonk onmiddellijk. Van de COO a 700 passagiers, die zich aan boord bevondenzijn voor zoover bekend is omstreeks een 100-tal gered. De meeste der dooden zijn vrouwen. Ook de kapitein en nagenoeg de geheele bemanning zijn omgekomen. De superintendant was met zijne vrouw en hunne vijf of zes kinderen aan boordmaar hij is onder weg afgestapt en alzoo gespaard ge- bleven. Zijne vrouw en kinderen hebben eehter, naar alle waar- schijnlijkheid, den dood in de golven gevonden. De commissie voor de verloting van voorwerpenafkomstig van de tentoonstelling te Parijsheeft thans als hoogste prijs voor het eerste millioen lotenaangekocht eene riviere vau diamanten ter waarde van 50,000 fr. De commissie heeft bepaald dat deprij- zen werkelijk, ongeveer althanster waarde van het bedrag, dat zij gezegd worden te vertegenwoordigenmoeten kunnen worden verkocht, indien de winner dit begeerde. De heer Eontenay, de juwelier van wien de riviere gekocht is, heeft zich dan ook bij kontrakt tegeuover den Staat verbonden, om het. kleinood, mogt de gelukkige trekker het te gelde willen makendadelijk tegen 47,000 fr. in klinkende munt over te nemen. Naar men verneemt, heeft de khedive van Egypte de dieren, waaruit zijne rijke menagerie bestaatten geschenke aangeboden voor de zoologische tuinen van Parijs en Marseilledewijl het onderhoud hem te veel geld kost. Vrijdag is Schulze-Delitsch, de grondlegger der cooperatieve vereenigingen in Duitschland, zeventig jaar oud geworden. Met voldoening kan hij op zijn arbeid terug zren, en met regt kunnen zijn pogingen geslaagd heeten. Door de cooperatieve vereenigingen iu Duitschland werd het vorig jaar met ongeveer een half millioen leden de som van twee duizend millioen mark omgezet. Een der laatste Londensche politierapporten begint met de woorden: Wij bemerken met genoegen, dat een groot aantal onzer zakkenrollers naar de Parijsehe tentoonstelling is vertrokken", en constateert eene vermindering van 33 pet. in de diefstallen. In Parijs zal men dat verschijnsel met minder genoegen opmerken. Vier jaren geleden bragt het paardrijdersgezelschap van Dassie eenige wintermaanden te Middelburg door. Bij het vertrek van daar werd door een der vrouwelijke leden van den troep een voor enkele wekeu geboren meisje achtergelaten bij het gezin van een timmermansknecht, onder belofte, jaarlijks eene zekere som voor het onderhoud van het kind over te maken. Ofschoon die belofte spoedig in het vergeetboek raaktewerd de kleinedie zich spoedig de gehechtheid van hare pleegouders en van de geheele buurt wist te verwerven, met niet minder zorg en liefde in het gezin verpleegd. In het begin vau dit jaar kwam de moeder haar kind opeischen. Zij scheeu toen in goede omstandigheden te verkeeren, en niettegenstaande de pleegoude-s eenige onschuldige listen in het werk stelden om het meisje buiten haar bereik te houdenwas het niet mogelijk om den wcttigen eisch der inoedei af te wijzen. Het kind werd door haar den 30 Januarij 1878 erkeud onder den naam van Catharina Stein, geboren 9 Maart 1S74 te Middelburg; zij vertrok met haar schat, een sinartelijke leegte in het gezin achterlatende. Men ver- loor eehter het pleegkind niet uit het oog. Er werdenmet hulp van een gedienstigen buurman, Eranscbe brieven naar Beigie verzonden, en men vernam dat de kleine Ka het goed maakte en door hare moeder goed verzorgd werd. Maar later kwamen er weer kwade tijdiugen. De moeder was niet langer bij den troep van Dassiezij was door haar (tijdelijken) echtvriend verlatenbevond zich nu bij een ander gezelschap en verwaarloosde haar kind. Dat kon de trouwe pleegmoeder niet hooren. Zij toog naar Rotterdam, waar de moeder zich op de kermis bevondwist het hart van deze te vermurwen en met de bereidwillige hulp der Rotterdamsche politie werd het meisje aan haar teruggegeven. Dingsdag avond kwam zij met den weder gevonden schat per stoomboot te Middel burg aan. De vreugde over het teruggebragte schaap was zoo groot alsof er niet verscheidene andere hongerige monden aan den ouder- lijken disch te voeden waren. De naam van den pleegvader, die niet minder dan zijne vrouw aan het vreemde kind gehecht isis J. H. ten Hackenhij woont op den Kinderdijk, P. 105. Als kuriositeit kan gemeld wordendat de opperbrandmeester te Borculo bekeurd werd wegens een vat petroleumhetwelk in zijne woning aanwezig was. Een populair middel tegen den beet van dolle honden wordt sterk geroemd door den 82-jarigen houtvester Gastel, die dezer dagen iu Duitsche bladen het volgende sehreef: Ik wil mijn vaak deugdelijk bevonden middel tegen den beet van dolle honden niet mede in het graf nemen maar het bekend makenhet is de laatste dienst, dien ik der wereld kan bewijzen. Men neme warmeu wijn- aziju en laauw waterwascht daarmede de woud zuiver schoon en drooge die. Dan giete men eenige druppen zoutzuur op de wonde, omdat minerale zuren het vergift van het speeksel vernietigen". Men meldt aan het »Hbl.dat een brief, in 1872 verzonden aan een dame, toen te Assen woonachtig, eerst thans is bezorgd. Hij was al dien tijd blijven rusten in het postkantoor te Kampen. De dame had intusschen den tijd gehad naar Zutphen te verhuizen. -In den morgen van 2 Sept. was er een ongewone drukte op het perron van den Rhijnspoorweg te Amsterdam. Een Duit- scher, 20 jaar oud, kon niet dan met groote moeite in een waggon 3e klasse geplaatst worden. Wat was de reden daarvan? Deze jongeling had een ligchaamsomvang die zoo kolossaal was, bij een gewigt van 210 kilo, dat hij ter naauwernood door het portier kon geduwd worden. Te Alkmaar, is de kermisvreugd op vreeselijke wijze ver- stoord geworden. Een zware donderbui met hevig weerlicht brak boven de stad los. Bijna te gelijkertijd hoorde men het gebrom der brandklok eene boerderijeven bezuiden de begraafplaatswas door den bliksem getroffen. Spoedig trokken drie spuiten naar de plaats des onheils, maar nog spoediger lieten de boeren, die ter kermis wareninspannen om naar huis terug te keeren in den oogenblik was de stad letterlijk doodstil. De uitgerukte spuiten vermogten weinig, daar de op een kwartier afstandsgelegen woning niet meer te redden was. De bewoner, die gelukkig te huis was, moest eerst zijne vrouw met een kind van 14 dagen oud redden en had bovendien nog vijf andere kinderen uit het in vlammen staande perceel te brengen. Een groote hoeveelheid kaas90 wa- gens hooi en vele andere landbouwartikelen zijn vernield. Naar men verneemt is alleen de plaats en het aanwezige huisraad tegen brand- sehade verzekerd. Te Ede is een boer overleden die ten gevolge eener wedden- schap ongeveer 100 pruimen achter elkaar had opgegetenmet de pitten. De heer II. J. Scholten te Ammerstol heeft dit saizoen niet minder dan 2500 stuks baars met den hengel gevangen. Bij de firma van Goethem-Stockey te Nijmegen is thans een nieuw artikel verkrijgbaardat zeer zeker spoedig algemeen zal worden, namelijk india-rubber-tafelkleeden." Zij hebben het voor- komen van wezenlijk damastmaar uit den aard der zaak zijn zij veel duurzamer, terwijl zij ook dit voordeel hebbendat wijn, inkt vet enz. er geen vlekken op achterlaten: een doek met laauw water maakt het kleed weder geheel rein. Het is bekenddat de Engelsche regters hun vonnis gaarne doen vergezeld gaan van een kleine zedepreek. Over zulk een kleine zedepreekbevat een Engelsch blad het volgendeDe zaak liep over diefstal van een varken. De regter wendde zich tot den besehuldigde: Wat hebt gij met het gestoleu varken van de weduwe Dickson gedaan? AangeklaagdeIk heb het opgegeten. De regter: En gij hebt geen knaging van uw geweten? Wat zult gij op den jongsten dag zeggen, als gij en de weduwe Dickson voor den eeu- wigen regter zult staan en de lieve God van u rekenschap zal vra- gen Besehuldigde. Vergeef het mijheer regtermaar zal het varken ook daarbij zijn? Regter: Zeer zeker. Aangeklaagde: Dan zal ik tot de weduwe zeggen: »Zie, daar is uw varken, neem het weder terug Heden OVerlCCdop den Huize „den Burgh", te Rijswijk tot diepe droefheid van mijmijne KinderenBehuwdkinderen en Kleinkinderenmijn dierbaren Echtgenoot, JACOB IIEN- R1CIJS CORNELIS NAN DER KUN, Kommandeur der Orcie van den H. Gregorius den GrooteRidder der Orde van de Boos van Braziliein den ouderdom van ruim 65 jaren lijdig voorzien van de H. H. Sacrameuten der Stervenden. RotterdamE. J. M. VAIV DER RUN 29 Aug. 1878. SERRUIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer Gelet hebbende op den gedeeltelijken inhoud van Art. 203 der Wet van den 29«tcn Junij 1851 Staatsblad N°. 85), regelende de zamenstellinginrigting en bevoegdheid der Gemeentebesturen Brengen ter openbare kennis, dat de BEGROOT1NG tier PLAATSELIJKE INKOMSTEN en UITGAVEN voor het VOlgende DieilStjaiir, op heden den Raad aangeboden, veertien dagen ter inzage vau een ieder ter Secretarie dezer Gemeente nedergelegden aldaar tegen Betaling der Kosten in Afschrift verkrijgbaar gesteld is. En opdat hiervan ieder kennis drage, is deze afgekomligd en aangeplakt waar dit te doen gebruikelijk is. Haarlemmermeer3 September 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTZENDORPPERBurgemeester. EGGINKSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer zullen op Dingsdag 17 September 1878, des morgens ten 10 ure, ten RAADHUIZEAAN BESTEDEN: Het BESTEK ligt ter lezing ter Secretarie. van GELDEN of GOEDEREN onder zich heeft, behoorende tot den Gemeenschappelijken Roedel van nu wijlen KLAAS BOERE, in leven Landbouwer en gewoond hebbende te Haarlemmermeer, aan den Sloterweg, en zijne nog in leven zijnde Echtgenoote JOHANNA SCHIJFFof tot de Nalaten- schap van eerstgenoemdeworden verzocht daarvan OPGAVE of BETALING te doen voor den 15 dezer niaand Sep tember, ten Kantore van den te Haarlemmermeer residerenden Notaris P. J. BROEKHOFF. Wanneer na een heeten zomerschen dag, als de zon besten- dig hare verwarmende stralen op bloemen, planten en krniden heeft doen afschieteD, en deze als het ware geneigd zijn tot verdorring, wat is er dan noodig om die bloemen, planten en kruiden te doen herleven? Voorzeker een malsche verkwik- kende regen, welke de Algoede op zijn tijd doet nedervallen. Evenzoo is het met het Hoofdhaar van den mensch; wan neer zulks tot uitvallen of tot vroegtijdige grijsheid geneigd is, moet er meer vocht worden aangewend, een middel ge- bezigd worden om hetzelve hiervoor te bewaren. Dat middel, dat met zekerheid werkt, is voorhanden en wordt genoemd Deze Olie, het eenige middel dat tot heden toe bekend is, zet oogenblikkelijk de haren vast en bewaart ze voor ontijdige grijsheid. De proef nemendUt is het wat de zekerheid kan geven dat deze Olie met vrucht werkt. De Prijs behoeft ook niemand tegen te houden om van dit heilzaam middel gehruik te makendaar het niet duurder is dan gewone Haarolie of Pomade. Hetzelve is a bO Ceilts per Fleschje verkrijgbaar aan het Hoofd-Depot te Delft, bij A. BREETVELT Az.en verder bij: J. POENHoofddorpHaarlemmermeer. J. J. BLOKKER, Nieuio-VennepHaarlemmermeer. II. HEIJER, Haarlem, in de Katoenbaal,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2