1878. Vrijdag, 13 September. No. 57. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDEE-BEL AN GEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Haarlemmermeer. Landbouw. Gemeng-de Berigten. Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. Prijs der -A_dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven GEVEILDE PERCEELEN IIAARLEMMER1HEER Prys van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIK EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. W'iterl\jH Woenadag Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. Op Zondag 22 September e. k, des namiddags ten half drie ure, zal Ds. A. G. Reedepredikant le Nieuw-Vennepaldaar zijne afseheidsrede houden. Op de voordragt ter benoeming van een Hoofd-onderwijzer nan de school n°. 11, te Haarlemmermeer, zijn geplaatst de Heeren 1. L. Kieviet, hoofd-onderwijzer te Katwoude. 2. P. van Dixhoorn hulp-onderwijzer te Haarlemmermeer, 3. J. Nennstiehl, hulp-onderwijzer te Haarlem. 4. J. Witte, hulp-onderwijzer te Haarlem. 5. G. Noel, hulp-onderwijzer te Amsterdam. van 4 September tot 10 September 1878. GEBORENEena, dochter van J. den Onden en A. Hoogendoorn. - Wonter, zoon van A. Paans en D. J. Schnilenbnrg.Magrietha, dochter van D. van Wyk en A. A. Brandenhorst. Teunis, zoon vanJ.Dekker en A. Riede. Pieter, zoon van J. Borat en A. Gons. Johannes Ge- rardus, zoon van C. W. van Velzen en J. van Leeuwen. Dirk, zoon van Th. van der Ploeg en N. List. Johannes, zoon van W. Jansen en J. van den Oever. Maria Wilhelmina, dochter van J. van Gerven en M. Vreeburg. Maria, dochter van A. Versteeg en C. Bras. Corne- lisje, dochter van H. Thiessen en J. Vermeulen. Alida, dochter van H. Soet en C. van Huijen. OVERLEDENCatharina Johanna, ond 7 weken, dochter van P. van Tol en J. M. C. Francke. Arie, oud 12 jaar, zoon van P. Nauta en A. Groes. ONDERTROITWDJ. Dunnebier (wednr.met J. de Boer. A. Mes- man. (wednr.) met J. Elst. GEHUWDB. N. Bouraan met K. de Weerd. C. H. van den Tol (wednr.) met W. Everse (wed.) Zekere Willem Hilleoud 22 jaar, wonende te Wormer- veer, die te Haarlemmermeer bij den laodbouwer C. van der Laan, Vijfhuizerwegsedert twee riagen als insteker behulp- zaam was bij de stoom-dorschmachine, had 10 September j. I. het ongeluk met zijn voet in aanraking te komen met den cylinder, tengevolge waarvan zijn been geheel verbrijzeld werd. 30 Minuten waren noodig om hem los te makenonroid- dellijk werden geneeskundigen ontbodendaarna werd hij naar 't gasthuis te Haarlem gebragt, en, zoo men zegt, is hij reeds overleden. Zijne moeder is weduwe. Lees-Inrigting te Hoofddorp. Boeken worden ter lezing uitgegeven ten Raadhuize, elken Zaturdag avond, van 6 tot 7 uur. Het leesgeld bedraagt Voor leden van Concordianihil. Abonnement per jaary 1,50 Idem week0.05 Voor onvermogenden. nihil. Catalogussen zijn, tegen betaling van 10 a 20 cents, verkrjjgbaar. De weder-inlevering van het boekwerk n°. 278 De Lucht- schipbreukelingendoor J. Verne, wordt beleefd verzocht. Groilingeil11 September. Het weder was in het laatst der vorige en in het begin dezer week nog zeer regenachtig. Sedert Maandag echter is het veel beter geworden; blijft dit nog eenige dagen zoo, dan worden de late haver, boonen en boekweit nog onder vrij gunstige omstandigheden geoogst. Voor zoover daarover nu reeds te oordeelen is, beantwoordt over bet algemeen de opbrengst van den oogst niet aan de verwachtingen. Van tarwe schijnt hij niet meer dan middel- matig te zijn. Rogge en garst, maar vooral haver, blijven nog al wat beneden een gemiddelden oogst, en 00k de aard- appelen, vooral de late, zijn veel door ziekte aangetast en leveren weinig' op. Zwolle, 11 September. Gedurende de laatste twee dagen der vorige week zjjn via den Centraal spoorweg van uit het Noorden en van deze streek 90 wagens vee in de rigting Utrecht vertrokken. Het meeste vee was voor Belgie bestemd. Wijhe, 11 September. De varkensziektedie in deze en andere gemeenten in zoo hevige mate beeft geheerscht, is hier gelukkig thans sterk aan het afnemen. Van nieuwe ge- vallen hoorde men de vorige week weinig meer, waarom door vele landbouwers weer varkens worden aangekocht. 's Hertogenboscli11 September. De nagrasoogst is in het Bossche Veld in vollen gang. De opbrengst is zeer goed, doch de kwaliteit van het hooi slecht. Dat dit zoo zijn zou, werd reeds lang verwacbt. In die verwachting werd ditmaal 00k zeer weinig pachtgeld besteed. Een boer zei, dat hem het hooi per kar niet veel meer dan een gulden kostte. Maar het hooi is er dan 00k naar. Katerveer, 10 September. Atom is men ijverig bezig met nagras te oogsten. Het prachtige weder werkt zeer gunstig mede. De opbrengst is overvloedig en schoon. De aardappe- lenziekte neemt af en wordt onder het winter-product nog niet aangetroffen. Op vele plaat9en is men reeds met het rooijen der provisie-aardappelen aangevangen. Diereil10 September. Zoowel hier als te Spankeren Steeg en Brummen blijft de noodlottige varkensziekte woeden en alsof dit voor de boeren nog niet genoeg ware, zijn nu bij vele varkens de pokken uitgebroken. De invoer van vee uit Amerika in Engeland neemt grooter omvang aan en het is waarschijnlijkdat deze nog verder toenemen zal. Tusschen de 2000 a 3000 stuks komen thans elke week in verschillende havens aan, die door het geheele rijk vervoerd worden en over 't geheel zeer goedkoop worden verkocht. Men schrijft aan het Leidsch Dagblad: Niemand heeft reden gehad zich te beklagen over de weinige mooije dagen, die deze zomer heeft opgeleverdhoewel het weer soms in uiter- sten viel. De maand Mei was reeds voorbeeldig schoon 00k het grootste deel van Junij en Julij bragt bestendig, zeer warm weer. Augustus was wisselvallig met regenachtige en winderige dagen. Dat de zomer zonnig was blijkt uit de vele fijne vruchten, die rijp geplukt zrjn. Als aan den lust naar sappige moerbezien kan voldaangroote meloenen van den vollen grond en tintelende druiven uit de kassen gesneden worden, terwijl het genoegzaam zeker is, dat de talrijke vruchten van den wijnstok langs de muren de verwachting niet zullen te leur stellen; als onder den bloemenschat in de lusthoven 00k zelfs de fijn9te met een weergalooze frischheid ontluikendan heeft de zomer zich zeker niet van zijne karigste zijde doen kennen. Ook van appelenperen, pruimen en perziken is de oogst vrij voldoende. Groente van allerlei aard wa9 er volop; komkommers en augurken met schuiten- vrachten. Alleen de snijboonen, die, als jonge spruitenhet wat kwaad hebben gehad met koel weer, zijn achterlijk ge- bleven. Bijgevolg was de opbrengst beperkt. Omtrent de wel- bekende ziekte onder de aardappelen verschillen de berigten weinig bij anders; overal ziekte, maar een ruim beschot. Hoe hooger intusschen van die ziekte wordt opgegevenhoe meer de boeren er bij gebaat worden. Zonder dat zullen de prijzenbij het opdoen van den wintervoorraadtoch reeds hoog genoeg zijn. Daarentegen is het gewin van boonen en erwten overal bevredigend. Van de graansoorten is er niet een onvoordeelig geoogst. Koolzaad werd ruim gedorscht, als overheerlijk gewonnen. In verscheidene jaren werd er niet zooveel en zoo vroeg hooi gewonnen als thans terwijl bijna onafgebroken de weilanden met een frissche laag gras voor- zien bleven. Nog altijd is het weer bij uitnemendheid groeizaam. De Staats-Courant bevat het volgende verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Gelderlandover het jaar 1878: De halmgewassen lieten zich aanvankelijk goed aanzien doch het ongestadige weder heeft daarop later een minder gunstigen invloed gehad. „Van de rogge, die reeds gemaaid is, verwacht men een middelmatige opbrengst. „Het gewas der tarwe laat zich over het algemeen goed aanzien. De stand van het havergewas geeft uitzigt op een middel- matigeu oogst. De boekweit staat in vollen bloei schoon te velde. De teelt van erwten en boonen zal niet medevallen. Het gewas heeft veel door het nat geleden, terwijl de slakken mede veel nadeel hebben gedaan. De opbrengst zal slechts middeimatig zijn. „De suikerbieten staan niet voordeelig. De verwachtingen daaromtrent zyjn niet zeer groot. „De aardappelen werden over het algemeen eerst laat uit- gepoot. Allerwege vertoont zich de bekende ziekteniet alleen in de vroegemaar ook in de latere soorten. Men verwacht geen ruime opbrengst. Opmerkelijk is het, dat op de Veluwe en in het voormalig graafschap Zutphen de ziekte zich nog alleen aan het loof heeft vertoond en slechts op enkele akkers de knol heeft aangetast. „Uit die streken schryft men, dat, indien gunstig weder tot eene meer volkomene ontwikkeling der latere soorten medewerkt, de oogst nog zal medevallen. „De wortel- en knolgewassen staan vrij goed. De tabaksplant staat over het algemeen slecht. De plant heeft door ongedierte en guur weder veel geleden zoodat de planters genoodzaakt waren telkens op nieuw in le planten. Men verwacht hiervan niet meer dan een middeimatig beschot. „Vlas en hennep staan goed. Koolzaad gaf voldoend beschot; de kwaliteit is echter niet te best. „De hooilanden hebben in de hoogere streken voldoende opgebragt; de kwaliteif van het hooi is goed. In de lagere streken hebben dp gronden.lang onder water gestaanwaar- door zeer veel scha4e is vgroorzaakt. Tot voor weinige dagen stonden vele buitendijks gelegen landen nog onder water. De eerste stfetre klaver leverde meer dan een matig be schot opde tw-eede snede staat ook gunstig. Van boomyruchten verwacht men een voldoenden oogst. De peren beloven echter weinig; daarentegen zijn de appel- boomen volgeladen en geven uitzigt op eene ruime opbrengst. Kersen waren er overvloedig. Noten beloven ook veel. Van de overige steenvruchten is de opbrengst karig. „Het natte weder heeft op de tuin- en moesgroenten een nadeeligen invloed uitgeoefend, terwijl de tuiniers veel Inst hebben van de slakken. „De graslanden gaven overvloedig voedsel voor het vee. De gezondheidstoestand van den veestapel laat over het alge meen niets te wenschen over. „Over het geheel genomen, zal de oogst van 1878 vol doende kunnen genoemd worden. Hierbij valt evenwel op te merken, dat in de gemeenten op de Veluwe en in het voor- malig graafschap Zutphen de opbrengst der gevassen grooter zal zijn dan in dat gedeelte der provincie, dat door de hoofdrivieren wordt doorsneden. De oorzaak daarvan is boofd- zakelijk toe te schrijven aan den langdurigen hoogen water- stand tengevolge waarvan in de gemeenten van Bommeler- waard en Maas en Waal en in enkele gedeelten van de Betuwe en den Tielerwaard de oogst minder ruime uitkom- sten zal opleveren". Het in de Staats-Courant opgenomen Verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Drenthe, voor het jaar 1878 luidt aldus: Van de winterrogge verwacht men over het algemeen, zoowel aan zaad als aan stroo, eene redelijk goede opbrengst, terwijl van de zomerrogge zelfs een ruim beschot wordt te gemoet gezien. Haver en gar9t staan uitmuntend, zoodat men alle reden heelt te verwachten, dat deze gewassen een ruimen oogst zullen opleveren. Ook de paardeboonen beloven eene goede opbrengst. Boekweit. Uitgezonderd in enkele streken der provincie, waar dit tengevolge van het natte' weder niet tijdig kon plaats vinden, is het veenbranden goed gelukt en laat het zich aanzien dat de veenboekweit een ruimen oogst zal geven. Ook van de zandboekweit ziet men een goed verbonw te gemoet. Van de aardappelen verwacht men een goede opbrengst, indien althans de ziekte, die zich op vele plaatsen in het loof weder heeft vertoond, geene meerdere uitbreiding ver- krijgt en den knol niet aantast. De weilanden zien er uitmuntend uit en geven ruim voed sel voor het vee. De hooioogst is, wat de eerste snede aangaat, over het geheel genomen, zoowel wat kwaliteit als kwantiteit aangaat, zeer goed uitgevallen. Ook van de tweede snede verwacht men goede uitkomsten. in de Brakke Grondte Amsterdam, op 9 Sept., 's middags. 1. De Boerenhofstede Groot Giesenhof c. a., gemeente Ouder-Amstel43,200, 200, J. Simon. 2. De Boerenhofstede Klein Giesenhof c. a.gelegen als boven5450, 150, P. van Steeden. 3. Zes kampen Wei- en Hooiland, gelegen als boven; 10,800 2000, N. Smit. 4. Zes kampen Wei- en Hooiland, gelegen als boven- 9100, 400, W. C. H. van Dijk. N°s. 14 te zamen: 71,300, 45, J. Simon. De Koning der Nederlanden heeft aan Prinses Hendrik (zijn schoonzuster) eene arreslede geschonkendie aan den snavel en aan beide zijden zwaar verguld is, een model van rijtuigfabrieka- tie. De boeg is versierd met een helderkleurig sckilderstuk in het karakter als de wcrken van Watteauxkostbaar pelswerk dient tot bedekking. Bij het voertuig bekooren twee kleinemaar vlugge en sterke paardjes. Naar uit Berlijn wordt gemeld, is de keizersmoordenaar No- biling aan eene verlamming der longen overleden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1