1878. Vrijdag, 27 September. N°. 59. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL AN GEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Prijs van het A_bonnement: Prijs der A.dver ten tien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 18 tot 24 September 1878. Landbouw. H A A R L E M M E It At E E It. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Prijs van een enxel Nommee 15 Cent. Uiteriyk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Op de lijst van gevonden voorwerpen gehouden wordende ter Secretarie van de gemeente Haarlemmermeer, komt nog als onafgehaald voor: Een zwart rijtuigkussen gevonden in 1878; een sigarenkokergevonden 30 Mei 1871; een gouden oorbelgevonden 4 Maart 1871 een portemonnaie gevonden 30 Junij 1869 een sigarenkoker, gevonden 29 September 1868; een dito, gevonden 23 Junij 1866; een doek met vrouwenkleerengevonden 1 Febr. 1866; een zweep, gevonden 7 Dec. 1866 een horologiekast gevonden 29 Junij 1864. GEBORENAartjedochter van T. J. van der Pol en J. Nieuwkoop. Cornelis Johannes, zoon van J. de Jong en C. Oostrom.Aartjedochter van U. Dekker en H. Benning. Christina, dochter van Buis en A. W. van Heusden. Maria Corneliadochter van J. Mesman en K. van Dam. Cornelis Francis, zoon van C. van der Vis en F. W. Cu- velier. Hendrik, zoon van C. Pater en E. Qnax. Johanna Adriana, dochter van J. Griekspoor en H. Smits. Herman Antonie, zoon van M. Verhoeven en A. van der Meer. Cornelis, zoon van A. Kramer en L. E. de Smit. OVERLEDENHuibert van Gelderenond 58 jarengeh. met K. Not- telman. Hendrika van de Pol, oud 18 jaren, ongehuwd. Elisabeth, oud 2i jaren, dochter van II. Ligthart en C. Arisz. Gerrit, oud 3 maanden, zoon van G. Been en A. M. Grisnigt. ONDERTROUWD: T. Kuijpers met C. van Kleef. G. Waaijer met II. Klaassen. GEHITWD: H. van Dam met A. Boukes. J. Dnnnebier (wednr.) met J. den Boer. A. Mesman (wednr.) met J. Elst. Varseveld25 Sept. Onder bet dorschen van de boekweit dat thans bjj de meeste landbouwers iu onze streken is afge- loopenwerd met groot genoegen opgemerkt, dat de opbrengst van dit voornaam graanprodukt in 1878 ruim en de kwaliteit zeer bevredigend is. Groningen25 September. Het weder was vorige week winderig en regenachtig. Van den oogst was eehter slechts weinig meer buiten. De ongunstige berigten over het nieuwe koolzaad van bet hoogeland bebben zich bevestigd; op ver- schillende plaatsen heeft men reeds eenige stukken omgeploegd om daarvoor nog garst in de plaats te zaaijen. Uit bet Old- ambt wordt niet geklaagd. Garsliuizen25 September. Als een bijzonderbeidwel de vermelding waard, kunnen wij mededeelen, dat de land- bouwer Terpstraden vorigen herfst uit Friesland tot ons over- gekomenaardappelen zoogenaamde jammen beeft verbouwd, waarvan vele kilo zwaar en tocb uitmuntend van smaak zijn. Het land, waarop deze aardappelen zijn verbouwd, is plm. 3x/2 bunder groot, van het voorjaar sterk met koe-en paardemest bemest, en met uitgeloopen poters, met den stok zeer hoi bepoot. Naar men reeds gerooid heeft, zal dat land meer dan 700 mudden opleverenwaaronder genoegzaam geen kleinen. Daar hem voor 260 mudden er van 3,50 per mud geboden is, kan men tot de opbrengst van het geheel besluiten. Elburg, 25 Sept. Ten bewijze dat de landerijen onder de naburige gemeente Oldebroek zeer in waarde gestegen zijn, kan dienen, dat het aldaar gelegen bouwmans-erf en goed Laanzigt genaamd, hetwelk in het jaar 1836 in publieke vei ling was toegewezen voor 8073, nu bjj openbaren verkoop, alhier gehouden, is verkocht voor den belangrijken prijs van 32,543. Texel, 26 September. Een veefokker alhier heeft een mon- sterkool verbouwd. wegende het kolossaal gewigt van 11,5 kilogram. Heusden, 25 Sept. De ambachtsheerlijkheid Heesbeen, be- vattende 175.25.14 hectaren best bouw- en weiland, drie groote landhoeven en tien landbouwerswoningen kon in publieke veiling slechts 397,650 opbrengen en werd dientengevolge ingebouden. Later werd 400,000 uit de baud geboden, doch daarvoor werd zij ook niet gegund. Zalt-Boinmel21 Sept. Op de heden gehouden najaars- paardenmarkt waren omstreeks 1000 stuks aangevoerdterwijl vele buitenlandsche handelaren aanwezig waren. In gefokte en lJ/j-jarige was veel handel; voor de eerste werd van /650 tot 960, voor de laatste van 140 tot 260 besteed. In de overige soorten ging weinig om. Tiel, 22 Sept. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren 817 paarden aan de lijn. Er werden hooge prijzen besteed. Een paard werd verkocht voor 1000. Er waren vele buitenlandsche kooplieden aanwezig. Aan den secretaris der commissie voor de collectieve in- zending van land- en tuinbouwvoortbrengselen op de wereld- tentoonstelling te Parijs, den heer P. F. L. VValdeck, te Loosduinenis namens de verschillende Nederlandsche land- bouwmaatschappijen aangeboden een smaakvol middenstuk op zilveren voet en rijk met zilver gemonteerd. Op het voetstuk zijn twee schilden aangebragt; op het eene is de reden van dit huldeblijk vermeldterwijl op het andere de verschillende attributen enz. van den landbouw zijn voorgesteld. De jaarlijksche veiling van hoornvee, toebehoorende aan den hertog van Devonshire, jl. Woensdag te Holker in Furness (Engeland) gehouden, heeft opgebragt 240,000 voor onge- veer dertig bee9ten. De hoog9te prijs werd besteed voor eene koe „harones Oxford Trifitte" nl. 31,920. De hertog van Devonshire, markies Hartington en de heer Bright waren bij de veiling tegenwoordig. In de Staatsbegrooting voor 1878 komt o. m. het volgende voor over de Rijks-landbouwtchool. Behalve eenige verhooging voor het personeel, wordt het hooger bedrag voor het materieel aangevraagd, verklaard uit de aaazienlijk toegenomen behoeften van het aan de inrigting verbonden proefstation. Het aantal aanvragen om onderzoek, op den duur bij het station inkomende, overtreft zeer verre de verwachtingen welke dieoaangaande mogten worden gekoes- terd. Wijd en zijd verspreidt de inrigting daardoor nut. Ook zijn voor verschillende praktische doeleinden terreinen noodig op niet te grooten afstand van de school gelegen. In eene plaats die, als Wageningensteed.-: voortgaat zich uit te brei- denworden zulke terreinen schaars gevonden en slechts ver- kregen tegeu met ieder jaar klimmenden prijs. En althans ge- deeltelijk, huren van terrein is boogst moeijelijkop den duur zelfs oumogelijk en in elk geval om ligt te bevroeden redenen te ontraden. Het wordt om een en ander dringend noodig geacht, zich bjj de eerste gelegenheid het vaste bezit van goede en doelmatig gelegen gronden te verzekeren. Aan gebouwen bestaat in meer dan den opzigt alsnog de grootste behoefte. Eene hoofdzaak wordt het mede geacht, met name de, in den laatsten tijd ook ten onzent op den voorgrond getreden zuivel- bereiding, in al haren omvang om hare goede en minder goede uitvoering aan de leerlingen der school te kunnen doen zien. Met het oog daarop wordt, tot het bouwen van eenen stal en schuur met kelder en bergplaats en woning voor het noodige personeel, een bedrag van p.m. 15.000 gevraagd. De uitgaven welke het voorzien in deze en meer behoef ten (proefveldbergplaatsen voor werktuigen enz.) zoude vor- deren zijn in haar geheel op 118,000 geraamd. Deze sorn kan evenwel over twee jaren worden verdeeldongeveer twee derden zouden ten laste van 1879 behooren te komen. Uit een ingezonden stuk in de Middelburgsche Courant blijkt, dat, sedert de wet van 1872 op de afkoopbaarheid der tienden, in Nederland voor 4,700,524.81 aan tienden is afgekocht, waarvan alleen voor Zeeland komt/2,053,372.90 y3. In Drenthe, Friesland, Groningen en Limburg geschieride geen tiendafkoop. Ook in Overijssel en Nood-Holland zijn de sommen gering. Na Zeeland staat bovenaan Gelderland, waar voor/ 994,535.70 werd afgekocht, waaronder/30.383.60 aan krijtende tienden, d. i. tienden van veulens, kalveren, biggen, bijen enz. De centrale veencommissie in Noord-Duitschland heeft dezer dagen de uitkomsten van hare proefnemingensedert het jongste voorjaar bij Papenburg ondernomenlaten opmaken. Een afgeveende vlakte van 1.23 hectare had men met 5000 stuks vijfjarige eikenboompjes en met 4 hectol. zaadeikels bepoot. Voorshands was het resultaat bevredigend. Een haver- en grasvlakte op het hooge veen5 are groot, die door middel van kalk en superphosphaat gemest en niet gebrand wasbleek zeer gunstige resultaten op te leveren. De haver was niet te onderscheiden van die, welke op goed land was gegroeid en het gras en de klaver waren met den haver tot 0.50 meter lengte opgegroeid. De vraag was, of dit zoo op den duur zou blijven. Twee ook niet gebrande vlakten elk 5 are groot, waren met boekweit bezaaidnadat de eene met kalk en guano en de andere met kalk en kali bemest was. Op beide stond de vrucht uitmuntend. De zaak vindt dientengevolge in Noord-Duitschland algeraeen groote sympathie. Het door de Staats-Courant meegedeelde verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Overijssel voor het jaar 1878 luidtYolgens de ontvangen mededee- lingen van de gemeentebesturen nopens de verwachtingen van den oogst, zijn die verwachtingen over het algemeen vrij gun9tig. Tarwe is goed gelukt, even als de rogge, hoewel in eenige streken over kortheid van het stroo geklaagd wordt. Haver heeft zoowel aan zaad als stroo een zeer ruim, hier en daar zelfs een uitmuntend verbouw opgeleverd; gerst is mede goed geluktofschoon op eenige akkers het stroo kort was. Op enkele uitzonderingen na, beloven erwten en boonen een vrij goedhier en daar zelfs een ruim beschot. De zandboekweit staat zeer goed; veenboekweit minder voor- deelig, hetgeen aan veelvuldigen regen tijdens het branden wordt toegeschreven. De vroege aardappelen leverden eene goede opbrengst, maar de hoedanigheid liet meestal nog al te wenschen over. In de latere soorten, die overigens een ruimen oogst doen verwachten, heeft zich de bekende ziekte in de laatste dagen nog al geopenbaard. Koolzaad is op laag gelegen landen slecht uitgevallenin hoogere streken vrij goed gelukt, terwijl de stand van het zomer-oliezaadhet vlas en de hennep tamelijk genoemd wordt. Wat de vrucht- boomeu betreft, beloven de appelboomen over het geheel een behoorlijke opbrengst, perenboomen daarentegen veel minder; laatstgenoemde leden gedurende den bloeitijd veel van den wind. Gras was steeds in genoegzaraen voorraad aanwezig. De eerste snede van het hooi was dan ook bijzonder groot en is, met uitzondering van enkele lage streken, waar veel gras door den hoogen waterstand is verloren gegaanonder gunstige omstandigheden binnen gehaald en van uitmuntende hoedanigheid. Het nagras of etgroen doet mede eene zeer goede opbrengst verwachten. In de 35e algemeene vergadering der „Hollandsche Maatschappij van Landbouw", gehouden te Delft, deelde de voorzitter, de heer C. J. van der Oudermeulen, mede dat door het overlijden van den heer Bredius eene vakature in het hoofdbestuur is ontstaan, waarin door het houden eener buitengewone vergadering zou worden voor zien. Vertegenwoordigd zijn 63 afdeelingen, uitbrengende 366 stemmen. De. financien der Maatschappij verkeeren niet in zulk een toestand als gewenscht wordt. De voorzitter hoopte dat hierin later zal worden voorzien en wel zoo, dat men de tentoonstellingen nog meer zal kunnen uitbreiden. Uit het verslag van den staat der Maatschappij, der handelingen van het hoofdbestuur en der afdeelingen in net afgeloopen jaar bleek dat de Maatschappij thans 75 afdeelingen met 13,628 leden telt, zijnde 656 meer dan sedert de vergadering te Alkmaar. Vande regering is weder toezegging ontvangen voor een subsidie tot het houden van voordragten. De rekening over het afgeloopen jaar sluit met een nadeelig saldo van /2376.51. De ontvangsten bedroegen/23,909.03|, de uitgaven /26,385.54[. Zij werd goedgekeurd. Op de uitgeschreven prijsvragen„een beknopte beschrijving van den akker- en tuinbonw in al zijn deeleu", en ,/een beknopte be schrijving van de veeteelt en de zuivelbereiding in al haar aeelen" is op de t.weede vraag ingekomen een antwoord onder het motto „Veehouderij is een der brounen van volkswelvaart", welk antwoord niet der bekrooning is waardig gekeurd, evenmin als het eerste antwoord op de eerste vraag. Ilet tweede antwoord, onder het motto De wijze boer," is zoo verdienstelijk, dat wordt voorgesteld den onbekendeu schrijver uit te noodigen zijn work om te werken, ten einde dan later te kunnen beslissen of hem de medaille zal worden toegekend. Hiertoe wordt besloten. De vraagMoeten harddraverijen alleen als volksvermaken be- schouwd worden of komen zij ook ten nutte aan den landbouw? beantwoordt de kommissie in wier lianden zij gesteld was toestem- mend en eenparig erkenuende, dat de harddraverijen zeer ten nutte van den landbouw kunnen zijn, meent zij dat het best.e middel zal zijn de oprigting eener vereeniging tot bevordering van harddraverijen in Noord- en Zuid-Holland, gelijk reeds bestaat in het bnitenland en ook in vele plaatsen hier te lande. De kommissie stelt daarom voor het hoofdbestuur te magtigen tut benoeming eener kommissie voor het tot stand brengen van zulk een vereeniging. Na eenig debat wordt dienovereenkomstig besloten. Omtrent de kollektive inzending der verschillende Nederlandsche maatschappijen op de Parijsche tentoonstelling rapporteerde de heer Waldeck, dat hij hoopte dat met de inzending door Nederland geen oneer zou worden ingelegd. Of de inzending al of niet bekroond was is nog onbekend. De afdeelingen Alkmaar, Velzen, Delft en Waddiuxveen zullen een lid benoemen der kommissie tot wetsherziening. Tot lid van het hoofdbestuur, in de plaats van het aftredend lid Breebaart, wordt benoemd jhr. mr. J. H. van Foreest van der Palm te Anna Paulowna, bij herstemming tegen den heer N. Vas Visser te Haarlem. Hierna werden verschillende voorstellen behandeld o. a. om tot verbetering der kaasbereiding iemand van wege de maatschappij naar Engeland en Amerika af te vaardisren, de wijze van kaasbereiding daar te zien en daarna rapport te doen. Na eenige diskussie ingetrokken. Van de afdeeling Sloten. »Dat de vergadering een gunstige beslissing mogc nemen betreffende onze pogingen tot het verkrijgen eener schutsluis te Halfweg Haarlem-Amsterdam, ter plaatse waar thans een spuisluis bestaat, - en het hoofdbestuur te gelegener tijd zijne medewerking verleene. Door het hoofdbestuur wordt, bij monde van den heer Visser van Hazerswoude, gepreadviseerd, dat de vergadering het voorstel in beginsel zal aannemen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Besloten werd tot het uitgeven van een maandblad, om de kennis op het gebied van landbouw, tuinbouw en veeteelt enz. onder alle leden der Maatschappij te verspreiden. Het hoofdbestuur stelt voor in 1879, bij gelegenheid van de algemeene vergadering der Maatschappij, aan onze jaarlijksche ten toonstelling te verbinden „eene tentoonstelling van inlandsche en buitenlandsche paarden" (Internationale tentoonstelling van paarden).

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1