Advertentien. S C H O U W Gemengde Berigten. 298ste Staats-£<otery. Haaiiemmermeer-Polder. Dr. Ciiantomelanus Oogenwater. Varkensziekte. f f f f f f 7' 1 15917.... f Na toelichting van den heer Visser van Hazerswoude, daarbij tevens magt.iging vragende voor het hoofdbestuur om zoo noodig de paarden-tentoonstelling eerst. in 1880 te houden, wordt dit voor- stel aangenomen. V. Op voorstel van een der leden werd op de algemeene ver- gadering in 1876 te Rotterdam op de begrooting 1878 gebragt een post in ontvang „plaatsruimte op de tentoonstelling" en die voor memorie uitgetrokken. Zoo als bekend is, heeft het hoofdbestuur daaraan in 1877 en 1878 gevolg gegeven. De ondervinding heeft echter geleerd, dat, die post zeer weinig oplevert, zijnde in 1877 slechts /91.75 daarvoor ontvangen, terwijl het hoofdbestuur de overtuiging heeft opgedaan, dat tieeren inzenders met deze bepaling weinig zijn ingenomcn. Het hoofdbestuur stelt daarom voor, dien post op de begrooting voor 1879 niet op te nemen. Dit voorstel wordt bij akklamatie aangenomen. Hierna wordt de begrooting voor 1879 vastgesteld op 27,075 in ontvang en uitgaaf. De algemeene vergadering zal in 1879 te Haarlem worden gehoudcn. Door den heer Wafelbakker en den voorzitter wordt hulde gebragt aan de verdiensten van den aftredenden hoofdbestuurder, den heer Breebaart. De buitengewone algemeene vergadering zal in December worden gehouden. Na dankbetuiging aan den voorzitter, wordt de vergadering gesloten. Bij de verrnelding der bekrooningenbehaald op de tentoon stelling der HollandscJie Maatschappij van Landbouwgehonden te Delft zie one vorig nommerkunnen wij nog voegendat ook de wed. J. C. Massee 8c Zoon, te Goes, zijn bekroond met een eersten prijavoor een ingezonden Smyth's zaai- werktuig. In de Gron. Courant deelt X. het volgende mede over de Bij de aanhoudende berigten over de zoo teregt gevreesde varkensziekte, waarvan ook wij in deze streker. (de Veen-Kolo- niiin) niet versehoond zijn gebleven acht schryver dezes, schoon volstrekt geen autoriteit op dat gebied het niet overbodig op een en ander dienaangaande de aundacht te vestigen. De ziekte zelve is zeker zeer besmettelijk. Gezonde varkens, in hokken gebragt waar anderen daaraan lijdende waren en meestal gestorven zijn, gaan al heel sehielijk, indien zoodanig hok niet uiterst zorgvuldig gereinigd en ontsmet is, den weg van alle varkens. Zij sterven er ook. Het is bekenddat het vervoer dier beesten door kooplieden meestal in grooten ge- tale bij elkander gestopt, op wagens geschiedt. In een nabu- rig dorp heeft zich het geval voorgedaan, dat al de varkens van een en denzelfden wagen (schoon tot zeer verschillende koppels behoorende) in den loop van dit voorjaar aan die ziekte bezweken zijn. Zou nu zulk een wagen, waarop hoogst- waarschijnlijk de ziekte geheerscht heeft, op het verspreiden er van geen zeer nadeeligen invloed hebben? en zou het niet zeer in het algemeen belang en vooral in het belang der koop lieden zelven zijn daarvoor beter zorg te dragen? De ziekte zelve schijnt moeijelijk te genezen. Zijn er ook voorbehoedmiddelen tegen dezelve? In dit geval raeen ik de aandaeht te mogen vestigen op het volgende geval. Schrijver dezes had een 20 jaar geleden een ziek varken eehter geen zoogenaamde varkensziekte. Het dier was luste- loos, at niet of zeer weinig en werd dientengevolge bij den dag minder. Nog peinzende, of ik voor het beestje ook een ten minste voor zieke mensehen onfeilbaar middel uit het Verkoophuis te Amsterdam zou ontbieden of het met Dr. Ayry's pillen zou proberen, kwam ik op het denkbeeld, dat menig mensch, die aan sleehte spijsvertering laboreert en wien het dientengevolge aan eetlust ontbreekt, met dikwijls gunstig ge volg van een haring gebruik maakt. Waarom zou ik mijn beestje ook eens geen haring presenteren. Gezegd, gedaan hij gebruikte hem boven verwachting gaarne. Het zal zeker helpen dacht ik bij mij zelve, een varken zelfs gebruikt niet ligt iets wat hem scliadelijk is. Veeitien dagen achtereen gaf ik hem er iederen dag een. Ik begreep toen, dat zout goedkooper was; ik gaf hem dage- lijks een keer of drie een handvol zout in het etenen het werd een beste. Bij de slagting van het dier bleekdat hij een gebrek aan de lever had gehad. Sedert meng ik altjjd voor varkens een ferme hoeveelheid zout in hun eten, en juist daarom acht ik het der mededeeling waardig. Nimmer heb ik van de zoo gevreesde ziekte voor mijn varkens last gehad ook dan niet, als al mijn buren rondom mij er van te lijden hadden. In het algemeen belang heb ik gemeend bovenstaande door middel dezer courant ter kennis van het publiek te moeten brengen. Mevrouw Kleiue-Gartman en mevrouw Seebaeh hebben elk van HII. KKHH. prins en prinses Hendrik een gouden medaillon met edelgesteenten ontvangen, met een schrijven van wege HH. KK. HH., waarin haar dank werd betuigd voor haar aandeel aan den kunstavond in den schouwburg te 's Gravenhage. Zij gingen vergezeld van de portretten medaillonvorm van HH. KK. HH. De deputatie, die aan H. K. H. prinses Hendrik der Neder- landen het huldeblijk der Friesche vrouwen (breed gouden oorijzer, juweelen naald, dito spelden en twee echten kanten mutsen) aan- bood, bestond nit de dames Hopperus Buma-van Eysiuga, van Limburg Stirum-van Welderen Rengers en van Welderen Reugers- Looxma. Allen waren in Friesch kostuum gekleed. De prinses verzocht de dames haren hartelijkcn dank te betuigeu aan alien, die hadden bijgedragen tot het haar geschonken blijk van warme belangstelling in hare komst hier te lande. Zij noodigde eene der dames vervolgens uit, haar behulpzaam te willen zijn bij het maken van haar toilet met de Friesche kap. De dames namen's namiddags deel aan het diner van de prinses, waarbij deze, in het Friesche kostuum gekleed, voorzat. Voor eenige dagen vermiste het gezin van L. van Schellen, op het Kamper-eiland, een driejarig kind. Alle nasporingen bleven vruchteloos, totdat men opmerkzaam werd op het vreemde gedrag van den hond, die gewoonlijk de trouwe speelgenoot van het kind was. Het dier liep namelijk herhaaldelijk naar de nabijzijnde sloot en dan weder naar de zoekenden en trachtte op allerlei wijzen deze naar de sloot te lokken. Toen men eindelijk de bedoeling er van inzag en hem volgde, vond men het vermiste kind in het water, haalde het op het drooge en wist het, hoewel het geen teekeuen van bewustzijn meer gaf, in het leven te roepcn. Berigten van Atjeh gewagen steeds van hevige met den dap- peren vijand geleverde gevechtcn. Eenige sterkten, die den toegan" tot de XII Moekims versperden, werden na een hevigen tegenstand veroverd. 'Jit alles scbijut te moeteu blijken, dat er talrijke offers zulldh vallen voor het groote doel bereikt zal zijn. Tijdens den opmarsch onzer troepen heeft zich een incident voorgedaan, dat een uitmuntenden indruk heeft gemaakt. Over een geweldigen stroom moest namelijk eene brug worden geslagen. De kolonel vroeg wie het stoute stuk dorst ondernemen om aau den anderen oever een touw te spannen. Na een plegtig oogenblik trad een Hollandsche sapeur voor, ontdeed zich vau overtollige kleedingstukken en wierp zich in het bruisende water. Met gespannen verwachting volgde ieder de kampende beweging van den waaghals. Na eene stoute worsteling van ruim een kwartier uurs werd de andere oever be reikt en de daad volbragt, waarvan de opmarsch van een geheel leger afhing. Dat die daad ten zeerste werd gewaardeerd, spreekt van zelf. V<5dr het front der kolonne drukte Kareltje (de kolonel van der Heyden) den sapeur de hand, nam zich het kruis van de borst en spelde het op die van den overgelukkigen militair. Ten raadhuize te Aarlanderveen verschenen Donderdag een bruidegom, zijne bruid en wederzijdsche familien, ten einde de trouwplegtigheid te doen voltrekken. Doch den trap beklimmende, die naar de voor die plegtigheid bepaalde kamer leidt, weigerde de bruidegom voort te gaan, keerde zich om, nam zijne familie mede en reed naar huis, zijne bruid en hare familie achterlatende. In de laatst.e dagen der vorige week is in verscheidene plaatsen in Schotland sneeuw gevalleif. Het getal reizigers uit het buitenland, die in de hotels en op gcmeubeleerde kamers te Parijs hun intrek genomes hebben, gedu- rende de eerstc helft dezer maand, beloopt 27,501. Volgens eene berekening in den »Rappel" zou de Parijsche ten toonstelling aan de schatkist van den Staat een zuivere winst van zestig millioen francs opleveren. In een Amerikaansch technisch blad wordt medegedeelddat H. Dussaulx eindelijk gevonden zou hebben hoe een mensch op de oppervlakte van het water kan loopen. Hij legde op de rivier Taun ton in 6 minuten tijds een afstand van Duitsche mijl af, terwijl hij van patentlood vervaardigde schoenen aanhaddie 1 voet breed en 3 lang en met lucht gevuld waren. De bewegingen, die hij maakte, geleken op die van een schaatsenrijder. Te Pernis is op bijna 92jarigen leeftijd de oudste inwoncr ge storven Jacob Versteeg, die 65 jaar op zee doorbragt en op zijn 75ste voor het eerst de boomen zag bloeijen en het koren zag maaijen. Do cellulaire gevangenis te Amsterdam is zoo voldat nie- mand daar meer kan worden opgenomen. Ongeveer honderd per- sonen aldaar worden vervolgd wegens weigering van betaling der hondenbelasting. Men meldt uit Kaapstaddat te Dutvispan een diamant vau 204 karaat gevonden is. Een merkwaardige kerkdienst was het van jl. Zondag te Ber- lijntoen nl. 1500 doofstommenonder wie 1070 vreemdeneen plegtige dieust in de Dorotheakerk bijwoonden, waarbij de doof- stomme predikant Sclionberner voorging en eene lcerrede voordroeg die blijkbaar met even veel belangstelling als aandaeht werd gevolgd. Bij de politie te Amsterdam zijn deze week gedeponeerd twee valsche guldens, dragendedebeeldtenis van koning Willem II, met het jaartal 1848waaraan het randschrift ontbreekt. Een te Arnhem met verlof vertoevend koloniaal ging Zondag avond met een hem onbekend persoon uitwaarbij de noodige borrels eene groote rol speelden. Zoo langzamerhand vertrouwelijk ge- wordenpresenteerde de koloniaal aau zijne nieuwe kennis nacht- logies bij zich aan huis, hetwelk dankbaar werd aangenomen. Bij het aanbreken van den dag wakker wordendemiste de gastbeer zijnen gastdoeh met hem eene portemonnaie inhoudende f 40 aau klinkeude specie. De telephoon wordt tegepwoordig bij de Fransche marine met goed gevolg gebruikt op schependie elkander slepen om een ge- makkelijk middel van gemeenschap te hebben tusschen den sleper en het schip dat gesleept wordt,-iets wat van zeer veel belang is. Een evenzeer belangrijke toepassing van dit werktuig is het gebruik dat men er van maakt bij duiker-toestelleude duiker kan nu spreken met de manschappen van de wachtboot. Het toestel is gemakkelijk zijdelings aan den helm aan te brengen. Nabij Dusseldorf heeft jl. Zaturdag een gruwzame moord plaats gehad. Eenige personen, die aan de eene zijde van den Rijn in een badhuis warenzagen hoe een man een meisje naar den oever sleepte, haar in het water wierp en zoo lang van den oever hield tot zij dood was. Eer men de rivier kon overstekenwas de man verdwenen. Het slagtofl'er is een 14jarig meisje, dat met melk naar de stad ging. Een jong geneesheer, dr. Kinneth, die zijne speciale studie van krankzinnigen behaudeling gemaakt had, en als zoodanig in het gesticht te Baltimore werkzaam washad onder zijne patienten al daar een meisje van zeventien jaren gekregendat hem buitenge wone belangstelling inboezemde om den onverklaarbarenzonder- lingen aard van haar krankzinnigheid. Zij meende namelijkdat zij gehuwd was geweest en hare echtgenoot, terwijl hij sliep, de hals had afgesneaen. Dat denkbeeldwaarvoor geen de minste grond was te vinden, beheerschte haar eehter geheel. Het gelukte dr. Kinneth haar eerst tot kalmte, en door voortdurende zorgvuldige behandeling eindelijk tot helderheid van geest te brengen, zoodat zij als herstelde het gesticht verliet. Zij is later, in 1870, met dien geneesheer in het huwelijk getreden. Acht jaar lang leefde het paar hoogst gelukkig, geen zweem der voormalige geestver storing openbaarde zich in al dien tijd, totdat onlangs de stad eensklaps in opschudding kwam; mw. Kinneth, te naauwernood gekleed, vloog met loshangende haren in de grootste verbijstering door de straten, uitgillende, dat zij haar man den hals had afge- sneden. Het feit bleek nu, helaas, maar al te waar. Zij had nu gedaan, wat zij zich jaren geleden als jong meisje had ingebeeld. Het Koninklijk Oudhoudkundig Geuootschap is dezer dagen eige- naar gewordenvan het levensgroote origineele portret van Pieter Dircksz, bijgenaamd Langbaart," burgemeester van Edam, (ge- boren 1528 f 1606). Deze burgemeester heeft zijn bekendheid te danken aan zijn buitengewoon langen baard en aan zijne praktische wijze van weldoenHij liet namelijk in 1584 zijn baarddie zoo lang was dat hij dien in de hand moest houdenten voordeele vau het Edammer weeshuis in verschillende steden vau Holland bekijken en haalde daarmede ongeveer f 200 op. Op het stadhuis te Edam vindt men een navolging (in 1634 geschilderd) van het portret van Langbaart, dat thans in het museum van het oudheidkundiggenoot- schap is tentoongesteld. De materiele schade, te Miskolez door de wolkbreuk teweeg- gebragt, bedraagt meer dan drie millioen florijnen. Het aantal dooden is nog niet met juistheid bekend, maar het is waarschijnlijkdat meer dan 500 personen bij die ramp het leven verloren. Naar men in het Journal Officiel leest, heeft eene vrouw in een veld bij Michalkov aan den Dniester, in Gallicie, allerlei gouden sieradeneen veldhcerstaf enz. gevondenwelke volgens dr. Praglovski en andere oudheidkundi^cn naar alien schijn behoord hebben aau Cyrus, die omtrent 529 voor Chr. in een veldtogt tegen de Massageten omkwam. De vondst wordt op 100.000 florijnen geschat. Volgens eene aanteekening in een ouden Staten-Bijbel kwam in 1712 de soldaat Jacobus Branderhorstgeboortig uit Zelhem, te Heusden in garnizoen. Twee jaren later verliet hij den militairen dienst en huwde te Genderen nabij Heusden) met een boerendochter Sibylla Versteegh, bij welke hij twee kinderen verwekte. Thans wonen in dat dorpje 27 huisgezinnendie den naam Branderhorst voeren, uitmakende meer dan een derde der geheele bevolking. Al die Branderhorsten zijn landbouwers; ze bohooren alien tot den wel- gezeten standsommigen zijn bepaald rijk en alien zijn leden der ehristelijk gereformeerde gemeente. Een doofstomme dame te Bradford had een doofstomme meid op zekeren dag ontving zij een hond ten geschenke. Wanneer iemand schelde begon die hard te blaffenmaar weldra bemerkte hij dat dc beide vrouwen noch op de schelnoch op zijn geblaf acht gaven. Het beest trok haar dan bij de rokkeu en gaf op die wijze te ken- nen dat er iemand was. Langzamerhandzegt a Galiguanis Mes senger," hield de hond op met blaffen, en de laatste 7 jaar vodr zijn dood was hij even stom als de beide vrouwen. De Fransche bladen maken melding van het volgende treffen- de sterfgeval. Dr. Deleau bekend geneesheer te Parijshad eene dochter van zestien jaren, zijn eenig kind, en die zijn eenig en hoogst levensgeluk uitmaakte. Zij werd door de tering aangetast, en het lijden van den ongelukkigen vader werd nog verzwaard, door de overtuiging, die hij als arts bezat, dat zij reddeloos voor hem verloren was. Hij verliet haar lijdens-en stervenssponde niet en toen zij den laatsten adem had uitgeblazen moest men bijna ge- weld gebruiken om hem van het lijk te scheiden. Laat mij dan nog eens mijn Leveling omhelzen," bad hij, »en ik beloof dat ik dan gaan zal." En hij boog zich snikkend nogmaals over het stof- felijk overscbot der dier'oare afgestorvenedrukte een kus op het blanke voorhoofd - en op dat oogenblik door eene beroerte getrof- fen, stortte hij dood bij het lijk neder. Een door de ingsnieurs Jac. Euschede en Buret de Langaque te Parijs ontworpen zelfwerkend stoomrijtuig is een kleine stoom- trein op 2 assen, geschikt voor vervoer van personen en bagage. De machine maakt niet het minste geruchtmaakt geen rook en laat geen stoom ontsiiappen. Door eene eigenaardige inrigting is het gelukt, naar willekeur, met eene snelheid van 10 KM. per uurde machine oogenblikkelijk niet alleen te doen stilstaanmaar zelfs in tegenovergestelde rigting te doen teruggaan. Het voor Parijs bestemde rijtuig bestaat uit eene halve coupe le klasse 1 coupe 2e klasse2 coupes 3e klasse en 1 kompartiment voor bagage. Met dit rijtuig kunueu dus 38 passagiers worden vervoerd. I'roefne- mingen met dit vervoermiddel moeten uitstekend hebben voldaan. Te Pottsville in Pennsylvanie is dezer dagen de bliksem ge slagen in eene fabriek van buskruit, waar 30.000 pond kruid en dynamiet aanwezig was. De geheele stad schudde en alle gebouwen tot op vierhonderd meter afstand zijn ingestort. De grootste boomen braken stuk; steenen van groot gewigt vlogen als kanonkogels naar alle zijden. Op een kwartier alstand werden de mensehen van hunne paarden en uit rijtuigen geworpen. Te Temaquavier uur van Pottsville gelegendreuude de grond en werden huizen door den schok beschadigd. Er zijn ongeveer honderd huizen ver- nield, en vele menschenleveus verloren gegaan. Te Connecticut, in de Yereenigde Staten vanNoord-Amerika is een school uitsluitend voor Chinesche kinderen, die er, voor rekening vau de Chinesche regering, niet alleen gewoon lagermaar ook hooger onderwijs ontvangen. De geheele eursus duurt dan ook vijftien jaar. Aan deze school wordt jaarlijks door de Chinesche regering 100,000 dollars ten koste gelegd. Zij is opgerigt door Yun Wing, die naar de Vereenigde Staten gezonden werd, om er te worden opgevoed. Op zijn zeventiende jaar kwam het denkbeeld bij hem op de bedoelde school te stichten. Twintig jaar heeft het geduurd eer zijn plan volkomeu tot rijpheid gebragt was en ver- wezenlijkt worden kori. De school telt thans over de honderd leerlingen, en Yun Wing is tot mandarijn le klasse verheven. De Gazetta d'Italia" deelt mede dat de grond onder het dorp Ortaglibij Quarata, in de provincie Arezoo, langzaam is begin- nen te werken en te verzakken, en wel in weinigc dagen reeds 4 a. 5 meter. Men weet de oorzaak niet te verklaren. Op last der regering hebben de bewoners het dorp moeten ontruimen. Vreemder nog dan deze verzakking is het gelijktijdige verschijnseldat op 200 meter afstand van Ortagli de bodem is gaan rijzen, en wel zoo spoedig en sterk, dat de beweging zigtbaar geschiedt. Een briefje, dat door eene Amerikaansche dame aan haren echtgenoot geschreven werd, munt zeker uit door baknoptheid. Het luidde Ik schrijf u, omdat ik niets te doen heb en ik eindig mijn schrijven, omdat ik niets te zeggen heb. - Uwe Anna." EERSTE KLASSE. Prijzen van f 100. en dnarboven. Eerste Lijst. Nr. Prijs: Nr. Prijs Nr. Prijs 3602.... 100. 13793 400. 17497... 400. 7698.... 100. 13909 1500. 19474... 5000. 8139.... 1500. 14959 400. 20058.... 400. 12147 200. 16804 2000. Twecde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 4581.... 100. 11595 100. 17114.... 100. 5438.... 20000. 15207 1000. 19155.... 1000. 9601.... 100. Derde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 1056 200. 4570 100. 11617 100. 1168.... 1000. 6690 200. 13414.... 100. 1188.... 400. 6778 100. 14742.... 1000. 1736.... 100. 7066 100. 16036.... 100. 2881.... 100. 9997 h 200. Vierde Ljjst. Nr. Prijs 1 Nr. Prijs Nr. Prijs 12393... 100. 1000. 1 20164.. 200. IN DEN DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder Brengen ler algemeene kennis, dat de SCIIOIIW over het kroo/.eil en znivereil van alle Vuilnis en Waterplanlen der Slooten zal worden gehouden op 25 October e. k, Haarlem, 26 September 1878. Dijkgraaf en Ileemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. Aan alien wier oogen door ingespannen zien of lezen be- ginnen te sicken, of waarnit bij harden of kouden wind vocht ontloopt, wordt met vertrouwen annbevolen Na een korte proefneming zal men de uitmuntende werking kunnen waarnemen. Prijs per Flacon met Gebruiksaanwijzing 60 Cents. Verkrijgbaar in de ondcrstaande Depots J. A. SLIKKFRHoofddorpIlaarlemmermeer J. J. ltLOKKER, Nieuw-I'ennepIlaarlemmermeer. II. HI F.I.I Ell, Ilaarlem, in de Kaloenbaal.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2