Ad vert e iiti en. m:\msc.i; vi\c.. 162 Gcmengde Beri^ten. HAARLEMMERMEER. Yce- en Paardenmarkt op YVoensdag 16 October 1878. Mr. F. R. CROMMELIN, EEN HUIS, met verrtere GETIMMEftTEN en EltF, Lanclliouw. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappi j tot Leden der Commissie voor de Financiers. de Heeren: P. DE BIt EII KVoorzitter A. Kill PER en A. J. G. TIMMERMANS; tot Leden der Commissie voor de Gemeentewerken de Heeren: II. F. BIJLTMAN, Voorzitter N. T. DORBECK en P. VERRUIJL. KANTONRECHTER, is verlmisd naar „HET HUIS TER BEEIC, te L1SSE. Notaris VAN DER MADE, te Haarlem, zal, op Donderdtije 10 October 1878, des middags ten 12 lire, aan liet Hoofd- dorpte Haarlemmermeer ten Kofhj- SS..3EC36, [huize van Mejufvrouw de Wed. VYILLEM PRUIT, VERROOPEN: Capelle (Langstraat)2 Oct. Met den bandel in hooi blijft het even slap, slechts enkele partijtjes worden nu en dan tegen /II a 12 per 500 kilogr. naar kwaliteit afge- leverd. Het schoone weder der laatste dagen beeft den hooi- bouw van de tweede snede zeer begunstigdzoodat die zoo goed als afgeloopen kan beschouwd worden. De opbrengst is voor het meerendeel zeer voldoende. Jammer maar, dat het afgemaaide door de hevige regenvlagen zooveel geleden heeft. Het rooijen der aardappelen is ook reeds druk in gang. Over het algemeen is de opbrengst slechts middelmatig en ook de kwaliteit laat veel te wenschen over, hetgeen aan den menigvnldigen regen wordt toegeschreven. Zwollc, 2 Oct. De varkensziekte heeft in deze streek zoo goed als opgehonden te bestaan, terwijl de tongblaar, die zich hoofdzakelijk in de buurtschap Gennep vertoonde, zich niet uitbreidt. Leerraens2 Oct. Als eene bijzonderheid kan van hier gemeld wordendat een schaap van W. Burema den 5 Maart dezes jaars aan twee lammeren het leven schonk, ze groot bragt en reeds den 26 September insgelijks twee, welke goed volwassen en van gewone grootte zijn. Wag'eningen. De familie van wijlen Dr. W. C. H. Staring heeft de geheele collectie mineralen en gesteenten door hem verzameld, aan de Rijks-Landbouwschool geschonken. De kunstboter schijnt een belangrijk handels- en nijver- heidsartikel te zullen worden. Telkens hoort men althans van de oprigting van nieuwe fabrieken. Zoo zal thans weder te Hengelo in Gelderland waar tot dusver reeds veel boterhan- del vvas, een kunstboterfabriek worden opgerigt. Ook te Meppel wordt beproefd een fabriek voor kunstboter op te rigten. In de Landbouw Courant beweert zekere Goudamus, dat het een feit is, dat sedert jaren onze hammen, zijden en andere transportabele varkensdeelen bij duizenden naar VVest- falen worden gezondenom van daar uit met meer dan 100 pet. winst voor de handelaars naar Nederland te repatrierenten einde als Westfaalsche waar in den handel te worden gebragt. De Ingelanden aan den Noordelijken zeekant van Gronin- gen achter de gemeenten Uithuizen en Uskwert hebben be- sloten tot indijking der aldaar gelegen kwelderlandenzij zullen de daartoe noodige concessie aanvragen. Men hoopt het werk in 't volgend jaar te voltooijen en alzoo p. m. 260 bunders aan de zee te ontwoekeren en in vrnchtbaar land te herscheppeD. De hooge waarde, die ook in Australie reeds aan fokvee van den eersten rang gehecht wordt, blijkt andermaal, uit een groote verkooping van korthoornvee van Robertsonte Melbourne, waarvan Chamber of Agriculture Journal" nog niet lang geleden den uitslag mededeelde. Tien korthoorn- bullen bragten gemiddeld elk 9513) op. De hoogste prijs voor een stier was 30,870). Bullen van een jaar golden tot 8820). Vier twee-jarige vaarzen bragten gemiddeld 13,230) op; een er van werd verkocht voor 19,200). In tegenwoordigheid van bet Bestuur van het Hoogheem- raadschap van Watergraafsmeer en vele belangstellendenwerd dezer dagen het ten behoeve van gemeld Hoogheemraadschap gestichte dnbbel stoomgemaal van ruim 50 paardenkrachten in wateropbrengst beproefd. Twee centrifugaalpompenelk gedreven door een afzonderlijk stoomwerktuig, leveren eene hoeveelheid water van ongeveer 42 kub. meters per minuut, bij eene opvoerhoogte van polderzomerpeil af tot aan boe- zempeil van 5.50 M. Het bleek, dat deze inrigting, waardoor aan eene reeds lang gevoelde behoefte is voldaan, in alien deele aan hare bestemming beantwoordt en algemeene tevre- denheid verwierf. De bouw- en waterwerken zijn naar de ontwerpen van den architect J. Paul, te Zevenhuizen en onder diens leiding uitgevoerd. De machines en ketels zijn ontwor- penvervaardigd en geleverd door de raaatschappij „IJzer- gieterij de prins van Oranje" te 's Gravenhage. De gebouwen zijn vervaardigd door den heer P. Wilms, aannemev te Anna-Paulownapolder. De Staats-Courant bevat het volgende versing omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Limburg: De tarwe is over het algemeen zeer goed gelukt, zoowel wat stroo als korrel betreft. De opbrengst der spelt, op slechts enkele plaatsen geteeld is tamelijk bevredigend. De rogge levert slechts een zeer middelmatig beschot. De win- tergerst heeft een goeden oogst geleverd. De zomergerst staat tamelijk goed. De haver, vooral de vroeg gezaaide, zal een zeer bevredigende opbrengst geven. De boekweit staat slecht waar de teelt het belangrijkst is, maar bloeit overigens vrij goed. De veenboekweit, in slechts vijf gemeenten geteeld heeft in 2 een goed, in 2 een middelmatig en in 1 een slecht uitzio-t. Boonen, erwten en wikken staan schoon. De vroege aardappelen leden op vele plaatsen aau ziekte; dien ten gevolge was de opbrengst niet al te bevredigend. De late, waarvan het uitzigt tot dusverre over het algemeen niet on- cunstig is, schijnen me;er te zullen opleveren. Suikerbiet en mangelwortels staan zeer goed. Het winterkoolzaad leverde een woeden oogst; ook van het zomeroliezaad heeft men goede verwachting. Vlas en hennep staan niet slecht; spurrie; seradella en lupine weelderig. Dehop, eene onbeduidende teelt, is slechts middelmatig te noemen. Over de koolraap is men tevreden. Wortels staan heerlijk; ook de knollen o-even goede verwachting. Klaver staat zeer bevredigend. Het voorgras was uitmuntend, zoo in hoedanigheid als hoe veelheid. Het nagras zal echter wat minder zijn, ten gevolge der koude nachten. De boomvruchten zijn in het algemeen goed geslaagd, met uitzondering van deperen, die in mindere mate gewassen zijn. Een buitengewoon nommer der Staats-Courantbevat hetberigt dat Z. M. de koning te Arolsen plegtig verloofd is met prinses Emma van Waldeck-Pyrmont, geboren den 2 Augustus 1858. Z. M. heeft een kostbare met vele juweelen bezette parure als verlovingsgeschenk aan prinses Emma van Waldeck-Pyrmont aan- geboden. Z. M. zal nog cenige weken in Duitschland doorbrengen en daar- na op het Loo terugkeeren. Is n Het Yaderlaud" wel ingelicht, dan zal het huwelijk van onzen koning te Arolsen bij volmagt voltrokken en daarna te Am sterdam kerkelijk ingezegend worden. De koning heeft bepaald dat door de heeren, die ten hove verschijnen, voortaan zal worden gedragen een pantalon van wit eachemir met gouden galon, in plaats van die van zwart laken. Te Elburg is een man overleden, die den hoogen ouderdom van 95.J jaar had bereikttot voor weinige dagen voor zijn dood nog in het voile genot van zijne zintuigen was, zonder bril las en geen enkel grijs haar had. Volgens statistieke opgaven van Russische zijde heeft de oorlog van den 24 April 1877 tot den 16 Maart 1878 (dus in 322 dagen) 850 millioen roebels gekost. De nalatenschap van den onlangs te Berlijn overleden en door zijn fabriek van locomotieven wereldbekenden fahriekant Borsiug bedraagt 32 millioen mark in fondsen en specie, zijne fabrieken niet medegerekend. Daarvan erft zijn weduwe 18 en zijn kinderen 15 millioen. In Zuidelijk Rusland bestaat eene bende roovers, sterk ruim 200 man, die aangevoerd wordt door eene jeugdige vrouw, Akoelinoe Mieszkowa de doehter van een landbouwer in het dorp Slobodys- zeze. Vroeger behoorde zij tot een bende valsche munters en is thans de schrik der streek, waarin zij zich ophoudt. De regering heeft een premie van 15.000"roebels op haar hoofd gesteld. Onder de personendie te Parijs met den ballon captifopste- gen, had men sinds eenigen tijd eene jonge schoone Engelscke dame op- gemerkt, die elken dag herhaaldelijk- in het schuitje plaats nam en vervolgens door een sierlijk gekleed heer met een houten been naar huis werd geleid. Het is eindelijk geblekendat de dame een be- hendige zakkenrolster en de heer haar haudlanger was. Het twee- tal is in hechtenis genomen en bij den laatstgenoemde werden twin- tig portemonnaies gevonden, waarin een bedrag van 3000 frs. De man beweerde, dat hij uit liefhebberij een verzameling van deze voorwerpen had aangelegd. Een persoon die uit het gasthuis te Amsterdam was gekomen bezocht een vriend. Hij had als alle reconvalescenten trek in eten en vroeg om eenig warm voedsel. Terwijl de vrouw des huizes hem eenige oogenblikken in de woonkamer alleen lietom het ver- langde gereed te maken, nam de man een horologie, dat in de kamer aan den wand liingweg en verpandde het later. De politie werd met de zaak in kennis gesteld en bragt hem achter slot en grendel. Een algemeen bekende vrek, v. d. 11., in de St. Jacobsstraat te Rotterdam, is overleden. Hij dreef zijn gierigheid zooverdat hijin plaats van op een bedzich ter ruste legde in een kist gevuld met zakken geld. Er was zelfs geen laken in zijn huis aan- wezigdat bij het kisten dienst kon doen. Men schat zijn nalaten schap op meer dan een ton gouds. In zijn woningwelke een voortdurende aanstoot was voor de straatjeugdwas bijna geen rait heel en de gaten werden door hem met planken dichtgespijkerd. De vrouw en de doehter van den stationschef te Kruiningen zijn naar het huis van arrest te Middelburg overgebragt als verdacht van spoorwegdieverij. Met de aanstaaude winterdienst zal op de lijn UtrechtEm- merik van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij de automatische lucht. drukrem van Westinghonsewagfdoor een snelrijdende trein binnen een afstand van 200 meter kan worden tot staan gebragtworden ingevoerd. De gezagvoerder van he! schip Alice Davies te Liverpool van Probolingo aangekomen, fapporteert dat toen het schip aldaar ten anker lag, vijf matrozeu zich te water begaven om te baden niettegenstaande zij gewaarschuwd waren voor de haaien. Na eenige ininuten in het water geweest te zijn, werd een der matrozen door een haai de buik opengebeten. Men trachtte vruchteloos hem door het toewerpen van een touw te redden. Hoewel hij hetgreep, ver- loor hij het bewustzijn en zonk, waarop de haai, die 15 voet lang was, mede verdween. De vier anderen kwamen gelukkig weder binnen boord. Dezer dagen werden te Alkmaar op last van den stationschef, wegens dronkenschap uit den spoortrein verwijderd een korporaal en een soldaat der mariniers; beiden verkeerden in een zoo opge- wonden toestanddat de gemeente-politie zich verpligt zag hen te ontwapenen en in bewaring te nemen. Zij waren belast met het transport van een matroos naar Nieuwe-diep; doch hun arrestant had op een vroeger station den trein verlateu, zonder dat de ge- leiders er iets van hadden bemerkt Men verhaalt de volgende ontmoeting van twee bezoekers der Parijsche tentoonstelling. Twee Bosschenaars komen ongeveer tegen middemaeht, zonder bagage, in een hotel. Het was er al heel rustig, het gas gaf nog maar schemering. Alleen de hotelhouder was nog op. uKuunen we hier van nacht slapen, mijnheer? „Dat zal bezwaarlijk gaan, heerenEen bed voor ons beiden is genoeg." Als de heeren zich zoo behelpen willendan zal het wel gaan, volgt mij dan maar!" De neercn volgden, een trap op, nog een trap op, nog een. Nu stoot de hotelhouder aan het eind van een gang, de deur van een kamertje open, daar staat een bed, twee bedienden slapen er in: zij worden wakker gescbud en hooren zich toeroepen .Tongens er uit! die heeren moeten er in!" »Ik zou je danken, zeiden de reizigers uit eenen mond." Te Hartfort (Connecticut V. S.) bemerkte de vrome en zedige vrouw van een predikant tot haar groot ongenoegen, dat haar knap dienstmeisje te gemeenzaam werd met den eigenaar van het huis, waarin de predikants-familie woonde. Toen, niettegenstaande erustige toespraken en wijze vermaningen, aan die vertrouwelijkheid geen einde kwam, werd het der vrome vrouw te bont en zij sprak op zekeren morgen het groote woord tot het mcisje: Pak uw goed, en verlaat terstond mijn huis." Het meisje deed wat haar bevolen was, maar kwam des uamiddags terug, ging midden in de receptie- kamer staan en zei: Zie zoo, nu ben ik getrouwd, - pak nu uw goed en verlaat mijn huisHet meisje had den eigenaar van het huis gehuwd op voorwaarde, dat de predikantsfamilie terstond het huis zou uitgezet worden. Een allerzonderlingst kuustvoortbrengsel is tegeuwoordig te Parijs, Avenue Rapp, n°. 25, ten toon gesteld, te weten een levens- groot. beeld, voorstellende Yolande mijmerende," door een jonge Amerikaansche dame, Broocks genaamd, geboetseerd van.... boter De Eransche liladen maken melding van een buitengewoou hevig onweder, van zwaren storm vergezeld, dat iu de vorige week op de Spaansehe kust en vooral te Sint Sebastiaan losbrak. De konsul van Frankrijk, die aan het strand aldaar wandelde, werd van den grond opgenomen, tot op een vrij aanzienlijkeu afstand voortgeworpen, en brak beide beenen door het geweld van de nederstorting. Ziet men sedert eenigen tijd vrouwen op het gebied der gym- nastiek met mannen wedijveren, en b. v. aan de Trapeze hun niets toegeven, in Amerika is de vrouwen-emancipatie reeds zooverre gevorderd, dat thans een jonge dame hun de schoonste lauwereu bij stierengevechten betwist. Een blad te New-York in het licht verschijnende, deelt mede, dat de Mexikanen, te Nueva Arata, thans in geestdrift gebragt worden door eene torrera, Concha Salata genaamd. Slechts met een lang dolkmes gewapend, beveoht zij den stier. Het blad verhaalt volgenderwijze een barer laatste over- winningen. De stier kwam met geweldige kracht op Cocha Salata aanrennen. Zij ontweek vlug, en sprong hem eensklaps op den rug, bleef als te paard zitten, en stiet hem haar dolkmes in den hals, waarna zij weder afsprong. De toegebragte wond was niet doodelijk en het dier hervatte den aanval met verdubbelde woede en zoo snel, dat het meisje alleen door zich plat op den grond te werpen, zich redden kon. Zoodra de stier over haar been gestormd was, sprong zij weer op, vloog hem na, zat hem onmiddellijk weer op den rug en bragt hem nu een steek toe, die hem dood deed neerstorten. Toen sneed de overwinnares hem den staart af, en wierp het op- ogen publiek dat bloedige zegenteeken toe. Deze lieftallig dnancuge schoone, etogen publiek dat bloedige zegenteeken toe. Deze lief tallige, maar is pas 22 jaar oud. Dat zal een lief huis- vrouwtje wezen. Om drenkelingen weder tot bewustzijn te brengen, beveelt een Amerikaansch humorist de volgende recepten aan Men koude onder den neus van een Engelschmau versch gebakken biefstuk een Ier een glas whiskyeen Schot een halve pennyeen Fran sell- man een snuifdoos; een Spanjaard versch bloed; een Italiaan een schotel macaroni; een Duitscher zuurkool metspek; een Hollander een glas klare jenever; eene oude meid een huwelijksaanbodeen Yankee probeere men zijne zakken te rollen. Aangaande de werkzaamheden der Amsterdamsche Kanaalnwat- schappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in Augustus voortgezet met 790 tot 940 arbei- ders, 8 of 9 paarden, 2 of 3 locomotieven, 27 wagens, 22 of 23 stoombaggervaartuigen147 grondschouwen en 20 of 21 sleep- stoombooten. Bovendien het dubbele emmerbaggervaartuig n°. 5 van de Tyne in Engeland, met de daarbij behoorende 3 groote stoomklepschouwen. Noordzeehoofden. Het Noorderhoofd werd in Augustus 1877 tot op 1528 meter lengte voltooid, uitgezonderd het werk, hooger dan 2.50 meter boven A. P. Dit laatste werk (de verhooging van de kruiu) werd over 1502 meter lengte voltooid (141 meter lengte in Augustus). Het Zuiderhoofd, sedert het einde van 1875 op de voile lengte van 1528 meter gebragt, is geheel voltooid. Noordzeehaven. In het geheel werd van af 1 Julij 1875 ge- baggerd, in de vaartuigen gemeten, 3,261,200 kub. meter, waar van 237,500 kub. meter in Augustus 1878. Het getal werkdagen in dezelfde maand bedroeg 181 /4 vorige maanden 103; totaal Januarij—Augustus 1211/4. Hoofdkanaal. De verdieping van het kanaalvak tusschen de Noordzeesluizen en den straatweg te Velsen, tot 8.20 meter onder A. P., werd voortgezet. In Augustus werden gebaggerd en weggevoerd 34,600 kub. meter. Voorspoedig bevalleil van een' ZOONM. ill. STEEN- KERGENgeliefde Ecbtgenoote van JACs. DAM Jacz. Haarlemmermeer29 September 1878. tHetronwtl JAN SAMSON, van Haarlemmermeer, MET A L I D A P O E L, die tevensook namens wederzijdsche Betrekkingenhunnen llailk betuigen voor de vele Bewijzen van Belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Zaandam2 October 1878. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmer meer brengen, ingevolge Art. 54 der Gemeentewet, ter open- bare kennis, dat voor het Jaar 1878/1870 door den Gemeenteraad zijn benoemd: Haarlemmermeer, 1 October 1878. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd LANTZENDORFFER, Burgemeester EG GINK, Secretaris. gelegen te Haarlemmermeer, Afdeeling Rijkaan den Sloterweg, op den hoek van den Kruisweg, geteekend 88 GG, Kadastraal bekend Sectie K, N°. 1625, groot 10 Areil 80 Centiaren, bewoond door AV. KR1JIKEMEI.IER.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2