1878. Vrijdag, II October. No. M. VAX AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermccr. Landbouw. XXVUtZ/ ip J?rij§ van het A_bonnement: t i J Prijs der A.dvertentien van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Dingsdag 3 September 1878, ties voormiddags ten tien ure. II 4 A It L E M M E K M E E It i 1 - f in hef Jaar. f 6.- Prfis vab .een? enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Utterlyk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Arie Kamerman oud 69jaren, is op den 7 den October j. 1. aan den Sloterweg, PP. 25, dood in het land gevonden. Hij is vennoecfelijk overleden aan de gevolgen van apoplexia. t-a. r1 j., j van 2 October tot 8 October 1878. GEBORENMartijntje, dochter van A. de Haan en A. van der Plas. Nijs, zoon van C. den Ouden en T. den Braanker. Johanna Suzanna, doehter van J. Middelkoop en G. de Graaf. Cornelia, dochter van J. Slot en F. van J/akcrveld. Gerardus, zoon van W. van Heeringen en J. M. Kerkhotf. Barend, zoon van C. de Wit en M. de Groot.- Christina, dochter van J. Jagtman en A. LoogarA, Cornelis, zoon van P. Stoop en A. I.aan. Klaas Kninderzoon van F. Schuuring en N. Vreeken. Maria Mathilda, dochter vah N. v. d. Pol en A. Meurs. Cornelis Peter, zoon van A. van Rijswijk en M. de Vps. Johannes, zoon van W. Rijnardus en C. Esser. Janna, dochter van S. koehein en G. van Soelen. Willem, zoon van C. Bolieslager en G. Arisman. Willem Petrus, zoon van C. P. van der Geest en M. Zwetsloot.Johanna Catharina, dochter van C. Bom en J. C. Meenderinck. Berdina, dochter van J. Otte en J. van Ineveld. OVERLEDENArie, and 7 maanden, zoon van D. Wessels en W. F. Straken- broek. Catharineoud 7 dagen, dochter van J. den Boef en J. Langbroek. Johannes Legierse, oud 44 jaren, gehuwd met A. van Gellekom. Arie Kumerinan, oud 69 jaren, weduwnaar van M. Verkuyl. ONDERTROUWD J. Maaskant (wednr.) met J. Speijers. W. Benning met A. Driebergen. A. Dunweg met A. Kruyt. GEIIUWDG. Waaijer met H. Klaassen. Voorzitter de Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig 14 ledente weten de heerenKlapwijk, Verkuyi, Biesheuvel, Kuiper, Dorbeck, van Vuuren, de Breuk, Bultman, Ran, 'tHooft, Pruissen, Timmerraana, Knaap en Tenseualsmede de Sekretaris. Afwezig: de heer van Riessen. De Secretaris leest de notulen van 25 Julij 1878, welke worden goedgekeurd. I. Aan de Vergadering wordt medegedeeld het navolgende: a. de Provincial bladen van 1878. n°. 49 tot 53. b. Brief van Mejufvr. J. C. Corporaal meldende dat de betrekking van hulp-onderwijzeres aan school N°. 2 door liaar niet wordt aangenomen. c. Brieven van J. Eggink en K.Los, ambtenaren ter Secre- tarieinhoudende dankbetuiging voor de aan den eerste ver- leende gralificatie en voor de aan den laatste toegestane trak- tementsverhooging. d. het Verslag omtrent den toestand van het Onderwijs aan de Teekenscholen over 1877. e. den uitslag der gehouden aanbesteding van onderhouds- werken aan school N°. 6. A1 hetwelk voor kennisgcving wordt aangenomen. I a. Naar aanleiding van de mededeeling omtrent den uit slag der aanbesteding van onderhoudswerk aan school N°. 6, vraagt de heer de Breuk, of wel voldoeude is onderzocht dat bedoeld werk noodzakelijk is. De Voorzitter zegtdat de Gemeenteopzigter zulks heeft onderzocht en het werk noodig acht. De heer Dorbeek zegt, dat, naar zijn oordeel, het werk nog wel kan wachten. De heer Tensen spreekt zulks tegen en beroept zich opde, door den Gemeenteopzigter betoogde, noodzakelijkheid van het werk. De heer Verkuyl vraagt ook, of het werk niet kan wachten, of voor minder kosten te maken is. De heer Bultman zou er voor zijn om eene Commissie te benoemen voor de openbare gemeentewerken. De heer Klapwijk beoordeelt niet wat er is van de be- weerde verzakking van den muur der school, maar wat de privaten betreft, deze had spreker buiten widen hebben. De heer de Breuk vraagt, of de besteding nu doorgaat. De Voorzitter zegt: ja; maar men behoeft het werk niet te gunnenals men niet wiler zal spoedig weder eene Raads- vergadering zijn; tot zoolang kan de beslissing omtrent de gunning worden aangehouden. De heer Biesheuvel vraagt, of de privaten nu binnen blijvenof wel buiten worden geplaatstzoo als de heer Klapwijk wenscht. De Voorzitter zegt, dat die binnen blijven. De heer Biesheuvel acht dat jammer. De Voorzitter zegt, dat er nu geen bezwaar meer is voor zakken der privaten. De heer Kuiper zegt, dat, als de gunning van het werk aan den Raad verblijft, hij het goed zoude achtenzoo eene Commissie werd benoemd ora het bestek te onderzoeken en na te gaan of het werk wel noodig isanders weet men in de volgende vergadering nog niets meer. De heer Bultman vraagt, of er bezwaar tegen isom eene vaste Commissie voor de gemeentewerken te benoemenwelke zaak ook nog wordt besproken door de heeren 't Hooft Tensen en Verkuyl. De heer Kuiper doet het voorstelom over te gaan tot de benoeming van eene vaste Commissie voor de gemeente werken welk voorstel door de heeren Bultman en Ran wordt onderstennd. Het voorstel van den heer Kuiper wordt aangenomen met 13 tegen 1 stem zijnde die van den heer 't Hooft. Ten gevolge van dit besluit gaat men over tot de benoe ming van een voorzitter en twee leden, welke die Commissie zullen uitmakenen wordt alsnu gekozen tot voorzitter de heer A. van Riessen, en tot leden de heeren N. T. Dorbeck en H. F. Bultman. Alsnu heeft eene gedachtenwisseling plaats omtrent hetgeen tot den werkkring der Commissie zal behooren; waarna de Voorzitter zegt, dat in de volgende vergadering eene concept- verordening te dier zake zal worden aangeboden. Terwijl eindelijk nog wordt bepaalddat het bestek be- treffende het onderhoudswerk aan school N°. 6 zal worden gesteld in handen van de zoo even benoemde Commissie. II. Overgegaan zijnde tat de -Mloiing van een aandee! groot 1000.— in de geldleening, aangegaan in 1870 om op 1 Januarij e. k. te worden afgelost, wordt als zoodanig bij loting aangewezen N°. Elf. III. Aan de goedkeuring der Vergadering wordt onder- worpen het bestek voor de te houden aanbesteding van de levering van steenkolen voor de scholen en het Raadhuis. Geraeld bestek wordt vastgesteld zonder diskussie of hoof- delyke stemming. IV. Aan de orde is de behandeling der rekening van de inkomsten en uitgaven over 1877. Het rapport der Financieele Commissie, in wier handen deze rekening is gesteld geweestluidt als volgt: Haarlemmermeer, 31 Augustus 1878. De Financiele Commissie heeft de eer den Raad kenuis te geven, dat door haar de gemeente-rekening over 1877 is onderzocht en nagezienen het haar gebleken is dat alle posten, zoo van ontvangst als uitgaaf, behoorljjk zijn geboekt en met de rekening en bevelschriften geheel overeenstemmen. Weshalve zij voorstelt deze rekening, groot in ontvangst77,582.83 en in uitgaaf66,596.71% batig saldo 10,986.11% goed te keurenonder dankbetuiging aan Burgemeester en Wethouders voor het gehouden beheer. De Financiele Commissie, {get.) G. B. 'i Hooft. A. Pruissen. B. Biesheuvel. Overeenkomstig de conclusie van het rapport der Com missie wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. De heer Bultman vraagt, of bij het onderzoek der rekening nog het een of ander is gebleken, dat der moeite waard is om den Raad te worden medegedeeld. De heer 't Hooft antwoordt, dat uit de rekeningen blijkt, dat veel werk is verrigt onderhands, doch dat de Financiele Commissie aanbesteding verkieselijker acht. De heeren 't Hooft en Biesheuvel vermelden voorts eenige zakendie hunne aandacht hebben getrokken, zoo als: dat het ledigeu der privaten bij het Raadhuis nog al kostbaar is; dat de mest misscbien wel eenige waarde heeftdat gelden betaald zyu voor zaken, die men meent dat door den concierge konden worden verrigt; dat er rekeningen zijn van 100, van 200 en hooger, welke werkzaamheden konden worden aanbesteed enz. De heer Tensen licht zulks toe en zegt, dat dit meestal is veroorzaakt doordien de bedoelde werkzaamheden door den Gemeenteopzigter niet in de bestekken waren opgenomen; terwijl de Voorzitter aanmerktdat die rekeningen meestal verschillende werkzaamheden betreffendie soms moeijelijk konden worden aanbesteed. De heer Knaap zou den heer Buijn willen doen aanzeggen, om te zorgen dat er in het vervolg niet zoo vele buitenreke- ningen komen. Nadat een en ander nog nader was besproken en toegelicht, gaat men over tot het volgende punt en V. Komt aan de orde de rekening van het Bnrgcrlijk Arm bestuur over 1877. Het rapport der Financiele Commissie luidt als volgt: Haarlemmermeer, 31 Augustus 1878. De Financiele Commissie onderzocht de rekening van hetBur- gerlijk Armbestuur over 1877, in ontvang groot 3728.54% en in uitgaaf,3727.18 Saldo 1.36%. Zij bevond ook deze rekening in orde, waarom zij U advi- seert ook deze goed te keuren. De Financiele Commissie, {get.) G. B. 't Hooft. A. Pruissen. B. Biesheuvel. Overeenkomstig het advies der Commissie wordt ook deze rekening goedgekeurden wel zonder hoofdelijke stemming. VI. Door Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden de begrooting der inkomsten en uitgaven voor 1879. Deze begrooting wordt gesteld in handen der Financiele Commissie, tot onderzoek. VII. rnsgelijks wordt aangeboden de begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voor 1879. Ook deze stukken worden gesteld in handen der Financiele Commissie. VIII. Wordt overgegaan tot de benoeming van den Voor zitter en de Leden der Financiele Commissie voor het jaar 1878/1879. Ilierover hebben verscheidene stemmingen plantswaarna tot Voorzitter wordt benoemd de heer P. de Breuk, en tot Leden de heeren A. Kuiper en A. J. G. Timmermans. IX. Gaat men over tot de benoeming van een Welhouder in de plaats van den heer J. van Vuuren, die als zoodanig op heden is afgetreden. Met 12 vau de 13 geldig uitgebragte stemmen wordt de heer J. van Vuuren als zoodanig herbenoemd, en verklaart hij die benoeming weder "aan te nemen. Wordt vervolgd). Capelle (Langstraat)9 Oct. Sedert de laatste notering valt aangaande den handel in leverantie-hooi niets te melden er wordt zooveel als niets verbandeld en de prijzen blijven gedrukt. Eerstdaags wordt te Veendam eene school voor nijverheid en landbouw geopend. Er wordt onderwijs gegeven inde gezondheidsleer der huisdierende veeteelt, de landbouw- scheikunde, bouwkundig teekenen en natuurkunde. De Land- bouwvereeniging aldaar interesseert zich bijzonder voor deze hoogst nuttige inrigting. Op de groote najaarsmarkt, te Waalwijk gehouden, was de aanvoer van vee enorm groot. De handel had echter niet dien omvang, als men algcmeen gedacht had, en de prijzen waren eer dalende dan rijzende. Niet alleen in kalf-, maar ook in vet vee was de kooplust niet groot. Ook op de boter-mijn was een zeer groote aanvoer, die als gewoonlijk geheel werd opgekocht; de laagste markt was 1.12, de hoogste 1.27 per kilogr. De winter-aardappelen uit de klei worden op monster tot 4.25 a 4.75 per hectoliter verkocht. Op de tentoonstellingen van potgewassen en vruchtenge houden ter Plantenbeurs, Maison Wackwitz, te Amsterdam, op 23 en 30 September j Iwas zegt Semper Virens door de firma W. Keessen jr. Zonenboomkweekers te Aalsmeer, tentoongesteld een collectie van ruim 140 oud- Hollandsche soorten en verscheidenheden van appelen en peren. Die verzameling was hoogst opmerkelijksommige varieteiten waren zeer zeldzaam en welligt door velen nooit aanschouwd. In aanmerking genomen, dat al die vruchten afkomstig waren van opgaande boomen, dan moet men tevens erkennen dat ze meerendeels groot, goed ontwikkeld en zeer karak- teristiek waren. Vooral van goede appelen bezit Nederland, blijkens deze collectie, nog een welvoorzien en rijk fonds. Te Gernsbach is, naar uit Karlsruhe gemeld wordt, een geheele familie, bestaande uit zes personenernstig ongesteld geworden ten gevolge van het gebruik van Amerikaansch vleesch (corned beef). Men vermoedt dat de blikken bus een schade- lijken invloed op den inhoud heeft uitgeoefend. De zaak wordt door een deskundige onderzocht. Op de najaars-paardenmarkt te Weespgehouden 9 October, waren 390 paarden benevens 96 veulens aan de lijn. Be- gunstigd door fraai weder werd de markt druk bezocht en was de handel nog al vrij levendig. De Landbouw Courant steekt te regt den draak met het merkwaardige feit, dat ter laudbouwtentoonslelling in Boxtel

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1