Ail ver tentien. SMYTH'S !U1WERKTMC KENNISGEViNCT Gcmcn^dc Berlgten. 298ste Staats-fioterij. Voor de vele Bevvijzen van Belangstclling de MCerste Prijs Wed. J. C. MASSEE ZOON REGTSZAKEN. f - f - f f J. BOLKESTEIN. die uitsluitend eenige A gen ten voor \cderland zijn. aan de inzenders van meststoffen medailles zijn toegekend bij loting, „daar de jury de stoffen niet kon onderzoeken en dus op de eerlijkheid der inzenders moest steunen"! Eeu motor, die in 't gelieel niets kost is de schommel- stoel. In onze Oost-Indische bezittingen hebben duizenden zich in en met dien stoel bewogenen nu eerst beeft men in Texas dat geschommel toepepast op bet boterkarnen. Als de melk in 't vat isgaat de melkmeid in den stoel zitten (die batuurlijk met een karn in verbinding is gebragt), neemt een boek in de hand, gaat aan 't schommelenen houdt daarmede op als de boter klaar is. Het berigt komt uit Amerika. Men leest in bet Tijdschrift De Folhvlijt bet volgende: Goedc verpleging van paardenlioeven. Hoorn is eene vezeligc substantievvelke in baren normalen toestand 20% water bevat. Dit feit in aanmerking te nemen, heeft, als men zien zal, een bijzonder belang voor het behoud van den hoef. Wanneer bet water aan het hoorn onttrokken wordt, wordt dit droog en bard en verliest zijne elasticiteit. Het wordt dan genoegzaam gelijk aan een droog stuk lijm, dat ligt als glas breekt en versplintert. Als dus het hoorn in goeden staat zal blijven, dan moet het water, hetwelk een natuurlijk bestanddeel er van is, er in behouden blijven. De gewone handeling om de zoolen te branden of schroeijen om het hoefijzer aan te passen, of aan het uiterlijk vlak te vijlen om den hoef een goed fatsoen te gevenhet teeren en invetten dat alles draagt er toe bij om water uit het hoorn uit te drijven en het niet alleen te doen zamentrek- kenmaar ook hard en splinterig te maken. In dezen toestand wordt het in zijne bestemming, den Voet als behoedmiddel te dienen, steeds meer of minder belemmerd. Als de zool door aanraking met het gloeijend ijzer gebrand wordt, dan moet noodwendig het water in dat gedeelte vnn den hoef, 't welk wordt verhit, worden uitgedreven. Wanneer de gladde harde oppervlakte van den hoef wordt weggevijld, dan wordt het inwendige, zachtere, vezelige gedeelte aan alle kwade iuvloeden prijsgegevenen de tallooze poriencellen of tusschenruimten van het hoorn worden daardoor in staat gesteldhet water, dat zij inhouden, te laten verdampen. Ook in dit geval trekt het hoorn zich zamen wordt droog en splinterig. De teer bevat eene zure en eene vlugtige olie, die verdampt en eene pikachtige massa achterlaat. Wanneer teer bij een hoef wordt gebezigd, werkt het zuur chemisch op het hoornverhardt het en verandert het in zijne struc- tuur. Zij werkt op geheel dezelfde wijs als wanneer zij op leder wordt aangewend. Dit wordt binnen weinige dagen hard, droog en springend. Als met de teer is 't met het vet. Beide stoffen drijven het water uit en nemen zijne plants in. De massa, waaruit het zachtere deel bestaat, is ook wel hoornmaar van eene zachtere en meer poreuse zamcnstelling dan de zool en de wanden van den hoef. Zij wordt alzoo door schadelijke invloeden te ligter aangegrepenen van haar watergehalte beroofdschrompelt zij sterker in dan het vastere hoorn. Waar een hoefijzer moet aangepast worden moet men snjjdenafsteken of vijlenniet branden. Liever passe men het ijzer naar den hoef, niet den hoef naar het ijzer. Waar, door verkeerde behandeling de zool en wanden droog zijn en in een schrompelenworde geen vet of teer aangewendmaar veel water, en dan de hoef met glycerine ingewreven 't welk zich met water vermengt en dit niet verdringt. Glycerine be vat geene zuren of scherpe stoffenveeleer is het zacht verzachtend en verdampt niet. Het maakt het hoorn zacht en doet de vezelen zich uitbreiden. Het inschrompelen van den hoef wordt er dus door verhoed, en waar het reeds plaats gevonden heeft, allengs weer verholpen. De Hoofdeommissie voor de stichting van een Kinderziekcnhuis ter nagedachtenis van wijlen H. M. Koningin Sophia, heeft circa 60.000 voor dat doel ontvangen, en wenscht dit te besteden voor een stichting te Scheveningen. Te Haarlem heeft de proef met. den stoomtramway genomen zeer goed voldaan. Van rook was niets te bespeuren. De paarden sehrokken er niet van. Het remmen ging handig en vlug, met moeielijker dan bij een gewoncn tram door paarden getrokken. Een arme schoenmaker te Lagerdorf in Sleeswijk Holstein, werd den 30 Sept. verrast door 5 kindertjesdie zijne lieve Anna Elisc hem dien dag schonk. Ilij vraagt nu aan de keizerm van Duitschland om 5 namen voor zijn kroost en een weimg hulp. Een is reeds overleden. De stations-chef te Kruiniugen isin verband met de inhech- tenisneming zijner vrouw en dochter, in zijne betrekking geschorst. Een man uit Hnissen wilde den spoorweg nabij Ilalfweg-Am- sterdam oversteken. Juist kwam van Ilaarlem en uit Amsterdam een trein aanrijdeu. De man voor den eenen trein uitwijkende, word door de locomotief van den anderen gevat en vreeselijk ver- minkt op een afstand weggeworpenkort daarop gaf hij den geest. Hij laat eene zwangere vrouw en 5 kindcren na. Een workman te Meridan Connecticut, Noord-Amerika) heeft een stoommachiuc vcrvaardigddie ongeveer negen grammen wigtjes) wcegt. Dit werktuig is gemaakt van zilver en goud, en wordt door den uit drie droppels water verkregen stoom twmtig nunuten in beweging gehouden. Als een kuriositeit wordt het volgende medegedeeld omtrent de gebruiken bij de voltrekking van een huwelijk op Borneo: Op den trouwdag worden brnid en bruidegom van de tegenge- stelde einden des dorps naar de plaats gedragenwaar de plegtig- heid zal geschieden. Zij zitten dan op twee staven van ijzeropdat hun geluk even duurzaamliunne gezoiidheid even krachtig zij a s dat metaal. Een sigaar en een betelblad worden hun dan ter hand gesteld. Daarna laat een priester boven elk van hen een vogel los en doet een lang gebed om zegen, vrede en geluk." De a Wcser Zeit." meldt dat de beroemde geograaf dr. Peter- mann, even als zijn vader, broeder en twee neven, door ophanging een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Zijn lijk is 28 Sept. des 'smorgens ten 8 uur, te Gotha in alien eenvoud ter aarde besteld. De biikomende omstaudigheden waren oorzaakdat slechts weimgen zijner vele vrienden tijdig kennis van de zaak gekregen hadden. Petermann's eerste vrouw, van wie hij gescheiden was, woonde de begrafenis bij, evenals de tweede, die hij 4 maanden geleden gehuwd had. Do direoteur der Hoogere Burger School te Namen is als zoo- dnuin- ontslagenomdat hij bij circulairc de ouders der kinderen, die van deze installing gebruik maakten er tegen waarschuwdeen hun den raad gaf, dc jongens tocli tc vertrouwen aan de leiding van iezuiten. Volgcns zijne verklaring dengde op de school de dis cipline niet en zag men er dagelijks dc orgstc dingen gebcuren. Te Hoorn zijn twee huizen in de Hoofdstraat voor afbraak verkocht, welkc tusschen 1634 en 1637, t.ijdens den beruchten tulpenhandelgekocht werden voor drie tulpen. Deze koop was door een stccn in een der huizen vereeuwigd. Zaturdagavond vervoegde zich iemand bij een boer te Capelle a/d. Yssel met verzoek om in den hooiberg te mogen slapen. Dat verzoek werd toegestaan en men gaf den man ook nog te eten; den volgenden morgen werd hij dood in den hooiberg gevonden. Te Nieuw-Appelscha had dezer dagen het volgende curieuse geval plaats. De hond van den heer R. vervolgde een kat, die uit benaauwlieid in de vaart sprong. Ook de hond begaf zich te water en toen hij zwemmende de kat trachtte te snappen, sprong deze hem op den kop en bleef daarop zitten tot dat hij verdronken was, want de hond kon door het gewigt van de kat den kop niet boven water houden, waarop poesje den wal wist te bereiken en het hazenpad koos. De omstanders konden den hond niet helpen, omdat hij zich midden in de vaart bevond. Dezer dagen wareii te Oostburg twee jongens van 8 en 11 jaren aan het vechten. Een voorbijganger plaat9te zich tusschen de twistenden en scheidde hen. Daarover inaakte een der jongens zich zoo woedend, dat hij neerviel en als lijk werd weggedragen. Uit de lijkschouwing is gebleken, dat hij tengevolge van een aanval van beroerte is overleden. Te Enschede heeft men iemand des nachts een zijner appel- boomen geheel leeg geplukt. De aldus bestolene vond echter aan een der takken een cylinderhorolojne, dat den dief waarschijnlijk door een tak uit den zak was getrokken. a Blind van 't schreijen," zegt men vaak in overdragtelijken zin. Te Soest, in Pruissen, heeft zich echter het zonderlinge geval voorgedaan, dat een blinde van het schreijen weer ziende is ge- worden. Daar ter plaatse leeft nl. een grijsaard, van 75 jaren, die sinds eeiiige jaren blind was, zoodat hij zich moest laten leiden. De droefheid over het overlijden van zijn besten vriend deed hem ruimschoots tranen storten, met het voor hem verblijdend gevolg, dat hij sedert weer is begonnen te zien en in zijn laatstc levensjaren waarschijnlijk zijn gezigtsvermogen behouden zal. In een artikel onder het opschriftOils gouvernement op weg naar den Islam" wijst de »Javabode" op het volgende berigt van het Alg. Dagbl. van Ned.-Indie"Naar wij vernemen, is door den ingenieur-hoofddirccteur der Bataviasche havenwerken op de plaats van het spoorweg-ongeluk gisteren een sedekah ge- geven, waarbij verscheiden karbouwen geslagt zijn en de locomotief, die den ongelukkigen trein getrokken heeft, met bloed besprenkeld en geexcorcieerd werd." Luister wel toe, zegt nu de »Javabode," neem er wel nota van, wat dit raadselachtig berigt zeggen wil. Niets meer of minder toch wordt u berigt dan dit: Er was een trein ontspoord. Dat kon op den inlander den indruk maken, dat de duivel in den spoorweg zat. Dan zou hij er niet meer mede rijden. Daardoor zou de kas leegloopen. En nu, om dat leegloopen der kas te voorkomen, stelt de overheid zich in hare hoogsteamb- tenarcn aan, als geloofde zij dat dierenbloed dien duivel bannen kon, en ze slagt een schandelijk afgodisch offer cn spreugt het bloed op de locomotief en laat het spoormaterieel door afgodische formules ontduivclen. In den nacht tusschen 6 en 7 October zijn uit het gesticht te Ommerschans ontvlugt W. Theunissen en ,T. A. Wissing. De eerste is bekend als een gevaarlijk snjet, terwijl de tweede zich uitgeeft voor ecu wonderdocter," die met petroleum alles geneest. Op lrnnne aanhouding wordt zeer prijs gesteld. Te Yelp heeft een vader zijn 21-jarigen zoon derwijze in drift met een broodmes in den buik verwond, dat hij aan de gevolgen overleden is. De dader is terstond in hechtenis genomen. Sedert een veertien dagen worden de omstreken van Heuchin (Frankrijk), geteist.erd door cen verseheurend dier, een panter, naar men meent uit eene menagerie te Saint-Qucntin ontsnapt. Reeds is een klopjagt op groote schaal gehouden, maar het digt begroeide van het terrcin heeft het vcrkrijgen van ecu gewenscht resultaat verhinderd. Dc schade aan den veestapel toegebragt wordt reeds op 10,000 francs begroot. Bij een enkel veehouder waren in een nacht 80 schapen verscbeurd. Het Decnsche eiland Santa Cruz in Centrual-Amerika is in vollen opstand. Plundering en brandstichting zijn aan de orde. Yan dc 54 suikerplantages zijn 40 verbrand. De Amerikaansche en Eransche regeringen hebben schepen gezonden, waarschijnlijk om hnnne onderaanen op het eiland te beschermen. Vlugtende vrouwen en kinderen zijn naar St. Thomas ingescheept. De heer X. heeft lastige kinderen, die alleen no" maar ont- zag voor hun vader hebben, gelijk men het noemt. Is deze uit, dan is er geen huis met hen te houden. Zijne ccbtgenoote heeft nu van de uitvinding van den phonograaf gcbruikt gemaakt om, ook bij afwezigheid van haar man, de kinderen aan hem te her- inneren. Des morgens vult de heer X.den phonograaf met de o-ebruikelijke vermaningen, eu naar gelang van de omstaudigheden faat mcvrouw de kinderen door hun vader tot hun pligt roepen. Het stelsel werkt uitnemend. Een der groote apen in het Alexandra Palace te Londen leed de laatste twee weken zeer door een holle kies in de regter onder- kaakwaar cen ernstig abces ontstaan was. Men besloot de kies te laten trekken en riep de hulp in van den beroemden Londenschen dentiste Lewin Mossely. Daar de pijn den aap zeer wild maaktc, besloot de dentiste door laughing-gas het dier bewusteloos te maken. Doch het bleek onmogelijk het dier voldoende in bedwang te krij- geu om het gas te doen opnemen. Het ontworstelde zich aan den zakwelke men over hem geworpen hadhet gildebeetvocht en s'teldo zich zoo schandelijk aan, dat men bijna gedacht zou heb ben dat de aap een dronken man was. De heer Lewin Mosely be sloot ten laatste de operatie te beginnen zonder het gas hij naderde het dier met zijn lancet en begon met het abces door te steken. Naauwelijks had hij dit gedaanof het dier bedaarde het naderde "edwee en legde zijn kop neder op de knieen van den dentiste. Ilet opende den bek liet dien onderzoeken maakte geen beweging en slaakte geen geluid toen eeu tand en een snijtand werden uit- getrokken. Een curieuse smokkei.historie. Een Belgische bruidegom die zijn huwelijksreis naar Parijs zou makenhoorde van zijn bruid dat zij voornemens was voor vele duizenden franken kant mede te nemen, om van de winst vau den verkoop te Parijs de reiskosten te dekken. Hij smeekte haar dit niet te doen, opinerkende, dat hij smokkelen haatte als diefstal en dat het tevens zeer gevaarlijk was, daar de douaue soms argwaan heeft of inlichtingen krijgt en dan 'door een vrouwelijke beambte de kleeding yan dames laat onder zoeken. De bruid verklaardc dat de douane dit nooit deed maar zc belciofde intusschen geen kant te zullen smokkelen. De bruide- o-om "eloofde haar en toen ze de Eransche grenzeu naderden, be- dacht°hij zich, dat, als ze de kleederen van zijn bruid niet onder - zochtenzijn gezag van jongen datum dadelijk onderinijnd zou worden. Voor z'ijn prestige was het onontbeerlijkdat het onderzoek zou plaats hebben eu de zaal der douane binnentredendefluisterde hij een der beambten in: lk geloof dat ge kant zult vinden als ge die dame visiteert!" De beambte knipte met het oog en de jonge bruid werd uitgenoodigd naar een nabijgelegen kamer tegaan, waar men haar kleeding wenschte te onderzoeken. Ze werd bleek en wankeldedoch werd de kaiuer binnengebragt en weldra hoorde men vreeselijk gillen. Een ambtenaar naderde den van schrik seiner waanzinnigen echtgenoot en fluisterde hem indank uhet is een goede vangst. De smokkelaarster gaat naar de gevangenis, totdat de groote boete betaald is, waarvan gij als aanbrenger de helft krijgt. Tableau! De n Scientific Americanlevert verslag van een welgelukte proefnemingom door zaamgeperste lucht een tramwagen in bewe ging te brengen. Het rijtuig, zegt het blad, had den gewonen vorm der tramwagens, was geheel op dezelfde wijze ingengt en voor de gewone aienst geschikt. De toesteldie de beweegkracht bevatis onder den bodem tusschen de assen der wielen geplaatst en bestaat uit zes recipienten in den vorm van buizen, waarin de lucht wordt samengeperst door een machine, bij ieder station van vertrek geplaatst. Na de gedane proefneming, die de deugdelijk- heid van het stelsel volkomen bevestigthoopt men er in te slagen om de benoodigde hoeveelheid lucht tot het afleggen van een weg van 33 kilometer in een minuut in de buizen te pompen. De wagen had bij de bedoelde proefneming een snelheid van 45 tot 48 kilo meter per uur, en werd even gemakkelijk, zoo dikwijls men het verlangdetot stilstand gebragt, als een gewone tramwagendoor een paard getrokken. In de kinderkamer. Lieve mama, wat is toch eigenlijk een engel »Wel, mijn schat, dat is een ventje zooals jij, dat vleugeltjes heeft en vliegen kan." De kleine scbudt ongeloovig het hoofd. a Gclooft gij het niet?" «Ja, maar ik begrijp niet waarom papa onze gouvernante altijd lieve engel noemt, zij kan toch niet vliegen." »Wel zeker, sprak de moeder beslist, gij zult eens zien hoe gaauw zij ons huis uitvliegt. Bij arrest van het geregtshof te Amsterdam, van 9 Julij 1878, werden vier jongelieden, uit Aalsmeer, ieder tot een cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen, /50 boete en ge- zamenlijk in de kosten veroordeeld, ter zake dat zij een houten huisje, dat een nieuw aangelegden rijweg in den weg stond en bovendien hoogst bouwvallig was, bij gelegenheid van de viering van het 25-jarig jubile van den burgemeester, uit den weg geruimd hadden. Eenige dagen geleden is hun op ver zoek van hun advokaat, mr. Clausing, gratie verleend van de celstrafmet instandhouding van het overige gedeelte van het vonnis. De regtbank te Rotterdam heeft beslist dat de woorden „Mijnheer W. (de kommissaris van politie) kan voor mijn part stikken," gerigt tot een agent van politie, niet geacht kunncn worden te behooren tot die grove beleedigingen jegens een magistraatspersoonstrafbaar gesteld in art. 322 wetb. v. Strafr.en den beklaagde- een leeraar aan de hoogere burgerschool te Gouda - dientengevolge van regtsvervolging ont slagen. Het O. M. had 3 dagen celstraf gecischt. TWEEDE KLASSE. Prijzen van 100.en daarboven. Eerste Lijst. Nr. Prijs: Nr. Prijs Nr. Prijs 100. 9149.... f 1000. 15186.... 100. 1000. 13251.... 1000. 15946.... 200. Tweede Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 286... 20000. 6440... 1500. 14845... 100. 647.... 400. 7577... 100. 14971 100. 1719 100. 9506.... h 1000. 15344... 100. 2157.... 200. 12981... 100. 17318... 100. 5584 200. 13214.... 18814... 100. 5836.... 200. 13611... u 400. Derde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 776.... 400. 7721... 100. 1 1356... 100. 949.... 2000. 8184... 100. 14640... 200. 4799.... 100. 10269... 100. 14672... 1500. 5000. 400. Vievde Lijst. Geene prijzen van 100 en daarboven uitgekomen. en waardering, zoowcl van hier als elders ontvangen, bij het herdenken van den dag van zijne 2 5-Jarige Practijk als Geneesheer in deze Gemeente, betnigt de Onder- geteekende zijnen illlligCll Dallk. Haarlemmermeer9 October 1878. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer Gelet hebbende op Art. 264 der Wet van den 29 Junij 1851 Staatsblad N°. 85); Brengen ter openbare kennis, dat het door hen Voorloopiff vastgesteld Snppletoir Koliier van den Hoofdelijken Omsltlg'voor het loopcnd Dienstjaargedurende reerlien dagen, en wel van Dingsdng 8 October tot en met Dingsdag 22 October aanst., ter Secretnrie dezer Gemeente voor een ieder ter lezing zal nederliggen. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Haarlemmermeer, 5 October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTZENDOREFER, Burgemeester. EG GINK, Secretaris. hehaalde op de TENTOOVSTELLING der HOLLANDSCHE MAATSCIIAPP1J VAN LANDBOUW, gehouden te Mtetft, in Concurrentie met die van WOOLNOUGH, HORNSBY, GARRETT en WELLOUGHBY. €toe»t September 1878. (Dit slnit echter niet uit, dat die WERKTUIGEN tegen dezelfde Prijzen bij onze Concurrenten te verkrijgen zijn.)

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2