1878. Vrijdag, 18 October No. 42. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL AN GEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het A-bonnement: Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Haarl emitter nicer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Dingsdag 3 September 1878, Landbouw. H AARLEMMERMEER. ALEE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN IjITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BOIVGA C°.te Amsterdam. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Uiterl{fk Wwensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Bekendmaking. De Collects voor de Armen der Hervormde Gemeente Haar- leramermeer (Hoofddorp), ter bedeeling, zal plaats hebben aan de hnizen op het einde van deze en in het begin van de volgende maand. Op de vee- en paardenmarkt te Hoofddorp zijn den 16 October 1878 aangevoerdlOOpaarden, 8veulens, 9 bitten 25 koeijen, 10 kalveren en 16 varkens. Lees-Inrigting van de Vereeniging Concordia", te Hoofddorp. Boeken worden ter lezing uitgegeven ten Raadhuizeelken Zaturdag avond, van 6 tot 7 uur. Het leesgeld bedraagt: Voor leden van Concordianihil. Abonnemeut per jaar1.50 Idem week0.05 Voor onvermogendennihil. van 9 October tot 15 October 1878. GEBOltENMaartjedochter van J. Dekker en G. van der Molen. Arie, zoon van J. Ket en K. Slinger. Maria, dochter van J. van Es en L. Maat. Jan Willera, zoon van C. Jansen en E. Hendriks. Trijntje, dochter van J. Nederveld en T. Nieuwenhuijs. Elisabeth, dochter van K. Maarsen en E. Been. Gerardus Wiepke, zoon van J. C. Stolker en T. D. de Haan. Gerrit, zoon van 0. Koeioeester en T. Stoop. OVERLEDENTeunis, oud 1 maand, zoon van J. Dekker en A. Ricde. Berdina, oud 4 maanden dochter van H. D. Landwehr Johan en A. van Schip. Ignatius Antouius, oud 5 jaar, zoon van J. II. Bertels en M. T. van der Land. Trijntje, oud 7 maanden, dochter van H. Jansen en C. Kikkert. Margaretha van der Leede, oud 35 jaar, geh. met J. van Poelgeest. ONDERTROUWDD. Koolhaas en G. Bokhorst. GEHIJWDJ. C. Versloot met A. Pauw. T. Kuijpers met C van Kleef. ties voormiddags ten tien ure. Voorzitter de Heer J. W. Lantzendorffer. (Vervolg en Slot, zie ons vorig Nommer.) X. Is aan de orde de benoeming van een vroedvrouw ter stand plaats Abenes. Na kennisneming der ingekomen sollicitatienwordt daartoe benoemd mejufvrouw J. L. N. Ditmarschwonende te Ommen, en tevens besloten dat zij zoo spoedig tnogelijk in functie za! treden. XI. Komt aan de orde de benoeming van een vroedvrouw ter standplaats Hoofddorp. Daartoe wordt benoemd mejufvronw S. Gonnes, geb. Gold- steen, wonende te Yollenhoven mede om zoo spoedig mogelijk in functie te treden. XIa. De heer Klapwijk vraagt: of het goed zou zijn om de jaarwedden der vroedvrouwen met 50 te verhoogen. Zulks wordt besproken door de heeren Bultman en Knaap die er voor zijn; door den heer de Breuk, die magtiging zou willen geven om by eventueel bedanken 50 meer te geven en door den heer 't Hooft, die er voor zou zyn om de jaarwedden der geneesheeren te verhoogen en hen daarvoor de verpligting op te leggen om te zorgen voor de aanwezig- heid van vroedvrouwen. Nadat deze zaak nog nader was besprokenvraagt de Voorzitter of men al of niet uitzigt op verhooging zal geven. De heer Biesheuvel en andere leden verklaren zich daartegen, waarna besloten wordt aan deze zaak geen verder gevolg te geven. Xli. De heer Ran zegt, dat de heer Langelaan, genees- heer te Heemstedehem verzocht heeft klagten in te brengen omtrent de wijze waarop de gemeente-geneesheer van der Horst zijne betrekking waarneemt, die zijne patienten laat liggen zonder er naar om te zien. De Voorzitter zegtdat die zaak behoort bij het Burgerlijk Armbestuuren niet bij den Raad. De heer de Breuk is van meening, dat de Gemeenteraad zich die zaak wel mag aautrekken. De Voorzitter ontkent zulks, en zegt dat zulks het Bur gerlijk Armbestuur aangaat. De heer Ran zegt, dat de heer Langelaan wel vertrouwd is, en meent alzoo dat klagten van dien heer wel kunnen worden aangenomen. Deze zaak loopt hiermede af. XII. Aan de goedkeuring der Vergadering wordt onder- worpen een besluit tot betaling van eene gratificatie van 50, aan J. Eggink, ambtenaar ter Secretarie, uit de Onvoorziene Uitgaven. Welk besluit wordt vastgesteld zonder discussie of hoofde- lijke stemming. XIII. Is aan de orde de zaak betreffende de Begraafplaats te Hoofddorp. De begraafplaats was, voor den aanvang der Vergadering, door verschillende leden in oogeuscbouw genomenen nadat de zaak nog kortelijk was besprokenstelt de Voorzitter voor om te besluiten dat de op de Begraafplaats bestaande kom zal worden ge- digt, volgens het eerste, daartoe door den Gemeenteopzigter ontworpen plan, en den Gemeenteopzigter op te dragee het daartoe vereischte bestek op te makenin overleg met de Commissie voor de Gemeentewerken. Daartoe wordt besloten met 12 tegen 2 stemmen. XIV. Wordt gelezen een rapport van den Gemeenteopzigter, betreffende de plaats gehad hebbende beproeving van extincteurs. Naar aanleiding daarvan stelt de heer Bultman voor een extincteur N°. 2 aan te koopen voor 90. Daartoe wordt besloten met 8 tegen 6 stemmeu. Voor stemden de heeren: Verkuijl, Biesheuvel, Kuiper, van Vuuren de BreukBultman 't Hooft en Timmermans. Tegen de heeren: TensenKlapwijk, Dorbeck, RanPruissen en Knaap. XV. Wordt gelezen een adres van Peter van Vugt, hon- dende verzoek dat aan hem in koop moge worden afgestaan een perceeltje dorpsgrond, ter grootte van ongeveer 292 vier- kante meter, uitmakende een gedeelte van het kadastrale per- ceel Sectie K, N°. 1607, voor het geheel groot 0,02,92 hec- tarenen gelegen in Sectie GG, Kavel 15, om daarop eene woning te bouwen. Bij geen der leden biertegen bedenkingen bestaande, wordt hiertoe zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten, onder de volgende voorwaarden a. De verkoop geschiedt tegen betaling van een koopprijs van 40 cents den vierkanten meter. b. De kosten van overdragt enz. komen ten laste van den kooper. c. Het ontwerp der koop-acte, bij dit besluit gevoegd wordt by deze goedgekeurd. d. Dit besluit zal worden onderworpen aan de goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten. XVI. Wordt gelezen een adres van Pieter de Breukhou- dende verzoek dat ook aan hem in koop moge worden afge staan een perceeltje dorpsgrond, tot het daarop bouwen van eene woning, en wel ter grootte van ongeveer 774 vierkante meter, uitmakende een gedeelte van het kadastrale perceel Sectie L, N°. 1198, voor het geheel groot 0,24,11 bectaren en gelegen in Sectie JJ, Kavel 1. Ook daartoe wordt besloten, onder dezelfde voorwaarden. XVII. Wordt gelezen een adres van Willem Groenveld, houdende verzoek dat aan hem in koop moge worde afgestaan een perceeltje dorpsgrondtot het daarop bouwen van eene woning, groot ongeveer 928 vierkante meter, uitmakende een gedeelte van het kadastrale perceel Sectie LN°. 1198, voor het geheel groot 0,24,11 hectarenen gelegen in Sectie JJ Kavel 1. Onder dezelfde voorwaarden wordt ook die verkoop toe- gestaan. XVIII. Wordt gelezen een adres van Arie Groenveld, hou dende eveneens verzoek dat aan hem in koop moge worden afgestaan een perceeltje dorpsgrond tot het daarop bouwen van eene woning, ter grootte van ongeveer 645 vierkante meter, uitmakende een gedeelte van het kadastrale perceel Sectie L, N°. 1197, voor het geheel groot 0,25,34 hectaren en gelegen in Sectie JJ, Kavel 1. Ook tot dezen verkoop wordt besloten onder gelijke voor waarden. XIX. Aan de orde is de behandeling van het kohier der hondenbelasting voor het dienstjaar 1878 welk kohier ge- durende 14 dagen heeft ter lezing gelegen, en waartegen geene bezwaren zyn ingebragt. Bedoeld kohier wordt zonder hoofdelijke stemming vastge steld op een bedrag van/ 695.75, en de termijn van invor- dering bepaald op 12 October 1878. XX. Aan de orde is de benoeming van eene hulp-onder- wijzeres aan school N°. 2. Daartoe is voorgedragen mejufvr. J. A. H. te Boekhorst, te Amsterdamwelke met algemeene stemmen daartoe wordt benoemd. De infunctietreding wordt bepaald op 16 September 1878. XXI. De heer Biesheuvel vraagt, of er alsnog geene maat- regelen kunnen worden genomen dat er op den Riogdijk bij Aalsmeer geen kermis worde gehouden. De Voorzitter antwoordt, dat door den Dijkgraaf vergun- ning is gegeven tot het opzetten van het paardenspel op den Ringdijkterwijl door hemBurgemeestervergunning is ge geven voor het spelenen tot het openhouden der herbergen. De heer 't Hooft merkt aandat het is een supplement van de kermis te Aalsmeeren dat de Raad dezer gemeente niet besloten heeft dat er in deze gemeente kermis zal ge houden worden. De Voorzitter zegt, dat hij het opslaan der tent niet kan beletten; maar wel het spelen, doch dat is gedurende vier dagen toegestaan. De heer 't Hooft vindt het wat erg, dat, als men in eene gemeente niet kan zijn, men de kermis dan maar in eene andere gemeente kan overbrengen. De Vergadering is daarna gesloten. Ctipelle Langstraat)16 October. De handel in leverantie hooi begint levendiger te worden zonder dat de prijzen noemens- waardige verandering ondergaan; voor 12 a 12.50 per 500 kil. wordt het thans naar de pers gereden. Spankcreii16 Oct. Zoowel hier als te Brummen staat het knolgroen zeer gunstig te velde, en belooft eene goede opbrengst. De aardappelenmet welker rooijing men zich thans onvermoeid bezig houdt, vallen niet bijzonder mede, voornamelijk op de laag gelegen grondenwaar zij over het algemeen klein van stuk zijn. W- Zwolle, 17 Oct. Om zich eenigermate een denkbeeld te vormen van den verbazenden veehandel, die in de vier noor- delijke proviucien gedreven wordt, lette men slechts op de navolgende cijfers. Een naauwkeurig onderzoek heeft geleid tot deze waarheiddat in 1878, van 1 Januarij tot 30 Sep tember, dus in 9 maanden of 39 wekenelke week zijn ver- handeld en grootendeels verzonden 2500 stuks vee. Wanneer men nu mag aannemendat dit vee dooreengerekend 150 per stuk geldt, dan is elke week 2500 maal 150 of voor 375,000 verhandeld, wat in 39 weken het verbazend kapi- taal van 14,625,000 bedraagt. Maastricht, 16 Oct. De varkensziekte, die in de noor- delijke gemeenten van Limburg een ware ramp dreigde te wor den, houdt allengs op. Het schijnt, dat de dampkring en het seizoen bij het optreden en het verdwijuen dezer ziekte een groote, hoewel nog onverklaarbare rol spelen. Met den aardappelenoogst is het in deze provincie niet goed uitgevallen. Op vele plaatsen is het beschot tamelijk, op andere slecht. De prijzen zijn dan ook tot 6 per 100 KG. gestegen. Beter is het gesteld met den appelenoogst, die in vele jaren zoo gunstig niet is geweest. Voor goede soorten wordt thans 5.50 a 6 besteedmindere soorten gelden /3a/ 3.50. In de maand April dezes jaars ontving de regering van den kommissaris des konings in Noord-Brabant het berigt, dat de erwten-kever zich in de omstreken van Eindhoven vertoonde, met bijvoeging van eenige erwten, waarin de levende kevers aanwezig waren. Deze werden in handen gesteld van den direkteur der rijkslandbouwschoolten einde een onderzoek in te stellen, dat welligt tot de aanbeveling van voorbehoedings- maatregelen zou kunnen leiden. Dien ten gevolge zijn, door tusschenkomst van dien directeur, rapporten van de heeren J. Ritzema Bos en professor A. Mayo, ontvangen. Het model eener Groninger boerderijwaarvan de heer Geertsema te Zuidbroek eigenaar isvervaardigd door leerlingen der ambachtsschool te Groningen en door het genootschap van nijverheid gevestigd te Onderdendamop de tentoonstelling te Parijs ingezonden is door het hoofdbestuur van genoemde vereeniging ten geschenke aangeboden voor het kabinet der Rijkslandbouwschool. De cursus 1878/79 der Rijkslandbouwschool te Wageningen is met 120 leerlingen aangevangen. Te Beerta is weer eene vergadering gehouden van de af- deeling van nijverheid. Blijkens het verslag in de N. Winsch. Couraut werd in de eerste plaats rapport uitgebragt door den heer E. Botjes over de veredeling van zaaigranen. De commissie gaf daartoe deze vier punten in overweging1) men verandere gedurig van zaaitijd; 2) men zaaije de granen op een vrucht- baren en zuiveren grond; 3) men zorge dat de granen goed geoogst werden4) men spare geen moeite de granen van ligte korrels en onkruiden te zuiveren. Aan het slot van haar

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1