- 170- Gemengde JBerigten. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij. J u 9 e z 0 u b c 11. Cornelia en Sophia IVaai- en Itreischool. rapport uitte de commissie den wensch tot oprigting van meer proefstatious. Te Londen is in de vorige week eene tentoonstelling van vee en van voortbreDgselen der melkerij gehouden. Van de pachthoeven der koningin waren o. a. zoowel prachtige exem- plaren van alle soorten van hoornvee en schapen uit bet Ver- eenigd Koningrijk als van znivelbereiding ingezonden. Onder de kuriositeiten spande de kroon een groote obelisk, 55 eng. voet hoog, van Stiltonsche kazen gemaakt, en voorstellende de naald van Cleopatra. In het tijdperk van 8 September tot 5 October 1878 zijo, blijkens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aangetast: in Gelderland 12, Zuid-Holland 36, Noord-Holland 1 en Priesland 3 runderen; totaal 52 runderen. In het vorige tijd perk van vier weken waren 54 runderen door die ziekte aan getast. De runderpest neemt in Polen van dag tot dag grooteren omvang aan. Er worden steeds nieuwe kudden aangetast. Aan de Pruissische grens worden de strengste voorbeboedmid- delen tegen overbrenging der ziekte genomen. Ter goede uitvoering van de verdere bepalingen tot beteu- geling der longziekte onder het rundvee is het noodzakelijk voorgekomen dat het rundveehetwelk uit niet verdachte streken met stoombooten of andere voertuigen te Rotterdam wordt aan- gevoerdnadat de voertuigen onder weg aangelegd hebben aan een of meer gemeenten van den afgesloten kring, gedekt zijn door bewijzen van herkomstaf te geven door den burgemees- ter, waar het wordt ingeladen. Ten einde de daarover gerezen moeijelijkheden te doen eindigen en voor het vervolg te voor- komen, heefl de kommissaris des konings de gemeentebesturen in Zuid-Holland verzochtvoor zooveel noodig, desverlangd zoodatiige bewijzen van herkomst af te geven. Voorts is de aaodacht gevestigd op de wenschelijkheid dat de direktien van stoombootmaatschappijen, voor zoover zij in de betrokken ge meenten gevestigd zijn en wier booten op de reis den afge sloten kring aandoen of voorbij varenin hun belang worden aangemaand geen rundvee naar Rotterdam te vervoerentenzij door behoorlijke bewijzen van herkomst gedekt. Door wijlen mejufvr. H. Jaspers is aau de Roomsch-Katholieke armen te Oosterhout gemaakt een legaat van f 1000benevens een perceel bouwland, geschat op f 1750, en de bloote eigen- dom van een perceel bouwland, geschat op f 2625. Iemand, die zijnen naam niet bekend maakte, heeft aan het Algemeen Armbestuur tc Parijs 300,000 fr. geschonkcn, bestomd tot oprigting van een Verplegingsgesticht voor gewezen werkliedcn bij de ijzer-industrie. Bij een landbouwer onder Oud-Beijerland moet eene aan- zienlijke partij bankpapier door muizen vernield zijn. Twee dames van minder goede reputatie ontmoetten dezer dagen op het Damrak te Amsterdam, een oude kennis, een koffi:- huishouderdie in beschouken tocstand verkeerde. Het gesprek dunrde zeer kort, daar een der dames ijlings heenging. Eenigen tijd later bemerkte de man, dat hij zijn portefeuilledie ver- schillende geldswaarden en 1000 aan bankpapier bevattemiste. Der politic, die met de zaak in kennis werd gesteldgelukte het spoedig een groot deel van het gtstolene te redden. De diefeggen werden beiden gearresteerd. Een beambte der Holl. Spoorweg-Maatschappij vond voor een paar dagen eene portefeuille met f 360 aan bankpapier. Hij overhandigde die door tusschenkomst van den stationschef den verliezerdie hem een rijksdaalder - beloofde. Te Schiedam is een schaap, dat door een 10-jarigen knaap geplaagd werdden bengel te lijt gegaan en heeft hem zoo geducht gestooten, dat hij door hulp van anderen moest ontzet worden. I'oeu de jongen den volgenden dag door de wei kwamheeft het dier hem op nieuw aangevallen en gehavend. Hoe varkens menschenredders werden. Voor eenige dagen zonk in het Boterdiep, in Groningen, plotseling de marktschuit van Groningen op Onderdendam. Met de rijke lading gingen mede de schippers in de diepte. Een van hen greep gelukkig de staarten van 2 varkens, die tot de lading behoorden, en de varkens sleep- ten hem behouden aan wal. Een te Dieren tijdelijk gelogeerd heer uit Kampen had het ongeluk, dat zijne kleeren vlam vatten. Hij bekwam zoo hevige brandwonden, dat hij onder de grootste pijnen overleed. Uit Waspik deelt men als eene bijzonderheid mede, dat bij een vogelliefhebber in die gemeente een mannetje van een putter gepaara met een wijfje van een kanariedezen zomer reeds vijf- maal hebben gebroedjongen groot gebragt en thans weer eitjes hebben. In den tuin van dienzelfden heer plukt men thans voor de tweede maal van dit jaar rijpe aardbezien en frambozen. Buiten de Diezerpoort te Zwolle, is eene flinke boerderij met vee en boerengereedschappen in korten tijd geheel in de asch gelegd. Een melkboer die wekelijks zijne klanten van boter voorziet en daartoe met eeg schuit te Amsterdam komt, liet dezer dagen dat schuitje een korten tijd onbewaakt; terug gekomen ontwaarde hij, dat een mand met vele potjes boter, alsmede een paar laar- zen waren weggenomen. Twee Belgische werkliedendie op kosten van het gouverne- ment en de gemeente naar de Parijssche wereldtentoonstelling wer den gezondenzijn aldaar op heeterdaad van diefstal betrapt en ge arresteerd. In bun logement heeft men als het ware een klein magazijn gevonden van gestolen voorwerpen. Het tabaksrooken door kinderen is te Trier en te Saarlouis zoo sterk in zwang gekomendat de gemeente-besturen aldaar bij verordening het rooken op straat door kinderen beneden 16 jaar oud verboden, en ouders en voogden verantwoordelijk gesteld heb ben voor de overtrading van dit verbod. Geruimen tijd geleden stierf te Parijs de legitimist P.; hij wilde zijn vermogen van 1,100,000 fr. aan den graaf van Chambord nalatenmaar vreezende dat men zijn testament niet zou uitvoeren vermaakte hij alles aan een oude dienstmaagdmad. Conordaan welke hij in het geheim gelastte het geld aan den graaf te brengen. Mad. Conord deed zoo als haar bevolen was weigerde de 100,000 fr. die de graaf haar wilde schenken en ging weer in een andere dienst. Dezer dagen overleed zij80,000 fr. nalatende. Hare familie wilde de erfenis aanvaarden, maar men vond een testament, inhoudende dat de graaf van Chambord de overledene tegen haren zin jaarlijks 6000 fr. had gezondenen dat hetgeen zij naliet derhalve aan den graaf moest worden teruggegeven. Te Berlijn is een dieustmeisje om het leven gekomen, dat de gewoonte had het huis harer meesteres des avonds heimeliik te verlaten om een danshuis te bezoeken. \V anneer de deur gesloten en iedereen in huis in slaap was, legde zij een plank van haar keukenraam op de tweede verdieping naar een tegenover gelegen venster van het achterhuis, waaruit zij op straat kon komen. Zij had dat reeds meermalen gedaan en wilde zoo ook 11. Zondag avond tegen middernacht hare keuken verlaten. In baltoilet stapte zij op de plank, maar door de duisternis misleid, stapte zij mis, de plank kantelde en zij viel met een raauwen gil op de binnenplaats neder. De uit hunnen slaap opgeschrikte huisgenooten vonden haar nog levend, maar zwaar gekneusd moest zij naar het gasthuis worden overgebragt, waar zij weldra bezweek. Zekere doctor Paulhamus had twee groote adders van de gevaarlijkste soort gekocht, met het doel die aan den dierentuin te Philadelphia ten geschenke aan te bieden. Hij bewaarde die in een pot, zorgvuldig met een metalen deksel gesloten. De pet stond op een kast in een hoek van des doctors studeerkamer. Deze kwam 's avonds met zijne dochter van de wandeling en ging naar zijn studeervertrek om een reeept op te schrijven. Een steenuil kwam door het geopende venster binneu, wierp de brandende kaars omver en brak glazen en fleschjes. De doctor stak de kaars weer aan plotseling hoorde hij een vreeselijken gil; de uil had den pot ge- broken en de adders waren ontsnapteen daarvan had zijn dochter in de kuit gebeten. Alle tegengift was te vergeefs; na twintig minuten van vreeselijk lijden gaf het jonge meisje den geest. Omtrent de gevangenneming van de vrouw en doehter (13 jaren oud) van den stationschef in Zeeland (te Kruiningen) wordt roeegedeeld, dat een groote men'gte vermiste goederen waarom- trent vroeger vergeefsche nasporingen gedaan waren thans door de politie in de woning van den stationschef, die ontslagen isin beslag is genomende voorraad was zoo grootdat een groote kar aaarmede overvol geladen was. Uit het leven van den bekenden Keulschen bankier Abraham Oppenheimdie dezer dagenmet achterlating van een vermogen van 30 millioen mark, is overleden, wordt de volgende episode verhaald. Hij had een prachtig laudgoed aan deu Rijn gekocht en woonde daar ook. Vlak er naast lag een kleine bezitting, welks eigenaar zich in het hoofd had gesteld, dat de baron haar hem moest afkoopen. Inderdaad was de bankier daartoe wel geruegen, doch de koopprijs dien de eigenaar vorderde was in de verste verte niet in ovcreenstemming met de waardewaarorrt de onder- handelingen werden afgebroken. Wat deed nu de man, die zoo gaarne goede zaken met zijn pand maakte? Ilij zette een kleine kroeg op, met het sehildIn Abrahams schoot." Dat was den bankier took al te erg en weldra kocht hij de kleine possessie voor een .veel te hoogen prijs. De Parijsche hladen bevatten het volgende berigtjeZondag middag omstre'eks drie uurtoen de ballon captif bijna zijn hoogstc punt uereikt had, slaakte een Engelsehe dame, die den tocht medemaakte, plotseling een hevige gil. Men dacht dat zij duizelig feworden was of het op de zenuwen had, doch een geneesheer ie zich eveneens in het schuitje bevond, ontdekte spoedig de ware oorzaak mevrouw moest bevallen en er was groote haast bij het werk. Men gaf onmiddellijk het teeken dat de ballon naar beneden moest gehaald worden, doch nog voor dat men de aarde weder bereikt had, was het gezelschap vermeerderd met een flin- ken gezonden jongenen tusschen de tonen der muziekwaarmede het orkest de nederdalenden begroette, hoorde men de eerste kreeten van den nieuwen wereldburger. Zoodra men beneden ge komen was, droegen vier heeren de kraamvrouw in een rijtuig en een dame droeg hen het kind in haar shawl achterna. De dokter een ingezetene van Harbes, had 20 francs voor zijn reis betaald, doch onderweg 500 francs verdiend. De vader van het kind is een rijk fabriekant uit Manchester, die zijn vrouw niet had kunnen weerhouden om de luchtreis mede tc maken, natuurlijk weinig denkende dat dit haar bij die gelegenheid overkomen zou. Berigten uit Nieuw-Zceland melden, dat de inboorlingen vijf protestantsehe zendelingen hebben geslagt en opgegeten. Bij de wraakwegens die daad van cannibalisme genomenwerden 80 inboorlingen gedood. In een conccrtzaal te Liverpoolriep in den avond van 11 dezer iemand brand!" en hierdoor ontstond ecu paniek tcnge- volgc waarvan 37 van de personen die de zaal wilden verlaten gedood en zeer velen gewond werden. In de meisjesscholen te Londen zal voortaan practisch on- derwijs in het koken worden gegeven. Op 12 lessen over voeding moet.en minstens 12 practische oefeningen volgen. Bij 21 meisjes scholen worden keukens gebouwdingerigt voor de behoeften van een gezin van handwerkslieden. Twee professoren zaten in een spoorweg-wagon 2de klasse en bleven gaarne zonder meer gezelschap. La at ons, zeideeene, om de beurt schreien. Als men dat hoort komt er niemand in." Zoo gezegd zoo gedaan en zij schreiden heel natuurlijk. Eene damedie met elf kindertjes plaats zochthoorde dat en riep hicr maar in, liefjes, want daar zijn kameraadjes en dan hinde- ren wij niemand Een philosoof te Sacramento ondcrschepte onlangs een minne- brief je aan zijne vrouw gerigt, waarbij deze gesmeekt werd dien namiddag tot het houden van een rendez-vous op eene bepaalde plaats tegenwoordig te zijn. Wat deed nu onze philosoof? Mis- schien zou men denken dat hij zijn revolver ging schoonmaken het noodige kruid en lood in gereedheid bragtom zich daarna in hinderlaag te stellen, teneinde het paar te overvallen. Niets van dit alles. Hij ging eenvoudig naar de slaapkamer zijner vrouw nam haar valsche gebit weg, stak het in zijn zak en ging dood- bedaard wandelenin de stellige overtuiging het rendez-vous te hebben verijdeld. De politie te Rome heeftdezer dagen de hand gelegd op een bijzonder goed georganiseerde dievenbendewaartoe verschei- den aanzienlijke burgers der eauwige stad behoorden en die in een prachtig huis op de Via Flaminia haar zetel had. De bende had een raad van beheer, twee directeursvier onderdirectcurs en een kassier. De raad van beheer beraadslaagde steeds over de beste wijze van inbrekenstelen en het gestolene van de hand doenen van alles werd behoorlijk boek gehouden. Elke directeur had een vast inkomen van 12000, een onderdirecteur van 6000 en een secretaris van 3000 francs. Het oudste lid der bende fungeerde in de vergaderingen steeds als voorzitter. Het bestuur had steeds de beschikking over twee koetsen en vier paarden. Tot het af- rigten van jeugdige leden hield Je bende er een afzonderlijken instructeur op na en aan oude en gebrekkige leden werden gere- gelde pensioenen uitbetaald! Excellente raad voor krorghouders. Hoeveel kan bier ver- tapt ge elke week? Twintig kan, mijnheer. Ik weet een zeer goed middel dat ge ten minste wel vijf kan meer kondet tappen. En dat middel is? Maak elk glas bier zoo vol als 'tbehoort. Onderwijzer; Wel, Anna, noem mij eens een tweeledigen volzin, waarin de eerste volzin de woorden »wel is waar" en in de tweede het woord maarvoorkomen. Anna (zich een oogen- blik bedenkende): Ik ben wel is waar" groot genoeg omtetrou- trouwen, maar" nog te jong. Op den Hollandschen IJzeren Spoorweg werden de vorige week proeven genomen met den rookverbrander-Thierry. Die toestel werd toegepast op een locomotief. De proef is uit- nemend geslaagd. Wanneer men steenkoleu in den vuurhaaTd wierp en daardoor natuurlijk groote rookkolommen uit den sehoorsteen kwamenbehoefde men slechts even den sleutel van het toestel om te draaijen en de rook was niet meer zigtbaarmaar verbrandde geheel. Meu behoeft op het groote voordeel van dit toestel niet te wijzen, wanneer men slechts nagaat, welken nadeeligen invloed de huizen van den rook ondervindendie nabij een fabriek zijn geplaatst of waar dagelijks eenige locomotieven voorbij loopen. Het toestel niunt uit door eenvoudigheid het kan op allerlci stoommachineszoowel verticale als horizontale, op locomo tieven, locomobielen en stoombooten worden toegepast. Welke brandstof men ook gebruike, kolenofhout, de rook wordt geheel verbrandwaardoor de stoomvoortbrenging ver- hoogd en een besparing van 6 tot 12 pet. der brandstof ver- kregen wordt. Het toestel kan oogenblikkelijk buiten werking gesteld wor den waardoor de proeven zeer goed en gemakkelijk kunnen worden genomen. Het bevordert de trekking, waardoor men steenkolen van de slechtste soort kan gebruiken, maar bij' proefnemingen doet men goed zeer vette, veel rookgevende te gebruiken. Het plaalseD geschiedt binnen eenige uren zoodat de machi- nerie, waarop het wordt toegepast, niet lang buiten werking behoeft te staan. In Frankrijk is het op de locomotieven van de voornaamste spoorwegmaatschappijeu en bij de marine op meest. al hare machines toegepast. Da Hollandsche Maatschappij zal ook proeven nemen met vaststaande machines. Aangaande de werkzaamheden der Amsterdamsche Kanaalmaat- schappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in September voortgezet met 675 tot 775 ar- beiders, 9 tot 11 paarden, 2 of 3 locomotieven, 24 wagens, 24 of 25 stoombaggervaartuigen147 grondsehouwen en 21 of 22 sleepstoombooten. Bovendien het dubbele emmerbaggervaartuig n°. 5 van de Tyne in Engelandmet de daarbij behoorende 3 groote stoomklep- schouwen. Noordzeehoofden. Het Noorderhoofdsedert Augustus 1877 op de voile lengte van 1528 meter gebragtis geheel voltooid. Tot aanvulling van den golfbreker langs het Noorderhoofd, zijn in September gestort 399 betonblokken. Het Zuiderhoofd, sedert het einde van 1875 op de voile lengte van 1528 meter gebragt, is geheel voltooid. Tot aanvulling van den zuidelijken golfbreker, zijn in September gestort 950 kub. meter betonblokken. Noordzeehaven. In het geheel werd van af 1 Julij 1875 ge- baggerd, in de vaartuigen gemeten, 3,400,600 kub. meter, waar van 139,400 kub. meter in Sept. 1878. Het getal werkdagen in dezelfde maand bedroeg 121/2, vorige maanden 1211/4 totaal Januarij-September 1333/^. Hoofdtcanaal. De verdieping van het kauaalvak tusschen de Noordzeesluizen en den straatweg te Velsentot 8.20 meter onder A. P.werd voortgezet. In September werden gebaggerd en weggevoerd 28,000 kub. meter. Even als vorige jaren zijn de lessen op rleze school, den 27 September jl. geeindigd met het vieren van een vrolijk feest. Het legaat van dr. Heije c. s. stelde in staat de kosten daarvoor benoodigdgoed te maken. Een sierlijke krans werd op het graf van hun gestorven vriend door de meisjes neder- gelegd. Van den 4 Maart tot den 27 September is er geregeld onderwijs gegevenonder gedurig toezigt en gestadige mede- hulp mijner vrouw. Het is toch onmogelijk dat tien persoon goed onderwijs kan geven aan somtijds 40 leerlingen. Mijne vrouw doet dat, zonder daarvan eenig voordeel te genieten daarom is zij zeer dankbaar voor het sierlijke geschenkdat zij op haren verjaardag van eenige vriendinnetjes mogt ont- vangen omdat zij er vooral een bewijs van waardering in ziet. Er werd onderwijs gegeven in naaijen, breijen, stoppen verstellenhaken en merkenvan 4 Maart tot 1 April aan 21 leerlingen: 10 geheel en 11 gedeeltelijk betalende; van 1 April tot 1 Julij aan 42 leerlingen: 26 geheel en 16 gedeeltelijk betalende; van 1 Julij tot 27 September aan 45 leerlingen: 26 geheel en 19 gedeeltelijk betalende. Het schoolverzuim is betrekkelijk zeer gering geweest en ontstond hoofdzakelijk door ongesteldheid en veldarbeid. De leeftijd der meisjes was van 5 14 jaar. Het schoolgeld be droeg wekelijks voor elk geheel betalend kind 15 cents, en voor elk gedeeltelijk betalend 5 cents, van welk laatste bedrag de ontbrekende 10 cents werden aangevuld uit de bijdrage: van mevrouw van Dorsten2.50 de naaivrouw Reitsma2.50 den heer Zervas te Keulen (interest van het legaat)30. het batig slot (1 877)15.17 Totaal der ontvangsten f 50.17 Uitgegeven aan de naaivrouw A. E. Reitsma 36.70 buitengewone uitgaven 2.20 38.90 Batig saldo voor 1878 f 11.27 De geheele opbrengst der schoolgelden is geweest van 4 Maart27 September 118.20. Ruim 500 stuks goed werden afgewerkt; die het meest hebben gedaan waren Neeltje van Wieringen43 stuks; Maria Roos, 43 stuks; Mina van Tol, 41 stuks. Met een woord van dank aan degenendie onze pogingen om nuttig te zijn, hebben willen ondersteunen, sluiten wij dit verslag van het achtste leerjaar op de ..Cornelia en Sophia Naai- en Breischool" te Abbenes. P. Boekel. Door vriendelijkheid van den heer W. Zervas, te Keulen, was ik weder in staat gesteld den kinderen elken Vrijdag middag plaatjes door het stereoscoop te laten zien, en wel de volgende, waar natuurlijk een en auder bij moest verklaard en verteld worden: 1. Laocoon-groep2. Der Tag, van Thor- waldsen; 3. Luther, van Rietschel4. Salle des Gardes (Palais der Tuilerien); 5. Jupiter (buste); 6. Chaire de la cathe- drale d'Anvers; 7. Mozes, van Michel Angelo; 8. Twee Italianen in nationale kleederdragt. De voorwerpen door het microscoop gczien en hoofdzakelijk door mij zelven daartoe geschikt gemaakt, waren: 1. Baard van een roggeaar; 2. schub van een zeelt; 3. doorsnede van een rozetakje; 4. haren van een rups; 5. schimmel uit de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2