- 174 Oemengde Beri^ten. 298ste Staats-Loteri). f f f f f REGTSZAKEN. waarbij ook een deel van den herfst in rekening behoort te komen. Tot voor weinige dagen toeh was het weer zonr.ig en warm. De zomer ging tot herfst over met eene menigte dagen des eersten. De zwaluwen zijn dan ook pas vertrokken niet als bocien van vroegtijdige koude, maar omdat de weers- gesteldheid is omgekeerd. Als het herfstweer van dien aard wordt dat de zwaluw geen insekt meer op hare vlugt tot voed- sel kan opvangen, is haar aftogt welhaast aangebroken. Van de koolsoorten komt het minst in aanmerking de bloemkool die niet zwaar en duur is. Daarentegen zijn de roode, de witte en de savooije kool zeer grootovervloedig en goedkoop. Tegen verwachting is de toevoer van appelen nog ruim ten gevolge waarvan het gebruik der kool tot dusver eenigermate verdrongen wordt. Van de akkers met andijvie wordt een uitermate best gewas verzonden en aan peen zal het dezen winter niet ontbreken. Overmaat van regen heeft nog geen reden tot bekommering gegevenzoodat het bonwland zonder uitstel kon omgeploegdhet wintergraan gezaaid worden en de weilanden nog gras voor het rundvee voortbrengen. Ook op de wcreldtentoonstelling te Parijszijn Chr. Han sen's kaasleb en boterkleursel door den jury allezins deugdelijk bevonden. De toekenning van twee gouden medailles is daarvan het voldingend en schitterend bewijs. Deze bekrooning bevestigt op nieuw het gunstig oordeel, niet alleen in andere landen, maar ook hier door deskundigen geveld. Zoo behaalde reeds te Apeldoorn het Kaasleb en het Boterkleursel elk een zilveren medaille, le prijs; te En- sched^ ontving het Boterkleursel eene eervolle vermelding; te Maarssen werd de zilveren medaille aan het Kaasleb het Boterkleursel en het Kaaskleurselonder eene collectie ingezonden zuivelbereidingswerktuigen van J. Schoonman, toe- gekenden te Amstenrade (Limbnrg) het Boterkleursel eervol vermeld. Wat de waarde dezer bekrooningen verhoogt, is, dat de ondervinding, de praktijkHansen's preparaten ook hier te lande als hoogst aanbevelenswaardig heeft doen kennen. Bij de bekrooningen voor inzendingen op de wereldtentoon- stelling te Parijs hebben o. a. ook de volgende heeren onderschei- dingen bekomen en welde heer H. F. Bultman te Amsterdam eene zilveren medaille, voor spelt; de heer J. van der Breg- gen Az.te Waddinxveen, eene bronzen medaille, voor graan- soorten, en eene dito, voor kaas; als ook de Friesche Maat- schappij voor Landbouw, eene eervolle vermelding, voor door haar ingezonden kaas. De lcden der hoofdcommissie in zake het Nat-ionaal Huldeblijk hebben persoonlijk aan den heer .T. H. Brandes J.Hz., den secre- taris der comniissie, een geschenk aangebodenvergezeld van een vleijend schrijven voor zijne bclanglooze, ijverige en zeer gewaar- doerde niedewcrkingwaardoor de moeijclijke taak der hoofdcom missie zoozeer werd vergemakkelijkt. De heer K. Stigter, rustend landbouwer te Vlaardingen, ontving per omnibusdienst een kistje, dat, in een stuk papier ge- wikkeld, te Schiedam in een kroeg nabij het spoorwejjstation was afgegeven, om alzoo te worden verzonden. Verwonderd keek de oude man op, toen hem bij ontpakking en opening bleek dat on het kistje en de daarin nog. aanwezige effecten zijn wettig eigen- dom waren. Het bankpapier ad /3000, dat hij daarin ook had geborgenwas ecliter verawenen. Wanneer en op welke wijze dit kistjedat hinnenskamers in eene kast een vaste plaats had en daar een paar dagen geleden nog moet gestaan hebben, hem ont- vroemd is, kan hij niet gissen. Het onderzoek en de nasporing der politie zal dat welligt ophelderen. Twee burgerdochters te Utrecht waren Zaterdag avond op de kamer van een hij hen inwonend, maar toen alwezig studenttoon een van haar een revolver nam van het daar aanwezige wapenrek waarmee zij al spelende hare zuster bedreigde, met het ongeluk- kig gevolgdat de revolver afging. Het schot trof de bedreigde in het hoofd en hoewel zij nog lecftis haar toestand zeer be- denkelijk. Te Hulst in Zeeuwsch-Vlaanderen doet zicli het merkwaardig zoo niet eenig verschijnsel in ons land voordat protestanten en katholieken een kerkgebouw hebben. In het schip der kerk ver- gaderen cerstgenoemdende laatsten in de krnispanden. In een herberg op den Zeedijk te Amsterdam heeft bij een twist tusschen twee vjouwen de een hare tegenpartij schier het geheele oor afgebeten en voor de oogen der omstanders verslonden. Zij is kort daarna door de politic in hecbtenis genomen. De hongersnood in Kaschmir is, zoo schrijft een dagblad- corrcsp ondent uit Srinugger, nog veel vreeselijker dan men over het algcmeen denkt. In sommige streken is reeds een vierde ge- deelte, elders bijna de helft der bevolking van honger gestorven vele dorpengeheele districten zelfs zijn totaal ontvolkt. Bij de wedw. W. Wiertsema te Spijkster buitendijks is een afschuwclijke misdaad gepleegd. Naar de verklaring der rijksvee- artsen Ebens en Werkmanzijn 3 ossen en 1 jonkbeest van ge- noemde weduwe in de weide vergeven. Nog twee dieren lijden aan die barbaarsche liandeling. 't Meesch is voor 't gebruik afge- keurd en begraven. 't Is te hopendat de daders in handen der justitie komen. In Amerika heeft een jongmensch, Partello geheeten, en klerk aan het departement van oorlogop 800000 en 1000 meter afstandvan de 45 schoten 44 rozen geschoten. Het ge- weerwaarmede hij dit schier ongeloollijk stuk verrigtte, was een Rcmmington-Greedmoor. Door het Duitsche Operettengezelschap van den heer A. van Lierte Amsterdam zal eerstdaags een nieuwe operettegetiteld Der Zeekadet", worden opgevoerd, waarin een partij schaak wordt gespeeld op een schaakbord van 15 meter met 32 levende menschen en kinderenin plaats van de gebruikelijke figuren en pionnen. Een regter in Kansas heeft onlangs beslistdat eene vrouw het regt heeft zich al het geld toe te eigenen dat de man in zijn broekzak heeft. Sedert dien tijd is het aldaar onder de mannen gewoonte geworden het geld in bun vestzak te dragenals de eenige plaats waar zij hun geld vcilig kunnen bewaren. Z. K, H. prins Alexander der Nederlanden is uit het buiten- land te 's Gravenhage teruggekeerdlaatstelijk komende van Parijs. Onder de gemeente Bedum (Groningen) is Maandag avond het volgende ongeluk voorgevallen Twee personenH. Kooi van Noordwolde en K. Kooima van Zuidwolde, reden met het 10 jarig zoontje van eerstgenoemde op eene chais van de IV insummermarkt huiswaarts. Omstreeks half tien uur geraakte tnsschen Bedum en Zuidwolde het paard van den weg en stortte met de chais in het Boterdiep. Het zoontje van Kooi wist zich uit het water te redden en liep ijlings naar de ouderlijke woning om de ramp mede te deelen maar aangezien de woning op 20 minutcn afstand lag van de plaats des onheils, kwam de redding te laat. Beide mannen hebben hun dood in het water gevonden. Kooi laat eene vrouw met 6 kinde ren na, en Kooima eene vrouw met 3 kinderen. Deze week heeft het //Hippodrome" te Parijs eene //attrac tion" in praktijk gebragt. Een Spaansch //toreador", don Manuel Gomez, vertoont er een prachtigen Audalusischen stier, als een hond gedresseerd en die even gewillig de-moeijelijkste kunsten vertoont. Te Pisa is een congres gehouden van Italiaansche dokters, waarop zeer de wenschelijkheid werd uitgesprokendat de dag bladen voortaan de rubriek zelfmoordenweg mogten laten, wijl men aanneemt, dat de beschrijving er van op daartoe ge- neigde gemoederen aantrekkelijk werkt en hen tot zelfmoord drijft. Den lOden September werden te Cleveland, in Ohio, de rector, de overige professoren, een aantal stud.ent.en, benevens de portier van het homoopathisch medisch collegie in hechtenis genomen. Hnnne misdaad bestond in het stelen van lijken, die in het gebouw der hoogescboolin een kelder onder den vloer werden gevonden. 't Is in Amerika zeer moeijelijk lijken te verkrijgen. Dezer dagen werd berigt, dat er thans in Oostenrijk proeven genomen worden, om door middel van eleetrisck licht, voor aan de locoraotieven aangebragt, de spoorwegen op groote afstanden 's nachts zoo krachtig te verlichtendat de machinisten ver voor- uit kunnen zien. Die proeven hebben aanvankelijk een gewenscht resnltaat opgeleverd. Nu verneemt men dat voor eenige dagen dezelfde toepassing van de electriciteit gemaakt zal worden op stoombooten, van de Oberweser-Schleppschiffahrt". Daardoor zal de dienst van deze booten voortaan ook des nachts, en vooral in den winter, kunnen plaats hebben, zonder gevaar voor de scheepvaart. Een Berlijnsch geneesheer had een zijner patienten aangera- den eenigen tijd de zachtere lucht, van Italic te gaan inademen en gaf hem een brief van aanbeveling aan een Italiaanschen medi- eus mee. Onderweg bekroop den zieke de onbedwingbare lust om te zien wat de docter over zijn toestand gemeld had. Bij het openen van den brief las hij tot zijn schrik: Waarde eollega! Hier zend ik u een prachtig staaltje van een ingebeelden zieke. Schrijf hem voor wat gij wilten laat hem zooveel betalen als u goeddunkt". Dc reiziger zette zijne reis niet verder voort, maar keerde onmiddellijk terug en was gebeel genezen. De rijkste Javaan van Samarang, Tassimin genaamd en woonachtig in de kampong Koelitan, is voor eenigen tijd over- leden en met groote staatsie op Bergotta begraven. Meer dan 1200 personen vergezelden het lijk naar het kerkhof en circa 500 hadji's zonden hun gebeden voor 't heil des overledenen ten hemel. Aan al deze personen werd na de begrafenis f 1 tot 2.50 nitbe- taald, en bovendien een stuk wit katoen ten geschenke gegeven. Buitendien werd langs den geheelen weg, welke het lijk passeerde een mengsel van kwartjesdubbeltjes en centen met gele rjjst en bloemen op den grond uitgestrooid - iets wat natuurlijk niet bij droeg om oen ernst der plegtigheid te verhoogen. 't Is echter een gebruik, dat bij elke begrafenis van een aanzienlijk inlander ge- volgd wordt. De overledene wordt geschat een kapitaal van circa 150,000 na te laten, eene som welke hij gebeel door handel- drijven en een ordelijke levenswijze had overgegaard. Dezer dagen verscheen voor een der Londensche politie- regters eene jonge, goed gekleede vrouw, die den vorigen avond wegens dronkenschap was opgepakt. De regter zeide tot haar Waar zijt ge geweost, dat ge zoo dronken waart"? - Och om u de waarheid te zeggen, mijnheerik ben gisteren getrouwd en na het trouwen hebben we wat gedrouken. Toen ben ik mijn man kwijt geraakt". - //Waarom is hij je dan later niet komen halen"? - Wel, mijnheer, hij is zeker nog erger dronken ge worden dan iken ergens anders opgepakt - Nuzeide de regter glimlagchendede opsluiting van dezen nacht was straf genoegga maar weg. Te Londen kwam een cmmibus-conducteuf de kaartjes opha- leu. Een dame gaf het hare en een van den hatven prijs voor haar reeds grooten zoon. De condueteur keek eerst den jongen en toen 't, kaartje aan met de opmerkingwat te groot voor een kind. Zeker, was 't antwourd, maar gij hebt ook zoo langzaam geredendat hij sedert het instappen heel wat gegroeid is. Onder 't gelach der reizigers ging de condueteur weg. DERDE KLASSE. Prijzen van f 100.en daarboven. Eerste Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 4589.. 100. 12876200. 17653 400. 6337.. 100. 13867100. 17688 If 100. 6620.. 200. 14555200. 18791 II 1000. 8202.. 100. 14830200. 19835 If 1000. 9731, 100. 15980100. Tweede Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs -. Nr. Prijs 898.. 400. 8827100. 18065 1000. 5348.. 1500. 14466r 100. 20694 H 100. 6177.. 200. 15930100. 20816 H 1500. 100. 16595 v 400. Derde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 400. 12522f 400. 15433 100. 1000. 1333)v 2000. 15469 V 100. 7228.. 5000. 1345025000. 18024 H 100. 12477,. 100. Vierde Lijst. Geene prijzen van 100 en daarboven uitgekomen. ARRONDISSEMENTS-REGTBANK te AMSTERDAM. Inbreak op de vrijheid van arbeid. Ken gedwongen werk- staking uit broodnijd. Zitting van 10 en 17 October 1 8 7 8. Voorzitter, mr. van Wensen. Regters, mrs. Snringar en Domis. Substituut-officier van justitie, jhr. mr. de Kock. Substituut-griffiiermr. Meerburg. De wet van 12 April 1872, meer bekend onder den naam van coalitie-wethief de artikelen op, die in het nog altijd ten ,onzent geldend Fransche strafwetboeko. a. de vereeni- ging van werklieden om den arbeid te staken of duurder te makentot een strafbaar feit stempelden. Door de uitdruk- kelijke afschaffing dezer bepalingen werd stilzwijgend het voile regt van vereeniging ook voor de werklieden en door dit mid- del het streven naar hooger loon als een geoorloofd en met de openbare orde strookend doel erkend. De wetgever oordeelde evenweldat men, tegenover moge- lijke ongeregeldhedendie zich wanneer de arbeidersvereeni- gingen geoorloofd zijnbij werkstakingen kunnen voordoen niet volstaan kon met de gewone strafhepalingeno. a. tegen mishandelingbedreiging, beleediging enz., maar riep nieuwe in het leven die juist op hetzelfde beginsel stenndendat aan de afschaffing der artikelen, welke de vorming van coalitien belemmerden, ten grondslag heeft gelegen bescherming der vrijheid van alien in de uitoefening van hun arbeid of nijverheid Daartoe trad in de plaats van de artikelen 414416 Code Penal, die alleen de verboden vereenigingen van patroons of werklieden op het oog hadden, een afzonderlijk algemeen mis- drijf, losgemaakt van elke bepaalde categorie van personen, met name: het maken van inbreuk op de vrijheid van arbeid en nijverheid. lloezeer nu de toepassing van de wet, die dit misdrijf straf baar stelt, door het O. M. tegen de beide beklaagdendie in deze zitting teregtstondenwerd ingeroepen, stelle men zich niet in deze zaak een paar demagogen voor, die, na eerst tot werkstaking om hooger loon te verkrijgen te hebben aan- gehitstde onwilligen feitelijk verhinderden den arbeid voort te zetten. Tot werkstaking bestond bij hen evenmin de wil, als bij degenendie zij er toe noodzaakten. Hooger of liever meer loon te verkrijgen was daarentegen wel de drijfveer van hun optreden, niet ten koste van hnn patroon, maar van on- derscheidene medearbeiderswien zij niet gunden wat vrouw Fortuna hun had toebedeeld. Door de geweldige wijze, waar op de afgunstigen hun broodnijd botvierden werden die arbei- ders in dubbelen zin gedwongen voor beklaagden het veld waarop ze werkzaam waren, te ontruimen. De beklaagden, P. van der Stelt en G. H. Schuurwater, beiden woonachtig te Haarlemmermeer, aan den Aalsmeerder weg, stonden als zoogenaamde kleedbazen te zamen aan het hoofd vau een ploeg zaaddorschers. Een grondeigenaar te Haar lem tevens koopman in granenhad hen tegelijk met twee andere kleedbazeD eener ploeg, zekere H. en O. aangeuomen om met hun arbeiders eenige landerijen bebouwd met koolzaad gelegen in den Legmeerpolder onder Nieuwer-Amstelaf te dorschen. De bijzondere aanwijzing dier landerijen voor elke ploeg, zooals gebruikelijk is door loting, geschiedde den 17 Juii jl. Den volgenden morgen konden beklaagden reedsbij het afdeelen van de zeilenbet verdeelen van de te dorschen bunders naar den uitslag der loting moeilijk hun mi&npegen verkroppen over de naar hun meening slechtere hoedanigheid van het zaad der stukken, waarop zij met hun „kleed" de gezamenlijke arbeiderswaren gevallen. Deze ontevredenheiddie zij reeds te vergeefs aan den werkgever hadden doen blijkengaf zich evenwel eerst regt lucht, toen de aan het werk getogen ploegen een stuk uaderden, waarvan aan beiden de helft was toegekend en het eene gedeelte voor- deeliger te dorschen wasdan hetgeen beklaagden was toege- scheiden. Toen maakte men korte mettende ontevreden kleedbazen, gevolgd door de geheele onder hun leiding staande ploeg, overscbreden de grens van hun stuk en eischten onder groot misbaar, dat de kleedbazen, die de goede helft hadden getroffen, dit grondstuk met hun ploeg verlaten en verderop de dorschvlegel zouden gaan gebruiken. Op de weigering om daaraan gevolg te geven dreigden zij met al hun mannen geweld te zullen gebruikhn om hen daar toe te noodzaken zeggende dat indien zij niet ophielden zij wilden zien, wie van hun vieren de sterkste was". In de beslechting der zaak door het vuistregt, hadden de bedreigden echter evenmin lust, als hun zwakkere ploeg, grooten- deels uit vrouwen en kinderen verzameld, te wagen nan de vvoeste en sterke ploeg van volwassen mannen, door de be klaagden aangevoerd, Maar de tegenpartij liet hun geen tijd om die proef met het regt van den sterkste geheel te ver- hoedenwant terwijl men een korte poos verbitterd doch, be- sluiteloos tegenover elkander stond, zetten de aanvallers plot- seling hun bedreigingen klem bij, door er duchtig op in te slaan. Slechts door de krachtige tusschenkorast van een ijlings uit de nabijgelegen pastorie toegesnelden kapelaanwerden onberekenbare gevolgen verhoed. Eerst nadat door diens tus- schenkomst een rijksveldwachter op het tooneel vau den strijd was verschenendie wegens de woeste en dreigende houding der aanvallers het gebruik van zijn revolver in het verschiet moest stellenwas het mogelijk de orde te herstellen. De aangevallen ploeg was nu wel voor verder leedbehoed, maar zag zich toch genoodzaakt den arbeid tot den volgenden dag te staken. Heelhuids was men er bij lange na niet afgekomen, doch naar luid der dagvaarding kon daarvan slechts geconstateerd worden dat door verschillende onbekend gebleven strijdlusligen de beide kleedbazen II. en O. en een hunner ondergesehikten waren geslagen en mishandeld, en de tweede beklaagde zijn tegenstander H. moedwillig bij het hoofd gegrepenop den grond geworpen en slagen en schoppen had toegebragt. Deze feiten, door vele getuigen gestaafd, werden in hoofd- zaak, zoo ieder voor zich als wat het gezamenlijk aandeel daarin betreft, ontkend. Zij spraken niet tegen het betreden van het stuk land, waarop de beleedigden voorgaven regt te hebbenmaar beweerden daartoe geregtigd te zijn geweest door de toestemming van den kooper en den aanbesteder van het werk tengevolge hunner bedenkingen over het slechte zaad dat op hun deel was gekomen. Bedreigingen waren evenmin door hen geuit als geweld uitgelokt, en indien men hand- gemeen was gewordenhetgeen zij zich niet wel herinnerden dan kon dit slechts gediend hebben om zich te verdedigen tegen de mishandelingenwaaraan zij hadden blootgestaan van de zijde der ploeg, die hen niet aan het werk wilde laten gaan op het stuk, dat hun regtmatig toekwam. Hun beroep echter op de toestemming van koopman en aannemer, ondersteund door twee getuigen a decharge, werd door dezen nadrukkelijk wederlegd. De loting heeft. juist plaats, omdat bet dorschen van het eene stuk voor- of nadee- liger kan uitvallen dan het andere, maar wanneer deze heeft plaats gehad blijft ieder op zijn eigen arbeid en is het een van onds onveranderlijke gewoonte, dat daarin geen wijziging wordt gebragt. Daarenboven besehouwde de zaadkoopmanaf- gescheiden van de ontkenning zijner toestemming, de klagt van beklaagden volkomen ongegrondomdat zij tijdens het voorval reeds honderd hectoliter tegen negentig door de aan- gevallenen hadden afgedorscht. 4 De tweede beklaagde eindelijk wist van de hem afzonderlijk telastgelegde verwonding niets af. De substituut-officier, die het ernstige van het onderwer- pelijk feit, dat gelukkig zeldzaam voor de regtbank wordt gebragt, deed uitkomen, hield de schuld van de beklaagden aan het hen bij dagvaarding telastgelegde volen requireerde na te hebben doen uitkomendat de daad en de schandelijke

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2