1878. Vrijdag, 8 November No. 45. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Haarlemmermeer. Landbouw. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 30 October tot 6 November 1878. Ploegwedstrijd. De iiiternatioiiale vleeschverzorging' van Louden. II AARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZEND1NGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETItEFEENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. UiterHJk Woeiitdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Tot vroedvrouw, standplaats Hoofddorp, is benoemd mejufvr. M. van Lingente Nieuwer-Amstel. Tot Leden der Plaatselijke Schoolcommis9ie zijn benoemd de heeren H. F. Bultmau, (/ierbenoemd) en P. Koppes. Aan den heer F. vau Dixhoorubulp-onderwijzer aan school N°. 4, is tegen 15 December eervol ontslag verleend wegeus zijne benoeming tot hoofd-onderwijzer te Katwijk. Den 7 November zijn op de Vee- en Paardenmarkt te Hoofddorp aangevoerd80 paarden20 veulens, 9 bitten, 50 koeijen, 20 kalveren4 stieren en 3 ossen. GEBORENElisabeth, dochter van A. Goorden en A. .1. Bus. Jo hannes Theodoras, zoon van T. Mesman en M. Bokkers. Antonia Ma ria, dochter van B. Rijgersberg en J. Spoor. Dijmphna, dochter vau G. J. Bamboo en M. Dijt. Cornelia en Elizabeth (tweel.), doehters van T. de Reus en M. Hessing. Antjedochter van A. Noordam en P. Sonneveld. Sijljedochter van N. van Aalst en M. de Pender. Apolonia Maria, dochter vau L. Jonkman en H. van Veen. Maria, dochter van K. Paling en H. Braak. Willem, zooii van T. E. Kemp en A. Broertjes. Jannigje, dochter van P. Schalk en C. J. Cuvelier. Hendrika Kornelia dochter van A. Visser en L. Lugtigheid. Pieter, zoon van W. Ouds- hoorn en P. Gootjes. Adriana Clara, dochter van J. van Rooijen en E. Eortekaas. Gijsbert Hendrikus, zoon van W. van Wijk en T. van den Heuvel. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van J. de Graaff en G. Hansen. GVERIiEDBNStijntjc, uud 5 inaahden, dochter van "P. J. C. van der Kwast en A. IJekker. Trijntje Maria, oud 10 maanden, dochter van J. van de Geer en T. van der Sluis. Aartje Simons, oud bijna 20jaren, ongehuwd. Nicolaas Jacobus, oud 6 jaren, zoon van J. VisserenA. M. van der Linden. Francina Elisabeth, oud 15 maanden, dochter van T. Lammers en P. van Riet. Trijntje. oud 4 dagendochter van G. Spaans eu P. Westbroek. Govert, oud 6 dagen, zoon van C. Struijk en T. Brouwer. ONDERTROUWD: T. Speelman (wednr.) met C. Hoogmoed. N- van der Hoeven (gesch.) met G. Vink.C. de Koning metM. Soek (wed. A. Bogera met G. Koenen. J. Verbeek met S. de Graaff (wed.) GEHUWDA. van Dijk met L. van Oosten. P. C. Romijn met A- van Egmond. J. van den Berg met P. Vermeer. P. Hooglandmet A. Alewijn. P. Dingenouts met C. M. Duivens. Den 6 November 1878 ties avouds orastreeks 8'/^ ure, zijn vier kiuderen van den heer van Son, te Nieuwveen terwijl zij te bed lagenen de ouders op dat oogeublik af- wezig waren, vermoedelijk tengevolge het omvallen eener lamp en het in brand geraken van het huisraad, gestikt; twee waren zelfs verbrand. De kamer is uitgebrand, het buis is met behulp der brandspuit gespaard gebleven. De verslagenheid der ouders is onbeschrijfelijk. De laatste dagen van October waren bijzonder regenachtig en de vrees was zeker niet ongegronddat de ploegwedstrijd uitgeschreven door de afdeeling Haarlemmermeer" van He Ilollawhche Maatschappij van Landbouwgeen voortgang zoude kunnen hebben. Deze vrees echter is niet tot werkelijkheid gewordenwant onder begunstiging van fraai weder, dongen op 31 October jl. 20 ploegen mede naar de uitgeloofde prijzen. Twee-en-twintig akkers land-, alien aan den Kruisweg bij het Hoofddorp gelegenwaren door den heer L. van der Zon welwillend ter beschikking gesteldterwijl genoemde heer, door het geven van eene flinke geldelijke bjjdrage, gelegenheid gaf om het prijzental uit te breiden. Om9treeks 10 ure werd het sein gegeven om aan te van- gen, en ten 2 ure maakten heeren keurmeesters hunne be- slissing bekend waarbij toegewezen werd Voor oude Ploegen le prijs: Piet van Dijk, ploeger bij den heer W. van Andel. 2e A. Timmers, L. van der Zon. 3e W. Pehsoon Karel Gehrels. 4e J. Verdoes Wisboom van Giessendam. Voor j onge Ploegers le prijs: J. Timmers, ploeger bij den heer L. van der Zon. 2e Job de VVeerd, Dirk Versluijs. 3e W. Bieshedvel en Johs. Verkuijl, ploegers bij hunne vaders, de heeren B. Biesheuvel en P. Verkuijl. Voor ploegen waren twee onderscheidingen uitgeloofd. Zeven mededingers boden hunne ploegen ter beoordeeling aan. Alle ploegen werden na vervolg op een stuk in het werk gesteld en de krachtmeter bij alien gebruikt. Het resultaat der beproeving was, dat de ploeg van C. Kok, le 1'oortugaal, de rainste trekkracht vereiscbt, terwijl deze ploeg ook zeer goed werk leverde. De uitloving is gedaan voor Ploegen voor zaaivooren nu waren heeren keurmeesters voor het meerendeel van opinie, dat thaus bepaald op het werk voor zaaivoor moest worden gelet, en besloten zij daarom 'e eerste prijs toe te kennen aan den Nederlandschen ploeg van li^psomes (vertegenwoordigers Boeke Huidekoper)hoewel deze ploeg meer trekkracht ver- eischt dan de ploeg van C. Kok, te Poortugaal, aan welken de tweede prijs werd toegewezen. De heer Ferwerda had den j loeg van Ransotnes de heer B. Biesheuvel dien van C. Kok aangebodeu ter mededinging. De prijzen zullen op eene vergadering der Afdeeling wor den uitgerelkt. Alles liep in de beste orde af. Lareil6 Nov. Als een bewjjs van verbazende groeikracht kan vermeld worden, dat hier in een tuin een raap groeide, die 17 pond en 1 ons (oud gewigt) woog. Behalve deze vond men nog vele andere, die alle meer dan 12 pond zwaar waren. Zwolle, 31 Oct. De heden alhier gehouden Allerheiligeu- paardenmarkt was buitengewoou druk bezocht. Ruim 1800 stuks waren aangevoerd, waaronder zeer veel veulens, 2- en 3-jarige fokpaarden en overigens allerlei werk- en fiacre-paarden. De omzet was naar evenredigheid van den aanvoer niet zeer groot. Men besteedde voor: le kwal. werkpaarden 400 a 700, 2e kwal. f 175 a 380, Sp kwal. f 75 a 160; jonge fokpaarden 200 a 500; veghv*./ SO a 180; poneys 70 a 210; voor de slagtbank bestemd 25 a 60. De binnen- landsche kooplieden kochten meest jonge fokpaarden. Weel- depaarden waren niet aangevoerd. IMereif, 7 Nov. In een tuin nabij (lit dorp is dezen herfst een raap gegroeid, welke het buitengewone gewigt van aclit kilogram haalt. eeildnitl. Om in bet vervolg bedrog of eene vergissing te voorkomen bij den koop van klaverzaad en kunstmeststoffen h^eft de Landbouw-vereenigiug alhier, in hare talrijk bezoehte vergadering vau 18 October jl.met algemeene stemmen besloten het bestuur op te dragen een circulaire aan de leden dezer Vereeuiging te zenden, ten einde deze aan te sporen een gezamenlijkeu inkoop te doen van benoodigde zadeu en kunstmeststoffen. Aanleiding daartoezegt de Landbouw-Ver- eeniging in hare circulaire, is het bedroevend feit, dat een der leden klaver ter tafel bragt, dat doorstrengeld was met warrekruid, waarvan het zaad natuurlijk in het klaverzaad aanwezig was geweest. Locliem, 6 November. De toestand van het onderlinge veefonds alhier, dat reeds dertig jaren levens telt, blijft gun- stig. In het onlangs gesloten boekjaar, werden 98 runderen en 4 kalveren verzekerd terwijl de premie slechts 1.20 voor elke koe bedroeg. Het voordeelig saldo was 545. Het be9tuur van het fonds bestaat uit 9 belanghebbende veehou- ders, die hunne werkzaamheden om niet waarnemen. Maandag den 4 dezer is hier een gedenkteeken onthuld ter nagedacktenis van wijlen dr. W. C. H. Staring. Even merkwaardig als eenvoudig, zeer zeker gebeel in den geest van den overledene, bestaat het monument, gelijk wij vroeger reeds gezegd hebben, uit een ruw stuk graniet, afkomstig uit den grond van zijn landgoed de Boekhorsteeu kei van reusachtige af meting. Op dat stuk graniet is een bronzen medaillon aangebragt, ongeveer meter in doorsnede, met eeoige symbolen, die Starings wcrken en streven aantoonen, en die zoowel den heeren leden der commissie, waaraan het denkbeeld, als den heer Stracke te Amsterdam, aan wien de uitvoering te danken is, alle eer aandoen. Bij de piegtigheid spraken de heeren mr. Sickesz, de directeur der Landbouw- school en de burgemeester van Lochem. Uit Oostelijk Hunsingo schrijft men: Liet het najaarsweer zich voor den landbouwer eerst al zeer slecht aanzien, 't is erg meegevallen. Het ploegen, zaaijen en eggen konvooral in de laatste drie weken, zeer goed gaan en veel van het ge- zaaide koren staat reeds groen als knoflook. Het koolzaad dat al veel vroeger gezaaid was, staat voor een deel zeer goed, ofschoon vele stukken door de kleine graauwe slak duchtig geleden hebben. Hetzelfde is ook 't geval met vele gerstvel- den. We willen hopen, dat een flinke nacht.vorst weldra dit vraatzuchtig weekdiertje onscbadelijk make. Met de aardappelen was het in onze environs al even als overal: een slecht beschot; iets, wat misschien zoowel aan den mensch als aan 't weer te wijten is, omdat men bijna altijd weder, jaar in jaar uit, van zijne eigene poters in den grond legtin stede van ze te laten komen uit eene geheel andere streek, h.v. uit Zecland of Friesland. Roode en wilte kool, moes of boerenkool, gele wortelen of peen, mangelwortelen koolrapen en ajuin zijn best gelukt en voor weinig geld te bekomen. Van den heer A. M. C. Jongkindt Coninck te Dedem9vnart heeft Sieboldia dezer dagen een druif ontvangen van buitenge- wonen vorm en omvang. Ze was zeer sterk in de breedte uit- gegroeid, en afgeplat, zoowel aan den steel als aan den top, op beide plaatsen in het midden met een holtedaarhij geribl en in het klein dus volmaakt de vrucht der Liefdesappel (Lycoper.ncum esculentum,gelijkende. De hoogte bedroeg 2 centimeter, de grootste breedte 3,5, de kleinste 3,2 centi meter en de bes was zuiver rond van vorm. Zij woog 12 gram. Van welke soort ze afkomstig was, werd niet gemeld wel dat ze eenig in dezen vorm en derhalve als een monster te beschouwen was. Wie weet of uit de zaden niet een af- wijkende varieteit ware te verkrijgen. Zooals bekend is, heeft de Deensche boterbereiding in de laatste jaren zulke goede uitkomsten geleverd, dat deze boter een algeineen gewild artikel voor den wereldhandel is ge worden, en zelfs op de Engelsche markt booger dan de Hol- landsche boter genoteerd wordt. Volgens de Deensche bladen vreest men daar thans de concurrence der Franscbe boter, die nog beter dan de Deensche schijnt bewerkt te worden. In Engeland heeft men op vele plaatsen Fransche boterbe reiding ingevoerd, en de daaruit afgeleverde boter, onder den naam van Parijsche boter, staat op de markt te Londen 20 shilling per vat hooger geijoteerd dan de Deensche. Op de markt te Pariis wordt de h«ie boter zeer duur betaald onder den naam van Isigny-boter, waarvan 4 verschillentle soorten extra, choix, bon en ordinaire. De beste soort kost des zomers 5.50 tot 6 fr. en des winters tot 8 fr. het kilo. Bij de laatste landbouwtentoonstellingen en landbouwcon- gressen in ons landheeft men de aandacht vooral trachten te vestigen op de Deensche boter- of zuivelbereiding. Zou het geen zaak zijn, evenals in Denemarken gescbiedt, ook hier te lande de aandacht te vestigen op de Franscbe boterbereiding In Frankrijk moet de ondervinding geleerd hebben dat, wanneer men de knol-begonia's in den open grond, onder een drooge, ligte bedekkiug laat overwinterende planten vroeg en veel sterker uitgroeijendan die, welke opgenomeu werden. Ze bloeijen veel vroeger eneven als de later be- ginnende, tot tegen den winter. Sieboldia vermeldt dil thans, wijl velen ze nog in den grond hebben staau en or ligt eenige aan kunnen wagen. Staan ze echter in te lagen vochtigen grond, dan twijfelen wij aan een goed succes; die in droogen grond staan hebben beter kans. Turfmolm, of, bij gemis daarvan, droog blad, zal wel de beste bedekking zijn. Op geen gebied van huishondelijken aard hebben zich in Engeland sedert ongeveer twee jaren zulke gewigtige ver- anderingen voorgedaan als op dat der vleeschverzorging. Wat tot voor nog korten tijd een niet te vervullen oeconomische droom scheenis tot verwezenlijking gekomen en in ruimen kring van groote beteekenis geworden. Ofschoon Groot- Brittannie en Ierland in verhouding tot zijne oppervlakte den grootsten veestapel van gansch Europa heeft en ongeveer 10 millioen stuks rundvee, 33 millioen schapen en 3 */2 millioen varkens bezit, is het vleescbverbruik bjj de Londensche be- volking zoo sterk, dat daarvoor de jaarlijksche inlandsche produktie op verre na niet voldoende is en het buitenlaud in een groot deel van de behoefte aan vleesch moet voorzien. (Voor Londen alleen circa 165,000 tonnen [1 Ion 1000 kg.] jaarlijks of ongeveer 3170 tonnen wekelijks). Welk een ge wigtige rol dit handelsartikel in de invoeilijsten speelt blijkt uit het feit, dar jaarlijks in ronde som 260,000 stuks hoorn- vee, 980,000 stuks schapen en 70,000 stuks varkens, ter waarde van meer dan 7 millioen pond sterling, grootendeels uit Duitschland, NederlandDenemarken, Portugal, Spanje en Belgie ingevoerd worden. Ongelukkigerwijze hebben de laatste jaren verschillende omstandigheden zamengewerkt om den handel in slagtvee met Engeland afbreuk te doen en dien zelfs tot een gewaagde onderneming te makeri. Bij de gewone nadeelen van een transport van levende dieren op groote afstanden als bijvoorbeeld dure vracht, overlading op de spoorwegen en het daardoor vermeerderde gevaar voor be- smetting, verlies door ziekte of dood gedurende een storm- achtige overvaart of op lange reizen voegden zich den laatsten tijd nog besmettelijke ziekten van allerlei aard, van tongblaar en klauwzeerzoodat bij de strenge maatregelen aan welke het veetransport naar Engeland onderworpen is, deze tak van handel tallooze gevaren met zich voert en dik- wijls meer kansen van verlies dan van winst aanbiedt. De uitvoer uit Hongarije en Rusland heeft dan ook geheel opge- houden en uit andere deelen van Europa was die den laatsten tijd zoodanig verminderd, dat de vleeschprijzen aanmerkelijk

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1