Advertentien. KENNISGEVING. - 182 - 298ste ^taats-Loteri). Gemengde Berts ten. Haarlemmernieer-Polder. f - f - f hartelijkeii Dank. J. li O L. 1. Eene ONTWERP-VERORDENING op het kroozen en zuiveren van alle Vuilnis en Waterplanteu der VaartenDwars- en Lentetogten en Slooten in den 2. Eene ONTWERP-VERORDENING op het maken en onderhouden van meerdere Waterberging in den 3. Eene ONTWERP-VERORDENING op het herschieten en opmaken der Slooten en het onderhouden van Duikers en Nummerpalen in den Haarlemmer- meerpolder. 4. Eene ONTWERP-VERORDENING op de Inpoldering en afzonderlijke Bemaling van lage Lnnden in den in de hoogte gingen. Men kwam daarom op de gedachte, -econserveerd rund- en schapenvleeschin hermetisch gesloten bussen, uit Australie en Araerika in te voerenen met zulk een blinden Ijver wierp de speculatie zich op dezen nieuwen, een groote winst belovenden tak van industrie, dat in Australie alleen in korten tijd niet minder dan 55 maat- schappijen verrezen tot bereidiDg van geconserveerd vleesch, die in 1872 over de 17,600 tonnen ossen-en schapenvleesch, ter waarde van 906,000 pond sterling, naar Londen uitvoerden. Spoedig echter deed men de ervaring op, dat ook deze wijze niet de geschiktste was om de groote menigte voortdurend van goedkoop en goed vleesch te voorzien dat bet geconserveerde vleeschdat het geconserveerde vleesch op schepen en in vestingen, als ook voor de verzorging van groote troepen- massa's, etc. een onwaardeerbaar surrogaat vormde, maar dat het, hoe goed ook toebereid, in het dagelijksch leven toch nooit het versche vleesch kon vervangen. Meer en meer won de overtuiging veld, dat de vleeschkwestie eerst dan als opgelost kon beschouwd wordenwanneer men op de een of andere wijze er in geslaagd was de Europesche zeeplaatsen te voorzien van versch vleesch uit die strekenwelke een overvloed van slagtvee hebben. De .Dry-air Refrigerator" of het afkoelingssysteem geeft de meest bevredigende oplossing. Het is een Noord-Amerikaansche uitviriding en bestaat hoofd- zakelijk liierin dat het vleesch zonder met het ijs in directe aanraking te komenin een gewoonlijk 60 voet lange afkoe- lingsruimtc (refrigerating room) gebragt wordt, waar het door middel van waaijers steeds door een droogen kouden lucht- stroora wordt omringd. Het ijsreservoir (ice-box) is groot -enoeg om 30 tot 40 tonnen ijs te kunnen bevatten; de waaijers worden door de stoommachine van het schip in be- weging gebragt. De aan kudden rijke westelijke staten van Noord-Amerika leveren de dierendie vele duizende mijlen ver per spoor naar New-York gezonden en daar een dag voor het vertrek der Engelsche booten geslagt worden. Ten einde alle dierlijke warinte uit het vleesch te verwijderen, wordt het voor de verscheping in een zoogenaamde koelkamer (chill-room) van 24,48 uren aan een gestadigen lnchtstroom blootgesteld. Dnarna worden de voor een scheepslading bestemde beesten (gewoonlijk 160 tot 200 stuks rundvee van een gewigt van 300 tot 500 pond per stuk) gevierendeeldin stukken linnen genaaid en op de boot gebragt, waar men de stukken in de reeds beschreven afkoelingsruimte aan sterke ijzeren haken ophangtdie aan het deksel bevestigd zijn. Gedurende de reis naar Europa mag de temperatuur in deze ruinate, die voor het transport van 160 stuks geslagt vee, ongeveer 30 a 35 tonnen ijs moet bevatten, noch boven 38 graden Fah renheit stijgennoch veel daar beneden komen, daar bij 32 o-raden of het vriespunt het vleesch reeds aanzienlijk van waarde zoude verminderen. Wat aan deze zoo eenvoudige als ver- nnftige uitvinding een bijzonder groote beteekenis geeft ligt in de omstandigheiddat de geheele toestel met een afkoe lingsruimte van 2300 kub. voeten op slechts ongeveer 180 pd. st. te staan komt en dat de aanlegkosten op stoomschepen of in spoorwaggns, waar het wajjjorwerk door middel van een aan de raderen der waggons aangebragten hefboora in beweging gebragt wordt, hoogstens 50—60 pd. st. bedragenzoodat, Tn verhouding tot de gunstige resultaten welke deze meuwe handelwijze voor het algemeen belooft, de daaraan verbonden onkosten een betrekkelijk geringe sotn uitmaken. Door aan- wending van het afkoelingssysteem kwam voortreifehjk ossen- en schapenvleesch uit de westelijke staten der Unie, dat veertien dagen vroeger in New-York en Philadelphia geslagt was in onberispelijken toestand te Londen aan, waar men het van het beste Engelsche vleesch niet kon onderscheiden en toen de refrigerator zich ook gedurende de warme zomer- maanden -oed bleef houdenwas hiermede voor goed een einde gemaakt aan den twijfel omtrent de levensvatbaarheid dezer onderneming. Terwijl de invoer van, in New-York o-eslagt versch vleesch naar Engeland in 1875 slechts I7o0 tonnen'bedroeg, ter waarde van 97,300 pd. st.was reeds in 1876 de ingevoerde hoeveelheid tot 8540 tonnen, ter waarde van 462,950 pd. st. geslegen. In een enkele maand Maart 1877, werden zelfs 6,707,000 pond versch vleesch in-evoerdl Van hoeveel invloed zulk een kolossale aanvoer van vleesch op de marktprijzen moet zijn is iedereen duidelijk hoewel menigeen niet zou verraoeden datmatig berekend hierdoor in 1875 voor de Engelsche natie een besparing van meer dan 31 millioen pd. st. werd verkregen zonder dat de bevolking slechter geleefd of zich eenige ontbenng opgelegd had Een eigene marktplaats voor den verkoop van Ameri- kaansch vleesch werd in het middelpunt van het handelverkeer te Londen in de Upper Thames-street opgerigt, groot genoeg om daarin 20,000 tonnen versch vleesch te bergen en in directe verbinding met de vleeschmagazijnen en een afkoe- lingstoestel. No- verdient opgemerkt te worden dat door aanwending van den refrigerator niet alleen vleeschmaar ook visch pluim-ediertewildbraad, hotergroenten vruchten in het kort alle soorten van ligt bederfbare artikelen vele mijlen ver getransporteerd en maanden lang in voortreffehjken toe- stand kunnen gehouden worden. Ruim een half jaar geleden heeft men echter een proef ge- nomen om te zien, in hoeverre het mogelijk zou wezen Enge land te voorzien van levend slagtvee uit Amerika. Die proe lien toen niet gunstig af; door stormen en andere oorzaken was gedurende den overtogt de sterfte onder het vee zeer aanzienlijk. Men heeft het hierbij evenwel met gelaten. Over- tuigd van het groote belang, dat fen Amerika en Engeland bij°het welslagen dezer onderneming hebbenheeft men onlangs een tweede proef genomendie volkomen geslaagd is. Een schip namelijk, geladen met 550 levende ossen komende van een der havens van de Vereemgde Statenhep voor eenigen tijd te Liverpool binnenna den overtogt in slechts elf da-en volbragt te hebben. Ofschoon deze lading buiten- crewoon groot was en men natuurlijk aan ieder d.er slechts zeer weinig ruimte kon toestaan, stierf er geen enkel gedu rende den overtogt. De gemeenteraad van Praag heeft, op het voorbeeld van dien van Leipzig, die hetzelfde reeds voor eenigen tijd deed, aan de dames het dragen van lange sleepjaponnen op straat verboden op grond dat velen de gewoonte hebben deze door stof en vuil te laten slepen, waardoor voor de gezondheid schadelijke stoffen bepaaldelijk zeer kleine organismen, die als ziektekiemen moeten worden besehouwdin de luclilT"worden opgedreven. De ellendige mode opgezette vogeltjes te dragen op de dameshoeden is thans zelfs tot bij de negerinnen in Zuid-Amenka doorgedrongen en duizende colibrietjes zijn er het slagtoffer van geworden. (Jit Parijs wordt gemehl, dat ook daar het dragen van vo-els op de hoeden weer in den smaak zal komen. Van nege rinnen en grisetten kan men dit verwachteu, maar dat een wel- op-evoede vrouw uit zucht naar inderdaad smakeloozen opschik zou willen meewerken aan het uitmoorden van de liefelijke zang- vogelsis niet te gelooven. Te Berlijn heeft een proces gediend, dat zeer zeker tot de groote zeldzaamheden behoort. Eene »dame", mevrouw Dreger werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstrafoindat zij hare meid had bestolenDe dame verscheen in groot toilet ter teregtzitting. De arme meid had 100 mark gedurende vele jaren overgespaard en die in een porte-monnaie gehorgen. Toen zij uit de dienst vertrok, had mevrouA haar het geld afhandig gemaakt. Nero, de beroerade prachtige leeuw, een der sieraden van den Zoologi'schen tuin te Keulen, heeft opgehoudeu te leven. Iiij was 22 jaar oud en heeft 17 jaar aldaar doorgebragtgedurende welfcen tijd twee gezellinnen bem meer dan veertig jongen schonken. De begraafplaats Pere-Lachaise te Parijs, is op Allerheili- gen en Allerzielendag door meer dan 175,000 persouen bezocht geworden, en het aantal kransen, op de graven nedergelegd, wordt op 45,000 geschat. De toevloed van vreemdelingen te Parijs is gedurende de tentoonstelling zoo groot geweest, dat, volgens de statistiek van net octrooide hoeveelheid voedinesmiddelendie de stad zijn in-evoerd, alle vcrwachting is te boven gegaanten bewijze daarvau wordt nit de officifile gegevens den volgenden staat van slechts eene maand medegedeeld, waarin te Parijs verbruikt zyn: 11,417,232 kgr. rundvleesch1,908,992 kgr. varkensvleesch 1 372 801 kgr! gevogelte en wild, 1,454,209 kgr. zee- en rivier- visch 1,460,146 kgr. boter van verschillende soort, 27,387,900 eijeren13,632 kgr. oesters1648 kgr. dtuiven, 1,155,018 kgr. groente en vruchten. Toen onlangs een zeer oud paartje op de wandeling was, str ikelde aan de overzijde van de straat een dame en viel. De oude heer snelde terstond naar haar toe, nam zijn hoed af, en bood haar zijne hulp aan. Zijn wederhelft kwam laugzaam achter hem aan, en, getnige zijnde van zijne attentie voor de vreemde iufvrouwontstak ze in toorn en balde haar vuist tegen hem. Het is al in orde, het is al goed" fluisterde hij. «Ja, dat zie ik" snauwde ze hem toe: »hier stoot een vreemde dame haar teen, en je vliegt de straat over om haar met je teederheid te omringen. Toen ik onlangs van de trappen viel, bleefjest.il staan en schuddet van het lagohen en vroeg je^of ik van plan was me bij een kunstenmakerstroep te eugageeren. De gemeenteraad van Zaltbommel heeft een curator van de Latiinsohe school aldaar zijn ontslag gegeven, omdat hij wet eens in kranten schrijft en schrijvende den gemeenteraad nu en dan op de vingers tikt. Zekere W. W. te Groningen, heeft onlangs geschreven op een Duitsche adverteutiein de N. R. C." voorkomende, waarin eine Wittwe, 30 jaar oud, 600,000 mark bezittende, aanbiedt te trouwen en wel in Nederland. Hij kreeg een antwoord waarin allerlei bijzonderheden omtrent de weduwe in quaestie werden medegedeeld en waarbij zij A.!i hereid verklaarde een onderhoud met den sohrijver te hebben. Om echter behoed te zyn voor beet- nemin- wenscht de weduwe dat de adspirant-echtgenoot 100 francs overzendehetgeen hij natuurlijkals de samenkomst met tot een resultaat leidtterug zal ontvangen. W. W. maakt dit antwoord thans publiekom alle tronwlustige heeren voor deze Wittwe te waarschuweu. Volgens het »Utr. Dagbl.heeft een metselaar aldaar, die een Hamburgscli lot gekocht, maar verloren had, het weemoedige genoegen kunnen smaken dat op gezegd lot 80,000 ryksmark is gevallen. Iriformatie genomen hebbende, is hem gebleken dat het bedrag reeds uitbetaald was. Woensda- avond strandde de brik Areta van Whitby met 7 man (en vermoedelijk vrouw en kind) aan boord, onder de ge- meente Monster. Tot in het midden van den nacht werd onon- houdeliik en blijkbaar met bovenmatige krachtinspamiing om hulp -eroepen. Maar te vergeefs. Volgens het Vaderland was het door de slechte inrigting van het reddingstation te Monster met mogelijk de brik te bereiken; al de opvarenden zyn jammerlyk verdronken. TJit eene door de Earner van Koophandel te Manchester op- gemaakte lijst is gebleken, dat gedurende de jongste yier weken 102 faillissementeu in Engeland en 72 in Schotland zyn vooige- komen Voorts hebben 29 handelshuizen aangekondigd dat zij op- houden zaken te doen, en 1215 huizen zagen zich genoopt te likwideren. De Koning van Dahomey op de Westkust van Afrika, heeft den Poitugeeschen kommandaiit doen gevangen nemen. Het. moor- don heeft weder een aanvang genomen500 negers zyn m een maand tijds om het leven gebragt. Do a Arnh. Ct.heeft uitgerekend, dat, wanneer voor de ill" m rn nK urnt<n T loterii van de Parijsche tentoonstelling nommer voor nommer wordt getrokken, men, dag en nacht voortgaande en elke mmmit 5 nommers trekkende, daarmede ongeveer vijf jaar bezig zal had verzochtdit gekregen had. u Onmogelijk was het antwoord, wij komen decoratien te kort en kunnen waarlijk niet twee aan den firma ge ven- u Welnu", hernam de heer Barbedienne, a ik neem het grootofficierskruis niet aanen dus kunt gij mijuen medearbeider tot officier benoemen". Zijn voorstel vond in- gang: de heer Constant Sevrin, een kunstenaar uitmuntende in het maken van drijfwerkontving het officierskruisde heer Bar bedienne blijft commandeur. De Amsterdamsehe afileeling van de Vereeniging Het Witte Kruis heeft een reglement ontworpen voor de Vereeniging voor Ziekenverplegingwanrvan het doel is: 1°. het opleiden van ziekenverpleegsters2°. het verplegen van zieken door van harentwege aangestelde verpleeg9ters. Zij tracht dit doel te bereikena. door een cursusdie aan vrouwen uit den beschaafden stand gelegenheid geeft om tot ziekenverpleegster te worden opgeleidb. door het vormen van verpleegsters bereid op vast te stellen voorwaarden in dienst van Het Witte Kruis werkzaam te zijn, of zelfstandig als zoodanig in de maatschappij op te treden. Het bestuur bestaat uit 5 dames en 3 heeren. De geheele cursus duurt uiterlijk een jaar. Twee malen 'sjaars wordt aan haar, die een diploma als ziekenverpleegster verlangen, een examen afgenomen door deu docent en de Commissie van Bestuur. Beschaafde vrouwen, tusschen 25 en 40 jaren, kunnen als ziekenverpleegster worden aangenomen. Zy geuieten een jaar- lijksch inkomen van/ 720. Z M de Koning en PI. K. H. Prinses Marianne hebben elk een biidra-e van 1000 beschikbaar gesteld voor het fonds, tot aan- koop van dc Dunkler-Muziek voor de Komnklyke Militaire Kapel. miuuut 5 nommers HBBB 0 - - zijn Dus tot de volgende wereldtentoonstellinj In de kerk St.-Roehe te Parijs, vond dezer dagen het vol gende komische tooneel plaats. Een jong bruidspaar ging een dag voor het trouwen ten biecht. De bruidegom was met een be kentenis ziiner zonden spoedig klaar, de bruid bleef daarentegen wel een uur lang in den biechtstoel. Toen zij na bekomen abso- lutie met een van vreugde stralend gezigt den geliefde wilde om bi-lzen voer hii haar met een verheven verontwaardigmg tegemoet Nooit, mejuffrouw zal ik mij met een vrouw vereenzelvigen die een uurzesgeeen vol uurmet het bekennen harer zonden doorbrengt". En hij verliet haar voor altijd. Een a spoorweg in de wolken" mag met regt genoemd wor den he t'eruaansche Cordillera-baandie na hare voltooymg de oevers van Peru aan den Stillen Oceaan met de Amazonen-rmer zal verbinden. Deze merkwaardige spoorweg m het Peruaansche -ebergte is bijna zoo hoog als het toppunt van den Mont Blanc. Met een gedeelte van dezen spoorweg, namelijk van de Stille zee tot het Titicaeameer, is men reeds klaar. In de nabyhetd Alto del Crucere heeft deze baan een hoogte van 15,2oO voet. De 172 kilometers lange baan heeft 161 imlhoen francs gekost dus per kilometer gerekend 936,000 francs. De geheele voltooymg van dezen spoorweg in de wolken zal echter nog eenigen tijd duren, daar de fondsen van Peru op het oogenblik in slechten toestand verkeeren. De n XIXe Siecle" vermeldt een niet alledaagsch blyk van belangloosheid. Het gerucht was verspreiddat, ter gelegenheid van dc tentoonstelling, de beer Barbedienne tot grootofficier van hut Leeioen van Eer bevorderd zou worden. Zoo was net ook maar wat ^nen niet wist, is, dat de heer Barbed enne deze be- looningbijna zonder weerga onder de industrielengeweigerd heeft om redenen die hem allezins tot eer strekken. Toen zijne benoeming hem officieel werd bckend gemaakt, vroeg by onder dankbetuiging aan den persoon welke hem de tyding bragt, of de heer Sfevrin, zijn medearbeider, voor wien hij het officierskruis VIERDE KLASSE. Prijzen Nr. Prijs 276.... 200. 738.... 100. 2670 1000. Nr. Prijs 631.... 100. 1228.... 100. 100. 100. Nr. Prijs 200. 2359... 1000. 6716.... 1500. 400. Nr. Prijs 761... f 25000. 1366... 1000. van f 1U0 Eerste Nr. 5490 6059 7483 Tweede Nr. 7846 8182 9038 9551 Derde Nr. 10192 10753 10759 13352 en daarboven Lijst. Prijs 100. 200. v 100. Lijst. Prijs 200. 100. 100. 2000. Ljjst. Prijs: 400. y 100. 400. y 1500. Nr. 8460 8698 Nr. 13246 15953y 17712y Nr. 17332 19558y 20168y 20736y Prijs 100. 100. Prijs 1000. 100. 400. Prijs 400. 100. 1000. 100. Vierde Lyst. Nr. Prijs: I Nr. Prijs: 2694200. 144095000. Voor de vele Bewijzen van Belangstellingoudervonden bij bet overlijdeu mijner Echtgenoote, betuig ik bij deze mijnen Haarlemmermeer6 November 1878. DIJKGRAAF en HEEMRADKN van den Haarlemmermeer- polder Brengen ter kennis van Belanghebbendendat van af 10 November 1878, gedurende veertien dagenaan de Secretarie van dien Polder, in het Lokaal van Staats, op den Jansweg te Haarlem, alsmede aan de Stoomtuigen Cruquius Lijnden en Leeghwaterter visie zal worden gelegd Haarlemmermeer polder. Haarlemmermeer polder. Haarlemmermeer polder. Haarlem, 31 October 1878. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secrelaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer; Gelet op Art. 265 der Wet van 29 Junij 1851 {Staats- blad N°. 85); Bren-en ter openbare kennis, dat het door den Raad Vastgestelde Suppletoire Kohier van den Hoofdelijken Omslag, voor het loopend Dienstjaargedurende acht dagen, en wel van Vrijdag 8 November tot eu met Vrijdag 16 No vember aanstaandeter Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter lezing zal nederliggen. En zal deze worden afgekoudigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Haarlemmermeer, 7 November 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTZENDOREFER, Burgemeester. EGG1NK, Secrelaris.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2