Vrijdag, 15 November No. 46. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Landbouw. IPrijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag 26 September 1878, II A 4 It L E M M E IIM E E It Prijs van een enkei, Nommer 15 Cent. AT.T.E TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. (WJiterltfk Woeutdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De predikbeurt bij de Herv. Gemeente Nieuw-Vennep (va- cuture), zal waargenomen worden: op Zondag 17 November, door Ds. Woltering, en op Zondag 24 November, door Ds. Hugenholtz, van Santpoort. Den 8 November j. 1.'s nachts omstreeks twee uuris eene schuur, van bout gebouwd en met pannen gedekttoe- behoorende aan de Wed. A. Vis en in huur bij J. Slikker B 20, Yweg geheel afgebrand. In die schuur was eene woning, bewoond door J. Heer- mans wiens inboedel welke hij zoo men zegt - ongeveer 14 dagen geleden voor 1700 heeft doen verzekeren groo- tendeeU is verbrand. De schuur en het daarin geborgen stroo en gereedschap- pen waren mede tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Op de vee-en paardenmarktden 14 November 1878 te Hoofddorp gehouden, zijn aangevoerd50 koeijen, 10 kal- veren3 stieren40 paarden14 veulens en 4 hitteD. Gerrit Marseille, schippersknechtoud 89 jarenwonends te Beverwijk, j. 1. Zaturdag met een vaartuig in de Ringvaart van Haarlemmermeer zijnde, was juist kort bij den mast toen deze door een rukwind afbrak en ongelukkigerwijze op hem nederviel tengevolge waarvan hij onmiddellijk dood was. Hij laat eene vrouw en vier kinderen na. van 6 tot 13 November 1878. GEBOREN Jau zoon van J. Kool en J. van Schuppen. Maartje Antonia, dochter van A. T. van Bavel en M. A. Verboon. Maria, dochter van M. Kamerman en M. Hogendoorn. Pieter Govert, zoon van J. Verhoeven en M. Govers. Johannes zoon van J. Slinger en D. van Vuure. Lambertus zoon van L. Vrolijk en A. v. d. Berg. Willem Dirkzoon van N. Breedijk en C. Ratten. Jan zoon van F. Groeneveld en G. Vlieg. Adrianadochter van D. M. Blok en N. de Vos. Maria Jannetjedochter van J. Krijtenberg en S. Koote. Jannetje dochter van B. Luchtenbnrg en A. Groen. Pieter, zoon van D. Spaargaren en P. Lanser. Jansjedochter van K. Heeren en J. Flier. Hermanuszoon van H. Medik en N. Zijp. Hendrika dochter van J. Plaisier en T. Nugteren. LEVENLOOS GEBOREN 1 Kind van J. van der Maarl en M. van Klaveren. 1 Kind van W. Koekhoven en A. Dorbeck. OVERLEDENMaria, oud 11 jaren dochter van J den Butter en M. Baartman. Tennis Hetjesoud 19 jaren, ongehuwd. ONDERTROUWD W. Schaap met M. Dnijm. H. Duijm met M. Kaptein. W. H. Lelieveld (wednr.) met E. Geilvoet. GEHUWD J. Wey met E. Wortel. P. Kaasbergen met H. Wezenbeek. Op de vergadering van de afdeeling Leiden en^Omstreken der Ilollandiche Maatschappij van Landbouw/ehouden j. 1. Vrijdag avondis als Candidaat voor het Hoofooestuur voor- gesteld de heer Jhr. van Vredenburch te Rijswykvroeger reeds lid van bet hoofdbestuur. 11 1 i des voormiddags ten tien ure. Voorzilter de Heer J. W. Lantzendorffer Tegenwoordig 14 leden zijnde de heeren: Klapwijk, van Riessen Verkuijl, Biesheuvel, Dorbeck van Vuuren Tensen Pruissen, Bultman, Ran, Knaapde BreukTimmermans en 't Hooftalsmede de Secretaris. Afwezigde heer Kuiper. De Secretaris leest de notulen van den 3 September 1878, De heer Knaap merkt aan, dat bij punt 9a dier notulen naar aanleiding van het gezegde door den heer 't Hooft, om de geneesheeren meer tractement te gevenwaartegen zij alsdan voor de aanwezigheid van vroedvrouwen zouden moe- ten zorgen door hem spreker is gezegddat, al geeft men den geneesheeren meer tractement, men daarmede dan toch nog niet gebaat is, en dat zulks niet in de notulen is vermeld. De Voorzitter zegt, dat de opmerking van den heer Knaap in de notulen dezer Vergadering zal worden opgenomen. De notulen van 3 September 1878 worden daarop goed- gekeurd. I. Aan de Vergadering wordt mededeeling gedaan van het navolgende a. De Provinciale bladen van 1878, n°. 54 tot 64, n°. 66, 67 en 69. b. Brief van Gedeputeerde Statendd. 11 September 1878, n°. 30, geleidende de goedgekeurde Raadsbesluitentot onderhandschen verkoop van gemeentegrond. c. Brief van idem, dd. 11 September 1878 n°. 13, ge leidende het goedgekeurde Raadsbesluit tot het doen van betalingen uit den post voor Onvoorziene Uitgaven, Dienst 187 8. d. Brief van mejufvr. J. L. M. Ditmarschte Ommen waarbij zij aanneemt de betrekking van vroedvrouw, stand- plaats Abbenes, om die den 1 November a. s. te aanvaarden. e. Brief van mejufvr. S. GokkesGoldsteenwaarbij zij berigt voor de betrekking van vroedvrouw, standplaats Hoofd dorp te bedanken. Brief van mejufvr. J. A. H. te Boekhorst, waarbij zij aanneemt de betrekking van hulp-onderwyzeres aan school n°. 2, om die den 1 November 1878 te aanvaarden. Al hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. II. Is aan de orde de benoeming van een hoofd-onderwyzer aan de op te rigten school n°. 11, in de Lisserbroek. Bij de daarover gehouden stemming wordt de heer Lau rens Kieviet, thans hoofd-onderwijzer te Katwoude, met 10 van de 13 stemmen daartoe benoemd. De in-functie-treding wordt bepaald op 1 November 1878. III. Komt weder in behandeling het adres van den hoofd- onderwijzer Boekel, waarbij hij vraagt eene gratificatie voor het doen van meer diensten in zijne school, tijdens de be trekking van hulp-onderwijzer aldaar vacant geweest is. Dit adres, gesteld geweest zynde in handen van de Plaat- selijke Schoolcommissiewordt gelezen het door de Commissie uitgebragt adviesin hoofdzaak iuhoudende dat de Schoolcommissie het zeer prijzenswaard vindt dat de heer Boekel gedurende de vacatur van hulp-onderwijzer zijne school gehouden heeft in een tocstandwaarover de School commissie hem hare tevredenheid heeft betuigd dat de Schoolcommissie het echter niet wenschelijk acht, om elk dienstbetoondat zich eenigzins verder uitstrekt dan de gewone beraoeyingen alzonderlijk te beloonen; dat het evenwel billijk voorkomt, dat de Gemeenteraad zich bereid verklare tot vergoeding van de gedane geldelijke uitgaven voor belooning van hen, die als kweekelingen heb- ben dienst gedaan Weshalve de Schoolcommissie adviseert: 1°. op het adres, ter wille van het beginsel, afwijzend te beschikken 2°. te besluilen dat aan den hoofd-onderwijzer Boekel zal worden vergoed een bedrag van /25, wegens beloouingen van kweekelingen. De Voorzitter stelt voor omovereenkomstig het advies der Schoolcommissie, te besluiten. Het voorstel van den Voorzitter wordt zonder hoofdeljjke stemming goedgekeurd. IV. Wordt gelezen een adres van J. Doeswijk, te Hoofd dorp, waarbij hy verzoekt ook te mogen worden begunstigd met de levering of het maken van kleeding voor de Veld- wachters. De Voorzitter stelt voor, om dit adres te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders, ter afdoening. Daartoe wordt besloten. V. Naar aanleiding der benoeming van eene Commissie voor de Gemeente-werken (zie punt la der vorige notulen), komt ter tafel eene ontworpen verordening tot regeling van den werkkring der vaste Commissie uit den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, ter voorbereiding van hetgeen waar over de 1 Raad heeft te besluitenvoor zooveel betreft het beheer en het onderhoud der Gemeente-werken. Na voorlezing dier ontwerp-verordening, wordt dezelve zonder hooldelijke stemming vastgesteld. VI. Aan de Vergadering wordt medegedeeld een schryven van den heer van Riessen, waarbij hij meldt dat hy de be noeming tot lid en Voorzitter van de Commissie voor de openbare Gemeente-werkenwegens de vele werkzaamheden aan zijne berrekking verbonden, niet kan aannemen. Dientengevolge wordt op nieuw overgegaan tot de benoe ming van een Voorzitter van de Commissie voor de Gemeente- werken waarbij de heer H. F. Bultman 13 van de 14 stemmen bekomt, en alzoo als zoodanig is gekozen. Tengevolge van deze benoeming gaat men over tot de ver. kiezing van een lid der Commissie voor de Gemeente-werken,' Met 10 van de 13 geldig uitgebragte stemmen wordt de heer P. Verkuijl daartoe benoemd. VII. Alsnu is aan de orde het beslissen over het al of niet gunnen van het werk aan school n°. 6waarvan de herbesteding heeft plaats gehad den 3 September 1878 en welke zaak laatstelijk behandeld werd in de Vergadering van 3 September 1878 (zie punt n°. la); a. aan de Vergadering wordt voorlezing gedaan van een schrijven van den heer A. van Riessen, waarbij hij zijn oor- deel mededeelt omtrent het meer of minder noodzakelijke van het in het bestek omschreven werk en in overweging geeft, om het aanbestede werk niet te gunnen, dock het geen noodzakelijk aan school n°. 6 moet gedaan worden, in daggeld te laten verrigten b. een rapport van de Commissie voor de Gemeente-wer ken, waaruit blijkt, dat die Commissie, na locale opname, van oordeel is dat vele der -in het bestek omschreven werk zaamheden onnoodig zijn; redenen waarom wordt voorgesteld de kleine reparation in daggeld te doen verrigtenen vroeg- tijdig in het voorjaarhet voegen der gebouwen bet maken van de privaten enz. te doen uitvoeren; c. een rapport van den Gemeente-Opzigterwaarbij de oorsprong van dit werk en het bestek zelf nader worden toegelicht. Aan de daarop gevolgde discussie wordt door verschillende leden deelgenomen, namelijk door de heeren Klapwijk, van Riessen, Bultman, Dorbeck, Biesheuvel, Verkuijl en den Voorzitter, en waarbij het al of niet wenschelijke en nood zakelijke der in het bestek omschreven werken wordt besproken. Waarna, op voorstel der Commissie voor de Gemeente- werken, wordt besloten het werk volgens de gehouden aan- besteding niet te gunnen. De Voorzitter vraagt, of men nu de kleinere werkzaam heden nog zal laten verrigtenzooals door de Commissie is voorgesteld, en wel in daggeld, in overleg met de Com missie, en zoo ja, welke werkzaamheden alsdan bedoeld worden? De heeren Dorbeck en Bultman wenschen dat de Gemeente- Opzigter met de Commissie zich naar de school zal be- geven, tot aanwijzing van het werk 't welk moet worden verrigt De Voorzitter zegt, dat na die aanwijzing, de Gemeente- Opzigter dan toch verslag zal moeten doen aan Burgemeester en Wethouders, opdat op last van dat Collegie alsdan het werk zal kunnen worden uitgevoerd, en wel in daggeld. De Raad keurt goed dat gebandeld zal worden overeen komstig het gevoelen der Commissie en van den Voorzitter. Slot volgt. Texel13 Nov. Onze veehouders hebbenniettegenstaande de hooge pryzen, veel jong vee op de markt te Alkmaar aangekocht en alhier ingevoerd (ruim 400 stuks); de hobi- voorraad is fliuk, zoodat de voeding goedkoop isterwijl voor mestmaking die aanvoer uitmuntend werkt. Baarn. Door de sterke westewinden slaan al de gras- landen (uiterwaarden) in Eemues-buiten met zeewater bedekt; men vreesde in den nacht van Zaturdag op Zondag aldaar het ergste. Zwolle13 Nov. In Noord-Duitschland wordt zeer geklaagd over de voortdurende sluiting der Nederlandsche grensin zake den veehaudel en den veestapel. De prijzen voor vet vee op de Duitsche markten staan in zeer ongunstige verhouding tot die voor mager vee, waarnaar eene toenemende vraag blijft bestaan. Het aangekochte fokvee is bij kleine keuze tot hooge prijzen betaald. Alhoewel er meer jong vee is omgezet dan vorig jaar, is voor de toenemende behoefde de veetoestand treurig te noemen. De melkerijen worden minder in getal daar melkkoeijen mede spoedig voor de hal gemest worden en dan vaak nog met verlies van de hand gaan. De handel staat thans geheel stilalleen stieren en dragtige koeijen en vaarzen vindt men, hoewel onbeduidend, nog ter markt. Het ongunstige weder heeft plotseling alle boeren ge- noodzaakt hun vee op stal te brengen. Tot voor enkele dagen waren de weilanden nog zoo groen en schoon als midden in den zomer. Hoorn, 18 Nov. Op de groote najaars-koemarkt, den 10 en 11 dezer gehouden, werden ongeveer 8000 stuks aan gevoerd, over het algemeen van de beste kwaliteit. De handel was Btrekkende duur voor de beste kwaliteit. Niettegenstaande de handel met den middag voor de tweede kwaliteit vlugger wasis er toch nog veel vee onverkocht gebleven. In het tijdperk van 6 October tot 2 November 1878 zijn, blijkens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aangetast in Gelderland 7; Zuid-Hollaud 28; en in Friesland 3 runde- ren. Totaal 38 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 52 runderen door die ziekte aangetast. Men meldt aan Semper Virena uit Aalsmeer: Alhier wor den thans niet meer zoo als vroeger, de augurken en uijen alleen versch verzonden, maar zij worden tegenwoordig ook in massaas, hetzij voor rekening der verbouwers of voor on-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1