Advertentien. BEKENDMAKING. BERENDMAKING. BOIJW- en WEILAND, Een Huis, Schuur en Erf ASPHALT I)AKPAPIER 186 - Hoogheemraadschap Rijnland. Publiek Veilen, met BOUW- en WEILAND, Voor Melk-Chocolade DUUFRIEMEN. CeineiiRde Berlgten. 1°. dat de BF.GROOTING voor het Dienstjaar 1879, Notaris VAN DEIi MA DEN te Haarlem zal op Donderdag 21 November 1878, des middags ten 12 ure, te H aarlenimi'nneerin het Koffijhuis van J. SLI.IRERMAN, KOOP NVijf Perceelen KOOP TWEE: Bcide Ivoopen strekken van af de Iloofdvaart tot aan den Kagertogt. KOOP DRIE: I>e Koopen Een en Twee in ma§sa. zijn keurige Koekjes CACAO, met en zonder VANIELJE, voorhanden bij P. W. TER PLEGTBanketbakker. Oude Groenmarkt, N°. 26-28, te Haarlem. a 0.40 per Meter. J. G. v. <1. ARMD. Haarlem. derscheiden firma's te Amsterdam, ingemaakl. Meer dan twee- maal honderd-duizend liters zijn ingemaakt in vaten van drie H.L. De grootste inmaker heeft vijfhonderd vaten ingemaakt. Als een probaat middel tegen het ongedierte, dat soms in groote menigte door onze hoenders gehuisvest wordt, beveelt The Countryaan het leggen van groene elzen takken in de hokken vail het pluimvee. De reuk der bladen schijnt de luizen en andere parasieten bijzonder aan te trekken zoodat zij daarvoor liun oorspronkelyke voeders verlaten. De takken moeten dan natuurlijk iederen morgen venvijderd en verbrand worden. Weder is te Herwen en Aerdt, in de week die den 9deu dezer eindigt, een geval van besmettelijke longziekte voorge- komen. Op last van den minister van Binnenl. Zaken wordt al het overige verdachte vee in die gemeente, ten getale van 174, opgeruimd en geslagt. In onze provincie heeft zich de ziekte verder niet vertoond. Uit Oostergoo schrijft men aan de Fr. Ct.: Als een gevolg van de algemeene malaise in handel en land- bouw gevoeld en de daaruit ontstane daling in waarde der landerijeuvinden zich sommige landbouwers in ons Go ge- noopt met hunne landheeren een accoord te treffenopdat zij hoewel in 't begin of op halfweg van de aangenomen huur- jarenmet minder schade nog dan hun bij aanhouden welligt voor de deur stond afstand kunnen doen van de eens aange- gane huring. Niet alleen in Kollumerlandmaar ook in de Groninger wouden kennen wij er boeren die als zoodanig van den nood eene deugd makende boer af wordenna reeds eenige honderden anderen zeggen duizendente hebben verspeeld. Het Vad. vestigt de aandacht op de omstandigheiddat Nederland nog duizenden bij duizenden bunders heeft die on- verdeeld zijn. Bedroeg een veertigtal jaren geleden het on- verde eld bezit in de verschillende provincien nog ougeveer 321000 bunders, gelukkig kan dit cijfer thans vrij wat lager gesteld worden. 't Moest echter nog lager zijn. In Gelder- land o. a. liggen nog 14000 bunders woest en ledig. De ontginning en verdeeling stuit af op de bewering van sommige besturendat die gronden voor ontginning onvat^baar zijn alsof dr. Staring niet beweerd haddat men de ergste zand- verstuiving nog voor dennenteelt kan gebruiken voorts op den tegenstand van de boeren die de schaapsweide en den plaggengrond niet willen missenen eindelijk op de steeds als geldig aangemerkte wet van 1809, houdende bepalingen ter bevordering van het ontginnen van woeste gronden, en het koninklijk besluit van 1810, houdende eenige bepalingen om- trent de uitvoering dier wet, waarbij een meerderheid van slemmen der gemeenschappelijke eigenaren gevorderd wordt. De Kamer heeft, voor zoover het Vad. weet, dit onderwerp nooit aangeroerdde verschillende ministerien evenmin. Is hun dan nooit een klagt dienaangaande ter oore gekomen Niemaod zal dit beweren. In de laatste drie jaren althaus heeft de ont ginning van heidevelden en andere woeste gronden herhaaldelijk een onderwerp van beraadslaging uitgemaakt in de Nederl. Maatschappij ter bevordering van nijverheid. Zij heeft een voorstel onder de aandacht der regering ge- bragt. De maatschappij verlangt, dat de regtsregel, dat niemaud verpligt is in onverdeeldheid te blijven, toepasselijk verklaard worde op de gronden, bekend onder den naam van marken. Zij wil, dat de verdeeling, indien zij niet binnen zekeren tijd op minnelijke wijze heeft plaats gehad, kan gevorderd worden door iederen mede-eigenaar. Wordt het door de daartoe aau- gewezen autoriteit opgemaakte plan van verdeeling door belang- hebbenden niet aangenomen, de maatschappij stelt voor, dat de gronden dan ten bate der gemeenschappelijke eigenaren zullen worden verkocht. De maatschappij wenscht bovendien eenige faciliteiten van de regering en vrijstelling van de regten van zegel en registratie. Het Fad. wil thans het denkbeeld der maatschappij niet in bijzonderheden nagaan en heeft er slechts op gewezenomdat het kan dienen tot punt van uit- gang voor nadere bespreking. HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden hebben duizend guiden geschonken als gift ten behoeve van de algemeene armen te 's Gravenhageter gelegenheid van llDs. huwelijk. Naar men nit goede bron verneemt, zullen 1III. MM. de Koning en de Koningin bij hunne intrede in de hoofdstadver- o-ezeld worden door HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik die alsdan ook voor het eerst, na hun huwelijk, Amsterdam zulleu bezoeken, Prins Frederik der Nederlanden, Prins en Prinses von Wied, en waarschijnlijk ook door den Groothertog en de Groothertogin van Saksen-Weimar. De vertrekkeu voor deze hooge gasten worden reeds in het Paleis te Amsterdam in orde gebragt. Neeltje Ros, de 85-jarige badvronw van Seheveniugendie ineer dan eene halve eeuw de dames bij het baden in zee behulp- zaam was, is jammerlijk om het leven gekomen. Met eene stoof met vuur onder de voeten was het oude moedcrtje Vrijdag 11. op haren stoel in slaap gevallen. Hare kleederen hebben toen vlam uevat. en vermoedelijk bewusteloos door den rook, was zij niet in staat zich zelve te helpen, zoodat zij leveud verbrand is. Hen vond, op de brandlucht opmerkzaam geworden, haar in de stulp, die zij het grootste gedeelte van haar leven bewoond heeft, wel is waar nog levendmaar met brandwonden overdekten Zaturdag is zij aan de gevolgen overleden. Te Zeveubergen heeft eene vrouw haar 102en verjaardag ge- vierd. De oude vrouw geniet nog eene goede gezondheid, maar haar geest is niet helder meer. Zij is weduwe van vier mannen. In de Palmstraat te Amsterdam is een man van boven van den trap gevallen en heeft daarbij zijn nek gebroken. Hij werd dood naar het gasthuis vervoerd. Uit mededeelingendoor den binnengekomen stuurman Taal gedaan, is met zekerheid te besluiten dat de logger »Winschoten" den 19 October in voile zee is vergaan. Bij deze ramp laten 11 zeelieden uit Ylaardingen het levenonder wie 8 gehuwdeu. De overige 4 man behoorden elders te huis. In het financiele dienstjaar, dat 5 April 1877 eindigde, werd in EngelandSchotland en Ierland de inkomstenbelasting betaald over een belastbaar kapitaal van ongeveer zes milliard honderd vijftig millioen gulden. Omtrent het vreeselijk ongeluk te Nieuwveen worden de vol- gende nadere bijzonderheden medegedeeld. Mevr. van S. had zich, terwijl haar echtgenoot voor zaken afwezig was, des avonds ten acht tire van huis begeven uaar hare mede aldaar wonende ouders. Voor haar vertrek had zij hare vier kinderen te bed gelegd en de in de slaapkamer aanwezige kagchel van kolen voorzien. Ongeveer een uur later terugkeerende bemerkte zij bij het openen van de deur van hare woningdat deze geheel met rook was gevulden onderzoek doende naar de oorzaak daarvaubemerkte men dat die rook kwam uit de kamer waar de kinderen lagen te slapen. Onmid- dellijk spoedde men zich naar de bedjes van de kinderenten eiude ze uit de kamer te brengen, maar vond slechts de lijken. De kag chel schijnt te hard gebrand te hebben, ten gevolge waarvan het behangsel achter de pijp vuur heeft gevat, welk vuur zich e an het papieren plafond heeft medegedeeld. Ten gei olge van den daardoor ontstanen dikken rook zijn de kinderen gestikt; zij lagen alle vier nog op dezelfde plaats in hunne bedjes. In het Fransche departement Doubs (op de grenzen van Zwit- serland) viel Zaturdag morgen zooveel sneeuwdat de trein van Pontarlier naar Longonne er in moest blijven steken. Dezer dagen vond een koetsier te Parijs bij het schoonmaken van zijn rijtuig niet alleen eene portemonnaieinhoudende 60 francs, maar bovendien eenige stukkendie in handen van den regtmatigen eigenaar zijne aanspraken op eene erfenis, ten bedrage van niet minder dan anderhalf millioen francs, moesten bewijzen. Sir Montifioredie in de vorige week zijn vier-en-negentigsten verjaardag vierde, maakt zich gereed tot eene nieuwe reis naar Palestina, om zich te overtuigen van den uitslag der pogingen tot verbetering van den maatscbappelijken toestana der IsraeTieten zijne geloofsgenootenaldaar. De Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij zal dezen winter een zeer vindingrijk werktuig bezigen als sneeuwploeg voor de lijnen van het paardenspoor. Deze ploeg wordt bespannen met twee paar- rien en bij sneeuwjagt of als het ijzelt op de lijnen gebragt. Voor de wielen zijn sneeuwscheppers en kegelvormige ijzeren bor- stels van ijzerdraad aangebragtdie de rails schoonvegen als het voertuig wordt voortgetrokkenterwijl verder door twee buizen aan beide zijden achter de wielen uitkomende, langs de rails een straal pekel wordt uitgeworpen om het bevriezen en samenpakken van de sneeuw te beletten. Deze buizen loopen uit een vergader- bak, die in den wagen is aangebragt, waarin het zout en het water wordt gestort voor de pekelvorming. Het gebeurde met zekeren De Jongh, te Breda, heeft aldaar vrij wat opspraak verwekt. De man, een 25-jarige verversbaas, pas onlangs gehuwd, is 's nachts in het politie-bureau gebragt, daar men hern op een trottoir aautrof ente regt of ten onregte meende dat hij drunken was. Toen men hem Zondag morgen uit het hok wilde halen, vond men hem dood; hij lag met den mond voorover en was gestikt. Naar sominigen meenen was de man niet dronken, maar is hij, door een of ander toeval getroffen, op het trottoir neergevallen. Dit is zeker, dat het een oppassend n an was en dat hij Zaterdag tot 12 uur werkzaam was gebleven aan zijn nieuwe woning, die hij eerlang zou betrekken. Te Rotterdam istengevolge van het uitblazen van ecu brandende petroleumlampeen begin van brand ontstaan, die ge lukkig spoedig werd gebluseht. Van de honderd keeren dat een petroleumlamp wordt uitgeblazen - merkt de Rott. Ct.hierbij op - geschiedt dit negeu-en-negentig malen boven aan bet glas even zooveel malen bestaat daardoor hetzelfde gevaar van brand. Wanneer de oliehouder (peer) niet geheel is gevuld, loopt men gevaardat de ledige ruimte door de warmte der olie met gas wordt gevulddat volkomen gelijk is aan lichtgas. Gebeurt het nu dat de pit in den brander wat te smal is en de pijp dus niet geheel gevulddan blaast men de vlam door de open ruimte naar benedenhet gas ontvlamt en doet de peer springende lieete olie vat vuur, verspreidt zich over kleeden, meubelen, enz. en wat verder de gevolgen zijn, kan men bijna dagelijks in de cou- ranten lezen. Wil men een petroleumlamp zonder gevaar uitdooven dan draaije men de pit gelijk met de pijpmaar ook niet lager anders loopt men gevaar da< de vlam took in de peer slaat en eene ontploffing tengevolge heeft; vervolgens blaze men van onde- ren door de luchtgaten de vlam uit. Te Parijs is een vreeselijk voorval gebeurd in een huis der Aveuue des Champs Elysees. Eene Eugelsche dame, Mad. Julia B. vijf-en-tuintig jaren oud en slechts sedert acht dagen te Parijs aangekomen, is bet slagtoffer geworden van een ouvoor- zigtigbeid. De jonge vrouw maakte zich gereed om een bezock aan de tentoonstelling af te leggen. Haar echtgenoot kwam binnen, stak een sigaar aan en wierp de nog brandende lucifer onder den schoor- steenterwijl de dame zich tot bij den spiegel begaf en een laatsten oogopslag wilde werpen op haar toilet. Haar kleed kwam in aanraking met de lucifer, en daar het uit heel ligte stof be- stond, vatte het onmiddellijk vuur, en in weinige oogenblikken was de jonge dame door de vlammen omringd. Al de pogingen, aangewend door den onvrijwilligen dader van het on"evalen door de burendie op zijn noodgeschreeuw wareu toegesneldbleven vruchteloostwee uren later stierf de onge- lukkige onder de afgrijselijkste pijnen. Papier. Tot vreugde van alle papierfabriekantenbegint het langzamerhand meer en meer beteekenis te verkrijgeu tot zelfs voor die voorwerpenwaarvan men vroeger zou hebben gezegd dat ze nooit van papier konden vervaardigd worden. Overgordijnen van papier, boordjeskraagjes en manchetten van papier, daken op huizen van papier, ze zijn ons niet vreemd meer, van heele papieren huizen hebben we zelfs gehoordmaar wat nog sterker is, van papier kunnen ook kagchels worden gemaakt. Te Berlijn althans is er c en tentoongesteld. De voet van de kagchel bestaat uit gewoon bordpapier, waar binnen dit is bepaald jam mer - een kleine ventilator van blik is aangebragtdie zoo noodig het vuur aanblaast en aldus den schoorsteen vervangt. Boven den voet ligt de haard, een uit vuurvast papier gemaaktc warmte- houder en een schuif met rooster en asehbak. Een sierlijk open- gewerkt vak neemt de warmte op en deelt ze aan de kamer mee voor brandmateriaal gebruikt men houtskolen. Verschillende proe- ven moeten naar men zegtbewijzen dat de kagchels van papier inderdaad zoo gemaakt kunnen wordendat zij volkomen aau het doel beantwoorden en door hare ligtheid en spoedig opstellen met voordeel kunnen toegepast worden. Nog een kleine schrede verder en we leven in een geheele wereld van papier. Zoo breekt langzamerhand eene nieuwe eeuwde gou- den eeuw voor alle papierhandelaars aan. Vooruit gaan we er niet mee. Van de gouden op de zilveren, van de zilvcren op de koperen, van de koperen op de bronzenvan de bronzen op de ijzeren van de ijzeren op de papiereneeuw - bet heeft iets van den kreef- tengang, tenzij er iets waar is van den cirkelgang der menschheid; dan wordt het tenminste voor onze alleraehterste kleinkinderen weer goed. Wel een schrale troost, maar toch een troost. Heden OVerleed, tot mijne groote droefheid, mijn geliefden Echtgenoot, GERRET VAN 'T RIET, in den ouderdom van 59 jaren en bijna 7 maanden. Ruim 5 jaren mogt ik met hem een aangenaam Huwelijks- leven genieten, nu nam de Heere hem van mijne zijde weg. Gelukkig behoef ik niet te treuren als die geen hoop heb ben; daar hij thans juicht voor den troon des Lams. Dit lenigt eenigzins mijne smart. AmstelveenWed. G. VAN I RIET 6 November 1878. Geb. A. VERKUIJL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer maken Belanghebbenden bekend, dat de INSCH RIJVING der Leerlingenwelke de Opeiibare School N°. 11 in de WAtnterbrock wensehen te bezoeken, zal plaats hebben in gemelde School, op Maandag 18 November 1878, te be- ginnen des voormiddags ten tien nre. Bij de Inschrijving moet wordeu overgelegd eene verklaring van ondergane Vaccinatie. De OPENING der School zal plaats hebben op Ilillgsdag 19 November 1878, des voormiddags ten 10 ure, waarbij Belangstellenden kunnen tegenwoordig zijn. Haarlemmermeer8 November 1878. Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer, LANTZENDORFFER Burgemeester. EGGINK, Secretaris. De BURGEMEESTER van Haarlemmermeer geeft bij deze vergiiiiniiig om op 5 December 1878 binnen deze Gemeente VEREOTINGEN te hondenmits het Bedrag van elke Verloting minder dan f 100.bedraagt. Voorts wordt aan de Herbergiers in deze Gemeente VER- GUND, op opgezegden datum hunne IIERBERGEN, na liet hepaalde uur van sluiting Opt'll te llOlldeil. Haarlemmermeer8 November 1878. De Burgemeester voornoemd, LANTZENDORFFER. D1JKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van Rijnland bren gen bij deze ter kennis van Belanghebbenden van 8 November tot en met 22 November aanstaande van des morgens tien tot des uamiddags twee ure, op de Secret a rie van het Hoogheemraadschap voor een ieder ter inzage zal liggen, en aldaar verkrijgbaar is tegen Beta ling van 50 Cents voor elk Exemplaar; 2°. dat de INGELANDEN, volgens Artikel 165 van het Rrglement van 6 Julij 1857 Staatsblad N90), hunne bezwaren tegen deze Begrooting binnen acht dagen, nailat die ter visie heeft gelegenen dus voor den 29 November, aan de Vereenigde Vergadering moeten inzenden 3°, dat de VEREENIGDE VERGADERING op Zaturdag 30 November, des morgens ten elf ure, in eene Open- bare Zitting zal overgaan tot de bcliaildeling van de bovenbedoelde Begrooting. Leiden, 2 November 1878. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, DE CLERCQ, Hijkgraaf. W. G. DE BRU1JN KOPSSecretaris. de navolgende aldaar aan het Vetmegeritorg gelegen en bij JAN NIJSSEN in Huur zijnde onroerende Goederenals: Kad. Seetie M, N°s. 1061, 1062, 1063, 1064 en onge veer de Noordelijke helft, afgesclieiden door eene Slootvan het Perceel N". 508, te znraen groot 10 Hectareu 12 Areil 15 Centiaren. Kad. Sectie M, N°s. 1065 1066, 1067, 1068 en ongeveer de Zuidelijke helft, afgesclieiden door eene Sloot, van het Perceel N°. 588, te zamen groot 10 Hectareil 7 Areil 85 Centiaren. 7 Ned. Dm. breed /0.75 per Meter. 10 Ned. Dm. breed /0.95 per Meter. 8 u 0.80 r 12 u h 1-10 Monsters op franco aanvraag te bekomen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2