1878. Vrijdag221]\oYenil)er. No. 47 VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. JLandbouw. Gemengde Beriglen. Prijs van het A.bonnement: in het Jaar6. Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/t Cent. Zitting van Donderdag 26 September 1878, UP HAARLEIHMERMEER. Prys van een enkel Nommer 15 Cent. AT.T.B TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UJTGAVE BETBEFFENDE, te adresseren aan VAN DONGA C°.te Amsterdam. WTiteriyk Woentdag Groote Letters worden naar hare plaatsroimte berekend. Den 19 November werd alhier geopend en aan hare bestem- ming toegewijd de elfde openbare school voor gewoon lager onderwijsstaande in de Lisserbroek. Ter bijwoning dier feestelijke opening waren aanwezig de Burgemeester, de Schoolopziener in het Be district van Noord- Hollandeenige raadsleden en eenige leden der Plaatselijke Schoolcommissie. Er werden toespraken gehonden door den Burgemeester, den Schoolopziener, den Voorzitter der Plaatselijke School- Commissie en den benoemden Hoofd-onderwijzerwaarna de kinderen op krentenbrood en chocolade werden onthaald, Ook de aannemer van het bouwen der school en onderwyzerswo- ning, de heer M. van Dalen, de gemeente-opzigter, deheerJ. Buijn, en de dagelijksche opzigter, de heer H. Rinck, waren tot bijwoning uitgenoodigd, en, benevens vele andere belang- stellenden, tegenwoordig. Op de Vee-en Paardenmarkt te Hoofddorp zijn den 21 No vember 1878 aangevoerd: 40paarden, 10 bitten, lOveulens, SO koeyen, 10 ossen en 10 stieren. Den 20 dezer, 'savonds omstreeks elf uur, is de woning van en bewoond door Joh. de Laat, Spieringweg, D. 70 en 71, benevens het grootste gedeelte van den inboedel en de winkelwarengeheel verbrand. De spuit van de Vyfbuizen is wel derwaarts gebragt, doch heeft niet gewerkt. De. oorzaak van den brand sehijnt niet bekend. Het huis is verzekerd voor 1000.en de inboedel, en winkelwaren voor 800.in de Brnsselscbe Maatscbappy. Be Opgaven van den Burgerlijken Stand van Haarlemmer meer hebben wij deze week niet ontvangen. (Red.) des voormiddags ten tien ure. Voorzitter de Heer J. W. Lantzendorffer. (Vervolg en Slot, zie ons vorig Nommer.) VIII. Gelezen het adres van mr. J. M. van Halmaelhou- dende verzoek om afschrijving op zynen aanslag in den hoof- delijken omslag dezer gemeente, dienstl878 bedragende 43. Overwegende dat de adressant de gemeente heeft verlaten den 30 July 1878. Wordt besloten de gevraagde afschryving te verleenenen wel voor vijf twaalfde gedeelten, ter somma van 17.91 /2. IX. Gelezen het adres van A. G. Reede, houdende verzoek om afschrijving op zynen aanslag in den hoofdelijken omslag dezer gemeente, dienst 1878 bedragende 43. Overwegende dat de adressant de gemeente heeft verlaten den 23 September 1878. Wordt besloten de gevraagde afschrijving te verleenen en wel voor drie twaalfde gedeelten, ter somma van 10.75. X. Wordt gelezen een missive van Burgemeester en Wet- houders van Uithoorn, dd. 21 September 1878, n°. .558 waarbij wordt toegezonden een afdruk van een adres, door hen ingezonden aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nij- verheidinhoudende verzoek, dat weldra aan het spoorweg- verkeer voor de gedeelten van Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, gelegen tusschen den Hollandschen IJzeren-spoor- weg, den Ryn-spoorweg en den spoorweg Leiden-Woerden eene gewenschte uitbreiding worde gegevenen verzoekende dat aan het voorgestelde doel dezerzijds medewerking en onder- steuning moge worden geschonken. De Voorzitter stelt voor om te dezer zake een adres van adhaesie in te dienen. De heer 't Hooft is daar tegen, want wanneer concessie werd verleend voor een spoorweg langs Nieuwer-Amsteldan zou het nog zeer onzeker zijn of de gevraagde lijn van Haarlem naar Breukelen wel zou worden aangelegdin dat geval was Haarlemmermeer geheel van het spoorwegverkeer verstoken. De heer Bultman is ook niet voor een adres van adhaesie, maar zou een lijn midden door Haarlemmermeer willen vragen. Wordt besloten geen adres van adhaesie in te zenden en de brief van Uithoorn voor kennisgeving aan te nemen. XI. Gelezen een adres van den heer J. Buyngemeente- opzigter waarbij wordt verzocht dat zijne jaarwedde moge worden gebragt op 1000. Wordt beslotendit adres aan te houden tot bij de behandeling der begrooting voor 1879. XII. Aan de vergadering wordt voorlezing gedaan van een ingekomen adres van B. Labrijn, waarbij hij mededeelt, dat hem door den gemeente-veldwachter van Leeuwen is aangezegd om zijnen winkel ten 10 uur te sluiten, daar hij in over- treding zou worden beschouwd van de Verordening op het sluiten van herbergenenz.dat, indien aan die bedreiging wordt gevolg gegevenhy en andere ingezetenen in bun bedrijf worden benadeeld, en verder inhoudende verzoek, dat deze Vergadering zal uitmaken of het de bedoeliug van de veror dening isdat winkeliers tevens slijtersonder de bepalingen van die verordening vallen, en, zoo ja, dat alsdan die ver ordening moge worden gewijzigd. Op voorstel van den Burgemeester, wordt het adres in diens handen gesteldom advies. XIII. Wordt gelezen een adres van Johannes Wientjes en 33 andere onderteekenarenwaarbij zij verzoeken dat de lan- taarn die geplaatst is bij het veer of de overvaart bij de Oude Weteringvoor rekening dezer gemeente moge worden onder- houden en verlicht. De Voorzitter merkt aandat het beweren van adressaoten als zouden alte bruggen voor rekening der gemeente worden verlicht, onjuist is. Na korte discussie wordt op het adres afwijzend beschikt. XIV. De heer Bultman zegt zeer tot zijn leedwezen bemerkt te hebbendat een weeskind dat door het Burgerlijk Armbe- stuur wordt besteed, gedurende geruimen tijd de School heeft verzuimd en tot het doen van boodschappen wordt gebruikt, namelijk het weeskind Olles. De Voorzitter zal daarover bij het Armbestuur spreken. De heer Dorberk zegt, dat hij er den Burgemeester ook reeds over heeft gesproken. De Burgemeester stemt dat toemaar zegt dat het Arm bestuur er op moet toezien. XV. De heer Biesheuvel klaagt er over dat de weg langs welke het verdiepingswerk wordt uitgevoerdzeer slecht en gevaarlijk is, en vraagt of daartegen niets te doen is. De Burgemeester zegt, dat hij er met den Dijkgraaf de3 polders over spreken zal; spreker stemt toe, dat er veel last door wordt ondervonden. XVI. De heer Dorbeck vraagt of er een inventaris bestaat van de goederen der gemeente, en of men daarvan inzage mag hebben. De Voorzitter antwoordt toestemmenden legt de inventaris over, die voor de leden zal worden ter lezing gelegd. De heer Bultman wenscht dat er aanwezig zij een inventa ris van al de gemeente-goederenook voor de scholen. De Burgemeester zegt, dat die zal worden opgemaakt. De Vergadering is daarna gesloten. Almelo, 16 Nov. Gisteren avond werd door den heer E. C. Cortenalhier, een landbouwlezing gehouden die, niettegen- staande het ongunstige weder, door een groot aantal land- bouwers en andere belanghebbenden en belangstellenden werd bijgewoond. Sprekers lezing, die zich door duidelijkbeid onder- scheidde, zoodat ieder hem tot in de kleinste bijzonderheden kon volgen, handelde boofdzakelijk over de veeteelt, over de wijze waarop het best zaaikoren wordt verkregenover de bewerking van den grond en de wijze waarop de meststoffen behooren te worden bewaard, ten einde het stikstofhoudend gehalte zoo min mogelyk verloren gaen bevatte een aantal nuttige weDken op het gebied van landbouw en veeteelt. De lezingenhier en elders in Twenthe vroeger gegeven heblen eenige landbouwers proeven doen nemen naar de door den heer Corten toen gegeven voorschriften. Die proeven hebben het beste succes gehad. Dat hierdoor het vertrouwen in dien spreker zeer versterkt is en zijn lezingen op hoogen prijs worden gesteldligt voor de hand. Leiden. Rijniand heeft, nog meer door zijne voortreffe- lyke middelen om water af te voerendan daartoe door een gunstigen wind geholpen, ondanks den zwellenden boezem dezen op een peil kunnen houdenwaardoor den poldermolens gelegenheid werd verschaft onverpoosd het uitmalen van het overtollige water voort te zetten. Hierdoor is reeds veel ge- wonnen voor bouw- en weiland, en als de regen nu niet meer zoo naar de overmagt dringl, zullen spoedig de klagten over te veel water ophonden. De eerste der in dit saizoen gehouden vergaderingen van de Zwolsche Landbouw-vereeniging" werd met een gepast woord door den voorzitter, mr. J. H. van Roijengeopend; op diens voorstel zullen in een volgende vergadering de huis- houdelijke zaken behandeld worden en begon de heer Sanders van Loo al dadelyk te spreken. Hij had tot onderwerp de belangrykheid van de resultaten der scheikunde met betrekking tot den landbouw, ging de geschiedenis der scheikunde na wees er op hoe het werk der alchimisten in hunne dwaze po- gingen, om goud te willen makende wetenschap van dienst was geweesten zeidedat meten en wegen bij het beoefenen der scheikunde onontbeerlyk warenen toonde zulks met een tal van welgeslaagde proeven aan. In het tweede gedeelte bebandelde spreker hoofdzakelijkj het beproeven der melk, gaf daafpmtrent zeer belangrijke mededeelingenen eindigde met de 'belofte, eerlang over bereiding en beproeving der boter te zullen spreken. Daarna is de beer Sloet tot Oldhuis opgetreden die eenige mededeelingen gaf aangaande ervaringen die hij in het afge- loopen jaar opdeed omtrent cultuur van moesgronden en vee- voeder op eene door hem onlangs aangekochte boerderij in Gelderland; van het daar verbouwde, o. a. Zweedsche ruta baga's en Engelsche turnips, werden prachtige exemplaren ter bezigtiging gesteld. Nadat nog eenige besprekingen over ver- schillende zaken plaats hadden, is de vergadering, die ten 6 ure was aangevangen en zeer geanimeerd was, ten 10 ure gesloten. Blijkens berigt van den consul der Nederlanden te Dresden, d.d. 11 dezer, is op verschillende stallen in het dorp Reins- berg, bij Nossen aan den spoorweg van Dresden naar Leipzig, de longziekte uitgebroken en is dientengevolge de in- en uitvoer van veestroo en ander veevoeder uit het besmette gedeelte van genoemd dorp verboden. Eene dame te Nijmegen, mejufvr. Susanna Maria van der Vliet, heeft voor de arrondissements regtbank te Arnhem den eed als beeedigde vertaalster afgelegd. Zij is de eerste vrouwdie in deze betrekking optreedt. Bij het station van den Hollandschen ijzeren spoorweg waren te Amsterdam eenige jougens aan het spelentoen een hunner het ongeluk had van te geraken tussehen de buffers van twee wagons die tegen elkaer aan kwamen rollen. De knaap was letterlijk ver- pletterd en onmiddellijk dood. Dezer dagen is te Vollenhove aan het zeestrand gevonden een gouden munt ter grootte van een guldenvermoedelijk uit de 15e eeuw, aan de eene zijde voorzien van een gekroond borst- beeld en het randschrift OMES. FLAN. PHS. DG. HISP. Z. REX. en aan de andere zijde van een wapenwaarboven een kroon en het randschrift DOMINUS: (Romeinsche cijfers, ver moedelijk het jaartal) ADIVIOR. Den 9 November is aan het douanenkantoor te Roozendaal een handvalies, bevattende eene waarde aan kostbaarheden van p. m. f 2000 en toebehoorende aan mejufvr. Bongers, eigenares van het Hotel de 1'Europe" te 'sHage, spoorloos verdwenen. De dame had haar valies slechts een oogenblik neergezetdoch blijkbaar lang genoeg voor den dief om met den schat in de duisternis - 't was avond - te verdwijnen. Tot heden zijn alle nasporingen vruchteloos geweest. De Nordd. Allg. Zeitung" deelt mede, dat een fabriekant van horloges te Berlijn, de heeren Zaclier C°.te Berlijn on langs den Duitschen Keizer en deu Koning der Nederlanden een horloge heeft aangeboden, gevat in een gewoon 5 mark- of 21/g guldenstuk, tot dat einde van binnen uitgehold. De voor- en de achterzijde van het geldst.uk vormen derhalve de kast van het horloge. Iemand die zijn broeder te Amsterdam een bezoek bragt, zag daar vier rijksdaalders op den schoorsteenmantel liggen. Dade- lijk kwam de slechte gedachte bij hem op zich daarvan meester te maken. Hij stelde zijn broeder voor om zamen een borrel te drin- kendie daarin toestemde en zich daarop verwijderde om sterken drank te halen. Toen hij echter terugkwam was zijn broeder ver dwenen, alsook de vier rijksdaalders, die hij zonder argwaan op de genoemde plaats had laten liggen. De dief had echter niet lang genot van het geld; toen het verteerd was, deed hij van den diefstal vrijwillig bij de politie aangifte. Zekere van Gelder, te Waalwijkheeft eene vreeselijke zwel- ling aan het hoofd gekregennaar men zegt tengevolge van het in den mond nemen van leder. Hoewel men het er niet over eens is, of goed gelooid leder van vroeger besmette huiden afkomstig, nog nadeelig werken kanis ditin elk geval eene waarschuwing om er niet mede om te gaan. Hij is dan ook reeds aan de ge- volgen daarvan overleden. Is u Figaro" goed onderrigt, dan zijn aan de kiosk, op het Trocadero te Parijster verspreiding van godsdienstige werken 1,500,000 bijbels en afzonderlijke afdrukken van de Evangelien, in 22 talen, gedurende de tentoonstelling uitgedeeld. Op den enkelen Zondag beliep het aantal der uitgereiktc geschriften, van meer en minderen omvang, 47,000. Op de Heerengrachtbij de Huidenstraatte Amsterdam, is een loodgietersbaas 5 verdiepingen hoog, naar beneden op een binnenplaats gevallen en zwaar gewond naar het Gasthuis ver- voerd. Men vreest voor het behoud van zijn leven. Te Vlaardingen is een horlogemaker gearresteerdbeschul- digd van een ouden rentenier bestolen te hebben. Men zal zich herinneren dat deze uit Schiedam een doos ontving, zijne effecten bevattende, die hij goed en wel te huis achter slot meende te hebben. Eenige duizenden aan bankpapier waren echter verdwenen. Het papier dat aan de doos zat en nommers bevatte van uurwer- keu heeft den dief verraden, die wekelijks bij den rentenier de klok kwam opwinden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1